CZ304517B6 - Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin - Google Patents
Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin Download PDFInfo
- Publication number
- CZ304517B6 CZ304517B6 CZ2013-146A CZ2013146A CZ304517B6 CZ 304517 B6 CZ304517 B6 CZ 304517B6 CZ 2013146 A CZ2013146 A CZ 2013146A CZ 304517 B6 CZ304517 B6 CZ 304517B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- plants
- frost
- formula
- alkanolamine
- group
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N55/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, containing organic compounds containing elements other than carbon, hydrogen, halogen, oxygen, nitrogen and sulfur
- A01N55/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, containing organic compounds containing elements other than carbon, hydrogen, halogen, oxygen, nitrogen and sulfur containing boron
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Cultivation Of Plants (AREA)
Abstract
Řešení poskytuje přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu obsahující alespoň jeden acylamidopropyldimethylbetain a alespoň jeden aminoborát. Řešení dále popisuje způsob aplikace těchto přípravků.
Description
Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin
Oblast techniky
Vynález se týká přípravků a metod pro ochranu rostlin před negativními účinky mrazu, tedy zvyšování jejich odolnosti před poškozením při teplotách nižších než 0 °C.
Dosavadní stav techniky
Pokud jsou rostliny vystaveny účinkům mrazu, mohou být poškozeny tvorbou krystalů ledu, který vzniká v mezibuněčném prostoru. K poškození dochází především v jarním období, kdy dochází k tzv. pozdním jarním mrazíkům nebo na podzim při tzv. časných podzimních mrazících. Ekonomicky nej významnější jsou pozdní jarní mrazíky, neboť rostliny jsou v době intenzivního růstu nejcitlivější. I když dojde k zotavení rostlin, jsou pak slabší, náchylnější k houbovým infekcím a jejich odumřelé částí mohou být druhotně napadány saproíytickými mikroorganismy.
Tvorba krystalů je řízena termodynamicky i kinetiky a lze ji ovlivnit oběma přístupy. Zatímco termodynamicky lze snížit teplotu tání vodných roztoků změnou jejich koligativních vlastností (přídavkem teoreticky jakékoliv netěkavé látky), kinetiky lze ovlivnit rychlost tvorby krystalů. Je známo, že voda nebo vodné roztoky mohou dosáhnout stavu přechlazení, kdy stále existují ve formě kapaliny při teplotě nižší, než je jejich teplota tání. Ke tvorbě ledu z přechlazeného roztoku pak dochází buď spontánní krystalizací, nebo účinkem katalyzátorů nukleace ledu. Pokud ke tvorbě ledu nedochází, mohou být některé rostliny vystaveny bez poškození teplotám až kolem 9 °C (v závislosti na druhu rostliny). Nejčastějším zdrojem katalyzátorů nukleace ledu v přírodě jsou bakterie indukující tvorbu krystalizačních jader ledu (INB, ice-nucleating bacteria) (GurianSherman D. and Lindow S. E., FASEB J., 1993, 7(14), 1338-1343; Christner B. C. et al., Science, 2008, 319, 1214). Tyto bakterie (např. Erwinia herbicola nebo Pseudomonas syringae) jsou přítomny na povrchu rostlin a jejich přítomnost zvyšuje teplotu krystalizace ledu o několik °C. Tento teplotní posun hraje klíčovou roli v odolnosti rostlin a deaktivací těchto bakterií lze dosáhnout zvýšení odolnosti rostlin k účinkům mrazu (Holt C. B., CryoLetters, 2003, 24, 269-274).
Rostliny jsou obecně ošetřeny látkami se širokospektrými baktericidními účinky, jako jsou antibiotika, látky oxidativního charakteru (NaClO, NaClO2, peroxid močoviny), sloučeniny na bázi mědi apod. Chloritan sodný (NaClO2) vykazoval účinnost k deaktivaci INB (US 4 834 899), za problematické však může být považováno vyvolání oxidativního stresu v rostlinách po postřiku. Podobným způsobem je používán peroxid močoviny (US 5 079 868), který je nestabilní a musí být při formulaci stabilizován dalšími chemikáliemi. Jinou možností deaktivace INB, která má ovšem obtížně predikovatelné ekologické následky, je aplikace jiných druhů bakterií na povrch rostlin, které mohou INB populačně vytěsnit (US 4 045 910, US 4 161 084, US 4 432 160), např. aplikace virulentních bakteriofágů, které selektivně napadají INB (US 4 375 734).
Deaktivací INB roztoky kvartemích ammoniových surfaktantů, které jsou aplikovány na nadzemní části rostlin, se zabývá patent EP 0 037 593. Patent ukazuje inhibiční účinky ammoniových surfaktantů na dva kmeny INB v laboratorních podmínkách, avšak nedemonstruje praktickou účinnost pro rostliny, vhodné dávky surfaktantů, ani hranici íytotoxicity.
Další možností, jak zpomalit tvorbu ledových krystalů v rostlině, je aplikace látek, které snižují teplotu tání roztoku a zároveň snižují teplotu, při které dochází k nukleaci ledu. Látek, u kterých je teplota snížení nukleace nižší než vlastní termodynamický efekt snížení teploty tání roztoku (tedy ovlivnění koligativních vlastností roztoku), existuje celá řada (např. sacharóza, chlorid sodný, glycerol, glukóza, močovina, ethylen glykol, polyethylen glykol nebo polyvinyl pyrrolidon) (Holt C. B., CryoLetters, 2003, 24, 269-274). Na této bázi řeší problém US 4 618 442, kdy jsou jako kryoprotektanty používány blokové kopolymery polyoxyethylenu a polyoxypropylenu, a US
- 1 CZ 304517 B6
124 061, využívající soli cholinu s monokarboxylovými a polykarboxylovými kyselinami. Látky tohoto typu je potřeba aplikovat ve vysokých dávkách a ochranný efekt není v praxi příliš spolehlivý a reprodukovatelný, protože teplota nukleace významně závisí také na přítomnosti a koncentraci INB.
Samotná deaktivace INB, stejně jako aplikace látek snižujících teplotu tání roztoku a/nebo teplotu nukleace ledu poskytují samy o sobě pro rostliny pouze limitovanou ochranu. Přetrvává proto potřeba získání nových kryoprotektivních přípravků pro ochranu rostlin, které nebudou fýtotoxické, budou vysoce účinné, biodegradovatelné a ekologicky vyhovující, stejně jako metody jejich aplikace.
Podstata vynálezu
Problém dosavadního stavu techniky řeší předkládaný vynález poskytnutím složení, přípravy a způsobu aplikace přípravků pro ochranu rostlin před negativními účinky mrazu, obsahujících alkylamidopropyldimetylbetainy a aminoboráty, které vznikají reakcí kyseliny borité s alkanolaminy.
Předmětem předkládaného vynálezu je přípravek obsahující alespoň jednu látku obecného vzorce I,
O
kde R1 je C8-C20 alkyl nebo C8-C20 alkenyl, a alespoň jeden aminoborát.
Aminoborát je produkt reakce kyseliny borité s alkanolaminem, přičemž alkanolamin je charakterizován obecným vzorcem II
HO-R2-NR3R4 (II), kde R2 je nasycený C2-C4 uhlovodíkový řetězec, případně substituovaný hydroxyskupinou nebo aminoskupinou na kterémkoliv atomu uhlíku s výjimkou geminální substituce (tedy hydroxyskupina a aminoskupina nesmí být navázána na stejném atomu uhlíku), a
R3 a R4 jsou nezávisle na sobě vodík nebo -R2-OH.
OH skupina může být k substituentu R2 vázna na kterémkoliv jeho atomu uhlíku.
Ve sloučenině obecného vzorce I (acylamidopropyldimethylbetainu) může být R1 odvozeno od přírodních lipofilních karboxylových kyselin přítomných v prekurzorech jako je kokosový olej, hydrogenovaný kokosový olej, lůj, hydrogenovaný lůj, palmový olej apod., takže látka obecného vzorce I může být tvořená směsí sloučenin, ve kterých složení alkylových a alkenylových R1 odpovídá složení přírodních mastných kyselin z daného prekurzoru. Mezi tyto kyseliny řadíme např. kyselinu kaprylovou, kaprinovou, laurovou, myristovou, palmitovou, stearovou, palmitoolejovou nebo olejovou.
-2CZ 304517 B6
S výhodou je látka obecného vzorce I vybraná ze skupiny zahrnující kokoamidopropyldimetylbetain, oleylamidopropyldimethylbetain, laurylamidopropyldimetylbetain.
Aminoboráty vznikající reakcí kyseliny borité s alkanolaminem, přičemž alkanolamin je charakterizován obecným vzorcem II, jsou známé jako hnojivá obsahující bór. Jejich příprava spočívá v zahřívání směsi kyseliny borité, příslušného alkanolaminu a vody a popisuje ji patent US 4 332 609. Vodné roztoky těchto aminoborátů obsahují celou řadu částic (protonované i volné alkanolaminy, různé polyborátové anionty, estery kyseliny borité s hydroxyskupinami alkanolaminů) a jejich rovnovážné složení je ovlivněno pH, koncentrací jednotlivých složek i obsahem vody v systému. Ačkoliv lze některé složky roztoku izolovat v krystalickém stavu (Schubert D. M., Inorg. Chem., 2008, 47, 2017-2023), v případě tohoto vynálezu jsou používány vždy vodné roztoky aminoborátů, jejichž složení lze specifikovat pouze vstupními surovinami (tj. kyselinou boritou a alkanolaminem), popřípadě i jejich molámími poměry.
S výhodou jsou aminoboráty produktem reakce kyseliny borité s alkanolaminem v molámích poměrech kyseliny boritá:alkanolamin 1:1 až 6:1, přičemž ve výhodném provedení jsou molární poměry v rozmezí 2,5:1 až 3,5:1.
Kyselinou boritou se rozumí libovolná z následujících forem, které se liší stupněm dehydratace: kyselina trihydrogenboritá, H3BO3, kyselina metaboritá, HBO2, kyselina tetraboritá, H2B4O7 a oxid boritý, B2O3, případně jejich směs. S výhodou je kyselinou boritou kyselina trihydrogenboritá.
S výhodou je alkanolamin obecného vzorce 11 vybrán ze skupiny zahrnující ethanolamin, diethanolamin, triethanolamin, 2-amino-l-propanol, l-amino-2-propanol, diisopropanolamin a 1amino-2-butanol. Nejvýhodněji je alkanolaminem ethanolamin.
Předmětem předkládaného vynálezu je dále způsob ochrany rostlin před negativními účinky mrazu, jehož podstata spočívá v tom, že se na nadzemní části rostlin jako jsou listy, květy, plody nebo stonky, aplikuje přípravek obsahující alespoň jednu látku obecného vzorce I a alespoň jeden aminoborát ve formě roztoku.
Přípravek může dále obsahovat další látky jako např. rozpouštědla, protipěnivé složky, barviva, stabilizátory, pomocné látky apod. Přípravek může dále obsahovat regulátory růstu, hnojivá, antioxidanty, fungicidy, insekticidy, obecně látky běžné používané v zemědělství. Rozpouštědly se rozumí hydrofilní rozpouštědla, jako např. propylenglykol, ethanol, tetrahydrofurfurylalkohol. Protipěnivou látkou (neboli odpěňovačem), se rozumí jakákoliv látka, která snižuje stabilitu pěny. S výhodou je možné použít sloučeniny na bázi silikonů. Pomocnými látkami se rozumí adheziva, pojidla a reologické modifikátory.
Po aplikaci jsou rostliny ochráněny při teplotách mezi 0 a -10 °C, s výhodou mezi 0 a -6 °C. Aplikaci je vhodné provádět po předpovědi snížení teploty pod teplotu mrazu, tedy několik dní až několik hodin před příchodem mrazu. Nejlépe je aplikaci provádět 3 dny až 12 hodin před příchodem mrazu. Aplikace v akutním případě může být provedena i během noci, při které došlo k mrznutí. Přípravkem mohou být preventivně chráněny rostliny zdravé i rostliny mrazem již částečně poškozené. Aplikaci je možné provádět podle potřeby i vícekrát.
Přípravek je možné použít na rostliny, které jsou citlivé k působení mrazu, např. k ochraně zemědělských plodin jako jsou ovocné plodiny (např. réva vinná, jabloň, hrušeň, meruňka, broskvoň, slivoň, višeň, třešeň, ořešák, rybíz, angrešt, kávovník, kakaovník, mandloň a citrusy, např. pomerančovník, mandarinkovník, citrónovník, limeta, kumquat, grepfruit, pomelo), polní rostliny (např. brambory, řepa cukrová, kukuřice, mák setý, slunečnice roční), zelenina (rajče, paprika roční, zelí hlávkové, kapusta hlávková, květák, brokolice, kedluben, celer bulvový, řepa salátová, lilek vejcoplodý, okurka, tykev, salát, zelí čínské, zelí pekingské, meloun vodní, meloun cukro-3 CZ 304517 B6 vý) a k ochraně okrasných rostlin, u kterých lze vzhledem k jejich biologii předpokládat ohrožení mrazem.
Přípravek může být aplikován v dávce sloučeniny obecného vzorce I v rozmezí 5 až 500 g/ha, s výhodou 10 až 250 g/ha, nejvýhodněji 20 až 100 g/ha. Aminoboráty mohou být aplikovány v dávce odpovídající 5 až 500 g bóru/ha, s výhodou 20 až 350 g boru/ha, nejvýhodněji 50 až 200 g bóru/ha.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Výroba přípravků
Přípravy A až C byly vyrobeny z následujících surovin důkladným rozmícháním a rozpuštěním účinných složek ve vodě.
Surovina | Formulace [hm. %] | ||
A | B | C | |
Kokoamidopropyldimetylbetain (30% vodný roztok) | 10,6 | ||
Oleylamidopropyldimethylbetain (30% vodný roztok) | 10,6 | ||
Laurylamidopropyldimetylbetain (30% vodný roztok) | 10,6 | ||
Roztok aminoborátu vzniklého reakcí kyseliny trihydrogenborité s ethanolaminem v molámím poměru 3,2:1 (15 hm. % bóru) | 72,9 | 72,9 | 72,9 |
Voda | 16,5 | 16,5 | 16,5 |
Příklad 2
Test účinnosti na paprice roční
Na rostliny papriky roční (odrůd Korál) rostoucí v kultivačních nádobách byl 24 h před zahájením pokusu foliámě aplikován přípravek A podle příkladu 1 formou postřiku o koncentraci 3 ml/1. Aplikace byla provedena zádovým postřikovačem do prvního skanutí postřikové kapaliny. Jako negativní kontrola byly použity rostliny postříkané vodou. Každá z variant byla provedena v triplikátech.
Noc před vlastním provedením pokusu byly rostliny umístěny do tmavé a chladné místnosti. Ráno byly exponované varianty přeneseny do kryoboxu, kde byla přednastavena teplota 0 °C a kde byla zachována tma.
Snižování teploty probíhalo 2 h, při teplotním gradientu 3 °C/h. Po dosažení -6 °C trvala expozice 1 hodinu. Poté bylo provedeno postupné zvyšování teploty s gradientem 6 °C/h. až do dosažení teploty +6 °C. Celková doba expozice při teplotě nižší než 0 °C tak byla součtem doby snižo-4CZ 304517 B6 vání teploty (2 h), vlastní doby při nastavené teplotě (1 h) a doby zvyšování teploty (1 h), tedy celkem 4 h. Po vybrání byly rostliny přeneseny opět do chladné, ale tentokrát už osvětlené místnosti, aby se minimalizoval teplotní šok, a tam byly ponechány cca 3 h. Poté byly vystaveny normálním venkovním podmínkám. Posouzení vzhledu rostlin bylo provedeno ihned a pak v pravidelných intervalech po dobu následujících 10 dnů.
Všechny kontrolní rostliny vykazovaly typické projevy poškození mrazem (zhnědnutí, ztráta turgoru - zvadnutí, nekrózy) a do druhého dne uhynuly. Rostliny ošetřené přípravkem A nejevily známky poškození a až do ukončení experimentu (10 dní po expozici mrazu) rostly normálně.
Příklad 3
Test účinnosti na rajčatech
Na rostlinách rajčete tyčkového (odrůda Tipo Fl) byl proveden stejný experiment jako s paprikou v Příkladu 3 s tím rozdílem, že snižování teploty probíhalo 2 h při teplotním gradientu 2 °C/h. Po dosažení -4 °C trvala expozice 1 hodinu. Poté bylo provedeno postupné zvyšování teploty s gradientem 4 °C/h až do dosažení teploty +6 °C. Celková doba expozice při teplotě nižší než 0 °C tak byla součtem doby snižování teploty (2 h), vlastní doby při nastavené teplotě (1 hod.) a doby zvyšování teploty (1 h), tedy celkem 4 h.
Všechny kontrolní rostliny vykazovaly typické projevy poškození mrazem (zhnědnutí, ztráta turgoru - zvadnutí, nekrózy) a do druhého dne uhynuly. Rostliny ošetřené přípravkem A nejevily známky poškození a až do ukončení experimentu (10 dní po expozici mrazu) rostly normálně.
Příklad 4
Fytotoxicita přípravku
Na rostliny papriky roční a rajčete tyčkového byl aplikován přípravek A stejným způsobem jako u příkladu 2 s tím, že rostliny nebyly exponovány mrazu. Byl vyhodnocen zdravotní stav rostlin. Do 10 dnů od aplikace nebylo zjištěno žádné fytotoxické působení.
Sledována byla také fytotoxicita při opakovaných aplikacích. Při aplikaci 2x po sobě a 3x po sobě v rozmezí 24 h vždy ve stejné dávce jako v příkladu 1 nebyly na rostlinách zjištěny žádné fytotoxické příznaky.
Na jiné skupině rostlin byl proveden analogický experiment shodný s výše popsaným sledováním fytotoxicity při opakovaných aplikacích, avšak rostliny byly vystaveny mrazu (za příslušných identických podmínek jako v příkladech 2 a 3). Ochrana proti působení mrazu byla stejně úspěšná jako v příkladech 2 a 3 a ani po třech postupných aplikacích nebyly pozorovány příznaky fytotoxicity.
Příklad 5
Test účinnosti na révě vinné v polních podmínkách
Vinice ve Znojemské vinařské podoblasti o ploše cca 1 ha byla 12 hodin před příchodem mrazu ošetřena přípravkem A podle příkladu 1. Přípravek byl aplikován formou foliámího postřiku v aplikační dávce 1500 ml/ha v dávce postřikové kapaliny 600 1/ha. Jako negativní kontrola byly použity rostliny postříkané vodou. Teplota v noci klesla na -3 °C.
-5CZ 304517 B6
U kontrolní varianty bylo mrazové poškození patrné již 48 h po příchodu mrazu: celá aktuálně vyvinutá listová plocha byla zničena. Rostliny této kontrolní varianty později vyrašily znovu z podoček, což způsobilo podstatné zpomalení růstu a vývoje rostlin. U ošetřené varianty bylo pozorovatelné pouze mírné poškození listů mrazem, které bylo v průběhu vegetace plně regenerováno.
Zvýšení výnosu u ošetřené varianty ve srovnání sneošetřenou činilo 41 %. U ošetřené varianty byla vlivem časového posunutí vegetace také zvýšena cukematost o 7 % (ze 21,7 °NM u neošetřené varianty na 23,2 °NM u varianty ošetřené (NM = Československý normalizovaný moštoměr; 1 °NM = 1 kg cukru/100 1 moštu).
Příklad 6
Test účinnosti v jabloňovém sadu
Jabloňový sad o ploše 0,32 ha byl v 16 h odpoledne před mrazivou nocí ošetřen přípravkem A podle Příkladu 1. Přípravek byl aplikován formou foliámího postřiku v aplikační dávce 1500 ml/ha a dávce postřikové kapaliny 800 1/ha. Jako negativní kontrola byly použity stromy postříkané vodou. Teplota v noci klesla na -3 °C.
U neošetřené varianty došlo po mrazovém poškození k částečnému opadu plůdků a poškození mladých listů. U ošetřené varianty se negativní účinky mrazu neprojevily. Zvýšení výnosu u ošetřené varianty ve srovnání s neošetřenou činilo 27 %.
Claims (9)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu, vyznačený tím, že obsahuje alespoň jednu látku obecného vzorce I,O kde R1 je C8-C20 alkyl nebo C8-C20 alkeny 1, a alespoň jeden aminoborát připravitelný reakcí kyseliny borité s alkanolaminem obecného vzorce IIHO-R2-NR3R4 (II), kde R2 je nasycený C2-C4 uhlovodíkový řetězec, případně substituovaný hydroxyskupinou nebo aminoskupinou na kterémkoliv atomu uhlíku s výjimkou geminální substituce, a R3 a R4 jsou nezávisle na sobě vodík nebo -R2-OH.
- 2. Přípravek podle nároku 1, vyznačený tím, že R1 je odvozeno od přírodních lipofilních karboxylových kyselin přítomných v prekurzorech vybraných ze skupiny zahrnující kokosový olej, hydrogenovaný kokosový olej, lůj, hydrogenovaný lůj, palmový olej.-6CZ 304517 B6
- 3. Přípravek podle nároku 1, vyznačený tím, že R1 je odvozeno od kyseliny vybrané ze skupiny zahrnující kyseliny kaprylovou, kaprinovou, laurovou, myristovou, palmitovou, stearovou, palmitoolejovou a olejovou.
- 4. Přípravek podle nároku 1, vyznačený tím, že látka obecného vzorce I je vybraná ze skupiny zahrnující kokoamidopropyldimetylbetain, oleylamidopropyldimethylbetain, laurylamidopropyldimetylbetain.
- 5. Přípravek podle nároku 1, vyznačený tím, že aminoborátyjsou připraveny reakcí kyseliny borité s alkanolaminem v molámích poměrech kyselina boritá:alkanolamin 1:1 až 6:1, s výhodou jsou molámí poměry v rozmezí 2,5:1 až 3,5:1.
- 6. Přípravek podle nároku 1 nebo 5, vyznačený tím, že alkanolamin obecného vzorce II je vybrán ze skupiny zahrnující ethanolamin, diethanolamin, triethanolamin, 2-amino-lpropanol, l-amino-2-propanol, diisopropanolamin a l-amino-2-butanol.
- 7. Způsob ochrany rostlin před negativními účinky mrazu, vyznačený tím, že se na nadzemní části rostlin aplikuje přípravek obsahující alespoň jednu látku obecného vzorce I a alespoň jeden aminoborát definovaný v nároku 1 ve formě roztoku.
- 8. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že se aplikace provádí jednorázově nebo opakovaně 3 dny až 12 hodin před příchodem mrazu.
- 9. Způsob podle nároku 7 nebo 8, vyznačený tím, že se přípravek aplikuje v dávce sloučeniny obecného vzorce I v rozmezí 5 až 500 g/ha, a v dávce aminoborátu odpovídající 5 až 500 g bóru/ha.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2013-146A CZ2013146A3 (cs) | 2013-02-27 | 2013-02-27 | Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin |
EP14156150.6A EP2772137A1 (en) | 2013-02-27 | 2014-02-21 | Composition for protecting plants against frost and method of plant protection |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2013-146A CZ2013146A3 (cs) | 2013-02-27 | 2013-02-27 | Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ304517B6 true CZ304517B6 (cs) | 2014-06-11 |
CZ2013146A3 CZ2013146A3 (cs) | 2014-06-11 |
Family
ID=50150642
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2013-146A CZ2013146A3 (cs) | 2013-02-27 | 2013-02-27 | Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP2772137A1 (cs) |
CZ (1) | CZ2013146A3 (cs) |
Citations (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0037593A1 (en) * | 1980-03-03 | 1981-10-14 | Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. | Method for protection of plants from frost damage, and for reducing effects of ice-promoting bacteria |
CA2294378A1 (en) * | 1997-07-03 | 1999-01-14 | Universite Du Quebec A Montreal | Method for improving the freezing tolerance of plants |
WO1999001032A1 (en) * | 1997-07-03 | 1999-01-14 | Universite Du Quebec A Montreal | Method for improving the freezing tolerance of plants |
DE19904703A1 (de) * | 1999-02-05 | 2000-08-24 | Georg Noga | Tocopherol und/oder Tocopherol-Derivate sowie Methoxyzimtsäure(-Derivate) enthaltendes wäßriges Pflanzenstärkungsmittel |
WO2002001958A2 (en) * | 2000-06-30 | 2002-01-10 | Lonza Inc. | Compositions comprising a boron compound and an amine oxide |
WO2008157555A1 (en) * | 2007-06-18 | 2008-12-24 | The University Of Alabama | Plant cryoprotectant compositions and methods of use |
KR20130046912A (ko) * | 2011-10-28 | 2013-05-08 | 윤채혁 | 과수 및 과채류의 꽃의 냉해 방지제 |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4045910A (en) | 1976-08-02 | 1977-09-06 | Wisconsin Alumni Research Foundation | Method for reducing frost damage of plants |
US4161084A (en) | 1978-07-03 | 1979-07-17 | Wisconsin Alumni Research Foundation | Method for reducing temperature at which plants freeze |
US4332609A (en) | 1981-03-05 | 1982-06-01 | Standard Oil Company (Indiana) | Fertilizing plants with polyborates |
US4375734A (en) | 1981-08-17 | 1983-03-08 | University Patents, Inc. | Protection of plants against frost injury using ice nucleation-inhibiting species-specific bacteriophages |
US4432160A (en) | 1981-08-20 | 1984-02-21 | The Regents Of The University Of California | Microrganism inhibition of frost damage to plants |
US4618442A (en) | 1985-10-07 | 1986-10-21 | Geary Robert J | Plant cryoprotection |
US4834899A (en) | 1987-09-08 | 1989-05-30 | Klevecz Robert R | Method for preventing frost damage to plants |
US5079868A (en) | 1990-06-25 | 1992-01-14 | Union Oil Company Of California | Plant treatment with urea peroxide |
US5124061A (en) | 1991-04-01 | 1992-06-23 | Geary Sr Robert J | Systemic plant cryoprotection with choline salts |
CN1461594A (zh) * | 2002-05-31 | 2003-12-17 | 云南农业大学 | 植物抗霜剂 |
-
2013
- 2013-02-27 CZ CZ2013-146A patent/CZ2013146A3/cs not_active IP Right Cessation
-
2014
- 2014-02-21 EP EP14156150.6A patent/EP2772137A1/en not_active Withdrawn
Patent Citations (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0037593A1 (en) * | 1980-03-03 | 1981-10-14 | Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. | Method for protection of plants from frost damage, and for reducing effects of ice-promoting bacteria |
CA2294378A1 (en) * | 1997-07-03 | 1999-01-14 | Universite Du Quebec A Montreal | Method for improving the freezing tolerance of plants |
WO1999001032A1 (en) * | 1997-07-03 | 1999-01-14 | Universite Du Quebec A Montreal | Method for improving the freezing tolerance of plants |
DE19904703A1 (de) * | 1999-02-05 | 2000-08-24 | Georg Noga | Tocopherol und/oder Tocopherol-Derivate sowie Methoxyzimtsäure(-Derivate) enthaltendes wäßriges Pflanzenstärkungsmittel |
WO2002001958A2 (en) * | 2000-06-30 | 2002-01-10 | Lonza Inc. | Compositions comprising a boron compound and an amine oxide |
WO2008157555A1 (en) * | 2007-06-18 | 2008-12-24 | The University Of Alabama | Plant cryoprotectant compositions and methods of use |
KR20130046912A (ko) * | 2011-10-28 | 2013-05-08 | 윤채혁 | 과수 및 과채류의 꽃의 냉해 방지제 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP2772137A1 (en) | 2014-09-03 |
CZ2013146A3 (cs) | 2014-06-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2281966T3 (es) | Compuestos y complejos de inhibicion de la respuesta de etileno en plantas. | |
Zencirkiran | Effect of 1-MCP (1-Methyl Cyclopropene) and STS (Silver thiosulphate) on the vase life of cut freesia flowers | |
KR20030069803A (ko) | 식물 병원체를 제어하기 위한 방법 및 조성물 | |
HUT62746A (en) | Method for treatment of plants to enhance their frost resistance | |
ES2207533T3 (es) | Composicion para la interrupcion del reposo invernal y su uso. | |
US10314307B2 (en) | (S)-abscisic acid derivatives for improving plant stress tolerance | |
CZ304517B6 (cs) | Přípravek pro ochranu rostlin proti mrazu a způsob ochrany rostlin | |
AU2016226698B2 (en) | Compositions for improving budbreak and flowering | |
ES2326709B1 (es) | Uso de composiciones que contienen menadiona y/o algunos(s) de sus derivados hidrosolubles para bioestimular los mecanismos naturales de defensa de las plantas, a fin de desarrollar sus propiedades antialimentarias frente a los ataques de patogenos y plagas. | |
CN103636637B (zh) | 一种叶面喷施防治作物根部线虫病的农药组合物 | |
AR126214A1 (es) | Compuestos heteroaromáticos bicíclicos condensados activos como pesticidas | |
Kikuchi | Orchid flowers tolerance to gamma-radiation | |
ES2201911B1 (es) | Uso de composiciones que contienen menadiona y/o alguno(s) de sus derivados para bioestimular los mecanismos naturales de defensa de las plantas, a fin de contrarrestar entre otros los daños producidos por pesticidas y herbicidas. | |
Jarial et al. | Strategy for the Management of Bacterial Spot of Bot tle Gourd Caused by Xanthomonas cucurbitae under Low Hill Condit ions of Himachal Pradesh | |
Frank et al. | Season-long insecticide efficacy for hemlock woolly adelgid, Adelges tsugae (Hemiptera: Adelgidae), management in nurseries | |
JP7513611B2 (ja) | クエン酸過酸化水素化物及びその使用 | |
EP0228464A1 (en) | Plant microbiocidal compound and method | |
US2594135A (en) | Inducing growth of dormant woody plants | |
Serek et al. | Chemical compounds interacting with the ethylene receptor in ornamental crops | |
KR102327724B1 (ko) | 메발로시딘을 유효성분으로 포함하는 식물의 적심 또는 분지 유도용 조성물 | |
Hossain | Effects of amino oxyacetic acid (AOA) and sucrose on the longevity of bougainvillea flower bract | |
ES2265305B1 (es) | Composicion acuosa crioprotectora y metodo de aplicacion. | |
Mubarok et al. | Efficacy of New Formulation of 1-Methylcyclopropene for Improving Postharvest Quality of Pelargonium Flower | |
RU2261597C2 (ru) | Способ борьбы с нематодами - возбудителями болезней сельскохозяйственных растений | |
Preti et al. | Field efficacy of some products against the bacterial canker of kiwifruit in Emilia-Romagna Region, Italy |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20190227 |