CZ303763B6 - Matematická ucební pomucka - Google Patents

Matematická ucební pomucka Download PDF

Info

Publication number
CZ303763B6
CZ303763B6 CZ20050718A CZ2005718A CZ303763B6 CZ 303763 B6 CZ303763 B6 CZ 303763B6 CZ 20050718 A CZ20050718 A CZ 20050718A CZ 2005718 A CZ2005718 A CZ 2005718A CZ 303763 B6 CZ303763 B6 CZ 303763B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stones
game
playing
player
numerical
Prior art date
Application number
CZ20050718A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2005718A3 (cs
Inventor
Tesar@Vladimír
Cáp@Zdenek
Original Assignee
Tesar@Vladimír
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tesar@Vladimír filed Critical Tesar@Vladimír
Priority to CZ20050718A priority Critical patent/CZ303763B6/cs
Priority to PCT/CZ2006/000083 priority patent/WO2007056965A2/en
Publication of CZ2005718A3 publication Critical patent/CZ2005718A3/cs
Publication of CZ303763B6 publication Critical patent/CZ303763B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09BEDUCATIONAL OR DEMONSTRATION APPLIANCES; APPLIANCES FOR TEACHING, OR COMMUNICATING WITH, THE BLIND, DEAF OR MUTE; MODELS; PLANETARIA; GLOBES; MAPS; DIAGRAMS
    • G09B19/00Teaching not covered by other main groups of this subclass
    • G09B19/02Counting; Calculating
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09BEDUCATIONAL OR DEMONSTRATION APPLIANCES; APPLIANCES FOR TEACHING, OR COMMUNICATING WITH, THE BLIND, DEAF OR MUTE; MODELS; PLANETARIA; GLOBES; MAPS; DIAGRAMS
    • G09B1/00Manually or mechanically operated educational appliances using elements forming, or bearing, symbols, signs, pictures, or the like which are arranged or adapted to be arranged in one or more particular ways
    • G09B1/02Manually or mechanically operated educational appliances using elements forming, or bearing, symbols, signs, pictures, or the like which are arranged or adapted to be arranged in one or more particular ways and having a support carrying or adapted to carry the elements
    • G09B1/04Manually or mechanically operated educational appliances using elements forming, or bearing, symbols, signs, pictures, or the like which are arranged or adapted to be arranged in one or more particular ways and having a support carrying or adapted to carry the elements the elements each bearing a single symbol or a single combination of symbols

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Educational Administration (AREA)
  • Educational Technology (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Entrepreneurship & Innovation (AREA)
  • Toys (AREA)

Abstract

Matematická ucební pomucka na bázi stolní deskové hry obsahuje hrací desku (9) a hrací kameny (8). Na hrací desce (9) jsou vyznaceny dva druhy bonusových polí (10) s matematickými znaménky, objasnujícími násobek celé pocetní operace nebo násobek jednotlivého hracího kamene polozeného na hrací pole s bonusem, a dále jsou zde pole (11) prostá matematických znamének. Pomucka dále obsahuje sady po deseti kamenech (8), které jsou opatreny císly od 0 do 9 a jsou prosté matematických znamének.

Description

Matematická učební pomůcka
Oblast techniky
Vynález se týká učební pomůcky na bázi stolních deskových her typu criss-cross. V tomto typu her se hraje se souborem hracích kamenů, které mají odlišné lícové strany, přičemž skupiny lícových stran jsou shodné.
Cílem těchto her je kombinovat vylosované hrací kameny takovým způsobem, aby vytvářely spolu s hracími kameny již ležícími na hrací ploše smysluplné spojení. Hrací plocha těchto her je obyčejně čtvercového tvaru a je rozdělena do pravidelné sítě jednotlivých čtvercových hracích polí.
Přednostně se vynález týká učební pomůcky jako zábavného, ale plnohodnotného, prostředku, pro výuku matematiky. Matematická učební pomůcka na bázi stolní deskové hry spadá do oblasti výrob her a hraček z materiálů používaných pro tyto typy výrobků, jako dřevo, papír, plastické hmoty.
Dosavadní stav techniky
V současnosti jsou známy hry typu criss-cross, kde se na čtvercovou hrací plochu rozdělenou pravoúhlou sítí na jednotlivá čtvercová herní pole postupně přikládají hrací kameny. Hrací kameny nesou najedné straně číslice a numerická znaménka. Numerická znaménka jsou někdy nesena zvlášť, jindy spolu s číslicemi na jednom hracím kameni. Pomocí kombinace čísel a numerických znamének lze na hrací plochu znázornit základní početní operace.
Potřeba zahrnout do tohoto typu hry vyjádření numerických znamének jako prostředku pro vyjádření početní operace omezuje svobodnou možnost kombinovat a přináší potíže v možnosti znázorňovat složitější početní operace.
Je známa i hra dovolující vytvářet početní operace na ploše bez pomoci numerických znamének. Hráč pouze nahlas vysvětlí, co má jím přikládaný soubor hracích kamenů znamenat. Například přiložení hracích kamenů 1 a 3 a 4 vysvětlí 1+3=4. Všechny typy zmíněných her však svým technickým řešením herního systému pravidel nabízejí pouze triviální možnosti početních operací a omezenou možnost kombinovat.
Výhodou her výše uvedeného typu je přístupnost pro nejmladší účastníky. Na druhé straně však na určitém stupni zvládnutí takové hry účastníky často dochází k vyčerpání její přitažlivosti právě v případech, kdy je herní systém natolik jednoduchý, že ani prvek nahodilosti tuto skutečnost nevyváží. Zde se již projevuje potřeba účastníků hry vnést do hry svůj osobitý styl, nápad, logiku, strategii, způsob řešení, a reagovat tak lépe než ostatní účastníci na vše, co hra přináší. Hra, která tento prostor neposkytuje, může být v trvalejší oblibě pouze u nejmladších věkových kategorií nebo u nenáročných hráčů.
To snižuje jejich využitelnost jako efektivního nástroje podpory výuky matematiky, především rozvoje logiky, kombinace a poČtářského umu.
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu bylo vytvořit takovou herní plochu, na kterou budou hrací kameny pokládány ve shodě s pravidly hry tak, aby dokázaly vyjádřit početní operace, přičemž na okrajích hra-1 CZ 303763 B6 cí plochy je umístěno pomocné značení numerické a písmenné sloužící k určování či zaznamenávání pozic hracích kostek v různých variantách hry.
Uvedené cíle splňuje matematická učební pomůcka, na bázi stolní deskové hry, obsahující hrací desku a hrací kameny, vyznačující se tím, že na hrací desce jsou vyznačeny dva druhy bonusových polí s matematickými znaménky, objasňujícími násobek celé početní operace nebo násobek jednotlivého hracího kamene položeného na hrací pole s bonusem, a dále jsou zde pole prostá matematických znamének, přičemž pomůcka dále obsahuje sady po deseti kamenech, které jsou opatřeny čísly od 0 do 9 a jsou prosté matematických znamének. Číslice jsou opatřeny podtržením, jež slouží rozpoznatelností číslic.
Hrací deska se vyznačuje tím, že podle tohoto vynálezu je tvořena čtvercovou herní plochou, jejíž délka strany odpovídá součtu stran čtvercových hracích kamenů a mezer mezi nimi, je tvořena 175 čtvercovými políčky s pravidelně rozmístěnými a graficky vyjádřenými bonusy, které umožňují motivaci hry tak, že položení hrací kostky na tyto bonusy znásobuje prostý bodový zisk dvakrát či třikrát.
Dále dle předkládaného vynálezu stolní hra obsahuje hrací sáček, ve kterém jsou před započetím hry uloženy všechny hrací kameny a čtyři zásobníky hracích kamenů, které složí k přehlednému uložení vylosovaných hracích kamenů.
Hra podle tohoto vynálezu začíná vylosováním pořadí, v němž se podle směru hodinových ručiček bude hrát, a vylosováním pěti hracích kamenů z herního sáčku každým hráček. Hru může hrát podle pravidel jeden až x hráčů, nejobvykleji však 2 až 4 hráči.
Zahajující hráč pokládá hrací kameny ze svého zásobníku hracích kamenů tak, aby jeden z nich ležel na středovém poli. Hrací kameny se pokládají vždy v linii vodorovné či svislé. To platí i pro všechny následující tahy. Početní operace znázorněné hracími kameny musí být čitelné ve vodorovné linii zcela doprava a ve svislé shora dolů. To platí i pro všechny následující tahy.
Hra neobsahuje znaménka vyjadřující početní operace. Proto hráč položení svých hracích kamenů nahlas vysvětlí. Pakliže není zjištěna chyba, zapisovatel body zapíše. Tah hráče končí doplněním jeho zásobníku na 5 hracích kamenů. Pakliže hráčem položená operace byla chybná, hráč si své hrací kameny bere zpět, ztrácí tah a odečtou se mu body, jež dosáhl svou chybnou operací. Hrací kameny jsou označené číslicemi od 0 do 9, jež jsou zároveň vyjádřením jejich bodové hodnoty. Body získané v jednom tahu tvoří součet bodových hodnot všech hracích kamenů použitých pro vyjádření početních operací v tomto tahu.
Dále bylo cílem tohoto vynálezu stanovit ve shodě s herním plánem pravidla, jež stanoví přípustné početní operace, které hráč pomocí hracích kamenů může vyjádřit. Pravidla povolují sčítání, odečítání, násobení, dělení, druhé a třetí odmocniny a druhé a třetí mocniny celých čísel. Výsledek početní operace nesmí být nula. Nula se též nesmí přičítat ani odečítat. Pravidla umožňují vytvářet početní operace nejvýše o dvou členech. Zápis takové početní operace na hrací ploše je doplněn o výsledek.
Dále bylo cílem tohoto vynálezu stanovit ve shodě s herním plánem a pravidly, jež stanoví přípustné početní operace, pravidlo, podle kterého se struktura, ve které byly hrací kostky položeny tak, aby vyjádřily početní operace, vyznačovala tím, že pro příští tahy pozbude tuto platnost a nadále bude vnímána jako shluk hracích kamenů, které lze dále libovolně kombinovat a zahrnovat do dalších početních operací.
Hráč, kromě zahajujícího hráče, kombinuje jednotlivé hrací kameny ležící na herní ploše se svými kameny, jež má v zásobníku, a herním plánem s bonusy. Pokouší se sestavit kameny do kombinace, jejímž výsledkem je nová či nové početní operace. Cílem je sestavit početní operace na herní plochu obsahující bonusová herní pole tak, aby přinesly nejvyšší užitek.
Je možné přiložit jeden až pět hracích kamenů k hracímu kameni či kamenům na ploše již ležícím. Přiložením hracích kamenů musí vzniknout nové početní operace. Hrací kameny se musí na hrací plochu položit tak, aby sousedily nejméně sjedním již ležícím hracím kamenem.
Je několik možností, jak ve shodě s vynálezem početní operace na ploše uplatnit.
Hra končí buď zavřením hry jedním z hráčů, nebo nemožností ve hře pokračovat. V prvním případě se hra zavírá v situaci, kdy jeden z hráčů již nemůže pokračovat ve hře. Tato situace nastává v okamžiku, kdy v zásobníku již nejsou žádné kameny a on svým tahem vyprázdní svůj zásobník hracích kamenů.
Hráči, jenž hru zavřel, přináleží bodový zisk. Ten získá sečtením bodové hodnoty všech hracích kamenů, zbylých po zavření v zásobnících hracích kamenů soupeřů. Ti naopak individuální bodovou hodnotu hracích kamenů, jež jim zůstaly, odečtou od svého konečného bodového zisku. Hráči s nejvyšším celkovým bodovým ziskem vyhrává.
Ve druhém případě se hra zavírá automaticky v případě nemožnosti dále táhnout. Tato situace nastává, jakmile žádný z hráčů nemůže táhnout a ten hráč, která tuto možnost nahlásil první, ji v dalším kole potvrdí.
Všichni hráči odečtou součet bodových hodnot hracích kamenů, zbylých po zavření v jejich zásobnících, od svého konečného bodového zisku. Hráč s nejvyšším celkovým bodovým ziskem vyhrává.
Základní charakteristiky matematické učební pomůcky na bázi stolní hry podle předkládaného vynálezu jsou tyto.
Pravidla se vyznačují tím, že umožňují utvoření dvou a více početních operací vjednom tahu, znázorňovat kromě jiných druhé a třetí mocniny a odmocniny celých čísel, vytvářet víc než jednu početní operaci přiložením hracích kamenů k více než jednomu hracímu kameni již ležícímu na herní ploše, vytvářet víc než jednu početní operaci přiložením hracích kamenů k jednomu hracímu kameni již ležícímu na herní pioše, utvářet početní operace přiložením jediného hracího kamene ke hracím kamenům již ležícím na herní ploše, stanovovat možnosti libovolně kombinovat a zahrnovat do všech dalších početních operací hrací kameny již ležící na herní ploše a poskytovat několik variant bodového zápisu. Pravidla se tedy vyznačují tím, že umožňují další herní varianty hry.
Z výše uvedeného popisu a základních charakteristik hry a její funkce je zřejmé, že poskytuje vyváženou kombinaci prvku nahodilosti s aktivním tvůrčím přístupem. Otevřenost a pružnost herního systému spolu s herním plánem otevírá široké pole pro uplatnění a zlepšování kombinace, logiky, paměti a strategie. Pravidla vychází vstříc nárokům na možnost provádět složitější početní úkony. Pravidla uplatňovaná na herním plánu přináší dosud nevídanou kombinační a strategickou variantu hry podle tohoto vynálezu. Tento fakt podporuje při dlouhodobějším používání hry snahu o nalezení nej lepšího postupu a herní taktiky, což je úkol zajímavý prakticky pro všechny věkové kategorie hráčů.
Poměr mezi velkou herní variabilitou a jednoduchostí základní hry je zárukou pro funkčnost hry, jakož účinného matematického učebního nástroje.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 až 7 demonstrují možnosti přikládání hracích kostek ke kostkám již ležícím a počítání bodů podle tohoto vynálezu. Tato ukázka proto nevychází z reálné partie. Není zde předveden
- j CZ 303763 B6 hrací plán s bonusy. Bonusy zásadní měrou ovlivňují strategii hry, protože hráč se snaží obsadit bonusová pole a zvýšit tak svůj bodový zisk.
Obr. 8 ukazuje potisk hracích kamenů, které se používají ve hře s pomůckou podle vynálezu.
Obr. 9 ukazuje hrací plán pomůcky podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Jak je vidět na obr. 9, konkrétní provedení hry s hracími kameny 8 sestává z čtvercové hrací plochy vytvořené jako hrací deska 9, která je opatřena potiskem rozdělujícím herní plochu na jednotlivá čtvercová herní políčka. Pomocné značení numerické a písemné, sloužící k určování či zaznamenávání pozic hracích kostek, se nachází podél vlastní herní plochy. Jednotlivá herní pole 10, JJjsou řazena do vodorovných a svislých řad, přičemž některá z nich jsou bonusová. Jednotlivá herní pole 10, 11 mají rozměr, který se shoduje s plošným rozměrem hracího kamene 8, který je přiměřeně vysoký. Číslice na hracím kameni 8 jsou podtrženy čarou, jež slouží k jasnému rozeznání čísel hráči sedícími okolo herní desky 9 při hře.
Herní kameny 8 jsou v průběhu hry uschovány v sáčku, z kterého jsou v průběhu hry hráči losování. Vylosované hrací kameny 8 si hráči ukládají do svého. Zásobník je určen pro pět hracích kamenů 8. Hra obsahuje standardně čtyři zásobníky.
Na desce 9 je vyznačeno pravidelné umístění herních bonusových polí JO. Bonusy jsou speciální herní pole, která spoluvytvářejí strategický rámec hry. Jejich využití zvyšuje bodový zisk. Bonus pro sebe získává hráč položením kamene 8 na speciální herní pole v daném tahu. Bonus platí jen pro tento daný tah a číselný bonus se vztahuje pouze na kámen 8 na něj položený. Znásobuje jeho bodovou hodnotu. Bonus se světlými obrysy dvakrát a s plným obrysem třikrát. Operační bonus se vztahuje na všechny kameny 8 použité pro vyjádření početní operace, z nichž jeden je položen na bonusové pole JO. Na hrací desce 9 jsou též pole JJ prostá matematických znamének.
Bonus znásobuje bodovou hodnotu získanou součtem bodových hodnot kamenů 8 použitých v početní operaci. Bonus se světlými obrysy dvakrát a s plným obrysem třikrát.
Kámen 8 ležící na bonusovém 10 poli lze využít v průběhu další hry. Hráč, který tento kámen 8 použije, nemá již ovšem nárok na bonus. Získává pro sebe jen vlastní bodové ohodnocení kamene 8.
Na jedné herní ploše může hrát jeden, dva, tři nebo čtyři hráči. Každý hráč má vlastní zásobník na pět hracích kamenů 8. Hrací kameny 8 jsou potištěny podtrženými číslicemi od 0 do 9 na lícové straně podle obr. 8. Všechny hrací kamenů 8 jsou před započetím hry uloženy v hracím sáčku.
Ten, kdo si vylosuje hrací kámen 8 s nejnižší hodnotou, začíná hru. Každý hráč si pak po směru hodinových ručiček, v kterém se bude hrát, vylosuje do svého zásobníku pět hracích kamenů 8. Zahajující hráč pokládá kameny 8 tak, aby jeden žních ležel na středovém poli. Kameny 8 se pokládají vždy v linii vodorovné či svislé. To platí i pro všechny následující tahy. Početní operace znázorněné kameny 8 musí být čitelné ve vodorovné linii zleva doprava a ve svislé shora dolů. To platí i pro všechny následující tahy. Hra neobsahuje znaménka vyjadřující početní operace.
Proto hráč položení svých kamenů 8 nahlas vysvětlí např. „tři plus jedna je čtyři“. Pakliže není zjištěna chyba, zapisovatel body zapíší. Tah hráče končí doplněním jeho zásobníku na pět kamenů 8. Pakliže hráčem položená operace byla chybná, hráč si své kameny 8 bere zpět, ztrácí tah a odečtou se mu body, jež dosáhl svou chybnou operací.
-4CZ 303763 B6
Hráč, který je na tahu, má možnost buď umístit kameny 8 na hrací plán či si kameny 8 vyměnit, anebo vynechat tah. Hráč má v jednom tahu právo jen na jednu z těchto možností. Pokud chce hráč vyměnit kameny 8, nahlásí výměnu a počet kamenů 8. Přehledným způsobem tak učiní. Hráč tak ve svém tahu nezíská žádný bodový zisk. Hráč může tah vynechat z různých důvodů. Ani v tomto případě nezíská ve svém tahu žádný bodový zisk.
Pravidla stanovují přípustné početní operace, které hráč pomocí kamenů 8 může vyjádřit. Pravidla povolují sčítání, odečítání, násobení, dělení, druhé a třetí odmocniny a mocniny celých čísel. Výsledek početní operace nesmí být nula. Nula se též nesmí přičítat ani odečítat. Pravidla umožňují vytvářet početní operace pouze o dvou členech. Zápis takové početní operace na hrací ploše je doplněn o výsledek.
Příklad uplatnění 5 kamenů 8:
Zahajující hráč si vylosoval pět kamenů, např.: 4 9 7 3 6.
Pomocí těchto kamenů 8 lze vyjádřit několik početních operací:
na druhou = 49 // zápis je 749 odmocnina 9 = 3// zápis je 93
3+4 = 7 // zápis je 347 x 7 = 63 // zápis je 9763
36:9 = 4 // zápis je 3694
73-9 = 64//zápisje 73964
Zahajující hráč není ovlivňován při své kombinaci či položenými kameny 8. Proto se snaží maximalizovat svůj zisk položením co největšího počtu svých kamenů 8. Maximální bodový zisk skýtá v tomto případě poslední příklad. Bodové ohodnocení získáme prostým součtem hodnot všech kamenů použitých v tahu. Tedy 7+3+9+6+4 = 29 bodů. Výsada zahajujícího hráče je znásobit dosažené bodové ohodnocení dvěma. Konečný bodový zisk jeho tahu činí tedy 29 x 2 = 58 bodů.
Zahajující hráč kombinuje dva a více svých kamenů 8 do početní operace a umístí je na hrací plochu ve vodorovné či svislé linii tak, aby jeden z kamenů 8 ležel na středovém poli. Diagonálně, šikmo, položená početní operace není dovolena. Tah hráče končí oznámením a zapsáním skóre a doplněním kamenů 8 ze sáčku na počet pět kusů. Hra neobsahuje znaménka vyjadřující matematické operace. Proto hráč položení svých kamenů 8 nahlas vysvětlí: např.: „tři plus jedna je čtyři“. Výšku odmocniny či mocniny hráč pouze nahlas vysloví, ale na ploše nevyjadřuje. Hra pokračuje vlevo. Druhý hráč, a pak každý hráč na řadě musí umístěním svých kamenů 8 bezprostředně navázat na kameny 8 již položené. Všechny kameny 8 umístěním jediné početní operace. V tomto tahu musí každé nově vzniklé sousedství kamenů 8 přikládaných s kameny 8 již ležícími na herní ploše tvořit či být součástí nové početní operace podle obr. 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Hráč má právo na body za každou početní operaci vzniklou v daném tahu.
I když kameny 8 v konkrétních tazích znamenají konkrétní početní operace, při každém novém tahu jsou vnímány pouze jeho shluk hracích kamenů 8, které lze dále libovolně kombinovat a zahrnovat je do další početní operace.
Početní operace musí být čitelná shora dolů nebo zleva doprava.
Početní operace vznikají položením jednoho až pěti kamenů 8 ke kamenům 8 na ploše podle obr. 2, 3, 4, 5, 6 a 7.
- 5 CZ 303763 B6
Nová operace musí zahrnovat jeden či více kamenů 8 již ležících na ploše nebo musí sjedním nebo více kameny 8 již ležícími na ploše usousedit podle obr. 3, 4, 6, 7. Žádný kámen 8 nesmí být odstraněn nebo přemístěn poté co byl položen a započítán.
Hráč, kterýje na tahu, má tři možnosti: umístit kameny 8 na hrací plán, kameny 8 vyměnit, vynechat tah. Hráč má v jednom tahu právo na jednu z těchto možností. Pokud chce hráč vyměnit kameny 8, nahlásí výměnu a počet kamenů 8, které mění tedy 1 až 5. Přehledným způsobem tak učiní. Ve svém tahu tak nezíská žádný bodový zisk.
Kamenem 8 nula nesmí začínat zápis žádné nové operace. Samostatně se nesmí nula přičítat, odečítat, násobit ani dělit. Nula nesmí být konečný výsledek početní operace. Je-li nula součástí přikládané operace, nemusí jejím případným sousedstvím s některými z již ležících kamenů 8 vzniknout nová početní operace. Z takového sousedství pak nevzniká ani bodový zisk podle obr. 5. Pokud se nula přiloží mezi dva protilehlé kameny 8, musí tím vzniknout početní operace, jejíž součástí je nula i nulou propojené protilehlé kameny 8, např. 20:5=4. Ve všech ostatních případech kámen 8 s nulou podléhá pravidlům přikládání jako ostatní kameny 8.
Dále je popsáno ukončení hry. V hracím sáčku není už žádný kámen 8 a jeden z hráčů použije svůj poslední kámen 8 nebo žádný z hráčů nemůže táhnout.
Dále je objasněno počítání bodů. Zapisovatel zapisuje skóre po ukončení každého tahu. Číslice zobrazené na kamenech 8 jsou zároveň vyznačením bodové hodnoty kamenů 8. Bodový zisk vdaném tahu přinášejí všechny kameny 8 a bonusy, z nichž se nové početní operace skládají. Kameny 8 společné nově vzniklým operacím přinášejí zisk za každou operaci, v níž jsou obsaženy. Dále je objasněn číselný bonus. Bonus se světlými obrysy zdvojnásobí bodovou hodnotu na něj položeného kamene 8. Bonus s plným obrysem ztrojnásobí.
Dále je možný operační bonus. Bonus znásobuje bodovou hodnotu celé početní operace, je-li jeden z kamenů á v ní použitých položen na bonusové pole 10. Bonus se světlými obrysy zdvojnásobuje a s plným obrysem ztrojnásobuje početní operaci. Číselný a operační bonus platí pouze v tom tahu, kdy je použito bonusové pole 10. Hráči, který hru uzavřel, přináleží bodový zisk. Připočítá se mu bodová hodnota všech kamenů 8, které zbyly soupeři po uzavření hry. Ten naopak individuální bodovou hodnotu kamenů 8, které mu zůstaly, odečte od svého konečného bodového zisku. Každý z typů počítání bodů vyžaduje od hráče trochu jiný přístup k taktice hry. Je to způsobeno změnou strategie při využívání bonusových hracích polí 10 a změnou postoje k počtu hracích kamenů 8 použitých v jednom tahu. Dá se říci, že co jiné počítání bodů, to jiná hra.
Další herní varianty hry podle vynálezu jsou následující.
Každý hráč má svou herní desku 9 a soustavu hracích kamenů 8. Určený hráč vylosuje například pět kamenů 8. Tytéž kameny 8 si ostatní hráči vyberou ze své sady a vloží do zásobníku. Po stanovené době každý z hráčů ukáže svou početní operaci, jedině hráč, který se prokáže operací s nejvyšším bodovým ziskem, získává body a ostatní hráči si na deskách složí jeho variantu a hra takto pokračuje dále. Vítězí hráč s nejvyšším ziskem bodů. Tato varianta není omezena počtem hráčů. Varianta junior je určena začínajícím počtářům. Má jednoduchý herní plán a mírná pravidla bez násobků a odmocnin. Dítě se učí, aniž o tom ví a ještě ho to baví. Pokrok je rychlý a při pravidelném hraní zaručený.
Příklad 1
Podle obr. 1 provedl první hráč tah, na desku umístil kameny 8 s číslicemi 2 a 4, což je popisuje dále vyznačeno jako tah 1. Další tahy podle obrázku 2 až 7 podle popisu ukončuje tah 7, jakožto
-6CZ 303763 B6 poslední z ukázky demonstrace možností přikládání hracích kamenů 8 ke kamenům 8 již ležícím a dále počítání bodů. Číslice vytištěné bodem značí nově přiložené hrací kameny 8 do početní operace, číslice v rámečku pak další nově vzniklé operace. Číslice nově přikládané operace jsou zvýrazněny. Další operace vzniklé tímto přiložením jsou vyznačeny v ohrádkách. Tah 1 / mocnina 2 = 4; Tah 2 / 12:4 = 3; Tah 3/6-4 = 2; Tah 4/mocnina 7= 49, 6x4 = 24; Tah 5/ 10 : 5 = 2, 2 + 5 = 7; Tah 6 /8-3 = 5, 2 x 4 = 8, odmocnina 9= 3; Tah 7 / 38 -3 = 35, 24:8 = 3, odmocnina 9 = 3.
Průmyslová využitelnost
Matematickou učební pomůcku na bázi stolní deskové hry lze průmyslovým způsobem vyrábět z různých běžně dostupných přírodních a umělých materiálů na běžných zpracovatelských zařízeních. Má potenciál stát se výborným nástrojem pro podporu výuky matematiky ve školských zařízeních i populárním prostředkem zábavy pro širokou vrstvu populace.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Matematická učební pomůcka, na bázi stolní deskové hiy, obsahující hrací desku a hrací kameny, vyznačující se tím, že na hrací desce (9) jsou vyznačeny dva druhy bonusových polí (10) s matematickými znaménky, objasňujícími násobek celé početní operace nebo násobek jednotlivého hracího kamene položeného na hrací pole s bonusem, a dále jsou zde pole (11) prostá matematických znamének, přičemž pomůcka dále obsahuje sady po deseti kamenech (8), kteréjsou opatřeny čísly od 0 do 9 ajsou prosté matematických znamének.
  2. 2 výkresy
CZ20050718A 2005-11-18 2005-11-18 Matematická ucební pomucka CZ303763B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050718A CZ303763B6 (cs) 2005-11-18 2005-11-18 Matematická ucební pomucka
PCT/CZ2006/000083 WO2007056965A2 (en) 2005-11-18 2006-11-20 A mathematical teaching aid on the basis of a table board game and a method of performing calculation operations on this aid

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050718A CZ303763B6 (cs) 2005-11-18 2005-11-18 Matematická ucební pomucka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2005718A3 CZ2005718A3 (cs) 2007-07-04
CZ303763B6 true CZ303763B6 (cs) 2013-04-24

Family

ID=37944525

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050718A CZ303763B6 (cs) 2005-11-18 2005-11-18 Matematická ucební pomucka

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ303763B6 (cs)
WO (1) WO2007056965A2 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308934B6 (cs) * 2019-12-30 2021-09-15 Posch Marek Ing., Ph.D. Stolní hra matematická

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11213741B2 (en) 2016-12-07 2022-01-04 Qt3.14 Llc Board game

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3267590A (en) * 1964-05-08 1966-08-23 Carolynn P Browning Educational game apparatus
FR2658428A1 (fr) * 1990-02-19 1991-08-23 Marmy Andre Jeu comportant des jetons pourvus de symboles et d'indications de valeur.
US5893718A (en) * 1997-05-19 1999-04-13 O'donnell; Gary Mathematical board game

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3267590A (en) * 1964-05-08 1966-08-23 Carolynn P Browning Educational game apparatus
FR2658428A1 (fr) * 1990-02-19 1991-08-23 Marmy Andre Jeu comportant des jetons pourvus de symboles et d'indications de valeur.
US5893718A (en) * 1997-05-19 1999-04-13 O'donnell; Gary Mathematical board game

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308934B6 (cs) * 2019-12-30 2021-09-15 Posch Marek Ing., Ph.D. Stolní hra matematická

Also Published As

Publication number Publication date
WO2007056965A8 (en) 2007-07-12
WO2007056965A2 (en) 2007-05-24
CZ2005718A3 (cs) 2007-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mayer et al. Libraries got game: Aligned learning through modern board games
US6648648B1 (en) Instructional mathematics board game
US7044467B1 (en) Sentence forming game and its associated method of play
Rogerson et al. Digitising boardgames: Issues and tensions
JPH06233850A (ja) 数式遊びチェス
US20100221686A1 (en) Educational board game
Türkoğlu The Effect of Educational Board Games Training Programme on the Social Skill Development of the Fourth Graders.
US20070045954A1 (en) Game for teaching fundamental aspects of network marketing
Powell et al. Seeding ethnomathematics with oware: Sankofa
US10512834B2 (en) Business strategy game
CZ303763B6 (cs) Matematická ucební pomucka
Huang Strategy game programming projects
DE602005027340D1 (de) Verbesserungen bei brettspielen
Monaghan et al. Games: Artefacts in gameplay
US20170128823A1 (en) Multilevel educational alphabet corresponding numbers word game
CZ2019807A3 (cs) Stolní hra matematická
US11688298B1 (en) Method for learning music scale theory
US20230326370A1 (en) Educational dice system
CZ33906U1 (cs) Stolní matematická hra
Swan Are you game?
Gunter Math Fluency Games
Huylebrouck et al. Reasoning Without Writing
KR101705643B1 (ko) 어린이 경제 학습 게임 세트 및 그 게임방법
Ward Calculated bets: Computers, gambling, and mathematical modeling to win, by Steven Skiena. Pp. 232.£ 12.95. 2001. ISBN 0 521 00962 6 (Cambridge University Press).
Hamada et al. Development of BASE manufacture game in Thai