CZ303517B6 - Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách - Google Patents

Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách Download PDF

Info

Publication number
CZ303517B6
CZ303517B6 CZ20080839A CZ2008839A CZ303517B6 CZ 303517 B6 CZ303517 B6 CZ 303517B6 CZ 20080839 A CZ20080839 A CZ 20080839A CZ 2008839 A CZ2008839 A CZ 2008839A CZ 303517 B6 CZ303517 B6 CZ 303517B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
scale
laser beam
geodetic
mark
relative
Prior art date
Application number
CZ20080839A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2008839A3 (cs
Inventor
Záruba@Jan
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority to CZ20080839A priority Critical patent/CZ303517B6/cs
Publication of CZ2008839A3 publication Critical patent/CZ2008839A3/cs
Publication of CZ303517B6 publication Critical patent/CZ303517B6/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Abstract

Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách, který novou kombinací využití bežne i cenove dostupných meridel, a to soupravy vodováhy s laserovým záricem (4) vybaveným nastavitelným upínacím stolkem s upínací plochou (3) a pravoúhlým optickým hranolem (5), strojní vodováhy (6), geodetické znacky (10) s merítkem, digitálního fotoaparátu (12) a kompenzacním náklonomerem (17) umožní i jen zaškoleným mericum zajistit nejistoty merení srovnatelné úrovne s nejistotami dosahovanými elitními geodety pomocí dosud známých metod. Výsledná hodnota merení je urcována jako soucet odectu relativního natocení prvku (2) na povrchu mostovky a závesné konstrukce (1) kontrolovaného posuvem obrazu (11) laserového paprsku na geodetické znacce (10) s merítkem a odectu zmeny náklonu nosného prvku (2) mostovky kontrolované náklonomerem (17) tvoreným s výhodou strojní vodováhou (6), mikrometrickým šroubem (8) a nastavitelnou klínovou podložkou (7).

Description

Způsob a zařízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybů závěsných konstrukcí zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách
Oblast techniky
Vynález se týká alternativního způsobu zajištění nebo frekventovaného požadavku kontroly horizontálních pohybů závěsné konstrukce zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách mostů a jiných jednorázových zkouškách a zařízení kjeho provádění.
Dosav adn í stav tec hn i ky
Pro řešení problému kontroly horizontálních pohybů během měření nepřístupných bodů závěsné konstrukce zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách je rozhodující to, že se jedná o málo frekventovaný požadavek. Proto jsou dosud užívané způsoby limitovány především ekonomickou reálností a nelze tedy využívat způsoby téměř dokonale vyřešené pro technicky blízké problémy ve vojenské technice, astronomii a podobně. Pro kontrolu horizontálních pohybů prvků mostní konstrukce v místech během zkoušky nepřístupných jsou dosud využívány tři zá20 kladní přímé metodiky, kteréjsou známy jako z principu nej výhodnější. Proto samozřejmě možné výrazně nepřímější metodiky nebyly nikdy vyhledávány a v předmětné souvislosti publikovány, Mezi základní metodiky patří úhlové měření teodolitem, měření změn vzdálenosti od pevného bodu laserovým dálkoměrem a měření relativního pohybu závěsu olovnice v přístupném místě.
Srovnávacím základním způsobem pro hodnocení kvality a ekonomické náročnosti alternativních způsobů a praktické realizovatelnosti se stal klasický geodetický způsob využívající teodolit. Nevýhodami tohoto způsobu je obvykle velká vzdálenost možné dostatečně stabilní polohy teodolitu od pozorovaného bodu tak, aby se od teodolitu nevyžadovala spíše funkce cirkumzenitálu.
Dalšími nevýhodami jsou i další obecné překážky využívání klasických geodetických metod za nepříznivých povětrnostních podmínek a působení mechanických otřesů způsobených stavebními aktivitami a dopravou v okolí zkoušené stavby. Uvedená rizika vedou zpětně ke zvýšeným nárokům na kvalifikovanost a rutinu využitelných geodetů. Jen zcela výjimečně lze při jednorázových zkouškách aplikovat metodiky využívané při dlouhodobých zkouškách, které využívají speciální olovnice nebo laserové dálkoměry, jelikož zpravidla chybí ochrana před účinky větru, resp. vhodný snadno přístupný bod pro kontrolu relativních pohybů.
Podstata vynálezu
Nevýhodami dosud známých prakticky využitelných resp. cenově dostupných řešení není zatížen způsob a zařízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybů závěsných konstrukcí zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách podle předkládaného řešení. Jeho podstata spočívá v tom, že v kontrolovaném bodě závěsné konstrukce se umístí geodetická značka s měřít45 kem. Pod tento kontrolovaný bod se na povrchu nosného prvku mostovky upevní na společnou upínací plochu laserový zářič a náklonoměr s vodováhou a s mikroskopickým šroubem se stupnicí, kterým se nastavuje sklon klínové podložky. Poté se laserový zářič nastaví tak, že jím vysílaný laserový paprsek směřuje na měřítko geodetické lineami značky a sejme se v nezatíženém stavu mostovky obraz laserového paprsku na měřítku geodetické značky. Následně se mostovka zatíží a opět se sejme obraz laserového paprsku na měřítku geodetické značky. Podle požadovaného programu zkoušky se postupuje stejně i v polohách odpovídajícím dalším zatěžovacím stavům. Z rozdílu takto získaných hodnot se určí velikost posuvu kontrolovaného bodu vůči povrchu upínací plochy. Současně s tímto měřením se ve všech zatěžovacích stavech zjišťuje změna náklonu nosného prvku mostovky, resp. povrchu upínací plochy vzhledem ke kontrolovanému bodu tak, že se vždy před odečtem náklonoměr pomocí vodováhy nastaví mikrometr i ckým šroubem do vo- 1 CZ 303517 B6 dorovné polohy a odečte se poloha stupnice mikrometrického šroubu pro každý zatěžovací stav. Poté se z rozdílů odečtu na stupnici mikrometrického šroubu přenásobením konstantou náklonoměru získají tangenty úhlů natočení nosného prvku mostovky resp. povrchu upínací plochy pro kontrolované stavy zatížení. Z nich se pak přenásobením vzdáleností geodetické značky od upí5 nací plochy na povrchu nosného prvku mostovky určí velikosti relativních korekčních změn poloh měřítka geodetické značky vůči nosnému prvku mostovky, které se přičtou včetně znaménka orientace k příslušným změnám zjištěných posuvů obrazu laserového paprsku na měřítku geodetické značky. Tím se získají žádané hodnoty relativních změn polohy závěsné konstrukce vůči nosnému prvku mostovky, resp. její složky v měřeném směru.
io
Výhodné je, když se obrazy laserového paprsku snímají digitálním fotoaparátem, případně digitálním fotoaparátem s použitím sekvenčního snímkování. ,
Zařízení k provádění uvedeného způsobu sestává z geodetické lineární značky opatřené měřít15 kem, která se upevňuje v měřeném místě závěsné konstrukce, z digitálního fotoaparátu uloženého na stativu a z upínací plochy. Tato upínací plocha je společná pro upevnění jednak laserového zářiče s pravoúhlým hranolem otočným kolem osy laserového paprsku a jednak pro upevnění náklonoměru s klínovou podložkou opatřenou nastavovacím mikrometrickým šroubem s odečítací stupnicí. Na klínové podložce je umístěna vodováha.
Ve výhodném provedení je vodováha realizovaná jako oddělitelná strojní vodováha.
Hlavním přínosem řešení podle vynálezu je, že využívá výhradně měřidel a přípravků využívaných i pro jiné účely realizace zatěžovacích zkoušek. Další výhodou je, že ani silnější vítr a otře25 sy významněji neovlivňují nejistoty měření. Způsob podle vynálezu není zatížen systematickou chybou a všechny výchozí odečty lze provádět se zpožděním v klidu, čímž se minimalizuje riziko chyb způsobených omylem při odečtu. Možností využít sekvenční snímkování lze minimalizovat zkreslení odečtu vibracemi měřené konstrukce. Předností způsobu podle vynálezu je i snadná a operativní instalace měřicího systému.
Přehled obrázku na výkrese
Základní uspořádání technického vybavení pro aplikaci způsobu kontroly relativních horizontál35 nich pohybů závěsné konstrukce zavěšeného mostu při statické zatěžovací zkoušce podle vynálezu schematicky znázorňuje přiložený obrázek.
Příklady provedení vynálezu
Kontrola relativních horizontálních pohybů závěsných konstrukcí zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách se provádí tak, že v kontrolovaném bodě závěsné konstrukce 1 se umístí geodetická značka 10 s měřítkem. Pod tento kontrolovaný bod se na povrch nosného prvku 2 mostovky upevní na společnou upínací plochu 3 laserový zářič 4 a náklonoměr 17 s vodová45 hou 6 a nastavitelnou klínovou podložkou 8, ovládanou mikrometrickým šroubem 7 se stupnicí 15. Poté se laserový zářič 4 nastaví tak, že jím vysílaný laserový paprsek směřuje na měřítko geodetické značky 10 a sejme se v nezatíženém stavu mostovky obraz 11 laserového paprsku na měřítku geodetické značky 10. Pak se mostovka zatíží a opět se sejme obraz 11 laserového paprsku na měřítku geodetické značky 10. Podle požadovaného programu zkoušky se postupuje stejně i v polohách odpovídajícím dalším zatěžovacím stavům. Z rozdílu takto získaných hodnot se určí velikost posuvu kontrolovaného bodu vůči povrchu upínací plochy 3. Současně s tímto měřením se ve všech zatěžovacích stavech zjišťuje změna náklonu nosného prvku 2 mostovky, resp. povrchu upínací plochy 3 vzhledem ke kontrolovanému bodu tak, že se vždy před odečtem náklonoměr 17 pomocí vodováhy 6 nastaví mikrometrickým šroubem 7 do vodorovné polohy a odečte se poloha stupnice 15 mikrometrického šroubu 7 pro každý zatěžovací stav. V dalším kroku se
-2 CZ 303517 B6 z rozdílů odečtů na stupnici J_5 mikrometrického šroubu 7 přenásobením konstantou náklonoměru získají tangenty úhlů natočení nosného prvku 2 mostovky resp. povrchu upínací plochy 3 pro kontrolované stavy zatížení. Z nich se přenásobením vzdáleností geodetické značky 10 od upínací plochy 3 na povrchu nosného prvku 2 mostovky určí velikosti relativních korekčních změn poloh měřítka geodetické značky 10 vůči nosnému prvku 2 mostovky, které se přičtou k příslušným změnám zjištěných posuvů obrazu 11 laserového paprsku na měřítku geodetické značky 10. Tím se získá požadovaná hodnota relativního posuvu, přičemž obě kontrolované složky mají v rozložení často pro posouzení mechanické funkce mostu vhodnější formu, než je z důvodu předpokládané metodiky měření projektantem v zadání požadována.
Nový způsob kontroly relativních horizontálních pohybů závěsných konstrukcí zavěšených mostů pří statických zatěžovacích zkouškách je tedy založen na tom, že se hledaný pohyb získá jako součet dvou jeho měřených složek. Jednou z těchto složek je posuv obrazu laserového paprsku z laserového zářiče 4 upevněného pod měřeným místem, kterým je u zavěšených mostů nutně povrch mostovky, který ovšem zatížením při zkoušce mění svůj náklon. Proto je nutné zkoumat také druhou složku, a to změnu náklonu nosného prvku 2 mostovky, na které je laserový zářič 4 upevněn. Ze zjištěné změny úhlu respektive jeho tangenty je vypočten jako součin změřené tangenty úhlu změny náklonu a vzdálenosti geodetické značky JO odpovídající posuv ve vzdálenosti měřeného místa, který je ve vyhodnocení k zjištěnému posuvu obrazu laserového paprsku prič20 ten. Jelikož tento posuv má zpravidla opačný smysl než posuv obrazu ϋ laserového paprsku, tak se ve smyslu absolutních hodnot ovšem jedná zpravidla o rozdíl.
Novým metodickým principem je fotografický odečte polohy obrazu H laserového paprsku na stupnici stínítka geodetické značky 10, například na výseči měřítka. Tento odečte umožňuje sek25 venčním snímkováním při vyhodnocení eliminovat nejistoty způsobené mechanickými otřesy a to při nižších frekvencích rušivého kmitání jeho přímým rozložením a při vyšších frekvencích stroboskopicky. Z důvodu možnosti justáže polohy obrazu JU laserového paprsku během zkoušky a snadného nastavení jeho počáteční polohy je třeba, aby jak laserový zářič 4, tak náklonoměr 17, byly upevněny na společné upínací ploše 3 s nastavitelným náklonem do vodorovné roviny, což je obvyklou součástí soupravy laserové vodováhy, tak, aby byl zajištěn dvojí nezávislý systém jak pro naklápění libely vodováhy 6 náklonoměru v rovině měřeného pohybu, tak pro příčné natáčení laserového paprsku, aniž by jeho dodatečné nasměrování na stupnici geodetické značky 10 ovlivnilo výsledek měření a mohl být vždy realizován postup uvedený v textu.
Na přiloženém obrázku je uveden typický příklad využití vynálezu a odpovídá nejěastějšímu požadavku, který je nadstandardně od zatěžovací zkoušky zavěšeného mostu požadován.
Závěsná konstrukce 1 zavěšeného mostu je zpravidla opřená o hlavní nosný prvek 2 mostovky. Obvyklým požadavkem je kontrola podélných nebo příčných výkyvů v místě upevnění závěs40 ných táhel zavěšeného mostu. V tomto měřeném místě závěsné konstrukce je třeba upevnit geodetickou značku 10 s měřítkem ve směru kontrolovaného pohybu a to na spodním líci této geodetické značky JO. Na horním líci nosného prvku 2 mostovky upevněnou pod geodetickou značkou 10 je třeba situovat standardní upínací stolek s tříbodovým nastavitelným podepřením upínací plochy 3 opatřené vlastní krabicovou vodováhou. Po nastavení upínací plochy 3 do vodorovné polohy jsou na ni s výhodou pomocí magnetických příchytek 9 upnuty paralelně ve směru kontrolované složky pohybu závěsné konstrukce i náklonoměr 17, složený například ze strojní vodováhy 6, klínové podložky 8 se stupnicí 15 a laserová vodováha obsahující laserový zářič 4 vybavený pravoúhlým optickým hranolem 5 otočným kolem osy 16 laserového paprsku. Pro maximální omezení systematických chyb je třeba též orientovat opěry tříbodového podepření upínací plochy 3 upínacího stolku tak, aby spojnice pevné kloubové podpěry a jedné z výškově stavitelných podpěr byla ve směru měřené složky pohybu, neboli ve směru náklonoměru _T7 a laserového zářiče 4.
Z důvodu alternativní využitelnosti náklonoměru J/7 je žádoucí, aby byl tvořen oddělitelnou strojní vodováhou 6 s obvyklou rozlišovací schopnosti určení náklonu 10 5 a nastavitelnou klíno- 3 CZ 303517 B6 vou podložkou 7 vybavenou magnetickými příchytkami 9, kloubem J4 a nastavením klínovitosti pomocí mikrometrického šroubu 7 s odečítací stupnicí 15 umožňující rovněž odečítat klínovitost nastavitelné klínové podložky 8 s rozlišovací schopností řádu 10”s.
Při samotné instalaci měřicího systému je postup následující. Nejprve se upevní geodetická značka 10 na kontrolované místo. Nalezne se vhodné místo, nejlépe na svislicí pod geodetickou značkou 10, pro uložení upínacího stolku s upínací plochou 3. Stolek se natočí do správné orientace bodů jeho podepření a nastaví se pomocí stavitelných podpěr vodorovná poloha upínací plochy 3. Poté se upne náklonoměr 17 a laserová vodováha se zářičem 4 v požadované orientaci na upínací io plochu 3. Natáčením pravoúhlého optického hranolu 5 kolem osy Jj6 paprsku laserového zářiče 4 a úpravou délky podélně orientované nastavitelné podpěry upínací plochy 3 upínacího stolku se nastaví výchozí poloha obrazu JJ na měřítku geodetické značky JO. Poté se pomocí mikrometrického šroubu 7 nastaví bublina Iibely vodováhy 6 do střední polohy a provede se základní odečet náklonoměru 17 na stupnici J5. Digitální fotoaparát 12 se zaměří na obraz JJ. laserového paprsku a poloha fotoaparátu 12 se fixuje pomocí stativu J3. Kontrolním snímkem obrazu 11 laserového paprsku na měřítku geodetické značky JO se potvrdí využitelnost zvoleného fotografického systému pro odečet polohy tohoto obrazu 11 laserového paprsku s dostatečnou rozlišovací schopností a rozhodne se o nutnosti aplikovat sekvenční snímkování.
Při aplikaci takto instalované soupravy bude odpovídat kontrolovaný pohyb součtu zjištěné změny polohy obrazu JJ, laserového paprsku na měřítku geodetické značky 10 a změny údaje odečtu na stupnici J5 mikrometrického šroubu 7. Tuto změnu si vynutí kompensační změna klínovitosti klínové podložky 8 tak, aby se do střední polohy vrátila bublina Iibely vodováhy 6.
Průmyslová využitelnost
Předložené řešení je využitelné pro řešení problému kontroly horizontálních pohybů během měření nepřístupných bodů závěsné konstrukce zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách. Měření lze zajistit s vybavením, které se běžně na zatěžovací zkoušky vozí, a to ve srovnatelné kvalitě, kterou by bylo možné dosáhnout dosud užívanými metodikami.
K realizaci této nové metody lze využít sestavy měřicích zařízení složené i výhradně z běžně dostupných měřidel a přípravků využívaných běžně při provádění zatěžovacích zkoušek pro jiné účely, což je hlavní ekonomická výhoda nové metodiky.

Claims (5)

1. Způsob kontroly relativních horizontálních pohybů závěsných konstrukcí zavěšených mostů při statických zatěžovacích zkouškách, vyznačující se tím, že v kontrolovaném bodě
45 závěsné konstrukce (1) se umístí geodetická značka (10) s měřítkem a pod tento kontrolovaný bod se na povrch nosného prvku (2) mostovky upevní na společnou upínací plochu (3) laserový zářič (4) a náklonoměr (17) s vodováhou (6) a s pomocí mikrometrického šroubu (8) opatřeného stupnicí nastavitelnou klínovou podložkou (7), poté se laserový zářič (4) nastaví tak, aby jím vysílaný laserový paprsek směřoval na měřítko geodetické značky (10) a sejme se poloha obrazu
50 (11) laserového paprsku na měřítku geodetické značky (10) v nezatíženém stavu mostovky, poté se mostovka zatíží a opět se sejme obraz (11) laserového paprsku na měřítku geodetické značky (10) a podle požadovaného programu zkoušky se postupuje stejně i v polohách odpovídajícím dalším zatěžovacím stavům a z rozdílu takto získaných hodnot se určí velikost posuvu kontrolovaného bodu vůči povrchu upínací plochy (3), a současně s tímto měřením se ve všech zatěžova55 cích stavech zjišťuje změna náklonu nosného prvku (2) mostovky, resp. povrchu upínací plochy
-4CZ 303517 B6 (3) vzhledem ke kontrolovanému bodu tak, že se vždy před odečtem náklonoměr (17) pomocí vodováhy (6) nastaví mikrometrickým šroubem (8) do vodorovné polohy a odečte se poloha stupnice (15) mikrometrického šroubu (8) pro každý zatěžovací stav a poté se z rozdílů odečtu na stupnici (15) mikrometrického šroubu (8) prenásobením konstantou náklonoměru získají tangen5 ty úhlů natočení nosného prvku (2) mostovky resp. povrchu upínací plochy (3) pro kontrolované stavy zatížení, z nichž se prenásobením vzdálenosti geodetické značky (10) od upínací plochy (3) na povrchu nosného prvku (2) mostovky určí velikost relativních korekčních změn poloh měřítka geodetické značky (10) vůči nosnému prvku (2) mostovky, které se přičtou k příslušným změnám zjištěných posuvů obrazu (ll) laserového paprsku na měřítku geodetické značky (10), čímž se ío získají žádané hodnoty relativních změn polohy závěsné konstrukce (1) vůči nosnému prvku (2) mostovky, resp. její složky v měřeném směru.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že obrazy (11) laserového paprsku se snímají digitálním fotoaparátem (12).
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že obrazy (11) laserového paprsku se snímají digitálním fotoaparátem (12) s použitím sekvenčního snímkování.
4. Zařízení k provádění způsobu podle nároků laž3, vyznačující se tím, že sestá20 vá z geodetické značky (10) opatřené měřítkem pro upevnění v měřeném místě závěsné konstrukce (1), z digitálního fotoaparátu (12) uloženého na stativu (13) a z upínací plochy (3), na které je upevněn jednak laserový zářič (4) s pravoúhlým hranolem (5) otočným kolem osy (16) laserového paprsku a jednak náklonoměr (17) s klínovou podložkou (8) opatřenou nastavovacím mikrometrickým šroubem (7) s odečítací stupnicí (15), kde na této klínové podložce je umístěna vodo25 váha (6).
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že vodováha (6) je oddělitelná strojní vodováha.
CZ20080839A 2008-12-22 2008-12-22 Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách CZ303517B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080839A CZ303517B6 (cs) 2008-12-22 2008-12-22 Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080839A CZ303517B6 (cs) 2008-12-22 2008-12-22 Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008839A3 CZ2008839A3 (cs) 2010-06-30
CZ303517B6 true CZ303517B6 (cs) 2012-11-07

Family

ID=42286593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080839A CZ303517B6 (cs) 2008-12-22 2008-12-22 Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303517B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106644534B (zh) * 2016-09-12 2019-01-25 同济大学 压弯钢构件的实验装置

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2000074636A (ja) * 1998-09-03 2000-03-14 Japan Highway Public Corp 橋構造物における活荷重無載荷時形状の計測方法
US20080030710A1 (en) * 2004-07-30 2008-02-07 Kyoto University Displacement Measuring Method, Displacement Measuring Instrument, Displacement Measuring Target and Civil Structure
CZ2008422A3 (cs) * 2008-07-07 2010-01-20 Ceské vysoké ucení technické v Praze Fakulta stavební Zpusob trigonometrického merení svislých posunu pri statických zatežovacích zkouškách stavebních objektu

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2000074636A (ja) * 1998-09-03 2000-03-14 Japan Highway Public Corp 橋構造物における活荷重無載荷時形状の計測方法
US20080030710A1 (en) * 2004-07-30 2008-02-07 Kyoto University Displacement Measuring Method, Displacement Measuring Instrument, Displacement Measuring Target and Civil Structure
CZ2008422A3 (cs) * 2008-07-07 2010-01-20 Ceské vysoké ucení technické v Praze Fakulta stavební Zpusob trigonometrického merení svislých posunu pri statických zatežovacích zkouškách stavebních objektu

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Jauregui D.V. et al: Noncontact Photogrammetric Measurement of Vertical Bridge Deflection. J. Bridge Engineering, vol. 8, no. 4, July 1, 2003, 212-222 *
Rodriguez J. et al: Flat elements on buildings using close-range photogrammetry and laser distance measurement. Optics and Lasers in Engineering 46 (2008) 541-545 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2008839A3 (cs) 2010-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6453569B1 (en) Surveying instrument and plumbing device for plumbing surveying instrument
CN106403990B (zh) 一种光轴一致性标定装置
US6137065A (en) Level weighing device
CZ303517B6 (cs) Zpusob a zarízení pro kontrolu relativních horizontálních pohybu závesných konstrukcí zavešených mostu pri statických zatežovacích zkouškách
EP2442069A1 (en) A support arrangement for a registration device such as a surveying instrument
JP6431995B2 (ja) 改良型ポータブルプリズム受信装置及び改良型ポータブルgps受信装置、並びに、これを用いた測量方法
KR101984507B1 (ko) 개량형 포터블 프리즘 수신장치와 이를 이용한 측량방법
CN113819927B (zh) 用于倾斜测量系统的检测系统及误差检测方法
KR102411389B1 (ko) 교량의 상부거더 이동량 및 방향 측정장치
CN210141867U (zh) 一种杆体检校装置
Bowman et al. Minimization of the arrestment error in one-pan, two-knife balance systems
US2183115A (en) Multiple gravity meter
JPH07311038A (ja) 傾斜測定装置
JPH1062136A (ja) 形状測定方法及び形状測定装置
Chersich et al. A calibration-free astrometric tiltmeter for static SHM
CN215215590U (zh) 一种应用于建筑工程的稳定支架
RU2767804C1 (ru) Оптический стенд
US4364175A (en) Grade Liner
Hauth et al. Modular Imaging Total Stations–Sensor Fusion for high precision alignment
RU182554U1 (ru) Устройство определения планово-высотного положения магистрального нефтепровода
RU220856U1 (ru) Транспортируемый компаратор для поверки нивелиров
SK192022U1 (sk) Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie
KR101974946B1 (ko) 개량형 포터블 프리즘 수신장치와 이를 이용한 측량방법
CN216715603U (zh) 自找平搭载装置及管道检测设备
JPH0886646A (ja) 傾斜測定器

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181222