CZ303498B6 - Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici - Google Patents

Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici Download PDF

Info

Publication number
CZ303498B6
CZ303498B6 CZ20080749A CZ2008749A CZ303498B6 CZ 303498 B6 CZ303498 B6 CZ 303498B6 CZ 20080749 A CZ20080749 A CZ 20080749A CZ 2008749 A CZ2008749 A CZ 2008749A CZ 303498 B6 CZ303498 B6 CZ 303498B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
voltage
degrees
track
phase angle
rail
Prior art date
Application number
CZ20080749A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2008749A3 (cs
Inventor
Faran@Antonín
Srb@Stanislav
Mlnarík@Karel
Dobiáš@Radek
Bukac@Pavel
Original Assignee
Ažd Praha S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ažd Praha S. R. O. filed Critical Ažd Praha S. R. O.
Priority to CZ20080749A priority Critical patent/CZ303498B6/cs
Priority to TR2009/08721A priority patent/TR200908721A2/xx
Priority to SK50054-2009A priority patent/SK500542009A3/sk
Publication of CZ2008749A3 publication Critical patent/CZ2008749A3/cs
Publication of CZ303498B6 publication Critical patent/CZ303498B6/cs

Links

Landscapes

  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Ac-Ac Conversion (AREA)

Abstract

Pri provádení zpusobu úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení paralelních kolejových obvodu pro železnice, pro zvýšení jejich odolnosti proti ohrožujícím vlivum, které vyvolávají predevším emise ohrožujících proudu výkonných elektrických jednotek a hnacích vozidel s asynchronními motory, kdy do kolejového obvodu (KO) vlivem ohrožujících vlivu (OV) vniká ohrožující složka napetí (OSN), se kolejové napetí (UK) matematicky analyzuje v prvním kanálovém prijímaci (KP1) až v m-tém kanálovém prijímaci (KPM) ve vztahu k referencnímu napetí (RN) a soucasne se vyhodnocuje volnost kolejového úseku (KU) vcetne havarijního stavu kolejového obvodu (KO), ci jeho obsazenost kolejovým vozidlem (KV), na základe amplitudy a fázového úhlu kolejového napetí (UK) vuci amplitude a fázového úhlu referencního napetí (RN). Následne se zjištuje volnost kolejového úseku (KU) vyhodnocením prvního výstupu (V1) prvního kanálového prijímace (KP1) až m-tého výstupu (VM) m-tého kanálového kolejového prijímace (KPM) v jednotce (JVV) výstupního vyhodnocení zpusobem dva ze dvou až dva z m kanálových výstupu (V1, V2, VM). Pro vytvorení kolejového napetí (UK) se ve zdroji (ZUN) upraveného napetí generuje upravené napetí (UN) pro vytvorení kolejového napetí (UK) a zároven se generuje referencní napetí (RN) tak, že tato napetí (UN, RN) mají podle první varianty provedení navzájem stálý fázový posuv (+.fi.), který má kladnou hodnotu úhlu fázového posuvu (+.fi.) = 90.degree., prípadne jeho bezprostredne blízké hodnoty, pricemž fázový úhel (.alfa.) upraveného napetí (UN) se mení cyklicky spojite v rozmezí od 90.degree. do 270.degree. a od 270.degree. do 90.degree. v

Description

Vynález se týká způsobu úpravy kolejového a referenčního napětí pro napájení železničních dvoufázových paralelních kolejových obvodů pro zvýšení jejich odolnosti proti rušivým vlivům, které vyvolávají především emise ohrožujících proudů výkonných trakčních jednotek a hnacích io vozidel s asynchronními motory. Do kolejových obvodů vlivem rušivých vlivů vniká rušivá složka napětí. Kolejové napětí se matematicky analyzuje v prvním kanálovém přijímači až v m-tém kanálovém přijímači ve vztahu k referenčnímu napětí a současně se vyhodnocuje volnost kolejového úseku včetně havarijního stavu kolejového obvodu, či jeho obsazenost kolejovým vozidlem, na základe amplitudy a fáze kolejového napětí vůči amplitudě a fázi referenčního napětí. Násled15 ně se zjišťuje volnost kolejového úseku vyhodnocením prvního výstupu prvního kanálového přijímače až m-tého výstupu m-tého kanálového kolejového přijímače v jednotce výstupního vyhodnocení způsobem dva ze dvou až dva z m kanálových výstupů.
Dosavadní stav techniky
Způsob zvýšení odolnosti proti ohrožujícím proudům řeší česká patentová přihláška PV 2007 — 669. Provádí se nastavením rozhodujících parametrů kolejového obvodu s digitálním kolejovým přijímačem s napájecím koncem. Toto nastavení se provádí výpočtem v podstatě ve dvou kro25 cích. V prvním kroku dochází pri volném stavu kolejového obvodu k nastavování všech uvažovaných kombinací diskretizovaných hodnot nastavovacích prvků výstroje napájecího konce a nastavovacích prvků výstroje přijímačového konce kolejového obvodu po zvolených krocích pro nalezení optimálního fázového úhlu mezi kolejovým napětím odvozeným od napájecího kolejového napětí a mezi referenčním napětím. Pro tento optimální fázový úhel se vypočítá havarijní stav jo a šuntový stav kolejového obvodu. Ve druhém kroku dochází ke korekci nastavovacích prvků výstroje napájecího konce a nastavovacích prvků výstroje přijímačového konce kolejového obvodu dle uvažovaných kombinací nastavovacích prvků výstroje napájecího konce. Cílem je nalézt výsledný fázový úhel kolejového obvodu. Proto se determinuje první množina hodnot optimální konfigurace nastavovacích prvků výstroje napájecího konce a druhá množina hodnot optimální konfigurace nastavovacích prvků výstroje přijímačového konce kolejového obvodu tak dlouho, až jsou navzájem nalezeny nepříznivější podmínky pro šuntový stav a zároveň havarijní stav kolejového obvodu. Následně se volí kolejové napětí při havarijním stavu co nejnižší tak, aby byla nalezena k tomu odpovídající co nejnižší hodnota kolejového napětí při šuntovém stavu. Pro takto získané hodnoty výstroje napájecího konce a hodnoty výstroje přijímačového konce io kolejového obvodu se pevně nastaví nalezená výsledná hodnota nastavovacích prvků napájecího konce a výsledná hodnota nastavovacích prvků přijímačového konce, a tím i takto nalezený výsledný fázový úhel mezi kolejovým napětím a referenčním napětím kolejového obvodu.
Dochází tak k optimálnímu výpočtu těchto parametrů a k následnému jednoznačnému nastavení ís především fázových poměrů mezi kolejovým napětím a referenčním napětím na základě optimalizace šuntového a havarijního stavu objektivně, tedy bez negativního vlivu lidského činitele.
Tento proces výrazné urychluje předmětnou činnost a zkracuje související výluku železničního provozu. Nastavení rozhodujících parametrů kolejového obvodu, tedy jejich parametrizace, je součástí konfiguračních dat. Implementuje se jednorázově před zahájením činnosti kolejového obvodu s digitálním kolejovým přijímačem na základě optimalizace šuntového a havarijního stavu v závislostí na délce kolejového obvodu a měrné svodové admitanei. Toto řešení, optimalizující činnost zejména digitálních kolejových obvodů, představuje rychlé, snadné a jednoznačné nastavení, zkrácení času regulace a zvýšenou míru odolnosti proti ohrožujícím proudům.
Při jízdách vysoce výkonných hnacích železničních hnacích vozidel s asynchronními motory vsak dosažená míra odolnosti kolejových obvodů proti ohrožujícím proudům, i když se zvýšila o řád proti dosavadnímu stavu, má své limity v tom smyslu, že li stejnosměrné trakční soustavy se dosahuje odolnost proti ohrožujícím proudům řádově až 1,2 A, kdežto u střídavé trakční sous5 tavy se dosahuje odolnost řádově až 1,9 A. Při novém trendu, kdy se zavádí těžkotonážní vlaky tažené hnacími vozidly s asynchronními motory, by však i takto zvýšená míra odolnosti mohla být omezující.
Zvýšení imunity paralelních dvoufázových kolejových obvodů proti rušivým vlivům a zapojení io kolejového obvodu k provádění tohoto způsobu je známo například z patentu CZ 296 242.
Do kolejového obvodu se přivádí korektní složka napětí a rovněž smluvně deformovaná složka napětí a současně do kolejového obvodu vlivem rušivých vlivů vniká rušivá složka napětí, v důsledku čehož se superpozicí těchto napětí vytváří kolejové napětí. Kolejové napětí se matematicky analyzuje v prvním kanálovém přijímači až v mtém kanálovém přijímači působením především referenčního napětí. Současně se vyhodnocuje volnost kolejového úseku včetně havarijního stavu kolejového obvodu, či jeho obsazenost kolejovým vozidlem, na základě amplitudy a fáze kolejového napětí vůči amplitudě a fázi referenčního napětí. Následně se zjišťuje volnost kolejového úseku vyhodnocením prvního výstupu prvního kanálového přijímače až m-tého výstupu m-tého kanálového kolejového přijímače v jednotce výstupního vyhodnocení způsobem dva ze dvou až
2o dva z m kanálových výstupů. Toto řešení má tu přednost, že bezpečně dochází k odlišení a k intenzivní segregaci rušivého signálu od korektního signálu při zachování bezpečné indikace havarijního stavu.
Toto řešení nepředpokládalo, že se budou periodicky měnit fázové průběhy referenčního a kole25 jového napětí pro napájení kolejových obvodů, což způsobovalo provozní potíže s vybíjením a nabíjením vazebních a dalších kondenzátorů v napájecím a přijímačovém konci kolejových obvodů. Rovněž tak mnohdy docházelo k nevhodnému sycení použitých transformátorů v napájecím a přijímačovém konci kolejového obvodu, kdy pracovní bod vždy neobíhal periodicky po velké hysterézní smyčce magnetických jader těchto transformátorů.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody dosud známého řešení, kterým se zvyšuje odolnost kolejových obvodů proti ohrožujícím vlivům, jsou odstraněny nebo podstatně omezeny způsobem úpravy kolejového a referenčního napětí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodů pro železnici podle tohoto vynálezu. Podstata tohoto vynálezu spočívá v tom, že ve zdroji upraveného napětí se generuje upravené napětí pro vytvoření kolejového napětí a zároveň se generuje referenční napětí tak, že tato napětí, upravené a referenční napětí, mají navzájem stálý fázový posuv, který má zpravidla kladnou hodnotu 90° případně jeho bezprostředního okolí, přičemž fáze upraveného napětí se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 90° do 270° a od 270° do 90°, s výhodou optimálně od 1 10° do 250° a od 250° do 110° v předem stanoveném časovém úseku. Předem stanovený Časový úsek odpovídá jednotkám až stovkám period kmitočtu, na kterém pracuje kolejový obvod, například s výhodou při 75 Hz, případně 275 Hz. Fáze referenčního napětí se mění cyklicky spo45 jité v rozmezí od 180° do 360° a od 360° do 180°, s výhodou optimálně od 200° do 340° a od 340° do 180°.
Nebo tato napětí, upravené a referenční napětí, mají navzájem stálý fázový posuv, který muže mít zápornou hodnotu -90°, v tom případě fáze upraveného napětí se mění cyklicky spojitě v rozmezí '0 od 90° do 270° a od 270° do 90°, s výhodou optimálně od 90° do 1 80° a od 180° do 90°. přičemž fáze referenčního napětí se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 0° do 180° a od 180° do 0°. s výhodou např. v optimálním rozmezí od 20° do 160° a od 160° do 20° v předem stanoveném časovém úseku.
Kladná hodnota úhlu fázového posuvu mezi upraveným napětím a referenčním napětím odpovídá úhlu +90°. Nebo záporná hodnota úhlu fázového posunu mezi upraveným napětím a referenčním napětím odpovídá úhlu -90°. Zda je zvolena kladná či záporná hodnota fázového posuvu záleží na volbě nastavení.
Předem stanovený časový úsek v obou uvedených předchozích případech odpovídá jednotkám až stovkám period kmitočtu, na kterém pracuje kolejový obvod, například kmitočtu 75 Hz, případně kmitočtu 275 Hz.
io Hlavní výhodou způsobu podle vynálezu je jednak periodické nabíjení a vybíjení vazebních a dalších kondenzátorů použitých jak v napájecím, tak v reléovém konci paralelních kolejových obvodů, a jednak periodický oběh pracovního bodu po velkých hysterézních smyčkách magnetických jader použitých transformátorů, jak v napájecím, tak v reléovém konci paralelních dvoufázových kolejových obvodů.
V případě výskytu nadlimitních složek ohrožujícího napětí v kolejovém napětí, neodkladné dojde k obsazení daného elektrického kolejového úseku daného kolejového obvodu, čímž se včas předchází nebezpečnému stavu a vzniklá porucha je hlášena, respektive se včas projeví. Tím se převede vzniklá porucha bezpečnějším směrem a zabrání se tím případné kolizi vlaků.
Způsobem podle tohoto vynálezu lze bezpečně zvýšit imunitu kolejového obvodu, což bylo dokázáno výpočty i experimentálně, až o 1,5 řádu vzhledem ke stávajícímu stavu, stanoveného normou ČSN 342613 ed. 2, či. 6.5.5. stanovující jako mezní trvalou hodnotu pro pracovní kmitočtové pásmo 75 Hz -110 mA, a to při zachování bezpečné indikace havarijního stavu, který napří25 klad nastane při zlomení kolejnice nebo při přerušení lanové propojky a nebo při úmyslném přerušení kolejnice nebo lanové propojky aktivitou teroristy.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je podrobně popsán dále na příkladném provedení, schematicky znázorněném na výkresech, z nichž znázorňuje obr. 1 blokové schéma kolejového obvodu, obr. 2 grafické znázornění fázových průběhů upraveného napětí a referenčních napětí.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno schematicky základní blokové schéma kolejového obvodu KO sjeho výstrojí, na němž je zřejmý způsob úpravy kolejového napětí UK a referenčního napětí RN podle tohoto vynálezu pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodů KO. Kolejové napětí UK je zde míněno jako součet upraveného napětí UN a ohrožující složky napětí OSN. Účinná složka uk kolejového napětí UK je napětí na výstupu přijímačového konce PK.
Referenční napětí RN představuje fázově posunuté napětí oproti upravenému napětím UN o fázový úhel posuvu +φ = 90°, případně jeho bezprostředního rozmezí, s kladnou hodnotou tohoto fázového posuvu, nebo o fázový úhel posuvu -φ = -90°, případně jeho bezprostředního rozmezí, se zápornou hodnotou tohoto fázového posuvu, a to pro vytvoření podmínek vybuzení kanálových přijímačů KP1, KP2 až KPM. V literatuře je toto napětí u dvoufázových kolejových obvodů KO nazýváno také jako místní napětí. Fázové úhly posuvu se +90° a -90° jsou výhodné proto, že u třífázových měničů s třífázovým transformátorem lze sekundární vinutí uspořádat podle Scottova zapojení, jehož výstupní napětí jsou od sebe natočena o +90° nebo -90°. Fáze konkrétních výstupu závisí na orientaci příslušných sekundárních vinutí. Dalším bezpečnostním
- j CZ 303498 B6 význakem je blokování vnikání venkovních napětí prostřednictvím svorek upraveného napětí UN do referenčního napětí RN, neboť magnetické obvody to eliminují.
Účinná sloka uk kolejového napětí UK je v prvním kanálovém přijímači KP1, ve druhém kaná5 lovém přijímači KP2 až v m-tém kanálovém přijímači KPM kolejového obvodu KO matematicky analyzována a porovnávána s referenčním napětím RN. které je vytvářeno ve zdroji upraveného napětí ZUN pomalou, spojitou a cyklickou změnou kmitočtu, na kterém pracuje daný kolejový obvod, tedy například při kmitočtu 75 Hz, nebo 275 Hz. Oblast okolo kmitočtu 75 Hz je určena pro traťové kolejové obvody KO na trati a pro přenášení kódů liniového vlakového zabezpeií) čovacího zařízení Oblast kmitočtů okolo 275 Hz je určena pro kolejové obvody KO v železničních stanicích, kde se vyskytuje mnoho krátkých kolejových obvodů KO včetně výhybkových kolejových obvodů. Působením upraveného napětí UN dochází proporcionálně v prvním kanálovém přijímači KP1. ve druhém kanálovém přijímači KP2, až v m-tém kanálovém přijímači KPM kolejového obvodu KO ke vzniku první segregacní informace SU, druhé segregační informace i? S12 až m-té segregační informace SIM. Segregační informace Sil. SI2, SIM umožní oddělit vliv rušivé složky napětí z účinné složky uk kolejového napětí UK, čímž se dosahuje vysoká odolnost proti ohrožujícím proudům. Segregačních informací Sil, $12, SIM lze využít k výrazné segregaci ohrožující složky napětí OSN v prvním kanálovém přijímači KP1, ve druhém kolejovém přijímači KP2, až v m-tém kanálovém přijímači KPM kolejového obvodu KO, při bezpečnostně rele2o vantním vyhodnocení volnosti či obsazenosti kolejového úseku KU kolejového obvodu KO kolejovým vozidlem KV. První kanálový výstup KU kolejového přijímače KP1, druhý kanálový výstup V2 druhého kanálového přijímače KP2 až m-tý kanálový výstup VM m-tého kanálového přejímače KPM kolejového obvodu KO je vyhodnocen v jednotce JVV výstupního vyhodnocení buď způsobem dva ze dvou kanálových výstupů nebo dva ze tří kanálových výstupů nebo až dva z m kanálových výstupů. Toto vyhodnocení prvního výstupu VI, druhého výstupu V2 až m-tého výstupu VM poskytuje bezpečnostně relevantní informaci o tom, zda je kolejový úsek KU obsazen kolejovým vozidlem KV či nikoliv, přičemž tato informace je v širokých mezích nezávislá na ohrožujícím vlivu O V. Ohrožující vliv OV představuje ohrožující složka napětí OSN, kterou emitují např. asynchronní hnací vozidla.
Ve zdroji ZUN upraveného napětí, který je napájen ze zdroje ZNN napájecího napětí, dochází k cílené úpravě upraveného napětí UN a referenčního napětí RN, které jsou navzájem permanentně fázově posunuty o fázový úhel posuvu +o = 90°, případně jeho bezprostředního okolí, nebo případně o fázový úhel posuvu -φ = -90° případné v jeho bezprostředním okolí. Podstata předmětné úpravy spočívá v tom, že fázový úhel ct upraveného napětí UN se mění cyklicky spojitě v rozmezí od např. 90° do 270° a od 270° do 90°, s výhodou např. od 110° do 250° a od 250° do 110°. Kdežto fázový úhel +β referenčního napětí RN, který je v kladném smyslu vzhledem k fázovému úhlu upraveného napětí UN, se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 180° do 360° a od 360° do 180° a s výhodou např. od 200° do 340° a od 340° do 200°.
Případně fázový úhel -β referenčního napětí RN, v záporném smyslu vzhledem k fázovému úhlu ct upraveného napětí UN, se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 0° do 270° a od 270° do 0°, a s výhodou např. v rozmezí od 20° do 160° a od 160° do 20°.
Při matematickém zpracování účinné složky uk kolejového napětí UK v prvním kanálovém přijímači KP1 ve druhém kanálovém přijímači KP2 až m-tém kanálovém přijímači KPM se využívá například aparátu Fourierovy transformace, přičemž s cílem zvýšení diverzifikace tohoto zpracování lze použít v každém z těchto kanálových kolejových přijímačů jiné varianty realizace této transformace, tedy jiného matematického zpracování.
Na obr. 2 je znázorněna závislost průběhu fázového úhlu tx upraveného napětí UN na čase t, která je charakterizována tím. že se mění cyklicky spojitě v rozmezí od v předem stanoveném časovém úseku tz. Tento předem stanovený časový úsek tz odpovídá jednotkám až stovkám period kmitočtu, na kterém pracuje kolejový obvod KO, tedy například v okolí kmitočtu 75 Hz. případ- 4 CZ 303498 B6 ně v okolí kmitočtu 275 Hz. Kladný smysl fázového úhlu +β referenčního napětí RN, vzhledem k upravenému napětí UN, se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 180° do 360° a od 360° do 180°. případně záporný smysl fázového úhlu -β referenčního napětí RN, vzhledem k upravenému napětí UN se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 0° do 180° a od 180° do 0°. Upravené napětí
UN a referenční napětí RN jsou navzájem permanentně fázově posunuty o fázový úhel posuvu +0 = 90°, nebo o fázový úhel posuvu w = -90°.
Řešení dle tohoto vynálezu umožní eliminovat vliv ohrožujících proudů i v případech, kdy kmitočet kolejových obvodů KQ je nižší než 75 Hz, jako je tomu u kolejových obvodů KO s kmitoČio tem 25 Hz. Je tomu tak proto, že platí teoreticky i prakticky ověřený poznatek, že se snižujícím se kmitočtem kolejových obvodů KO se zvyšuje intenzita hodnot ohrožujících proudů emitovaných daným výkonným hnacím vozidlem s asynchronními motory do kolejových obvodů KO. Díky vysoké segregaění schopnosti způsobu dle tohoto vynálezu lze problém odolnosti kolejových obvodů KO proti ohrožujícím proudům dokonce řešit i u kolejových obvodů KO s kmitočtem
25 Hz u nichž dosud známé prostředky a způsoby pro získání odolnosti jsou nedostatečné.
Průmyslová využitelnost
Způsob úprav kolejového a referenčního napětí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodů podle tohoto vynálezu lze použít jak při nové výstavbě paralelních kolejových obvodů, tak při rekonstrukcích stávajících kolejových obvodů, především těch, kteréjsou pojížděny výkonnými hnacími jednotkami a vozidly s asynchronními motory, které emitují výrazně nadlimitní intenzity ohrožujících proudů. Řešení je vhodné pro zabezpečovací zařízení pro želez25 nice, metro, případně meziměstské rychlodráhy.

Claims (8)

1. Způsob úpravy kolejového a referenčního napětí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodů pro železnici, pro zvýšení jejich odolnosti proti ohrožujícím vlivům, které vy35 volávají především emise ohrožujících proudů výkonných elektrických jednotek a hnacích vozidel s asynchronními motory, kdy do kolejového obvodu (KO) vlivem ohrožujících vlivů (OV) vniká ohrožující složka napětí (OSN), přičemž kolejové napětí (UK) se matematicky analyzuje v prvním kanálovém přijímači (KP1) až v m-tém kanálovém přijímači (KPM) ve vztahu k referenčnímu napětí (RN) a současně se vyhodnocuje volnost kolejového úseku (KU) včetně havarij40 ního stavu kolejového obvodu (KO), či jeho obsazenost kolejovým vozidlem (KV), na základě amplitudy a fázového úhlu kolejového napětí (UK) vůči amplitudě a fázového úhlu referenčního napětí (RN) a následně se zjišťuje volnost kolejového úseku (KU) vyhodnocením prvního výstupu (VI) prvního kanálového přijímače (KP1) až rn- tého výstupu (VM) m-tého kanálového kolejového přijímače (KPM) v jednotce (JVV) výstupního vyhodnocení způsobem dva ze dvou až
45 dva z m kanálových výstupů (V 1. V2, VM), vyznačený tím. že pro vytvoření kolejového napětí (UK) se ve zdroji (ZUN) upraveného napětí generuje upravené napětí (UN) pro vytvoření kolejového napětí (UK) a zároveň se generuje referenční napětí (RN) tak, že tato napětí (UN. RN) mají navzájem stálý fázový posuv (-Hp), který má
50 kladnou hodnotu úhlu fázového posuvu (+tp) = 90°, případně jeho bezprostředně blízké hodnoty. přičemž fázový úhel (a) upraveného napětí (UN) se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 90° do 270° a od 270° do 90° v předem stanoveném časovém úseku (tz). přitom
- předem stanovený časový úsek (tz) odpovídá jednotkám až stovkám period kmitočtu, na kterém pracuje kolejový obvod (KO), kdežto
5 ·- fázový úhel (+β) referenčního napětí (RN), v kladném smyslu vzhledem k fázovému úhlu (a) upraveného napětí (UN), se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 180° do 360° a od 360° do 180°.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že fázový úhel (ct) upraveného napětí io (UN) se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 110° do 250° a od 250° do 110°.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že fázový úhel (+β) referenčního napětí (RN), v kladném smyslu vzhledem k fázovému úhlu (a) upraveného napětí (UN), se mění cyklicky spoj itě v rozmezí od 200° do 340° a od 340° do 180°.
4. Způsob úpravy kolejového a referenčního napětí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodů (KO) pro železnici, pro zvýšení jejich odolnosti proti ohrožujícím vlivům, které vyvolávají především emise ohrožujících proudů výkonných elektrických jednotek a hnacích vozidel s asynchronními motory, kdy do kolejového obvodu (KO) vlivem ohrožujících vlivů
2o (OV) vniká ohrožující složka napětí (OSN), přičemž kolejové napětí (UK) se matematicky analyzuje v prvním kanálovém přijímači (KP1) až v m-tém kanálovém přijímači (KPM) ve vztahu k referenčnímu napětí (RN) a současně se vyhodnocuje volnost kolejového úseku (KU) včetně havarijního stavu kolejového obvodu (KO), či jeho obsazenost kolejovým vozidlem (KV), na základě amplitudy a fázový úhel kolejového napětí (UK) vůči amplitudě a fázový úhel referenč25 ního napětí (RN) a následně se zjišťuje volnost kolejového úseku (KU) vyhodnocením prvního výstupu (VI) prvního kanálového přijímače (KP1) až m-této výstupu (VM) m-tého kanálového kolejového přijímače (KPM) v jednotce (JVV) výstupního vyhodnocení způsobem dva ze dvou až dva z m kanálových výstupů (V 1, V2, VM), vyznačený tím, že
3o - pro vytvoření kolejového napětí (UK) se ve zdroji (ZUN) upraveného napětí generuje upravené napětí (UN) pro vytvoření kolejového napětí (UK) a zároveň se generuje referenční napětí (RN) tak, že tato napětí (UN, RN) mají navzájem stálý fázový posuv (-φ), který má zápornou hodnotu fázového posuvu (-φ) = -90°, případně jeho bezprostředně blízké hodnoty, přitom
- fázový úhel (a) upraveného napětí (UN) se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 90° do 270° a od 270° do 90° v předem stanoveném časovém úseku (tz), přičemž
- předem stanovený časový úsek (tz) odpovídá jednotkám až stovkám period kmitočtu, na kte40 rém pracuje kolejový obvod (KO), kdežto
- fázový úhel (-β) referenčního napětí (RN), v záporném smyslu vzhledem k fázovému úhlu (a) upraveného napětí (UN), se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 0° do 180° a od 1 80° do 0°.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím. že fázový úhel (a) upraveného napětí (UN) se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 90° do 1 80° a od 180° do 90°.
6. Způsob podle nároku 4. vyznačený tím. že fázový úhel (-β) referenčního napětí qj (RN), v záporném smyslu vzhledem k fázovému úhlu (a) upraveného napětí (UN), se mění cyklicky spojitě v rozmezí od 20° do 160° a od 160° do 20°.
-6 CZ 303498 B6
7. Způsob podle nároku 1 nebo 4, vyznačený tím, že fázový úhel (a) upraveného napětí (UN) se mění cyklicky spojitě v předem stanoveném časovém úseku (tz), na kterém pracuje kolejový obvod (KO) v pracovním kmitočtovém pásmu 75 Hz.
8. Způsob podle nároku 1 nebo 4, vyznačený tím, že fázový úhel (a) upraveného napětí (UN) se mění cyklicky spojitě v předem stanoveném časovém úseku (tz), na kterém pracuje kolejový obvod (KO) v pracovním kmitočtovém pásmu 275 Hz.
CZ20080749A 2008-11-26 2008-11-26 Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici CZ303498B6 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080749A CZ303498B6 (cs) 2008-11-26 2008-11-26 Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici
TR2009/08721A TR200908721A2 (tr) 2008-11-26 2009-11-18 Demiryolları için çift fazlı kapalı ray devrelerinin beslenmesi için ray ve referans geriliminin değiştirilmesine yönelik yöntem.
SK50054-2009A SK500542009A3 (sk) 2008-11-26 2009-11-25 Spôsob úpravy koľajového a referenčného napätia na napájanie dvojfázových paralelných koľajových obvodov pre železnicu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080749A CZ303498B6 (cs) 2008-11-26 2008-11-26 Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008749A3 CZ2008749A3 (cs) 2010-06-02
CZ303498B6 true CZ303498B6 (cs) 2012-10-24

Family

ID=42235519

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080749A CZ303498B6 (cs) 2008-11-26 2008-11-26 Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ303498B6 (cs)
SK (1) SK500542009A3 (cs)
TR (1) TR200908721A2 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112793620B (zh) * 2021-02-02 2023-03-31 金川集团股份有限公司 一种铁路轨道电路电压自动调整系统

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3333298A1 (de) * 1983-09-15 1985-04-11 Standard Elektrik Lorenz Ag, 7000 Stuttgart Gleisstromkreisempfaenger mit phasennachregelung
DE3835206A1 (de) * 1988-10-15 1990-04-19 Standard Elektrik Lorenz Ag Gleisstromkreisanordnung
EP0470416A2 (de) * 1990-08-09 1992-02-12 Alcatel SEL Aktiengesellschaft Gleisstromkreis mit Kreuzkorrelation
CZ296242B6 (cs) * 2004-11-26 2006-02-15 Azd Praha S. R. O. Zpusob bezpecného vyhodnocování volnosti kolejového úseku s ohledem na zvýsení odolnosti proti rusivým vlivum a zapojení kolejového obvodu k provádení tohoto zpusobu
CZ300198B6 (cs) * 2007-09-21 2009-03-11 Ažd Praha S. R. O. Zpusob nastavení rozhodujících parametru kolejového obvodu s digitálním kolejovým prijímacem a s napájecím koncem k dosažení vyšší odolnosti proti ohrožujícím proudum

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3333298A1 (de) * 1983-09-15 1985-04-11 Standard Elektrik Lorenz Ag, 7000 Stuttgart Gleisstromkreisempfaenger mit phasennachregelung
DE3835206A1 (de) * 1988-10-15 1990-04-19 Standard Elektrik Lorenz Ag Gleisstromkreisanordnung
EP0470416A2 (de) * 1990-08-09 1992-02-12 Alcatel SEL Aktiengesellschaft Gleisstromkreis mit Kreuzkorrelation
CZ296242B6 (cs) * 2004-11-26 2006-02-15 Azd Praha S. R. O. Zpusob bezpecného vyhodnocování volnosti kolejového úseku s ohledem na zvýsení odolnosti proti rusivým vlivum a zapojení kolejového obvodu k provádení tohoto zpusobu
CZ300198B6 (cs) * 2007-09-21 2009-03-11 Ažd Praha S. R. O. Zpusob nastavení rozhodujících parametru kolejového obvodu s digitálním kolejovým prijímacem a s napájecím koncem k dosažení vyšší odolnosti proti ohrožujícím proudum

Also Published As

Publication number Publication date
TR200908721A2 (tr) 2010-06-21
SK500542009A3 (sk) 2010-07-07
CZ2008749A3 (cs) 2010-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE10139318C2 (de) Verfahren zur Fehlererkennung in einem elektrischen Strahlennetz, eine Anwendung des Verfahrens und eine Anordnung zur Fehlererkennung in einem elektrischen Strahlennetz
CN106218448B (zh) 一种电气化铁路连通供电构造
JPH03207203A (ja) リニアモータ式輸送機関の電力供給システム
JP4396606B2 (ja) 交流電気鉄道の異座電源切替設備
WO2004021376A1 (de) Verfahren zum draht- und berührungslosen energie- und datentransport sowie zugehörige vorrichtung
CN102017352A (zh) 用于对带有多个线圈系统的传动机馈电的电路
EP3069918A1 (de) Anordnung und verfahren für eine bremsenergierückspeisung eines fahrzeugs in eine fahrleitung
CN112238792B (zh) 通过车辆外部电流供给装置中的分离部位时运行轨道车辆
EP2162339B1 (de) Vorrichtung zur übertragung von daten zwischen einer fest installierten datenübertragungseinheit und einem beweglichen objekt
CN110962699A (zh) 一种列车过分相方法和系统
JP6011602B2 (ja) 交流き電システム
CN102253308A (zh) 依据负序电压确定长定子发生不对称短路故障的方法
CZ303498B6 (cs) Zpusob úpravy kolejového a referencního napetí pro napájení dvoufázových paralelních kolejových obvodu pro železnici
RU2552572C1 (ru) Система электроснабжения электрифицированных железных дорог переменного тока 25 кв
DE112020006975T5 (de) Leistungsumwandlungsvorrichtung
Spunei et al. ABS failure diagnosis charts for a blocked CL
US2281734A (en) Transfer system for electrically operated vehicles
CN107458234A (zh) 胶轮导轨电车的高压配电箱
JPH11123958A (ja) 異電源切替装置及び列車制御装置
DE3520201C2 (cs)
CN111114341B (zh) 用于轨道车辆的停站控制系统及轨道车辆
DE102015217952A1 (de) Energieversorgungseinrichtung für einen Weichenantrieb und Verfahren zur Energieversorgung und Steuerung eines Weichenantriebs
CN108944578B (zh) 一种用于列车的供电装置、供电方法及列车
Lin et al. Impedance calculations for AT power traction networks with parallel connections
JP2010264924A (ja) 電源延長装置及びその方法