Modulový systém stavebních prefabrikátů
Oblast techniky
Modulový systém stavebních prefabrikátů, zvláště stavebních prefabrikátů pro opěrné zdi nebo dělicí stěny, obsahující dvojici samostatných stavebních prvků majících jednotkovou výšku, z nichž každý stavební prvek je opatřen jednou částí svisle orientovaného rybinového spoje pro vzájemné spojení samostatných stavebních prvků, přičemž jedním z dvojice stavebních prvků je lícní deska a druhým z dvojice stavebních prvků je vazebný blok.
Dosavadní stav techniky
Stavební průmysl využívá celé řady prefabrikovaných prostředků s cílem zjednodušit stavební práce prováděné na staveništi a přitom dodržet požadovanou kvalitu stavby. Například z hlediska staveb obytných a jim podobných budov, nebo výstavby průmyslových objektů, lze dobře stanovit požadavky na používané stavební díly.
Poněkud jiná je situace související se stavbami, jejichž účelem jsou terénní úpravy a zajištění požadavků na jejich statiku. Zde sejedná o dosažení požadované kvality stavby z hlediska její technických parametrů, především dlouhodobé pevnosti a dobrého vzhledu, přičemž samozřejmým předpokladem jsou přiměřené pořizovací náklady.
Řešením podle CZ 2001-4554 A3 jsou bloky, které po sestavení vytvoří vodorovnou dutinu. Na horní ploše bloku je ve směru dutiny drážka, na dolní ploše bloku je ve směru dutiny tvarovaný podélný výstupek odpovídající průřezem drážce na horní ploše. Vrstvy bloků jsou ve směru stavěné zdi do sebe zasunuty podélným výstupkem a drážkou. V drážce může být navíc zasunuta průběžná přídržná líšta, pod kterou je v určité délce stavěné zdi vloženo například výztužné pletivo (nejčastěji geotextilie), které je potom za rubovou stranou zdi zahrnuto zeminou, čímž kotví zeď v této zemině.
Bloky podle CZ 20 854 U1 jsou opatřeny drážkou v horní ploše a perem v dolní ploše ve směru vodorovném z hlediska stavěné zdi. Do drážky lze vložit podélný držák geomříže, která je na výstupcích držáku uchycena. Horní řadou bloků je držák upevněn ve zdi, geomříž je v podstatě vodorovně zakotvena v zásypu zeminy na rubové straně zdi.
Řešení podle CZ 229 624 Bl navrhuje bloky v pohledu ve tvaru „H“ se šikmými hranami vybíhajícími z „příčky“ písmene „H“. Na rubové straně bloků jsou tvarová vybrání pro uchycení „kotvy“ tvořené pásy z polyesterové pryskyřice armované skelným vláknem, které jsou zakotveny v zásypu zeminy na rubové straně zdi.
Svisle uspořádané bloky v půdorysem ve tvaru písmene „H“ navrhuje CZ 253 541 Bl. Tyto bloky jsou spolu spojeny průběžnou armaturou uloženou ve svislých kanálech probíhajícími bloky, které tak vytvářejí pilíře. Jsou uspořádány ve vzdálenostech od sebe a po umístění bednění zality monolitickou částí opěmé zdi, která pilíře svazuje.
Shodné tvarové bloky s rovnoběžnou horní a dolní plochou jsou ve stavěné zdi podle CZ 289 189 B6 situovány vodorovně. V horní ploše jsou otvory pro vložení kolíků, jejichž volné konce vystupují z horní plochy, v dolní ploše jsou přibližně trojúhelníkové dutiny, jejichž vstupní otvor je podstatně větší, než průměr kolíků. Ve střední části bloků jsou velké svislé průchozí dutiny, přičemž bloky horní vrstvy umístěné na blocích níže položené vrstvy jsou vzájemně situovány tak, že kolíky vstupují do dutin, přičemž lze bloky po sobě v mezích plochy dutin posunout tak, že lze vytvářet přímé, zvlněné, nebo jinak zakřivené či nepravidelné zdi. Velké průchozí du- 1 CZ 303478 B6 tiny bloků vystavěné zdi tvoří spojité v podstatě svislé dutiny v celé výšce zdi, které jsou potom spojovány prutovými armaturami a betonovou zálivkou.
Bloky s rovnoběžnou horní a dolní plochou a se stejnou šířkou (vzdálenost lícní a rubové plochy bloku) odpovídající tloušťce zdi jsou předmětem ochrany CZ 300 029 B6. Boční stěny bloků jsou nerovnoběžné, což umožňuje vytvořit z bloků vrstvy přímé, zvlněné nebo jinak zakřivené. Jednotlivé vrstvy jsou spolu svázány kolíky vsazenými do otvorů a/nebo drážek v horních a/nebo dolních plochách. Některé bloky mají průchozí svislé velké dutiny, jednak za účelem snížení hmotnosti, jednak jsou využitelné pro betonovou zálivku spojující více vrstev.
CZ-EP 1 415 053 T3 navrhuje bloky s rovnoběžnou horní a dolní plochou a se stejnou šířkou (vzdálenost lícní a rubové plochy bloku) odpovídající tloušťce zdi. Boční stěny bloků jsou nerovnoběžné, což umožňuje vytvořit z bloků vrstvy přímé, zvlněné nebo jinak zakřivené. Existují alternativy a jejich kombinace, kdy například v dolní ploše jsou v podélném směru zdi vytvořeny přímé drážky, v horní ploše otvory pro vodicí kolíky, v bočních stěnách střídavě svislé přímé drážky a svislé přímé výstupky. Ve střední části bloků jsou vytvořeny velké svislé dutiny pro uložení svislých armovacích prostředků a/nebo betonové zálivky, armovacími pruty uloženými do drážek v horních plochách bloků lze také svazovat řadu bloků v jedné vrstvě bloků.
Monobloky tvaru kvádru s velkou dutinou orientovanou svisle z hlediska orientace bloku ve stavěné opěrné zdi jsou předmětem ochrany podle FR 2 658 217 Al. Všechny čtyři, nebo alespoň dvě protilehlé svislé stěny jsou opatřeny svislými rybinovými drážkami a/nebo jim odpovídajícími výstupky. V jedné alternativě jsou ve dvou protilehlých stěnách jedné skupiny bloků vytvořeny rybinové drážky, přičemž druhé skupiny bloků mají odpovídající výstupky. Mezi drážkami a výstupky je velká vzájemná vkládací vůle. Tyto bloky jsou využity k sestavení zakřivené svázané vnější opěrné zdi, přičemž těsné rybinové drážky a jim odpovídající výstupky na dvou dalších plochách jiných bloků umožňují sestavit kotvicí zdi spojené s vnější zdí. Kotvicí zdi vystupují z vnější opěrné zdi radiálně, vzájemné radiální mezery jsou potom zasypány zeminou.
Relativně ploché velké bloky s odlehčovacími dutinami podle FR 2 729 409 Al jsou určeny ke stavbě opěrných zdí svislých nebo šikmých. K tomu je ve střední oblasti bloků vytvořena v celé výšce bloku klínová drážka s průřezem rovnoramenného lichoběžníku, přičemž jedna boční stěna bloku mají sklon stejný se sklonem boku lichoběžníku klínové drážky. Součástí konstrukce jsou klíny, které mají tvar této drážky, přičemž délka jedné strany klínu je asi dvojnásobkem výšky bloku. Klínem lze spojit vždy dva sousední bloky položené na sobě, Jsou-li bloky orientovány širší Částí drážky směrem nahoru, je pomocí klínů sestavena svislá zeď, jsou naopak orientovány širší částí drážky směrem doluje pomocí klínů sestavena šikmá zeď, jejíž sklon odpovídá sklonu stěny lichoběžníkové drážky.
US 4 990 032 navrhuje opěrnou zeď tvořenou „levými“ a „pravými“ bloky, které mají lícní plochu. Na protilehlé straně jsou uspořádána mohutná kotvicí tvarovaná žebra rozevřená směrem do zemního zásypu. V alternativním provedení jsou rozevřená žebra opatřena vodorovnými drážkami, do kterých lze po postavení zdi upevnit vodorovné kotvy tvořené ocelovými armovacími rošty.
Prostředky pro zpevnění méně strmých náspů navrhuje US 5 174 688. Systém obsahuje nízké duté ohybově tuhé bloky, jejichž čelní stenaje rovinná, rub tvoří plochý oblouk, který je v místě největšího vzepětí oblouku spojen příčkou se středem čelní stěny. Jednotlivé řady bloků umístěných v podélném směru náspu jsou vázány betonovými táhly mířícími do zeminy náspu, jednotli50 vé řady bloků jsou od sebe vzdáleny na délku táhel, čímž vytvářejí „schody“ určujícími sklon náspu. Pro strmější násep je výška jednotlivého schodu vytvořena dvěma na sebe uloženými panely. Panely jsou vzájemně vázány táhly opatřenými na koncích otvory pro vložení kotvicích svislých kolíků zapuštěných do zeminy.
Řešení podle US 5 820 305 navrhuje betonový blok s jedním žebrem ve tvaru písmene „T“ nebo se dvěma žebry ve tvaru písmene řeckého písmene ,,π“. Povrch části bloku odpovídající vodorovné části těchto písmen je lícní nebo rubovou stranou opěrné zdi, žebra opatřená drážkami míří směrem do vnitřku zdi. Ve směru délky zdi jsou ve drážkách bloků uloženy vodorovné armovací pruty, které jsou případně navíc vázány svislými pruty. Největší tloušťka zdi je dána dvěma bloky, které se prakticky dotýkají žebry, nejmenší tloušťka zdi je při zasunutí bloků „do sebe“ dána délkou žebra a tloušťkou lícní a rubové části bloku. Tloušťka opěrné zdi se může směrem nahoru zmenšovat v tomto uvedeném rozsahu. V alternativním provedení je navíc vnitřek zdi zalit betonem. V jiném alternativním provedení je opěrná zeď vytvořena z jedné vrstvy bloků io tvořících líc, přičemž je prostřednictvím žeber, svislé armatury a s ní svázanými dlouhými kotevními táhly upevněna v zemním zásypu na rubové straně, případně navíc v betonové zálivce mezi zeminou a bloky.
Řešení podle US 5688 078je vhodné pouze pro opěrnou zeď. Ta obsahuje v podstatě svislou i? čelní část tvořenou vrstvami lícních desek, které mají v rubové straně svislou slepou rybinovitou drážku, v níž je vždy zasunuto pomocí obdélníkové žebro, které má na obou svislých hranách uspořádané vždy jedno rybinovíté pero. Jedním perem je žebro spojeno s rybinovitou drážkou lícní desky tak, že je k ní postaveno kolmo, na druhé jeho pero mohou být navázány další stavební prvky opěrné zdi směrem od lícní desky. Množství spojů jednotlivých prvků snižuje tuhost kostry opěrné zdi a zvětšuje počet stavebních prvků. Vzhledem ke slepé rybinovíté drážce v lícních deskách nejsou jednotlivé vrstvy vertikálně svázány, což je jedním ze znaků chráněného řešení.
Krátké spojovací součásti s rybinovitými pery pro spoje stavebních prvků zvláště pro dělicí stěny jsou známé i z řešení podle CH 676628 A, nebo FR 2 690 181 Al. CN 201292599 Y vytváří pomocí rybí nov itých spojů obkladové sendviče tvořené tenkými vnějšími nosnými deskami, mezi nimiž je umístěna deska z tepelně izolačního materiálu.
Nevýhodou řešení podle dosavadního stavu techniky je jednoúčelnost používaných jednotlivých stavebních dílců. S výjimkou řešení podle US 5 688 078 nejsou popsaná řešení vhodná pro účely opěrných zdí. Jednotlivé stavební dílce samy o sobě nemají dostatečnou tuhost, spíše se zde spoléhá na zpevnění systému betonem nalitým do dutin použitých tvarovek, případně dalšího zpevnění pomocí ocelových armovacích prutů a drátů.
Cílem vynálezu je navrhnout stavební prefabrikát umožňující jeho variabilní použití v různých podmínkách, který by umožňoval variabilitu jeho použití na místě stavby a navíc byl technologicky méně náročný, přičemž je snahou navrhnout takové stavební díly, které i suchým způsobem stavby zaj i stí požadovanou pevnost.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo modulovým systémem stavebních prefabrikátů obsahující dvojici samostatných stavebních prvků majících jednotkovou výšku, jehož podstatou je to, že obsahuje alespoň jednu další lícní desku a/nebo alespoň jeden další vazebný blok mající odlišnou výšku než je jednotková výška, přičemž další lícní deska a/nebo další vazebný blok jsou opatřeny příslušnou částí rybinového spoje. Rozdílné výšky stavebních prefabrikátů umožňují vzájemným propojením vázat jednotlivé prvky nad sebou uspořádaných vrstev a vytvořit tak tuhou konstrukci i ve vertikálním směru stavby.
Je výhodné, když jsou v rubové straně lícní desky vytvořeny dvě vzájemně rovnoběžné rybinové drážky. Líc zdi je potom vytvořen z lícních desek jednotkové délky a z lícních desek dvojnásobné délky, které je možné vzájemně vázat.
Boční svislé stěny lícní desky mají v oblasti přivrácené k rubové straně zkosení boční svislé stěny. Tím je umožněno vytvořit opěrnou zeď1 v půdorysu tvořící konvexní oblouk.
Vazebný blok je na dvou protilehlých plochách opatřen rovnoběžnými rybinovými pery, což umožňuje vázat k sobě dvě lícní desky vzájemně přivrácené rubovými plochami. Takto vytvořené stavební prefabrikáty jsou vhodné pro stavu dělicích zdí.
Vazebný blok je vytvořen jako monolit obsahující dvě desky navazující na sebe ve tvaru písmene „T“, přičemž deska uspořádaná v ose symetrie vazebného bloku je na ploše protilehlé desce tvořící příčku písmene „T“ opatřena rybinovým perem. Stavební prefabrikát je tak vytvořen připojením vazebného bloku k lícní desce, přičemž příčka „T“ vazebného bloku je rovnoběžná s lícní deskou. Stavební prefabrikát je vhodný pro stavu opěrné zdi, příčka je prostředkem pro zakotvení prefabrikátu v zemním zásypu.
Deska tvořící příčku písmene „T“ má v ploše odvrácené od druhé desky vytvořenou lybinovou drážku rovnoběžnou s rybinovým perem. Přitom je výhodné, když osa rybinové drážky leží v rovině symetrie vazebného bloku. Vazebné bloky tak lze řetězit směrem do zeminy, čímž je dosaženo velmi dobrého zakotvení opěrné zdi v terénu. Řetězení vazebních bloků tvaru „T“ umožňuje využít je i pro stavbu široké dělicí zdi.
Alespoň některý ze stavebních prvků je vyroben z betonu. Takový stavební prefabrikát má vysokou pevnost a trvanlivost, což je zvláště výhodné pro stavby opěrných zdí. V jiném provedení je výhodné, když je některý ze stavebních prvků vyroben z plastu, případně ze dřeva. Tam, kde tyto materiály splní pevnostní požadavky, lze dosáhnout příznivé výrobní ceny, přičemž usnadněna vzhledem k jejich hmotnosti manipulace při dopravě i při vlastní stavební činnosti.
S výhodou lze tuhost a pevnost prefabrikátů zvýšit použitím kovových výztuh.
Stavební prefabrikáty podle vynálezu poskytují díky modulovému uspořádání snadné sestavování, variabilitu a vysokou tuhost výsledné stavby. Vedle technických požadavků plní stavba i požadavky estetické.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladná provedení využívající řešení podle vynálezu jsou schematicky znázorněna na výkrese, kde značí obr. 1 šikmý pohled na lícní desku s jednou rybinovou drážkou, obr. 2 šikmý pohled na lícní desku se dvěma rybinovými drážkami, obr. 3 šikmý pohled na krátký vazebný blok ve tvaru kvádru opatřený dvěma rybinovými pery, obr. 4 šikmý pohled na uzavírací vazebný blok ve tvaru kvádru opatřený dvěma rybinovými pery, obr. 5 šikmý pohled na vazebný blok ve tvaru písmene „T“ s rybinovou drážkou a rybinovým perem, obr. 6 stavební prefabrikát sestavený ze dvou lícních desek, jejichž rubové strany se dotýkají, přičemž jsou desky svázány vyššími vazebnými bloky analogickými s typem z obr. 3, obr. 7 stavební prefabrikát ze dvou lícních desek podle obr. 2 sestavených s mezerou, orientovaných rubovými stranami k sobě a spojených dvěma vyššími prodlouženými vazebnými bloky analogickými s typem z obr. 3, obr. 8 stavební prefabrikát sestavený ze dvou lícních desek podle obr. 2 sestavených s mezerou, které jsou spojeny dvěma uzavíracími vazebnými bloky podle obr. 4, obr. 9 stavební prefabrikát sestavený z lícní desky podle obr. 2 a dvou vazebných bloků podle obr. 5, obr. 10 část opěrné zdi ze stavebních prefabrikátů podle obr. 6, obr. 11 část opěrné zdi ze stavebních prefabrikátů podle obr. 9, obr. 12 část opěrné zdi ze stavebních prefabrikátů analogických s typem podle obr. 9 s kombinací různých velikostí lícních desek a obr. 13 část dělicích zdí z modifikovaných prefabrikátů analogických s typem z obr. 6 spojených sloupkem sestaveným z modifikovaných stavebních prefabrikátů podle obr. 7.
-4CZ 303478 B6
Příklady provedení vynálezu
Řešení podle vynálezu navrhuje systém modulárních konstrukčních dílů, stavebních prefabrikátů, především pro stavu opěrných zdí. Vzhledem k příbuznosti opěrných a dělicích zdí je při návrhu sledována i možnost využití těchto stavebních dílů i pro zdi dělicí, podezdívky a sloupky plotů a podobně.
Vhodným materiálem pro výrobu litých stavebních prefabrikátů je především beton. Je zřejmé, že io alespoň některé prvky prefabrikátů je možné vyrábět z plastů, případně ze dřeva nebo drcených a pojených dřevních hmot. Je také možné je armovat vhodnými ocelovými prvky.
Z hlediska opěrných zdí jsou řešením podle vynálezu stavební prefabrikáty sestavené ze samostatných pohledových stavebních prvků a samostatných prvků vazebných. Všechny prvky, staveb15 ní prefabrikáty a části žních vytvořených zdí jsou zobrazeny a popisovány z hlediska polohy, kterou zaujímají v zastavěném stavu.
Stavebním pohledovým prvkem je v zásadě lícní deska. V modulovém systému se v příkladných provedeních používají jednoduché lícní desky i, (obr. 1) a 11, dvojité lícní desky 2 (obr. 2) a 21.
Lícní desky I, 2 mají tvar plochého kvádru o jednotkové výšce vj, lícní desky 11, 2i o poloviční výšce, tedy 0,5 x vj. Jednoduchá lícní deska 1, 11 má jednotkovou šířku sj. Dvojitá lícní deska 2, 21 má dvojnásobnou Šířku, tedy 2x sj. Tloušťka všech lícních desek je v příkladném provedení stejná. Rubová strana 12 lícní desky 1, 11 je opatřena uprostřed jednou průběžnou svislou rybinovou drážkou 13. Největší šířka sr rybinového profilu a rybinový profil je v modulovém systému jednotný. Dvojitá lícní deska 2, 21 je na rubové straně 22 opatřena symetricky dvěma svislými rybinovými drážkami 23 o rozteči odpovídající jednotkové šířce sj. Lícní plochy H, 24 lícních desek i, 11, 2, 21 mohou být hladké, nebo povrchově upravené štípáním, broušením, řezáním, pemrlováním, tryskáním a podobně. Část obvodu nebo celý obvod lícní plochy 14, 24 může být opatřen sražením hrany 15, 25, jak je to znázorněno v případě dvojité lícní desky 2. Navíc v pří30 kladném provedení je zadní polovina svislých bočních stěn lícní desky 1, 2 přivrácená k rubové straně 12, 22 zkosení 16, jehož rovina svírá s přední částí svislé boční stěny úhel asi 30°. Modulový systém obsahuje v příkladném provedení několik typů vazebných prvků.
Na obr. 3 je znázorněn vazebný blok 3, jehož protilehlé svislé stěny tvoří rybinová pera 31. Vnější rozměry vazebného bloku 3 odpovídající kvádru, jehož tloušťka odpovídá největší šířce sr rybinového profilu, přičemž část mezi rybinovými pery 31 tvoří zúžený krček 32 délky dk. Délka d3 je dána součtem dk + 2x hr, kde hr je výška rybinového profilu. Délka d3 (resp. dk) a výška v3 se v modulovém systému liší podle požadavku na jeho zástavbu. Výška v3 je shodná sjednot40 kovou výškou vj modulového systému, nebo je o polovinu větší nebo menší, tedy v3 = vj ± 0,5 vj. Vazebné bloky 3 o délce d3 znázorněné na obr. 3 jsou určeny pro stavbu dutých dělicích zdí, délka dk zde udává šířku příslušné dutiny. Druhou variantou je samostatně neznázorněný vazebný blok 4, jehož rybinová pera 31 na sebe prakticky navazují, vazebný blok 4 tedy nemá krček ve smyslu předchozího případu. Délka d4 vazebného bloku 4 je tedy dána prakticky dvěma výškami hr rybinového profilu. Tato varianta vazebného bloku 4 je určena pro stavbu dělicích zdí, které nemají vnitřní dutinu. Zdi, pro kteréjsou uváděné prvky určeny, budou popsány dále. Vazebný blok 3 může být vytvořen i jen s jedním rybinovým perem 31 v případě, kdy je jej využito jako prvku opěrné zdi, který je rybinovým perem 31 upevněn v rybinové drážce 13, 23 lícní desky 1, 2, přičemž jeho plocha protilehlá rybinovému peru je uložena v zásypu zeminy.
Na obr. 4 je znázorněn uzavírací vazebný blok 5, který je analogií vazebného bloku z obr. 3.
Najeden bok krčku 51 navazuje uzavírací část 52, jejíž délka duje v podstatě vzdáleností mezi rybinovými pery 53 a je tedy stejná, jako délka dk z obr. 3. Odpovídá šířce dutiny dále popsané dělicí zdi. Celková délka d5 vazebného bloku 5 je du + 2x hr. Výška v5 vazebného bloku 5 je
-5 CZ 303478 B6 rovna jednotkové výšce vj modulového systému, neboje o polovinu větší nebo menší, tedy v5 = v[ ± 0,5 yi.
Na obr. 5 je znázorněn vazebný blok 6 podle vynálezu ve tvaru písmene „T“, jehož dřík 61 je ukončen svislým rybinovým perem 62. V příčce 63 na protilehlé straně dříku 61 je v ose symetrie bloku vytvořena svislá průběžná rybinová drážka 64. V příkladném provedení je v horní a dolní ploše příčky 63 vytvořeno pero 65 a polodrážka 66 tak, že je vytvořen tvarový spoj na sobě uložených vazebných bloků 6. Šířka s6 příčky 63 vazebného bloku 6 je rovna jednotkové šířce sj modulového systému, výška v6 vazebného bloku 6 je rovna jednotkové výšce vj modulového io systému nebo je o polovinu větší nebo menší, tedy v6 - vj ± 0,5 vj, V alternativním provedení je šířka s6 příčky 63 vazebného bloku 6 o asi 10 % menší, než jednotková šířka sj modulového systému.
Výše popsané lícní desky 1, 11, 2, 21 a vazebné bloky 3, 4, 5, 6 jsou součástí dále uvedených modulových stavebních prefabrikátů určených zvláště pro stavbu opěrných zdí, případně dělicích zdí. Na obr. 6 je znázorněn stavební prefabrikát 10 pro stavu dělicích zdí. V příkladném provedení obsahuje dvě dvojité lícní desky 2 přivrácené k sobě rubovými stranami 22 bez mezery, přičemž jsou svázány vazebnými bloky 4 popsanými prostřednictvím vazebného bloku 3 podle obr. 3. Výška v3 vazebných bloků 4 je volena tak, aby byly nad sebou uspořádané vrstvy sta20 vební prefabrikátů _t0 vzájemně spojeny. K tomu mohou být využity kombinace vazebných bloků 4 o výše popsaných délkách, čímž lze zajistit, aby vazebný blok 4 o délce yi byl jednou polovinou vložen v rybinové drážce 22 stavebního prefabrikátu 10 níže ležící vrstvy a druhou polovinou v rybinové drážce 22 stavebního prefabrikátu 10 sousední výše ležící vrstvy stavěné dělicí zdi. Modifikací stavebního prefabrikátu 10 je samostatně neznázoměný stavební prefabrikát 20, který obsahuje dvě jednoduché lícní desky 1 přivrácené k sobě rubovými stranami 12 bez mezery, přičemž jsou svázány vazebným blokem 4.
Na obr. 7 je znázorněn stavební prefabrikát 30 pro stavbu dělicích zdí. V příkladném provedení obsahuje dvě dvojité lícní desky 2 přivrácené k sobě rubovými stranami 22 s mezerou pro dutou dělicí zeď. Lícní desky 2 jsou spojeny rybinovými spoji s vazebnými bloky 3, jejichž délka dk určuje vzájemnou vzdálenost rubových stran 22 lícních desek 2. Výška v3 vazebných bloků 3 je volena stejně, jako u stavebních prefabrikátů 10.
Stavební prefabrikát 40 podle obr. 8 je vhodný pro stavbu dělicí zdi, případně pro stavbu sloupků.
Jeho vnější povrch je dán použitím uzavíracích vazebných bloků 5, jejichž uzavírací části 52 tvoří se svislými boky lícních desek 2 dvě protilehlé rovinné plochy. Lícní desky 2 jsou s uzavíracími vazebnými bloky 5 spojeny rybinovými spoji. Výška v5 vazebných bloků 5 je volena podle stejných hledisek, jako u předchozích stavebních prefabrikátů 10 a 30.
Stavební prefabrikát 50 znázorněný na obr. 9 je určen pro stavu opěrné zdi. K lícní desce 2 jsou připojeny rybinovými spoji dva vazebné bloky 6 prostřednictvím rybinových spojů. Dříky 61 vazebných bloků 6 propojující lícní desky 2 s příčkami 63 vazebného bloku 6, které jsou vzhledem ke své ploše a prostorové orientaci účinným kotvicím prostředkem v zásypu zeminy. K vzájemné stabilitě sousedících nad sebou uspořádaných vodorovných řad opěrné zdi přispívají pera 6 a polodrážky 66 v horních a dolních okrajích příčky 63 vazebného bloku 6. Navíc slouží spoj pera 6 a polodrážky 66 jako prostředek k uchycení geotextilie, která může být uspořádána směrem od vazebných bloků 6 do zásypu zeminy a zvyšuje pevnost kotvení opěrné zdi.
Na obr. 10 je znázorněna část dělicí zdi vytvořená ze stavebních prefabrikátů 10.
Na obr. lije znázorněna část opěrné zdi vytvořená ze stavebních prefabrikátů 50.
Z analogických stavebních prefabrikátů obsahujících vazebné bloky 6 v kombinaci s lícními deskami 1, H, 2, 21 je sestavena opěrná zeď, jejíž část je znázorněna na obr. 12. Do hloubky zásypu
-6CZ 303478 B6 zeminy m být ve více vrstvách řetězeno několik vazebných bloků 6 pomocí rybinového pera 62 na kom iříku 61 a rybinové drážky 64 v příčce 63 příslušných vazebných bloků 6.
Zkosení j umožňuje oblouk. N.·. vazebného měru asi 3 Pro oblouk ad ní části bočních stěn lícních desek J_, 2 a menší šířka příček 63 vazebných bloků 6 stavit ze stavebních prefabrikátů 50 opěrnou zeď, jejímž půdorysem je konvexní íklad při jednotkové šířce s| = 25 cm, šířka s6 = 20 cm příčky a délce d6 = 25 cm ioku 6 lze při použití jedné řady vazebných bloků 6 vytvořit konvexní oblouk o polom a při použití tří řad řetězených vazebných bloků 6 oblouk o poloměru asi 6,5 m. ještě menším poloměru je nutné u příslušných vazebných bloků 6 příčky zkracovat.
Stavební p: fabrikáty 50 lze využít pro stavbu širokých dělicích zdí tak, že se k rybinové drážce 64 prefabr’ atu 50 připojí rybinovým perem 31 vazebný blok 3, k jehož druhému rybinovému peru 31 se bi novou drážkou 13, 23 připojí jednoduchá nebo dvojitá lícní deska 1, 2. V další variantě se stvoří ještě širší dělicí zeď tak, že se spojí dva stavební prefabrikáty 50 tvořící jednu a druhou ,\í nu zdi prostřednictvím vazebných bloků 3 vložených rybinovými pery 31 do rybinových drážu h M stavebních prefabrikátů 50.
Na obr, 13 e znázorněna část dělicí zdi se sloupkem 7 sestavená ze stavebních prefabrikátů 10 a 20. Dvě C isti zdi jsou navázány na sloupec 7, který je vytvořen vertikální sestavou stavebních prefabrikátu 30, přičemž vazebný blok 3 má délku d3, kteráje součtem dvou nosných výšek hr profilu rybinového spoje a dvou tlouštěk lícních desek 2. Pokud má sloupek 7 přesahovat horní hranu zdi, je možné použít pro tuto přesahující část sloupku stavební prefabrikáty 40, které mají díky použitým uzavíracím vazebným blokům 5 vhodné výšky v5 všechny čtyři obvodové plochy rovinné.
Je zřejmé, že kromě zobrazených a popsaných alternativ struktur vazebných bloků a lícních desek a struktur zdí z nich postavených existuje mnoho dalších možností, které spadají do rozsahu ochrany následujícími patentovými nároky. Stavební struktury podle vynálezu tak mohou být využity jak opěrné a dělicí zdi, zděné ohrady, nosné a jiné zdi, základy, schodiště, podezdívky, zahradní a parkové doplňky.
Výhodou je zvláště možnost stavět takové zdi suchým, tedy bezmaltovým způsobem. Přitom konstrukce sestavených stavebních prefabrikátů umožňuje zalití svislých dutin a/nebo jejich armování v případech, kdy je vhodné. Mezi jednotlivé vrstvy stavebních prefabrikátů mohou být vloženy okraje geotextilií, případně drátěných plochých výztuží vytvářejících potom v zásypu zeminy v podstatě vodorovné tahové kotvicí prostředky.