CZ301885B6 - Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole - Google Patents

Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole Download PDF

Info

Publication number
CZ301885B6
CZ301885B6 CZ20070806A CZ2007806A CZ301885B6 CZ 301885 B6 CZ301885 B6 CZ 301885B6 CZ 20070806 A CZ20070806 A CZ 20070806A CZ 2007806 A CZ2007806 A CZ 2007806A CZ 301885 B6 CZ301885 B6 CZ 301885B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
antenna
individual
antennas
frequency
quarter
Prior art date
Application number
CZ20070806A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2007806A3 (cs
Inventor
Hoffmann@Karel
Hudec@Premysl
Zela@Jan
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické - Fakulta elektrotechnická
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické - Fakulta elektrotechnická filed Critical Ceské vysoké ucení technické - Fakulta elektrotechnická
Priority to CZ20070806A priority Critical patent/CZ301885B6/cs
Publication of CZ2007806A3 publication Critical patent/CZ2007806A3/cs
Publication of CZ301885B6 publication Critical patent/CZ301885B6/cs

Links

Landscapes

  • Variable-Direction Aerials And Aerial Arrays (AREA)
  • Details Of Aerials (AREA)

Abstract

Anténní matice je tvorena individuálními anténami (9), které mají malý fyzický rozmer ve srovnání s vlnovou délkou. Každá individuální anténa (9) je složena ze dvou shodných malých antének (5) typu SMD, které jsou usporádány souose proti sobe jako dipól a jsou upevneny na subnosné desce (4). Vývody antének (5) jsou pripojeny ke ctvrtvlnnému impedancnímu transformátoru (2) pripojenému k symetrickému vysokofrekvencnímu páskovému vedení (3). Ctvrtvlnný impedancní transformátor (2) a symetrické vysokofrekvencní páskové vedení (3) jsou vytvoreny jako vedení typu parallel plate. Impedance Z.sub.T .n.ctvrtvlnného impedancního transformátoru (2) je dána druhou odmocninou soucinu Z.sub.A .n.x 50, kde Z.sub.A .n.je impedance individuální antény (9). Symetrické vysokofrekvencní páskové vedení (3) je pripojeno k vysokofrekvencnímu konektoru (8) a všechny konektory (8) takto vytvorených individuálních antén (9) jsou uchyceny k hlavní nosné desce (10) anténní matice. Mezi individuálními anténami (9) a hlavní nosnou deskou (10) je s výhodou vložen absorbér elektromagnetických vln (12).

Description

Anténní matice pro měření rozložení intenzity elektromagnetického pole
Oblast techniky
Předkládané řešení se týká nového konstrukčního řešení, které je určeno k měření rozložení intenzity elektromagnetického pole ve volném prostoru.
Dosavadní stav techniky
Rozložení intenzity elektromagnetického pole lze změřit sondou, jejíž poloha se v daném prostoru mění a zaznamenává hodnoty intenzity elektromagnetického pole v jednotlivých bodech. Dalším řešením je použití anténní matice, která má v určitém prostoru rozmístěné individuální antény. Významným omezením anténních matic je rozměr individuální antény, který určuje minimální vzdálenost mezi sousedními individuálními anténami a definuje tak rozlišení anténní matice. V americkém patentu „Antenna Array for the Measurement of Complex Electromagnetic Fields“ US 6 762 726 bylo dosaženo vzdálenosti mezi sousedními individuálními anténami 0.3λ použitím elektrických a magnetických dipólů s elektrickými i fyzickými rozměry podstatně krat20 šími než je vlnová délka měřeného elektromagnetického pole ve vzduchu. Nevýhodou elektricky krátkých antén je u krátkého elektrického dipólu extrémně vysoká resp. u magnetického dipólu extrémně nízká impedance, kterou lze jen obtížně impedančně přizpůsobit k standardní impedanci - 50 Ω měřicích přístrojů.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody odstraňuje anténní matice pro měření rozložení intenzity elektromagnetického pole, tvořená sadou n x m individuálních antén upevněných na hlavní nosné desce, podle
3ΰ předkládaného vynálezu. Jeho podstatou je, že každá individuální anténa je složena ze dvou shodných malých antének typu SMD vytvořených na keramickém substrátu s vysokou relativní permitivitou. Vysoká relativní permítivita substrátu umožňuje, že anténky jsou fyzicky podstatně kratší než je vlnová délka měřeného elektromagnetického pole při zachování jejich elektrické délky přibližně rovné polovině vlnové délky měřeného elektromagnetického pole. Elektrická délka přibližně rovná polovině vlnové délky měřeného elektromagnetického pole pak umožňuje jejich snadné impedanční přizpůsobení. Tyto malé anténky jsou uspořádány souose proti sobě jako dipól a jsou upevněny na jedné straně subnosné desky. Subnosná deska má v sobě vytvořeny dva prokovené otvory pro průchod vývodů malých antén. Tyto vývody jsou na druhé straně subnosné desky připojeny ke čtvrtvlnnému impedančnímu transformátoru transformujícímu impedanci antény na impedanci Zo = 50 Ω symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení. Tento čtvrtvlnný impedanční transformátor a symetrické vysokofrekvenční páskové vedení jsou vytvořeny jako vedení typu parallel plate na protilehlých stranách nosné dielektrícké desky individuální antény. Impedance ZT čtvrtvlnného impedančního transformátoru je čistě reálná a je dána vztahem Zt = VŽ750 ’ kde ZA je impedance individuální antény. Symetrické vysokofrekvenčního páskové vedení je připojeno k vysokofrekvenčnímu konektoru tak, že střední vodič konektoru je připevněn kjednomu pásku symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení a k druhému pásku symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení je připevněn vnější vodič, tedy plášť, konektoru. Všechny konektory takto vytvořených individuálních antén jsou pak uchyceny k hlavní nosné desce anténní matice.
Ve výhodném provedení je mezi individuálními anténami a hlavní nosnou deskou vložen absorbér elektromagnetických vin opatřený otvory, kterými procházejí nosné dielektrícké desky individuálních antén, přičemž délka I2 symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení je taková, aby individuální antény vystupovaly nad absorbér. Použití absorbéru zajišťuje potlačení odrazů elektromagnetického pole od hlavní nosné desky anténní matice a nedochází tak k ovlivňování
- 1 CZ 301885 B6 měřené intenzity elektromagnetického pole přítomností vlastní měřicí anténní matice. Absorbér dále zajišťuje symetrizaci symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení napájeného z nesymetrického koaxiálního vysokofrekvenčního konektoru.
Výhodou uvedeného řešení je použití velmi malých antének typu SMD (Surface Mounted Device), což jsou anténky pro povrchovou montáž, kdy z nich vytvořený dipól individuální antény má fyzický rozměr mnohem menší než je vlnová délka měřeného elektromagnetického pole. Tyto individuální antény pak mohou být umístěny ve vzájemné vzdálenosti i menší než 0.3 vlnové délky měřeného elektromagnetického pole.
io
Při konstrukci individuálních antén je nutné brát v úvahu tedy skutečnost, že anténky SMD jsou obvykle určeny pro práci v blízkosti rozlehlých zemních rovin. Pro použití v předmětné anténní matici musí být použity pro konstrukci každé individuální antény dvě anténky SMD tvořící dipól a musí být použito symetrizaČní vysokofrekvenční vedení. Toto symetrizační vysokofrekvenční vedení je tvořeno čtvrtvlnným impedančním transformátorem vytvořeným pomocí vysokofrekvenčního symetrického páskového vedení technologií tištěných spojů. Další novou významnou skutečností je to, že individuální antény jsou nainstalovány na hlavní nosné desce anténní matice pokryté absorbérem elektromagnetických vln. Výsledná anténní matice pak minimálně odráží elektromagnetické vlny a nedochází k ovlivnění měřené intenzity elektromagnetického pole přítomností vlastní měřicí anténní matice.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je znázorněna nosná dielektrická deska individuální antény s vysokofrekvenčním vedením napájejícím individuální anténu a se čtvrtvlnným impedančním transformátorem. Na obr. 2 je znázorněna sestava individuální antény. Obr. 3 znázorňuje rozložení individuálních antén v anténní matici. Obr, 4 znázorňuje montáž individuálních antén a absorbéru elektromagnetických vln na hlavní nosnou desku anténní matice.
Příklady provedení vynálezu
Mezi základní prvky anténní matice pro měření rozložení intenzity elektromagnetického pole patří sada n x m individuálních antén 9 umístěných na hlavní nosné desce, viz obr. 3. Každá individuální anténa 9 je tvořena dvěma malými anténkami 5 typu SMD. Tyto SMD anténky 5 jsou z důvodu mechanické stability připájeny na subnosné desce 4, jak ukazuje obr. 2. Vývody obou antének 5 procházejí pres prokovené otvory 6 na druhou stranu subnosné desky 4, kde jsou připájeny k Čtvrtvlnnému impedančnímu transformátoru 2. Nosná dielektrická deska 1 indivi40 duální antény 9, viz obr. 1, je vytvořena technologií tištěných spojů a obsahuje symetrické vysokofrekvenční páskové vedení 3 a Čtvrtvlnný impedanční transformátor 2. Čtvrtvlnný impedanční transformátor 2 transformuje impedanci SMD antének 5 na standardní impedanci systémových vedení Z() = 50 Ω. Symetrické vysokofrekvenční páskové vedení 3 je typu „parallel plate“ s impedancí Zo - 50 Ω. Čtvrtvlný impedanční transformátor 2 je také tvořen vedením typu „parallel plate“. Impedance ZT transformátoru 2 je dána vztahem -50. je impedance individuální antény 9.
Šířka W2 symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení 3 musí být tedy taková, aby při dané tloušťce a relativní permitivitě nosné dielektrické desky 1 byla jeho impedance Zo - 50 Ω,
Šířka wj. čtvrtvlnného impedančního transformátoru 2 musí být taková, aby při dané tloušťce substrátu tištěného spoje a relativní permitivitě jeho dielektrika byla impedance vedení ZT. Délka b symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení 3 je taková, aby individuální antény 9 vystupovaly nad absorbér JJ. elektromagnetických vln. Symetrické vysokofrekvenční páskové vedení 3 je pripájeno k vysokofrekvenčnímu konektoru 8, a to tak, že střední vodič konektoru 8
-2CZ 301885 B6 je připájen k jednomu pásku symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení 3 a k druhému pásku symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení 3 je připájen vnější vodič z konektoru 8, tedy jeho plášť.
Individuální antény 9 jsou uspořádány do anténní matice n x m, viz obr. 3. Na obr. 4 je uveden boční pohled na anténní matici. Individuální antény 9 jsou uchyceny pomocí vysokofrekvenčních konektorů 8 přes montážní matice vysokofrekvenčních konektorů 8 k hlavní nosné desce 10 anténní matice. Mezi individuálními anténami 9 a hlavní nosnou deskou 10 je vložen absorbér H elektromagnetických vln. Nosné dielektrické desky 1 individuálních antén 9 procházejí otvory
12.
Průmyslová využitelnost
Anténní matici pro měření rozložení intenzity elektromagnetického pole lze využít zejména pro měření rozložení intenzity interferenčních elektromagnetických polí, kde na vzdálenosti jedné vlnové délky může mít průběh intenzity elektromagnetické pole velmi odlišné hodnoty a k jeho přesnému změření je třeba větší počet měřicích individuálních antén. Anténní matici je možné použít ve stavebnictví, k testování antén, v lokačních systémech a dalších aplikacích.

Claims (2)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Anténní matice pro měření rozložení intenzity elektromagnetického pole, tvořená sadou n x m individuálních antén upevněných na hlavní nosné desce, vyznačující se tím, že každá individuální anténa (9) je složena ze dvou shodných malých antének (5) typu SMD vytvořených na keramickém substrátu s vysokou relativní permitivitou, které jsou uspořádány souose proti sobě jako dipól a jsou upevněny na jedné straně subnosné desky (4) opatřené dvěma prokovenými otvory (6) pro průchod vývodů antének (5), kde tyto vývody jsou na druhé straně subnosné desky (4) připojeny ke čtvrtvlnnému impedančnímu transformátoru (2) připojenému k symetrickému vysokofrekvenčnímu páskovému vedení (3), kde tento čtvrtvlnný impedanční transformátor (2) a symetrické vysokofrekvenční páskové vedení (3) jsou vytvořeny jako vedení typu parallel plate na protilehlých stranách nosné dielektrické desky (1) individuální antény (9), přičemž impedance ZT Čtvrtvlnného impedančního transformátoru (2) je dána vztahem
5θ· kde ZA je impedance individuální antény (9) a kde symetrické vysokofrekvenční páskové vedení (3) je připojeno k vysokofrekvenčnímu konektoru (8), a to tak, že střední vodič konektoru (8) je připevněn k jednomu pásku symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení (3) a k druhému pásku symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení (3) je připevněn vnější vodič (7) konektoru (8) a všechny konektory (8) takto vytvořených individuálních antén (9) jsou uchyceny k hlavní nosné desce (10) anténní matice.
2, Anténní matice podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi individuálními anténami (9) a hlavní nosnou deskou (10) je vložen absorbér (11) elektromagnetických vln opatřený otvory (12), kterými procházejí nosné dielektrické desky (1) individuální antény (9), přičemž délka symetrického vysokofrekvenčního páskového vedení (3) 12 je taková, aby individuální antény (9) vystupovaly nad absorbér (11) elektromagnetických vln.
CZ20070806A 2007-11-19 2007-11-19 Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole CZ301885B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070806A CZ301885B6 (cs) 2007-11-19 2007-11-19 Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070806A CZ301885B6 (cs) 2007-11-19 2007-11-19 Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2007806A3 CZ2007806A3 (cs) 2009-05-27
CZ301885B6 true CZ301885B6 (cs) 2010-07-21

Family

ID=40652761

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070806A CZ301885B6 (cs) 2007-11-19 2007-11-19 Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301885B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2298200B1 (cs) * 1975-01-17 1978-12-08 France Etat
GB2325054A (en) * 1997-05-09 1998-11-11 Matra Bae Dynamics Apparatus for the measurement of microwave radiation
US20030231141A1 (en) * 2002-01-18 2003-12-18 Adrian Alden Antenna array for the measurement of complex electromagnetic fields
EP1158608B1 (en) * 1999-12-27 2006-11-15 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Multi-frequency sharing array antenna

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2298200B1 (cs) * 1975-01-17 1978-12-08 France Etat
GB2325054A (en) * 1997-05-09 1998-11-11 Matra Bae Dynamics Apparatus for the measurement of microwave radiation
EP1158608B1 (en) * 1999-12-27 2006-11-15 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Multi-frequency sharing array antenna
US20030231141A1 (en) * 2002-01-18 2003-12-18 Adrian Alden Antenna array for the measurement of complex electromagnetic fields

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2007806A3 (cs) 2009-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9660340B2 (en) Multiband antenna
CN101501476B (zh) 无源互调失真的测定方法及测定系统
US9118095B2 (en) Capacitive RF coupler for utility smart meter radio frequency communications
KR100654458B1 (ko) 광대역 안테나 시스템
CN108461929B (zh) 双极化天线阵列和双极化相控阵天线
US12099088B2 (en) Test equipment for testing a device under test having an antenna
AU1731200A (en) Very compact and broadband planar log-periodic dipole array antenna
US7994788B2 (en) Short hybrid microstrip magnetic resonance coils
CN112485330A (zh) 一种四频阵列式微带贴片天线应变传感器
CN109994820B (zh) 一种大规模mimo天线
CN115327453A (zh) 电磁场复合探头
RU2673059C2 (ru) Система и способы конструирования подвешенной полоской структуры возбуждения антенны
CN114966230A (zh) 电磁场探头
CN101807745B (zh) 一种工作在谐振TExδ01模式下的介质谐振天线
US10797396B2 (en) Aperture coupled patch antenna arrangement
CZ301885B6 (cs) Anténní matice pro merení rozložení intenzity elektromagnetického pole
CN110635245B (zh) 双天线支撑与隔离增强器
US6411113B1 (en) Radio frequency test fixture
CN115516327B (zh) 电磁场传感器
WO2022058590A4 (en) Smart 3d energy probes for stochastic fields
KR101406752B1 (ko) 복소임피던스를 선택할 수 있는 패치 안테나
WO2013065257A1 (ja) 無線端末
JP2019186729A (ja) アンテナおよび測定用プローブ
CN221080357U (zh) 一种小型宽带双极化天线
CN113281684B (zh) 一种宽带谐振磁场探针

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181119