CZ301385B6 - Kapalinový rotacní seismometr - Google Patents
Kapalinový rotacní seismometr Download PDFInfo
- Publication number
- CZ301385B6 CZ301385B6 CZ20080850A CZ2008850A CZ301385B6 CZ 301385 B6 CZ301385 B6 CZ 301385B6 CZ 20080850 A CZ20080850 A CZ 20080850A CZ 2008850 A CZ2008850 A CZ 2008850A CZ 301385 B6 CZ301385 B6 CZ 301385B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- liquid
- tube
- seismometer
- rotary
- liquid rotary
- Prior art date
Links
Landscapes
- Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
Abstract
Kapalinový rotacní seismometr je tvoren obvodove uzavrenou trubicí (2) naplnenou kapalinou (1), která má v jednom míste vnitrní pevnou prepážku (3). V kapaline (1) je nejméne jeden snímac tlaku pripojený na prevodník (4) spojený s vyhodnocovacím zarízením. Snímac tlaku muže být umísten poblíž pevné prepážky nebo mohou být tyto snímace tlaku umísteny po obou stranách pevné prepážky (3). Trubice (2) muže mít kruhový nebo ctvercový tvar nebo muže být vytvorena jako spirála.
Description
Oblast techniky
Zařízení je určeno k měření rotačních složek seismických pohybů půdy,
Dosavadní stav techniky
Výzkum zemětřesení vychází především z analýz seismických kmitů, které se zaznamenávají pomocí seismografů. Kmity se šíří od ohnisek zemětřesení jakožto seismické vlny. Čela těchto vln v homogenním, dokonale elastickém, spojitém a neohraničeném prostředí mají tvar kulových vlnoploch. V reálném zemském tělese (heterogenní, nespojité, ohraničené prostředí) kulovou vlnoplochu nemají, lomí se, odrážejí a transformují do různých typů vln a polarizují se do různě orientovaných složek, Kromě translačních kmitů částic ve třech složkách (obecná seismická vlna se rozkládá do tří složek - vertikální pohyb a dva horizontální, standardně sever-jih a východzápad) se mohou vyskytnout i pohyby částic okolo tří os rotace (pohyby tedy mají celkem šest stupňů volnosti). Vedle převládajících translačních (přímočarých) pohybuje proto třeba registro20 vat i kmity rotační, jejichž amplitudy jsou zpravidla relativně velmi malé a mechanizmy jejich buzení a šíření jsou dosud předmětem výzkumu. Registrace rotačních složek pomocí standardních translačních seismografů není možná, protože rotační složky jsou o několik řádů slabší než trans lační. Proto je třeba konstruovat seismometry určené speciálně pro snímání rotačních kmitů, V současné době používané rotační seismografy jsou založeny na následujících principech:
a) Spojení dvou translačních seismometrů v protifázi.
b) Snímání vynucených kmitů rotující hmoty kapacitními nebo indukčními snímači.
c) Využití Sagnacova jevu.
d) Na elektrochemickém principu.
Nedostatkem zapojení dvou lineárních seismometrů v protifázi (antiparalelní spojení) jsou vysoké nároky kladené na dodržení identity obou použitých seismometrů. Rozdíly v jejich parametrech by měly být menší než jedno promile. Jinak jsou výsledky měření, vzhledem k malým amplitudám rotačních složek vůči amplitudám složek translačních, silně zkresleny. Dalším nedo35 statkem této metody jsou také vysoké výrobní náklady zařízení a citlivost aparatur na rušivé vlivy okolního prostředí.
Při použití tuhého rotoru se snímá jeho rotační pohyb vůči základně (zemi) kapacitním nebo indukčním snímačem. Nedostatkem této metody je mechanická náročnost a tím také vysoká cena zařízení.
K měření rotačních složek seismických vln při zemětřesení lze rovněž využít Sagnacova jevu. Měří se fázový rozdíl, který vzniká mezi dvěma protisměrnými laserovými paprsky v kruhovém světlovodu při jeho rotačním pohybu. Nedostatkem této metody je velmi vysoká cena aparatury.
Jinou možností měření rotačních složek seismických vln je využití vlivu seismických vln na rychlost pohybu iontů v elektrolytu mezi elektrodami a převod těchto změn na elektrický signál. 1 tato zařízení jsou velmi nákladná.
Uvedené aparatury typu jsou určeny převážně pro registraci velmi malých amplitud rychlosti rotačních kmitů řádu setin mikroradiánů za sekundu, jaké se vyskytují při velkých zemětřeseních v epicentrálních vzdálenostech stovek až tisíců kilometrů od ohniska. Pro blízká a místní zemětřesení, která způsobují největší ohrožení bezpečnosti staveb, je potřebné pro podrobné mapování makroseismických efektů použít velkého počtu seismografů rozložených v profilech nebo v hus-1 CZ 301385 Bó tých sítích blízko ohniska. K tomuto účelu jsou potřebné seismografy pro velké amplitudy, které však mají odolnou konstrukci vhodnou pro terénní měření a přiměřeně nízké výrobní náklady.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje předložený kapalinový rotační seismometr. Je tvořen do prstence stočenou trubicí. Tato trubice je vyplněna kapalinou, která tvoří setrvačnou hmotu seismometru. Trubice je v jednom místě příčně přehrazena pevnou přepážkou, v níž může být zabuio dován diferenciální tlakový převodník. V případě pohybu trubice vzniká v kapalině rozdíl tlaků mezi oběma stranami přepážky, který je úměrný úhlovému zrychlení působícímu na trubici. Tento rozdíl tlaků se převádí diferenciálním tlakovým převodníkem na výstupní elektrický signál, který je následně zpracován ve vyhodnocovacím zařízení. Alternativní možností je měření síly působící na přepážku. Výhodou této konstrukce je teoretická necitlivost na trans lační pohyby.
Pro zvýšení jeho citlivosti může být použito většího počtu závitů prstence. Vlastnosti (citlivost, kmitočtová charakteristika) tohoto seismometru závisí na poměru délky k průměru trubice, na měrné hustotě a viskozitě setrvačné kapaliny a na velikosti případného vzduchového sloupce. Vhodnou kombinací těchto parametrů lze vlastnosti seismometru přizpůsobit specifickým požadovaným potřebám.
Je-li poloměr prstence r, průměr použité trubice da počet závitů prstence «, lze získat následující zařízení. Při 2π n r/d- 110 a viskozitu kapaliny η - 0.01 Nsm 2 vznikne širokopásmový akcelerometr. Pri 2π n r/d = 110, a η = 1 Nsm’2 vznikne širokopásmový rychlostní snímač, pri 2π n r/d = 1000, a η = 0.001 Nsm-2 vznikne vysokofrekvenční rychlostní snímač. Případný vzduchový sloupec (bublina) v kapalině uvnitř trubice má integrační vliv. Například pokud se při hodnotách 2π n r/d = 1000, a η = 0.001 Nsm 2 jedno procento délky trubice vyplní vzduchem, je výstupní signál úměrný přímo amplitudě rotačních pohybů. Přitom však značně poklesne citlivost.
Průřez trubice nemusí být jen kruhový, může mít libovolný profil, Také tvar prstence nemusí být striktně kruhový, ale může být například čtvercový. Trubice také může být stočena do více závitů - šroubovice. Tím je možné zvýšit délku trubice a tím i citlivost bez zvětšení rozměrů seismometrů.
Přehled vyobrazení
Na obr. 1 je schematicky nakresleno konstrukční řešení rotačního seismometru s rozdílovým snímačem tlaku.
Příklady provedení
Příklad 1
Seismometr tvoří kruhová trubice 2 s uzavřeným obvodem. Trubice 2 je naplněna kapalinou i, která tvoří setrvačnou hmotu. Trubice 2 je v jednom místě příčně přehrazena pevnou přepážkou
3. Poblíž přepážky 3, nebo nejlépe v ní, je umístěn snímač tlaku napojený na převodník 4. Převodník 4 převádí naměřené hodnoty na elektrický signál, který je následně zpracován ve vyhodnocovacím zařízení. Seismometr je uložen na vodorovné podložce.
Pokud na podložku se seismometrem působí síla, která má horizontální složku, uvádí do pohybu kapalinu 1 v kruhové trubici 2. Tím vzniká v kapalině 1 po obou stranách přepážky 3 rozdílný tlak. Rozdíl tlaků mezi oběma stranami přepážky 3 je snímán a v převodníku 4 převáděn napří-2CZ 301385 B6 klad na elektrické napětí. Výstupní elektrické napětí je úměrné úhlovému zrychlení působícímu na trubici 2 v měřeném místě.
Seismometr byl testován na kalibrovaném otřesovém rotačním stole s možností nastavení kmitoč5 tu (1 až 100 Hz) a amplitudy (0.001 až 0.1 rad). Skutečný pohyb stolu byl kontrolován laserovým snímačem rychlosti. Výstupní signál ze seismometrů byl digitalizován 24 bitovým převodníkem s následným zpracováním.
io Příklad 2
Seismometr tvoří trubice 2 zhotovená jako spirála, jejíž konce jsou spojeny. Touto konstrukcí je prodloužena délka trubice 2 bez prostorových požadavků. Prodloužením trubice 2 je dosaženo zvýšení citlivosti na rotační pohyby. Trubice 2 je naplněna kapalinou i, která tvoří setrvačnou hmotu. Trubice 2 je v jednom místě příčně přehrazena pevnou přepážkou 3. Poblíž přepážky 3 je umístěn převodník 4. K němu jsou připojeny snímače tlaku uložené po obou stranách přepážky 3. Seismometr je uložen na vodorovné podložce. Citlivost a kmitočtová charakteristika tohoto seismometru se dají měnit délkou trubice 2, jejím průměrem, měrnou hustotou a viskozitou použité kapaliny 1, případně i velikostí vzduchového sloupce v kapalině T
Příklad 3
Seismometr tvoří trubice 2 čtvercového tvaru s uzavřeným obvodem. Trubice 2 je naplněna kapalinou I, která tvoří setrvačnou hmotu. Trubice 2 je v jednom místě příčně přehrazena pevnou přepážkou 3. Poblíž přepážky 3 je umístěn převodník 4. K němu je připojen snímač tlaku uložený poblíž přepážky 3. Seismometr je uložen na vodorovné podložce.
Pokud na podložku se seismometrem působí síla, která má horizontální složku, uvádí do pohybu kapalinu I v trubici 2. Změna tlaku snímaná snímačem poblíž přepážky 3 je v převodníku 4 převáděna na elektrický signál, který je převáděn do vyhodnocovacího zařízení. Tlak v kapalině 1 je úměrný úhlovému zrychlení působícímu na trubici 2.
Průmyslové využití
Mimo registrace rotačních složek seismických vln je možné zařízení použít na rozlišení Loveho a Rayleíghových povrchových vln při zemětřesení. Průmyslové využití seismometrů lze nalézt také ve stavebnictví ke kontrole statiky pilotů u mostů, visutých vozovek a vysokých budov (měření rotační interakce staveb na translační pohyby.). Zařízení nalezne využití i při kontrole stability svahů.
Claims (8)
- PATENTOVÉ ROKY5 1. Kapalinový rotační seismometr, vyznačující se tím, že je tvořen obvodově uzavřenou trubicí (
- 2) naplněnou kapalinou (1), která má v jednom místě vnitřní pevnou přepážku (3), přičemž v kapalině (1) je nejméně jeden snímač tlaku připojený na převodník (4) spojený s vyhodnocovacím zařízením.i o 2. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 1, vyznačující se tím, že snímač tlaku je umístěn poblíž pevné přepážky (3).
- 3. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 1, vyznačující se tím, že snímače tlaku jsou umístěny po obou stranách pevné přepážky (3).
- 4. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 1 nebo 2 nebo3, vyznačující se tím, že převodník (4) je zabudován v pevné přepážce (3).
- 5. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 1 nebo 2 nebo 3 nebo 4, vyznačující20 se t í m, že trubice (2) má kruhový tvar.
- 6. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 1 nebo 2 nebo 3 nebo4, vyznačující se t í m, že trubice (2) má čtvercový tvar.25
- 7. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 1 nebo 2 nebo 3 nebo4, vyznačující se t í m, že trubice (2) má spirálový tvar s nejméně dvěma závity.
- 8. Kapalinový rotační seismometr podle nároku 5 nebo 6 nebo 7, vyznačující se tím, že v kapalině (l) je plynová bublina.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20080850A CZ2008850A3 (cs) | 2008-12-29 | 2008-12-29 | Kapalinový rotacní seismometr |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20080850A CZ2008850A3 (cs) | 2008-12-29 | 2008-12-29 | Kapalinový rotacní seismometr |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ301385B6 true CZ301385B6 (cs) | 2010-02-10 |
CZ2008850A3 CZ2008850A3 (cs) | 2010-02-10 |
Family
ID=41663116
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20080850A CZ2008850A3 (cs) | 2008-12-29 | 2008-12-29 | Kapalinový rotacní seismometr |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2008850A3 (cs) |
Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SU1246033A1 (ru) * | 1984-03-01 | 1986-07-23 | Ордена Ленина Институт Физики Земли Им.О.Ю.Шмидта | Сейсмонаклономер |
SU1312500A1 (ru) * | 1984-05-04 | 1987-05-23 | Институт физики Земли им.О.Ю.Шмидта | Крутильный сейсмометр |
-
2008
- 2008-12-29 CZ CZ20080850A patent/CZ2008850A3/cs not_active IP Right Cessation
Patent Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SU1246033A1 (ru) * | 1984-03-01 | 1986-07-23 | Ордена Ленина Институт Физики Земли Им.О.Ю.Шмидта | Сейсмонаклономер |
SU1312500A1 (ru) * | 1984-05-04 | 1987-05-23 | Институт физики Земли им.О.Ю.Шмидта | Крутильный сейсмометр |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2008850A3 (cs) | 2010-02-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN102841371A (zh) | 一种复合式智能震动传感器及震源测试定位方法 | |
CN103673791B (zh) | 一种用于靶标高速撞击损伤的检测评估系统 | |
CN104597520B (zh) | 一种重力梯度仪重力梯度敏感器输入激励产生方法 | |
CN101769938B (zh) | 基于光纤光栅的直拉式加速度传感器 | |
CN109945806B (zh) | 一种二维光纤光栅倾角传感器 | |
CN100520395C (zh) | 振动传感器 | |
CN103969692A (zh) | 一种基于电容传感的二维复合摆地倾斜低频隔振装置 | |
CN102829854A (zh) | 悬挂式光纤光栅震动传感器 | |
CZ301385B6 (cs) | Kapalinový rotacní seismometr | |
CN105928774B (zh) | 土试样共振柱装置 | |
CN101650219B (zh) | 内球式矢量振动传感器 | |
US20090126464A1 (en) | Acoustic Detector | |
CN103760241A (zh) | 船载共振柱仪 | |
RU2519833C2 (ru) | Способ градуировки пъезоэлектрического акселерометра на низких частотах и устройство для его осуществления | |
Kalab et al. | Examples of rotational component records of mining induced seismic events from Karviná region | |
CN203705121U (zh) | 一种车轮动平衡机用一体化轴系 | |
CN102607590A (zh) | 一种基于光纤监测的挠性陀螺过载项抗干扰测试装置 | |
CZ2010695A3 (cs) | Kapalinový rotacní seismometr s pohyblivou prepážkou | |
CN208488473U (zh) | 一种基于动态量测离心力的结构角加速度测量装置 | |
Beemer et al. | Theory on measuring orientation with MEMS accelerometers in a centrifuge | |
RU2355000C1 (ru) | Способ оперативного прогноза места готовящегося землетрясения | |
Liu et al. | Design of Array MEMS Vector Vibration Sensor in the Location of Pipeline Inspection Gauge | |
CN105259370A (zh) | 一种基于mems线加速度计的角加速度测量装置 | |
Rohmanuddin et al. | Development of seismic sensor application using micro electromechanical systems | |
RU2432548C1 (ru) | Блок преобразователей механической величины в виде линейного ускорения или угловой скорости |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20211229 |