CZ298830B6 - Zpusob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním retezcem symbolu - Google Patents

Zpusob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním retezcem symbolu Download PDF

Info

Publication number
CZ298830B6
CZ298830B6 CZ20003656A CZ20003656A CZ298830B6 CZ 298830 B6 CZ298830 B6 CZ 298830B6 CZ 20003656 A CZ20003656 A CZ 20003656A CZ 20003656 A CZ20003656 A CZ 20003656A CZ 298830 B6 CZ298830 B6 CZ 298830B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pulse
flank
symbol
flanks
received
Prior art date
Application number
CZ20003656A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20003656A3 (cs
Inventor
Cinkler@Kalman
Kammeyer@Karl-Dirk
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Publication of CZ20003656A3 publication Critical patent/CZ20003656A3/cs
Publication of CZ298830B6 publication Critical patent/CZ298830B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L25/00Baseband systems
    • H04L25/02Details ; arrangements for supplying electrical power along data transmission lines
    • H04L25/06Dc level restoring means; Bias distortion correction ; Decision circuits providing symbol by symbol detection
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L25/00Baseband systems
    • H04L25/02Details ; arrangements for supplying electrical power along data transmission lines
    • H04L25/06Dc level restoring means; Bias distortion correction ; Decision circuits providing symbol by symbol detection
    • H04L25/069Dc level restoring means; Bias distortion correction ; Decision circuits providing symbol by symbol detection by detecting edges or zero crossings
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • H04L27/18Phase-modulated carrier systems, i.e. using phase-shift keying
    • H04L27/22Demodulator circuits; Receiver circuits
    • H04L27/233Demodulator circuits; Receiver circuits using non-coherent demodulation
    • H04L27/2332Demodulator circuits; Receiver circuits using non-coherent demodulation using a non-coherent carrier

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Digital Transmission Methods That Use Modulated Carrier Waves (AREA)
  • Error Detection And Correction (AREA)
  • Dc Digital Transmission (AREA)

Abstract

Je popsán zpusob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním retezcem symbolu prenášené kanálem, který je zatížen šumem, pricemž ideální tvary bokuimpulzu možných prechodu mezi dvema symboly jsou známé a jsou uložené v pameti (referencní boky impulzu). Prijatý bok impulzu se vzorkuje a digitalizuje se vzorkovací frekvencí, která je mnohonásobkem frekvence retezce symbolu. Podle vynálezu je zajišteno, že k detekci prijatého a vzorkovaného bokuimpulzu se použijí veškeré vzorkované hodnoty k vytvorení vždy euklidovských vzdáleností k alespon dvema referencním bokum impulzu a že se vybere referencní bok impulzu s nejmenší euklidovskou vzdáleností. U jednoho výhodného tvaru provedení je zajišteno, že Viterbiho algoritmus se nepoužije jako uznámého zpusobu demodulace spojité fázové modulace (CPM) na odhadnutý retezec symbolu, ale na retezec odhadnutých boku impulzu. Pri tom se zpracují práve se vyskytující euklidovské vzdálenosti boku impulzu prijatého v jedné délce symbolu od referencních boku impulzu jako výdaje ve vetvi mrížky Viterbiho algoritmu.

Description

Způsob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním řetězcem symbolů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu k demodulaci nosné vlny modulované digitálním řetězcem symbolů, přenášené kanálem, který je zatížen šumem, přičemž ideální tvary boků impulzů možných přechodů mezi dvěma symboly jsou známé a jsou uložené v paměti (referenční boky impulzů) a přijatý bok impulzu se vzorkuje a digitalizuje se vzorkovací frekvencí, která je mnohonásobkem frekvence řetězce symbolů.
Dosavadní stav techniky
K přenosu datových paketů se používá zvláště spojitá fázová modulace (CPM - Continuous Phase Modulation). Přitom rozdílnou polohou fáze se může přenášet více, např. čtyři různé symboly. Protože modulace pravoúhlými impulzy vždy jedné délky symbolu by vedla k velmi širokému spektru, používá se často modulace impulzy, které se vztahují na délku trvání dvou symbolů, a také kosinusového tvaru k zamezení strmých boků impulzů. Taková modulace se také označuje jako 2RC-CPM.
Z konferenční zprávy „K..-H. Tietgen: Numerical Modulation Methods Applied in the FD/TDMA System S 900 D“ (Metody digitální modulace použité v FD/TDMA systému S 900 D). Second Nordic Seminář on
Digital Land Mobile Rádio Communications (Druhý severský seminář o digitálních pozemních mobilních rádiových komunikacích), Stockholm, 1986“ je známo, že k modulaci se nepoužívají samotné symboly, ale digitálně se modulují známé boky impulzů mezi dvěma po sobě následujícími symboly.
Obr. 1 uvádí blokové schéma vysílače, který se hodí k použití známého způsobu. Šedě podložené části systému pracují přitom při vysoké synchronizaci systému.
Obr. 2 uvádí pro čtyřhodnotovou symbolickou abecedu myslitelné boky impulzů při přechodu vždy od jednoho symbolu řetězce symbolů, který má být přenesen, k dalšímu symbolu. Myšlenka známého modulačního způsobu tkví tedy v popsání okamžité frekvence (tj. fáze derivovaná podle času) (např.) čtyřstupňového signálu při tvoření impulzů délky 2T jako k sobě řazených šestnácti možných boků impulzů fN(t) délky T. Místo vysílání překrývajícího se posunuté elementárního impulzu X,d(i)g(t - iT) se tedy může také přímo vysílat nepřekrývající se řetězec boků symbolů
ΣΤνΟ - iT), přičemž vždy sousední symboly d(i) a d(i+ 1) rozhodují, který ze šestnácti boků impulzů je vyslán v intervalu iT < t < (i+l)T.
Takový způsob je v citované literatuře označen jako CP^lFSK. Aby se zjednodušilo srovnání s jiným způsobem, je dále označen jako Num2RC 4st, odvozený z čtyřstupňového způsobu, při kterém je digitálně modulován a tvary boků impulzů jsou založeny na použití „raised cosinus“ trvajícím dva symboly.
K příjmu tak modulovaného řetězce dat je v seminární práci „D.E. Pfitzmann a H.-P. Ketterling „A new CP-4FSK sampling Demodulator for the FD/TDMA
System S 900 D“ (Nový vzorkovací demodulátor CP-4FSK pro FD/TDMA systém S 900 D). Second Seminář on Digital Land Mobile Rádio Communications (Druhý severský seminář o digitálních pozemních mobilních rádiových komunikacích), Stockholm, 1986“
- 1 CZ 298830 B6 navržen přijímač. Stejný přijímač je znám také z DE 36 28 993 C2.
Činnost tam popsaného přijímače je způsobem podle druhu. Tam popsaným přijímačem se přijatý bok impulzu vzorkuje a digitalizuje se vzorkovací frekvencí, která je mnohonásobkem frek5 vence řetězce symbolů. V popsaném příkladu se vzorkuje mezi dvěma symboly např. šestnáctkrát. Digitalizované hodnoty se mezi sebou srovnávají a při malých odchylkách dvou po sobě následujících hodnot se uzavřou na středu symbolu. Vytvořením středních hodnot po sobě následujících hodnot se zkouší vyloučit vliv šumu.
ío Klasické způsoby příjmu případně demodulace spojité fázové modulace (CPM) se označují také jako „discriminator Integrate & Dump“. V dalším proto při použití tvaru boku signálu „raised cosinus“, trvajícího dvě délky symbolu, se použije označení 2RCdsI&D, v daném případě doplněné o dodatek 2st (tj. dvoustupňový, dva symboly) nebo 4st (tj. čtyřstupňový, čtyři symboly).
Obecně je u přijímače žádoucí, aby každý jednotlivý symbol byl přijat s větší jistotou. V klasickém způsobu příjmu spojité fázové modulace (CPM) je nutné filtrovat signál zašuměný reálným přenosovým kanálem. Obvyklé filtry pracují jako integrátory, např. přes dvě délky symbolu, aby se ze šumu vytvořila střední hodnota. U zmíněných tvarů signálů 2RC dochází integrací k interferencím mezi symboly, zkráceně ISI (Intersymbol - Interferenzen). K zabránění interference mezi symboly je známé použití Viterbiho algoritmu na přijatý řetězec symbolů. Přitom je nevýhodná velká potřeba výpočtů, která klade na hadware odpovídající velké nároky.
Podstata vynálezu
Základním úkolem vynálezu je proto uvést způsob demodulace, který, vychází-li se ze způsobu podle druhu, umožňuje malou potřebu výpočtů při co možná stejně dobré chybovosti. Tímto způsobem se mají konstrukční náklady na přijímač zjednodušit, aniž bychom se vzdali výhod spojité fázové modulace (CPM), jako je malá složitost a kompaktní spektrum, které má rozhodující význam, což bylo právě zmíněno, s ohledem na dobré využití šířky pásma.
Řešení úkolu se podle vynálezu vyznačuje tím, že k detekci přijatého a vzorkovaného boku impulzu se použijí veškeré vzorkované hodnoty k vytvoření vždy euklidovských vzdáleností k alespoň dvěma referenčním bokům impulzů a že se vybere referenční bok impulzu s nejmenší euklidovskou vzdáleností.
Ve srovnání s popsanými klasickými přijímači je při takovém demodulačním způsobu středem detekce odhad přechodových boků impulzů mezi symboly místo odhadu těchto symbolů. Tyto boky impulzů jsou vícekrát převzorkovány a porovnány s původními boky impulzů. Potom násle40 duje rozhodnutí ve prospěch takových boků impulzů, jejichž vzdálenost je v euklidovském smyslu od přijatých boků impulzů nejmenší. Toto rozhodnutí následuje podle boků impulzů nezávisle na sousedních bocích impulzů, proto rozhodovací hypotéza nezaručuje nutně spojitou derivaci fáze signálů spojité fázové modulace (CPM).
Výhodné je další provedení podle vynálezu, u kterého je spojitá fáze.
Podle vynálezu je proto výhodně zajištěno, že na řadu po sobě následujících boků impulzů se použije Viterbiho algoritmu, přičemž se zpracují právě se vyskytující euklidovské vzdálenosti přijatého boku impulzu v jedné délce symbolu od referenčních boků impulzů jako výdaje ve větvi mřížky Viterbiho algoritmu.
Vlastnosti spojité fázové modulace (CPM) tak umožňují vyrovnat datový signál velmi účinně.
Předložený nej věrohodnější odhad (Maximum - Likehood - Schátzung) přijatého řetězce dat použitím Viterbiho algoritmu nikoli na řetězec symbolů, ale na přijaté boky impulzů, vede k to-2CZ 298830 B6 mu, že se může použít modelu, jehož počet stavů je proti klasickému vyrovnávači o činitel M menší. Přitom M označuje stupňovitost signálu. Proto může být požadovaná potřeba výpočtů udržena nízká, čímž stoupá atraktivnost realizace hardwaru, jak to bude ještě popsáno dále.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále blíže vysvětlen pomocí výkresů. Výkresy uvádějí:
Obr. 1 - blokové schéma vysílače s digitální modulací digitálního řetězce symbolů na nosné vlně.
ío Obr. 2-znázornění myslitelných boků impulzů mezi dvěma po sobě následujícími symboly při použití impulzu 2RC a čtyřstupňové abecedy (Num2RC 4st).
Obr. 3 - blokové schéma přijímače podle vynálezu.
Obr. 4 - tabulku analogickou k obr. 2 pro dvoustupňovou modulaci.
Obr. 5 - znázornění referenčního boku impulzu, skutečného přijatého boku impulzu a také segmentu mřížky s přiřazenými výdaji.
Obr. 6-křivka chybovosti symbolu (SER-Symbol Error Rate) pro dvoustupňovou Num2RC bez a s Viterbiho detekcí.
Obr. 7 - porovnání k obr. 6 pro čtyřstupňovou Num2RC bez a s Viterbiho detekcí.
Obr. 8 - srovnání pro dvoustupňový případ způsobu podle vynálezu s Viterbiho detekcí boků impulzů a klasického způsobu demodulace spojité fázové modulace (CPM) (Integrate & Dump.). Obr. 9 - porovnání k obr. 8 pro čtyřstupňový případ.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 uvádí sám o sobě známý vysílač pro digitální modulaci digitálního řetězce symbolů. Model základního pásma vysílače se skládá ze sériového-paralelního měniče (S/P), prohlížecí tabulky (LUT-Look-Up-Tabelle), ve které je v podstatě uložen obsah obr. 2 a modulátoru frekvenční modulace (FM) základního pásma.
Čtyřstupňový signál se získá ze vstupního toku bitů shrnutím vždy dvou bitů. Zpožděním, aby se adresovala délka symbolu, se obdrží celkem čtyři bity prohlížecí tabulky (LUT) znázorněné na obr. 1 a šestnáct přechodů symbolů fN(t) znázorněných na obr. 2. Počet podpůrných hodnot je volně volitelný, při popisu známého stavu techniky je jich navrženo šestnáct. Tento počet je kompromisem, protože na jedné straně je žádoucí velký počet podpůrných hodnot, aby se dosáhlo dobrého určení střední hodnoty šumu, na druhé straně však malý poěet udržuje malou potřebu výpočtů. Sedě jsou podloženy části vysílače, které pracují při vysoké synchronizaci systému.
Obr. 3 uvádí přijímač podle vynálezu.
Model základního pásma se skládá ze spodní propusti TP omezující pásmo, demodulátoru frekvenční modulace (FM) základního pásma s potlačením parazitní amplitudové modulace (AM), detektoru boků impulzů a paralelního-sériového měniče (P/S). Části přijímače, které pracují při vysoké synchronizaci systému jsou zase podloženy šedě.
V detektoru boků impulzů následuje podle vynálezu způsobem vycházejícím z boků impulzů určení takového boku impulzu, který odpovídá s největší pravděpodobností vyslanému boku impulzu.
-3CZ 298830 B6
Obr. 4 uvádí ve formě tabulky dvoustupňový případ na myslitelných bocích impulzů, který je uveden jako základ pro uvažování na obr. 5. Rozšíření na čtyřstupňový nebo ještě vícestupňový případ probíhá analogicky bez omezení obecnosti.
Obr. 5 uvádí v levém diagramu plnou čárou přijatý zašuměný bok impulzu a čerchovaně jeden z referenčních boků impulzu podle obr. 4 (Num 2RC 2st). Použije se např. šestnáct hodnot určitelných podle vynálezu pro každý bok impulzu, aby se vytvořil součet kvadratických odchylek (euklidovský rozdíl). Podle nejmenšího euklidovského rozdílu (pravá strana na obr. 5) se identifikuje referenční bok impulzu, který odpovídá s největší pravděpodobností vyslanému boku ío impulzu. Každý jednotlivý detekovaný bok impulzu určuje vždy dva datové symboly: Výchozí a koncový symbol.
Podle jednoho dříve uvedeného příkladu provedení vynálezu je pamatováno na to, aby se zajistila stálost detekovaných přechodů symbolů estimátorem nej věrohodnějšího řetězce (tj. zvláště
Viterbiho algoritmem). Podle vynálezu jsou proto jako výdaje pro Viterbiho algoritmus použity vzdálenosti přijatého boku impulzu ke všem platným referenčním bokům impulzů tak, jak je to znázorněno na obr. 5 na pravé straně pomocí segmentu mřížky. Viterbiho detektor používá následující parametry: Hloubka mřížky odpovídá stupňovitosti M signálu (tvorba impulzu 2RC: Pamatování délky trvání symbolu), počet přechodů je M2. Délka cesty spojení by se podle toho měla volit > 5 symbolů.
Ke znázornění dějů je bez omezení obecnosti následující popis omezen na dvoustupňový případ.
Přechody stavů a přitom generované boky impulzů jsou znázorněny v tabulce podle obr. 4.
Výpočet součtových výdajů na cestu probíhá obvyklým způsobem: V každém aktuálním stavu se výdaje na cestu vypočítají z částek výdajů ve větvích mřížkového diagramu, které vedou k tomuto stavu a jeho původu. Určí se minimum a uloží se do paměti větve, která je jeho základem. Částky výdajů v jednotlivých větvích segmentu mřížky se vypočítají, jak bylo právě uvedeno, jako vzdálenosti aktuálně přijatého a zašuměného boku impulzu k odpovídajícím bokům impulzů, které se určí z modelu.
Vzdálenosti přijatého boku impulzu k možným bokům impulzů se s výhodou vypočítají jako součet kvadratických odchylek (euklidovská vzdálenost), je však také myslitelné, že se použije součtu absolutních odchylek nebo také jiné hodící se kalibrace.
Výpočet částek výdajů boku impulzu bude vysvětlen na číselném příkladu. Obr. 5 uvádí bok impulzu -1 - 1 podle tabulky na obr. 4, který je v důsledku rušení zkreslen. Vzdálenosti ke všem možným referenčním bokům impulzů jsou vyneseny k odpovídajícím bokům impulzů a tak právě půlka obrázku znázorňuje segment mřížky příslušný k tomuto přijatému boku impulzu. „Vzdále40 nost“ přijatého boku impulzu je od boku impulzu —1 — 1 nejmenší a proto toto znázorňuje v tomto segmentu mřížky nej vhodnější větev.
Po průchodu všemi segmenty mřížky následuje rozhodnutí pro cestu ve struktuře mřížky tak, jak je to obvyklé: Vybere se cesta s minimálními výdaji, tj. cesta, které je přijatý řetězec boků impulzů nejbližší. Z rozhodnuté cesty se potom získají symboly pomocí modelu. Rozdíl proti známému Viterbiho algoritmu je třeba vidět v tom, že Viterbiho algoritmus se nepoužije na řetězec symbolů, ale na řetězec boků impulzů. Vlastní redundací systému, která je založena na tom, že dva sousední boky impulzů mají vždy společný jeden symbol, se zřetelně zmenší potřeba výpočtů. Při použití klasického Viterbiho vyrovnávače se může sice při použití na řetězec symbolů také vyloučit interference mezi symboly (ISI), ale zvětší se délka paměti, ke které se má přihlížet, na dvě délky symbolu, což vede k M-násobnému zvětšení počtu stavů a tím k drastickému zvětšení potřeby výpočtů. Naproti tomu je potřeba výpočtů u způsobu podle vynálezu případně u přijímače Num2RC menší s činitelem M.
-4CZ 298830 B6
Ve čtyřstupňovém případě např. u demodulace Num2RC podle vynálezu s Viterbiho detekcí je ve srovnání s klasickým způsobem příjmu spojité fázové modulace (CPM) nutná potřeba výpočtů jen čtvrtinová.
Obr. 6 až 9 uvádějí výhody, které jsou umožněny způsobem podle vynálezu.
Obr. 6 uvádí porovnání demodulačního způsobu (Num2RC 2st) podle vynálezu se stejným způsobem s dodatečným použitím Viterbiho algoritmu na řetězec boků impulzů podle obr. 5 (Num2RC 2st vit).
Obr. 7 uvádí analogické porovnání pro čtyřstupňový případ. Na svislé ose je vždy vynesena chybovost symbolů (SER).
Srovnání obr. 6 a obr. 7 ukazuje, že právě u čtyřstupňového případu se dá pozorovat zřetelný pokles chybovosti.
Obr. 8 a 9 ukazují srovnání způsobu podle vynálezu s dodatečnou Viterbiho detekcí přijatých boků impulzů s klasickým způsobem demodulace spojité fázové modulace (CPM), u které se provede integrace přes interval symbolu, tj. tzv. „Integrate & Dump“, aby se určila střední hodno20 ta přes šum kanálu, přičemž na zjištěné symboly se dodatečně použije Viterbiho algoritmus, aby se identifikoval nejpravděpodobnější řetězec symbolů a aby se zmenšila interference mezi symboly (ISI).
Obrázky ukazují, že chybovost způsobu podle vynálezu jak ve dvoustupňovém, tak ve čtyřstup25 ňovém způsobu, je nepatrně horší, přitom je však se třeba všimnout, že u dvoustupňového případu podle obr. 8 je potřeba výpočtů jenom poloviční, zatímco u čtyřstupňového případu podle obr. 9 je nutná jen čtvrtina potřeby výpočtů.
Zvláště ve čtyřstupňovém případě je proto při použití způsobu podle vynálezu možná konstrukce přijímače, která vystačí s podstatně menší potřebou hardwaru a proto je pro výrobu cenově výhodnější.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním řetězcem symbolů, přenášené 40 kanálem, který je zatížen šumem, přičemž ideální tvary boků impulzů možných přechodů mezi dvěma symboly jsou známé a jsou uložené v paměti jako referenční boky impulzů, a přijatý bok impulzu se vzorkuje a digitalizuje při vzorkování frekvenci, která je mnohonásobkem frekvence řetězce symbolů, vyznačující se tím, žekdetekci přijatého a vzorkovaného boku impulzu se použijí veškeré vzorkované hodnoty k vytvoření vždy euklidovských vzdáleností
    45 k alespoň dvěma referenčním bokům impulzů, a že se vybere referenční bok impulzu s nejmenší· euklidovskou vzdáleností.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že na počet po sobě následujících boků se použije Viterbiho algoritmus, přičemž se zpracují právě se vyskytující euklidosvské
    50 vzdálenosti boku impulzu přijatého během jedné délky symbolu od referenčních boků impulzů jako výdaje ve větvi mřížky Viterbiho algoritmu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že při vzorkovací frekvenci n/T a stupňovitosti M signálu jsou referenční boky impulzů popsány celkem nM2 hodnotami
    55 uloženými do paměti.
    -5CZ 298830 B6
  4. 4. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že modulace se provede jako spojitá fázová modulace CPM.
  5. 5 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že modulace zahrnuje digitální vytvoření derivace a fáze kosinusového signálu rozprostírajícího se přes dvě délky symbolů.
  6. 6. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že hloubka mřížky Viterbiho algoritmu odpovídá stupňovitosti M signálu.
    5 výkresů
    -6CZ 298830 B6
CZ20003656A 1998-04-08 1999-04-07 Zpusob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním retezcem symbolu CZ298830B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19815701A DE19815701A1 (de) 1998-04-08 1998-04-08 Verfahren zum Demodulieren einer mit einer digitalen Symbolfolge modulierten Trägerwelle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20003656A3 CZ20003656A3 (cs) 2001-01-17
CZ298830B6 true CZ298830B6 (cs) 2008-02-20

Family

ID=7863955

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003656A CZ298830B6 (cs) 1998-04-08 1999-04-07 Zpusob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním retezcem symbolu

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6603824B1 (cs)
EP (1) EP1072131B1 (cs)
JP (1) JP4215396B2 (cs)
KR (1) KR100616762B1 (cs)
CN (1) CN1139231C (cs)
AU (1) AU743126B2 (cs)
BR (1) BR9909520A (cs)
CZ (1) CZ298830B6 (cs)
DE (2) DE19815701A1 (cs)
ES (1) ES2245120T3 (cs)
HU (1) HU224996B1 (cs)
PL (1) PL190999B1 (cs)
RU (1) RU2224380C2 (cs)
SK (1) SK286543B6 (cs)
TW (1) TW412900B (cs)
WO (1) WO1999053659A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8259862B2 (en) * 2009-12-14 2012-09-04 Issc Technologies Corp. Receivers and symbol decoders thereof
CN102571113B (zh) * 2010-12-30 2014-10-01 创杰科技股份有限公司 接收机及其符号解码方法

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4873701A (en) * 1987-09-16 1989-10-10 Penril Corporation Modem and method for 8 dimensional trellis code modulation
GB2258123A (en) * 1991-07-20 1993-01-27 Northern Telecom Ltd Digital signal processor
DE19526555A1 (de) * 1994-09-30 1996-04-04 Fujitsu Ltd Dekodierer zum Dekodieren eines kodierten, mehrwertigen Signals unter Verwendung eines Viterbi-Dekodierverfahrens
CZ284936B6 (cs) * 1994-03-16 1999-04-14 Konle Tilmar Způsob zpracování seriového digitálního datového signálu

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3628993A1 (de) 1986-08-26 1988-03-03 Bosch Gmbh Robert Verfahren zum demodulieren von digitalsignalen
US5263033A (en) * 1990-06-22 1993-11-16 At&T Bell Laboratories Joint data and channel estimation using fast blind trellis search
US5583889A (en) * 1994-07-08 1996-12-10 Zenith Electronics Corporation Trellis coded modulation system for HDTV
US5629958A (en) * 1994-07-08 1997-05-13 Zenith Electronics Corporation Data frame structure and synchronization system for digital television signal
IT1279114B1 (it) * 1995-02-17 1997-12-04 Cselt Centro Studi Lab Telecom Procedimento per la ricezione di segnali affetti da interferenza intersimbolica e relativo dispositivo.
US6108517A (en) * 1997-07-28 2000-08-22 Ericsson Inc. Methods and apparatus for joint demodulation of adjacent channel signals in digital communications systems
US6396254B1 (en) * 1999-12-06 2002-05-28 Cirrus Logic, Inc. Read channel

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4873701A (en) * 1987-09-16 1989-10-10 Penril Corporation Modem and method for 8 dimensional trellis code modulation
GB2258123A (en) * 1991-07-20 1993-01-27 Northern Telecom Ltd Digital signal processor
CZ284936B6 (cs) * 1994-03-16 1999-04-14 Konle Tilmar Způsob zpracování seriového digitálního datového signálu
DE19526555A1 (de) * 1994-09-30 1996-04-04 Fujitsu Ltd Dekodierer zum Dekodieren eines kodierten, mehrwertigen Signals unter Verwendung eines Viterbi-Dekodierverfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
AU743126B2 (en) 2002-01-17
SK286543B6 (sk) 2008-12-05
RU2224380C2 (ru) 2004-02-20
EP1072131A1 (de) 2001-01-31
HUP0101516A3 (en) 2003-05-28
KR20010042477A (ko) 2001-05-25
CZ20003656A3 (cs) 2001-01-17
JP4215396B2 (ja) 2009-01-28
CN1139231C (zh) 2004-02-18
ES2245120T3 (es) 2005-12-16
DE19815701A1 (de) 1999-10-14
PL190999B1 (pl) 2006-02-28
PL343163A1 (en) 2001-07-30
DE59912397D1 (de) 2005-09-15
JP2002511705A (ja) 2002-04-16
HUP0101516A2 (hu) 2001-09-28
KR100616762B1 (ko) 2006-08-31
CN1295750A (zh) 2001-05-16
EP1072131B1 (de) 2005-08-10
AU4255699A (en) 1999-11-01
WO1999053659A1 (de) 1999-10-21
TW412900B (en) 2000-11-21
US6603824B1 (en) 2003-08-05
SK14602000A3 (sk) 2001-07-10
HU224996B1 (en) 2006-05-29
BR9909520A (pt) 2000-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7110433B2 (en) Spread spectrum, cross-correlated and filtered modulated systems
US7426248B2 (en) Receivers and demodulators for TDMA and other modulated systems
US5642384A (en) Trellis coded modulation scheme with low envelope variation for mobile radio by constraining a maximum modulus of a differential phase angle
US20040196923A1 (en) CDMA, W-CDMA, 3rd generation interoperable modem format selectable (MFS) systems with GMSK modulated systems
US6205170B1 (en) Transmission/reception unit with bidirectional equalization
US5111483A (en) Trellis decoder
US20080031126A1 (en) Mis-Matched Modulation-Demodulation Format Selectable Filters
AU2005278238A1 (en) Method and apparatus for calculating log-likelihood ratio for decoding in a receiver for a mobile communication system
EP0486667A1 (en) Communication signal having a time domain pilot component
Wolcott et al. Uplink-noise limited satellite channels
CZ298830B6 (cs) Zpusob k demodulaci nosné vlny modulované digitálním retezcem symbolu
US6278741B1 (en) Timing recovery circuit in QAM modems
CA2552020C (en) Method and apparatus for wide dynamic range reduction
US7613262B2 (en) Signal processing apparatus and method for decision directed symbol synchronisation
Sabel et al. A recursive algorithm for the estimation of symbol timing in PSK burst modems
JP2007531421A (ja) 低い信号対雑音比でqam信号を送信および受信する方法
Vo et al. Maximum likelihood (ML) symbol timing recovery (STR) techniques for reconfigurable PAM and QAM modems
Huang et al. Multi-frequency DPSK modulation for long-range underwater acoustic communication
Edbauer Interleaver design for trellis-coded differential 8-PSK modulation with non-coherent detection
Ahmad et al. DSP implementation of a preambleless all-digital OQPSK demodulator for maritime and mobile data communications
Seo et al. Performance of multi-bit differential SQAM in mobile radio channel
Mendlovitz Reduction of adjacent channel interference effects in GMSK communication links
Shi et al. Almost jitter-free feedforward symbol timing recovery for GMSK modulations
Borah Spectral regrowth reduction for CCSDS 8-D 8-PSK TCM
Haas Performance improvement of a discriminator receiver through the implementation of a nonlinear decision

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140407