CZ29720U1 - Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky - Google Patents
Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky Download PDFInfo
- Publication number
- CZ29720U1 CZ29720U1 CZ2013-27955U CZ201327955U CZ29720U1 CZ 29720 U1 CZ29720 U1 CZ 29720U1 CZ 201327955 U CZ201327955 U CZ 201327955U CZ 29720 U1 CZ29720 U1 CZ 29720U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- contact
- vehicle
- sidelights
- relay
- switching
- Prior art date
Links
Landscapes
- Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)
Description
Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky
Oblast techniky
Silniční doprava a její bezpečnost, elektrotechnika, binární logika
Technické řešení je určeno pro zvýšení bezpečnosti v silniční dopravě.
Technické řešení spočívá v úpravě elektrického zapojení vozidla s využitím principů binární logiky (logické funkce).
Dosavadní stav techniky
Některá silniční vozidla jsou vybavena přídavnými obrysovými (pozičními) světly.
Některá silniční vozidla jsou vybavena přídavnými blinkry.
Přídavná světla obecně zvyšují bezpečnost provozu duplikací funkce hlavních světel pro případ prasknutí žárovky nebo fyzického poškození světla.
Typické umístění přídavných obrysových světel nebo blinkrů je na střeše vozidla nebo v její blízkosti. Toto umístění přídavných světel umožní:
- dřívější spatření vozidla za horizontem (obrysová nebo výstražná světla, typicky mimo obec na neosvětlené silnici)
-jistější informaci o plánované změně směru jízdy pro řidiče nej bližšího vzadu jedoucího vozidla (při malém rozestupu vozidel od sebe, typicky v obci nebo při pomalé jízdě v koloně, kdy řidič nákladního vozidla nemusí pohodlně vidět na nízko umístěné shora zakryté blinkry valníkového, skříňového nebo speciálního vozidla před sebou)
- informaci o plánované změně směru jízdy pro řidiče dalších vzadu jedoucích vozidel a tedy informaci, že skupina vozidel bude možná muset brzdit
- viditelnost světel v případě, kdy jsou hlavní světla zakryta manipulací s nákladem, výbavou, výstrojí či zařízením vozidla (vysýpání popelnic, oprava vozidla, skládám zboží ruční či pomocí hydraulického čela)
- bezpečnější provoz např. za deště, kdy střešní přídavná světla ve srovnání s hlavními světly méně a pomaleji podléhají znečištění při jízdě.
Pro funkci přídavného obrysového světla a funkci blinkru bylo dosud nezbytné použít dvě žárovky (nebo LED diody).
Přídavný blinkr může mít stejně nízký výkon jako (přídavné) obrysové světlo, může tedy být použita stejně silná žárovka či LED dioda.
Níže se termínem „žárovka“ míní obecně žárovka (jedno její vlákno) nebo LED dioda nebo jejich paralelní zapojení, příp. jiná světlo vyzařující součástka. Na použitelnost tohoto řešení nemá konkrétní technologie pro vyzařování světla vliv, toto řešení se zabývá vnějším spínáním a rozpínáním napájení žárovky.
Podstata technického řešení
Podstata
Řešení je následně popsáno na jedné straně vozidla (levé, nebo pravé). Popis projevu i principu platí stejným způsobem pro každou stranu vozidla, při zapnutých výstražných světlech (všech blinkrech současně) platí popis projevu pro obě strany vozidla.
1.1 Vnější projev
Popisované nové řešení zajistí tuto funkci:
- Při zhasnutých obrysových světlech a vypnutém blinkru je žárovka zhasnutá.
CZ 29720 UI
- Při rozsvícených obrysových světlech a vypnutém blinkru žárovka svítí.
- Při zhasnutých obrysových světlech a zapnutém blinkru žárovka bliká společně s blmkrem.
- Při rozsvícených obrysových světlech a zapnutém blinkru žárovka bliká proti blinkru. Žárovka svítící na základě rozsvícených obrysových světel je tedy blinkrem zhasínána, aby na ní vznikl efekt blikání.
1.2 Vnitřní princip - logická funkce XOR
Pro první tři stavy (kdy nedojde k současnému svícení obrysových světel a blikání blinkru) by bylo dostačující paralelní napájení žárovky z obrysového světla i z blinkru s diodami bránícími zpětným proudům. Z pohledu binární logiky by šlo o logickou funkci žárovka = obrysové OR blinkr. Tak by ale nevznikl požadovaný efekt blikání při současném svícení obrysových světel a blikání blinkru. Při rozsvícených obrysových světlech by při paralelním napájení (logická funkce OR) žárovka trvale svítila, nezávisle na stavu blinkru. Řešení problému přináší toto technické řešení:
To, zda bude žárovka svítit, musí být určeno logickou funkcí XOR („eXclusive OR“; česky „výlučně nebo“).
Logická funkce XOR přesně odpovídá výše popsaným požadavkům:
Neboli (stejná data v jiném uspořádání tabulky):
Blinkr momcntálni nesviti | Blinkr momcntálni svití | |
Obrysová svitla nesviti | žárovka zhasnuta | žárovka svítí |
Obrysová svitla svítí | žárovka svítí | žárovka zhasnuta |
U moderních vozidel může být použita přímo elektronická logická součástka realizující funkci XOR v integrovaném obvodu, běžně dostupná na trhu.
U vozidla, kde jsou světla řízena počítačem a jeho programem, lze použít logickou funkci XOR přímo ve zdrojovém kódu definujícím algoritmus, který má program realizovat.
1.3 Elektromechanická realizace technického řešení (a logické funkce XOR) bez elektroniky
Při znalostech elektrotechniky na úrovni vyučení dokáže podle tohoto popisu elektrikář nebo autoelektrikář logickou funkci XOR a celé zde popisované zapojení obrysového světla a blinkru v jedné žárovce realizovat pomocí dvou přepínacích jednopólových relé: Jde o dva kusy relé 4, 5 (pro jednu stranu vozidla - levou, nebo pravou), v obou případech jde o jednopólové relé takového typu, že je napětí ze vstupu přivedeno vždy právě na jeden ze dvou přepínaných výstupů, v závislosti na (ne)přítomnosti ovládacího napětí.
- Jedno relé 4 je spínáno napětím 2 obrysových světel (dále ,^elé obrysových světel/obrysovek“),
- druhé relé 5 je spínáno napětím 3 patřičného blinkru (dále,,relé blinkru/klinkrové“).
- Na vstupu relé obrysovek je stálé napětí 1 (jištěné trvale napájenou pojistkou v pojistkové skříňce vozidla) používané tímto zapojením jako silové (napájecí);
- spínaný výstup relé 4 obrysovek je připojen k rozpínanému výstupu relé 5 blinkru;
- roznínanv vvstnn relé 4 nhrvsnvelc ie nřinoien ke snínanémn vvstiinn relé 5 hlinlcrn
CZ 29720 UI
- Ze vstupu relé 5 blinkru se pak napětí vede k žárovce (resp. žárovkám - např. paralelně zapojenému přednímu, bočnímu a zadnímu světlu na patřičné straně vozidla podle blinkru, jehož napětí 3 je do zapojení přivedeno).
Vzájemným propojením spínaných a rozpínaných kontaktů dvou relé vznikne logická funkce XOR, realizovaná čistě elektromechanicky bez jakékoliv elektroniky.
Toto řešení lze pro větší srozumitelnost laické i odborné elektrikářské veřejnosti názorně přirovnat také k zapojení dvou vypínačů v jedné místnosti pro ovládání jednoho světla v domovní elektroinstalaci: I zde jde o přepínání mezi dvěma vedeními, obrazně o přehazování výhybek mezi dvěma kolejemi.
Rozdíl spočívá v tom, že vedení mezi dvěma relé musí být zapojeno do kříže (spínaný kontakt s rozpínaným a naopak), alby žárovka svítila právě tehdy, kdy se stav sepnutí obou relé vzájemně liší, tedy kdy je sepnuto právě jedno relé - což u domovního zapojení jednoho světla a dvou vypínačů není podmínkou.
Relé 4 obrysovek a relé 5 blinkru by z pohledu doposud popsaného zapojení mohla být vzájemně zaměněna (relé blinkru první, blíže k pojistce, relé obrysovek druhé, blíže k žárovce), ale výše popsané pořadí (relé obrysovek blíže k pojistce, relé blinkru blíže k žárovce) bylo zvoleno záměrně, aby mohlo být nasazeno následně popsané zlepšení:
1.4 Sloučení relé obrysových světel
Výše bylo popsáno řešení pro jednu stranu vozidla a jeho zapojení pomocí dvou relé. Kompletní zapojení pro obě strany vozidla ale nevyžaduje 2x2=4 relé, dostačující jsou pouhá 3 relé 4, 5a, 5b výše popsaného typu, protože relé obrysovek může být společné pro obě strany vozidla.
Napětí ze spínaného výstupu relé obrysovek 4 je pak vedeno na rozpínané výstupy obou relé blinkru 5a, 5b; a napětí z rozpínaného výstupu relé obrysovek 4 na spínané výstupy obou relé blinkru 5a, 5b. Stranová diferenciace funkce blinkrů je zachována.
1.5 Zdroj signálu sepnutí obrysových světel
Relé 4 obrysovek je výhodné spínat 2 napětím obrysových světel na straně dále od středu vozovky, aby při poruše (přepálení pojistky) hlavních obrysových světel u středu silnice přídavná obrysová světla svítila. Při přepálení pojistky obrysových světel na jedné straně tak u vozidla pro pravostranný provoz vždy budou svítit bud hlavní levá obrysová světla, nebo hlavní pravá obrysová světla a všechna přídavná (poziční) světla - levá strana tedy bude vždy nějak osvětlená.
Jiným řešením by bylo spínat přídavné osvětlení tou stranou obrysových světel, ke které není připojeno na dveřích umístěné napájení osvětlení registrační značky (nebo SPZ) ani jiné fyzicky se pohybující elektrické vedení, u kterého je zvýšené riziko budoucího zkratu.
Alternativním řešením by bylo spínat relé napětím levých i pravých obrysových světel paralelně, s diodami proti zpětným proudům.
Nebo přes přepínací relé, které by při svítících pravých světlech dodávalo napětí od pravých světel, v opačném případě od levých - toto další relé je tedy spínáno tou proudovou větví, která je připojena k jeho spínanému vstupu, takže při přítomnosti napětí v této větvi jde na výstup její napětí, při nepřítomnosti napětí v této větvi je využito případné napětí z větve druhé.
Obě tato řešení by ale znamenala riziko, že při zkratu spínací cívky relé obrysovek by došlo k vyřazení veškerého obrysového osvětlení vozidla.
Jako extra bezpečné řešení by se nabízelo použít pro spínání relé obrysovek dvě další, jemu předřazená, vůči sobě paralelně zapojená, spínací relé, každé pro jednu stranu obrysových světel. Přídavné osvětlení by tak svítilo vždy, když by svítila alespoň jedna strana hlavních obrysových světel, a přitom by ani spínací cívka relé nemohla způsobit přepálení pojistky obou hlavních obrysových světel. Dalším možným řešením by bylo použít přepínač pro ruční přepínání spínání relé obrysovek jednou z proudových větví hlavních obrysových světel vozidla, kterým lze funkci přídavného osvětlení zajistit i v případě zkratu (či jiné poruchy) v jedné větvi hlavních obryso
CZ 29720 UI vých světel vozidla, pokud o něm řidič ví. Výhodou takového řešení by byla i možnost v každé situaci rozhodnout, zda má přídavné osvětlení svítit při úmyslném zapnutí pouze jedné strany hlavních obrysových světel při částečném stání na vozovce. Navíc v nepravděpodobném případě zkratu spínací cívky relé obrysovek lze přepínačem zajistit, že zkrat postihne méně důležitou proudovou větev hlavních obrysových světel.
Při případném použití dvou samostatných relé obrysových světel (pro každou stranu vozidla zvlášť) lze obrysová světla zapojit do kříže, podobně jako je to v praxi obvyklé u přídavných obrysových světel přívěsu - tzn. levá přídavná světla ovládat z pojistky pravých hlavních světel a naopak. U blinkrů by takové zapojení do kříže bylo z podstaty jejich funkce nepřípustné, ale u obrysových světel může ještě více zvýšit bezpečnost provozu.
Použití dvou samostatných relé obrysovek pro každou stranu zvlášť by ale bylo nevhodné, protože při svítících obrysových světlech na právě jedné straně vozidla a zapnutých výstražných světlech (všech blinkrech) by levá a pravá přídavná světla blikala proti sobě a toto blikání střídavě podle svislé osy nárysu vozidla by bylo matoucí a tudíž nebezpečné - všechny blinkry by mohly být mylně interpretovány jako jeden stranový blinkr. Proto je vhodné použít jedno společné relé obrysovek pro obě strany vozidla - obzvlášť na přívěsu s rizikem přerušení napájení jedné strany obrysových světel (více níže), ale i na nezávislém vozidle.
1.6 Vypínač funkce blinkrů
Zapojení lze dále obohatit o vypínač 7 nebo 8 funkce blinkrů, jehož vypnutím se přídavná poziční světla začnou chovat jako dnes běžná obrysová poziční světla nereagující na stav blinkrů.
Nabízí se použití dvoupólového vypínače 7, který současně přeruší spínání obou blinkrových relé.
Účelnější aleje použít obyčejný jednopólový vypínač 8, kterým lze přerušovat spojení spínacích cívek obou blinkrových relé s kostrou.
Vypínač funkce blinkrů přídavných světel musí bezpodmínečně vypínat a spínat funkci blinkrů na obou stranách vozidla současně! Vypnutí této funkce jen na jedné straně vozidla by mohlo budit nebezpečný dojem, že vozidlo odbočuje nebo se rozjíždí v okamžiku, kdy má zapnuta výstražná světla.
Smyslem popsané možnosti vypnutí funkce blinkrů je především zamezení kolize s legislativou tam a tehdy, kde a kdy sdružení funkce blinkrů a obrysového světla v jedné žárovce nebude legální.
Snadná vypnutelnost jedním vypínačem v dosahu řidiče pak přináší možnost provozování funkce blinkrů v běžném provozu pro zvýšení jeho bezpečnosti tehdy, kdy to je možné, s možností rychlé legalizace způsobu činnosti přídavných světel (např. po překročení státních hranic), pokud daná legislativa nebude schopna rychle reagovat na přínos tohoto řešení pro bezpečnost silničního provozu.
1.7 Vypínač funkce obrysových světel
Do přívodu napětí od obrysových světel ke spínání relé obrysovek lze vřadit spínač 6, pro vypínání funkce obrysových světel u přídavných světel (pokud to legislativa platná v daném místě v daný čas umožňuje). Funkce blinkrů v přídavných světlech tímto nebude narušena, přídavná světla budou blikat s blinkry, jako při zhasnutých obrysových světlech.
V případě, že by v zapojení byla použita dvě relé obrysových světel, pro každou stranu vozidla samostatně, je nutné vypínat spínání obou těchto relé současně - jedním ze dvou způsobů popsaných výše u vypínání funkce blinkrů.
Smyslem popsané možnosti vypnutí funkce obrysových světel může být úspora elektrické energie (např. při slabé baterii a nutnosti jejího rychlého dobití nebo ve dne) nebo zvýraznění funkce blinkrů přídavných světel za denního světla tím, že přídavná světla budou trvale zhasnuta, a s blinkry se začnou rozsvěcet, nikoliv zhasínat.
CZ 29720 UI
Příp. při poruše nepovinného přídavného světla lze vypnutím a zakrytím těchto světel dosáhnout legálního stavu bez nutnosti poruchu odstraňovat.
1.8 Přídavná světla na přívěsu
V případě zájmu o sdruženou funkci blinkru i obrysových světel v jedné žárovce na přídavném světle přívěsu je nezbytné realizovat toto zapojení samostatně na přívěsu. Přerušování proudu pro obrysová světla přívěsu již v zásuvce vozidla je nepřípustné, protože by došlo k přerušování hlavních světel přívěsu, což by znamenalo riziko např. při poruše přerušovače (sice by pak místo obrysového světla trvale svítil viditelnější blinkr, ale ten na přívěsu obvykle bývá jen vzadu, ne na boku a vepředu, navíc může být nefunkční z důvodu špatného kontaktu zástrčky se zásuvkou).
Zásadním důvodem pro nepřerušování napětí obrysových světel v zásuvce tažného vozidla je pak především to, že v praxi jsou na mnoha přívěsech přídavná obrysová světla zapojena do kříže (jako prevence neosvětlení jedné strany přívěsu při nedokonalém kontaktu zástrčky se zásuvkou), takže při přerušování přívodu pro obrysová světla přívěsu by na přívěsu blikala světla i na straně, kde je blinkr vypnutý!
Při použití popsaného zapojení pro přídavná světla na přívěsu lze u přívěsů (a tažných vozidel) s novější vícepólovou zásuvkou využít jako silové napájení na vstupu relé obrysovek kontakt se stálým napětím.
U starších přívěsů (nebo tažných vozidel) bez kontaktu stálého napětí by se nabízelo toto relativně stálé napětí získat paralelním spojením (s diodami proti zpětným proudům) napětí obou blinkrů a obou obrysových světel, což by ale přinášelo vysoké riziko vyřazení všech blinkrů i obrysových světel tažného vozidla při jediném zkratu přídavného světla na přívěsu, proto se aplikace tohoto zapojení na přívěsu bez stálého přívodu napětí z vozidla jeví jako krajně nevhodné.
Při použití popsaného zapojení pro přídavná světla na přívěsu (se stálým přívodem napětí) je velmi vhodné některým výše popsaným způsobem (paralelní zapojení s diodami; nebo jedno přepínací relé, dvě spínací relé) spojit napětí levých i pravých obrysových světel a teprve toto napětí (tj. výsledek logické funkce levá světla OR pravá světla) použít ke spínání relé obrysovek. Tak se zajistí osvětlení obou stran přívěsu i v případě, že jedna strana obrysových světel má přerušený přívod (např. při špatném kontaktu zástrčky se zásuvkou). Přínosem takového řešení je pak zvýšení bezpečnosti při noční jízdě i tehdy, kdy právě nejsou zapnuty blinkry, jelikož přídavné osvětlení s tímto zapojením zajistí osvětlení té strany přívěsu, která by jinak za dané situace osvětlená nebyla.
Výhody
Přídavná obrysová (poziční) světla jsou hojně rozšířena na užitkových vozidlech a tímto zapojením jim lze snadno bez instalace dalších světel dodat další funkci přínosnou pro bezpečnost provozu.
Jejich původní funkce tím nijak neutrpí, při přerušování napájení žárovky (při zapnutém blinkru) dojde k blikání žárovky, které její svit spíše zdůrazní (např. jako u cyklistických blikaček, viditelných lépe v režimu blikání). Navíc právě v momentě přerušení svitu žárovky přídavného světla svítí hlavní blinkry (vč. bočních, takže vozidlo využívající popsané zapojení i u bočních světel je v každém okamžiku osvětleno i z boku, pokud je vybaveno i bočními blinkry).
Dalším přínosem pro bezpečnost je, že při použití tohoto řešení je při rozsvícených obrysových světlech a zapnutém blinkru blinkr viditelný v každém okamžiku, jako u semaforu na železničním přejezdu, kdy jeho červená světla také blikají proti sobě.
V praxi je to z hlediska reálného vnímání lidským okem obzvlášť patrné u stojícího vozidla s rozsvícenými obrysovými světly a zapnutými výstražnými světly (všemi blinkry), kdy díky zhasínání obou přídavných světel dochází k blikání obou (střešních) přídavných světel přesně proti hlavním (dolním) blinkrům - blikání je střídavé symetricky podle vodorovné osy, což zajišťuje maximální viditelnost vozidla.
CZ 29720 UI
Dvě u střechy umístěná poziční světla sdružující podle popsaného řešení funkci obrysových světel i obou blinkrů v kombinaci s dnes již běžným uprostřed umístěným třetím brzdovým světlem znamenají, že v pouhých třech žárovkách je zajištěna střešní duplicita nej důležitějšího zadního osvětlení vozidla, což zvyšuje bezpečnost silničního provozu v případě poruchy/rozbití/znečištění hlavních světel nebo v případě zakrytí hlavních světel, ať už horizontem, malým rozestupem vozidel, činností za stojícím vozidlem nebo přepravou dlouhého nákladu přečnívajícího z vozidla, příp. nedokonalým kontaktem zástrčky přívěsu se zásuvkou tažného vozidla (pokud není výška přívěsu s nákladem taková, aby zakryla střešní osvětlení tažného vozidla).
V některých případech s dosud standardním zapojením (zejména u souprav tažného vozidla s přívěsem při použití vláknových žárovek) při zapnutém blinkru celkový dodávaný elektrický výkon chvilkově přestává být dostačující a v okamžiku rozsvícení blinkru dochází k pohasínání jiných světel (výkonnější blinkry s nižším odporem blikají slabě, obrysová světla mající větší odpor pohasínají zcela).
Popsané řešení díky zhasínání těch světel, u kterých je to žádoucí, může ušetřit část výkonu, který pak využij í ostatní světla k tomu, aby nezhasínala, když nemají. A blinkry k tomu, aby byly viditelné tak, jak se od nich očekává - což je velmi důležité při změně směru jízdy i při nouzovém stání vozidla. Svévolně (v důsledku nedostatku el. výkonu) zhasínající (tedy blikající) obě obrysová světla mohou být matoucí, zatímco řízené zhasínání světla na straně blikajícího blinkru může vést i k menšímu pohasínání obrysového světla na straně, kde blinkr zapnutý není.
Nevýhody
Největší nevýhodou tohoto řešení je, že v posledních desítkách let je v Evropě zvykem, že blinkry blikají oranžově. Zatímco obrysová světla jsou vepředu bílá a vzadu oranžová. Ale:
- Jde jen o doplňkové přídavné blinkry, resp. o dodatečné rozblikání pozičních světel.
- Ještě před cca 50 lety byly i na území Československa přední blinkry bílé a zadní červené, než se pro lepší viditelnost, především za bílého dne, zavedla barva oranžová. U přídavných blinkrů není denní viditelnost kritickým faktorem, což dokládá i fakt, že boční blinkry osobních vozidel mají standardně výkon nízký jako obrysová světla.
- Po evropských silnicích se pohybují vozidla dovezená např. z USA, jejichž (hlavní a jediné) zadní blinkry blikají červeně, navíc někdy i v místě, kde trvale červeně svítí obrysové světlo, a blinkr jen zvyšuje výkon. Zde popsané řešení zajišťuje vyšší rozeznatelnost blinkru při současně rozsvícených světlech, přičemž je určeno jen pro přídavná světla.
- Po evropských silnicích se pohybuje velmi mnoho vozidel, jejichž (hlavní a jediné) přední blinkry reálně blikají bíle, ať už byl záměr výrobce jakýkoliv. Jde o důsledek ztráty zabarvení plexiskla, ztráty zabarvení žárovky nebo montáže čiré žárovky tam, kde se předpokládá montáž žárovky oranžové. V případech kritického poškození krytů zadních světel některých osobních automobilů slunečním zářením blikají bíle či neurčitou barvou i některé (hlavní a jediné) blinkry zadní.
Boční obrysová světla jsou oranžová stejně jako blinkry, tam barevný konflikt nenastává.
Některá moderní boční obrysová světla jsou sdružena s odrazkami, což při popsaném zapojení může být matoucí, protože aktivní blikání a střídavé pasivní nasvícení či nenasvícení světla s odrazkou může ve výsledku vytvořit špatně interpretovanou sekvenci signálů. To lze řešit např. konvenčním zapojením těchto bočních dolních světel na obrysová světla dle dnešních zvyklostí; a využitím zde popsaného řešení jen pro střešní přední a zadní poziční světla (ta odrazkami vybavena nebývají - vepředu to na motorových vozidlech není zákonné vůbec; a především odrazky jsou umisťovány dole, aby byly funkční i při nasvícení potkávacími světly vozidla umístěného v jedné rovině).
Jistou nevýhodou, především zpočátku, je aktuální nezákonnost takového zapojení podle platné evropské směrnice. Nicméně silniční zákony by měly sloužit především bezpečnosti silničního provozu, a nové řešení zvyšující bezpečnost by mělo být novelami zákonů zohledněno a povoleno. Kromě toho mnoho vozidel bvlo nebo ie wráběno s osvětlením newhovuiícím soudobvm
CZ 29720 UI zákonům, přičemž výrobce získal pro taková řešení výjimku. Mohly-li být vyráběny limuzíny střetni předními světlomety, mohly-li být vyráběny civilní dodávkové vozy s přídavnými střešními blinkry a mohou-li být vyráběny osobní automobily se zadním mlhovým světlem umístěným uprostřed nárazníku nebo vedle SPZ téměř uprostřed nárazníku, může výrobce v případě zájmu získat výjimku i pro homologaci vozidla s pozičními světly s funkcí obrysového světla a blinkru sdruženou do jedné žárovky.
Objasnění výkresů
Na výkresech je znázorněno elektrotechnické schéma zapojení.
Obr. 1: Základní princip technického řešení - logická funkce XOR realizovaná dvěma přepínacími relé 4, 5 zajišťující sdružení funkce obrysových světel a blinkru do jedné žárovky. Zapojení pro jednu (levou, nebo pravou) stranu vozidla.
Obr. 2: Zapojení pro obě strany vozidla (levý i pravý blinkr) s využitím jednoho společného relé 4 obrysových světel pro obě strany vozidla.
Obr. 3: Zapojení s možností vypnout 6 funkci obrysových světel (možnost kombinace s kterýmkoliv z následujících dvou zapojení umožňujících vypnout funkci blinkrů je zřejmá, a proto není samostatně rozkreslena do dalších schémat)
Obr. 4: Zapojení s možností vypnout funkci blinkrů - s dvoupólovým vypínačem 7
Obr. 5: Zapojení s možností vypnout funkci blinkrů - s jednopólovým vypínačem 8
Příklady uskutečnění technického řešení
Podstata řešení i jeho výhody byly popsány výše, vč. možných variant. Řešení je plně použitelné a realizovatelné již podle výše uvedených informací.
V praxi bylo realizováno zapojení šesti dobových pozičních světel na střešním nosiči historického mikrobusu (na každé straně 1 světlo přední, 1 zadní a 1 boční - všechna 3 poziční světla na jedné straně vozidla jsou k sobě vzájemně zapojena paralelně a na výstup jednoho zde popisovaného zapojení připojena jako jedna žárovka), jejichž činnost je dána logickou funkcí obrysové světlo XOR aktuální napětí na blinkru, s využitím tří elektromechanických relé zapojených výše popsaným způsobem (1 relé obrysových světel společné pro obě strany vozidla, 2 relé blinkrová), včetně rozšíření zapojení o jednopólový vypínač funkce blinkrů (společné přerušení přívodu kostry k cívkám obou blinkrových relé) a o vypínač funkce obrysových světel.
Relé obrysových světel je spínáno napětím z pojistky pravých hlavních obrysových světel, aby byla zajištěna funkce přídavných obrysových světel v okamžiku, kdy důležitější levá hlavní obrysová světla nesvítí, např. v důsledku zkratu přívodu pohyblivého napájení k osvětlení SPZ umístěného na dveřích vozidla a výrobcem vozidla zapojeného do proudové větve levých obrysových světel.
Případně je možné poziční světla některým ze čtyř výše popsaných způsobů (2 diody; 1 další relé; 2 další relé; ruční přepínač) bezpečně spínat napětím z obou proudových větví hlavních obrysových světel.
Dále bylo realizováno a je prakticky vyzkoušeno zapojení pro dvě střešní poziční světla na dodávkovém vozidle, s fyzickým umístěním obslužných relé v nákladovém prostoru, bez možnosti vypnutí funkce přídavných blinkrů z místa řidiče. Jako poziční světla jsou na tomto vozidle použita světla běžně dostupná na trhu pod obecným druhovým označením „poziční tykadla“, vyznačující se tím, že každé poziční světlo svítí červeně dozadu a současně bíle dopředu. Tato světla jsou umístěna shora na střeše (mohla by být i z boku - podstatné je, že nejsou umístěna zezadu) a tudíž jsou částečně viditelná i zepředu (především z větší vzdálenosti nebo z šikmého předobočního pohledu). Nevýhodou použití těchto světel je, že za jasného dne není funkce blinkrů příliš
CZ 29720 UI viditelná, protože vlivem použití průsvitného krytu ze dvou stran skrz tato světla prochází denní sluneční světlo (tato nevýhoda se týká pouze žárovkového provedení tykadlového pozičního světla; LED varianty obvykle nejsou průsvitné skrz). Funkce za snížené viditelnosti je bezchybná.
Zapojení lze realizovat i na přívěsu, pokud je vybaven zástrčkou zajišťující trvalý přívod napětí z vozidla nezávisle na stavu sepnutí světel a blinkrů.
Technicky by teoreticky byla možná realizace i na přívěsu, který trvalý přísun napětí z vozidla nemá (s využitím napětí obrysových světel a obou blinkrů), což by ale přineslo nepřijatelné riziko, že jediný zkrat na přívěsu vyřadí z provozu současně oba blinkry i obrysové osvětlení vozidla.
Kromě využití tohoto technického řešení pro zvenku trvale viditelné přídavné poziční osvětlení se nabízí i využití pro osvětlení, které je viditelné pouze při otevřených dveřích, víku nebo kapotě vozidla.
Např. u vozidla, jehož hlavní zadní obrysová světla a blinkry jsou umístěny na výklopných dveřích zavazadlového prostoru a které je proto od výrobce vybaveno zvláštními obrysovými světly viditelnými pouze při otevřeném zavazadlovém prostoru, lze zde popsaným technickým řešením těmto zvláštním obrysovým světlům přidat i funkci blinkrů (výstražných světel), aniž by tato zvláštní světla musela být zvětšena či jinak upravena.
To je užitečné a bezpečnost zvyšující jak při stání vozidla na vozovce z důvodu opravy či manipulace s nákladem (výstražná světla - všechny blinkry), tak i při jízdě vozidla s otevřeným zavazadlovým prostorem (znamení o změně směru jízdy).
Průmyslová využitelnost
Praktická realizovatelnost, funkčnost, použitelnost a užitečnost popsaného řešení byla na dvou vozidlech úspěšně vyzkoušena a potvrzena v praxi.
Vzhledem k reálnému osazení mnoha užitkových vozidel různými světelnými doplňky lze u tohoto řešení, které kromě jistého subjektivního visuálního efektu přináší především zvýšení bezpečnosti, předpokládat zájem o jeho praktické využití.
Řešení je možné realizovat i dodatečně s využitím na mnoha vozidlech již instalovaného přídavného obrysového osvětlení, a dodat tak tomuto osvětlení další funkci.
Řešení je podle výše uvedeného popisu schopen realizovat vyučený autoelektrikář nebo elektrikář, jakož i mnohý laik zcela postrádající specializované elektrotechnické vzdělání.
Claims (12)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Zapojení pozičních světel vozidla, vyznačující se tím, že neukostřená svorka pozičního světla na levé nebo pravé straně vozidla je připojena ke stálému kontaktu druhého přepínacího relé (5), přičemž spínaný kontakt druhého přepínacího relé (5) je připojen k rozpínanému kontaktu prvního přepínacího relé (4) a rozpínaný kontakt druhého přepínacího relé (5) je připojen ke spínanému kontaktu prvního přepínacího relé (4), stálý kontakt prvního přepínacího relé (4) je trvale připojen k neukostřenému pólu elektrického rozvodu vozidla (1), čili k trvale napájené proudové větvi vozidla, jedno z přepínacích relé (4, 5) má jeden kontakt ovládací cívky připojen k proudové větvi obrysových světel a druhé z přepínacích relé (4, 5) má jeden kontakt ovládací cívky připojen k proudové větvi blinkrů na dané straně vozidla, přičemž v zapojení platí, že obě relé (4, 5), resp. jejich vzájemné pořadí v zapojení, jsou vzájemně zaměnitelná bez vlivu na funkci a že druhý kontakt ovládací cívky prvního i druhého relé (4, 5) je ukostřen.CZ 29720 UI
- 2. Zapojení pozičních světel vozidla, vyznačující se tím, že neukostřená svorka pozičního světla na levé straně vozidla je připojena ke stálému kontaktu přepínacího relé (5a) ovládaného levým blinkrem, přičemž spínaný kontakt přepínacího relé (5 a) ovládaného levým blinkrem je připojen k rozpínanému kontaktu přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly a rozpínaný kontakt přepínacího relé (5a) ovládaného levým blinkrem je připojen ke spínanému kontaktu přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly, neukostřená svorka pozičního světla na pravé straně vozidla je připojena ke stálému kontaktu přepínacího relé (5b) ovládaného pravým blinkrem, přičemž spínaný kontakt přepínacího relé (5b) ovládaného pravým blinkrem je připojen k rozpínanému kontaktu přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly a rozpínaný kontakt přepínacího relé (5b) ovládaného pravým blinkrem je připojen ke spínanému kontaktu přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly, stálý kontakt přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly je trvale připojen k neukostřenému pólu elektrického rozvodu vozidla (1), čili k trvale napájené proudové větvi vozidla;jeden kontakt ovládací cívky přepínacího relé (5a) ovládaného levým blinkrem je připojen k proudové větvi levého blinkru a druhý kontakt této cívky je ukostřen;jeden kontakt ovládací cívky přepínacího relé (5b) ovládaného pravým blinkrem je připojen k proudové větvi pravého blinkru a druhý kontakt této cívky je ukostřen;jeden kontakt ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly je připojen k proudové větvi obrysových světel vozidla.
- 3. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u vozidla se samostatnými proudovými větvemi pro levá vs pravá obrysová světla je neukostřený kontakt (2) ovládací cívky přepínacího relé (4a) ovládaného obrysovými světly připojen k proudové větvi těch obrysových světel, která jsou dále od středu silnice.
- 4. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u vozidla se samostatnými proudovými větvemi pro levá vs pravá obrysová světla je neukostřený kontakt (2) ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly připojen k té proudové větvi obrysových světel, k níž není připojeno elektrické vedení fyzicky se pohybující vůči vozidlu nebo vedoucí do částí vozidla fyzicky se pohybujících vůči podlaze vozidla.
- 5. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u vozidla se samostatnými proudovými větvemi pro levá vs pravá obrysová světla je neukostřený kontakt (2) ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly připojen k paralelnímu spojení výstupních kontaktů dvou diod, z nichž každá má svůj vstupní kontakt připojen k jiné proudové větvi obrysových světel vozidla.
- 6. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u vozidla se samostatnými proudovými větvemi pro levá vs pravá obrysová světla je neukostřený kontakt (2) ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly připojen ke stálému kontaktu dalšího přepínacího relé, jehož rozpínaný kontakt je připojen k jedné proudové větvi obrysových světel, spínaný kontakt a jeden kontakt ovládací cívky jsou vzájemně propojeny a společně připojeny ke druhé proudové větvi obrysových světel a druhý kontakt ovládací cívky je ukostřen.
- 7. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u vozidla se samostatnými proudovými větvemi pro levá vs pravá obrysová světla je neukostřený kontakt (2) ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly připojen k jednomu libovolnému silovému kontaktu každého ze dvou spínacích relé, přičemž zbylé silové kontakty těchto spínaných relé jsou připojeny k trvale napájené proudové větvi vozidla, jeden kontakt ovládací cívky každého z obou spínaných relé je ukostřen, druhý kontakt ovládací cívky jednoho spínaného relé je připojen k proudové větvi levých obrysových světel vozidla a druhý kontakt ovládací cívky druhého spínaného relé je připojen k proudové větvi pravých obrysových světel vozidla.CZ 29720 UI
- 8. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u vozidla se samostatnými proudovými větvemi pro levá vs pravá obrysová světla je neukostřený kontakt (2) ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly připojen ke stálému kontaktu přepínače, jehož každý z přepínaných kontaktů je připojen k jiné proudové větvi obrysových světel vozidla.
- 9. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že mezi neukostřený kontakt ovládací cívky přepínacího relé (4) ovládaného obrysovými světly a proudovou větev obrysových světel (2) je sériově vřazen spínač (6).
- 10. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že mezi neukostřený kontakt ovládací cívky přepínacího relé (5, 5a, 5b) ovládaného blinkrem a proudovou větev blinkrů (3, 3a, 3b) je sériově vřazen dvoupólový spínač (7), konkrétně tak, že jeden jeho spínaný pól má připojen jeden kontakt k proudové větvi levého blinkru (3a) a druhý kontakt k neukostřenému kontaktu ovládací cívky přepínacího relé (5a) ovládaného levým blinkrem a druhý jeho spínaný pól má připojen jeden kontakt k proudové větvi pravého blinkru (3b) a druhý kontakt k neukostřenému kontaktu ovládací cívky přepínacího relé (5b) ovládaného pravým blinkrem.
- 11. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že ukostřené kontakty ovládacích cívek přepínacích relé (5, 5a, 5b) ovládaných blinkry jsou vzájemně propojeny, přičemž mezi toto propojení a kostru vozidla je sériově vřazen spínač (8).
- 12. Zapojení pozičních světel vozidla podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je instalováno na přípojném vozidle a trvale napájenou proudovou větví vozidla (1) se rozumí stálý přívod napětí z tažného vozidla.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2013-363A CZ2013363A3 (cs) | 2013-05-18 | 2013-05-18 | Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ29720U1 true CZ29720U1 (cs) | 2016-08-30 |
Family
ID=51989658
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2013-27955U CZ29720U1 (cs) | 2013-05-18 | 2013-05-18 | Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky |
CZ2013-363A CZ2013363A3 (cs) | 2013-05-18 | 2013-05-18 | Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2013-363A CZ2013363A3 (cs) | 2013-05-18 | 2013-05-18 | Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (2) | CZ29720U1 (cs) |
-
2013
- 2013-05-18 CZ CZ2013-27955U patent/CZ29720U1/cs not_active IP Right Cessation
- 2013-05-18 CZ CZ2013-363A patent/CZ2013363A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2013363A3 (cs) | 2014-12-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7619511B2 (en) | Directional lamp daytime running light module, fog light system and vehicular turn signal control system | |
KR101271886B1 (ko) | 자동차용 헤드램프 제어방법 | |
US7482756B2 (en) | Directional lamp daytime running light module and vehicular turn signal control system | |
US9956903B2 (en) | Vehicle rear illumination system | |
US20070222574A1 (en) | Multi vehicle signal ground illumination indicator lamps for turn, hazard and brake signaling to enhance current methods of use | |
US10369924B2 (en) | Vehicle warning light system | |
CA2351141A1 (en) | Vehicle-trailer signal converter | |
KR101061215B1 (ko) | 자동차의 헤드램프 제어장치 | |
US10682947B2 (en) | Vehicle high-beam lamp control apparatus and method therefor | |
US5798687A (en) | Vehicular safety system | |
CZ29720U1 (cs) | Zapojení sdružující funkci blinkru a obrysového světla do jedné žárovky | |
US11524626B1 (en) | Dedicated U-turn signal light system for motor vehicles | |
US10894512B2 (en) | Side-facing side view mirror brake lights | |
US6515425B1 (en) | Headlight anti-glare system | |
US20140153269A1 (en) | Vehicle Auxiliary Lighting System | |
JP3219036U (ja) | 車両のウインカー及びハザードランプ連動コントローラ | |
US10618463B2 (en) | Parking light system for vehicles | |
EP2266839A1 (en) | Light system for a motor vehicle and a method thereof | |
KR20090060138A (ko) | 차량추돌사고 예방장치 | |
JP2003291719A (ja) | 自動車車幅灯等の点滅装置 | |
JP6135489B2 (ja) | 自動車用電源装置 | |
JP2021130335A (ja) | 光源制御装置 | |
JP2021130336A (ja) | 光源制御装置 | |
RU2306234C2 (ru) | Устройство световой сигнализации | |
KR19980031734U (ko) | 자동차의 상향전조등 및 비상등 동시 작동장치 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20160830 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20170518 |