CZ294083B6 - Rotační kompresor nebo spalovací motor - Google Patents

Rotační kompresor nebo spalovací motor Download PDF

Info

Publication number
CZ294083B6
CZ294083B6 CZ20022882A CZ20022882A CZ294083B6 CZ 294083 B6 CZ294083 B6 CZ 294083B6 CZ 20022882 A CZ20022882 A CZ 20022882A CZ 20022882 A CZ20022882 A CZ 20022882A CZ 294083 B6 CZ294083 B6 CZ 294083B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rim
peripheral surface
groove
curvature
chamber
Prior art date
Application number
CZ20022882A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20022882A3 (cs
Inventor
Jaroslav Ing. Švéda
Original Assignee
Jaroslav Ing. Švéda
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Ing. Švéda filed Critical Jaroslav Ing. Švéda
Priority to CZ20022882A priority Critical patent/CZ294083B6/cs
Publication of CZ20022882A3 publication Critical patent/CZ20022882A3/cs
Publication of CZ294083B6 publication Critical patent/CZ294083B6/cs

Links

Landscapes

  • Applications Or Details Of Rotary Compressors (AREA)

Abstract

Rotační kompresor nebo spalovací motor je tvořen dvěma otočnými navzájem kolmými hnanými věnci (2, 5) o rozdílném průměru. Menší věnec (5), jehož osa otáčení (o.sub.2.n.) leží ve střední rovině (p) většího věnce (2), je na vnějším obvodu opatřen alespoň jedním vnějším soustředným ozubem (4) uloženým suvně ve vnitřní kruhové drážce (6) skříně (16). Větší věnec (2) je na vnitřním obvodu opatřen alespoň jedním vnitřním soustředným ozubem (1) uloženým suvně ve vnější kruhové drážce (3), která kříží vnitřní drážku (6) menšího věnce (5). Výška obou ozubů (1, 4) je shodná, přičemž každý z ozubů (1, 4) lícuje s příslušnou drážkou (3, 6) a vytváří v ní píst, každý věnec (2, 5) uzavírá drážku (3, 6) mimo ozub tak, že v drážce (3, 6) mezi ozuby (1, 4) vytváří uzavřenou komoru (7, 8), tvar komory (7, 8) na každém věnci (2, 5) se shoduje s tvarem ozubu (1, 4) na témže věnci (2, 5). Vnější obvodová plocha (17) vnitřní drážky (6), vnitřní obvodová plocha (18) vnější drážky (3), vnější obvodová plocha (19) komory (7) většího věnce (2) a vnitřní obvodová plocha (20) komory (8) menšího věnce (5) mají v příčném řezu kruhová zakřivení, přičemž příčné zakřivení plochy (17) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (19), příčné zakřivení plochy (18) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (20), příčné zakřivení plochy (19) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (17) a příčné zakřivení plochy (20) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (18) a v místě vzájemného styku čela (9) ozubů (1, 4) lícují se záděmi ozubů (4, 1) na druhém věnci (5, 2) a čely (9) proložená v podstatě rovinná plocha svírá s osou věnce (2, 5) úhel (.alfa..sub.1.n., .a

Description

Oblast techniky
Vynález se týká rotačního objemového stroje, který může být po úpravě použit jako kompresor nebo spalovací motor.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy pístové kompresory a spalovací motory, v nichž píst koná přímočarý vratný pohyb ve válci. V pístovém kompresoru se stlačování vzdušiny děje periodicky zmenšováním objemu pracovního prostoru. U pístového spalovacího motoru expandující spaliny tlačí píst ve válci a od něj se přímočarý pohyb ojnicí přenáší na klikový hřídel. Nevýhodou pístových strojů je zejména, že část přiváděné resp. vyráběné energie spotřebují součásti stroje konající vratný pohyb. Ve známém rotačním kompresoru je vzdušina stlačována změnou své hybnosti při průtoku strojem, ve spalovací turbíně se tepelná energie proudu spalin mění v kinetickou energii lopatkového kola. Ve Wankelově motoru se energie expandujících spalin přenáší na rotační píst uložený ve spalovací komoře.
Vynález si klade za úkol navrhovat rotační kompresor nebo spalovací motor nového typu, který by spojil vlastnosti pístových a rotačních strojů.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší rotační kompresor nebo spalovací motor, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořena dvěma otočnými navzájem kolmými hnanými věnci o rozdílném průměru, z nichž menší věnec, jehož osa otáčení leží ve střední rovině většího věnce, je na vnějším obvodu opatřen alespoň jedním vnějším soustředným ozubem uloženým suvně ve vnitřní kruhové drážce skříně a větší věnec je na vnitřním obvodu opatřen alespoň jedním vnitřním soustředným ozubem uloženým suvně ve vnější kruhové drážce, která kříží vnitřní drážku menšího věnce, výška obou ozubů je shodná, přičemž každý z ozubů lícuje s příslušnou drážkou a vytváří v ní píst, každý věnec uzavírá drážku mimo ozub tak, že v drážce mezi ozuby vytváří uzavřenou komoru, tvar komory na každém věnci se shoduje s tvarem ozubu na témže věnci, vnější obvodová plocha vnitřní drážky, vnitrní obvodová plocha vnější drážky, vnější obvodová plocha komory většího věnce a vnitřní obvodová plocha komory menšího věnce mají v příčném řezu kruhová zakřivení, přičemž příčné zakřivení vnější obvodové plochy vnitřní drážky se shoduje s obvodovým zakřivením vnější obvodové plochy komory většího věnce, příčné zakřivení obvodové plochy vnější drážky se shoduje s obvodovým zakřivením vnitřní obvodové plochy komory menšího věnce, příčné zakřivení vnější obvodové plochy komory většího věnce se shoduje s obvodovým zakřivením vnější obvodové plochy vnitřní drážky a příčné zakřivení vnitřní obvodové plochy komory menšího věnce se shoduje s obvodovým zakřivením vnitřní obvodové plochy vnější drážky, přičemž v místě vzájemného styku čela ozubů lícují a čely proložená v podstatě rovinná plocha svírá sosou věnce úhel, jehož tangens se v podstatě rovná poměru poloměru tohoto věnce k poloměru druhého věnce.
To vytváří geometrické a kinematické podmínky nutné pro funkci zařízení.
Aby došlo ke kompenzaci rozdílu zdvihových objemů komor většího a menšího věnce, odpovídá s výhodou poměr šířky vnitřní drážky k šířce vnější drážky poměru poloměru většího věnce k poloměru menšího věnce.
-1CZ 294083 B6
Je-li zařízení provedeno jako rotační kompresor, pak do bočních stěn drážek v oblasti jejich křížení jsou zaústěny ve dvou diagonálně protilehlých rozích sací a výtlačné kanály.
Je-li zařízení provedeno jako spalovací motor, pak do bočních stěn drážek v místě jejich křížení je v jednom rohu zaústěn sací a výtlačný kanál a v diagonálně protilehlém rohu spalovací komůrka se vstřikovací tryskou nebo svíčkou.
Pro lepší dynamické vyvážení jsou oba věnce opatřeny po dvou shodných ozubech, mezi nimiž se nacházejí shodné komory.
Věnce mohou být spřaženy kuželovým soukolím tvořeným hřídelem, jehož osa prochází šikmo věnci a na němž jsou upevněna alespoň dvě kuželová ozubená kola, z nichž první kolo zabírá do ozubení na boku menšího věnce a druhé kolo do ozubení na boku většího věnce. To představuje výhodný převod k pohonu zařízení jako kompresoru anebo k odebírání energie, je-li zařízení provozováno jako motor.
Větší věnec je z výrobních důvodů s výhodou proveden jako dělený v rovině, v níž leží osa tohoto věnce, přičemž obě poloviny jsou staženy vnějším kroužkem.
Přehled obrázků na výkresech
Zařízení podle vynálezu bude objasněno pomocí výkresu, na němž obr. 1 schematicky představuje do roviny rozvinuté válcové řezy vedené ozuby a komorami obou věnců, obr. 2 a 3 na rozvinutém schematickém řezu objasňují funkci zařízení jako kompresoru a obr. 4 a 5 jako spalovacího motoru, obr. 6 je zjednodušený schematický pohled na jedno provedení zařízení podle vynálezu bez kuželového soukolí, obr. 7 je bokorys a obr. 8 půdorys zařízení podle obr. 6, obr. 9 je řez sestavou zařízení podle obr. 6 s kuželovým soukolím, přičemž pro názornost není vyobrazena skříň zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Nejprve bude objasněn základní kinematický princip zařízení pomocí obr. 1. Na něm jsou vyobrazeny do roviny rozvinuté řezy ozuby 1 většího věnce 2 suvně uložené ve vnější drážce 3 a ozuby 4 menšího věnce 5 suvně uložené ve vnitřní drážce 6. Ozuby 1, 4 jsou střídány komorami 7, 8, jejichž tvar se shoduje s tvarem ozubu £ 4 na témže věnci 2, 5. Délka Ji rozvinuté vnější drážky 3 se rovná 2π násobku poloměru ri většího věnce 2, délka £ rozvinuté vnitřní drážky 6 se rovná 2π násobku poloměru r2 menšího věnce 5. Šipky naznačují směr pohybu ozubů a komor. V místě křížení obou drážek 3, 6 po sobě kloužou šikmá čela 9 a záda ozubů £ 4. Popisovaná konfigurace odpovídá kinematice dvou hřebenů opatřených ozuby s šikmými čely a uložených suvně ve dvou na sebe kolmých drážkách, přičemž hřebeny jsou obráceny svými ozuby proti sobě. Je zřejmé, že vmiste křížení střídavě ozub 1 většího věnce 2 proniká do komory 8 menšího věnce 5 a naopak, přičemž ozuby £ 4 rozdělují komory 8, 7 na dva pracovní prostory, z nichž objem jednoho se zvětšuje a druhého zmenšuje.
Pomocí obr. 2 až 5 bude dále objasněn pracovní funkce zařízení, a to podle obr. 2 a 3 jako kompresoru a podle obr. 4 a 5 jako spalovacího motoru. Na obr. 2 je zachycen okamžik, kdy ozub 1 většího věnce 2 dělí komoru 8 menšího věnce 5 na dva pracovní prostory 81, 82, z nichž objem prvního pracovního prostoru 81 se zvětšuje a kanálem 10 se nasává vzdušina a naproti tomu objem pracovního prostoru 82 se zmenšuje a kanálem 11 se vzdušina vytlačuje. Na obr. 3 je pak zachycen okamžik, kdy ozub 4 menšího věnce 5 dělí komoru 7 většího věnce 2 na dva pracovní prostory 71.72. z nichž objem prvního pracovního prostoru 71 se zvětšuje a kanálem 12 se nasává vzdušina a naopak objem pracovního prostoru 72 se zmenšuje a kanálem 13 se vzdušina vytlačuje. Při otáčení věnců 2, 5 shodnými úhlovými rychlostmi se děje zachycené na
-2CZ 294083 B6 obr. 2 a 3 cyklicky střídají. Situace na obr. 4 odpovídá situaci na obr. 2: Objem prvního pracovního prostoru 81 se zvětšuje a kanálem 10 se nasává vzduch nebo hořlavá směs, objem pracovního prostru 82 se zmenšuje a vzduch nebo hořlavá směs se z něj vytlačuje do spalovací komůrky 14. Zde dojde ke vstříknutí paliva tryskou 15. případně k zážehu palivové směsi svíčkou. Situace na obr. 5 odpovídá situaci na obr. 3: Objem prvního pracovního prostoru 71 se vlivem spalin expandujících ze spalovací komůrky 14 zvětšuje, zatímco ze zmenšujícího se pracovního prostoru 72 se kanálem 13 vytlačují expandované spaliny. Je zřejmé, že expanze spalin v komorách 7 většího věnce 2 pohání tento věnec 2 v jednom smyslu otáčení. Na obr. 3 je označena i skříň 16 zařízení.
Popsaný kinematický princip bude na obr. 6 až 9 demonstrován na prostorovém schematickém vyobrazení jednoho příkladu provedení vynálezu. Rotační kompresor je tvořen dvěma otočnými navzájem kolmými hnanými věnci 2, 5 o rozdílných průměrech rb D- Menší věnec 5, jehož osa o7 otáčení leží ve střední rovině p většího věnce 2, je na vnějším obvodu opatřen dvěma vnějšími soustřednými ozuby 4 uloženými suvně ve vnitřní kruhové drážce 6 skříně 16. Větší věnec 2 je na vnitřním obvodu opatřen dvěma vnitřními soustřednými ozuby 1 uloženými suvně ve vnější kruhové drážce 3, která kříží vnitřní drážku 6 menšího věnce 5. Výška ozubů L 4 je shodná. Přitom každý z ozubů 4, 1 lícuje s příslušnou drážkou 6, 3 a vytváří v ní píst. Každý z obou věnců 2, 5 uzavírá drážku 3, 6 mimo ozub 1, 4 tak, že v drážce 3, 6 mezi ozuby L 4 vytváří uzavřené komory 7, 8. Přitom tvar komory 7, 8 na každém věnci 2, 5 se shoduje s tvarem ozubu 1.4 na témže věnci 2, 5. Vnější obvodová plocha 17 vnitřní drážky 6, vnitřní obvodová plocha 18 vnější drážky 3, vnější obvodová plocha 19 komory 7 většího věnce 2 a vnitřní obvodová plocha komory 8 menšího věnce 5 mají v příčném řezu kruhová zakřivení, přičemž příčné zakřivení vnější obvodové plochy 17 vnitřní drážky 6 se shoduje s obvodovým zakřivením vnější obvodové plochy 19 komory 7 většího věnce 2, příčné zakřivení vnitřní obvodové plochy 18 vnější drážky se shoduje s obvodovým zakřivením vnitřní obvodové plochy 20 komory 8 menšího věnce 5, příčné zakřivení vnější obvodové plochy 19 komory 7 většího věnce 2 se shoduje s obvodovým zakřivením vnější obvodové plochy 17 vnitřní drážky 6 a příčné zakřivení vnitřní obvodové plochy 20 komory 8 menšího věnce 5 se shoduje s obvodovým zakřivením vnitřní obvodové plochy 18 vnější drážky 3. V místě vzájemného styku v křížení drážek 3, 6 čela 9 a zádi ozubů 1, vzájemně lícují. Čely 9 v tomto místě proložená v podstatě rovinná plocha svírá s osou oi, o7 věnce 2, 5 úhel ab 02, jehož tangens se rovná poměru poloměru rb £ tohoto věnce 2, 5 k poloměru druhého věnce 5, 2. Toto uspořádání přenáší do prostoru geometrické a kinematické podmínky popsané na plošném modelu pomocí obr. 1 až 5.
Vzhledem k tomu, že se liší poloměry rj, 12 obou věnců 2, 5 a hloubka obou drážek 3, 6 je shodná, byl by při shodných šířkách obou drážek 3, 6 objem komory 7 většího věnce 2 větší než objem komory 8 menšího věnce 5. Aby byl tento rozdíl zdvihových objemů v podstatě vykompenzován, odpovídá poměr šířky vnitřní drážky 6 k šířce vnější drážky 3 poměru poloměru ri většího věnce 2 k poloměru £> menšího věnce 5.
Na obr. 9 je provedení věnců 2. 5 podle obr. 6 až 8 doplněno kuželovým převodem sestávajícím z hřídele 21 procházejícího šikmo oběma věnci 2, 5 a ze dvou párů kuželových ozubených kol 22. 23. z nichž kola 22 zabírají do ozubení 24 na boku většího věnce 2 a kola 23 do ozubení 25 na boku menšího věnce 58. Tímto kuželovým soukolím je prokázán pohyb obou věnců 2, 5 a soukolí zajistí i přívod energie do kompresoru, případně odvod energie ze spalovacího motoru. K usnadnění montáže je větší věnec 2 proveden jako dělený v osové rovině, přičemž obě poloviny jsou staženy vnějším kroužkem 26. Šípy na obrázku vyznačují směr otáčení jednotlivých součástí zařízení. Skříň 16 zařízení se vyrobí jako přesný skořepinový odlitek s vyztužovacími žebry a s konzolami pro upevnění ložisek hřídele 21, dělený ve středové rovině q menšího věnce 5. V odlitku se vybrousí drážky 3, 6 obou věnců 2, 5, vyfrézují pouzdra pro ložiska hřídele a vyvrtají se kanály 10 až 13. Větší věnec 2 je pro umožnění montáže dělený. Montáž se provede tak, že se menší věnec 5 položí do vnitřní drážky 6 otevřené skříně 16. skříň 16 se uzavře, do vnější drážky 3 se vloží poloviny většího věnce 2 a stáhnou se kroužkem 26. Do ložisek se zasune hřídel 21 a na něm se upevní kuželová ozubená kola 22.23.
-3CZ 294083 B6
Aby se zajistil maximální možný styk čel 9 ozubů L 4 se záděmi ozubů 4, L, jsou čela frézována stopkovou válcovou frézou s vertikální osou. Např. při obrábění čela 9 resp. zádi ozubu 4 věnce 5 se věnec 5 otáčí kolem své horizontální osy o? obvodovou rychlostí úměrnou jeho poloměru D a zároveň se otáčí kolem další horizontální osy Oi kolmé na osu o? a odsazené od ní o rozdíl Π - Γ2, a to obvodovou rychlostí úměrnou poloměru £2 většího věnce 2. Způsob obrobení čela 9 resp. zádi ozubu 1 většího věnce 2 bude analogický.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rotační kompresor nebo spalovací motor, vyznačující se tím, že je tvořen dvěma otočnými navzájem kolmými hnanými věnci (2, 5) o rozdílném průměru, z nichž menší věnec (5) , jehož osa otáčení (o2) leží ve střední rovině (p) většího věnce (2) je na vnějším obvodu opatřen alespoň jedním vnějším soustředným ozubem (4) uloženým suvně ve vnitrní kruhové drážce (6) skříně (16) a větší věnec (2) je na vnitřním obvodu opatřen alespoň jedním vnitřním soustředným ozubem (1) uloženým suvně ve vnější kruhové drážce (3), která kříží vnitřní drážku (6) menšího věnce (5), výška obou ozubů (1, 4) je shodná, přičemž každý z ozubů (1, 4) lícuje s příslušnou drážkou (3, 6) a vytváří v ní píst, každý věnec (2, 5) uzavírá drážku (3, 6) mimo ozub tak, že v drážce (3, 6) mezi ozuby (1, 4) vytváří uzavřenou komoru (7, 8), tvar komory (7,8) na každém věnci (2, 5) se shoduje s tvarem ozubu (1, 4) na témže věnci (2, 5), vnější obvodová plocha (17) vnitřní drážky (6), vnitřní obvodová plocha (18) vnější drážky (3), obvodová plocha (19) komory (7) většího věnce (2) a vnitřní obvodová plocha (20) komory (8) menšího věnce (5) mají v příčném řezu kruhová zakřivení, přičemž příčné zakřivení plochy (17) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (19), příčné zakřivení plochy (18) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (20), příčné zakřivení plochy (19) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (17) a příčné zakřivení plochy (20) se shoduje s obvodovým zakřivením plochy (18) a v místě vzájemného styku čela (9) ozubů (1, 4) lícují se záděmi ozubů (4, 1) na druhém věnci (5,2) a čely (9) proložená v podstatě rovinná plocha svírá s osou věnce (2, 5) úhel (cti, a2), jehož tangens se v podstatě rovná poměru poloměru (n, r2) tohoto věnce (2, 5) k poloměru druhého věnce (5,2).
  2. 2. Rotační kompresor nebo spalovací motor podle nároku 1,vyznačující se tím, že poměr šířky vnitřní drážky (6) k šířce vnější drážky (3) odpovídá poměru poloměru (rj) většího věnce (2) k poloměru (r2) menšího věnce (5).
  3. 3. Rotační kompresor podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že do bočních stěn drážek (3, 6) v oblasti jejich křížení jsou zaústěny ve dvou diagonálně protilehlých rozích sací a výtlačné kanály (10,11, 12,13).
  4. 4. Rotační spalovací motor podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že do bočních stěn drážek (3, 6) v místě jejich křížení je v jednom rohu zaústěn sací a výtlačný kanál (10, 30) v diagonálně protilehlém rohu spalovací komůrka (14) se vystřikovací tryskou (15) nebo svíčkou.
  5. 5. Rotační kompresor nebo spalovací motor podle nároků laž 4, vyznačující se tím, že oba věnce (2, 5) jsou opatřeny po dvou shodných ozubech (1, 4), mezi nimiž se nacházejí shodné komory (7, 8).
  6. 6. Rotační kompresor nebo spalovací motor podle nároků laž 5, vyznačující se tím, že věnce (2, 5) jsou spřaženy kuželovým soukolím tvořeným hřídelem (21), jehož osa prochází šikmo věnci (2, 5), a na němž jsou upevněna alespoň dvě kuželová ozubená kola (22, 23), z nichž
    -4CZ 294083 B6 první kolo (22) zabírá do ozubení (24) na boku většího věnce (2) a druhé kolo (23) do ozubení (25) na boku menšího věnce (5).
  7. 7. Rotační kompresor nebo spalovací motor podle nároků laž 6, vyznačující se tím, 5 že větší věnec (2) je proveden jako dělený v rovině procházející jeho osou (oi), přičemž obě poloviny jsou staženy vnějším kroužkem (26).
CZ20022882A 2002-08-26 2002-08-26 Rotační kompresor nebo spalovací motor CZ294083B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20022882A CZ294083B6 (cs) 2002-08-26 2002-08-26 Rotační kompresor nebo spalovací motor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20022882A CZ294083B6 (cs) 2002-08-26 2002-08-26 Rotační kompresor nebo spalovací motor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20022882A3 CZ20022882A3 (cs) 2004-04-14
CZ294083B6 true CZ294083B6 (cs) 2004-09-15

Family

ID=32046687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022882A CZ294083B6 (cs) 2002-08-26 2002-08-26 Rotační kompresor nebo spalovací motor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ294083B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308836B6 (cs) * 2016-02-24 2021-06-30 Mitsubishi Electric Corporation Rotační kompresor

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308836B6 (cs) * 2016-02-24 2021-06-30 Mitsubishi Electric Corporation Rotační kompresor

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20022882A3 (cs) 2004-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6739307B2 (en) Internal combustion engine and method
CN102337930B (zh) 星旋式转动装置
JP5595476B2 (ja) 内燃機関
EP2653694A1 (en) Rotary engine and rotor unit thereof
JP2013527355A (ja) バランス型回転可変吸気カットオフバルブ及び第1の膨張に背圧のない第2の膨張を具えた回転ピストン蒸気エンジン
US7421986B2 (en) Rotary radial internal combustion piston engine
CN101652546B (zh) 与脉冲燃气涡轮机系统相结合的旋转式机械往复滑动金属叶片空气泵和边界层燃气轮机
CZ294083B6 (cs) Rotační kompresor nebo spalovací motor
US9771800B2 (en) Rotary motor with geared transmission for use of compressible media drive
WO2009040733A2 (en) Device for converting energy
US8978619B1 (en) Pistonless rotary engine with multi-vane compressor and combustion disk
JP2010523885A (ja) ロータリーエンジン
CN105781738A (zh) 滑板转子发动机
CA2496051C (en) Positive displacement rotary device and method of use
CN107514309B (zh) 一种用于发动机的往复式转子活塞
CN102213141A (zh) 喷气式转子发动机
RU154633U1 (ru) Роторное устройство
CN100494653C (zh) 关于活塞或缸体的对接技术方法和复合活塞
CN103244263A (zh) 圆环发动机
RU2406836C2 (ru) Роторно-реактивный двигатель арутюнова
RU2285817C1 (ru) Реактивный вакуумно-компрессионный движитель
RU2134357C1 (ru) Роторный двигатель внутреннего сгорания
CN202611872U (zh) 双驱动双旋转切向推力发动机
CN201277093Y (zh) 等容动能发动机
CN102996234A (zh) 具有完整力矩的接力式环形转子发动机

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110826