CZ293449B6 - Farmaceutické prostředky obsahující platinové komplexní sloučeniny a jejich použití - Google Patents
Farmaceutické prostředky obsahující platinové komplexní sloučeniny a jejich použití Download PDFInfo
- Publication number
- CZ293449B6 CZ293449B6 CZ2001569A CZ2001569A CZ293449B6 CZ 293449 B6 CZ293449 B6 CZ 293449B6 CZ 2001569 A CZ2001569 A CZ 2001569A CZ 2001569 A CZ2001569 A CZ 2001569A CZ 293449 B6 CZ293449 B6 CZ 293449B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- cancer
- pharmaceutical composition
- composition according
- compound
- radical
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/28—Compounds containing heavy metals
- A61K31/282—Platinum compounds
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/28—Compounds containing heavy metals
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P31/00—Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P35/00—Antineoplastic agents
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P37/00—Drugs for immunological or allergic disorders
- A61P37/02—Immunomodulators
- A61P37/06—Immunosuppressants, e.g. drugs for graft rejection
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Public Health (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Immunology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Transplantation (AREA)
- Communicable Diseases (AREA)
- Oncology (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
Abstract
Řešení se týká farmaceutických prostředků s obsahem nejméně jedné sloučeniny obecného vzorce I, kde R.sub.1.n. a R.sub.2.n. nezávisle na sobě znamenají přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 30 atomy uhlíku, přímý nebo rozvětvený alkenylový zbytek se 2 až 30 atomy uhlíku, monocyklický nebo polycyklický alkylový zbytek s 3 až 30 atomy uhlíku, monocyklický nebo polycyklický alkenylový zbytek se 4 až 30 atomy uhlíku nebo monocyklický nebo polycyklický aromatický zbytek se 6 až 30 atomy uhlíku, přičemž mohou být tyto zbytky případně substituovány jedním nebo více substituenty. Dále se řešení týká použití farmaceutických prostředků pro imunosupresivní terapii a pro neinvazivní tumorové terapie.ŕ
Description
Oblast techniky
Vynález se týká farmaceutických prostředků obsahujících platinové komplexy a jejich použití pro terapii tumorových onemocnění.
Dosavadní stav techniky
V současnosti se většinou rakovinová onemocnění před a/nebo po operaci léčí medikamentózní terapií nebo radioterapií. Při medikamentózní tumorové terapii a chemoterapii se používají sloučeniny, kterými se různým způsobem ovlivňuje rakovinový růst. U chemoterapie dochází ale často k vážným a pro pacienty nepříjemným vedlejším účinkům, jako například k vypadávání vlasů, nevolnosti, zvracení, únavě, poškození kostní dřeně a bílých krvinek. To platí zejména pro dosud používané platinové sloučeniny, jako cisplatin nebo karboplatin. Často dochází také více méně k těžkým sekundárním infekcím. Dále nereagují všechny druhy tumorů na chemoterapii, například ledvinový karcinom nebo tumory trávicího traktu.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je tak připravit účinný lék k léčbě rakovinových onemocnění. Lék má být účinný při nepatrných dávkách, být co možná nejméně toxický pro zdravé buňky a měl by mít málo vedlejších účinků. Dále má být lék také vhodný pro regionální chemoterapii s možností podávat ho ambulantně. Kromě toho má lék snížit riziko recidivy. Dále by mělo být možné skladovat lék delší dobu bez ztráty účinku.
S překvapením bylo objeveno, že komplexy z platiny a xantogenátu tvoří stabilní sloučeniny s výtečným antitumorovým účinkem.
Předmětem vynálezu jsou proto farmaceutické prostředky, které obsahují platinové komplexy obecného vzorce I
Rt—O-C^PrOc-O-R: (i),
S s kde znamenají skupiny Rj a R2 nezávisle na sobě přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 30 atomy uhlíku, alkenylový zbytek se 2 až 30 atomy uhlíku, monocyklický nebo polycyklický alkylový zbytek s 3 až 30 atomy uhlíku, monocyklický nebo polycyklický alkenylový zbytek s 4 až 30 atomy uhlíku nebo monocyklický nebo polycyklický aromatický zbytek s 6 až 30 atomy uhlíku, přičemž se mohou zbytky případně substituovat jedním nebo více substituenty.
Ri a R2 mohou být stejné nebo odlišné.
Významné jsou pro Ri a R2 přímé Ci_i4-alkylové zbytky nebo C3_i4-cykloalkylové zbytky.
Zvláště významné je pro Ri a R2 skupina CH3CH2.
Je možno použít každý libovolný přímý nebo rozvětvený C]_3o-alkylový zbytek. Například jsou to skupiny methyl, ethyl, propyl, izopropyl, butyl, izobutyl, terc-butyl, n-butyl, n-hexyl-, 2methylpentyl, 2,3-dimethylbutyl, n-heptyl, 2-methylhexyl, 2,2-dimethylpentyl, 3,3-dimethyl
-1 CZ 293449 B6 pentyl, 3-ethylpentyl, n-oktyl, 2,2-dimethylhexyl, 3,3-dimethylhexyl, 3-methyl-3-ethylpentyl.
Pro lepší rozpustnost mají přednost krátké alkylové řetězce, jako methyl, ethyl, propyl a izopropyl.
Je možné použít každý libovolný přímý nebo rozvětvený C2_3o-alkylový zbytek.
Například jsou to skupiny vinyl, propenyl, izopropenyl, allyl, 2-methylallyl, butenyl nebo izobutenyl, hexenyl nebo izohexenyl, heptenyl nebo izoheptenyl, oktenyl nebo izooktenyl. Přednost mají vinyl, propenyl a izopropenyl.
Cykloalkylový zbytek s 3 až 30 atomy uhlíku může být každý libovolný cykloalkylový zbytek. Například jsou to skupiny cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl nebo cyklohexyl, cykloheptyl, cyklooktyl, cyklononyl nebo cyklodecyl. Přednost mají cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl a cyklohexyl.
Cykloalkenylový zbytek se 4 až 30 atomy uhlíku může být každý libovolný cykloalkenylový zbytek. Například jsou to skupiny cyklobutenyl, cyklopentenyl nebo cyklohexenyl, cykloheptenyl, cyklooktenyl, cyklononenyl nebo cyklodecenyl. Přednost mají cyklobutenyl, cyklopentenyl, nebo cyklohexenyl.
Příklady pro polycyklické alkylové a alkenylové zbytky zahrnují norboman, adamantan nebo benzvalen.
Ri a R2 mohou být libovolné monocyklické nebo polycyklické C^o-alkylové zbytky. Například je to karbocyklický, monocyklický zbytek, například skupina fenyl, heterocyklický, monocyklický zbytek, například skupiny thienyl, furyl, pyranyl, pyrrolyl, imidazolyl, pyrazolyl, pyridyl, pyrazinyl, pyrimidinyl, pyrazinyl, thiazolyl, oxyzolyl, furazanyl pyrrolinyl, imidazolinyl, pyrazolinyl, thiazolinyl, triazolyl, tetrazolyl a poziční izomery heteroatomů, které tyto skupiny mohou obsahovat, zbytek sestávající z karbocyklických kondenzovaných cyklů, například naftylové skupiny nebo fenantrenylové skupiny, zbytek sestávající zkondenzovaných heterocyklických cyklů, například benzofuranyl, benzothienyl, benzimidazolyl, benzothiazolyl, naphto[2,3-b]thienyl, thianthrenyl, izobenzofuranyl, chromenyl, xanthenyl, fenoxantinyl, indolizinyl, izoindolyl, 3H-indolyl, indolyl, indazolyl, purinyl, chinolizinyl, izochinolyl, chinolyl, fathalzinyl, nafthyridinyl, chinoxalinyl, chinazolinyl, chinolonyl, pteridinyl, karbazolyl, β-karbolinyl, acridinyl, fenazinyl, fenothiazinyl, fenoxazinyl, indolinyl, izoindolinyl, imidazopyridyl, imidazopyridimidinyl nebo také kondenzované polycyklické systémy sestávající zheterocyklických monocyklů, například jak bylo výše definováno, například furo[2,3-b]pyrrol nebo thieno[2,3-b]furan, a zejména skupiny fenyl a furyl, jako 2-furyl, imidazolyl, jako 2-imidazolyl, pyridyl, jako 2-pyridyl, 3-pyridyl, 4-pyridyl, pyrimidinyl, jako pyrimid-2-yl, thiazolyl, jako thiazolyl-2-yl, thiazolinyl, jako thiazolin-2-yl, triazolyl, triazolyl-2-yl, tetrazolyl, jako tetrazol2-yl, benzimidazolyl, jako benzimidazol-2-yl, benzothiazolyl, jako benzothiazol-2-yl, purinyl, jako purin-7-yl nebo chinolyl, jako 4-chinolyl.
Substituenty výše uvedených zbytků mohou být přednostně zvoleny z následující skupiny:
- Halogen: fluor, chlor, brom, jod,
- amino, alkylamino, dimethylamino nebo ethylamino, dialkylamino, jako dimethylamino, diethylamino, methylethylamino, přičemž každý z těchto dialkylaminozbytků případně existuje ve formě oxidu,
-aminoalkyl, jako aminomethyl nebo aminoethyl,
- dialkylaminoalkyl, jako dimethylaminomethyl nebo dimethylaminoethyl,
- dialkylaminoalkyloxy, jako dimethylaminoethyloxy,
- hydroxyl,
-2CZ 293449 B6
- volné esterifikované karboxyskupiny, jako alkoxykarbonyl, například methoxykarbonyl nebo ethoxykarbonyl nebo převedené na sůl, například atomem sodíku nebo draslíku,
- alkyl s 1 až 8 atomy uhlíku, jako methyl, ethyl, propyl, izopropyl, butyl, izobutyl, zerc-butyl, případně substituovaný jedním nebo více atomy halogenu, například atomem fluoru, jako trifluormethyl,
- oxo, kyano, nitro, formyl,
- acyl, jako acetyl propionyl, butyryl, benzoyl,
- acyloxy, jako acetoxy nebo zbytek vzorce:
-O-CO-(CH2)nCO2H, kde η = 1 až 5
- alkoxy, jako methoxy, ethoxy, propyloxy, izopropyloxy, butyloxy,
-alkylthio, jako methylthio, ethylthio, propylthio, izopropylthio, butylthio,
- karbamoyl,
- alkenyl jako vinyl, propenyl,
- alkinyl, jako ethinyl, propinyl a
- aryl, jako fenyl, furyl, thienyl.
Jako příklad pro takový substituovaný zbytek je možno uvést alkylový zbytek substituovaný jedním nebo více atomy halogenu, jako skupiny trifluormethyl, trifluorbutyl, pentafluorpropyl, pentafluorbutyl, pentafluorpentyl, heptafluorbutyl nebo nonafluorbutyl nebo 2-chlorethyl.
Sloučeniny výše uvedeného vzorce I je možné nazvat pojmem „thioplatinové sloučeniny“.
Přednostně se sloučeniny vzorce I vyrábějí způsobem, který se vyznačuje tím, že se známým způsobem provede výměnná reakce ligandu platinového komplexu, jako například cischlordiamminplatin II, odpovídajícím xantogenátem. To je například způsob, který se vyznačuje tím, že sloučenina vzorce
S=C-SMe \ OR j kde
Me je alkalický kov nebo kov alkalických zemin, a R, který se definuje stejně jako R, a R2, reaguje s platinovým komplexem, jako cis-dichlordiamminplatin(II), a izoluje se získaný nový platinový komplex.
Sloučeniny vzorce I jsou vhodné k léčbě různých rakovinových onemocnění, jako například tumoru varlete, ovariálního karcinomu, karcinomu močového měchýře, karcinomu tračníku, karcinomu prostaty, bronchiálního karcinomu malých a nemalých buněk, karcinomu oblasti hlavy a krku, karcinomu oblasti hrudníku a břicha, karcinomu děložního hrdla a endometria, sarkomu, melanomu a leukémie. Přednost má terapie malobuněčného bronchiálního karcinomu nebo kolorektálního karcinomu. Terapie se může použít také jako doprovodná terapie k radioterapii nebo před popřípadě po chirurgickém zásahu.
Sloučeniny vzorce I jsou dobře přijatelné. Hodnota L5o je o faktor 3 nižší než pro v tumorové terapii známý cisplatin. Při dávkování, které má dobré antitumorové účinky, se neprojevují vedlejší účinky. Zejména se nevyskytuje u thioplatinových sloučenin nefrotoxicita, která je u cisplatinu známá a obávaná. Další výhodou sloučenin podle vynálezu je, že mají široké spektrum účinnosti proti nejrůznějším tumorům a zejména působí proti tumorům, které doposud
-3CZ 293449 B6 odolávaly terapii s platinovými sloučeninami (například cisplatin). Thioplatin je vhodný zejména pro pevné tumory.
Další výhodou je, že sloučeniny podle vynálezu mají vyšší účinnost v slabě kyselé než v alkalické oblasti hodnoty pH, protože mnoho tumorových tkání vykazuje spíše kyselé prostředí. Byla provedena vyšetření s bis[o-ethyldithiokarbonylto]platnatým komplexem, platinovým koordinačním komplexem podle vzorce I, kde tvoří platina s atomem síry komplex. Po protonizaci se štěpí reverzibilně dvě vazby síry na platinu (takže vzniká „aqua-komplex“), který iniciuje zesítění DNA. Pro zvýšení hodnoty pH disociují protony z atomů síry a vznikne opět inertní molekula. Je proto možné sestavit následující reakční rovnici v závislosti na hodnotě pH:
CH3CH,-O-C^ CHjCH) +
CHjCHj-OSH
Č-O-CHjCHj
Z této rovnice je zřejmé, že posunutí hodnoty pH do oblasti slabě kyselé způsobuje vznik vlastní reaktivní sloučeniny z „prekurzoru“ podle vzorce I. Tento koncept se potvrdí na příkladech.
Farmaceutické prostředky podle vynálezu se mohou podávat různými způsoby, například orálně, parenterálně, kutánně, subkutánně, intravenózně, intra-muskulámě, rektálně nebo intratumorálně. Přednost má intravenózní nebo intratumorální podávání, tzn. podávání do určených nemocných orgánů nebo oblastí těla. Farmaceutický prostředek se pacientům podává po dobu, kterou určí lékař. Farmaceutický prostředek se může podávat, jak lidem, tak savcům.
Dávkování sloučeniny podle vynálezu určí lékař podle pacientových specifických parametrů, jako například podle stáří, hmotnosti, pohlaví, závažnosti onemocnění atd. Dávka se především pohybuje mezi 0,001 a 1000 mg/kg tělesné hmotnosti.
Podle způsobu podávání se farmaceutický prostředek formuluje ve vhodné formě, například ve formě jednoduchých nebo dražovaných tablet, tvrdých nebo měkkých želatinových kapslí, prášku pro rekonstituci před použitím, granulátů, čípků, ovula, injekčních preparátů, infuzních roztoků, pomád, krémů, gelů, mikrosféry, implantátů, které se vyrábějí obvyklým galenickým způsobem.
Sloučeniny vzorce I mohou být případně formulovány společně s dalšími účinnými látkami a s obvyklými excipienty farmaceutického složení, například podle vyrobeného preparátu mastek, arabská guma, laktóza, škrob, magnesiumstearát, kakaové máslo, vodné a nevodné nosiče, tuky živočišného nebo rostlinného původu, parafinové deriváty, glykoly (zejména polyethylenglykol), různá změkčovadla, disperzní prostředky nebo emulgátory, konzervační látky.
Pro výrobu tekutých preparátů se mohou použít aditiva jako roztok chloridu sodného, ethanol, sorbit, glycerol, olivový olej, mandlový olej, propylenglykol nebo ethylenglykol.
Přednostně se vyrábí infúzní nebo injekční roztoky. To jsou především vodné roztoky nebo suspenze, které je možné vyrábět před upotřebením, například z lyofilizovaných preparátů, které už obsahují účinnou látku nebo společně s nosičem, jako mannit, laktóza, glukóza, albumin a podobných. Roztoky pro spotřebu se sterilizují a případně smíchají s pomocnými látkami, například s konzervačními látkami, stabilizátory, emulgátory, rozpouštědly, pufry a/nebo soli na regulaci osmotického tlaku. Sterilizace se může dosáhnout sterilní filtrací filtrem s malou velikostí pórů, po které může být složení případně lyofilizováno. Může se také přidat nepatrné množství antibiotik, aby se podpořilo zachování sterility.
Výhodné je zhotovení farmaceutického prostředku podle vynálezu v jednotné dávkovači formě pro podávání savci, který vyžaduje léčbu rakoviny.
-4CZ 293449 B6
Vynález se také týká farmaceutických prostředků případně farmaceutických složení, která obsahují terapeuticky účinná množství aktivní obsahové látky (sloučeninu podle vynálezu vzorce I) společně s organickými nebo anorganickými inertními pevnými nebo tekutými farmaceuticky přijatelnými nosiči případně ředidly, která jsou vhodná pro zamýšlená podávání a která s aktivními obsahovými látkami nezpůsobí škodlivou změnu účinku.
Vynález se týká také výroby farmaceutického složení, kde se sloučenina podle vynálezu vzorce I smíchá s farmaceuticky přijatelným nosičem.
Mezi medikamenty podle vynálezu je možné zahrnout zejména ty sloučeniny, které jsou popsány v experimentální části a zvláště ty sloučeniny, u kterých ve výše uvedeném vzorci I Ri a/nebo R2, které mohou být stejné nebo odlišné, znamenají skupinu methyl, ethyl, propyl nebo izopropyl.
Farmaceutické prostředky podle vynálezu případně farmaceutická složení obsahují jako účinnou látku nejméně jednu z výše uvedených účinných látek. Případně mohou být do složení přijaty ještě další farmaceutické účinné látky, jako například imunosupresiva, například cyklosporin, rapamycin, 15-desoxyspergualin, muronomab CD3 (OKT3), azythioporin; cytokiny (například TNF), interferon atd. Dále může složení podle vynálezu obsahovat steroid nebo další cytostatika (například cisplatin, methotrexát, aminopterin, dakarbazin, deriváty nitromočoviny, fluoruracil, bleomycin, daunomycin, daunorubicin, doxorubicin, mithramycin, mitomycin C atd).
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1: Tumorová regrese, příp. tumorový růst po léčení bronchiálního karcinomu malých buněk sloučeninou podle vynálezu, příp. kontrolu
Obr. 2: Antitumorový účinek sloučeniny podle vynálezu na lidský tračníkový karcinom v lysé myši
Obr. 3: Účinnost cytostatik v závislosti na hodnotě pH
Obr. 4: Antitumorový účinek thioplatinu na lidský xenotransplantát
Obr. 5: Histopatologie ledviny a tenkého střeva po léčení thioplatinem a cisplatinem
Vynález se blíže objasní následujícími příklady.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Způsob výroby diethylxantogenát platnatých komplexů (bis-[o-ethyldithio-karbonato]platinatý komplex) mmol cis-dichlordiamminplatnatý komplex se rozpustil v 600 ml destilované vody a za míchání se přidalo 10 mol methylxantogenátu draselného. Míchá se při teplotě místnosti šest hodin. Vzniklá usazenina se odfiltruje, třikrát se promyje destilovanou vodou a suší ve vakuu. Po rekrystalizaci z teplého acetonu se získá produkt ve formě žlutých krystalů o čistotě větší než 98 % a výtěžku 68 %.
-5CZ 293449 B6
Příklad 2
Vyrobí se následující farmaceutické složení:
Byly vyrobeny injekční suspenze následující formulace:
- Sloučenina příkladu 1................................................1 g
- Excipient (vodný disperzní roztok):
Benzylalkohol, polyethylenglykol 900, karboxymethylcelulóza (sodná sůl), chlorid sodným voda pro injekční preparát na jednu ampuli................................1 ml
U významných testů se zvyšuje koncentrace PEG až na 5% roztok, aby se roztok stabilizoval.
Příklad 3
Farmakologický výzkum sloučeniny podle příkladu 1
a) Antitumorové účinky na lidský bronchiální karcinom malých buněk u lysé myši
Buňky bronchiálního karcinomu (SCLC) byly implantovány pod kůži šest týdnů starým Nu/Numyším, kmen NMRI (5x106 buněk v 0,1 ml roztoku kuchyňské soli). Po dvou týdnech dosáhly tumory velikosti asi 8 mm. Potom se léčilo vždy pět myší buď 0,2 ml roztokem kuchyňské soli/0,l%BSA/l% acetonu (kontrolní skupina) nebo 10 mg/kg sloučeniny podle příkladu 1 v roztoku kuchyňské soli/l%BSA/l% acetonu (léčená skupina) i.v.. Růst tumoru byl denně kontrolován. Hodnoty jsou zobrazeny v přiloženém obr. 1.
Je zřetelně vidět, že se u myší (léčená skupina) léčených sloučeninou podle příkladu 1 velikost tumoru zmenšila, zatímco u myší kontrolní skupiny růst tumoru stále stoupal.
b) Antitumorový účinek sloučeniny podle příkladu 1 na lidský karcinom tračníku u lysé myši.
Buňky tračníkového karcinomu (SW707) byly implantovány pod kůži 6 týdnů starým Nu/Numyším, kmen NMRI (5x106 buněk v roztoku kuchyňské soli). Jakmile po 10 dnech dosáhly tumory velikosti ca. 10 mm, bylo léčeno vždy 6 myší buď 0,2 ml roztoku kuchyňské soli/l%BSA/l% acetonu (kontrolní skupina), 7,5 mg/kg sloučeniny podle příkladu 1 v roztoku kuchyňské soli/l%BSA/l% acetonu (léčená skupina I) i.v., nebo 10 mg/kg cisplatinu (léčená skupina II) i.v. Růst tumoru byl denně kontrolován a na obr. 2 graficky vynesen.
Z obr. 2 je možné vyvodit, že růst tumoru se u léčené skupiny I zabrzdil, zatímco u kontrolní skupiny a léčené skupiny II je možné pozorovat stálý růst tumoru. Z toho je vidět, že sloučeniny podle vynálezu daleko překrývají cisplatin a také rozvíjejí účinnost proti tumorům, která se v takové míře u platinových sloučenin neprojevovala. Thioplatinové sloučeniny mají oproti dosavadním cytostatikům rozšířené spektrum působení.
Příklad 4
Účinnost cytostatik v závislosti na hodnotě pH
Buňky Hela byly rozprostřeny na linbridestičkách (105) a byly po 6 hodinách různými koncentracemi cisplatinu popřípadě sloučeninou podle příkladu 1 v bazálním prostředí podle Eagla, které obsahuje buď 2,2 g (pH 7,4), nebo 0,85 g (pH 6,8) uhličitanu sodného a 10% fetální telecí sérum, na 24 hodin při teplotě 37 °C inkubovány v 5% CO2 atmosféře. Počet živých buněk se určilo po
-6CZ 293449 B6 zabarvení živých buněk barvivém Trypanblau v počítací komoře podle Neubauera. Výsledek je vidět z obr. 3.
Sloučenina podle příkladu 1 má překvapivě maximální účinky ve slabě kyselé oblasti, zatímco 5 původní cytostatikum cisplatin působí lépe v alkalické oblasti. Protože tumorová tkáň prokazuje často slabě kyselou hodnotu pH, je jasné, že sloučenina podle příkladu 1 prokazuje touto vlastností vyšší účinnost než původní cytostatika.
io Příklad 5
Závislosti vestavby platiny na hodnotě pH
Buňky Hela (107) byly rozprostřeny v petrimiskách a o 4 hodiny později byly buňky obklopeny 15 prostředím, které obsahovalo buď 2,2 g/1 (pH 7,4), nebo 0,85 g/1 (pH 6,8) NaHCO3. Po úpravě na
5% CO2 atmosféru byl cisplatin nebo thioplatin upraven na konečnou koncentraci 33 μΜ.
hodiny po přidání platiny byla vždy jedna miska každé léčené skupiny 5 krát promyta 50 ml studeným PBS. Buňky byly z destiček seškrábnuty a obsah Pt byl stanoven metodou neutronové aktivace. Ktomu byly po vymrazení do sucha vzorky a Pt-standard na 30 minut ozařovány 20 neutrony (5xl012n cm-2 sec-1). Po týdnu bylo stanoveno γ-záření 158,4 keV a 208,2 keV a stanovena koncentrace platiny pomocí standardu. Detekční limit byl 2 ng.
Na ostatních miskách byla 16 hodin po inkubaci izolována DNA extrakcí fenolem/chloroformem v doprovodu etanolové precipitace. Obsah platiny od 100 pg byl stanoven metodou neutronové 25 aktivace.
Léčba | Obsah platiny Buňky celkem (ng/107 buněk) | Obsah platiny DNA (ng/mg) |
neléčeno, pH 6,8 | <1 | < 10 |
neléčeno, pH 7,4 | <1 | <10 |
CisPt, pH 6,8 | 140 | 14,6 |
CisPt, pH 7,4 | 156 | 140 |
ThioPt, pH 6,8 | 4780 | 13870 |
ThioPt, pH 7,4 | 3680 | 1760 |
Z výše uvedených hodnot vyplývá, že po inkubaci thioplatinem při slabě kyselé hodnotě pH 6,8 bylo na DNA vázáno téměř 8 krát větší množství platiny než při inkubaci při pH 7,4. Při inkubaci 30 cisplatinem byl vidět obrácený efekt, t.zn. 10 krát více DNA bylo vázáno při pH 7,4 na cisplatin než při pH 6,8. Přijímání platiny buňkami bylo na pH nezávislé. Celkový příjem byl totiž 30-100 krát vyšší při použití thioplatinu než při cisplatinu.
Příklad 6
Závislost cytotoxicity na hodnotě pH
Buňky byly rozprostřeny v linbromiskách a o 4 hodiny později obklopeny prostředím, které 40 obsahovalo buď 2,2 g/1 (pH 7,4), nebo 0,85 g/1 (pH 6,8) NaHCO3. Po nastavení 5% CO2 atmosféry byl přidán cisplatin nebo thioplatin na koncentrace mezi 5 a 150 μΜ. Počet živých buněk byl stanoven o 24 hodiny později a hodnoty IC50 a IC99 byly odečteny z křivek odpovídajících dávkám (standardní odchylky po 10 % ve všech případech).
Buněčná linie | Typ buňky | IC5o pH6,8/7,4 cisplatin (μΜ) | IC99 pH6,8/7,4 cisplatin (μΜ) | IC50 pH6,8/7,4 thioplatin (μΜ) | IC99 pH6,8/7,4 thioplatin (μΜ) |
HeLa | lidský kare, dělož. hrdla | 86/25 | 111/54 | 5/51 | 16,3/>55 |
H10 | lidský bronch. karc.mal. buněk | 72/74 | >150/90 | 5,1/15,4 | 13,2/30,8 |
SW707 | lidský kare, tračníku | 9,6/<4,8 | 90/38,4 | 3,7/13,2 | 7,5/26.4 |
CV1 | karc.ledvin u myší | >150/>150 | >150/>150 | 3,9/23 | 13,2/106 |
Capan2 | lidský kare, slinivky | 143/139 | >150/>150 | 17,3/50,6 | 40,9/99 |
Dan-G | lidský kare, slinivky | 45/36 | 78/72 | 15,4/52,8 | 20,9/64,5 |
Jurkat | lidský T buň. lymfom | 52,5/54 | 120/126 | 6,8/21,1 | 13,6/132 |
S180 | myší sarkom | 63/24 | >150/114 | 16,5/63,8 | 37,5/>110 |
Z tabulky je vidět, že cytotoxicita byla téměř u všech buněčných linií pro thioplatin při pH 6,8 mnohem lepší než při pH 7,4, zatímco u cisplatinu se získaly obrácené výsledky, tzn. lepší účinnost při pH 7,4. Ve všech případech měl thioplatin 2 až 8 krát nižší IC50 při pH 6,8 než při pH 7,4. U cisplatinu byla hodnota IC50 při pH 6,8 horší než při pH 7,4 nebo neexistoval žádný prokazatelný pH efekt.
Příklad 7
Antitumorový efekt thioplatinu na lidský xenotransplantát
Odkazuje se na obr. 4
Lidské buňky H10 bronchiálního karcinomu malých buněk (A) nebo buňky SW707 kolorektálního karcinomu (B) byly subkutánně injektovány do Nu/Nu-myší a o 12 dnů později, když tumory dosáhly průměru 8 až 10 mm, dostalo 5 myší jednotlivě injekci buď s 10% tweenu 80 (hvězdičky; = kontrola), 10 mg/kg cisplatin (trojhran), nebo s 10 mg/kg thioplatinu rozpuštěného na koncentraci o 1 mg/ml v 10% tweenu 80 (kvadrát). Velikosti tumorů byly stanoveny ve dvou směrech a relativní tumorový růst byl spočítán. Střední hodnoty jsou uvedeny na obr. 4.
(C): Střední tělesné hmotnosti skupiny s bronchiálním karcinomem malých buněk. Standardní odchylky byly menší než 3%.
Z obrázku 4 vyplývá, že cisplatin u buněk H10 byl účinný, zatímco u kolorektálního karcinomu (SW707) se dokonce při dávce 10 mg/kg neprojevil žádný účinek. Ve stejné dávce byl thioplatin účinný u obou druhů karcinomu. Střední velikost tumoru skupiny léčené thioplatinem byla menší než u skupiny léčené cisplatinem. Thioplatinem se velikost tumoru u bronchiálního karcinomu malých buněk zmenšila na 23 % kontrolní skupiny (tzn. zmenšení na cca. 1/4 kontroly), zatímco cisplatinem byla dosažena poloviční velikost ve srovnání s kontrolou (obr.4A). V případě kolorektálního karcinomu neukázal cisplatin žádný efekt, zatímco se thioplatinem zabránilo růstu tumoru (obr. 4B).
Ztráta hmotnosti je hrubým odhadem toxických vedlejších účinků. Zatímco myši léčené cisplatinem dosáhli ztráty 12 % a 13 % ve 3 a 6 dni po léčení, nebyla u skupiny léčené thioplatinem zjištěna žádná ztráta hmotnosti (obr. 4C).
-8CZ 293449 B6
Příklad 8
Výzkum vlivu toxicity na ledviny a tenké střevo
Odkazuje se na obr. 5.
Švýcarské myši obdrželi i.p. dávku buď 15 mg/kg cisplatinu (A,C), nebo 20 mg/kg thioplatinu (B,D). O čtyři dny později byly zhotoveny histologické řezy tenkého střeva (A,B) a ledvin (C,D) a zbarveny hematoxylinem a eosinem.
U myší léčených cisplatinem ukázaly ledviny těžkou degeneraci a vakuolizaci tubuli (obr. 5C). Struktura tenkého střeva byla z velké části poškozena a bylo možné vidět v lamina propria (obr. 5A) velké infíltráty. Naproti tomu nechává léčení vysokou dávkou o 10 mg/kg thioplatimní strukturu ledvin (obr. 5D) a tenkého střeva (obr. 5B) nedotčenu.
Claims (15)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Farmaceutický prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce I kde R] a R2 nezávisle na sobě znamenají přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 30 atomy uhlíku, přímý nebo rozvětvený alkenylový zbytek se 2 až 30 atomy uhlíku, monocyklický nebo polycyklický alkylový zbytek s 3 až 30 atomy uhlíku, monocyklický nebo polycyklický alkenylový zbytek s 4 až 30 atomy uhlíku nebo monocyklický nebo polycyklický aromatický zbytek s 6 až 30 atomy uhlíku, přičemž tyto zbytky mohou být případně substituovány jedním nebo více substituenty.
- 2. Farmaceutický prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve sloučenině vzorce I Ri a R2 znamenají přímý zbytek C]_i4-alkyl nebo C3_i4-cykloalkyl.
- 3. Farmaceutický prostředek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že ve sloučenině vzorce I R] a R2 znamenají skupinu CH3CH2.
- 4. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím, že sloučeninou vzorce I je dimethylxantogenát platnatý komplex nebo diethylxantogenát platnatý komplex.
- 5. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že navíc obsahuje imunosupresivní sloučeninu, zvolenou z cyklosporinu, rapamycinu, 15deoxyspergualinu, muronomabu CD3 a azathioprinu.
- 6. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že navíc obsahuje cytokiny, interferon nebo další cytostatické prostředky.
- 7. Farmaceutický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že dalším cytostatickým prostředkem je cisplatina, methotrexat, aminopterin, dakarbacin, deriváty nitromočoviny,-9CZ 293449 B6 fluorouracil, bleomycin, daunomycin, daunorubicin, doxorubicin, mithramycin nebo mitomycinC.
- 8. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že je ve formě jednotkové dávky pro podávání savci, kteiý potřebuje léčbu prostředkem proti rakovině.
- 9. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoliv z nároků laž8, vyznačující se tím, že dále obsahuje farmaceuticky přijatelný inertní nosič nebo ředidlo.
- 10. Farmaceutický prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 pro léčbu rakovinového onemocnění.
- 11. Farmaceutický prostředek podle nároku 10, kde rakovinovým onemocněním jsou testikulární tumory, karcinomy vaječníku, karcinomy měchýře, karcinomy tlustého střeva, karcinomy prostaty, karcinomy malých a nemalých plicních buněk, karcinomy hlavových a krčních částí, karcinomy hrudních a břišních oblastí, karcinomy děložní sliznice a krčku, melanomy a leukemie.
- 12. Farmaceutický prostředek podle nároku 10, kde rakovinovým onemocněním je karcinom malých plicních buněk nebo karcinom tračníku a konečníku.
- 13. Použití farmaceutického prostředku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 pro výrobu léčiva pro léčbu rakovinového onemocnění.
- 14. Použití podle nároku 13, přičemž rakovinovým onemocněním jsou testikulámí tumory, karcinomy vaječníku, karcinomy měchýře, karcinomy tlustého střeva, karcinomy prostaty, karcinomy malých a nemalých plicních buněk, karcinomy hlavových a krčních částí, karcinomy hrudních a břišních oblastí, karcinomy děložní sliznice a krčku, melanomy a leukemie.
- 15. Použití podle nároku 10, přičemž rakovinovým onemocněním je karcinom malých plicních buněk a karcinom tračníku a konečníku.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19838547 | 1998-08-25 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2001569A3 CZ2001569A3 (cs) | 2001-09-12 |
CZ293449B6 true CZ293449B6 (cs) | 2004-04-14 |
Family
ID=7878626
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2001569A CZ293449B6 (cs) | 1998-08-25 | 1999-08-25 | Farmaceutické prostředky obsahující platinové komplexní sloučeniny a jejich použití |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6881751B2 (cs) |
EP (1) | EP1107751B1 (cs) |
JP (1) | JP2002523361A (cs) |
KR (1) | KR20010079680A (cs) |
CN (1) | CN1224385C (cs) |
AT (1) | ATE241975T1 (cs) |
AU (1) | AU769882C (cs) |
BR (1) | BR9913321A (cs) |
CA (1) | CA2341701A1 (cs) |
CZ (1) | CZ293449B6 (cs) |
DE (2) | DE59905863D1 (cs) |
DK (1) | DK1107751T3 (cs) |
ES (1) | ES2201792T3 (cs) |
HU (1) | HUP0103262A3 (cs) |
IL (1) | IL141575A0 (cs) |
MX (1) | MXPA01001999A (cs) |
NO (1) | NO20010907L (cs) |
NZ (1) | NZ509529A (cs) |
PL (1) | PL346643A1 (cs) |
PT (1) | PT1107751E (cs) |
WO (1) | WO2000010543A2 (cs) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP1391221A1 (en) * | 2002-08-23 | 2004-02-25 | Deutsches Krebsforschungszentrum Stiftung des öffentlichen Rechts | A pharmaceutical preparation containing palladium complex compounds and the uses thereof for treating cancer and autoimmune disease |
EP1541142A1 (en) * | 2003-12-10 | 2005-06-15 | Deutsches Krebsforschungszentrum Stiftung des öffentlichen Rechts | Pharmaceutical compositions containing platinum complexes with secondary xanthates and therapeutic uses thereof |
US20080193961A1 (en) * | 2004-09-29 | 2008-08-14 | Easley Christopher J | Localized Control of Thermal Properties on Microdevices and Applications Thereof |
US8056881B2 (en) * | 2004-10-13 | 2011-11-15 | University Of Virginia Patent Foundation | Electrostatic actuation for management of flow in micro-total analysis systems (μ-TAS) and related method thereof |
WO2006090931A1 (ja) * | 2005-02-28 | 2006-08-31 | Eisai R & D Management Co., Ltd. | スルホンアミド化合物の抗癌剤との新規併用 |
WO2007047336A2 (en) * | 2005-10-12 | 2007-04-26 | University Of Virginia Patent Foundation | Integrated microfluidic analysis systems |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4843161A (en) | 1984-06-01 | 1989-06-27 | Massachusetts Institute Of Technology | Platinum-intercalative complexes for the treatment of cancer |
US4885376A (en) | 1987-10-13 | 1989-12-05 | Iowa State University Research Foundation, Inc. | New types of organometallic reagents and catalysts for asymmetric synthesis |
US5068375A (en) | 1990-10-01 | 1991-11-26 | Exxon Research & Engineering Company | Substituted noble metal xanthates |
ZA941290B (en) | 1993-02-26 | 1995-08-25 | Res Dev Foundation | Combination cisplatin/tamoxifen therapy for human cancers |
US5844001A (en) | 1993-02-26 | 1998-12-01 | Research Development Foundation | Combination platinum chemotherapeutic/antiestrogen therapy for human cancers |
-
1999
- 1999-08-25 AT AT99953589T patent/ATE241975T1/de not_active IP Right Cessation
- 1999-08-25 MX MXPA01001999A patent/MXPA01001999A/es not_active IP Right Cessation
- 1999-08-25 AU AU10286/00A patent/AU769882C/en not_active Ceased
- 1999-08-25 WO PCT/DE1999/002656 patent/WO2000010543A2/de not_active Application Discontinuation
- 1999-08-25 NZ NZ509529A patent/NZ509529A/en unknown
- 1999-08-25 CN CNB998101141A patent/CN1224385C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1999-08-25 ES ES99953589T patent/ES2201792T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-08-25 CA CA002341701A patent/CA2341701A1/en not_active Abandoned
- 1999-08-25 JP JP2000565865A patent/JP2002523361A/ja active Pending
- 1999-08-25 DE DE59905863T patent/DE59905863D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-08-25 DE DE19940407A patent/DE19940407A1/de not_active Withdrawn
- 1999-08-25 PL PL99346643A patent/PL346643A1/xx unknown
- 1999-08-25 EP EP99953589A patent/EP1107751B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-08-25 KR KR1020017002273A patent/KR20010079680A/ko not_active Application Discontinuation
- 1999-08-25 CZ CZ2001569A patent/CZ293449B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1999-08-25 HU HU0103262A patent/HUP0103262A3/hu unknown
- 1999-08-25 DK DK99953589T patent/DK1107751T3/da active
- 1999-08-25 PT PT99953589T patent/PT1107751E/pt unknown
- 1999-08-25 BR BR9913321-0A patent/BR9913321A/pt not_active IP Right Cessation
- 1999-10-25 IL IL14157599A patent/IL141575A0/xx unknown
-
2001
- 2001-02-15 US US09/784,618 patent/US6881751B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-02-22 NO NO20010907A patent/NO20010907L/no not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2000010543A2 (de) | 2000-03-02 |
AU1028600A (en) | 2000-03-14 |
NZ509529A (en) | 2003-07-25 |
WO2000010543A3 (de) | 2000-08-10 |
HUP0103262A2 (hu) | 2001-12-28 |
JP2002523361A (ja) | 2002-07-30 |
US6881751B2 (en) | 2005-04-19 |
NO20010907D0 (no) | 2001-02-22 |
EP1107751B1 (de) | 2003-06-04 |
NO20010907L (no) | 2001-04-25 |
PL346643A1 (en) | 2002-02-25 |
DE19940407A1 (de) | 2000-03-09 |
CA2341701A1 (en) | 2000-03-02 |
DE59905863D1 (de) | 2003-07-10 |
CN1398183A (zh) | 2003-02-19 |
CZ2001569A3 (cs) | 2001-09-12 |
ES2201792T3 (es) | 2004-03-16 |
EP1107751A2 (de) | 2001-06-20 |
HUP0103262A3 (en) | 2004-03-01 |
AU769882B2 (en) | 2004-02-05 |
US20020004526A1 (en) | 2002-01-10 |
IL141575A0 (en) | 2002-03-10 |
AU769882C (en) | 2004-10-07 |
CN1224385C (zh) | 2005-10-26 |
PT1107751E (pt) | 2003-10-31 |
MXPA01001999A (es) | 2002-04-24 |
DK1107751T3 (da) | 2003-09-29 |
KR20010079680A (ko) | 2001-08-22 |
ATE241975T1 (de) | 2003-06-15 |
BR9913321A (pt) | 2001-05-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2429838C2 (ru) | Комбинированная химиотерапия | |
UA80552C2 (en) | Combined drug of the antitumoral derivative indolopyrrolocarbazole and other antitumoral agent and its application at cancer treatment | |
KR101230085B1 (ko) | 7―(2,5-디히드로―4-이미다조[1,2-a]피리딘-3-일-2,5-디옥소-1h-피롤-3-일)-9-플루오로-1,2,3,4-테트라히드로-2-(1-피페리디닐카르보닐)-피롤로[3,2,1-jk][1,4]벤조디아제핀에 의한 암 화학요법의 강화 | |
KR20200123137A (ko) | 삼치환 벤조트리아졸 유도체의 사용 방법 | |
KR101401220B1 (ko) | 방사선 치료 증강제 | |
WO2019217164A1 (en) | Compositions and methods for treating cancer and other diseases | |
CZ293449B6 (cs) | Farmaceutické prostředky obsahující platinové komplexní sloučeniny a jejich použití | |
KR20020050225A (ko) | 펜타플루오로벤젠술폰아미드를 사용하는 복합 치료법 | |
CA2210600A1 (en) | Inhibitor of tumor metastasis or recurrence | |
WO1992011247A1 (en) | Anticancer composition and compound | |
EP2117539B1 (en) | A method of administering an antitumor compound | |
RU2240793C1 (ru) | Противоопухолевое средство | |
EP1530494B1 (en) | A pharmaceutical preparation containing palladium complex compounds | |
RU2482855C2 (ru) | Противоопухолевое средство, включающее производное цитидина и карбоплатин | |
CN104606189A (zh) | 一种化合物在制备mTOR抑制剂中的应用 | |
JPH1081631A (ja) | 癌転移または再発抑制剤 | |
CN111714498A (zh) | 用于治疗卵巢癌的喹啉衍生物 | |
JP2018020991A (ja) | 細胞増殖抑制剤 | |
NZ740252A (en) | Antitumor agent including low-dose irinotecan hydrochloride hydrate | |
CN104619325A (zh) | 治疗肿瘤的组合药物及其应用 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20050825 |