CZ29275U1 - Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin - Google Patents

Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin Download PDF

Info

Publication number
CZ29275U1
CZ29275U1 CZ2015-31940U CZ201531940U CZ29275U1 CZ 29275 U1 CZ29275 U1 CZ 29275U1 CZ 201531940 U CZ201531940 U CZ 201531940U CZ 29275 U1 CZ29275 U1 CZ 29275U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
veterinary composition
composition according
lactoferrin
ala
leu
Prior art date
Application number
CZ2015-31940U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jan Gebauer
Radek Tesařík
Ján Matiašovic
Martin Faldyna
Martina Danešová
Petr Ryšávka
Original Assignee
Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i., Brno
Pharmaceutical Biotechnology S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i., Brno, Pharmaceutical Biotechnology S.R.O. filed Critical Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i., Brno
Priority to CZ2015-31940U priority Critical patent/CZ29275U1/en
Publication of CZ29275U1 publication Critical patent/CZ29275U1/en

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

Oblast technikyTechnical field

Technické řešení se týká veterinární kompozice s obsahem rekombinantního laktoferinu pro prevenci a léčbu průjmových onemocnění.The invention relates to a veterinary composition containing recombinant lactoferrin for the prevention and treatment of diarrheal diseases.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Pomineme-li přímé ztráty v prvních týdnech života, kdy jsou selata odkázána na mateřskou výživu a skrze ni je můžeme částečně ovlivňovat, v období odstavu a několika týdnů po něm je jejich zdravotní stav zcela v rukou chovatelů. Toto období je pro selata velmi důležitou vývojovou etapou. Během ní jsou vystavena řadě nepříznivých vlivů, jejichž zvládnutí do značné míry ovlivňuje úspěšnost a ekonomiku odchovu. Jedním z nej závažnějších problémů odstavu jsou zažívací poruchy doprovázené průjmy. Jejich vznik je dán nejen radikální změnou výživy a ukončením období chráněnosti laktogenní imunitou, která selata bránila před původci průj mových infekcí, ale také i zásadní změnou ve složení střevní mikroflóry. Průjmy po odstavu obvykle nejsou příčinou přímých ztrát úhynem, ale ztrát nepřímých způsobených zastavením růstu nebo případnými váhovými ztrátami, které neúměrně prodlužují období výkrmu. Hlavními původci průjmových onemocnění v tomto období jsou z bakterií zejména enteropatogenní kmeny Escherichia coli, salmonely, klostridie a lawsonie, z virů zejména rotaviry a koronaviry.Leaving aside the direct losses in the first weeks of life, when piglets are dependent on maternal nutrition and through them we can partially influence them, during the weaning period and several weeks thereafter, their health is entirely in the hands of breeders. This period is a very important stage for piglets. During it are exposed to a number of adverse influences, whose management largely affects the success and economy of rearing. One of the most serious problems of weaning is digestive disorders accompanied by diarrhea. Their formation is due not only to a radical change in nutrition and the end of the period of protection by lactogenic immunity, which prevented piglets from causing diarrhea infections, but also to a fundamental change in the composition of the intestinal microflora. Post-weaning leases are usually not the cause of direct mortality losses, but of indirect losses due to growth arrest or possible weight loss, which disproportionately prolong the fattening period. The main causative agents of diarrhea in this period are mainly enteropathogenic strains of Escherichia coli, salmonella, clostridia and lawsonia from bacteria, especially rotaviruses and coronaviruses.

V minulosti byl problém průjmů odstavených selat řešen plošným nasazením antibiotik, která měla eliminovat hlavní původce střevních infekcí a zároveň potencovat jejich růstové schopnosti. Postupný nárůst bakteriálních kmenů vykazujících mnohočetnou rezistenci vedl orgány Evropské unie k tomu, že používání krmných antibiotik bylo výrazně omezeno.In the past, the problem of diarrhea of weaned piglets was solved by the widespread use of antibiotics, which were supposed to eliminate the main cause of intestinal infections and at the same time to potentiate their growth ability. The gradual increase in bacterial strains showing multiple resistance has led the European Union authorities to significantly reduce the use of feed antibiotics.

Obava z hromadného výskytu střevních infekcí a to zejména u odstavených selat vedla k tomu, že do krmiv určených pro odstávčata začal být ve velkých množstvích přidáván oxid zinku. V současné době se množství zinku v krmivech pohybují mezi 2 až 3 gramy na kg přijaté sušiny. Většina takto přijatého zinku je opět střevem vyloučena a objevuje se ve výkalech a následné i v kejdě. Kejda, která se používá k hnojení, nesmí obsahovat více než 300 mg zinku na 1 kg kejdy. Podle monitoringu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se dnes stává nadbytek zinku v odpadech ze živočišné výroby jedním z významných faktorů, které negativně ovlivňují životní prostředí. EU proto usiluje o zásadní omezení takto obohacených krmiv. Jejich vysazení bez adekvátní náhrady by však představovalo vysoké riziko pro chovatele hospodářských zvířat z důvodu zvýšené nemocnosti zvířat a snížení výnosů. Hledání vhodné náhrady je o to aktuálnější, že chovatelská praxe ukazuje, že ani antibiotika ani oxid zinku problém poodstavových průjmů uspokojivě neřeší.Concern about the massive incidence of intestinal infections, particularly in weaned piglets, has led to the introduction of large amounts of zinc oxide into weaners. At present, the amount of zinc in feed is between 2 and 3 grams per kg of dry matter received. Most of the zinc ingested is again eliminated by the intestine and appears in the feces and subsequently in the manure. The manure used for fertilization shall not contain more than 300 mg of zinc per kg of manure. According to the monitoring of the Central Institute for Supervising and Testing in Agriculture today, the excess of zinc in animal waste is becoming one of the important factors that negatively affect the environment. The EU therefore seeks to significantly reduce such enriched feed. However, introducing them without adequate compensation would pose a high risk for livestock farmers due to increased morbidity and reduced yields. The search for a suitable substitute is all the more topical because breeding practice shows that neither antibiotics nor zinc oxide satisfactorily addresses the problem of post-weaning diarrhea.

Jednou z možností, která představuje praktické řešení uvedené problematiky, je obohacení krmivá selat o antimikrobiální proteiny, které mají silné antimikrobiální účinky, ale vzhledem ke své biologické povaze nepředstavují zátěž pro samotné zvíře ani pro životní prostřední. Jedním z nej slibnějších kandidátů je protein mateřského mléka laktoferin. Laktoferin je látka biogenní povahy, nacházející se v tělních tekutinách a sekretech. Kromě přímého antibakteriálního účinku vykazuje ještě výrazný protizánětlivý efekt. Nachází se na všech sliznicích, kde tvoří jeden znejúěinnějších systémů nespecifické obrany proti infekci (review Ochoa a Cleary 2009). Pokusy použít bovinní laktoferin izolovaný z mléka (případně jiných zdrojů) jako preventivní, případně i léčebný prostředek proti střevním infekcím nejen mláďat, ale i novorozených dětí byly většinou úspěšné (Shan aj. 2007). Rozsáhlejšímu využití laktoferinu v prevenci a léčbě enterálních infekcí brání zejména jeho cena.One option that provides practical solutions to this problem is the enrichment of piglet feed with antimicrobial proteins, which have potent antimicrobial effects but because of their biological nature they do not pose a burden to the animal itself or to the environment. One of the most promising candidates is breast milk protein lactoferrin. Lactoferrin is a substance of biogenic nature found in body fluids and secretions. In addition to the direct antibacterial effect, it also has a marked anti-inflammatory effect. It is found on all mucous membranes where it forms one of the most effective systems of non-specific defense against infection (review by Ochoa and Cleary 2009). Attempts to use bovine lactoferrin isolated from milk (or other sources) as a preventive or possibly therapeutic agent against intestinal infections not only of pups but also of newborn children were mostly successful (Shan et al. 2007). The widespread use of lactoferrin in the prevention and treatment of enteral infections is mainly prevented by its cost.

Laktoferin je esenciální složkou mateřského mléka s prokázanými antibakteriálním, protizánětlivými a protinádorovými účinky (Adlerova a kol., 2008). Doplnění antimikrobiálního proteinu laktoferinu do potravy selat po odstavení od příjmu mateřského mléka se zdá být nej přirozenějším řešením poodstavových průjmů. Otázkou je, jak získat dostatečné množství laktoferinu pro obohacení potravy selat. Náhradním zdrojem laktoferinu se mohou stát různé geneticky modifikované organismy, do jejichž genomu je vložen gen pro produkci laktoferinu. To, jaký je o lakto-1 CZ 29275 Ul ferin zájem, je patrné z množství různých druhů organismů, ve kterých se o jeho produkci snaží výzkumné skupiny po celém světě (review Conesa et al., 2010). Z organismů, ve kterých se podařilo úspěšně produkovat laktoferin, jmenujme např. Saccharomyces cerevisce, Aspergilluso oryzae a Aspergillus nidulan, Aspergillus awamori a Pichia pastoris.Lactoferrin is an essential component of breast milk with proven antibacterial, anti-inflammatory and anti-tumor effects (Adlerova et al., 2008). The addition of the antimicrobial protein lactoferrin to piglet food after weaning from breast milk seems to be the most natural solution to post-weaning diarrhea. The question is how to get enough lactoferrin to enrich piglet food. Various genetically modified organisms in whose genome the gene for lactoferrin production is inserted can become a substitute source of lactoferrin. The interest in Lactto-1 CZ 29275 Ul ferin is evident from a number of different organisms in which research groups around the world seek to produce it (review Conesa et al., 2010). Among the organisms in which lactoferrin has been successfully produced are, for example, Saccharomyces cerevisce, Aspergillus oryzae and Aspergillus nidulan, Aspergillus awamori and Pichia pastoris.

Laktoferin je esenciální složkou mateřského mléka, které ovlivňuje vývoj orgánů a fyziologii novorozence. Jako člen rodiny transferinů, patří mezi proteiny, které jsou schopné vázat ionty železa. Poprvé byl laktoferin izolován z kravského mléka v roce 1939 (Sorensen a Sorensen, 1939). V roce 1960 byl popsán třemi na sobě nezávislými laboratořemi jako hlavní protein lidského mléka schopný vázat železo (Groves, 1960; Johanson, 1960; Montreuil a kol., 1960). Laktoferin je glykoprotein o molekulové hmotnosti cca 80 kDa. Molekulová struktura a sekvence aminokyselin lidského laktoferinu byly popsány v roce 1984 (Metz-Boutique a kol., 1984). V těle existuje několik významnějších zdrojů laktoferinu - myeloidní buňky, zejména neutrofilní granulocyty (Iyer a Lonnerdal, 1993; Baggiolini a kol., 1970; Saito a kol., 1993), sekreční epiteliální buňky (Baynes a Bezwoda, 1994) a ledviny (Abrink a kol., 2000). Laktoferin lze nalézt nejen v buňkách, které ho produkují, ale také ve většině slizniěních sekretů - mléce, kolostru, děložních a vaginálních sekretech, semenné plasmě, slinách, žluči, pankreatické šťávě, sekretech tenkého střeva, nosu a slinách (Masson a Heremans, 1971; Brock, 1980; Masson a kol., 1966; Baker, 1994; Levay a Viljoen, 1995; Lonnerdal a Iyer, 1995; Kikuchi a kol., 2003; Baker a Baker, 2005). Laktoferin se nachází v relativně nízkých koncentracích také v krevní plasmě (Rumke a kol., 1971; Boxer a kol., 1982; Brown a kol., 1983; Broxmeyer a kol., 1983; Otnaess a kol., 1983; Chung a kol., 1985; Scott, 1989). Koncentrace laktoferinu výrazně stoupá v průběhu zánětlivé reakce. Některými autory je proto řazen mezi tzv. proteiny akutní fáze (Kanyshkova a kol., 2001). Nejvyšší koncentrace laktoferinu se však nachází přímo v místě zánětu (Birgens, 1985). Kromě schopnosti vázat ionty železa a podílet se na jeho metabolismu, má laktoferin řadu dalších biologických funkcí, včetně úlohy v buněčné proliferaci a diferenciaci, v obraně organismu proti bakteriím, virům a parazitům. Antimikrobní účinky laktoferinu jsou spojeny, kromě vyvažování železa nutného k růstu bakterií, také s jeho schopností vázat se na lipopolysacharid. Prostřednictvím elektrostatických interakcí mezi negativně nabitou lipidovou složkou lipopolysacharidů a pozitivně nabitým povrchem laktoferinu dochází ke změnám permeability bakteriální buněčné membrány (Valenti a Antoníni, 2005).Lactoferrin is an essential component of breast milk, which affects the development of organs and the physiology of the newborn. As a member of the transferrin family, it belongs to proteins that are capable of binding iron ions. For the first time lactoferrin was isolated from cow's milk in 1939 (Sorensen and Sorensen, 1939). In 1960, it was described by three independent laboratories as the major human milk protein capable of binding iron (Groves, 1960; Johanson, 1960; Montreuil et al., 1960). Lactoferrin is a glycoprotein with a molecular weight of about 80 kDa. The molecular structure and amino acid sequence of human lactoferrin was described in 1984 (Metz-Boutique et al., 1984). There are several major sources of lactoferrin in the body - myeloid cells, especially neutrophil granulocytes (Iyer and Lonnerdal, 1993; Baggiolini et al., 1970; Saito et al., 1993), secretory epithelial cells (Baynes and Bezwoda, 1994) and kidneys (Abrink et al., 2000). Lactoferrin can be found not only in the cells that produce it, but also in most mucosal secretions - milk, colostrum, uterine and vaginal secretions, seminal plasma, saliva, bile, pancreatic juice, secretions of the small intestine, nose and saliva (Masson and Heremans, 1971) Brock, 1980; Masson et al., 1966; Baker, 1994; Levay and Viljoen, 1995; Lonnerdal and Iyer, 1995; Kikuchi et al., 2003; Baker and Baker, 2005). Lactoferrin is also found at relatively low concentrations in blood plasma (Rumke et al., 1971; Boxer et al., 1982; Brown et al., 1983; Broxmeyer et al., 1983; Otnaess et al., 1983; Chung et al. , 1985; Scott, 1989). The concentration of lactoferrin increases significantly during the inflammatory reaction. It is therefore classified by some authors as so-called acute phase proteins (Kanyshkova et al., 2001). However, the highest lactoferrin concentration is found directly at the site of inflammation (Birgens, 1985). In addition to its ability to bind iron and to participate in its metabolism, lactoferrin has a number of other biological functions, including a role in cell proliferation and differentiation, in defending the body against bacteria, viruses and parasites. The antimicrobial effects of lactoferrin are associated, in addition to balancing the iron necessary for bacterial growth, with its ability to bind to lipopolysaccharide. Through electrostatic interactions between the negatively charged lipid component of lipopolysaccharides and the positively charged lactoferrin surface, changes in the permeability of the bacterial cell membrane occur (Valenti and Antonini, 2005).

Antimikrobních účinků laktoferinu se využívá rovněž k obohacování krmných doplňků a směsi pro experimentální účely. Část experimentů byla provedena na selatech jako modelu pro lidskou medicínu. Bylo prokázáno, že krmení bezmikrobních selat laktoferinem, v porovnání s bovinním sérovým albuminem, snížilo mortalitu selat po intravenózní aplikaci lipopolysacharidu ze 74 na 17 % (Lee a kol., 1998). Selata krmena mlékem transgenní krávy produkující lidský laktoferin vykazovala jak vyšší hladinu protilátek, tak i vyšší Thl a Th2 buněčnou odpověď, stejně jako lepší strukturu střevního epitelu (Li a kol., 2014) a zvýšenou proliferaci střevních buněk (Reznikov a kol., 2014). Harada se spolupracovníky popsali, že laktoferin je ze střeva resorbován do krve, v níž se objeví již za 2 hodiny; z ní je dále secemován do žluče, v níž dosahuje maximální koncentrace za cca 12 hodin (Harada kol., 1999). Suplementace krmivá laktoferinem odstaveným selatům zvyšovala výšku jejich střevních klků a v důsledku toho vedla ke zvýšení jejich denních přírůstků; v průměru o více než 40 % (Wang a kol., 2006). Laktoferin rovněž zvyšuje schopnost krevních i slezinných lymfocytů reagovat na in vitro mitogenní podněty. Kromě toho zvyšuje koncentraci sérových IgG, IgA, C4 složky komplementu a koncentrace sérového železa (Shan a kol., 2007; Comstock a kol., 2014). Část výše popsaných účinků může jít na vrub zvýšeni exprese mRNA pro geny nespecifické imunity (Wang a kol., 2006; Yang a kol., 2014).The antimicrobial effects of lactoferrin are also used to enrich feed supplements and mixtures for experimental purposes. Part of the experiments was performed on piglets as a model for human medicine. Feeding of germ-free piglets with lactoferrin compared to bovine serum albumin has been shown to reduce the mortality of piglets after intravenous administration of lipopolysaccharide from 74 to 17% (Lee et al., 1998). Piglets fed the milk of transgenic cows producing human lactoferrin showed both higher antibody levels and higher Th1 and Th2 cellular responses, as well as improved intestinal epithelial structure (Li et al., 2014) and increased intestinal cell proliferation (Reznikov et al., 2014) . Harada and coworkers have described that lactoferrin is resorbed from the intestine into the blood in which it appears as early as 2 hours; it is then secreted into the bile, reaching a maximum concentration in about 12 hours (Harada et al., 1999). Supplementation of feed with lactoferrin weaned piglets increased the height of their intestinal villi and, as a result, increased their daily gains; on average by more than 40% (Wang et al., 2006). Lactoferrin also increases the ability of both blood and spleen lymphocytes to respond to in vitro mitogenic stimuli. In addition, it increases serum IgG, IgA, C4 complement concentration and serum iron concentrations (Shan et al., 2007; Comstock et al., 2014). Part of the above-described effects may be due to increased mRNA expression for non-specific immunity genes (Wang et al., 2006; Yang et al., 2014).

Byl rovněž studován vliv laktoferinu na složení střevní mikroflóry. Použití rekombinantního bovinního laktoferrampinu-laktoferricinu vedlo ke zvýšení obsahu laktobacilů a bifidobakterií ve střevě odstavených selat (Tang a kol., 2012). Jedním z důvodů vysvětlujících tuto skutečnost, je tzv. bifidogenní efekt laktoferinu a jeho pepsinového hydrolyzátu (Oda a kol., 2014).The effect of lactoferrin on the composition of the intestinal microflora was also studied. The use of recombinant bovine lactoferrampin-lactoferricin resulted in an increase in the content of lactobacilli and bifidobacteria in the intestine of weaned piglets (Tang et al., 2012). One of the reasons explaining this is the so-called bifidogenic effect of lactoferrin and its pepsin hydrolyzate (Oda et al., 2014).

Využití kvasinek jako krmného doplňku má delší tradici než využití laktoferinu. Pozitivní účinek kvasinek je založen na přítomnosti β-1,3/1,6 glukanu, který je rozpoznán receptory na povrchu buněk, nazývanými dektiny. Přestože některé práce benefit suplementace krmné dávky selat naThe use of yeast as a feed supplement has a longer tradition than the use of lactoferrin. The positive effect of yeast is based on the presence of β-1,3 / 1,6 glucan, which is recognized by cell surface receptors called dectins. Although some work benefit supplementation of feed rations piglets on

-2CZ 29275 Ul jejich růst nebo zdravotní stav neprokázaly (Hiss a Sauerwein, 2003; Sauerwein a kol., 2007), většina dalších studií zaměřených na tuto problematiku pozitivní efekt naopak prokázala. Tyto práce je možné rozdělit do dvou skupin.They did not show their growth or health (Hiss and Sauerwein, 2003; Sauerwein et al., 2007), but most other studies on this issue showed a positive effect. These works can be divided into two groups.

První testovala, zda kvasinky mohou být alternativou za antimikrobiální promotory růstu. Proká5 žaly pozitivní vliv na průměrný denní přírůstek, příjem krmivá a vybrané faktory imunitního systému; např. odpovědi na vakcinaci (Jung a kol., 2004; Li a kol., 2005, 2006a, 2006b; van der Peet-Schwering a kol., 2007; Hester a kol., 2012).The first tested whether yeast could be an alternative to antimicrobial growth promoters. They showed positive effects on average daily gain, feed intake and selected immune system factors; eg, responses to vaccination (Jung et al., 2004; Li et al., 2005, 2006a, 2006b; van der Peet-Schwering et al., 2007; Hester et al., 2012).

Druhá skupina pokusů byla zacílena na řešení poodstavových průjmů vyvolaných enterotoxigenními kmeny Escherichia coli (Stuyven a kol., 2009; Collier a kol., 2011; Badia a kol., 2012, Kilo árie a kol., 2012, Trckova a kol., 2014).The second group of experiments was aimed at addressing post-weaning diarrhea induced by enterotoxigenic strains of Escherichia coli (Stuyven et al., 2009; Collier et al., 2011; Badia et al., 2012, Kilo aria et al., 2012, Trckova et al., 2014 ).

Mezi nevýhody současného stavu veterinárních krmiv nebo veterinárních přípravků patří zejména to, že nedosahují dostatečné míry biologické účinnosti při prevenci a léčbě průjmových onemocnění zvířat, aby bylo možné dle současných požadavků omezit užívání léčiv, zejména antibiotik, nebo dalších přídavných látek, zejména zinku.Disadvantages of the current state of veterinary feed or veterinary preparations include, in particular, that they do not achieve sufficient biological efficacy in preventing and treating diarrhea in animals to limit the use of medicines, in particular antibiotics, or other additives, in particular zinc, according to current requirements.

Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution

Úkolem technického řešení je připravit nový typ veterinární kompozice, který by měl vhodné antimikrobiální a imunostimulační účinky zajišťující ochranu hospodářských zvířat, zejména selat, před poodstavovými průjmy, a tím účinně zamezoval úhynu hospodářských zvířat, zejména selat po jejich odstavení.The object of the present invention is to provide a new type of veterinary composition having suitable antimicrobial and immunostimulatory effects to protect livestock, especially piglets, from post-weaning diarrhea, thereby effectively preventing the death of livestock, especially piglets, after weaning.

Uvedený úkol splňuje a uvedené nevýhody a nedostatky odstraňuje protiprůjmová veterinární kompozice podle technického řešení, jejíž podstatou je, že obsahuje inaktivovanou rekombinantní kvasinkovou biomasu obsahující rekombinantní laktoferin sekvence SEQ LD NO:2 a/nebo jeho fragmenty, jež jsou s výhodou kumulovány uvnitř kvasinkové buňky.This object is achieved and the drawbacks and drawbacks are eliminated by the anti-diarrheal veterinary composition according to the invention, which comprises inactivated recombinant yeast biomass comprising the recombinant lactoferrin of SEQ ID NO: 2 and / or fragments thereof, which are preferably accumulated inside the yeast cell.

Kvasinky exprimující laktoferin mají potenciál stát se hodnotným krmným doplňkem zvyšuj ícím užitkovost a zlepšujícím zdravotní stav prasat a jiných hospodářských zvířat.Lactoferrin-expressing yeasts have the potential to become a valuable feed supplement that increases performance and improves the health of pigs and other livestock.

Podle jednoho provedení technického řešení je producentem laktoferinu, rekombinantní kvasinka, která patří do rodu Pichia obsahující gen o sekvenci SEQ ID NO:1 kódující laktoferin. S výhodou je rekombinantní kvasinkou patřící do rodu Pichia druh Pichia pastoris, výhodněji Pichia pastoris GS115. Takovéto kvasinky produkují rekombinantní prasečí laktoferin a po jejich inaktivaci jsou přidávány do krmivá hospodářských zvířat za účelem zvýšení biologického účinku krmivá. Spojením pozitivního účinku antimikrobiálního proteinu laktoferinu s tradičně uznávaným efektem kvasinek na obnovu střevní mikroflóry a slizniční imunitu vzniká jedinečná kombinace účinných látek, jejichž pozitivní vliv na imunitní systém a zažívání se vzájemně doplňuje. Tato kvasinka je běžným expresním systémem, tzn., má široké využití v produkci rekombi35 nantních proteinů. Výhodou oproti ostatním expresním systémům je vysoká míra růstu (tvorba biomasy) a schopnost růstu na jednoduchém, laciném médiu.In one embodiment, the producer is lactoferrin, a recombinant yeast belonging to the genus Pichia comprising a gene of SEQ ID NO: 1 encoding lactoferrin. Preferably, the recombinant yeast belonging to the genus Pichia is a species of Pichia pastoris, more preferably Pichia pastoris GS115. Such yeasts produce recombinant porcine lactoferrin and, after their inactivation, are added to the feed of livestock to enhance the biological effect of the feed. Combining the positive effect of the antimicrobial protein lactoferrin with the traditionally recognized effect of yeast on the restoration of intestinal microflora and mucosal immunity results in a unique combination of active substances whose positive effects on the immune system and digestion complement each other. This yeast is a common expression system, i.e. it is widely used in the production of recombinant 35 proteins. The advantage over other expression systems is the high growth rate (biomass formation) and the ability to grow on a simple, cheap medium.

Veterinární kompozice podle technického řešení představuje účinný prostředek, který využívá přirozené cesty obrany proti infekci založené na imunomodulačním účinku betaglukanů z buněčných stěn kvasinek a laktoferinu, popř. jeho štěpených fragmentů, které rovněž vykazují antimi40 krobiální účinky. Na jedné straně kompozice podporuje vlastní mechanismy obrany proti infekci a na druhé straně účinek krmivá fortifikujeme dodáváním látek biogenní povahy (rekombinantní laktoferin a jeho štěpné produkty, které přirozeně vznikají při kultivaci biomasy kvasinek a jejím následném zpracování), které průběh infekce mohou výrazně zmírňovat. Kompozice podle technického řešení kromě účinků samotného laktoferinu vykazuje ještě synergický imunomodulačni efekt betaglukanů kvasinkových stěn a na povrchu přítomných oligomananových struktur, jej ichž význam je v neutralizaci adhezivních faktorů některých patogenních bakterií. Kompozice podle technického řešení mající takovéto vlastnosti zásadním způsobem napomáhá k omezení ztrát hospodářských zvířat a k významnému omezení užívání antibiotik a krmiv s obsahem zinku.The veterinary composition according to the invention is an effective means which utilizes the natural defense pathways against infection based on the immunomodulatory effect of betaglucans from yeast cell walls and lactoferrin, respectively. its cleaved fragments, which also exhibit antimicrobial effects. On the one hand, the composition supports its own mechanisms of defense against infection and on the other hand, we fortify the effect of feed by supplying substances of a biogenic nature (recombinant lactoferrin and its cleavage products that naturally arise from yeast biomass cultivation and subsequent processing). In addition to the effects of lactoferrin alone, the composition according to the invention also exhibits a synergistic immunomodulatory effect of yeast wall betaglucans and the surface of oligomannan structures present, the importance of which is in neutralizing the adhesion factors of some pathogenic bacteria. A composition according to the invention having such properties substantially helps to reduce livestock losses and to significantly reduce the use of antibiotics and zinc-containing feed.

Technikou rekombinace genů byly připraveny kvasinky Pichia pastoris GS115 obsahující sek50 věnci kódující prasečí laktoferin (SEQ ID NO:1). Kvasinky obsahující tuto sekvenci produkujíPichia pastoris GS115 yeast containing a serpentine collagen coding for porcine lactoferrin (SEQ ID NO: 1) was prepared by recombinant gene technology. Yeasts containing this sequence produce

-3CZ 29275 U1 prasečí laktoferin, který zůstává uvnitř kvasinkové buňky (intracelulámí produkce), což je klíčovou výhodou při následném zpracování kvasinkové biomasy.The pig lactoferrin, which remains inside the yeast cell (intracellular production), is a key advantage in the subsequent processing of yeast biomass.

Inaktivace kvasinkové biomasy se provádí pomocí zvýšené teploty, s výhodou při 50 °C.The inactivation of the yeast biomass is carried out at an elevated temperature, preferably at 50 ° C.

Účinná složka přípravku podle technického řešení je ve formě sušeného prášku, získaného lyofí5 lizací, fluidním sušením nebo sprejovým sušením nebo kapalina. Množství inaktivované rekombinantní kvasinky v kompozice podle technického řešení je v rozsahu 0,001 až 90 % hmotu., s výhodou 1 až 10 % hmotn. na celkovou hmotnost kompozice.The active ingredient of the preparation according to the invention is in the form of a dried powder obtained by lyophilization, fluid drying or spray drying or a liquid. The amount of inactivated recombinant yeast in the composition according to the invention is in the range of 0.001 to 90% by weight, preferably 1 to 10% by weight. to the total weight of the composition.

Podle dalšího provedení technického řešení kompozice může dále obsahovat doplňkové biologicky aktivní látky v množství od 0,001 do 99 % hmotn., na celkovou hmotnost kompozice, s výhodou 0,1 až 2 % hmotn.. Tyto doplňkové biologicky aktivní látky jsou vybrané ze skupiny obsahující beta-glukan, laktózu. LgY protilátky, panthenol, kyselinu hyaluronovou, její deriváty a soli, allantoin, včelí vosk a jeho deriváty, polylysin a jeho deriváty, nikotinamid, vitamíny, minerály, probiotické oligosacharidy, přísady podporující regeneraci a ochranu střeva, krátkořetězcové mastné kyseliny, rostlinné extrakty nebo jiné biologicky aktivní látky.According to another embodiment of the invention, the composition may further comprise additional biologically active substances in an amount of from 0.001 to 99% by weight, based on the total weight of the composition, preferably 0.1 to 2% by weight. -glucan, lactose. LgY antibodies, panthenol, hyaluronic acid, its derivatives and salts, allantoin, beeswax and its derivatives, polylysine and its derivatives, nicotinamide, vitamins, minerals, probiotic oligosaccharides, intestinal regeneration and protection additives, short-chain fatty acids, plant extracts or other biologically active substances.

Podle ještě dalšího provedení technického řešení kompozice může dále obsahovat fyziologicky přijatelné pomocné látky v množství od 0,01 do 99 % hmotn., s výhodou 90 až 99 % hmotn. na celkovou hmotnost kompozice. Tyto jsou vybrané ze skupiny obsahující mikrokrystalickou celulózu, kukuřičný škrob, bramborový škrob, inulin, bambusovou vlákninu, resistentní škrob, agar, hydroxypropylmetylcelulózu, sodnou sůl karboxymetylcelulózy, maltodextrin, nebo jejich směsi, glycerin, makadamový olej, polyakrylát sodný, soli laureátu, cetearylalkohol, kokosové máslo, xylitol, manitol, erythritol, želatinu, alginát, agar, chlorhexidin-diglukonát, chlorhexidin, stearan hořečnatý, vodu.According to yet another embodiment of the invention, the composition may further comprise physiologically acceptable excipients in an amount of from 0.01 to 99% by weight, preferably 90 to 99% by weight. to the total weight of the composition. These are selected from the group consisting of microcrystalline cellulose, corn starch, potato starch, inulin, bamboo fiber, resistant starch, agar, hydroxypropylmethylcellulose, sodium carboxymethylcellulose, maltodextrin, or mixtures thereof, glycerin, macadam oil, sodium polyacrylate, laureate salt, cetate. coconut butter, xylitol, mannitol, erythritol, gelatin, alginate, agar, chlorhexidine digluconate, chlorhexidine, magnesium stearate, water.

Kompozice podle technického řešeni může být vyráběna v různých aplikačních formách, zejména v pevné, polotuhé formě nebo ve formě kapaliny, s výhodou ve formě prášku, pulvisu, granulátu, mikropelet, tablet, pasty nebo tekutiny. Aplikuje se per os, jako složka krmivá zvířat.The composition according to the invention can be produced in various application forms, in particular in solid, semi-solid or liquid form, preferably in the form of powder, pulse, granulate, micropellets, tablets, paste or liquid. It is applied orally as an animal feed component.

Kompozice podle technického řešení se používá k prevenci nebo léčbě průjmových onemocněni zvířat, s výhodou poodstavových průjmů selat.The composition of the invention is used to prevent or treat diarrheal diseases of animals, preferably post-weaning diarrhea of piglets.

Při podpůrné terapii lze kompozici podle technického řešení použít i v kombinaci s jinými farmaceutickými přípravky, např. přípravky vybranými ze skupiny zahrnující antimykotikum, antibioJO tikům, chemoterapeutikum, vakcíny a sloučeniny zinku.In adjunctive therapy, the composition of the invention may also be used in combination with other pharmaceutical preparations, e.g., those selected from the group consisting of an antifungal, antibiotic, chemotherapeutic, vaccine, and zinc compound.

Kompozice podle technického řešení má široké využití ve veterinární medicíně. Může být součástí celé řady protiprůjmových farmaceutických, veterinárních nebo krmných výrobků.The composition according to the invention has a wide application in veterinary medicine. It may be part of a range of anti-diarrheal pharmaceutical, veterinary or feed products.

Termín „kvasinková biomasa“ znamená souhrn látek tvořících buňky kvasinek produkující laktoferin vybraných ze skupiny obsahující kvasinky rodů Saccharomyces, Aspergillus nebo Pichia,The term "yeast biomass" means the sum of substances forming the cells of yeast producing lactoferrin selected from the group consisting of yeasts of the genera Saccharomyces, Aspergillus or Pichia,

JS s výhodou druhy Saccharomyces cerevisce, Aspergillus oryzae, Aspergillus nidulan, Aspergillus awamori, nebo Pichia pastorisPreferably, JS species are Saccharomyces cerevisce, Aspergillus oryzae, Aspergillus nidulan, Aspergillus awamori, or Pichia pastoris

Termín „fragment“ znamená část polypeptidů rekombinantního laktoferinu SEQ No:2, která si plně nebo alespoň částečně zachovává jeho biologickou účinnost proti průjmům hospodářských zvířat a jejich sekvence je alespoň z 85 % identická se sekvencí SEQ No.2. Výhodná je alespoňThe term "fragment" refers to a portion of the recombinant lactoferrin polypeptides of SEQ No: 2 that fully or at least partially retains its biological activity against diarrhea in livestock, and whose sequence is at least 85% identical to that of SEQ No.2. At least is preferred

96 %, 97 %, 98 % nebo 99 % sekvenční identita.96%, 97%, 98%, or 99% sequence identity.

Objasnění výkresu obr. 1 - DNA elektroforéza produktu PCR reakce. ST - DNA markér, horní proužek 1500 bázi, LF - amplikon 2050 bází, obr. 2 - Imunoblot kvasinek po indukci exprese rLF v časových intervalech (1-0 h, 2-6 h,BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS FIG. 1 - DNA electrophoresis of the PCR reaction product. ST - DNA marker, upper band 1500 base, LF - amplicon 2050 bases, Fig. 2 - Yeast immunoblot after induction of rLF expression at time intervals (1-0 h, 2-6 h,

3 - 24 h, 4 - 36 h, 5 - 48 h, 6 - 72 h po indukci), Ctrl - kmen P. pastoris bez transformovaného plazmidu - negativní kontrola3 - 24 h, 4 - 36 h, 5 - 48 h, 6 - 72 h after induction), Ctrl - P. pastoris strain without transformed plasmid - negative control

-4CZ 29275 Ul-4GB 29275 Ul

Příklady uskutečnění technického řešeníExamples of technical solutions

PřikladlHe did

Vlastní příprava rekombinantního produkčního kmene může probíhat následujícím způsobem: Pro expresi rekombinantního prasečího laktoferinu byl použit kmen Pichia pastóris GS115 (součást kitu EasySelect Pichia Expression Kit, Invitrogen), fenotypy Mut+ (schopnost metabolizovat metanol jako jediný zdroj uhlíku, přítomnost enzymů alkohol oxidáz A0X1 i A0X2) a His' (mutace v genu pro histidinol dehydrogenázu).The recombinant production strain can be prepared as follows: Pichia pastoris GS115 (part of the EasySelect Pichia Expression Kit, Invitrogen), the mut + phenotypes (ability to metabolize methanol as the sole carbon source, the presence of alcohol oxidases A0X1 i) were used to express recombinant porcine lactoferrin. AOX2) and His' (mutations in the histidinol dehydrogenase gene).

Pro konstrukci plazmidu a transformaci byl použit kmen Escherichia coli TOP 10 (Invitrogen). Je také možné použít i kmeny druhu Escherichia coli s podobným genotypem, pokud se upraví metoda transformace.Escherichia coli TOP 10 strain (Invitrogen) was used for plasmid construction and transformation. It is also possible to use strains of Escherichia coli of similar genotype if the transformation method is modified.

Návrh a příprava inzertuDesign and preparation of the insert

Z kolostra prasnice byly separovány buňky mléčné žlázy, ze kterých byla izolována RNA pomocí kitu RNeasy Mini Kit (QIAGEN) podle návodu výrobce, tzn. za použití lyzačního pufru (RLT) byly buňky rozbity a po stočení (3 min, 15000 x g) byl odebrán supematant, ke kterému byl přidán stejný objem 70 % ethanolu. 700 μΐ tohoto vzorku bylo přeneseno do centrifugační kolonky s membránou. Po stočení (15 s, 8000 x g) se kolonka promyla pufrem RW1, poté dvakrát pufrem RPE (při stejných podmínkách centrifugace). Poté byla RNA z kolonky eluována 30 μΐ RNasefřee vody. Reverzní transkriptázovou reakcí (transkriptáza M-MLV, Invitrogen) byla RNA přepsána do komplementární DNA za pomocí Oligo(dT) primerů podle návodu, tzn. 1 pg RNA, 1 μΐ oligo (d LT) primerů (500 pg/ml) a 1 μΐ lOmM dNTP mixu bylo smícháno ve zkumavce, zabřáto na 65 °C po dobu 5 minut, poté zchlazeno na ledu. Ke směsi byly následně přidány 4 μΐ 5x koncentrovaného pufru, 2 μΐ 0,1Μ DTT, 1 μΐ inhibitoru ribonukleáz a doplněno do objemu 19 μΐ sterilní vodou. Po zahřátí na 37 °C po dobu 2 minut byl přidán 1 μΐ (200 jednotek) M-MLV reverzní transkriptázy a směs inkubována 50 minut při 37 °C. Reakce byla následně inaktivována zahřátím na 70 °C po dobu 15 minut.The mammary gland cells were separated from the sow colostrum from which RNA was isolated using the RNeasy Mini Kit (QIAGEN) according to the manufacturer ' s instructions. using lysis buffer (RLT), cells were broken and after centrifugation (3 min, 15000 x g), the supernatant was withdrawn to which an equal volume of 70% ethanol was added. 700 μΐ of this sample was transferred to a membrane centrifuge column. After centrifugation (15 sec, 8000 x g), the column was washed with RW1 buffer, then twice with RPE buffer (under the same centrifugation conditions). The RNA was then eluted from the column with 30 μΐ of RNase water. By reverse transcriptase reaction (M-MLV transcriptase, Invitrogen), RNA was transcribed into complementary DNA using Oligo (dT) primers according to the protocol, i.e. 1 µg of RNA, 1 µΐ of oligo (d LT) primers (500 µg / ml) and 1 µm of 10 mM dNTP mix were mixed in a tube, baking at 65 ° C for 5 minutes, then chilled on ice. Subsequently, 4 μΐ 5x concentrated buffer, 2 μΐ 0.1Μ DTT, 1 μΐ ribonuclease inhibitor were added to the mixture and made up to a volume of 19 μΐ with sterile water. After heating at 37 ° C for 2 minutes, 1 µΐ (200 units) of M-MLV reverse transcriptase was added and incubated for 50 minutes at 37 ° C. The reaction was then inactivated by heating to 70 ° C for 15 minutes.

Primery pro amplifíkaci templátu cDNA byly navrženy ze sekvence pro prasečí laktotransferrin (Sus strofa, UniProt P14632) bez signálního peptidů (prvních 19 aminokyselin) a prodlouženy o 15 nukleotidů komplementárních ke koncovým úsekům použitého vektoru pPICZ A (EasySelect Pichia Expression Kit, Invitrogen). Forward prirner obsahuje tzv. yeast consensus sequence část (A/YAA/TAATGTCT).Primers for amplifying the cDNA template were designed from a sequence for porcine lactotransferrin (Sus strofa, UniProt P14632) without signal peptides (first 19 amino acids) and extended by 15 nucleotides complementary to the end regions of the pPICZ A vector (EasySelect Pichia Expression Kit, Invitrogen). Forward prirner contains yeast consensus sequence part (A / YAA / TAATGTCT).

Tabulka 1 - sekvence primerů pro rLF, včetně 15 nukleotidového přesahu (Seamless cloning) a yeast consensus sequence sekvence 5' - 3'Table 1 - primer sequences for rLF, including 15 nucleotide overhangs (Seamless cloning) and yeast consensus sequence 5 '- 3'

Έ TCTCGGATCGGTACCTCGAGYATAATGTCTGCCCCTAAGAAAGGGGTTΈ TCTCGGATCGGTACCTCGAGYATAATGTCTGCCCCTAAGAAAGGGGTT

CGCG

R: TCTACGTAAGCTGGCGGCCGCAACCTCATCATGAAGGCACAGGR: TCTACGTAAGCTGGCGGCCGCAACCTCATCATGAAGGCACAGG

Pomocí metody polymerázové řetězové reakce byla provedena amplifikace sekvence pro prasečí laktoferin bez signálního peptidů s uvedenými primery v Tabulce 1. Po smíchání 12,5 μΐ Plain PP MasterMixu (Top-Bio), 0,25 μΐ obou primerů (0,1 mM), 5 μΐ DNA templátu a 7 μΐ H2O bylo provedeno 30 cyklů PCR reakce.Using the polymerase chain reaction method, sequence amplification for porcine lactoferrin without signal peptides was performed with the primers listed in Table 1. After mixing 12.5 μΐ of Plain PP MasterMix (Top-Bio), 0.25 μΐ of both primers (0.1 mM), 5 μΐ DNA template and 7 μΐ H 2 O were performed 30 cycles of PCR reaction.

-5CZ 29275 Ul tab. 2 - jednotlivé kroky PCR reakce krok čas teplota-5GB 29275 Ul tab. 2 - individual steps PCR reaction step time temperature

Přítomnost amplifikátu byla potvrzena pomocí DNA elektroforézy na 1% agarózovém gelu s 2 μΐ/ΐ00 ml Midori green (Nippon Genetice) pro UV detekci (Obr. 1).The presence of the amplification was confirmed by DNA electrophoresis on a 1% agarose gel with 2 μΐ / ΐ00 ml Midori green (Nippon Genetice) for UV detection (Fig. 1).

Klonování a transformace do E. coliCloning and transformation into E. coli

Ligace insertu (sekvence pro rLF) do vektoru (plazmid pPICZ A s genem pro rezistenci k Zeocinu a HisTag značkou pro detekci a izolaci rLF) bylo provedeno metodou Seamless cloning (GENEART Seamless Cloning and Assembly Kit, Invitrogen). Vektor byl linearizován pomocí dvou restrikčních enzymů Xho I a Not I (NewEngland Biolabs).Ligation of the insert (rLF sequence) into the vector (plasmid pPICZ A with Zeocin resistance gene and HisTag tag for detection and isolation of rLF) was performed by Seamless Cloning (GENEART Seamless Cloning and Assembly Kit, Invitrogen). The vector was linearized with two restriction enzymes Xho I and Not I (NewEngland Biolabs).

Následovala transformace do chemicky kompetentních TOP10 E. coli buněk. (Invitrogen) takto připraveným plazmidem. Poté byly buňky vysety na Petriho misku s pevným LB médiem (Low Salt, Sigma) s 25 pg/ml Zeocinu. Miska s transformovanými E. coli byla inkubována přes noc při 37 °C. Pomocí PCR reakce s výše uvedenými primery (Tab. 1) byly identifikovány pozitivní kolonie. Správnost sekvence a čtecího rámce byla ověřena pomocí sekvenační analýzy.Transformation into chemically competent TOP10 E. coli cells followed. (Invitrogen) plasmid thus prepared. The cells were then plated on Petri dish with solid LB medium (Low Salt, Sigma) with 25 µg / ml Zeocin. The E. coli transformed dish was incubated overnight at 37 ° C. Positive colonies were identified by PCR reaction with the above primers (Table 1). Sequence and reading frame accuracy was verified by sequencing analysis.

Izolace plazmiduPlasmid isolation

Bakterie E. coli s vneseným plazmidem byly kultivovány v 10 ml tekutého LowSalt LB média s 25 pg/ml Zeocinu přes noc při 37 °C. Poté byly buňky stočeny a usazená peleta použita pro izolaci plazmidu pomocí kitu PureLink Quick Plasmid Miniprep Kit (Invitrogen). 5-10 pg purifikované plazmidové DNA bylo linearizováno pomocí restrikčního enzymu Sac I (NewEngland Biolabs). Linearizovaný plazmid byl centrifugován a následně promyt v 80 % etanolu, vysušen a resuspendován v 10 μΐ sterilní deionizované vody.The plasmid introduced E. coli was cultured in 10 ml of liquid LowSalt LB medium with 25 µg / ml Zeocin overnight at 37 ° C. The cells were then centrifuged and the pellet was used for plasmid isolation using the PureLink Quick Plasmid Miniprep Kit (Invitrogen). 5-10 µg of purified plasmid DNA was linearized with Sac I restriction enzyme (NewEngland Biolabs). The linearized plasmid was centrifuged and then washed in 80% ethanol, dried and resuspended in 10 μΐ sterile deionized water.

Transformace kvasinek P. pastoris μΐ elektrokompetentních kvasinek P. pastoris bylo transformováno 5-10 pg linearizovaného plazmidu pPICZ A s rLF pomocí pulsní elektroporace (Gene Pulser Xcell Electroporation Systém, Bio Rad). Transformované buňky kvasinek byly rozetřeny na misky s YPLDS (YPD + 1M sorbitol, Sigma) se zvyšující se koncentrací Zeocinu (100, 500, 1000 a 2000 pg/ml). Vybrané individuální kolonie byly přepasážovány na misky s YPDS médiem s obsahem 100 pg/ml Zeocinu.Transformation of P. pastoris yeast ΐ electrocompetent P. pastoris yeast was transformed with 5-10 µg of linearized plasmid pPICZ A with rLF by pulse electroporation (Gene Pulser Xcell Electroporation System, Bio Rad). Transformed yeast cells were spread on YPLDS plates (YPD + 1M sorbitol, Sigma) with increasing Zeocin concentration (100, 500, 1000 and 2000 pg / ml). Selected individual colonies were passaged onto YPDS medium plates containing 100 µg / ml Zeocin.

Indukce exprese rekombinantního LF v kvasinkách P. pastorisInduction of recombinant LF expression in P. pastoris yeast

Individuální kolonií po antibiotikové selekci (z co nejvyšší koncentrace Zeocinu) bylo inokulováno 10 ml MGYH média (1,34 % YNB, 1 % glycerolu, 4 x 10-5 % biotinu, 0,004 % histidinu) v 50 ml sterilní zkumavce a kultivováno v inkubátoru při 28-30 °C za stálého třepání (250300 ot/min) přes noc (16-18 h) do optické hustoty kultury ODeoo = 2-6 (buňky v logaritmické fázi růstu). Buňky narostlých kvasinek byly zakoncentrovány do pelety centrifugací při 1500-3000 x g, 5 min při pokojové teplotě. Supematant byl odstraněn dekantací. Peleta buněk obsahující kvasinky byla resuspendována v 5 πύ MMH média (1,34 % YNB, 0,5 % metanolu, 4 x 10-5 % biotinu, 0,004 % histidinu). Indukce exprese byla zahájena naředěním kvasinkové kultury v 15 ml MMH média tak, aby ODé0o dosahovalo hodnoty 1,0. Kultura byla umístěna do 50 ml zkumavky,An individual colony after antibiotic selection (from the highest Zeocin concentration) was inoculated with 10 ml MGYH medium (1.34% YNB, 1% glycerol, 4 x 10-5% biotin, 0.004% histidine) in a 50 ml sterile tube and cultured in an incubator at 28-30 ° C with shaking (250300 rpm) overnight (16-18 h) to an optical density of the culture of OD 600 = 2-6 (cells in logarithmic growth phase). The grown yeast cells were concentrated into the pellet by centrifugation at 1500-3000 xg, 5 min at room temperature. The supernatant was removed by decantation. The cell pellet containing yeast was resuspended in 5 πύ MMH medium (1.34% YNB, 0.5% methanol, 4 x 10-5% biotin, 0.004% histidine). Expression induction was initiated by diluting the yeast culture in 15 ml MMH medium to an OD 50 of 1.0. The culture was placed in a 50 ml tube,

-6CZ 29275 Ul překryta dvěma vrstvami sterilní gázy a umístěna do inkubátoru (28-30 °C, 250-300 ot/min). K udržení indukce byl metanol přidáván do konečné koncentrace 0,5 % každých 24h. Poté byly odebírány 1 ml alikvoty v časových intervalech (0, 6, 24, 36, 48, a 72 h) z důvodů nalezení optimální doby produkce rekombinantního laktoferinu. Alikvoty byly umístěny do 1,5 ml zkumavek, následně centrifugovány při 14 000 x g 10 min při pokojové teplotě. Pelety s kvasinkami byly resuspendovány v Laemmli vzorkovém pufru, povařeny (5 min, 95 °C), sonikovány a podrobeny analýze pomocí SDS-PAGE a Westemblotu na přítomnost rekombinantního laktoferinu (obr. 2). K detekci byla použita protilátka proti laktoferinu (Sigma), konjugovaná s křenovou peroxidázou. Vizualizace proteinů na membráně byla provedena pomocí 3,3’-diaminobenzidinu jako chromogenu. Největší produkce rekombinantního laktoferinu byla zjištěna 24 h po indukci.Covered with two layers of sterile gauze and placed in an incubator (28-30 ° C, 250-300 rpm). To maintain induction, methanol was added to a final concentration of 0.5% every 24h. 1 ml aliquots were then taken at time intervals (0, 6, 24, 36, 48, and 72 h) to find the optimal time for recombinant lactoferrin production. Aliquots were placed in 1.5 ml tubes, then centrifuged at 14,000 x g for 10 min at room temperature. Yeast pellets were resuspended in Laemmli sample buffer, boiled (5 min, 95 ° C), sonicated, and analyzed by SDS-PAGE and Westemblot for the presence of recombinant lactoferrin (Fig. 2). Lactoferrin antibody (Sigma) conjugated with horseradish peroxidase was used for detection. Protein visualization on the membrane was performed using 3,3´-diaminobenzidine as chromogen. The highest production of recombinant lactoferrin was found 24 h after induction.

Ověření přítomnosti rLF pomocí LC-MS/MSVerify the presence of rLF by LC-MS / MS

Z membrány po Westemblotu byla skalpelem vyříznuta oblast specificky reagující s anti-LF protilátkou (cca 80 kDa, v čase 24 h po indukci) a byla provedena hmotnostně spektrometrická analýza pro potvrzení přítomnosti prasečího LF. LC-MS/MS systém byl vybaven kapalinovým chromatografem (RSLCnano, Thermofisher Scientific) spojeným on-line s nanoelektrosprejem a vysokorozlišovacím hmotnostním spektrometrem (Orbitrap Velos Pro). Naměřená spektra byla v softwaru Proteome Discoverer prohledána pomocí programu MASCOT s využitím proteinové databáze (P. pastoris s přidanými sekvencemi pro laktoferin, UniProt).A region specifically reacting with anti-LF antibody (ca. 80 kDa, at 24 h after induction) was excised from the membrane after Westemblot by scalpel and mass spectrometric analysis was performed to confirm the presence of porcine LF. The LC-MS / MS system was equipped with a liquid chromatograph (RSLCnano, Thermofisher Scientific) coupled online with a nanoelectrospray and a high resolution mass spectrometer (Orbitrap Velos Pro). The measured spectra were scanned in the Proteome Discoverer software using the MASCOT program using a protein database (P. pastoris with added lactoferrin sequences, UniProt).

Ve vyšetřovaném vzorku musí být potvrzena přítomnost prasečího laktoferinu s vysokým skóre (FDR 0,01, pokrytí proteinu cca 25 %).The presence of high-score porcine lactoferrin (FDR 0.01, protein coverage about 25%) must be confirmed in the sample to be examined.

Příklad 2Example 2

Vlastní produkce biomasy rekombinantního produkčního kmene může probíhat následujícím způsobem s využitím rekombinantního produkčního kmene Pichia pastoris GS115 připraveného dle postupu z Příkladu 1.The biomass production of the recombinant production strain can be carried out in the following manner using the recombinant Pichia pastoris GS115 production strain prepared according to the procedure of Example 1.

Předstupně probíhaly v celkem 17 Erlenmeyerových baňkách (250 ml):The preliminary stages were carried out in a total of 17 Erlenmeyer flasks (250 ml):

Do každé baňky s 80 ml destilované vody bylo přidáno 10 ml 10% glycerolu, autoklávováno a následně přidáno 10 ml YNB média (médium bylo dopředu připraveno pro všechny baňky dohromady: 26,8 g YNB do 200 ml sterilní vody (500 ml Erlenmeyerova baňka, přefiltrováno do sterilní 250 ml Erlenmeyerovy baňky). Dále bylo do každé baňky sterilně pipetováno 0,2 ml sterilního roztoku 500X biotinu a 1 ml sterilního roztoku 100X histidinu. Každá baňka byla zaočkována 100 ml kultury Pichia pastoris n MGYH médiu (připraveno převedením 1-2 kolonie z misek připravených při prekultivacích (YPD agar) do baněk s MGYH médiem, kultivace cca 24 h, do OD6oo- 4,48) a baňky kultivovány na třepačce při T 29 °C po dobu 18-20 h, tj. přes noc. Kultivace v inokulačním (30-L) fermentoru (aerobní batch kultivace, zaočkování 1:10)To each flask of 80 ml distilled water, 10 ml of 10% glycerol was added, autoclaved, and then 10 ml of YNB medium (medium prepared for all flasks together: 26.8 g YNB in 200 ml sterile water (500 ml Erlenmeyer flask, 0.2 ml of sterile 500X biotin solution and 1 ml of sterile 100X histidine solution were then sterile pipetted into each flask, and each flask was inoculated with 100 ml of Pichia pastoris n MGYH medium (prepared by transfer 1-2). colonies from plates prepared in pre-cultures (YPD agar) into flasks with MGYH medium, cultivated for about 24 h, to OD 6 o-4.48) and flasks cultivated on shaker at T 29 ° C for 18-20 h, ie over Cultivation in an inoculation (30-L) fermenter (aerobic batch culture, inoculation 1:10)

Roztok 13,4 L vody + 170 ml glycerolu byl sterilizován in šitu (121 °C, 1 bar, 30 min) a zchlazen na T 29 °C a hodnota pH upravena na 5,0 pomocí 28 % NH4OH. Objem po sterilizaci činil 15, 32 L. Sterilní 2L převaděčkou s filtrem bylo do fermentoru převedeno 1,7 LYNB (227,8 g YNB na 1,7L doplněno sterilní vodou). Injekcí do fermentoru přes mikrobiální filtr bylo převedeno 80 ml sterilního roztoku 500X biotinu a 80 ml sterilního roztoku histidinu (0,612 g histidinu v 80 ml sterilní vody). Inokulováno 1,7 L z baněk (viz výše) a kultivováno při T 29 °C, pH nastaveno na hodnotu 5,0.A solution of 13.4 L of water + 170 mL of glycerol was sterilized in situ (121 ° C, 1 bar, 30 min) and cooled to T 29 ° C and the pH adjusted to 5.0 with 28% NH 4 OH. The volume after sterilization was 15, 32 L. A sterile 2L filter changer was transferred to the fermenter with 1.7 LYNB (227.8 g YNB per 1.7L supplemented with sterile water). 80 ml of sterile 500X biotin solution and 80 ml of sterile histidine solution (0.612 g of histidine in 80 ml of sterile water) were transferred to the fermenter via a microbial filter. Inoculated with 1.7 L from flasks (see above) and cultured at T 29 ° C, pH adjusted to 5.0.

Kultivace v produkčním (202-L) fermentoru:Cultivation in production (202-L) fermenter:

- Glycerol batch fáze (inokulace 1:10)- Glycerol batch phase (inoculation 1:10)

Ve 200 L fermentoru bylo připraveno 153 L základního média (FBSM - Fermentation Basal Salt Medium) rozpuštěno v 144,3 L vody + 4,09 LH3PO4+ 4,6 L glycerolu). Sterilizováno in sítu (121 °C, 1 bar, 30 min) a zchlazeno na 29 °C, pH 5,0 upraveno pomocí 28 % NH4OH. Pomocí 1L převaděčky s filtrem bylo do fermentoru převedeno 801 ml PTM1. Další sterilní 1L převaděčkou s filtrem byl do fermentoru převeden histidin - roztok I (25,5 g histidinu do 1000 ml ste-7CZ 29275 Ul rilní destilované vody). Inokulováno 17 L Pichia pastoris z inokulačního fermentoru, pH během kultivace kleslo na 4,6 a dále bylo regulováno na této hodnotě pomocí 28 % NH40H.In a 200 L fermenter, 153 L of basic medium (FBSM - Fermentation Basal Salt Medium) was prepared dissolved in 144.3 L of water + 4.09 LH 3 PO 4 + 4.6 L of glycerol). Sterilized in situ (121 ° C, 1 bar, 30 min) and cooled to 29 ° C, pH 5.0 adjusted with 28% NH 4 OH. Using a 1L filter converter, 801 mL of PTM1 was transferred to the fermenter. Another sterile 1L filter-converter was transferred to the fermentor with histidine solution I (25.5 g histidine to 1000 ml ste-7EN 29275 Ul. Distilled water). Inoculated with 17 L of Pichia pastoris from an inoculation fermenter, the pH dropped to 4.6 during cultivation and was further regulated at this value with 28% NH 4 OH.

- Metanol fed-batch fáze:- Methanol fed-batch phase:

Po 23 hodinách start přítoku metanolu s PTM:1: Sterilní 20L převaděčkou byl do 200 L fermentoru přítokován metanol sPTMl (20 L metanolu + 240 ml PTM1) rychlostí 4,74 mL/min. Sterilní 1L převaděčkou s filtrem byl do fermentoru přidán histidín - roztok Π (28,3 g histidinu do 1000 ml sterilní destilované vody).After 23 hours start of methanol feed with PTM: 1: Methyl sPTM1 (20 L methanol + 240 ml PTM1) was fed to a 200 L fermenter at a rate of 4.74 mL / min through a sterile 20L converter. A sterile 1L filter filter was added to the fermentor with histidine solution Π (28.3 g histidine to 1000 ml sterile distilled water).

Příprava inaktivované sušinyPreparation of inactivated dry matter

Fermentační objem (190 L) byl po ukončené kultivaci zchlazen na 15 °C a centrifugován na Sharples, čímž bylo izolováno 16,43 kg sedimentu s 31,4 % sušiny. Poté bylo celé toto množství sedimentu resuspendováno na cílový objem 50 L a podrobeno inaktivaci při 50 °C po dobu 4 hodin. Inaktivovaná suspenze byla sušena na sprayové sušárně. Přítomnost laktoferinu v sušené kvasinkové biomase byla ověřena pomocí western blottingu.The fermentation volume (190 L) was cooled to 15 ° C after centrifugation and centrifuged on Sharples to isolate 16.43 kg of sediment with 31.4% dry matter. Then, all of this sediment was resuspended to a target volume of 50 L and inactivated at 50 ° C for 4 hours. The inactivated suspension was spray dried. The presence of lactoferrin in dried yeast biomass was verified by western blotting.

Vlastní příprava kompozice obsahujícího rekombinantní laktoferin probíhala následujícími způsoby (příklad 3-10). Byla použita rekombinantní inaktivovaná kultura kvasinky kmene Pichia pastoris GS115 připravená dle Příkladu 2.The preparation of the recombinant lactoferrin-containing composition was carried out in the following ways (Example 3-10). A recombinant inactivated culture of the yeast Pichia pastoris GS115 strain prepared according to Example 2 was used.

Příklad 3Example 3

Příprava 70 kg homogenizátu krmivá v sudovém homogenizačním zařízení s lopatkami. Směs připravena smícháním níže uvedených složek a homogenizací po dobu 20 min při otáčkách ot/min.Preparation of 70 kg feed homogenate in a barrel homogenizer with paddles. The mixture is prepared by mixing the ingredients below and homogenizing for 20 min at rpm.

Rekombinantní inaktivovaná kultura 1,190 kgRecombinant inactivated culture 1.190 kg

Resistentní škrob bramborový 11,90 kgResistant potato starch 11,90 kg

Maltodextrin 20 kgMaltodextrin 20 kg

Mikrokrystalická celulóza 102 (MCC 102) 36,91 kgMicrocrystalline Cellulose 102 (MCC 102) 36.91 kg

Celkem 70 kgTotal 70 kg

Příklad 4Example 4

Příprava 70 kg homogenizátu krmivá v sudovém homogenizačním zařízení s lopatkami. Směs připravena smícháním níže uvedených složek a homogenizací po dobu 20 min při otáčkách ot/min.Preparation of 70 kg feed homogenate in a barrel homogenizer with paddles. The mixture is prepared by mixing the ingredients below and homogenizing for 20 min at rpm.

Rekombinantní inaktivovaná kultura 1,190 kgRecombinant inactivated culture 1.190 kg

Maltodextrin 20 kgMaltodextrin 20 kg

MCC 102 38 kgMCC 102 38 kg

Inulin 2 kgInulin 2 kg

Bramborový škrob 8,810 kgPotato starch 8,810 kg

Celkem 70 kgTotal 70 kg

Příklad 5Example 5

Příprava 100 kg homogenizátu krmivá v sudovém homogenizačním zařízení tvaru Y. Směs připravena smícháním níže uvedených složek a homogenizací po dobu 20 min při otáčkách 13 ot/min.Preparation of 100 kg of feed homogenate in a Y-shaped drum homogenizer. The mixture is prepared by mixing the ingredients below and homogenizing for 20 min at 13 rpm.

Inaktivovaná rekombinantní biomasa je v tekutém stavu smíchána s tekutými fřuktooligosacharidy-oligofruktózou vyrobenou z čekanky v poměru 3:1. Vzniklá tekutá směs je sušena na sprejové sušárně při vstupní teplotě vzduchu 92 °C. Vzniklý enkapsulát je následně použit k homogenizaci krmivá.The inactivated recombinant biomass is mixed in a liquid state with liquid fuco-oligosaccharides-oligofructose made from chicory in a ratio of 3: 1. The resulting liquid mixture is spray dried at an air inlet temperature of 92 ° C. The resulting encapsulate is then used to homogenize the feed.

Rekombinantní enkapsulovaná inaktivovaná kultura 2 kgRecombinant encapsulated inactivated culture 2 kg

Bramborový škrob. 8,810 kgPotato starch. 8,810 kg

-8CZ 29275 U1-8GB 29275 U1

Maltodextrin MCC 102 Masové aroma CelkemMaltodextrin MCC 102 Meat aroma Total

Příklad 6 kg 20 kg 0,050 kg 100 kgExample 6 kg 20 kg 0.050 kg 100 kg

Příprava 100 kg homogenizátu krmivá v homogenizačním zařízení. Níže uvedené suroviny byly homogenizovány v míchacím zařízení po dobu 10 min. Vzniklá směs byla přenesena do granulátoru a granulována při teplotě 60 °C. Vzniklý granulát byl přečištěn přes síto 3 mm.Preparation of 100 kg of feed homogenate in a homogenizer. The raw materials listed below were homogenized in a mixer for 10 min. The resulting mixture was transferred to a granulator and granulated at 60 ° C. The resulting granulate was sieved through a 3 mm sieve.

Bramborový škrob 50 kg io Sójový extrakt 30 kgPotato starch 50 kg and soya extract 30 kg

Glukózo-fruktózový sirup 10 kgGlucose-fructose syrup 10 kg

Mikrokrystalická celulóza 7 kgMicrocrystalline cellulose 7 kg

Inaktivovaná rekombinantní kvasinková biomasa 3 kgInactivated recombinant yeast biomass 3 kg

Voda čištěná 10 kgWater purified 10 kg

Celkem 100 kgTotal 100 kg

Příklad 7: Příprava krmné pastyExample 7: Preparation of feed paste

Vysušená nebo tekutá inaktivovaná rekombinantní kvasinková biomasa byla smíchána s vysušenými vaječnými žloutky a vzniklá frakce smíchána s vhodným vehikulem, preferenčně palmovým olejem tak, aby zastoupení inaktivované rekombinantní biomasy a žloutků v hotovém pro20 duktu odpovídalo zvolenému hmotnostnímu procentu vztaženému k celkové hmotnosti přípravku.The dried or liquid inactivated recombinant yeast biomass was mixed with dried egg yolks and the resulting fraction mixed with a suitable vehicle, preferably palm oil, so that the proportion of inactivated recombinant biomass and yolks in the finished product corresponded to the selected weight percent based on the total weight of the preparation.

Bramborový škrob 35,05 kgPotato starch 35.05 kg

Palmový olej 35 kgPalm oil 35 kg

Sójový extrakt 20 kgSoya extract 20 kg

Řepkový olej 7 kgRape oil 7 kg

Inaktivovaná rekombinantní kvasinková biomasa 2,9 kgInactivated recombinant yeast biomass 2.9 kg

L-Polylysin 0,1 kgL-Polylysine 0.1 kg

Benzoát sodný 0,05 kgSodium benzoate 0.05 kg

Příklad 8Example 8

Veterinární léčivo ve formě tablet. Příprava 70 kg homogenizátu krmivá v sudovém homogenizačním zařízení s lopatkami. Směs připravena smícháním níže uvedených složek a homogenizací po dobu 20 min při otáčkách 15 ot/min. Následuje tabletace.Veterinary medicine in the form of tablets. Preparation of 70 kg feed homogenate in a barrel homogenizer with paddles. The mixture is prepared by mixing the ingredients below and homogenizing for 20 min at 15 rpm. Tableting follows.

Rekombinantní inaktivovaná kultura 1,190 kgRecombinant inactivated culture 1.190 kg

Maltodextrin 20 kgMaltodextrin 20 kg

MCC 102 37,65 kgMCC 102 37.65 kg

Inulin 2 kgInulin 2 kg

Bramborový škrob 8,810 kgPotato starch 8,810 kg

Stearan hořečnatý 0,35 kgMagnesium stearate 0,35 kg

Celkem 70 kgTotal 70 kg

Příklad 9Example 9

Příprava 70 kg homogenizátu krmivá v sudovém homogenizačním zařízení s lopatkami. Směs připravena smícháním níže uvedených složek a homogenizací po dobu 20 min při otáčkách 15 ot/min.Preparation of 70 kg feed homogenate in a barrel homogenizer with paddles. The mixture is prepared by mixing the ingredients below and homogenizing for 20 min at 15 rpm.

Rekombinantní inaktivovaná kultura 1,190 kgRecombinant inactivated culture 1.190 kg

Maltodextrin 20 kgMaltodextrin 20 kg

-9CZ 29275 UI-9EN 29275 UI

MCC 102 39 kgMCC 102 39 kg

1,3-1,6 Betaglukan kvasniční 1 kg1,3-1,6 Betaglucan yeast 1 kg

Bramborový škrob 8,810 kgPotato starch 8,810 kg

Celkem 70 kgTotal 70 kg

Příklad 10Example 10

Příprava 70 kg homogenizátu krmivá v sudovém homogenizačním zařízení s lopatkami. Směs připravena smícháním níže uvedených složek a homogenizací po dobu 20 min při otáčkách ot/min.Preparation of 70 kg feed homogenate in a barrel homogenizer with paddles. The mixture is prepared by mixing the ingredients below and homogenizing for 20 min at rpm.

Rekombinantní inaktivovaná kultura 1,190 kgRecombinant inactivated culture 1.190 kg

Maltodextrin 19,9 kgMaltodextrin 19.9 kg

MCC 102 38 kgMCC 102 38 kg

Inulin 2 kgInulin 2 kg

Polylysin 0,1 kgPolylysine 0.1 kg

Bramborový škrob 8,810 kgPotato starch 8,810 kg

Celkem 70 kgTotal 70 kg

-10CZ 29275 Ul-10GB 29275 Ul

SEZNAM SEKVENCÍ <110> výzkumný ustav veterinárního lékařství, v.v.1., Brno Pnarmaceutlcal Blotechnollgy s.r.o.LIST OF SEQUENCES <110> Veterinary Research Institute, v.v.1., Brno Pharmaceutical Blotechnollgy s.r.o.

<120> protiprůjmová veterinární kompozice s obsahem laktoferlnu <130> D3841/Ma <160> 2 <170> BiSSAP 1.3 <210> 1 <211> 2052 <212> DNA <213> Art1f1c1al sequence <220><120> anti-diarrhea veterinary composition containing lactoferrin <130> D3841 / Ma <160> 2 <170> BiSSAP 1.3 <210> 1 <211> 2052 <212> DNA <213> Art1f1c1al sequence <220>

<22 3> Sekvence kódující prasecí laktoferln <400> 1 gcccctaaga aaggggttcg atggtgtgtc atatccacag cagagtattc aaaatgccgc 60 cagtggcaat caaagataag aagaactaat cccatgttct gcataaggag ggcttctccc 120 actgactgta tccgggccat cgcggcaaaa agggcagatg ctgtgaccct tgatggtggt 180 ttggtgtttg aagcagacca gtacaaactg cggccggtag cagcggagat ctacgggaca 240 gaagagaatc cccaaaccta ctattatgct gtggctgtag tgaagaaagg tttcaacttt 300 cagaaccagc tacaaggtcg aaagtcctgc cacacaggcc ttggcaggtc tgccgggtgg 360 aatatcccta tagggttact tcgccggttc ttggactggg cagggccacc tgagcccctc 420 cagaaagctg tggccaaatt cttctctcag agctgtgtgc cctgcgcaga tggaaatgcg 480 tatcccaacc tgtgtcagct gtgcataggg aaagggaaag ataaatgtgc ttgttcctcc 540 caggaaccgt attttggcta ttccggtgcc ttcaactgtc tgcacaaagg gattggagat 600 gtggcttttg tcaaggagag tacagtgttt gagaacctgc cacagaaggc tgaccgggac 660 aaatacgagc tactctgccc agacaatact cgaaagccag tggaagcatt cagggagtgc 720 caccttgccc gggtcccttc tcatgctgtt gtggcccgaa gtgtgaatgg caaggagaac 780 tccatctggg agcttctcta ccagtcacag aaaaagtttg gaaaaagcaa tccacaggag 840 ttccagctct ttggctctcc tggtcagcag aaggacctcc tgtttagaga tgctaccatc 900 gggtttttga agatcccctc aaagatagat tctaagctgt acctgggcct cccgtacctt 960 actgccatcc agggcctgag ggaaacggca gcggaggtgg aggcgcggca ggcgaaggtc 1020 gtgtggtgcg ccgtgggtcc agaggagctg cgcaagtgcc ggcagtggag cagccagagc 1080 agccagaacc tgaactgcag cctggcctcc accaccgagg actgcatcgt ccaggtgctg 1140 aaaggagaag ctgatgctat gagcttggat ggaggattta tctacactgc gggcaagtgt 1200 ggtttggtgc ctgtcctggc agagaaccaa aaatctcgcc aaagcagtag ctcagactgt 1260 gtgcatagac caacacaagg gtattttgcc gtggcggttg tcaggaaagc aaatggtggt 1320 atcacctgga actctgtgag aggcacgaag tcctgccaca ctgctgtgga caggacagca 1380<22 3> sequence encoding porcine laktoferln <400> 1 gcccctaaga aaggggttcg atggtgtgtc atatccacag cagagtattc aaaatgccgc 60 cagtggcaat caaagataag aagaactaat cccatgttct gcataaggag ggcttctccc 120 actgactgta tccgggccat cgcggcaaaa agggcagatg ctgtgaccct tgatggtggt 180 ttggtgtttg aagcagacca gtacaaactg cggccggtag cagcggagat ctacgggaca 240 gaagagaatc cccaaaccta ctattatgct gtggctgtag tgaagaaagg tttcaacttt 300 cagaaccagc tacaaggtcg aaagtcctgc cacacaggcc ttggcaggtc tgccgggtgg 360 aatatcccta tagggttact tcgccggttc ttggactggg cagggccacc tgagcccctc 420 cagaaagctg tggccaaatt cttctctcag agctgtgtgc cctgcgcaga tggaaatgcg 480 tatcccaacc tgtgtcagct gtgcataggg aaagggaaag ataaatgtgc ttgttcctcc 540 caggaaccgt attttggcta ttccggtgcc ttcaactgtc tgcacaaagg gattggagat 600 gtggcttttg tcaaggagag tacagtgttt gagaacctgc cacagaaggc tgaccgggac 660 aaatacgagc tactctgccc agacaatact cgaaagccag tggaagcatt cagggagtgc 720 caccttgccc gggtcccttc tcatgctgtt gtggcccgaa gtgtgaatgg caaggagaac 780 tccatctggg agcttctcta ccagtcacag aa aaagtttg gaaaaagcaa tccacaggag 840 ttccagctct ttggctctcc tggtcagcag aaggacctcc tgtttagaga tgctaccatc 900 gggtttttga agatcccctc aaagatagat tctaagctgt acctgggcct cccgtacctt 960 actgccatcc agggcctgag ggaaacggca gcggaggtgg aggcgcggca ggcgaaggtc 1020 gtgtggtgcg ccgtgggtcc agaggagctg cgcaagtgcc ggcagtggag cagccagagc 1080 agccagaacc tgaactgcag cctggcctcc accaccgagg actgcatcgt ccaggtgctg 1140 aaaggagaag ctgatgctat gagcttggat ggaggattta tctacactgc gggcaagtgt 1200 ggtttggtgc ctgtcctggc agagaaccaa aaatctcgcc aaagcagtag ctcagactgt 1260 gtgcatagac caacacaagg gtattttgcc gtggcggttg tcaggaaagc aaatggtggt 1320

-11 CZ 29275 Ul ggctggaaca tccccatggg cctgcttgtc aaccagacag gctcctgcaa atttgacgaa ttctttagtc aaagctgtgc tcctgggtct cagccgggat ccaatctctg tgcactgtgt gttggcaatg accagggcgt ggacaagtgt gtgcccaaca gtaatgagag atactatggt tacaccgggg ctttcaggtg cctggctgag aatgctgggg atgtggcgtt tgtgaaagat gtcactgtct tggacaacac gaatggacag aacacagaag agtgggccag ggaattgagg tcagatgact ttgagctgct gtgccttgat ggcaccagga agcctgtgac tgaggctcag aactgtcacc tggctgtggc ccccagtcat gctgtggtct ctcggaagga aaaggcagca caggtggaac aggtgctact cactgagcag gctcagtttg gaagatacgg aaaagactgc ccggacaagt tttgcttgtt ccggtctgag accaaaaacc ttctgttcaa cgacaacacg gaggttctgg cccaactcca aggcaaaaca acatacgaaa aatatttggg atcagagtat gtcacagcca tcgctaacct gaaacagtgc tcagtctccc cgcttctgga agcctgtgcc ttcatgatga gg-11 CZ 29275 Ul ggctggaaca tccccatggg cctgcttgtc aaccagacag gctcctgcaa atttgacgaa ttctttagtc aaagctgtgc tcctgggtct cagccgggat ccaatctctg tgcactgtgt gttggcaatg accagggcgt ggacaagtgt gtgcccaaca gtaatgagag atactatggt tacaccgggg ctttcaggtg cctggctgag aatgctgggg atgtggcgtt tgtgaaagat gtcactgtct tggacaacac gaatggacag aacacagaag agtgggccag ggaattgagg tcagatgact ttgagctgct gtgccttgat ggcaccagga agcctgtgac tgaggctcag aactgtcacc tggctgtggc ccccagtcat gctgtggtct ctcggaagga aaaggcagca caggtggaac aggtgctact cactgagcag gctcagttg gcgcgtgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcgcg

14401440

15001500

15601560

16201620

16801680

17401740

18001800

18601860

19201920

19801980

20402040

20522052

Glv Leu Leu ArgGlv Leu Leu Arg

<210> 2 <211> 684 <212> PRT <213> Art1f1c1al Sequence <220><210> 2 <211> 683 <212> PRT <213> Art1f1c1al Sequence <220>

<223> aminokyselinová sekvence rekombinantniho laktoferlnu <400> 2<223> amino acid sequence of recombinant lactoferrin <400> 2

Ala Pro Lys Lys Gly Val Arg Trp cys Val ile ser Thr Ala Glu TyrAla Lys Lys Gly Val Arg Trp cys Val ile ser Thr Ala Glu Tyr

5 10 15 ser Lys cys Arg Gin Trp Gin ser Lys xle Arg Arg Thr Asn Pro Met5 10 15 Ser Lys cys Arg Gin Trp Gin Ser Lys xle Arg Arg Thr Asn Pro Met

25 3025 30

Phe cys zle Arg Arg Ala ser Pro Thr Asp cys ile Arg Ala zle Ala 35 4Ó 45Phe cys bad Arg Arg Ala ser Pro Thr Asp cys ile Arg Ala bad Ala 35 4Ó 45

Ala Lys Arg Ala Asp Ala Val Thr Leu Asp Gly Gly Leu val Phe Glu 50 55 60Ala Lys Arg Ala Asp Ala Val Thr Leu Gly Gly Glu Leu Phe Glu 50 55 60

Ala Asp Gin Tyr Lys Leu Arg Pro Val Ala Ala Glu Ile Tyr Gly ThrAla Asp Gin Tyr Gly Thr

70 75 8070

Glu Glu Asn Pro Gin Thr Tyr Tyr Tyr Ala Val Ala Val val Lys LysGlu Glu Asn Pro Gin Thr Tyr Tyr Tyr Vall Val Vall Val Lys Lys

90 9590 95

Gly Phe Asn Phe Gin Asn Gin Leu Gin Gly Arg Lys ser cys His Thr 100 105 110Gly Phe Gn Asn Gin Gn Leu Gin Gly Arg Lys ser cys His Thr 100 105 110

Trp Asn ile pro ileTrp Asn ile for ile

120120

Arg phe Leu Asp Trp Ala Gly pro pro Glu Pro Leu Gin Lys Ala Val 130 135 140Arg Phe Leu Asp Trp Ala Gly Pro for Glu Pro Leu Gin Lys Ala Val 130 135 140

Ala Lys Phe Phe ser Gin ser cys Val Pro cys Ala Asp Gly Asn Ala 145 150 155 160Ala Lys Phe Phe Ser Gin Ser Cys Val Pro Cys Ala Asp Gly Asn Ala 145 150 155 160

Tyr Pro Asn Leu cgs Gin Leu cys ile Gig Lys Gly Lys Asp L^| cysTyr Pro Asn Leu Cgs Gin Leu Cys Ile Gig Lys Gly Lys Asp L ^ | cys

Ala cys ser ser Gin Glu Pro Tyr Phe Gly Tyr ser Gly Ala Phe AsnAla cys ser ser Gin Glu For Tyr Phe Gly Tyr ser Gly Ala Phe Asn

180 185 190 cys Leu His Lys Gly zle Gly Asg Val Ala Phe Val Lg| Glu Ser Thr180 185 190 cys Leu His Lys Gly Wrong Gly Asg Val Ala Phe Val Lg | Glu Ser Thr

Val Phe Glu Asn Leu Pro Gin Lys Ala Asp Arg Asp Lys Tyr Glu LeuVal Phe Glu Asn Leu

210 215 220210 215 220

Leu cys Pro Asp Asn Thr Arg Lys Pro Val Glu Ala Phe Arg Glu cys 225 230 235 240Leu Cys Pro Asp Asn Thr Arg Lys Pro Val Glu Ala Phe Arg Glu cys 225 230 235 240

His Leu Ala Arg Val Pro Ser His Ala Val Val Ala Arg ser val Asn , „ 245 250 255His Leu Ala Arg Val For Ser His Ala Val Val Ala Ser Ser Asn, "245 250 255

Gly Lys Glu Asn ser Ile Trp Glu Leu Leu Tyr Gin Ser Gin Lys LysGly Lys Glu Asn Ser Ile Trp Glu Leu Leu Tyr Gin Ser Gin Lys Lys

260 265 270260 265 270

- 12CZ 29275 Ul- 12GB 29275 Ul

Phe Phe Gly Gly Lys 275 Lys 275 Ser Ser Asn Asn Pro For Gin Gin Glu Phe 280 Glu Phe 280 Gin Leu Gin Leu Phe Gly 285 Phe Gly Ser Ser Pro For Gly Gly Gin Gin Gin Gin Lys Lys Asp Asp Leu Leu Leu Leu Phe Phe Arg Asp Arg Asp Ala Thr Ala Thr ile Gly ile Gly Phe Phe Leu Leu Lys Lys 290 290 ile ile 295 295 300 300 Ile 305 Ile 305 Pro For Ser Ser Lys Lys Asp 310 Asp 310 Ser Ser Lys Leu Lys Leu Tyr Leu 315 Tyr Leu 315 Gly Leu Gly Leu Pro For Tyr Tyr Leu 320 Leu 320 Thr Ala Thr Ala Ile Ile Gin Gin Gly Gly Leu Leu Arg Arg Glu Thr Ala Ala Glu Val Glu Thr Ala Ala Glu Val Glu Glu Ala Ala Arg Arg

325 330 335(+420) 325 330 335

Gin Ala Lys val Val Trp cys Ala Val Gly Pro Glu Glu Leu Arg Lys 340 345 350 cys Arg Gin Trp ser ser Gin ser ser Gin Asn Leu Asn cys ser Leu 355 360 365Gin Ala Lys val Val Trp cys Ala Val Gly Pro Glu Glu Leu Arg Lys 340 345 350 cys Arg Gin Trp ser ser Gin ser ser Gin Asn Leu Asn cys ser Leu 355 360 365

Ala ser Thr Thr Glu Asp cys ile val Gin Val Leu Lys Gly Glu Ala 370 375 380Ala Ser Thr Thr Glu Asp Cys Ile Val Gin Val Leu Lys Gly Ala 370 375 380

Asp Ala Met ser Leu Asp Gly Gly Phe Ile Tyr Thr Ala Gly Lys cysAsp Ala Met Ser Leu Asp Gly Gly Phe Ile Tyr Thr

385 390 395 400385 390 395 400

Gly Leu val Pro val Leu Ala Glu Asn Gin Lys ser Arg Gin ser serGly Leu val Pro val Leu Ala Glu Asn Gin Lys ser Arg Gin ser ser

405 410 415 ser ser Asp cys val His Arg pro Thr Gin Gly Tyr phe Ala val Ala 420 425 430405 410 415 ser Asp Asp cys val His Arg for Thr Gin Gly Tyr phe Ala val Ala 420 425 430

Val Val Arg Lys Ala Asn Gly Gly ile Thr Trp Asn ser Val Arg Gly 435 440 445Val Arg Lys Ala Asn Gly Gly ile Thr Trp Asn Ser Val Arg Gly 435 440 445

Thr Thr Lys 450 Lys 450 ser ser cys cys His His Thr Thr Ala 455 Ala 455 Val Wall Asp Asp Arg Arg Thr Thr Ala 460 Ala 460 Gly Gly Trp Trp Asn Asn li e li e Pro For Met Met Gly Gly Leu Leu Leu Leu Val Wall Asn Asn Gin Gin Thr Thr Gly Gly ser ser cys cys Lys Lys Phe Phe Asp Asp Gl u Gl u 465 465 Phe Phe 470 470 475 475 480 480 Phe Phe ser ser Gin Gin Ser Ser Cys Cys Ala Ala Pro For Gly Gly ser ser Gin Gin Pro For Gly Gly Ser Ser Asn Asn Leu Leu 485 485 490 490 495 495

cys Ala Leu cys val Gly Asn Asp Gin Gly Val Asp Lys cys Val Pro 500 505 510Cys Ala Leu Cys Val Gly Asn Asp Gins Gly Val Asp Lys Cys Val Pro 500 505 510

Asn ser Asn Glu Arg Tyr Tyr Gly Tyr Thr Gly Ala Phe Arg cys Leu 515 520 525Asn ser Asn Glu Tyr Tyr Tyr Gly Tyr Thr Gly Ala Phe Arg cys Leu 515 520 525

Ala Glu Asn Ala Gly Asp Val Ala Phe Val Lys Asp val Thr Val Leu 530 535 540Ala Glu Asn Ala Gly Asp Val Ala Phe Val Lys Asp Val Thr Val Leu 530 535 540

Asp 545 Asp 545 Asn Asn Thr Thr Asn Asn Gly Gly Gin 550 Gin 550 Asn Asn Thr Thr Glu Glu Glu Glu Trp Ala 555 Trp Ala 554 Arg Arg Glu Glu Leu Leu Arg 560 Arg 560 Ser Ser Asp Asp Asp Asp Phe Phe Glu Glu Leu Leu Leu Leu cys cys Leu Leu Asp Asp Gly Thr Arg Gly Thr Arg Lys Lys Pro For Val Wall Thr Thr 565 565 570 570 575 575 Glu Ala Gin Glu Ala Gin Asn Asn cys cys His His Leu Leu Ala Ala Val Wall Ala Pro Ala Pro ser ser His His Ala Val Ala Val 580 580 585 585 590 590 Val Wall ser Arg ser Arg Lys Lys Glu Glu Lys Lys Ala Ala Gin Ala Ala Gin Val Wall Glu Gin Glu Gin Val Wall Leu Leu Leu Leu Thr Thr Glu Glu 595 595 phe phe 600 600 605 605 Gin Ala fim Gin Ala fim Gin Gin Gly Arg Gly Arg Tyr Tyr Gly Gly Lys Lys Asp βίο Asp βίο Pro For Asp Asp Lys Lys Phe Phe cys 625 cys 625 Leu Leu Phe Phe Arg Arg ser ser Glu 630 Glu 630 Thr Thr Lys Lys Asn Asn Leu Leu Leu Phe 635 Leu Phe Asn Asn Asp Asp Asn Asn Thr 640 Thr 640 Glu Glu val wall Leu Leu Ala Ala Gin 645 Gin 645 Leu Leu Gin Gin Gly Gly Lys Lys Thr 650 Thr 650 Thr Tyr Thr Tyr Glu Glu Lys Lys Tyr 655 Tyr 655 Leu Leu Gly Gly Ser Ser Glu Glu Tyr Tyr Val Wall Thr Thr Ala Ala Ile Ala Ile Ala Asn Asn Leu Lys Leu Lys Gin Gin cys cys Ser Ser val wall 660 660 665 665 670 670 Ser Ser Pro For Leu Leu Leu Leu Glu Glu Ala Ala cys cys Ala Phe Ala Phe Met Met Met Arg Met Arg 675 675 680 680

NÁROKY NA OCHRANUPROTECTION REQUIREMENTS

Claims (10)

1. Protiprůjmová veterinární kompozice s obsahem laktoferinu, vyznačující se tím, že zahrnuje inaktivovanou biomasu rekombinantní ch kvasinek s obsahem rekombinantAn anti-diarrhea veterinary composition comprising lactoferrin, comprising inactivated recombinant yeast biomass containing recombinant yeast 5 ního laktoferinu o sekvenci SEQ ID NO:2 a/nebo jeho fragmentů.5 lactoferrin having the sequence of SEQ ID NO: 2 and / or fragments thereof. -13CZ 29275 UI-13GB 29275 UI 2. Veterinární kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že rekombinantní kvasinka patří do rodu Pichia, přičemž obsahuje gen o sekvenci SEQ ID NO: 1.A veterinary composition according to claim 1, characterized in that the recombinant yeast belongs to the genus Pichia and comprises a gene of the sequence SEQ ID NO: 1. 3. Veterinární kompozice podle nároku 2, vyznačující se tím, že rekombinantní kvasinka patřící do rodu Pichia je druh Pichia pastoris, s výhodou kmen Pichia pastoris GS115.Veterinary composition according to claim 2, characterized in that the recombinant yeast belonging to the genus Pichia is a species of Pichia pastoris, preferably a strain of Pichia pastoris GS115. 5 4. Veterinární kompozice podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím, že množství inaktivované biomasy je v rozsahu 0,001 až 90 % hmotn., s výhodou 1 až ÍO % hmotn. na celkovou hmotnost kompozice.Veterinary composition according to any one of claims 1 to 3, characterized in that the amount of inactivated biomass is in the range of 0.001 to 90% by weight, preferably 1 to 10% by weight. to the total weight of the composition. 5. Veterinární kompozice podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že obsahuje fyziologicky přijatelné pomocné látky.A veterinary composition according to any one of claims 1 to 4, characterized in that it contains physiologically acceptable excipients. ioio 6. Veterinární kompozice podle nároku 5, vyznačující se tím, že fyziologicky přijatelná pomocná látka je vybraná ze skupiny zahrnující mikrokrystalickou celulózu, kukuřičný škrob, bramborový škrob, inulin, bambusovou vlákninu, resistentní škrob, agar, hydroxypropylmetylcelulózu, sodnou sůl karboxymetylcelulózy, maltodextrin, nebo jejich směsi, glycerin, makadamový olej, polyakrylát sodný, soli laureátu, cetearylalkohol, kokosové máslo, xylitol, manili tol, erythritol, želatinu, alginát, agar, chlorhexidin-diglukonát, chlorhexidin, stearan hořečnatý, vodu.The veterinary composition according to claim 5, wherein the physiologically acceptable excipient is selected from the group consisting of microcrystalline cellulose, corn starch, potato starch, inulin, bamboo fiber, resistant starch, agar, hydroxypropylmethylcellulose, sodium carboxymethylcellulose, maltodextrin, or mixtures thereof, glycerin, macadam oil, sodium polyacrylate, laureate salts, cetearyl alcohol, coconut butter, xylitol, manili tol, erythritol, gelatin, alginate, agar, chlorhexidine digluconate, chlorhexidine, magnesium stearate, water. 7. Veterinární kompozice podle kteréhokoliv z nároků lažó, vyznačující se tím, že obsahuje doplňkové biologicky aktivní látky.Veterinary composition according to any one of claims 1 to 6, characterized in that it contains additional biologically active substances. 8. Veterinární kompozice podle nároku 7, vyznačující se tím, že doplňkovéVeterinary composition according to claim 7, characterized in that it is complementary 20 biologicky aktivní látky jsou vybrané ze skupiny obsahující beta-glukan, laktózu. LgY protilátky, panthenol, kyselinu hyaluronovou, její deriváty a soli, allantoin, včelí vosk a jeho deriváty, polylysin a jeho deriváty, nikotinamid, vitamíny, minerály, probiotické oligosacharidy, přísady podporující regeneraci a ochranu střeva, krátkořetězcové mastné kyseliny, rostlinné extrakty nebo jiné biologicky aktivní látky.The biologically active substances are selected from the group consisting of beta-glucan, lactose. LgY antibodies, panthenol, hyaluronic acid, its derivatives and salts, allantoin, beeswax and its derivatives, polylysine and its derivatives, nicotinamide, vitamins, minerals, probiotic oligosaccharides, intestinal regeneration and protection additives, short-chain fatty acids, plant extracts or other biologically active substances. 2525 9. Veterinární kompozice podle kteréhokoliv z nároků laž8, vyznačující se tím, že je v pevné, polotuhé nebo tekuté aplikační formě.Veterinary composition according to any one of claims 1 to 8, characterized in that it is in solid, semi-solid or liquid dosage form. 10. Veterinární kompozice podle nároku 9, vyznačující se tím, že je ve formě prášku, pulvisu, granulátu, pelet, mikropelet, pasty, gelu nebo roztoku.Veterinary composition according to claim 9, characterized in that it is in the form of a powder, pulse, granulate, pellets, micropellets, paste, gel or solution. 11. Protiprůjmový veterinární nebo krmný výrobek, vyznačující se tím, že obsa30 huje veterinární kompozici podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10.An anti-diarrheal veterinary or feed product comprising a veterinary composition according to any one of claims 1 to 10.
CZ2015-31940U 2015-12-22 2015-12-22 Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin CZ29275U1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31940U CZ29275U1 (en) 2015-12-22 2015-12-22 Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31940U CZ29275U1 (en) 2015-12-22 2015-12-22 Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29275U1 true CZ29275U1 (en) 2016-03-15

Family

ID=55642964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31940U CZ29275U1 (en) 2015-12-22 2015-12-22 Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29275U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bao et al. Effects of pig antibacterial peptides on growth performance and intestine mucosal immune of broiler chickens
US8198067B2 (en) Delivery of disease control in aquaculture and agriculture using microbes containing bioactive proteins
JP2004528026A (en) How to improve animal growth performance
TW201234977A (en) Feed additive composition
KR100941892B1 (en) Novel Bacteriophage Having Killing Activity Specific to Salmonella selected from Infectious Bacteriophages of Salmonella gallinarum
Valpotić et al. Effect of mannan oligosaccharide supplementation on blood and intestinal immune cells, bacteria numbers and performance in weaned pigs
JP6815649B2 (en) The effect of oral administration of interferon α on the treatment of chronic refractory otitis externa
Song et al. Effects of honeycomb extract on the growth performance, carcass traits, immunity, antioxidant function and intestinal microorganisms of yellow bantam broilers
BG64858B1 (en) Food - induced antisecretory proteins in egg yolk
KR20170065429A (en) Platycodon grandiflorum extract animal feed additive and animal feed
Han et al. Macleaya cordata extract improves growth performance, immune responses and anti-inflammatory capacity in neonatal piglets
EP3135761B1 (en) Novel bacteriophage and composition comprising same
JPWO2004009800A1 (en) Lactobacillus casei subspecies casei growth promoting composition
Altaf et al. Effects of supplemented growth promoters on performance and intestinal morphology in broilers reared under different stocking densities
CN113730552B (en) Composition for improving physiological functions of livestock and poultry and preparation method thereof
CN114853913A (en) Fusion protein of plant antibacterial peptide AFP1 and bacillus secretory peptide SPamyQ and application
CZ29275U1 (en) Antidiarrhetic veterinary composition containing lactoferin
CN109984250A (en) A kind of composition for preventing and treating chicken proventriculitis
CN102702373A (en) Whole peptidoglycan of lactobacillus cell wall and application in improving IEC (intestinal epithelial cell) antimicrobial peptide expression level thereof
KR101978455B1 (en) Lactobacillus salivarius DJ-sa-01 strain and composition for immune enhancement comprising the same
Riva et al. The importance of early nutrition in broiler chickens: Hydrated gels enriched with nutrients, an innovative feeding system
CN106615622A (en) Feed additive capable of promoting growth of chicks and enhancing capabilities of resisting infection of salmonella pullorum of chicks and application of feed additive
JP2002017186A (en) Transgenic plant
US20180042990A1 (en) Method for improving an intestinal microflora and promoting growth of animals by using colicin or microorganism capable of expressing the same
KR20160085401A (en) A feed additive including immunity induced silkworm and manufacturing method thereof

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20160315

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20191120

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20221214