CZ289276B6 - Zařízení pro zkouąení tlumičů nárazů vozidel - Google Patents

Zařízení pro zkouąení tlumičů nárazů vozidel Download PDF

Info

Publication number
CZ289276B6
CZ289276B6 CZ1997662A CZ66297A CZ289276B6 CZ 289276 B6 CZ289276 B6 CZ 289276B6 CZ 1997662 A CZ1997662 A CZ 1997662A CZ 66297 A CZ66297 A CZ 66297A CZ 289276 B6 CZ289276 B6 CZ 289276B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wheel
vehicle
spring
determining
shock absorber
Prior art date
Application number
CZ1997662A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ9700662A3 (en
Inventor
ROLAND MüLLER
Original Assignee
ROLAND MüLLER
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ROLAND MüLLER filed Critical ROLAND MüLLER
Publication of CZ9700662A3 publication Critical patent/CZ9700662A3/cs
Publication of CZ289276B6 publication Critical patent/CZ289276B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M17/00Testing of vehicles
    • G01M17/007Wheeled or endless-tracked vehicles
    • G01M17/04Suspension or damping

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)
  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)

Abstract

Za° zen pro zkou en tlumi n raz vozidel je provedeno s nejm n jedn m ulo en m (1) pro kolo vozidla, s prost°edky pro uv d n ulo en ho kola vozidla do kmit n a s prost°edky pro ur ov n v²chylek kmit p°i r zn²ch frekvenc ch, jako i s vyhodnocovac a v²stupn jednotkou. Za° zen obsahuje prost°edky pro ur en charakteristiky tlumi e kola, nach zej c ho se na vozidle, s prost°edky pro ur en budic s ly p°enesen p°es ulo en (1) pro kolo do kmitaj c ho syst mu obsahuj c ho tlumi a pru inu vozidla.\

Description

Zařízení pro zkoušení tlumičů nárazů vozidel
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro zkoušení tlumičů nárazů vozidel s nejméně jedním uložením pro kolo vozidla, s prostředky pro uvádění uloženého kola do kmitání a s prostředky pro určování výchylek kmitů při různých frekvencích, jakož i s vyhodnocovací a výstupní jednotkou.
Dosavadní stav techniky
Zařízení podle předvýznakové části jsou známá, například z prospektu „BOGE SHOCKTESTER“. V něm je popsáno měřicí stanoviště, na které může vozidlo současně najet se dvěma koly. Svisle kmitající uložení kol uvádí hmotnosti náprav vozidla do pohybu. Po odpojení pohonu volně doběhne kmitání nápravy a prochází přitom její rezonanční oblastí. Velikost výchylky kmitání v místě rezonance je přitom ve fyzikálně-matematické souvislosti s tlumením. Výchylka kmitání je přitom zachycována snímačem dráhy a je zaznamenávána, případně zakreslována. Nevýhoda přitom spočívá v tom, že výsledek měření je značně závislý na tlaku pneumatik. Odchylka tlaku pneumatik v hodnotě kolem 1 baru může výsledek měření znehodnotit až o 30 %.
Z německého užitného vzoru G 93 03 201 je známé zkušební stanoviště tlumičů nárazů, které pracuje podle tohoto způsobu měření. Také zde se prostřednictvím pružiny uvádí kolo do kmitání a měří se maximální amplituda kmitů při rezonančním kmitočtu. Změna amplitudy kmitů je stejně významná se změnou síly. Špičková amplituda síly je odvozována od statické síly, která byla zjištěna před začátkem vytváření kmitů. Také zde je nevýhodné, že různý tlak pneumatiky značně ovlivňuje výsledek měření.
Navíc mají obě zařízení jen jedno čidlo pro měření amplitudy kmitů, případně amplitudy síly. Přitom se nepředpokládá, že by se také přezkušovala pružina kmitového systému, což je nevýhodné již z hlediska bezpečnosti provozu.
Konečně jsou obě zařízení koncipována jako pevná zkušební stanoviště a tak nejsou únosná pro malé dílny, případně jsou příliš náročná na prostor. Přitom existuje potřeba vytvořit manipulovatelné mobilní zařízení pro zkoušení tlumičů nárazů.
Z DE-A-43 05 048 je známý způsob zkoušení tlumiče nárazů motorového vozidla, u kterého se hodnota, označená jako tlumicí koeficient, zjišťuje způsobem vyhodnocování parametrů. Tento vyhodnocovaný koeficient tlumení je srovnáván s referenční hodnotou, přičemž se zjišťuje, zda je odchylka v rozmezí toleranční oblasti.
Tento způsob se tedy omezuje na určení jedné jednotlivé hodnoty a na porovnání této jednotlivé hodnoty s referenční hodnotou, přičemž toto určení se navíc uskutečňuje prostřednictvím způsobu odhadu. Tak není možné tímto způsobem zjistit kvalifikovaný a ve velké funkční oblasti upravený výsledek o stavu tlumiče nárazů.
Úkolem vynálezu je vytvořit zařízení pro zkoušení tlumičů nárazů vozidel, u kterého se odstraní výše uvedené nedostatky, a u kterého bude možno provést kvalifikované přezkoušení tlumičů nárazů prakticky nezávisle na tlaku pneumatik a na hmotnostech.
-1CZ 289276 B6
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje zařízení pro zkoušení tlumičů nárazů vozidel s nejméně jedním uložením pro kola vozidla, s prostředky pro uvádění uloženého kola vozidla do kmitání a s prostředky pro určování výchylek kmitů při různých frekvencích, jakož i s vyhodnocovací a výstupní jednotkou, podle vynálezu, jehož podstatou je, že obsahuje prostředky pro určení charakteristiky tlumiče kola, nacházejícího se na vozidle, s prostředky pro určení budicí síly přenesené přes uložení pro kolo do kmitajícího systému obsahujícího tlumič a pružinu vozidla.
Až dosud bylo možné charakteristiku tlumiče nárazů, to znamená diagram síly a rychlosti, zjišťovat jen ve speciálních zkušebních stanicích na vymontovaných tlumičích nárazů. V zabudovaném stavu mohly být zjišťovány jen jednotlivé hodnoty a porovnávány s referenčními hodnotami, což je nedostačující k tomu, aby se zjistil stav tlumiče nárazů.
Podle výhodného provedení jsou prostředky pro určení charakteristiky tlumiče tvořeny prostředky pro určení výkonu přenášeného do kmitajícího systému, obsahujícího tlumič a pružinu vozidla, přes uložení pro kolo.
Toto vytvoření je výhodné tím, že získání měřených veličin je jednoduché a ekonomicky výhodné a ovlivňování výsledků měření nekontrolovatelnými vedlejšími účinky, například kmitající hmotností motoru, je nepatrné.
Další vytvoření vynálezu spočívá v tom, že prostředky pro určení charakteristiky tlumiče nárazů mají prostředky pro určení zrychlení hmotností v kmitajícím systému, obsahujícím tlumič nárazů a pružinu vozidla.
Tato varianta sice nemá výhody prvního uvedeného vytvoření, avšak je v zásadě schůdnou cestou. Zrychlení jsou přitom měřena prostřednictvím čidel zrychlení a zrychlení hmotností jsou určována nebojsou známá.
Další výhodné vytvoření zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že na náboji kola, na uložení a na karoserii vozidla jsou upravena čidla a že vybuzovací zdvih pružinových prostředků pro uvedení kola do kmitání je variabilní.
Prostřednictvím těchto opatření lze změnit konstantu pružiny závěsu kola před vlastním zkoušením tlumiče nárazů a amplitudu při rezonančním kmitočtu přesně určit.
Podle vynálezu je čidly na náboji kola, na uložení a na karoserii měřitelná konstanta pružnosti elementů závěsu kola.
Toto opatření poskytuje také hodnoty pro zjištění rezonančního kmitočtu karoserie, případně relativního pohybu mezi karoserií a nábojem kola.
Dále se předpokládá, že jsou upraveny prostředky pro regulaci úrovně výšky karoserie vozidla.
Je účelné, že zařízení je pojízdné.
Další vytvoření zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že pro variaci vybuzovacího zdvihu je upraven výstředník.
Dále je účelné, že výstupní jednotka má displej a/nebo tiskárnu.
Měřením konstant pružin závěsu kola se zajistí, že výsledky měření tlumičů nárazu jsou přesné a nejsou ovlivněny chybnými pružinami. Je možné zjistit, zdaje pružina zlomena nebo narušena,
-2CZ 289276 B6 protože v těchto případech se konstanta pružiny odchyluje od porovnávané hodnoty vzhůru nebo dolů. Normalizováním kmitočtové amplitudy ve třetím kroku způsobu je vlivná veličina plášť, která představuje neznámou přídavnou pružinu, podle pravidel techniky vyloučena z výsledku měření. Tak lze zjistit přesné hodnoty účinku tlumiče nárazů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněno zařízení pro určení výkonu přiváděného do kmitajícího systému.
Na obr. 2 je schematicky znázorněn model kmitání.
Na obr. 3 je schematicky znázorněn převodový poměr závěsu kol.
Příklady provedení vynálezu
Protože je dávána přednost měřicímu způsobu, který spočívá na výkonu přiváděném do kmitajícího systému, je v dalším popsáno uvedené zařízení jako příklad vhodný pro tento způsob. Přitom je základem ta skutečnost, že do systému obsahujícího tlumič nárazů a pružinu přiváděný výkon je přeměňován v tlumiči nárazů, což až na nepatrné ztráty třením je opravdu skutečnost.
Jak je to znázorněno na obr. 1, má zařízení nejméně jedno uložení £ pro kolo vozidla, které může být vytvořeno například ve tvaru vidlice a které je upraveno na vnější straně skříně 5 zařízení. Uložení £ může popojíždět ve svislém směsu, čímž může být kolo nadzdvihováno, případně spouštěno. To se u znázorněného zařízení uskutečňuje nadzdvihováním vnitřní desky 2, která je spojena s uložením £. K tomu je upraven přestavovací motor 3, který přemísťuje vnitřní desku 2 ve svislém směsu, přičemž tato vnitřní deska 2 je v odpovídající poloze držena například prostřednictvím tyčí 4 se závitem. Aby bylo možné vytvořit zařízení pojízdné, mohou být například na spodní straně vnitřní desky 2 upraveny kladky 8, které mohou vystoupit skrz otvory 9 v podlaze skříně 5, když je vnitřní deska 2 ve své nejhlubší poloze.
Pro uvádění nadzdviženého kola do kmitání je upraven hlavní motor 6, který pohání variabilní výstředník 7. Excentricitu výstředníku 7 lze nastavovat plynule. Tento výstředník 7 je prostřednictvím pružinového prostředku 10, například spirálové pružiny, spojen s uložením £ pro kolo. Tak je možné kolo uvádět do kmitání s variabilním vybuzovacím zdvihem.
Samozřejmě lze zařízení realizovat také jinak, například jej opatřit hydraulickým agregátem, který má jednak hydraulický válec pro nadzdvihování a spouštění vnitřní desky 2, a jednak hydraulický válec pro nastavování excentricity variabilního výstředníku 7. Tak je možné jen hydraulickým agregátem a hlavním motorem 6 realizovat fiinkčně výhodné zařízení podle vynálezu pro zkoušení tlumičů nárazů vozidel.
Dále jsou upravena čidla pro určení výchylky kmitů při různých kmitočtech, to znamená pro měření budicí síly, tedy diferenční amplitudy pružinového prostředku 10, jakož i pro měření amplitudy kmitů náboje kola a karoserie vozidla. Oběma naposledy uvedenými čidly je potom možné uskutečnit měření pružinových konstant závěsu kola. Kromě popsaných čidel pro měření dráhy nástavby, to je karoserie, náboje kola a uložení £ kola, které mohou zjistit absolutní pohyby těchto měřených bodů a relativní pohyby mezi měřenými body, jsou k dispozici prostředky pro zjišťování výkonu přiváděného do kmitajícího systému. To lze uskutečnit například prostřednictvím měření síly a rychlosti na vybuzovacím pružinovém prostředku £0.
-3CZ 289276 B6
Všechny takto zjištěné výsledky se vztahují na dotykový bod kola. Pokud jsou potřebné veličiny působící přímo na měřené objekty, to znamená pružiny nástavby a tlumiče, je třeba brát ještě zřetel na převodový poměr pódiového ramene io, kteiý je znázorněn na obr. 3, a to podle vzorce pro pákový ramenový převodový poměr iD = b: (a* cosa).
Naměřené výsledky se přivádějí do vyhodnocovací jednotky, která může být vytvořena buď jako vestavěný nebo externí počítač. Vyhodnocovací jednotka je opět spojena s výstupní jednotkou,
Aby bylo možné lépe zaznamenat fyzikální souvislosti, je kmitavý systém zobrazen na obr. 2 jako kmitavý model, přičemž jsou zde provedena různá přípustná zjednodušení. Tak například je vzato v úvahu, že lze zanedbat působení ostatních nevybuzených pružin a tlumičů, pokud nástavba vozidla v průběhu měření zachovává svou úroveň výšky a amplituda kmitů nástavby je zanedbatelně malá. Při takto v klidu stojící nástavbě lze spojení zkoumaného pružinového tlumičového systému s ostatními zanedbat. Jak se tato podmínka splní, bude uvedeno v dalším. Dále je přípustné zanedbání tlumení pneumatiky, které je v poměru k tlumení tlumiče nárazů nepatrné.
Na kmitovém modelu, který je patrný z obr. 2, jsou znázorněny hmotnosti m. konstanty c pružiny a výchylky s. Hmotnost ml je kmitají hmota nástavby vozidla, to znamená hmotnost nástavby. Lze ji zjistit ze statické síly dotyku kola a z hmotnosti pneumatiky. Konstanta cl nástavbové pružiny je zjištěna na začátku měření, což umožňuje zjistit také nelineární pružinové charakteristiky. Vlastní měřený objekt představuje tlumič kl nárazů.
Hmotnost m2 ie kmitající hmota kola a závěsu kola, to znamená hmotnost kola, kterou lze určit z dynamiky kmitání systému. Pružný účinek pneumatiky, to znamená pružnost pneumatiky jako konstantu c2 pružiny a případně také hmotnosti kola lze zjistit pro vozidlo z přístupných pneumatik se vždy nejvyšší konstantou pružení, například od výrobce. Tyto hodnoty, pokud jsou známé, mohou být uloženy v paměti vyhodnocovací jednotky a mohou být vždy odvolány.
Hmotnost m3 ie hmotnost uložení 1 pro kolo, to znamená vybuzovací hmotnosti která je známá. Pro vybuzení použitý pružinový prostředek 10, který je na obr. 2 znázorněn prostřednictvím konstanty c3 pružiny, slouží pro zařazení vybuzovacího výkonu do kmitajícího systému. Je proveden jako měřicí pružina, aby se zjistily na ni působící vybuzovací síly. Vybuzení samo osobě se uskutečňuje vybuzovacím zdvihem, který má variabilní frekvenci. Střední úroveň vybuzovacího kmitání je nastavitelná. Tak je konstrukce vozidla v průběhu celého měření držena na konstantní úrovni, což lze zajistit například prostřednictvím regulačního obvodu. Z hlediska vybuzení tak lze předem stanovit parametry frekvence, zdvihu a střední úrovně. Měření tlumiče se provádí při předem stanovené vyvolené frekvenci, která se zachovává v průběhu celého měření. Prostřednictvím variabilního vybuzovacího zdvihu je nyní možné měnit přidávaný výkon do kmitajícího systému a tak zachycovat charakteristiku tlumiče nárazů.
V dalším je popsáno, jak probíhá zkoušení tlumiče nárazů se zařízením podle vynálezu.
V prvním kroku se přemístí zařízení na kladkách 8 ke kolu vozidla a uložení 1 se uspořádá po obou stranách dotykových ploch kola. Potom se vnitřní deska 2 zařízení přestavovacím motorem 3 nadzdvihne, přičemž se nadzdvihnou také kladky 8 a skříň 5 se usadí na podlaze. Současně se jako bezpečnostní test před vlastním zkoušením tlumiče nárazů zjistí konstanta cl pružiny nástavby, to je závěsu kola, aby se zjistily škody na pružině a zabránilo se tomu, že výsledky měření budou poškozenou pružinou zkresleny. Případně je možné tuto konstantu cl pružiny přímo porovnat s v paměti uloženou referenční hodnotou a při zřejmých odchylkách uskutečnit příslušné oznámení. V průběhu nadzdvihování se také zjišťuje a ukládá do paměti statická síla v bodě dotyku kola a odstup mezi nábojem kola a mezi karoserií. Dále se při nadzdvihování určuje tření závěsu kola. Síla v bodu dotyku kola se pomalu zvyšuje v průběhu nadzdvihování kola, přičemž se však karoserie na podkladě třecích sil ještě nejprve nepohybuje. Teprve při
-4CZ 289276 B6 překročení třecí síly se pohybuje také karoserie. Tak je možné na podkladě síly v bodě dotyku kola a odstupu mezi nábojem kola a karoserií zjistit tření závěsu kola.
Ve druhém kroku se nastaví uložení 1 na stanovenou počáteční úroveň. V klidovém stavu se nyní změří statická síla v bodě dotyku kola a registruje se úroveň polohy karoserie.
Ve třetím kroku se uvede do činnosti hlavní motor 6 a výhodou s poměrně malým vybuzovacím zdvihem variabilního výstředníku 7 se projede oblast vybuzovacích frekvencí, například od minimální vybuzovací frekvenci, a vyhledá se rezonanční kmitočet závěsu kola. Přitom se pozoruje amplituda kmitů mezi karoserií a nábojem kola. S narůstající frekvencí se vytváří více rezonančních míst. První rezonanční místo je označováno jako rezonance nástavby. Zpravidla má hodnotu mezi 0,5 až 2,5 Hz a není vhodná pro měření, protože nástavba má vysokou amplitudu kmitů a tak není splněn požadavek klidné karoserie. Druhé maximum kmitů je zpravidla v oblasti mezi zhruba 7 až 15 Hz. Ti je požadovaná frekvence měření, při které má nástavba vozidla již jen velmi malé zanedbatelné amplitudy kmitů. Také pokud se týká průtoku výkonu skrz kmitající systém od vybuzení až k tlumiči, je tato frekvence výhodná, to znamená, že rezonance kola odpovídá zhruba rezonanci výkonu.
Ve čtvrtém kroku je předem stanovena dříve zjištěná frekvence, případně kmitočet rezonance a vybuzovací zdvih je zvyšován přestavováním výstředníku 7 od nulové hodnoty po stupních. Vždy po stabilizování nového stavu kmitání je vyrovnáno případné posunutí karoserie vzhledem k referenční úrovni prostřednictvím posunutí úrovně uložení 1 pro kolo. Nyní se měří na měřenou pružinu přiváděný výkon a nastavující se amplituda kmitů mezi nástavbou a nábojem kola. Z této amplitudy a známé frekvence lze zjistit rychlost. Z výkonu, přiváděného do systému a zachycovaného tlumičem nárazů a z rychlosti lze zjistit tlumicí sílu. Tato tlumicí síla představuje střední hodnotu tlumicí síly mezi tažným a tlačným stupněm.
Zpravidla jsou tažné a tlačné stupně u tlumičů nárazu různé, a to tak, že při stejné rychlosti je tažná síla větší než tlačná síla. Tato vlastnost tlumení způsobuje, že se karoserie přibližuje k náboji kola, protože tlumič nárazů lze snáze stlačit než roztáhnout. Proto je pružina nástavby předepjata z toho vyplývající diferenční sílou. Protože snížení karoserie, které vyplývá z rozdílu mezi tažným a tlačným stupněm, lze opět vyrovnat, jak již bylo popsáno, prostřednictvím regulace úrovně, zpravidla nadzdvižením uložení 1, lze z této regulace úrovně dráhy pružiny zjistit, jak má být nástavbová pružina předepjata. Ze změřené skupiny pružin a z pružné dráhy lze zjistit silový rozdíl mezi tažným a tlačným stupněm tlumiče nárazů. Charakteristiku tlumiče nárazů lze tedy zjišťovat odděleně pro tažné a tlačné stupně po bodech až k mezními výkonu vybuzení.
Tuto charakteristiku lze potom porovnávat s předem stanovenou požadovanou charakteristikou. Rozměr tlumení nástavby lze zjistit z nástavbové hmotnosti ml, konstanty cl pružiny a charakteristiky tlumiče kl nárazů podle vzorce D = kl: (2* (cl* ml)-2).
V pátém kroku se stanoví z až dosud zjištěných velikostí a dynamiky kmitání systému hmotnost kola. Rozměr tlumení kola se vypočte se zřetelem na maximálně přípustné dávky propružení pneumatiky pro určité vozidlo z hodnot hmotnosti m2 kola, konstanty c2 pružiny, pneumatiky, konstanty cl pružiny nástavby a charakteristiky tlumiče kl nárazů podle rovnice analogické k rovnici uvedené ve čtvrtém kroku.
V šestém kroku lze tak stanovit, zda vozidlo splňuje určité stanovené minimální hodnoty tlumení z hlediska nástavby a/nebo kola.
Na základě uvedených kroků je možné přezkoušet tlumič nárazů jednoho kola nebo ale také všechny tlumiče nárazů vozidla a tak na výstupní jednotce ukázat, případně vytisknout jednotlivý nebo celkový výsledek. Je samozřejmě také možné prostřednictvím displeje upravit zcela grafické údaje.
-5CZ 289276 B6
Pro stanovení charakteristiky tlumiče nárazů ze zrychlení kmitajících hmot se postupuje tak, jak je to uvedeno v dalším.
Ze zrychlení kmitajících hmot je možné podle vzorce F = m * a zjistit na hmoty působící síly. Na hmotnost ml. to je nástavbu, působící sílaje potom rozdělena na pružinu a na tlumič nárazů a tak jsou vytvořeny charakteristiky pružiny a tlumiče nárazů, přičemž je k tomu potřebné také znát hmotnosti. Ty se případně zjišťují předem z pohybů hmotností.
Jako naměřené veličiny pro tento způsob se použijí zrychlení všech kmitajících hmot jakož i vybuzovací síla. Ze zrychlení lze vypočíst rychlosti a dráhy hmotností. Protože každá z veličin charakterizuje sama o sobě pohyb hmotnosti, je v následujícím obecně používán pojem pohyb, aniž by se tím uváděla speciální veličina. Vybuzovací síla je určována prostřednictvím měřicí pružiny, jejíž délka se změří. Jako statická sílaje označována síla působící na měřicí pružinu při postaveném vozidlu v klidu. Vybuzovací síla F je síla, která působí na měřicí pružinu, když je systém v pohybu. Všechny veličiny jsou zaznamenávány v jejich časovém průběhu.
Pro určení hmotností je potřebná statická síla, vybuzovací síla a hmotnostní zrychlení. Systém rovnic se vytváří při použití hodnot označených na obr. 2, to je síly Fl. F2, F3 působící na hmotnosti ml. m2 a m3, jakož i hmotnostní síly Fgl. Fg2, Fg3 hmotností ml. m2. m3 a má dále uvedené znění.
mlxl“ = Fl-Fgl m2x2“ = F2-Fl-Fg2 m3x3“ = F3 - F2 - Fg3 F3 = F.
Z tohoto systému lze odvodit dále uvedenou rovnici GL1.
tnlxl“ + m2x2“ + m3x3“ = F- (Fgl + Fg2 + Fg3) = F -Fg
Součet všech sil na hmotnosti je vybuzovací síla bez statické hmotnostní síly. Pro výpočet hmotností se měří ve třech různých okamžicích zrychlení a vybuzovací síla a vloží se vždy do uvedené rovnice. Tím se získá rovnicový systém pro tři neznámé hmotnosti.
Síla Fl na hmotnost ml je souěet pružné síly a tlumicí síly. Síla Fl je dána rovnicí Fl = c* x + k * v. Když má rychlost v nulovou hodnotu, je celá síla zachycována pružinou. Z okamžité dráhy a z pružné síly se určuje konstanta c pružiny. Když má dráha x pružiny nulovou hodnotu, je síla zachycována tlumičem nárazů. Z této síly a z rychlosti je dána charakteristika tlumiče k nárazů. Různé nulové průchody vznikají v průběhu kmitání dvakrát, a to jednou pro tlakovou fázi a jednou pro tahovou fázi. Tak jsou dány různé charakteristiky pro tahové a tlakové stupně.
Změnou přiváděného výkonu nebo také vybuzovací frekvence se mění amplitudy kmitů a tak lze zajistit pohyb po charakteristice v bodech. Je také možné předem změřit charakteristiku pružení a potom prostřednictvím přímého rozdělení sil dospět k tlumicí síle.
Předpokládaná podmínka pro měření spočívá v tom, že karoserie vykonává pokud možno malé amplitudy kmitů a že je zachována úroveň výšky. Aby se toho dosáhlo, tak se provádí měření při rezonanci kola a úroveň se reguluje v konstantní poloze vybuzením rozdílné úrovně.

Claims (6)

1. Zařízení pro zkoušení tlumičů nárazů vozidel s nejméně jedním uložením (1) pro kolo vozidla, s prostředky pro uvádění uloženého kola vozidla do kmitání a s prostředky pro určování výchylek kmitů při různých frekvencích, jakož i s vyhodnocovací a výstupní jednotkou, vyznačující se tím, že obsahuje prostředky pro určení charakteristiky tlumiče kola, nacházejícího se na vozidle, s prostředky pro určení budicí síly přenesené přes uložení (1) pro kolo do kmitajícího systému obsahujícího tlumič a pružinu vozidla.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky pro určení charakteristiky tlumiče jsou tvořeny prostředky pro určení výkonu přenášeného do kmitajícího systému, obsahujícího tlumič a pružinu vozidla, přes uložení (1) pro kolo.
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky pro určení charakteristiky tlumiče jsou tvořeny prostředky k určení zrychlení hmot v kmitajícím systému obsahujícím tlumič a pružinu vozidla.
4. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na náboji kola, na uložení (1) a na karoserii vozidla jsou upravena čidla, přičemž vybuzovací zdvih prostředků k uvádění kola do kmitání je proměnný.
5. Zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že je opatřeno prostředky k regulaci výškové úrovně karoserie vozidla.
6. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že prostředky kuvádění kola do kmitání jsou tvořeny ovladatelným výstředníkem (7) pro změnu vybuzovacího zdvihu.
CZ1997662A 1994-09-10 1995-09-11 Zařízení pro zkouąení tlumičů nárazů vozidel CZ289276B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4432286A DE4432286A1 (de) 1994-09-10 1994-09-10 Vorrichtung und Verfahren zum Prüfen von Stoßdämpfern von Fahrzeugen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9700662A3 CZ9700662A3 (en) 2001-06-13
CZ289276B6 true CZ289276B6 (cs) 2001-12-12

Family

ID=6527911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1997662A CZ289276B6 (cs) 1994-09-10 1995-09-11 Zařízení pro zkouąení tlumičů nárazů vozidel

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6360580B1 (cs)
EP (1) EP0779972B1 (cs)
AT (1) ATE187554T1 (cs)
AU (1) AU684227B2 (cs)
CA (1) CA2199500C (cs)
CZ (1) CZ289276B6 (cs)
DE (2) DE4432286A1 (cs)
ES (1) ES2143065T3 (cs)
PL (1) PL319403A1 (cs)
WO (1) WO1996007882A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1291730B1 (it) * 1997-05-15 1999-01-21 Vamag Srl Metodo per la verifica delle sospensioni di un autoveicolo e dispositivo che utilizza tale metodo
EP0921387B1 (de) * 1997-12-08 2006-11-08 Beissbarth GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Prüfen von eingebauten Stossdämpfern
US7512520B2 (en) * 2003-08-19 2009-03-31 Tramanco Pty Ltd. Method for logging the performance of a vehicle suspension system
DE102004021131B3 (de) * 2004-04-29 2005-10-20 Zahnradfabrik Friedrichshafen Verfahren zur Überprüfung von Schwingungsdämpfern in Kraftfahrzeugen
US8321177B2 (en) * 2004-08-19 2012-11-27 Tramanco Pty Ltd. Method for logging the performance of a vehicle suspension system
US7299117B2 (en) * 2005-04-06 2007-11-20 Gm Global Technology Operations, Inc. Methods for evaluating dynamic characteristics of vehicle dampers at low velocities
US7770589B2 (en) * 2005-12-02 2010-08-10 The Southern Company Water powered eductor cleaner
US7946163B2 (en) 2007-04-02 2011-05-24 Penske Racing Shocks Methods and apparatus for developing a vehicle suspension
CN103149036B (zh) * 2013-03-08 2015-04-22 山东理工大学 减振器外特性试验的分析方法
US11393265B2 (en) 2016-11-03 2022-07-19 Smedley's Engineers Pty Ltd Method and apparatus for measuring and logging the performance of a vehicle suspension system
US10605699B2 (en) * 2017-06-08 2020-03-31 Dr. Ing. H.C. F. Porsche Aktiengesellschaft Method for detecting a defective damper device of a vehicle
WO2019105532A1 (en) * 2017-11-28 2019-06-06 Volvo Truck Corporation Method for determining a functional status of a vehicle shock absorber arrangement
EP3505903B1 (en) 2017-12-30 2020-10-14 EMT-SYSTEMS Sp. z o.o. A method for detecting manufacturing defects of hydraulic dampers, especially shock absorbers, and a device for detecting manufacturing defects of hydraulic dampers, especially shock absorbers

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2068853A5 (cs) * 1969-10-15 1971-09-03 Brisard Gerard
US3937058A (en) * 1971-07-03 1976-02-10 Maschinenfabrik Koeppern & Co. Kg Method of determining the behaviour of a shock absorber in the sprung mass system of a vehicle and a jig for performing the method
US3811316A (en) * 1972-10-20 1974-05-21 Motor Devices Corp Testing device for shock absorbers and the like
FR2217687B3 (cs) * 1973-02-08 1976-02-06 Wanpouille Adeodat Fr
IT992509B (it) * 1973-06-11 1975-09-30 Buzzi Luigi Apparecchio di controllo della efficenza degli ammortizzatori dei vecoli
DE2445406C2 (de) 1974-09-23 1980-02-14 Gebr. Hofmann Gmbh & Co Kg, Maschinenfabrik, 6100 Darmstadt Verfahren und Vorrichtung zum Prüfen von Schwingungsdampfern eines Fahrzeuges
US4103532A (en) * 1976-06-10 1978-08-01 Carlo Buzzi Device for measuring the damping effect of motor vehicle suspensions
DE2905931C2 (de) * 1979-02-16 1985-12-19 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Vorrichtung zur Überwachung von Stoßdämpfern und Reifenluftdruck von Fahrzeugrädern
FR2588660B1 (fr) * 1985-10-11 1989-09-22 Jaeger Procede de controle d'une suspension de vehicule par mesure du coefficient de frottement de l'amortisseur et dispositif pour la mise en oeuvre du procede
US5767382A (en) * 1988-06-25 1998-06-16 Liquid Levers Limited Method and apparatus for testing shock absorbers and/or suspension system in motor vehicles
NL194247C (nl) * 1988-09-13 2001-10-02 Garage Equip Maintenance Inrichting voor het beproeven van de wielophanging van een voertuig.
DE4014876A1 (de) * 1990-05-09 1991-11-14 Bayerische Motoren Werke Ag Verfahren und einrichtung zum ermitteln und/oder ueberwachen des zustands einer technischen komponente eines kraftfahrzeugs
NL9001989A (nl) * 1990-09-10 1992-04-01 Analogic Eng Bv Inrichting voor het beproeven van de wielophanging van een voertuig.
NL9002780A (nl) * 1990-12-17 1992-07-16 Analogic Eng Bv Inrichting voor het beproeven van de wielophanging van een voertuig.
DE4323817C2 (de) * 1992-07-17 1997-05-28 Daimler Benz Ag Verfahren und Prüfstand zur Erfassung des Schwingungsverhaltens von Fahrzeugen
US5369974A (en) * 1992-11-10 1994-12-06 Hunter Engineering Company Suspension tester and method
DE4305048C2 (de) * 1993-02-18 2002-09-26 Snap On Deutschland Holding Verfahren zum Prüfen eines Schwingungsdämpfers eines Kraftfahrzeugs
JP3228490B2 (ja) * 1994-07-27 2001-11-12 株式会社エイチエヌディ 車体実装ショックアブソーバの減衰力測定方法、及び減衰力測定装置
DE19519136C1 (de) * 1995-05-30 1996-08-01 Fichtel & Sachs Ag Stoßdämpferprüfgerät
JP3055868B2 (ja) * 1995-11-30 2000-06-26 日産自動車株式会社 ショックアブソーバの減衰力測定装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9700662A3 (en) 2001-06-13
CA2199500A1 (en) 1996-03-14
AU3379495A (en) 1996-03-27
AU684227B2 (en) 1997-12-04
US6360580B1 (en) 2002-03-26
ES2143065T3 (es) 2000-05-01
EP0779972A1 (de) 1997-06-25
DE59507395D1 (de) 2000-01-13
PL319403A1 (en) 1997-08-04
ATE187554T1 (de) 1999-12-15
EP0779972B1 (de) 1999-12-08
CA2199500C (en) 2002-02-19
WO1996007882A1 (de) 1996-03-14
DE4432286A1 (de) 1996-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ289276B6 (cs) Zařízení pro zkouąení tlumičů nárazů vozidel
US5259246A (en) Apparatus for testing the wheel suspension of a vehicle
JP3044555B2 (ja) 車の車輪懸架試験装置
CZ335596A3 (en) Method of determining properties of a shock absorber being mounted in a motor vehicle and apparatus for making the same
US5369974A (en) Suspension tester and method
CN105784347A (zh) 一种螺旋弹簧动态特性测试系统和测试方法
CN108692956A (zh) 双横梁汽车悬架振动试验装置及方法
US5355716A (en) Generalized rotary shock and impact testing machine
Prażnowski et al. Classification of the road surface condition on the basis of vibrations of the sprung mass in a passenger car
CN109556891A (zh) 一种轮胎侧向松弛长度测量方法
Warczek et al. The method for identification of damping coefficient of the trucks suspension
US5086656A (en) Method and apparatus for calculating the axle load of a vehicle
GB2301672A (en) Testing vehicle vibration dampers
Lines et al. A machine for measuring the suspension characteristics of agricultural tyres
CN111289196B (zh) 弹性元件振动传递测试装置及系统
US20200355577A1 (en) Method for correcting tire uniformity data and tire uniformity machine
US4589273A (en) Method of testing shock absorption of a spring running gear, particularly undercarriage of a road motor vehicle with elastic tires and apparatus for performing the method
US4991446A (en) Force measurement with compensation of errors caused by accelerations of measuring apparatus
CN110823542B (zh) 减振器测试装置及减振器测试方法
US7299117B2 (en) Methods for evaluating dynamic characteristics of vehicle dampers at low velocities
JP2019142278A (ja) アクティブ制振装置
EP1291635A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Prüfen von Fahrzeugschwingungsdämpfern und zum Lokalisieren von Karosseriegeräuschen
Nozaki et al. Technology for measuring and diagnosing the damping force of shock absorbers and the constant of coil springs when mounted on a vehicle
Ślaski et al. The influence of damping changes on vertical dynamic loads of wheel–experimental investigations
JP2993312B2 (ja) 車両のロール特性試験装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030911