CZ287569B6 - Highly decoupled high-frequency distribution network - Google Patents
Highly decoupled high-frequency distribution network Download PDFInfo
- Publication number
- CZ287569B6 CZ287569B6 CZ19991106A CZ110699A CZ287569B6 CZ 287569 B6 CZ287569 B6 CZ 287569B6 CZ 19991106 A CZ19991106 A CZ 19991106A CZ 110699 A CZ110699 A CZ 110699A CZ 287569 B6 CZ287569 B6 CZ 287569B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- phase
- distribution network
- signal transmission
- frequency distribution
- pair
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H03—ELECTRONIC CIRCUITRY
- H03H—IMPEDANCE NETWORKS, e.g. RESONANT CIRCUITS; RESONATORS
- H03H7/00—Multiple-port networks comprising only passive electrical elements as network components
- H03H7/48—Networks for connecting several sources or loads, working on the same frequency or frequency band, to a common load or source
- H03H7/482—Networks for connecting several sources or loads, working on the same frequency or frequency band, to a common load or source particularly adapted for use in common antenna systems
Landscapes
- Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
- Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)
- Non-Reversible Transmitting Devices (AREA)
- Amplifiers (AREA)
- Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
- Aerials With Secondary Devices (AREA)
- Details Of Television Systems (AREA)
Description
Oblast techniky
Vynález se týká vysokofrekvenční distribuční sítě pro přenos vysokofrekvenčních signálů k nejméně jednomu účastníkovi, s nejméně jedním párem větví pro přenos signálů, vzájemně spojených vazbou v alespoň jednom na ně napojeném vysokofrekvenčním zařízení.
Dosavadní stav techniky
Takové distribuční sítě jsou známy především ze satelitních přijímacích zařízení pro přenos přímo přijímaných signálů v 1. satelitním mezifrekvenčním rozsahu (0,95 až 2,05 GHz) převedených a v tomto frekvenčním rozsahu distribuovaných signálů. Také se ale vyskytují například u širokopásmových kabelových sítí (CATV) pro přenos signálů v pásmech VHF a UHF, když snad dodatečně ke kabelovým kanálům se přivádí druhou větví pro přenos signálů jimi nepřenášený program (např. švýcarský TV kanál 7) do vysokofrekvenčního zařízení, např. zesilovače, ve kterém jsou potom propojeny obě větve.
K propojení dochází jak přes mechanické montážní prvky, např. připojovací svorky, tak i přes elektrické komponenty, třeba hrotové diody (PIN) u vícenásobných spínačů nebo také elektricky vodivé dráhy podložek tištěných spojů (připojovacích elektrod tranzistorů).
Propojení vede k tomu, že na každé větvi pro přenos signálů se přenášejí spolu také signály druhé větve jako rušivé signály, zeslabené o příslušné tlumení propojení. Čím menší je toto tlumení propojení (potlačená vazba), tím silněji se projevuje rušení. Největší rušivý účinek vzniká, když se oběma větvemi přenášejí signály frekvenčně stejných kanálů. Ktomu dochází třeba při současném příjmu signálů z ASTRY a EUTELSATU. Zde by mělo tlumení vazby obou větví činit nejméně 16 dB, aby se zajistil postačující odstup rušivého signálu.
U signálů ASTRY (při horizontální a vertikální polarizaci), přenášených oběma větvemi, je naproti tomu na základě jejich normovaného frekvenčního přesahu kvalita příjmu dostačující ještě při potlačení vazby asi o 13 dB. Uvedené hodnoty potlačení vazby, platné pro satelitní příjem v 1. satelitním mezifrekvenčním rozsahu, se při propojení jen v jednom vysokofrekvenčním zařízení, např. vícenásobném spínači, přísunovém nebo výstupním zesilovači, nebo také v pasivním zařízení, jako např. účastnické přípojné zásuvce, podle všech pravidel splní nebo překročí. V praxi používané vysokofrekvenční distribuční sítě shora uvedeného druhu obsahují ale většinou více, často však velký počet takových zařízení, řazených v kaskádě. Tento případ bude při narůstající tendenci k velkým sítím v budoucnu ještě častější.
Každým kaskádovým vysokofrekvenčním zařízením se vlivem jejich spojovacích zdrojů se potlačení vzájemné vazby větví, přenášejících signály, zhoršuje, totiž nejsilněji o 6 dB, když má stejnou hodnotu tlumení vazby po sobě následujících vysokofrekvenčních zařízení. V tomto případě již při třech za sebou zapojených zařízeních se při jen výlučném příjmu signálů ASTRY nedosahuje na přípojích účastníků požadované hodnoty potlačení vazby.
Při příjmu signálů, vysílaných ze země, např. shora popsaného případu vloudění dodatečného signálu VHF do BK sítě, je předepsaný odstup rušení ještě větší (60 dB), a v praxi by se mělo, pro ještě právě použitelný příjem, této hodnoty alespoň přibližně dosáhnout. Zařízení vykazují sice v tomto nižším frekvenčním pásmu vyšší hodnoty tlumení vazby, větší než asi 50 dB, ale při kaskádním zapojení již dvou zařízení může být odstup rušení příliš malý.
Jejíž známo snížit rušivé vazby jednotlivých dílů zapojení vysokofrekvenčních zařízení stínícími úpravami, popř. prostředky, jako jsou kovové dělicí stěny nebo úplné komory a stíněná
-1 CZ 287569 B6 vysokofrekvenční vedení a také použití vícevrstevných technologií. Tím je sice dosažitelné u vysokofrekvenčních distribučních sítí bez zapojených vysokofrekvenčních zařízení dostatečné potlačení vazeb při více v kaskádě zapojených zařízení, ale tyto prostředky jsou nákladné a drahé, takže jejich použití není, zejména u velkých přijímacích aparatur, většinou již přijatelné, zejména z nákladových důvodů.
U distribučních sítí se spínači, např. vícenásobnými spínači v satelitních distribučních sítích, by však samotná stavba vysokofrekvenčních zařízení ve zvlášť nákladné komorové technologii umožnila vzájemné zapojení jen několika málo zařízení, když má být zajištěno podporované tlumení vazby mezi větvemi, přenášejícími signály. Pro větší sítě již není tato samotná drahá stavba postačující. Požadované možnosti kaskádního zapojování, popř. velikosti sítě (dosahu systému), jsou tím stanoveny úzké hranice.
Cílem vynálezu tedy je vytvořit vysokofrekvenční distribuční síť shora uvedeného druhu co možno jednoduchým a nákladově příznivým způsobem, aby i při použití spínačů a/nebo většího počtu kaskádovitě zapojených vysokofrekvenčních zařízení bylo zajištěno dostatečné potlačení vzájemné vazby mezi větvemi pro přenos signálů.
Podstata vynálezu
Tohoto cíle se dosahuje vysokofrekvenční distribuční sítí pro přenos vysokofrekvenčních signálů k nejméně jednomu účastníkovi, s nejméně jedním párem větví pro přenos signálů, vzájemně spojených vazbou v alespoň jednom na ně napojeném vysokofrekvenčním zařízení, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v nejméně jedné větvi pro přenos signálů každého páru je zapojen nejméně jeden fázi otáčející člen pro otáčení fáze na něj přenášených vysokofrekvenčních užitečných a rušivých signálů asi o 180° oproti signálům druhé větve páru pro přenos signálů.
Účinek řešení bude vysvětlen na jednoduchém příkladě se dvěma větvemi pro přenos signálů (jeden pár), do kterých jsou zapojeny za sebou dvě vysokofrekvenční zařízení. Na obou vstupech jsou přiloženy signály Ub popř. U2, vysokofrekvenční zařízení vykazují faktory vazby ki a k2.
Na základě vzájemné vazby vznikají na výstupu kaskádovitě zapojeného druhého vysokofrekvenčního zařízení napětí Ui + ki.U2, popř. U2 + kbUb
Bez členu pro otáčení fáze jsou potom na výstupu druhého kaskádně zapojeného vysokofrekvenčního zařízení napětí Ui (1 + kbk2) + U2 (ki + k2), popř. U2 (1 + k]k2) + Uj (ki + k2). Zřejmě tedy na výstupech přibývá rušivých vazeb, odstup rušení se stále více zhoršuje se vzrůstajícím stupněm kaskády.
Když je ale podle vynálezu zapojen v jedné z větví pro přenos signálů mezi oběma vysokofrekvenčními zařízeními fázi otáčející člen, otáčející fázi o 180°, dorazí výstupní napětí s negativním znaménkem prvního vysokofrekvenčního zařízení na odpovídající vstup druhého vysokofrekvenčního zařízení a v něm se přenese vazbou na druhou větev pro přenos signálů. Na výstupech druhého vysokofrekvenčního zařízení vznikají nyní signály Ui (1 - kik2) + U2 (kj - k2), popř. υ2(1-^2) + υ( (k,-k2).
Je patrno, že podíl na rušení druhé větve pro přenos signálů se na podkladě faktoru (kj - k2) přinejmenším sníží a pro poměrně častý případ stejných vysokofrekvenčních zařízení, u nichž jsou oba činitelé vazby stejně velké, se dokonce úplně eliminuje.
Uvedený kompenzační účinek je tím lepší, čím více kaskádně zapojených vysokofrekvenčních zařízení vykazuje co možná stejnou vzájemnou vazbu připojených obou větví pro přenos signálů, pokud jde o její velikost i fázi. To je do značné míry případ u satelitních přijímacích zařízení také
-2CZ 287569 B6 s většími distribučními sítěmi, protože v nich používaná vysokofrekvenční zařízení, jako vícenásobné spínače, přísunové a koncové zesilovače i účastnické připojovací zásuvky jsou vybaveny stejnými vazebními zdroji.
Kolik takových fázových členů je třeba závisí na tom, jak velké je potlačení vazby mezi větvemi pro přenos signálů v jednotlivých vysokofrekvenčních zařízeních. Když například konvertoru pro příjem (LNC) s potlačením vazby cca 18 dB na obou větvích pro přenos signálů, přenášejících horizontálně, popř. vertikálně, polarizované satelitní signály, je zapojen zesilovač pro nastavení hlav s potlačením vazby také 18 dB, činí tlumení vazby na jeho výstupu ještě cca 12 dB. Vykazuje-li zesilovač ale tlumení vazby např. 25 dB, poklesne výstupní potlačení vazby jen asi o 2 dB, na cca 16 dB, takže je ještě možný bezporuchový příjem také frekvenčně nemodulovaných signálů. Konečně závisí počet nutných fázových členů také na počtu vazbou spojených větví pro přenos signálů ve vysokofrekvenčních zařízeních.
Ve všech případech použití je náklad minimalizován, když je vždy v nich aplikován fázový fázi otáčející člen o 180°, když je dosaženo minimálního vzájemného, ještě právě bezporuchový příjem zajišťujícího, potlačení vazby mezi větvemi pro přenos signálů. Ve srovnání se známými drahými prostředky ke zvýšení potlačení vazby, jako vícevrstvé a komorové technologie, jsou podle vynálezu nákladově příznivější zapojení fázových členů s otáčením fáze o 180°, nejjednodušším způsobem jsou realizovatelné vysokofrekvenční distribuční sítě nejen nákladově mnohem příznivější, ale nadto rušivě vazby mezi větvemi pro přenos signálů tak kompenzovatelné, že se mohou vybudovat a vesměs bezporuchově provozovat teoreticky libovolně velké sítě také s kaskádovitě zapojenými vysokofrekvenčními zařízeními, například s vícenásobnými spínači.
Ve vedlejších nárocích jsou popsána výhodná provedení vysokofrekvenčních distribučních sítí a jejich zdokonalení zapojením fázi otáčejících členů, otáčejících fázi o 180°.
Vysokofrekvenční distribuční síť, vybudovaná podle nároku 2, umožňuje dosáhnout při použití v každém vysokofrekvenčním zařízení jen dvou napojených větví pro přenos signálů i potom dostatečných hodnot potlačení vazeb a tím nerušený příjem, když sama kaskádovitě zapojená vysokofrekvenční zařízení mají nepříznivě potlačené vazby. Protože taková zařízení jsou zpravidla levnější než ta, u nichž je vazba větví pro přenos signálů silně potlačena, je při volbě nákladově příznivějších fázových členů přes jejich velký počet realizovatelná uvedená distribuční síť ještě s menšími náklady.
Vysokofrekvenční distribuční sítě se dvěma nebo dokonce s ještě více páry větví pro přenos signálů, jsou provozovatelné především s dostatečnou kompenzací signálů podle nároku 2.
Uspořádáním členů, otáčejících fázi o 180°, podle nároku 3 je při dvou nebo více párech větví pro přenos signálů dosaženo vesměs stejně silné kompenzace párů.
Kromě toho by měly - když fázi otáčející členy např. jsou vytvořeny jako půlvlnné části vedení, větve pro přenos signálů bez tohoto alternujícího zapojení fázi otáčejících členů rozdílné délky, které by mohly u hlubších frekvencí a velkých distribučních sítí způsobovat rušivé rozdíly průchozího tlumení (např. rozdílně vysokou úrovní na vstupu zesilovače). Konstrukcí podle nároku 3 je tomu zabráněno bez nejmenších dodatečných nákladů.
Další výhodné provedení vysokofrekvenční distribuční sítě podle vynálezu je uvedeno v nároku
4. Střídavě do druhé, popř. do třetí, větve zapojované fázi otáčející členy o 180° rozvíjejí oproti bezprostředně sousedícím větvím plný kompenzační účinek. V poměru vždy k přespříští větvi je sice kompenzace slabší, což se ale neprojevuje nepříznivě, protože také tlumení vazby mezi těmito větvemi je, na základě jejich většího vzájemného odstupu, menší.
Touto konstrukcí se tedy dosáhne s nejmenším nákladem téměř stejného snížení rušení, jako je o možné zapojením členů, otáčejících fázi, ve všech větvích pro přenos signálů.
-3CZ 287569 B6
V nároku 5 je popsáno obzvlášť výhodné provedení vysokofrekvenční distribuční sítě, u níž je sice větší náklad na fázi otáčející členy, ale zvláštním uspořádáním párů fázi otáčejících členů se dosáhne optimální kompenzace rušení. Funkce tohoto zařízení je popsána níže na příkladu provedení podle obr. 1. V takové distribuční síti jsou bez dalšího také použitelná, s ohledem na jejich potlačení vazby, nepříznivá a tím zpravidla levnější vysokofrekvenční zařízení.
V nárocích 6 až 13 jsou uvedena různá provedení fázových členů, otáčejících fázi o 180°, které se hodí vždy pro speciální případy použití. Tak je například jeho vytvoření jako transformátor s převodním poměrem 1:1 v malých rozměrech oproti půlvlnnému vedení vhodné zejména pro použití u nízkých frekvencí a zejména také pro vestavbu do samotných vysokofrekvenčních zařízení. Vestavba do zařízení je často výhodná také z toho důvodu, že v praxi, v mnoha případech použití, se vysokofrekvenční zařízení zapínají do kaskády prostřednictvím přístrojových koaxiálních zástrčkových konektorů, jejich přímým vzájemným zastrčením.
Kromě toho jsou takové transformátory jako montážní díly SMD nákladově příznivé při výrobě a montáži. V mnoha případech je navíc zvláštní výhodou poměrně velká širokopásmovost.
Otáčení fáze o 180° je podle nároků 8 a 9 realizovatelné také zkrácením nebo prodloužením větve pro přenos signálů. To je možné nejen u nově budovaných distribučních sítí, ale představuje zejména dobrou možnost dodatečného zlepšení potlačení vazeb již existujících vysokofrekvenčních distribučních sítí. V případě prodloužení větve pro přenos signálů je zvlášť výhodné, když podle nároku 10 je k dispozici již jako prefabrikovaný prodlužovací kus, který se musí do vedení jen vsadit. To je zvlášť rychle a jednoduše možné, když podle nároku 11 jsou vybaveny přizpůsobenými zástrčnými konektory jak půlvlnné kusy kabelů, tak i místa pro vsazení (tedy například výstup ze zařízení a na něj napojený kabel).
Půlvlnný kus může podle nároku 12 popř. 13 být vytvořen jako kus kabelu nebo jako tištěné vedení. Zatím co tato poslední přicházejí v úvahu prakticky pro použití jen uvnitř krytu zařízení, jsou kusy kabelů vhodné jak pro montáž vně vysokofrekvenčních zařízení, tak i (zejména u vysokých frekvencí a tím menších délkách) také uvnitř krytů.
Tlumení vazeb mezi větvemi pro přenos signálů např. v 1. satelitním mezifrekvenčním rozsahu není ani konstantní, ani není se vzrůstající frekvencí stále menší. Ono vykazuje spíše v uvedeném frekvenčním rozsahu minimum, jež v uvedeném příkladu satelitní distribuční sítě neleží uprostřed pásma, ale u asi 1,7 GHz.
Samozřejmě otočení fáze fázovými členy také nečiní 180° přes celý frekvenční rozsah, ale přísně vzato jen u jedné jediné frekvence.
Je tedy zvlášť výhodné podle význaků nároku 14 dimenzovat fázi otáčející členy tak, aby jejich nejsilnější kompenzační účinek byl přiřazen uvedené frekvenci 1,7 GHz.
Kompenzační účinek členů otáčejících fázi - i když jsou upraveny jako transformátory - zejména u velkých pracovních frekvenčních rozsahů, jako např. u prvního satelitního mezifrekvenčního rozsahu, je, čím více se přibližuje k hranicím rozsahu, stále menší.
Zlepšení šířky pásma systému je dosažitelné výhodným způsobem bez velkého nákladu podle nároku 15 tím, že fázi otáčející členy jsou naladěny na různé frekvence pracovního frekvenčního rozsahu. Zvlášť účelné přitom jsou přibližně stejné odstupy nad a pod tou frekvencí, při níž je tlumení vazby v minimu.
-4CZ 287569 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen na dvou příkladech provedení.
Obr. 1 - blokové schéma zapojení přijímacího zařízení pro satelitní a pozemní signály s anténní částí vysokofrekvenční distribuční sítě, a obr. 2 - blokové schéma zapojení vysokofrekvenční distribuční sítě pro distribuci satelitních signálů na neznázoměné účastníky s minimálním počtem členů, otáčejících fázi.
Příklady provedení vynálezu
Přijímací zařízení J podle obr. 1 obsahuje jako vysokofrekvenční distribuční síť čtyřkabelový systém s etážovým hvězdicovým rozdělováním.
Má na vstupu satelitní přijímací anténu 2 s dvojitým konvertorem 3 (včetně polarizační výhybky) pro příjem horizontálně a vertikálně polarizovaných signálů satelitů ASTRA a EUTELSAT, jejich zesílení, konverzi frekvence na 1. satelitní mezifrekvenční rozsah (0,95 až 20,5 GHz), a další vedení, tvořené čtyřmi kabely (větve 4 až 7 pro přenos signálů) a vždy jednu UHF anténu a jednu VHF anténu 8, 9 pro příjem ze země vysílaných rozhlasových a televizních programů se zapojeným širokopásmovým zesilovačem 10.
Horizontálně a vertikálně polarizované satelitní signály ASTRA, popř. EUTELSAT, přenášené kabely 4 až 7, se zesílí v přísunovém zesilovači 11 místa hlav čtyřkabelového systému. Současně se v něm vmísí do kmenových vedení 4 až 7 pozemní signály širokopásmového zesilovače JO, přiváděné dalším kabelem 12.
K přísunovému zesilovači jsou připojeny tři vícenásobné spínače 13 v kaskádě, z nichž se napájejí vždy tři účastnické připojovací zásuvky 14, 15 v každém poschodí výškového domu.
Účastnické připojovací zásuvky 14 jsou přitom určeny jen pro satelitní příjem, zatímco na účastnických zásuvkách 15 se mohou přijímat jak satelitní, tak i ze země šířené programy v rozsazích VHF a UHF (např. UKV rozhlas a TV na UHF kanálech).
Za tímto distribučním blokem je zapojen nejméně jeden další principiálně stejný blok, sestávající z dodatečného zesilovače 16 k vyrovnání ztrát v distribuční síti předchozího bloku a tří (neznázoměných) vícenásobných spínačů s příslušnými účastnickými zásuvkami. Účastníci mohou přes vícenásobný spínač 13 nezávisle na sobě navzájem volbou přepínacího signálu 0/22 kHz jejich satelitního přijímače přijímat programy ASTRA nebo EUTELSAT a volbou 13/18 voltů napájecího napětí dvojitého konvertoru 3 přijímat příslušné horizontálně nebo vertikálně polarizované signály.
Ke kompenzaci vazeb podle vynálezu ve vysokofrekvenčních zařízeních 3, JJ, 13 a 16 jsou fázi otáčející členy 17, které otáčejí fázi o 180° a jsou dále vysvětleným způsobem zapojeny do větví 4, 7 pro přenos signálů. Jsou schematicky znázorněny odděleně od zařízení na obr. 1 jako prodlužovací kusy kabelů, mohou však - jak již bylo popsáno - být uspořádány samozřejmě také uvnitř zařízení a vytvořeny nejen ve formě prodlužovacích kusů kabelů, ale například také jako transformátory s převodním poměrem 1:1.
Na vstupu místa hlav, tedy mezi dvojitým konvertorem 3 a přísunovým zesilovačem, a mezi prvním a druhým vícenásobným spínačem 13. je do jedné větve pro přenos signálů každého z kabelových párů 4, 5, popř. 6, 7, přenášejících horizontálně, popř. vertikálně, polarizované signály satelitu (ASTRA, popř. EUTELSAT) zapojen fázi otáčející člen, který již popsaným
-5CZ 287569 B6 způsobem odstraňuje nebo alespoň podstatně zmenšuje účinek vazeb v konvertorech ASTRA a EUTELSAT a v prvním vícenásobném spínači 13. zapojeném za přísunovým zesilovačem1L
Uvnitř přísunového zesilovače 11 a za ním zapojeného vícenásobného spínače 13 se nevyskytují pouze vazby mezi oběma větvemi každého páru větví pro přenos signálů (např. pro přenos horizontálně a vertikálně polarizovaných ASTRA signálů), ale také křížové vazby mezi páry, tedy vazby signálů ASTRA a EUTELSAT. Tato vazba se podle vynálezu dalekosáhle kompenzuje tím, že mezi přísunovým zesilovačem 11 a prvním po něm následujícím vícenásobným spínačem 13 a mezi druhým a třetím následujícím vícenásobným spínačem 13 vždy v obou 10 větvích 6, 7 popř. 4, 5 pro přenos signálů jednoho z obou párů je zapojen fázový fázi otáčející člen o 180°. Způsob funkce kompenzace rušivé křížové vazby přitom v principu odpovídá již popsané v souvislosti se zmenšením vazby obou větví jednoho páru.
Kompenzace obou vazeb se tím uskutečňuje zapojením vždy dvou členů, otáčejících fázi, uvede15 ným způsobem mezi vždy dvě zařízení, a to v alternujícím pořadí jednou vždy jednoho fázi otáčejícího členu (17, 17', 18, 18', 29, 30) dojedná větve (4 až 7; 22 až 24) každého páru (4, 5, 6, 7, 21, 22, 23, 24) kabelů a potom do obou větví páru kabelů. Přitom není zásadně důležité, do které z obou větví (4 až 7; 22 až 24), popř. do kterého z obou kabelových párů se oba fázi otáčející členy (17, 17', 18, 18', 29, 30) zařadí. V předloženém příkladu provedení je to také 20 prováděno střídavě do vždy druhé větve, popř. párů (nárok 3), čímž se dosahuje výhodným způsobem zejména stejně silné kompenzace rušení signálů ASTRA a EUTELSAT.
Popsaná kompenzační opatření se tím uskutečňují v cyklu čtyř po sobě následujících kaskádně zapojených vysokofrekvenčních zařízení. Příští cyklus začíná otáčejícím fázi členem 17', zapoje25 ným mezi třetí vícenásobný spínač 13 a přídavný zesilovač 16 vždy v jedné větvi 5, 7 každého kabelového páru 4, 5, popř. 6, 7 a pokračuje stejným způsobem dál jako u prvního cyklu. To znamená, že za přídavným zesilovačem J6 je zapojen v obou větvíchL 7 fázi otáčející člen 18' atd.
Tato vysokofrekvenční distribuční síť je sice poměrně nákladná kvůli mnoha fázi otáčejícím členům (17, 17', 18, 18', 29, 30), ale může se s ní teoreticky libovolně dlouho pracovat, aniž by ve vysokofrekvenčních zařízeních rušivě působily vazby mezi signály i při použití levnějších zařízení s nízkými hodnotami potlačení vazby, např. jen 18 dB. Na základě tohoto velkého dosahu systému mohou být v předloženém příkladu provedení obsluhováni 24 účastníci v 8 poschodích 35 výškového domu, přičemž změřené potlačení vazby nejméně 17 dB je větší než hodnota 16 dB, potřebná pro příjem signálů ASTRA a EUTELSAT.
Přijímací zařízení 20, znázorněné na obr. 2, je opatřeno také čtyřkabelovým systémem s hvězdicovou distribucí v poschodích, ale jen pro příjem satelitních programů.
Na vstupech El. E2 existují horizontálně nebo vertikálně polarizované ASTRA signály, konvertované do 1. satelitního mezifrekvenčního rozsahu, na vstupech E3, E4 odpovídající signály EUTELSAT. Přivádějí se čtyřmi kabely 21 až 24 do zesilovače 25 v místě hlav, za nímž jsou zapojeny čtyři vícenásobné spínače 26 v kaskádě k připojení vždy čtyř, celkem tedy 16 účastníků.
Po této první vysokofrekvenční skupině zařízení následuje druhá skupina zařízení, sestávající také z jednoho zesilovače 27 a čtyř za sebou vzájemně zapojených vícenásobných spínačů 28.
Mezi zesilovačem 25, popř. 27, a prvním vícenásobným spínačem 26, popř. 28, každé skupiny zařízení je zapojen do jedné z prostředních větví 23, popř. 22, pro přenos signálů fázový člen 29, popř. 30, otáčející fázi o 180°. Rovněž zesilovače 25, 27, tedy také vícenásobné spínače 26, 28, mají, díky odpovídající konstrukci (ale bez drahé vícevrstvé a/nebo komorové technologii), příznivé hodnoty potlačení vazby, cca 25 dB. Celkové potlačení vazby se tím zmenšuje na každé zařízení jen o 2 dB. Tím je umožněno pro vždy pět, v kaskádě zapojených, vysokofrekvenčních
-6CZ 287569 B6 zařízení použít jen jeden jediný fázi otáčející člen a přesto tak zabezpečit všem účastníkům dostatečný odstup rušení.
U této vysokofrekvenční distribuční sítě se tedy dosahuje s minimálním nákladem maximálního snížení rušivého účinku, vzniklého na základě vazby signálů satelitních frekvencí ve vysokofrekvenčních zařízeních.
Také u tohoto příkladu provedení jsou použity výhodné úpravy, vyjádřené v nárocích 3, 4, 14, a 15, čímž se uskuteční stejná kompenzace rušivých vazeb v obou kabelových párech 21,22 a 23, 24 a účinek kompenzace je širokopásmový.
Claims (15)
1. Vysokofrekvenční distribuční síť (1, 20) se silně potlačenými vazbami pro přenos vysokofrekvenčních signálů k nejméně jednomu účastníkovi (14, 15), s nejméně jedním párem větví (4 až 7; 21 až 24) pro přenos signálů, vzájemně spojených vazbou v alespoň jednom na ně napojeném vysokofrekvenčním zařízení (32, 11, 13, 16, 25 až 28), vyznačující se tím, že v nejméně jedné větvi (4 až 7; 22 až 24) pro přenos signálů každého páru (4, 5; 6, 7; 21, 22; 23, 24) je zapojen nejméně jeden fázi otáčející člen (17, 17', 18, 18', 29, 30) pro otáčení fáze na něj přenášených vysokofrekvenčních užitečných a rušivých signálů asi o 180° oproti signálům druhé větve páru pro přenos signálů.
2. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 1, vyznačující se tím, že v každém páru (4, 5; 6, 7) větví (4 až 7) pro přenos signálů je za každým ze za sebou zapojených vysokofrekvenčních zařízení (3, 11, 13, 16) zapojen nejméně jeden fázi otáčející člen (17, 17', 18, 18').
3. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že po sobě následující fázi otáčející členy (17, 17', 18, 18', 29, 30) jsou zapojeny střídavě do různých větví (4 až 7; 22 až 24) pro přenos signálů.
4. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 3 se dvěma páry větví pro přenos signálů, vyznačující se tím, že fázi otáčející členy (30, 29) jsou zapojeny pouze do dvou prostředních větví (22, 24) pro přenos signálů.
5. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 1 nebo 2, se dvěma páry větví pro přenos signálů, vyznačuj ící se tím, že mezi každými dvěma po sobě následujícími vysokofrekvenčními zařízeními (3, 11, 13, 16) je střídavě zapojen fázi otáčející člen v první větvi (5, 7) pro přenos signálů každého páru, v obou větvích (6, 7) pro přenos signálů prvního páru, ve druhé větvi (4, 6) pro přenos signálů každého páru a v obou větvích (4, 5) pro přenos signálů druhého páru.
6. Vysokofrekvenční distribuční síť podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že fázi otáčející členy (17, 17', 18, 18', 29, 30) jsou vytvořeny jako vysokofrekvenční transformátory s převodním poměrem 1:1.
7. Vysokofrekvenční distribuční síť podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že fázi otáčející členy (17, 17', 18, 18', 29, 30) jsou vytvořeny jako fázové měniče prvního řádu.
-7CZ 287569 B6
8. Vysokofrekvenční distribuční síť podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že fázi otáčejícím členem (17, 17', 18, 18', 29, 30) je větev pro přenos signálů, zkrácená přibližně o poloviční délku vlny.
5
9. Vysokofrekvenční distribuční síť podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že fázi otáčejícím členem (17, 17', 18, 18', 29, 30) je větev pro přenos signálů, prodloužená přibližně o poloviční délku vlny.
10. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 9, vyznačující se tím, že pro10 dloužení je vytvořeno jako zvláštní půlvlnný kus.
11. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 10, vyznačující se tím, že půlvlnný kus a vsazovací místa větví pro přenos signálů jsou opatřeny zástrčkovými spoji.
15
12. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že půlvlnný kus je kus kabelu.
13. Vysokofrekvenční distribuční síť podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že půlvlnný kus je vytvořen jako tištěné vedení.
14. Vysokofrekvenční distribuční síť podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že pro stanovení poloviční vlnové délky se volí frekvence uvnitř pracovního frekvenčního rozsahu, při níž je tlumení vazby mezi větvemi pro přenos signálů páru bez otočení fáze minimální.
15. Vysokofrekvenční distribuční síť podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že pro stanovení polovičních vlnových délek pro jednotlivé fázi otáčející členy (17, 17', 18, 18', 29, 30) jsou zvoleny různé frekvence uvnitř pracovního frekvenčního rozsahu.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19722792A DE19722792C1 (de) | 1997-05-30 | 1997-05-30 | Hochentkoppeltes Hochfrequenz-Verteilnetz |
PCT/EP1998/000894 WO1998054835A1 (de) | 1997-05-30 | 1998-02-17 | Hochentkoppeltes hochfrequenz-verteilnetz |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ110699A3 CZ110699A3 (cs) | 1999-08-11 |
CZ287569B6 true CZ287569B6 (en) | 2000-12-13 |
Family
ID=7831005
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19991106A CZ287569B6 (en) | 1997-05-30 | 1998-02-17 | Highly decoupled high-frequency distribution network |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0985269B1 (cs) |
AT (1) | ATE203358T1 (cs) |
CZ (1) | CZ287569B6 (cs) |
DE (2) | DE19722792C1 (cs) |
ES (1) | ES2158671T3 (cs) |
HU (1) | HUP0000986A2 (cs) |
PL (1) | PL333146A1 (cs) |
WO (1) | WO1998054835A1 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE20008239U1 (de) * | 2000-05-10 | 2001-06-13 | Resch Electronic Innovation Gm | Multischalter für Satelliten-Zwischenfrequenz-Verteilung |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1616405A1 (de) * | 1968-03-01 | 1971-04-15 | Kathrein Werke Kg | Gabelweiche,insbesondere fuer Gemeinschaftsantennenanlagen |
DE3109651C2 (de) * | 1981-03-13 | 1983-10-20 | Richard Hirschmann Radiotechnisches Werk, 7300 Esslingen | Kanalsperrfilter |
DE3512546C1 (de) * | 1985-04-06 | 1986-10-16 | Standard Elektrik Lorenz Ag, 7000 Stuttgart | Kammfilterschaltung |
JPH07107966B2 (ja) * | 1985-07-18 | 1995-11-15 | 株式会社東芝 | スイツチ分配装置 |
DE3543229C1 (de) * | 1985-12-06 | 1987-01-08 | Hirschmann Radiotechnik | Hausverteilnetz fuer Einzel- und Gemeinschafts-Antennenanlagen |
DE4433478C2 (de) * | 1994-09-20 | 1997-07-03 | Dataradio Eng & Consult | Schaltungsanordnung zur Kompensation unerwünschter linearer und nichtlinearer Mischprodukte bei Mischern, die durch das Übersprechen eines ersten Signals auf ein zweites Signal entstehen |
-
1997
- 1997-05-30 DE DE19722792A patent/DE19722792C1/de not_active Expired - Fee Related
-
1998
- 1998-02-17 PL PL98333146A patent/PL333146A1/xx unknown
- 1998-02-17 AT AT98910691T patent/ATE203358T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-02-17 HU HU0000986A patent/HUP0000986A2/hu unknown
- 1998-02-17 DE DE59801047T patent/DE59801047D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-02-17 CZ CZ19991106A patent/CZ287569B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-02-17 EP EP98910691A patent/EP0985269B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-02-17 ES ES98910691T patent/ES2158671T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-02-17 WO PCT/EP1998/000894 patent/WO1998054835A1/de active IP Right Grant
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE59801047D1 (de) | 2001-08-23 |
HUP0000986A2 (hu) | 2000-08-28 |
EP0985269B1 (de) | 2001-07-18 |
ATE203358T1 (de) | 2001-08-15 |
DE19722792C1 (de) | 1999-02-04 |
EP0985269A1 (de) | 2000-03-15 |
CZ110699A3 (cs) | 1999-08-11 |
WO1998054835A1 (de) | 1998-12-03 |
PL333146A1 (en) | 1999-11-22 |
ES2158671T3 (es) | 2001-09-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5151838A (en) | Video multiplying system | |
US5481073A (en) | Modular broadband bidirectional programmable switch system with stacked modular switch arrangement | |
JP3106152B2 (ja) | 集積形アンテナ/受信機ユニット | |
US6066801A (en) | Cable television/telephone tap | |
CN1159712A (zh) | 电视信号电缆配线设备 | |
WO1998000970A1 (en) | Echo cancellation for a broadband distribution system | |
US20190148809A1 (en) | Cable tap | |
US20030060182A1 (en) | Local oscillator signal divider and low-noise converter employing the same | |
US6985695B1 (en) | Satellite broadcasting receiver receiving signal radio waves two broadcasting satellites | |
US5959508A (en) | Electromagnetic wave combining device and television broadcast transmission system using same | |
IE20160245A1 (en) | Cable tap | |
CZ195894A3 (en) | Apparatus intended for antenna device for distribution of satellite received signal | |
US6097250A (en) | Amplifier circuit | |
WO2007096617A2 (en) | Distribution of data signals from broadcast data receiving means | |
JP2006245803A (ja) | デジタル放送信号伝送システムとその送信処理装置及び受信処理装置 | |
FI80176B (fi) | Husfoerdelningsnaet foer enkel- och centralantennanlaeggningar. | |
CZ287569B6 (en) | Highly decoupled high-frequency distribution network | |
US10340597B2 (en) | Kit for facilitating transmission of wireless local-area network radio signals over a pre-existing coaxial cable distribution network | |
CN1706131B (zh) | 无线电信号分配的设备和包括所述设备的接收系统 | |
EP0856205B1 (en) | Coaxial cable distribution housing | |
KR102096319B1 (ko) | 양방향성 광대역 무선주파수 신호분배기 | |
US6281857B1 (en) | Dipole UHF antenna | |
JP2006295497A (ja) | デジタル放送信号伝送システムとその送信処理装置 | |
US6188446B1 (en) | Dual diplexer combining device and television broadcast transmission system using same | |
WO2003041412A1 (en) | Repeating system for satellite broadcasting |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 19980217 |