CZ286820B6 - Device for introducing intrauterine corpuscle - Google Patents

Device for introducing intrauterine corpuscle Download PDF

Info

Publication number
CZ286820B6
CZ286820B6 CZ19971701A CZ170197A CZ286820B6 CZ 286820 B6 CZ286820 B6 CZ 286820B6 CZ 19971701 A CZ19971701 A CZ 19971701A CZ 170197 A CZ170197 A CZ 170197A CZ 286820 B6 CZ286820 B6 CZ 286820B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plunger
protective tube
intrauterine
uterus
intrauterine device
Prior art date
Application number
CZ19971701A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ170197A3 (en
Inventor
John Alexander Macandrew
John Kelshaw Conway
Michael Paton
Richard John Louis Gardner
Ilkka Mauno John Rauramo
Matti Jarmo Kalevi Lehtinen
Original Assignee
Leiras Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leiras Oy filed Critical Leiras Oy
Publication of CZ170197A3 publication Critical patent/CZ170197A3/cs
Publication of CZ286820B6 publication Critical patent/CZ286820B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F6/00Contraceptive devices; Pessaries; Applicators therefor
    • A61F6/06Contraceptive devices; Pessaries; Applicators therefor for use by females
    • A61F6/14Contraceptive devices; Pessaries; Applicators therefor for use by females intra-uterine type
    • A61F6/18Inserters or removers ; Apparatus for loading an intra-uterine device into an insertion tube

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Reproductive Health (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Special Conveying (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Image Analysis (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zaváděcího zařízení pro ukládání nitroděložního tělíska v podstatě tvaru T, včetně vlákna pro jeho vyjímání, do dělohy, obsahujícího plunžr, ovládací rukojeť spojenou s plunžrem, zajišťovací zařízení pro zajištění vlákna, zabezpečující, že nitroděložní tělísko zůstává nehybné vzhledem k plunžru, a ochrannou trubici, obepínající plunžr, přičemž je ochranná trubice vzhledem k plunžru uložena tak, že je svým předním koncem, vkládaným do dělohy, zasunuta přes plunžr o vzdálenost, která v podstatě odpovídá délce nitroděložního tělíska uspořádaného pro uložení, a zadní část ochranné trubice nebo část spojená se zadní částí je opatřena zarážkou a plunžr nebo část spojená s plunžrem je opatřena další zarážkou tak, že zarážky zastavují pohyb ochranné trubice ve směru k děloze.
Dosavadní stav techniky
Běžně používané nitroděložní antikoncepční tělísko, nazývané nitroděložní tělísko, je předmět tvaru T, vyrobený z plastu, který sestává z prodlouženého členu, na jednom konci opatřeného příčným členem tvaru dvou křidélek, přičemž prodloužený člen a příčný člen v podstatě tvoří kus tvaru T, když je tělísko uloženo v děloze. Prodloužený člen je opatřen měděným drátkem, jímž je zčásti ovinut. Tento drátek je schopen uvolňovat ionty mědi. Tělísko je opatřeno vláknem, které je dostatečně dlouhé, aby mohlo vyčnívat z děložního hrdla, pokud je tělísko uloženo v děloze. Tělísko se zavádí do dělohy pomocí samostatného zaváděcího zařízení, v němž je tělísko při zavádění do dělohy ve staženém stavu za účelem usnadnění zavádění do děložního hrdla. Konce křidélek příčného členu mají půlkulový tvar, usnadňující zavedení tělíska, nacházejícího se v zaváděcím zařízení, do děložního hrdla.
Kromě nitroděložních antikoncepčních tělísek tvaru T jsou známa i tělíska jiného tvaru, například tvaru kroužku, tvaru číslice „7“ nebo tvaru „S“.
Existují také nitroděložní tělíska uvolňující hormony nebo jiné aktivní prostředky, které se používají buď pro antikoncepci nebo pro léčení hormonálních potíží.
Pro zavádění a ukládání nitroděložních tělísek je známo několik druhů zaváděcích zařízení. Nejběžnější zaváděcí zařízení pro nitroděložní tělíska tvaru T sestává z plunžru s ovládací rukojetí, který je uložen v ochranné trubici. Před zavedením tělíska do dělohy je toto tělísko umístěno na konci pístu a je zataženo do trubice směrem k ovládací rukojeti tak, že křidélka příčného členu jsou navzájem k sobě přihnuta. Nato se ochranná trubice spolu s nitroděložním tělískem, v ní obsaženým, zavádí do děložního hrdla. Jakmile je tělísko správně uloženo, uvolní se vytažením ochranné trubice vnějším směrem. Křidélka příčného členu se pak rozepnou a tělísko zaujme polohu „T“.
Antikoncepční tělísko, které je na trhu běžně dosažitelné a uvolňuje levonorgestrel, sestává z tělíska tvaru T s prodlouženou částí, vyrobeného z polyethylenu, opatřeného rezervoárem, uspořádaným kolem ní, obsahujícím hormon levonorgestrel. Tělísko se prodává ve sterilním obalu spolu se zaváděcím zařízením a s plunžrem, které tvoří jednu jednotku, opatřenou ochrannou trubicí. Tělísko tvaru T je uloženo na předním konci plunžru spolu s prodlouženým členem, obsahujícím hormon, chráněným trubicí. Křidélka příčného členu jsou však pro zabránění únavy materiálu rozepnuta. Vlákna, jejichž pomocí se tělísko tvaru T vytahuje vnějším směrem, jsou uspořádána mezi plunžrem a ochrannou trubicí a končí u konce ovládací rukojeti plunžru. Na obr. 1 je znázorněno jedno z takových provedení. Antikoncepční tělísko s prodlouženou částí ovinutou měděným drátkem je baleno podobným způsobem.
-1 CZ 286820 B6
Problém, spojený se zařízeními pro zavádění antikoncepčních tělísek tvaru T, obsahujících aktivní sloučeniny, spočívá v dosažení správného uložení antikoncepčního tělíska v ochranné trubici. Potíže způsobuje větší průměr prodlouženého členu těchto tělísek, ve srovnání s tělískem, jehož člen je ovinut měděným drátkem, což znamená, že je zvětšen i průměr ochranné trubice. Zaoblené půlkulové koncové části křidélek příčného členu jsou malé vzhledem k průměru ochranné trubice. Proto je velmi důležité, aby tyto koncové části byly vzhledem k okraji ochranné trubice při zavádění tělíska do dělohy v naprosto správné poloze. Na obr. 2a je znázorněn příklad správné polohy tělíska tvaru T v ochranné trubici zaváděcího zařízení. Zatáhne-li se antikoncepční tělísko do ochranné trubice pomocí vyjímacího vlákna, což je případ spojený s výše popsanými tělísky, je zřejmé, že je obtížné zastavit antikoncepční tělísko ve správné poloze, pokud relativní pohyb ochranné trubice a plunžru není omezen nějakou zarážkou. Při tahu, prováděném příliš velkou silou, se konce křidélek příčného členu téměř zcela zatáhnou do ochranné trubice (obr. 2B). Při vkládání tělíska do dělohy by ostré konce ochranné trubice mohly narušovat hladké zavádění tělíska do děložního hrdla. Na druhé straně, pokud tělísko není dostatečně hluboko zasunuto do ochranné trubice, může dojít k situaci znázorněné na obr. 2C, kdy křidélka příčného členu vyčnívají z ochranné trubice vnějším směrem v důsledku příliš velké šířky ochranné trubice. Průměr v rovině křidélek zůstává příliš široký, což znesnadňuje zavádění tělíska. U tělísek, opatřených měděným drátkem, je snadnější ustavit křidélka do správné polohy (obr. 2D), neboť u nich je trubice vzhledem ke křidélkům úzká. Proto ani při silném zatažení křidélek do trubice zde není žádné riziko příliš hlubokého zatažení křidélek do ochranné trubice.
Z patentové literatury jsou známy způsoby, podle nichž se antikoncepční tělísko umísťuje do ochranné trubice až po zavedení zaváděcího zařízení do dělohy. Britský patent 1,600.717 popisuje zaváděcí zařízení vhodné pro nitroděložní tělíska tvaru T nebo Y. Nitroděložní tělísko se do ochranné trubice zasouvá pomocí připojeného vlákna. Patentové publikace USA č. 3,842.826 a WO 94/13.233 rovněž popisují způsoby zatažení nitroděložního tělíska do ochranné trubice před jeho zavedením. Britský patent 1,403.393 popisuje způsob, podle kterého se nitroděložní tělísko, obsažené v ochranné trubici, zasune směrem ke konci trubice před jeho zavedením.
Žádný z těchto způsobů, u nichž se nitroděložní tělísko zavádí do ochranné trubice nasunutím trubice přes tělísko, nebo zatažením tělíska do ochranné trubice, u kterého by relativní pohyb plunžru a ochranné trubice byl omezen dorazem, který by zajistil dosažení správné konfigurace nitroděložního tělíska, nebyl dříve popsán.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu spočívá v tom, že zarážky ustavují čelní okraj ochranné trubice v konfiguraci, ve které půlkulové konce křidélek příčného členu nitroděložního tělíska ve tvaru T zůstávají zčásti nepřekryty ochrannou trubicí, avšak křidélka zůstávají navzájem k sobě přitlačena.
Je také podstatné, že zadní část ochranné trubice nebo část, spojená se zadní částí, je opatřena zarážkou a plunžr nebo část spojená s plunžrem je opatřena další zarážkou tak, že zarážky po vzájemném dosednutí indikují okamžik, ve kterém ochranná trubice, při pohybu směrem k ovládací rukojeti, uvolňuje nitroděložní tělísko, dosedající na přední konec plunžru, přičemž plunžr je dutý a dutinou prochází vyjímací vlákno.
Je výhodné, že plunžr je opatřen konkávním předním koncem, v němž je zachycen konec prodlouženého členu nitroděložního tělíska v okamžiku, kdy je vyjímací vlákno utaženo pro zabránění zkracování nitroděložního tělíska v průběhu jeho zavádění, a že části plunžru a ochranné trubice, přivrácené k děloze, mají zaoblený tvar.
-2CZ 286820 B6
Významný přínos spočívá v tom, že přední část ovládací rukojeti nebo část, spojená s přední částí, která tvoří konstrukci směřující k plunžru a obsahuje na předním konci kanálek, v němž je v podélném směru kluzně uložena ochranná trubice, a zadní část ochranné trubice je opatřena knoflíkem s předním povrchem a povrchem předního konce konstrukce, směřujícím k ovládací rukojeti, které společně tvoří dvojici zarážek, a povrch knoflíku, odvrácený od dělohy, a povrch základní části konstrukce společně tvoří dvojici zarážek.
Pro zvýšení účinnosti je také významné, že nitroděložní tělísko má prodloužený člen obsahující jádro, okolo něhož je uspořádán plášťovitý polymerický rezervoár pro aktivní prostředek.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále popsán s odvoláním na následující výkresy, na nichž obr. 1A-1B znázorňuje technickou úroveň kombinace zaváděcího zařízení a nitroděložního tělíska, obr. 2A-2D znázorňují nitroděložní tělísko tvaru T, zatažené do ochranné trubice správným nebo nesprávným způsobem, obr. 3A-3D znázorňují princip pracovního postupu u zaváděcího zařízení podle vynálezu, obr. 4A-4B znázorňují tvar konce plunžru a obr. 5 znázorňuje jedno z provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1A znázorňuje provedení podle známého stavu techniky, u něhož prodloužený člen 45 nitroděložního tělíska 40 tvaru T je uložen v ochranné trubici 12 zaváděcího zařízení 10 a křidélka 42 a 43 příčného členu jsou v rozepnutém stavu. Plunžr 11 je tuhá tyčinka s ovládací rukojetí 20, uspořádanou na konci. Vyjímací vlákno nebo vlákna 41 jsou uspořádána v prostoru mezi plunžrem 11 a ochrannou trubicí 12. Signalizační zařízení 50 může být kluzně uloženo podél povrchu ochranné trubice 12 a umístěno v požadované poloze. Při zavádění nitroděložního tělíska 40 je signalizační zařízení 50 ve styku s děložním hrdlem a udává správnou hloubku ukládání nitroděložního tělíska 40. Před zaváděním tělíska 40 se vytahovací vlákno 41 zatáhne směrem k ovládací rukojeti 20. Tím je usnadněno zasunutí nitroděložního tělíska 40 do ochranné trubice 12. přičemž jsou křidélka 42 a 43 složena navzájem k sobě. Na obr. 1B je znázorněno tělísko 40 chráněné ochrannou trubicí 12, ve tvaru, ve kterém se zavádí. Když byla soustava podle obr. 1B umístěna v děloze a nitroděložní tělísko 40 bylo správně uloženo, uvolní se nitroděložní tělísko 40 odtažením ochranné trubice 12 vnějším směrem, zatím co plunžr 11 zůstává ve stejné poloze.
Na obr. 3A a 3B je provedení vynálezu, které znázorňuje jeho funkci. Na obr. 3 A je znázorněno zaváděcí zařízení 10 s nitroděložním tělískem 40, uloženým na čelním konci (vzhledem ke vstupu do dělohy) tak, že prodloužený člen 45 je v dutině ochranné trubice 12. Před zavedením je vyjímací vlákno 41 napnuto a upevněno v upevňovacím zařízení (neznázoměném na obrázku), které je spojeno s plunžrem 11, přičemž konec prodloužené části doléhá na konec plunžru IL Způsob, popsaný vzhledem k tomuto obrázku, umožňuje provést plunžr 11 jako dutý, přičemž vyjímací vlákno 41 je s výhodou uspořádáno v dutině 13 plunžru LL Vlákno 41 je tak volně uloženo a není riziko, že by mohlo uváznout mezi plunžrem 11 a trubicí 12. Plunžr 11 je opatřen dvěma radiálně vyčnívajícími zarážkami R2 a R4. Plášť ochranné trubice 12 má axiálně směrovanou drážku 14, která je umístěna tak, že odpovídá zarážkám R2, R4 (příčný řez je znázorněn na obr. 3c) a je provedena tak, že umožňuje pohyb ochranné trubice 12 v axiálním směru. Plášť ochranné trubice 12 je opatřen zarážkou R s povrchy tvořícími zarážky Rl. R3. vyčnívajícími do směru poloměru plunžru 1_1. Na obr. 3D je příčný řez, na kterém je znázorněna i zarážka R. Před použitím zařízení je kontrolováno napnutí a zajištění vyjímacího vlákna 4L Nato se za současného držení ovládací rukojeti 20 plunžru 11 nasouvá ochranná trubice 12 na nitroděložní tělísko 40, až povrch tvořící zarážku Rl zarážky R dosedne na zarážku R2, čímž se
-3CZ 286820 B6 zastaví další pohyb ochranné trubice 12. V tomto okamžiku se nitroděložní tělísko 40 v podstatě nachází uvnitř ochranné trubice 12 a je tak připraveno pro zavedení (obr. 3B). Umístění zarážek Rl. R2 je provedeno tak, že tyto zarážky Rl, R2 umožňují posouvání ochranné trubice 12 okolo plunžru 11 do určité vzdálenosti L, v podstatě odpovídající délce nitroděložního tělíska 40, připraveného pro zavedení. Zarážky Rl, R2 jsou s výhodou umístěny tak, že okraj 12a ochranné trubice 12, který se zasouvá do dělohy, se zastaví v úrovni, ve které půlkulové konce 42a, 43a křidélek 42, 43 příčného členu nitroděložního tělíska 40 tvaru T zůstávají zčásti nepřekryty ochrannou trubicí 12, zatím co křidélka 42,43 stále zůstávají ve spojené poloze.
Alternativně může být povrch Rl zarážky R udržován ve styku se zarážkou R2, v kteréžto poloze ochranná trubice 12 přesahuje přes plunžr 11 o vzdálenost, která v podstatě odpovídá délce nitroděložního tělíska 40 v ní uloženého a sestaveného pro zavedení do dělohy. Pokud je nitroděložní tělísko 40 v tomto zařízení uloženo tak, že prodloužený člen 45 se nachází v dutině ochranné trubice 12, avšak křidélka 42, 43 se nacházejí vně této ochranné trubice 12, může být nitroděložní tělísko 40 uvedeno do správné polohy pro zavedení zatažením nitroděložního tělíska 40 do ochranné trubice 12.
Zařízení podle obr. 3B se zasune do dělohy tak daleko, až je nitroděložní tělísko 40 umístěno do správné polohy. Nitroděložní tělísko 40 se pak uvolní z ochranné trubice 12 tak, že zatím co se plunžr Η. udržuje v naprosto stacionární poloze, ochranná trubice 12 se vysune směrem k ovládací rukojeti 20 tak daleko, až povrch R3 zarážky R dosedne na zarážku R4, spojenou s plunžrem U. Umístění zarážek R a R4 je zvoleno tak, že když se obě zarážky setkají, jasně indikují okamžik, ve kterém nitroděložní tělísko 40, které bylo ve styku s čelním koncem plunžru H, bylo uvolněno z ochranné trubice 12 při jejím pohybu směrem k ovládací rukojeti 20. Zarážka R4 může, avšak nemusí být provedena tak, aby zastavila pohyb ochranné trubice 12 směrem k ovládací rukojeti 20.
Zarážky R2. R4 nemusí být připevněny k plunžru H, jak je znázorněno na obr. 3 A až 3D. Místo toho mohou tvořit součást členu, kteiý je spojen s plunžrem li. Totéž platí pro zarážky Rl. R3, které mohou být buď přímo spojeny s ochrannou trubicí 12 nebo pomocí členu spojeného s ochrannou trubicí 12. Zarážky Rl a R3 mohou tvořit součást stejné zarážky R. jak je znázorněno na obr. 3 A a 3B, mohou však také být vytvořeny jako samostatné zarážky Rl. R3
Plunžr U je s výhodou dutý nebo má v axiálním směru drážku 14, umožňující volný kluzný pohyb vyjímacího vlákna 41.
Při zavádění nitroděložního tělíska 40 tvaru T je důležité, že křidélka 42, 43 mohou přečnívat příčně, nikoliv směrem dopředu nebo dozadu (z hlediska polohy pacienta). Směrová tuhost nitroděložního tělíska 40 může být pri jeho zavádění zajištěna například tím, že se čelní konec 1 la plunžru 11 vytvoří tak, aby při zatažení vlákna 41 zaujalo nitroděložní tělísko 40 požadovanou konstantní polohu. Důsledkem tohoto provedení je, že se v průběhu zavádění nitroděložní tělísko 40 neotáčí. Příkladné provedení takového řešení je znázorněno na obr. 4A a 4B. Konec 45b prodlouženého členu, dosedajícího na plunžr H, je vytvořen jako očko, k němuž je připevněno vyjímací vlákno 41. Z obrázků je zřejmé, že přední konec 11a není vytvořen jako rovinný, aleje zahloubený a vytváří tak určitý druh mělké nálevky. Zatáhne-li se vyjímací vlákno 41, připojené ke konci 45b očka, konec 45b očka se zasune do nálevkovitého zahloubení, v němž se usadí. Na obr. 4A je čelní pohled a na obr. 4B je boční pohled na očko 45.
Čelní strany plunžru 11 (směřující k děloze) a ochranné trubice 12 mohou být rovné nebo zakřivené tak, aby vyhovovaly anatomii dělohy.
Vhodné provedení vynálezu je znázorněno na obr. 5. Přední část 20’ ovládací rukojeti 20 tvoří konstrukci 21. uspořádanou v podélném směru plunžru U. Tato konstrukce 21 má ve svém předním konci 21’ kanálek, v němž v podélném směru prokluzuje ochranná trubice 12. Ochranná
-4CZ 286820 B6 trubice 12 je na svém od dělohy odvráceném konci opatřena zarážkou R. Povrch R1 zarážky R ve směru k děloze a povrch 21a konce 21’ konstrukce 21, ve směru kovládací rukojeti 20, tvoří dohromady dvojici zarážek Rl. R2. Povrch R3 zarážky R a povrch 21b základní části konstrukce 21. ve směru odvráceném od dělohy, vytváří dvojici zarážek R3, R4.
Pokud je třeba, je možno mezi zarážky R1/R2 a R3/R4 zařadit jedno nebo několik signalizačních zařízení 50. Takové signalizační zařízení 50 může například být umístěno tak, že lékař, který připravuje usazení nitroděložního tělíska 40 v děloze, zjistí okamžik, kdy se otevřela křidélka 42, 43 nitroděložního tělíska 40 z ochranné trubice 12, zatím co je prodloužený člen 45 stále chráněn trubicí 12. Takové signalizační zařízení 50 ovšem nesmí účinně zastavit vytahování trubice 12, neboť by nitroděložní tělísko 40 nemuselo být uvolněno.
Tento vynález řeší zaváděcí zařízení 10, které umožňuje snadné ukládání nitroděložního tělíska 40 do správné polohy při správném uložení v ochranné trubici 12, neboť zarážky zabezpečují přesnou polohu nitroděložního tělíska 40 při jeho vkládání a jeho přesné uvolňování. Podle tohoto vynálezu není nutný tak velký průchod mezi plunžrem 11 a ochrannou trubicí 12, jako u zaváděcích zařízení, do nichž se nitroděložní tělísko 40 zakládá zatažením bez jakékoliv zarážky, která by zastavovala další pohyb nitroděložního tělíska 40. Výsledkem je extrémně stabilní konstrukce, se kterou není spojeno riziko nevyhnutelného ohýbání trubice.
Zaváděcí zařízení 10 podle vynálezu je zejména vhodné pro zavádění nitroděložních tělísek tvaru T, je však také použitelné pro jiná provedení nitroděložních tělísek, které jsou vyrobeny tak, že mohou v důsledku svého provedení zaujmout vhodnou polohu v ochranné trubici.
Zatím co zařízení podle vynálezu je vhodné pro zavádění a ukládání nitroděložních tělísek s měděným drátkem, budou jeho výhody lépe oceněny při zavádění tělísek obsahujících aktivní prostředky. Zaváděcí zařízení podle tohoto vynálezu je zejména vhodné pro ukládání takových nitroděložních tělísek tvaru T, která mají prodloužený člen 45, obsahující plášťovitý polymerický rezervoár, obsahující aktivní prostředek, jímž je tento prodloužený člen 45 obklopen.
Jako vhodné aktivní prostředky se používají hormony pro léčení menopauzálních potíží nebo prostředky pro antikoncepci.
Odborníkům je zřejmé, že je možná řada různých variant a adaptací tohoto vynálezu, které však nevybočují z jeho myšlenky, obsažené v následujících patentových nárocích.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zaváděcí zařízení (10) pro ukládání nitroděložního tělíska (40) v podstatě tvaru T, včetně vlákna (41) pro jeho vyjímání, do dělohy, obsahující plunžr (11), ovládací rukojeť (20) spojenou s plunžrem (11), zajišťovací zařízení pro zajištění vlákna (41), zabezpečující, že nitroděložní tělísko (40) zůstává nehybné vzhledem k plunžru (11), a ochrannou trubici (12), obepínající plunžr (11), přičemž je ochranná trubice (12) vzhledem k plunžru (11) uložena tak, že je svým předním koncem (12’), vkládaným do dělohy, zasunuta přes plunžr (11) o vzdálenost (L), která v podstatě odpovídá délce nitroděložního tělíska (40) uspořádaného pro uložení, a zadní část (12”) ochranné trubice (12) nebo část spojená se zadní částí (12”) je opatřena zarážkou (Rl) a plunžr (11) nebo část spojená s plunžrem (11) je opatřena další zarážkou (R2) tak, že zarážky (Rl, R2) zastavují pohyb ochranné trubice (12) ve směru kděloze, vyznačující se tím, že zarážky (Rl, R2) ustavují čelní okraj (12a) ochranné trubice (12) v konfiguraci, ve
    -5CZ 286820 B6 které půlkulové konce (42a, 43a) křidélek (42, 43) příčného členu nitroděložního tělíska (40) ve tvaru T zůstávají zčásti nepřekryty ochrannou trubicí (12), avšak křidélka (42, 43) zůstávají navzájem k sobě přitlačena.
  2. 2. Zaváděcí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že zadní část (12”) ochranné trubice (12) nebo část, spojená se zadní částí (12”), je opatřena zarážkou (R3) a plunžr (11) nebo část spojená s plunžrem (11) je opatřena další zarážkou (R4) tak, že zarážky (R3, R4) po vzájemném dosednutí indikují okamžik, ve kterém ochranná trubice (12), při pohybu směrem k ovládací rukojeti, uvolňuje nitroděložní tělísko (40), dosedající na přední konec (11a) plunžru (11).
  3. 3. Zaváděcí zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že plunžr (11) je dutý a dutinou (13) prochází vyjímací vlákno (41).
  4. 4. Zaváděcí zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že plunžr (11) je opatřen konkávním předním koncem (11a), v němž je zachycen konec (45b) prodlouženého členu (45) nitroděložního tělíska (40) v okamžiku, kdy je vyjímací vlákno (41) utaženo pro zabránění zkrucování nitroděložního tělíska (40) v průběhu jeho zavádění.
  5. 5. Zaváděcí zařízení podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že části plunžru (11) a ochranné trubice (12), přivrácené k děloze, mají zaoblený tvar.
  6. 6. Zaváděcí zařízení podle kteréhokoliv z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že přední část (20’) ovládací rukojeti (20) nebo část, spojená s přední částí (20’), která tvoří konstrukci (21) směřující k plunžru (11) a obsahuje na předním konci (2Γ) kanálek, v němž je v podélném směru kluzně uložena ochranná trubice (12), a zadní část (12”) ochranné trubice (12) je opatřena knoflíkem (R) s předním povrchem (Rl) a povrchem (21a) předního konce (2Γ) konstrukce (21), směřujícím k ovládací rukojeti (20), které společně tvoří dvojici zarážek (Rl, R2), a povrch knoflíku (R), odvrácený od dělohy, a povrch (21b) základní části konstrukce (21) společně tvoří dvojici zarážek (R3, R4).
  7. 7. Zaváděcí zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že nitroděložní tělísko (40) má prodloužený člen (45) obsahující jádro, okolo něhož je uspořádán plášťovitý polymerický rezervoár pro aktivní prostředek.
CZ19971701A 1994-12-15 1995-12-05 Device for introducing intrauterine corpuscle CZ286820B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI945895A FI97946C (fi) 1994-12-15 1994-12-15 Kohdunsisäisesti käytettävän laitteen asettamiseksi tarkoitettu asetin
PCT/FI1995/000666 WO1996018365A1 (en) 1994-12-15 1995-12-05 Inserter for the positioning of an intrauterine device

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ170197A3 CZ170197A3 (en) 1997-09-17
CZ286820B6 true CZ286820B6 (en) 2000-07-12

Family

ID=8541983

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971701A CZ286820B6 (en) 1994-12-15 1995-12-05 Device for introducing intrauterine corpuscle

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5785053A (cs)
EP (1) EP0798999B1 (cs)
JP (1) JPH10510444A (cs)
KR (1) KR100393708B1 (cs)
CN (1) CN1147277C (cs)
AT (1) ATE235201T1 (cs)
AU (1) AU693297B2 (cs)
BG (1) BG62472B1 (cs)
BR (1) BR9510078A (cs)
CA (1) CA2204368C (cs)
CZ (1) CZ286820B6 (cs)
DE (2) DE798999T1 (cs)
DK (1) DK0798999T3 (cs)
ES (1) ES2108664T3 (cs)
FI (1) FI97946C (cs)
GR (1) GR980300001T1 (cs)
HK (1) HK1005222A1 (cs)
HU (1) HU218760B (cs)
IS (1) IS1779B (cs)
NO (1) NO309406B1 (cs)
NZ (1) NZ296544A (cs)
PL (1) PL178474B1 (cs)
PT (1) PT798999E (cs)
RO (1) RO116862B1 (cs)
RU (1) RU2129416C1 (cs)
SI (1) SI9520150B (cs)
SK (1) SK282290B6 (cs)
UA (1) UA42812C2 (cs)
WO (1) WO1996018365A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1639972A1 (en) 2001-08-01 2006-03-29 Anecova SA Intrauterine device, method of making such a device and method for putting active elements within the uterine cavity

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR0005070B1 (pt) * 2000-09-06 2008-11-18 processo de obtenÇço de dispositivo contraceptivo intra-uterino e produto resultante.
FI119719B (fi) * 2003-11-19 2009-02-27 Bayer Schering Pharma Oy Työnnin
CN1294886C (zh) * 2005-03-02 2007-01-17 东南大学 宫内节育器取出装置
US7862552B2 (en) 2005-05-09 2011-01-04 Boston Scientific Scimed, Inc. Medical devices for treating urological and uterine conditions
EP2057972A1 (en) * 2007-11-07 2009-05-13 N.V. Organon Intrauterine deposit
FI20080524A0 (fi) * 2008-09-17 2008-09-17 Bayer Schering Pharma Oy Insertteri
BRPI0919071B1 (pt) * 2008-09-17 2019-09-03 Bayer Oy dispositivo para inserção
FI20080523A0 (fi) * 2008-09-17 2008-09-17 Bayer Schering Pharma Oy Insertteri
US11992431B2 (en) 2008-09-17 2024-05-28 Bayer Oy Inserter
USD791318S1 (en) 2009-09-14 2017-07-04 Bayer Oy Inserter
WO2011117856A1 (en) 2010-03-21 2011-09-29 Soroker, Eran Intrauterine device and inserter for the same
WO2012054466A2 (en) * 2010-10-18 2012-04-26 Bioceptive, Inc. Methods and apparatus for inserting a device or pharmaceutical into a body cavity
FI122579B (fi) 2010-10-29 2012-03-30 Bayer Oy Insertteri
MX342006B (es) 2010-10-29 2016-09-09 Odyssea Pharma S A Dispositivo para insercion intrauterina.
AU2015221468B2 (en) * 2011-07-11 2017-08-24 Medicines360 Intrauterine systems, IUD insertion devices, and related methods and kits therefor
US10028858B2 (en) 2011-07-11 2018-07-24 Medicines360 Intrauterine systems, IUD insertion devices, and related methods and kits therefor
US9089418B2 (en) 2012-08-14 2015-07-28 Contramed, Llc Intrauterine contraceptive device
US9265652B2 (en) 2012-08-14 2016-02-23 Contramed, Llc Intrauterine contraceptive device
US10918516B2 (en) 2013-10-14 2021-02-16 Sebela Vlc Limited Intrauterine device with controlled copper ion elution
US10188546B2 (en) 2013-10-14 2019-01-29 Sebela Vlc Limited Intrauterine device with controlled copper ion elution
US9180040B2 (en) 2013-10-18 2015-11-10 Contramed, Llc Intrauterine device with retrieval thread
CN104323829B (zh) * 2014-11-06 2017-09-22 复旦大学附属肿瘤医院 宫颈管孔防粘连器及其应用
US10206595B2 (en) 2014-11-17 2019-02-19 3VO Medical, Inc. Intrauterine balloon apparatus, system, and method for augmenting uterine birthing forces during parturition
US20180207023A1 (en) * 2015-07-21 2018-07-26 Pregna International Limited Apparatus for loading, insertion and placement of an intrauterine contraceptive devce and process thereof
US11278445B2 (en) * 2015-07-30 2022-03-22 Medicines360 IUD loading devices and methods for inserting an IUD into an insertion device
EP3331477A1 (en) * 2015-08-07 2018-06-13 PAT&Co bvba Novel instrument for the insertion of a bioactive frameless or framed intrauterine device or intrauterine system through a hysteroscope
JOP20190071A1 (ar) * 2016-10-06 2019-04-04 Bayer Oy ترتيبة لنظام رحمي لمنع الحمل ووليجة خاصة به
US11571328B2 (en) 2018-04-09 2023-02-07 Medicines360 IUD insertion devices
US20200261258A1 (en) * 2019-02-19 2020-08-20 Medicines360 Devices, systems, methods and kits for insertion and removal of iuds
US11571329B2 (en) 2019-11-21 2023-02-07 Coopersurgical, Inc. Packaging systems for implantable devices and related methods
US11963904B2 (en) 2020-09-23 2024-04-23 Pregna International Limited Instrument to prepare and safely place an intra-uterine device
US11969377B2 (en) 2021-10-27 2024-04-30 Pregna International Limited Single-use instrument to prepare and safely place an intra-uterine device
FR3138299A1 (fr) 2022-07-26 2024-02-02 Patrick Choay Sas Inserteur pour insérer un dispositif intra-utérin

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3678927A (en) * 1968-03-18 1972-07-25 Samuel Soichet Intra uterine device and injector thereof
NL6915483A (cs) * 1969-10-14 1971-04-16
US3678947A (en) * 1970-07-16 1972-07-25 Melvin J Davidson Eyeliner
US4026281A (en) * 1973-10-12 1977-05-31 Ortho Pharmaceutical Corporation Method and apparatus for inserting an intrauterine contraceptive device
NL7802043A (nl) * 1977-03-28 1978-10-02 Ortho Pharma Corp Instrument voor het inbrengen van een intra-ute- rine anticonceptiemiddel, alsmede een werkwijze voor het inbrengen van een intra-uterine anti- conceptiemiddel.
ES239677Y (es) * 1978-11-23 1979-06-16 Sopena Quesada Angel Espermicida intrauterino
EP0049660A1 (fr) * 1980-10-03 1982-04-14 Laboratoires Cilag-Chimie S.A.R.L. Nouvel appareil d'insertion pour insérer, dans l'utérus, un dispositif intra-utérin et ensemble d'un appareil d'insertion et d'un dispositif intra-utérin
IN161985B (cs) * 1984-03-29 1988-03-12 Wildemeersch Dirk
DE9201809U1 (de) * 1992-02-13 1992-10-01 Augustin, Rainer, 7801 Bremgarten Einlegevorrichtung für Intrauterinpessare
DE4318941C2 (de) * 1993-05-27 1995-04-27 Schering Ag Kombination aus einer intra-uterin empfängnisverhütenden Vorrichtung und aus einem Einführungsgerät

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1639972A1 (en) 2001-08-01 2006-03-29 Anecova SA Intrauterine device, method of making such a device and method for putting active elements within the uterine cavity

Also Published As

Publication number Publication date
UA42812C2 (uk) 2001-11-15
PT798999E (pt) 2003-08-29
ES2108664T3 (es) 2003-11-16
EP0798999A1 (en) 1997-10-08
BR9510078A (pt) 1997-11-04
ATE235201T1 (de) 2003-04-15
US5785053A (en) 1998-07-28
FI945895A0 (fi) 1994-12-15
NO972604D0 (no) 1997-06-06
DE69530112T2 (de) 2004-02-26
CZ170197A3 (en) 1997-09-17
GR980300001T1 (en) 1998-02-27
SI9520150B (en) 2001-12-31
IS4506A (is) 1997-06-13
BG62472B1 (bg) 1999-12-30
EP0798999B1 (en) 2003-03-26
KR100393708B1 (ko) 2004-02-11
NZ296544A (en) 1997-11-24
SK72397A3 (en) 1997-10-08
CN1168626A (zh) 1997-12-24
SI9520150A (sl) 1998-02-28
DE69530112D1 (de) 2003-04-30
AU693297B2 (en) 1998-06-25
CA2204368C (en) 2006-11-14
RU2129416C1 (ru) 1999-04-27
RO116862B1 (ro) 2001-07-30
HU218760B (hu) 2000-11-28
BG101744A (en) 1998-02-27
DK0798999T3 (da) 2003-07-21
FI945895A (fi) 1996-06-16
CN1147277C (zh) 2004-04-28
CA2204368A1 (en) 1996-06-20
JPH10510444A (ja) 1998-10-13
HK1005222A1 (en) 1998-12-31
HUT77206A (hu) 1998-03-02
DE798999T1 (de) 1998-04-09
AU4118096A (en) 1996-07-03
IS1779B (is) 2001-08-30
DE69530112T9 (de) 2004-09-09
PL178474B1 (pl) 2000-05-31
WO1996018365A1 (en) 1996-06-20
NO309406B1 (no) 2001-01-29
FI97946B (fi) 1996-12-13
ES2108664T1 (es) 1998-01-01
PL320332A1 (en) 1997-09-29
SK282290B6 (sk) 2002-01-07
MX9703985A (es) 1997-09-30
FI97946C (fi) 1997-03-25
NO972604L (no) 1997-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ286820B6 (en) Device for introducing intrauterine corpuscle
US11850182B2 (en) Inserter
KR101604508B1 (ko) 삽입기
ES2534610T3 (es) Dispositivo de inserción intrauterina
US4708134A (en) Intrauterine contraceptive device and device for its insertion and fixation to the uterus
KR101978523B1 (ko) 자궁내 시스템을 위한 삽입기
KR20110083598A (ko) 삽입기
MXPA97003985A (en) Insertion element for the placement of an intrauter device

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20151205