CZ284315B6 - Způsob regulace protlačovacích lisů - Google Patents
Způsob regulace protlačovacích lisů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ284315B6 CZ284315B6 CZ94412A CZ41294A CZ284315B6 CZ 284315 B6 CZ284315 B6 CZ 284315B6 CZ 94412 A CZ94412 A CZ 94412A CZ 41294 A CZ41294 A CZ 41294A CZ 284315 B6 CZ284315 B6 CZ 284315B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- extrusion
- cycle
- equation
- speed
- course
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21C—MANUFACTURE OF METAL SHEETS, WIRE, RODS, TUBES OR PROFILES, OTHERWISE THAN BY ROLLING; AUXILIARY OPERATIONS USED IN CONNECTION WITH METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL
- B21C31/00—Control devices, e.g. for regulating the pressing speed or temperature of metal; Measuring devices, e.g. for temperature of metal, combined with or specially adapted for use in connection with extrusion presses
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Extrusion Of Metal (AREA)
- Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
Abstract
Rychlost protlačování se reguluje tak, že výstupní teplota je pokud možno konstantní a rovná se předem stanovenému průběhu požadovaných hodnot. Přitom se průběh rychlosti protlačování a výstupní teplota protlačeného výrobku pro každý cyklus (k) zaznamenává, určí se závislost výstupní teploty na rychlosti protlačování pro celý časový průběh při jednom cyklu (k), pomocí této závislosti a časového průběhu rychlosti protlačování při cyklu (k) se určí průběh rychlosti protlačování pro následující cyklus (k+1) tak, že regulační chyby a potřebné nastavování jsou co možná nejmenší a po ukončení následujícího cyklu (k+1) protlačování se příslušné způsobové kroky pro každý další cyklus protlačování opakují, dokud, není celý postup protlačování ukončen. Způsob lze použít zejména pro výrobu protlačovaných výrobků s malou a/nebo na vlnových délkách závislou emisivitou a/nebo proměnnými povrchovými vlastnostmi, a zejména pro výrobu profilových výrobků z hliníku nebo ze slitin hliníku.
ŕ
Description
Vynález se týká způsobu regulace protlačovacího lisu a použití tohoto způsobu pro výrobu protlačovaných profilových výrobků.
Dosavadní stav techniky
Protlačování představuje známý a mnohostranně použitelný způsob výroby profilových výrobků protlačováním materiálů, jako například kovů, skla nebo plastů, matricí, přičemž otvor v matrici může mít téměř libovolný průřez, a to od kruhovitého průřezu až po zalomené tvary s jednou nebo několika dutinami.
Protlačovací zařízení sestává v podstatě z takzvaného recipientu, opatřeného válcovým vybráním libovolného průřezu, do něhož se vloží protlačovaný materiál ve formě polotovaru, obvykle ve tvaru válcového bloku, dále z průtlačníku, opatřeného tlačným kotoučem, přičemž u otvoru válcového vybrání recipientu je umístěna matrice.
Při výrobě protlačovaných profilových výrobků se vloží polotovar do válcového vybrání v recipientu a působením vysokého axiálního tlaku, přenášeného přes tlačný kotouč, se tlačí na matrici, takže polotovar se při daných teplotách plasticky přetváří a protlačuje se otvorem v matrici.
Při protlačování krystalových nebo sklovitých materiálů odpovídá průřez vyráběného profilového výrobku v podstatě průřezu otvoru matrice. To však neplatí pro protlačování polymerů se strukturní viskozitou (snižování viskozity se vzrůstajícím mechanickým namáháním), entropicko-elastickými vlastnostmi (rozšiřování po protlačení) a viskoelastickými vlastnostmi (časově závislá vazba viskozity a pružnosti).
Plastická deformovatelnost polotovaru, a proto množství protlačeného materiálu matricí za časovou jednotku, závisí vedle složení materiálu polotovaru a použitého tlaku převážně na teplotě při zpracování. Aby při tomto procesu tváření za tepla bylo dosaženo co nejvyšší výstupní rychlosti protlačovaného výrobku z matrice, udržuje se jeho výstupní teplota na co možná nejvyšší hodnotě. Maximálně přípustná výstupní teplota leží na jedné straně pod teplotou tavení materiálu polotovaru a na druhé straně je dána podmínkou, že protlačovaný výrobek, vystupující z otvoru matrice v horkém stavu, se svou vlastní vahou nedeformuje. Dále má výstupní teplota značný vliv na materiálové vlastnosti protlačeného profilového výrobku a tím i na jeho kvalitu (homogennost, mechanická napětí atd.). Proto i z důvodů zajištění kvality existuje podstatný zájem přesně definovat výstupní teplotu a v průběhu celého procesu ji udržovat na konstantní hodnotě. Takový způsob protlačování s předem stanovenou výstupní teplotou, udržovanou na konstantní hodnotě, se označuje jako izotermické protlačování.
Bilance energetického hospodářství vyplývá z rozdílu veškeré přiváděné energie (mechanická práce a teplo) a odváděné energie (plastická deformace, vedení tepla). Přitom se energetické hospodářství, podstatné pro proces tváření za tepla, vztahuje na část bloku polotovaru, který se plasticky deformuje. Výsledná teplota profilových výrobků při výstupu z matrice může být úmyslně ovlivněna například teplotou předehřátí bloků polotovarů nebo prutů a rychlostí protlačování.
Praktické provedení izotermického protlačování však podmiňuje úplná znalost a ovládnutí všech parametrů celého procesu a zejména veškerých tepelných veličin, v důsledku čehož je tento
-1 CZ 284315 B6 způsob spojen se značnými, technologicky nedostatečně vyřešenými problémy. Tyto problémy je možno odstranit použitím známých způsobů regulační techniky, jako je například modelované, popřípadě regulované izotermické protlačování.
Při modelovaném protlačování se výstupní teplota předem vypočítá pomocí simulačního modelu, přičemž rychlost protlačování představuje parametr, který lze regulovat. Protlačování vsak představuje komplikovaný termomechanický systém s mnoha nikoli lehce kontrolovatelnými parametry, takže celý proces protlačování nemůže být popsán analyticky úplně a pomocí číselných způsobů může být popsán pouze nepřesně. Proto není tento způsob regulace 10 protlačovacího lisu vhodný.
U regulovaných protlačovacích lisů se vytvoření a udržování výstupní teploty vycházejícího protlačeného výrobku, označované jako regulovaná veličina, dosáhne pomocí uzavřeného regulačního okruhu, který permanentním porovnáváním požadované hodnoty a skutečné hodnoty 15 vypočítá regulační veličinu, která slouží pro korekci potřebné rychlosti protlačování jako akční veličiny. Pro měření výstupní teploty protlačovaného výrobku se používají přitom obvykle radiační pyrometry.
Pyrometrické měření teploty se proto provádí při využití Planckových zákonů vyzařování, které 20 však platí pouze pro ideálně černá tělesa. Jestliže známe celkovou energii vyslaného záření, je možno ze změření energie určitého spektrálního rozsahu za pomoci Planckových zákonů vyzařování vypočítat teplotu, kterou by těleso mělo, kdyby bylo černým tělesem. Protože však většina těles není ideálně černá, je skutečná teplota vyšší, než teplota tímto způsobem vypočítaná. Aby bylo možno určit teplotu skutečného tělesa, musí být známa emisivita, to 25 znamená schopnost vyzařování uvažovaného tělesa. Emisivita neprůhledného tělesa je definována poměry, neboli kvocienty emitovaného záření tělesa a záření černého tělesa se stejnou teplotou. Emisivita může být popsána fyzikálně jako emisivita ε, působící násobně na Planckovy zákony vyzařování. Ideální černé těleso má emisivitu ε rovnou jedné.
Bezkontaktní pyrometrické měření teploty však vede u materiálů s malou a/nebo na délce vln závislou emisivitou (ε<0,1) a/nebo s proměnnými povrchovými vlastnostmi, jako například u materiálů z hliníku nebo ze slitin hliníku, často k nepřesnému stanovení teploty. Proto se regulované protlačování nehodí pro takové materiály.
V DE-OS 34 04 054 je popsána linka pro izotermické protlačování, jejíž řídicí systém poskytuje uvnitř jednoho protlačování stále stejnou křivku v(t) rychlosti protlačování podle vztahu v(t) = vi + (νσ-νι) exp (-At), takže izotermické protlačování probíhá v jednom protlačování bez zpětné vazby na skutečně změřený průběh teploty. Přitom v0 a V| znamenají počáteční rychlost protlačování a rychlost protlačování ve stacionárním stupni protlačování a A parametr, který je závislý na mechanických vlastnostech polotovaru, jako například mezi průtažnosti, a může být na začátku protlačování určen ze změřených metalurgických hodnot. Pro výpočet v0 a Vj platí silně zjednodušený model 45 protlačovacího lisu podle vztahu
0(t) = ©i - (Θ1-Θ2) exp (~Bt), kde ©(t) je časově závislá výstupní teplota protlačeného výrobku, ©i teplota protlačeného 50 výrobku ve stacionárním stupni protlačování, ©2 teplota polotovaru a B parametr, který je závislá na mechanických vlastnostech polotovaru.
-2CZ 284315 B6
Nevýhoda řízeného způsobu, popsaného v DE-OS 34 04 054, spočívá v pevně předepsané struktuře řídicí funkce, která se sestaví zjedné exponenciální a zjedné konstantní funkce. Takový křivkový tvar však není pro dosažení konstantní výstupní teploty protlačeného výrobku často vhodný. Navíc nemusí být zohledněny změny tepelného hospodářství protlačovacího lisu, jako například změny teploty recipientu, pracovní teploty nebo teploty polotovaru, uvnitř jednoho protlačování tímto způsobem. Model protlačovacího lisu, definovaný vztahem pro 0(t), se sestaví z vyrovnávacího impulzu a jedné exponenciální funkce a reprodukuje celkové tepelné hospodářství protlačovacího lisu pouze velmi zjednodušeně.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob regulace protlačovacích lisů, který odstraní výše uvedené nevýhody a umožní přesné řízení protlačovacího lisu pro dosažení maximálního výkonu při současné optimální kvalitě protlačených profilových výrobků.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje způsob regulace protlačovacího lisu, který obsahuje recipient s válcovitým vybráním libovolného průřezu pro umístění protlačovaného materiálu, přičemž jeden otvor válcovitého vybrání je opatřen matricí a do dalšího otvoru válcovitého vybrání je zaveden průtlačník k vyvozování tlaku na protlačovaný materiál, přičemž rychlost v(t) protlačování, která je definována rychlostí průtlačníku, se reguluje tak, že výstupní teplota 0a(t) je pokud možno konstantní a rovná se předem stanovenému požadovanému průběhu 0aw(t), podle vynálezu, jehož podstatou je, že
a) regulace výstupní teploty se provádí cyklicky,
b) zaznamenává se časový průběh rychlosti Vk(í) protlačování a výstupní teplota 0aK(t) v průběhu každého cyklu k,
c) určí se závislost výstupní teploty 0aK(t) na rychlosti vK(t) protlačování v průběhu celého cyklu k,
d) pomocí této závislosti a časového průběhu rychlosti vK(t) protlačování se určí průběh rychlosti vK+i(t) protlačování pro následující cyklus k+1 tak, že regulační chyba (1) ekH(t) = 0aw(t) - 0ak+1(t) a regulační prostředky (2) dvk-i(t) = vk+1(t) - vk(t) jsou co možná nejnižší, přičemž se určí předem požadovaný průběh 0aw(t) pro každý cyklus k,
e) zohlední se omezení akčních veličin vmjn k < vk(t) < v^ k,
f) vypočítá se rychlost vk+i(t) protlačování před začátkem protlačovacího cyklu k+1,
g) Vk+i(t) se při protlačovacím cyklu k+1 nemění,
h) po ukončení protlačovacího cyklu k+1 se způsobové kroky b) - g) rekurzivním způsobem pro každý další protlačovací cyklus opakují, dokud není skončeno protlačování.
-3CZ 284315 B6
Způsobem podle vynálezu je popsán způsob, který připouští libovolnou formu řídicí funkce. Aby bylo možno reagovat na změny tepelného hospodářství protlačovacího lisu, koriguje se řídicí křivka po každém protlačení, to znamená po každém cyklu.
Korekce řídicí křivky se podle vynálezu provede na bázi lineárního modelu pro momentální pracovní místo protlačovacího lisu. Parametry linearizovaného modelu se určí po každém protlačování nově.
Způsob podle vynálezu proto může kompenzovat modelové chyby stálou korekcí řídicí křivky a umožní korekční reakci na změny tepelného hospodářství protlačovacího lisu.
Cyklická regulace s přizpůsobením podle způsobu podle vynálezu se může nastavit na všechny provozní případy protlačovacího lisu, a proto vede ke zřetelnému vzestupu střední rychlosti protlačování.
Způsob podle vynálezu se liší od známých regulací pevných hodnot tím, že se optimalizuje nikoli jako u uzavřeného regulačního okruhu pouze lokální pracovní místo, nýbrž stále celý cyklus. Vzhledem k cykličnosti, to znamená k opakovacímu charakteru regulačního procesu, se použije zkušenost z jednoho cyklu k pro vytvoření rychlostní křivky protlačování pro následující cyklus k+1, takže existuje zpětná vazba z jednoho na druhý cyklus. Proto je tento způsob regulace málo náchylný na poruchy při pyrometrickém měření výstupní teploty protlačeného výrobku a vhodný s výhodou pro regulaci teploty protlačovacích lisů na výrobu protlačovaných profilových výrobků s malou a/nebo na vlnových délkách závislou emisivitou (ε<0,1) a/nebo s proměnlivými povrchovými vlastnostmi, a proto zejména pro výrobu protlačovaných profilových výrobků z hliníku nebo ze slitin hliníku.
Při protlačování hliníku nebo jeho slitin se polotovar ohřeje v peci na teplotu 400 až 500 °C a potom se vloží do recipientu. Tento recipient je na druhé straně uzavřen matricí, jejíž otvor odpovídá vzniklému profilu profilového výrobku. Ze strany polotovaru, protilehlé k matrici, se pomocí průtlačníku působením vysokého tlaku vyššího než 10MN (meganewtonů) polotovar tvaru bloku až na malý zbytek protlačí matricí. Po skončení cyklu se do recipientu vloží nový polotovar a proces protlačování se opakuje.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladu provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje komponenty protlačovacího lisu, potřebné pro protlačování, a tepelné vlivy, vznikající při protlačování, obr. 2 strukturu regulačního systému pro provádění způsobu podle vynálezu a obr. 3 schematicky průběh rychlosti potlačování jednoho protlačovacího cyklu.
Příklady provedení vynálezu
Z hlediska regulační techniky platí pro protlačovací lis s radiačním pyrometrem jako měřicím přístrojem regulační veličiny následující chování systému:
- Požadovaná křivka výstupní teploty 0aw(t) je před začátkem cyklu známá.
- Doba TZyk trvání jednoho cyklu má stále řádově stejnou velikost, přičemž doba TZyk trvání cyklu se může měnit podle druhu stroje, nástroje a slitiny mezi hodnotami 60 až 1000. Při použití téhož stroje, téhož nástroje a téže slitiny je však změna systému v průběhu jednoho cyklu v podstatě omezena na rozmezí +/- 20 %.
-4CZ 284315 B6
- Tepelné chování systému je časově proměnné pouze pomalu a je stanoveno v podstatě recipientem, jehož tepelná časová konstanta činí obvykle 3 až 5 hodin.
- Proces není lineární a lze jej stěží popsat analytickými metodami.
- Chování systému je určeno, to znamená, že relevantní parametry, jako například teplota recipientu, nástroje nebo polotovaru nebo geometrické rozměry recipientu, popřípadě nástroje, se nemění náhodně; proces proto nepodléhá žádným náhodným výchylkám parametrů a je stále reprodukovatelný.
- Každý cyklus má tentýž počáteční stav.
- Zde uvažovaná řídicí neboli akční veličina procesu (rychlost protlačování) je ohraničena a nemůže se měnit libovolně rychle.
- Zaznamenávání regulační veličiny (výstupní teploty ©a) je zatíženo značnými chybami, poruchami měření a prodlevou (zpožděnou reakcí), v důsledku čehož je výhodné nepřímé zpracování signálů z měření. Na rozdíl od přímého zpracování změřených hodnot, při němž se vyhodnocování změřených veličin provádí při protlačování, provádí se podle vynálezu zpracování změřených veličin nepřímo ve vedlejším čase mezi dvěma cykly protlačování.
Struktura způsobu podle vynálezu bude zřejmé ze schématu na obr. 2, které představuje cyklické regulační zařízení, které umožňuje vytvoření a zachování pokud možno konstantní výstupní teploty ©a(t), odpovídající předem stanovenému požadovanému průběhu ©a^t). Regulační zařízení je přitom ovlivňující částí a regulační dráha ovlivňovanou částí regulačního okruhu. Po proběhnutí jednoho cyklu protlačování se z průběhu rychlosti vk(t) protlačování a z výstupní teploty ©ak(t) vypočítá řídicí neboli akční veličina. To se provede identifikací neboli výpočtem skokové odezvy hk(t) regulační dráhy, přičemž 0 < t < TZyk.
Pod identifikací se rozumí všeobecně výpočet, popřípadě odhad parametrů předem daného systému rovnic, jako například systému rovnic pro stanovení koeficientů diferenciálních rovnic, nebo pro výpočet míst opakovaného začátku následující navržené skokové odezvy. Ve způsobu optimalizování se potom ze skokové odezvy hk(t) a regulační chyby ek(t) vypočítá korekční křivka neboli korekční trajektorie dvk+1 a přičte ke křivce vk(t). Takto vzniklá křivka vk+1(t) se uloží v paměti, z níž se při následujícím cyklu může vyvolat.
Způsob podle vynálezu ulehčuje protlačování poruch při měření, protože na rozdíl od známých regulací mohou být použity výkonné nekauzální filtry. Přitom je výstupní hodnota y(to) nekauzálního filtru v časovém okamžiku to závislá nejen - jako u kauzálního filtru - na vstupních hodnotách x(to - At) s At>0, nýbrž i na vstupních hodnotách x(to + At). Proto má za následek způsob podle vynálezu přes těžké mezní podmínky vytvoření bezpečného regulačního systému, robustního z hlediska měřených hodnot.
Na základě tepelné setrvačnosti protlačovacího lisu jsou změny systému, jako například teplota nástroje, recipientu, polotovaru nebo průtlačníku, zanedbatelně malé, čímž je možno cyklickou regulaci těchto změn provádět dostatečně rychle, takže je zaručen optimální průběh procesu. Navíc přispívá identifikace regulační dráhy ke zvýšení konvergenční rychlosti, takže již po několika cyklech se dosáhne stacionárního stavu protlačování.
Zaznamenávání a zpracovávání měřených veličin se provádí obvykle pomocí terminálů sběru dat s omezenou výpočtovou kapacitou, jako například pomocí mikropočítačů. Aby se náklady na
-5CZ 284315 B6 výpočty pro cyklickou regulaci omezily, snímají se časové funkce (výstupní teplota, lychlost protlačování) odděleně.
Možnost výhodného provádění způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že
a) kontinuální časový průběh se rozdělí na oddělené časové intervaly TA (3) t = i*TA, i = 0,1,2...;
b) použijí se konečné stavové změny pro rychlost protlačování a výstupní teplotu;
c) pro omezení výpočtů a pro tlumení regulačního systému není průběh rychlosti protlačování v libovolném časovém okamžiku proměnný, nýbrž částečně je v průběhu časového intervalu j po dobu m*TA konstantní, přičemž j=0,l,2,..,n-l,n a m je přirozené číslo, takže pro každý cyklus platí: i=0,l,2,..,n*m-l;
d) průběh rychlosti protlačování se znázorní elementárními funkcemi podle rovnice (4) (4) vk(i*TA) = Z ÁvKj *o((i-j*m)*TA) j = 0 přičemž označením σ(ί*ΤΑ) se označuje Heavisideova neboli jednotková skoková funkce fl pra i>0) (5) σ(ί*ΤΑ) = jinak a
(6) Avkj = vk(j*m*TA)-vk((j*m-l)*TA)) s j=0,l,2,..,n-l se označují výšky skoků průběhu rychlosti protlačování pro časový okamžik j*m*TA,
e) za předpokladu lineárnosti a časové neproměnnosti, to jest předpokladů, které jsou v okolí pracovních trajektorií přípustné, se výstupní teplota znázorní podle rovnice (7) (7) 0ak(i*TA) = Z Avkj *hk((i-j*m)*TA), j = 0 přičemž h(i*TA) je reakce protlačovacího lisu na jednotkový skok σ(ί*ΤΑ),
f) invertováním rovnice (7) a po změření průběhů ©ak(i*TA) a vk(i*TA) se identifikuje skoková odezva h(i*TA) (8)
eak(i*TA) - 2 Avk>.*hk((i-j*m)*TA) j-0 pro i*m < i < (l+l)*m, přičemž vzhledem ke kauzalitě systému
-6CZ 284315 B6 (9) hk(i*TA) = 0 pro i<0,
g) z rekurzivního regulačního vztahu (10) se vytvoří průběh křivky vk+l(i*TA) rychlosti protlačování:
(10) vk+1(i*TA) = vk(i*TA) + dvk+i(i*TA) a platí (11) 0ak+1(i*TA) = 0ak(i*TA) + dOa^i*^),
h) minimalizováním kvalitativní funkce Q (12)
Min f X a'1 2 1 ůdvk+i. jíQ“ “ * 2 (Advoi j) ♦ — a j-0 a*t α·»-1 * Σ (•JfTJ-dea^UTJ]2 i -0 se vzhledem ke skokům Ádvk+i,j akčních veličin nalezne optimální průběh rychlosti protlačování, přičemž λ popisuje volitelný hmotnostní činitel a (13) ek(i*TA) = 0aw(i*TA) - 0ak(i*TA) je změřenou regulační chybou z právě proběhlého cyklu k a (14) d0ak+,(i*TA) = Σ Ádvk+ij *hk((i-j*m)*TA) j = 0 která je působením Ádvk+tj předem vypočtenou změnou teplotního průběhu d0ak+i(i*TA), a
i) zohlední se omezení akčních veličin tvaru (15) Σ ÁVfc.^Vmax.j j=0,l,2,..,n-l r = 0 (16) Σ ÁVk.ráv^j j=0,l,2,..,n-l.
r = 0
Schematické zobrazení průběhu rychlosti protlačování jednoho protlačovacího cyklu kje znázorněno na obr. 3. Písmeno i přitom představuje index nespojitých časových intervalů TA a písmeno j index pro akční veličinu v(t), která je vždy v průběhu alespoň doby trvání m*TA konstantní, a dále je znázorněna změna ÁVj akční veličiny.
Za předpokladu časové neproměnnosti platí pro systém, který na libovolný vstupní průběh systémové veličiny x(t) reaguje výstupním průběhem y(t), průběh výstupní veličiny y*(t)=y(t+r) pro x*(t)=(t+x).
Časová neproměnnost zde uvažovaného systému vyplývá ze stálosti parametrů. Proto za předpokladu lineárnosti a časové neproměnnosti v okolí pracovních trajektorií neboli křivek vk(t) a 0k(t), to znamená v okolí (17) vk+i(t) = vk(t) + dvk+i(t) (18) 0k+i(t) = ΘιΧΟ + dOfc-HÍt), může být výstupní teplota protlačeného výrobku znázorněna rovnicí (7). A to ačkoli, je chování systému protlačovacího lisu v principu nelineární; pro menší změny akční veličiny vk(t) však chování systému může být téměř uvažováno jako lineární, takže chyba linearizovaného modelu je zanedbatelně malá. Chování systému popsané rovnicí (7) je dáno invertováním této rovnice (7), to znamená vyřešením této rovnice (7) podle hk(i*TA), lineární rovnice (8), přičemž po měření průběhů 0ak(i*TA) a vk(i*TA) může být identifikována skoková odezva hk(i*TA). Hodnota 1 v rovnici (8) může být nahrazena výrazem (n*m-l), protože sčítance pro j>l jsou rovny nule. Vzhledem ke kauzalitě systému, to znamená, že systém reaguje podle rovnice (9) na změnu rychlosti protlačování teprve poté, co ktéto změně došlo, může být vypočítán průběh křivky vk+i(i*TA) rychlosti protlačování, popřípadě výstupní teploty 0ak+i(i*TA) podle rekurzivního regulačního vztahu (10), popřípadě (11).
Hledanou veličinou je proto průběh vk+1(t) akčních hodnot pro protlačovací cyklus k+1, přičemž průběh vk(t) je známý z předchozího cyklu, takže dvk+i(t) může být znázorněna pomocí rovnic (4) a (10) podle rovnice (19).
(19) dvk+ i(i*TA) = Σ Advk+ ij *a((i-j*m)*TA) j = 0
Zprostředkované změny akčních a regulačních veličin jsou proto popsány kvalitativní funkcí Q podle rovnice (12), která má být podle způsobu podle vynálezu minimalizována.
Typické hodnoty parametrů pro způsob podle vynálezu jsou pro TZyk v rozsahu mezi 60 a 1000 s, pro Ta mezi 0,5 a 3 s, pro m mezi 10 a 20 a pro n mezi 10 a 15. Hodnota pro hmotnostní činitel λ je obvykle 0,05*m*h((n*m-l)*TA), přičemž h((n*m-l)*TA) znamená koncovou hodnotu dráhové skokové odezvy.
Když neplatí žádná omezení rychlosti protlačování, může se provést minimalizování kvalitativní funkce Q v rovnici (12) pomocí gradientového, sdruženého gradientového, pseudonewtonova, Newton-Raphsonova nebo Newtonova způsobu.
Když naproti tomu omezení akčních veličin pro rychlost protlačování platí, může se minimalizování kvalitativní funkce Q v rovnici (12) s výhodou provést použitím KuhnTuckerova způsobu.
Kvalitativní funkce Q v rovnici (12) může být ve způsobu podle vynálezu nahrazena hodnotovou funkcí (20):
η - 1 n*m - 1 (20) Q = λ* Σ I Advk+ljj | +Σ 1^(1^-008^(^)1 j=0 i=0 nebo jednou ze dvou následujících kvalitativních funkcí:
-8CZ 284315 B6 η - 1 n*m - 1 (21) Q = Σ λ| *(Advk+1.j)2 + Σ μ, * | ek(i*TA) - d0ak+I(i*TA) 12 j=O i=0 η - 1 n*m - 1 (22) Q = Σ Xj * I Advk+1J I + Σ * I ek(i*TA) - d©ak+I(i*TA) I j-0 i=0 přičemž λ, nebo μ, jsou hmotnostní činitele, které musí být definovány předem pro každý časový interval j.
Hmotnostní činitel λ v rovnici (20) má obvykle hodnotu řádově λ = 0,l*m*h((n*m-l)*TA). Hodnoty hmotnostních činitelů Xj a μ, v rovnici (21) jsou obvykle μ,=---*i popřípadě λ, = 0,05*P(j.m) *h((n*m-l)*TA) n * m a jejich hodnoty pro rovnici (22) jsou například μ, =---*i popřípadě Xj = Ο,ΐμ^) *h((n*m-l)*TA) n * m
Přímý výpočet skokové odezvy podle rovnice (8) může být pro dosažení lépe tlumených vlastností při velkých poruchách při měření nahrazen způsobem minimalizování chyb, přičemž
a) se zavede dráhová skoková odezva gk(i*TA), definovaná podle rovnice (23), to znamená reakce dráhy na impulz podle rovnice (24):
(23) Θ^’Τα) = Σ vk (r*TA)*gk((i-r)*TA) r = 0 (24)
b) při identifikaci pro omezení stupňů volnosti se zohlední pouze první hodnoty N, takže pro gk(i*TA) platí:
(25)
9k(Í*TJ pro
0<i<N-l' jinak
c) která vzhledem k impulzové skokové odezvě gk(i*TA) na minimalizovanou kvalitativní funkci F bude mít následující tvar:
-9CZ 284315 B6 (26) a‘iF= 2 i-o 9ak (i *TA) -i vk (r *TK) *gk ((i - r) ) r ·0 + H2l[gk(s’TA)-gk((s-l)’TA)]
3-0 a
d) skoková odezva podle (27) hk(i*TA) = Σ gk(r*TA) r = 0 e(z) (28) G (z) = — =
V(z) vyplývá z číselného integrálu impulzové odezvy.
Identifikace rovnice (23) je formulována v rovnici (26). Tím se gk(i*TA) určí tak, že modelová chyba je co nejmenší a křivka gk(i*TA) je co nejhladší. Kvalitativní funkce F, formulovaná v rovnici (26), slouží proto k identifikaci funkce gk(i*TA) a nemá žádný vztah ke kvalitativní funkci Q, která zůstává nezměněna.
Hodnota parametru N je obvykle N = 100-150, přičemž však může mít maximálně hodnotu n*m-l.
Určení skokové odezvy může být provedeno i pomocí způsobu minimalizování chyb ve frekvenčním rozsahu (rozsahu z), přičemž
a) přenosová funkce dráhy je v rozsahu z dána podle rovnice (28) a
br*z(_c) s-1
H
3-0 přičemž Θ(ζ) a V(z) jsou transformované hodnoty v z-rozsahu časových nespojitých funkcí 0(i*TA), popřípadě v(i*TA) a koeficienty přenosové funkce as a br se určí minimalizováním kvadratické modelové chyby;
b) zpětným transformováním přenosové funkce Gs(z) v rozsahu z vznikne impulzová odezva podle rovnice (29):
(29) gk(i*TA) = rl [GSjk(z)J a
c) tím je určena podle rovnice (27) skoková odezva.
- 10CZ 284315 B6
Tento způsob slouží pro minimalizování modelové chyby:
n*m- 1 (30) F = Σ [©ak(i*TA) - 0mk(i*TA)]2, i = 0 přičemž 0mk(i*TA) představuje modelovou hodnotu, takže
N N (31) 0mk(i*TA) + Σ as 0mk((i-s)*TA) = Σ br *vk((i-r)*TA) s = 1 r = 1 a N označuje modelovou posloupnost, která má pro způsob podle vynálezu typické hodnoty <N<5.
Veličiny as a br v rovnici (28) jsou koeficienty diferenciální rovnice (31). V rozsahu z transformované funkce Gs(z), 0(z) a V(z) v rovnici (28) jsou definovány následujícími rovnicemi (32 34), přičemž z představuje souhrnnou frekvenci.
(32) ^)=7 gk(i*TA)*z_i i = 0 n*m - 1 (33) 0(z)= Σ 0(i*TA)*z_i i = 0 (34) V(z)= Σ™ l^T^ i = 0
Zpětná transformace znamená nalezení nespojité funkce v časovém rozsahu, která má odpovídající funkci zjako transformovaná hodnota z. Ve způsobu podle vynálezu znamená zpětná transformace přenosové funkce Gs(z) v rozsahu z proto výpočet impulzové odezvy gk(i*TA), která je definována podle rovnice (23).
Měření průběhu výstupní teploty protlačeného výrobku a rychlostí protlačování, jakož i jejich vyhodnocování pro každý cyklus k protlačování a z toho vyplývající předběžný výpočet průběhu rychlosti protlačování pro následující cyklus k+1 vede ke způsobu podle vynálezu, který je oproti známým regulačním způsobům podstatně méně náchylný na poruchy při pyrometrickém měření výstupní teploty protlačeného výrobku.
Způsob podle vynálezu proto umožňuje regulaci teploty protlačovacích lisů pro vyrábění protlačovaných profilových výrobků s malou a/nebo na vlnových délkách závislou emisivitou (ε<0,1) a/nebo proměnlivými povrchovými vlastnostmi. S výhodou se způsob regulace teploty protlačovacích lisů použije na výrobu vysoce odrazných kovových profilových výrobků. Způsob podle vynálezu se hodí proto zejména pro výrobu profilových výrobků z hliníku nebo ze slitin hliníku.
Způsob podle vynálezu umožňuje přesné řízení protlačovacího lisu a umožňuje proto dosažení maximálního výkonu při současné optimální kvalitě protlačeného profilového výrobku a používá
-11 CZ 284315 B6 se dále všude tam, kde jsou rozhodující teploty zpracovávání nebo provozní teploty měřeného materiálu.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (9)
1. Způsob regulace protlačovacího lisu, který obsahuje recipient s válcovitým vybráním libovolného průřezu pro umístění protlačovaného materiálu, přičemž jeden otvor válcovitého vybrání je opatřen matricí a do dalšího otvoru válcovitého vybrání je zaveden průtlačník k vyvozování tlaku na protlačovaný materiál, přičemž rychlost v(t) protlačování, která je definována rychlostí průtlačníku, se reguluje tak, že výstupní teplota 0a(t) je pokud možno konstantní a rovná se předem stanovenému požadovanému průběhu ©aw(t), vyznačující se tím, že
a) regulace výstupní teploty se provádí cyklicky,
b) zaznamenává se časový průběh rychlosti vK(t) protlačování a výstupní teplota 0aK(t) v průběhu každého cyklu k,
c) určí se závislost výstupní teploty 0aK(t) na rychlosti vK(t) protlačování v průběhu celého cyklu k,
d) pomocí této závislosti a časového průběhu rychlosti vK(t) protlačování se určí průběh rychlosti vK+i(t) protlačování pro následující cyklus k+1 tak, že regulační chyba (1) ek+i(t) = 0aw(t) - ©ak+i(t) a regulační prostředky (2) dvk+I(t) = vk+,(t) - vk(t) jsou co možná nejnižší, přičemž se určí předem požadovaný průběh 0aw(t) pro každý cyklus k,
e) zohlední se omezení akčních veličin vmin, k < vk(t) < ν,^^
f) vypočítá se rychlost vk+i(t) protlačování před začátkem protlačovacího cyklu k+1,
g) vk+,(t) se při protlačovacím cyklu k+1 nemění,
h) po ukončení protlačovacího cyklu k+1 se způsobové kroky (b až g) rekurzivním způsobem pro každý další protlačovací cyklus opakují, dokud není skončeno protlačování.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že
a) kontinuální časový průběh se rozdělí na oddělené časové intervaly TA (3) t = i*TA, i - 0,1,2...
- 12CZ 284315 B6
b) použijí se konečné stavové změny pro rychlost protlačování a výstupní teplotu,
c) pro omezení výpočtů a pro tlumení regulačního systému není průběh rychlosti protlačování v libovolném časovém okamžiku proměnný, nýbrž částečně je v průběhu časového intervalu j po dobu m*TA konstantní, přičemž j=0,1,2,..,n-l,n a m je přirozené číslo, takže pro každý cyklus platí: i=0,l,2,..,n*m-l;
d) průběh rychlosti protlačování se znázorní elementárními funkcemi podle rovnice (4) (4) vk(i*TA) = Σ Ávk>J *a((i-j*m)*TA) j = 0 přičemž označením σ(ΐ*ΤΑ) se označuje Heavisideova neboli jednotková skoková funkce fl Pro í>0' (5) σ(ΐ*ΤΑ) = <0 jinak a
(6) Avkjj = vk(j*m*TA)-vk((j*m-l)*TA)) s j=0,l,2,..,n-l se označují výšky skoků průběhu iychlosti protlačování pro časový okamžik j*m*TA,
e) za předpokladu lineárnosti a časové neproměnnosti, to jest předpokladů, které jsou v okolí pracovních trajektorií přípustné, se výstupní teplota znázorní podle rovnice (7) (7) ©ak(i*TA) = ς' Avkj *hk((i-j*m)*TA), j = 0 přičemž h(i*TA) je reakce protlačovacího lisu na jednotkový skok a(i*TA),
f) invertováním rovnice (7) a po změření průběhů 0ak(i*TA) a vk(i*TA) se identifikuje skoková odezva h(i*TA) 1 pro l*m < i < (l+l)*m, přičemž vzhledem ke kauzalitě systému (9) hk(i*TA) = 0 pro i<0,
g) z rekurzivního regulačního vztahu (10) se vytvoří průběh křivky vk+i(i*TA) rychlosti protlačování:
(10) vk+,(i*TA) = vk(i*TA) + dvk+,(i*TA) (8) = -- 13CZ 284315 B6
1 n*«-l — * Σ [ek(i*Tj-d0ak+ í‘i i«O a platí (11) ©ak+1(i*TA) = 0ak(i*TA) + d©ak+1(i*TA)
h) minimalizováním kvalitativní funkce Q (12) se vzhledem ke skokům Ádvk+i,j akčních veličin nalezne optimální průběh iychlosti protlačování, přičemž popisuje volitelný hmotnostní činitel a (13) ek(i*TA) = ©aw(i*TA) - ©ak(i*TA) je změřenou regulační chybou z právě proběhlého cyklu k a (14) d©ak+1(i*TA) = Σ Advk+1.j *hk((i-j*m)*TA) j = 0 která je působením dvk+i j předem vypočtenou změnou teplotního průběhu d©ak+i(i*TA), a
i) zohlední se omezení akčních veličin tvaru (15) Σ ÁvM<vmaxj j=0,l,2,..,n-l r = 0 (16) Σ Áv^r^Vminj j=0,l,2,..,n-l r = 0
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že pro rychlost protlačování neplatí žádné omezení akčních veličin, a pro minimalizování kvalitativní funkce Q se použije gradientový, sdružený gradientovy, pseudonewtonův, Newton-Raphsonův nebo Newtonův způsob.
4. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že pro rychlost protlačování platí omezení akčních veličin podle rovnic (15, 16), a pro minimalizování kvalitativní funkce Q se použije Kuhn-Tuckerův způsob.
5. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že kvadratická kvalitativní funkce podle rovnice (12) se nahradí hodnotovou funkcí (20) Q = λ* Σ’ I Ádvk+1,j | + σ ’ I ek(i*TA) - d©ak+l(i*TA) I j = 0 i=0
- 14CZ 284315 B6
6. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že kvadratická kvalitativní funkce podle rovnice (12) se nahradí jednou z následujících kvalitativních funkcí (21) Q = σ' VíÁdv^.jV + Y k | ek(i*TA) - d©ak+1(i*TA) 12 j=0 i-0 η- 1 n · m-1 (22) Q = Σ λ, * I Advk+ij I + Σ μ, * | ek(i*TA) - d©ak+1(i*TA) I j=0 i=0 přičemž Xj, popřípadě μ; jsou hmotnostní činitelé, které se musí definovat předběžně pro každý časový interval j.
7. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že přímý výpočet skokové odezvy podle rovnice (8) se pro dosažení lépe tlumených vlastností při velkých poruchách při měření nahradí způsobem minimalizování chyb, přičemž
a) se zavede dráhová skoková odezva gk(i*TA), definovaná podle rovnice (23), to znamená reakce dráhy na impulz podle rovnice (24):
(23) 0k(i*TA) = Σ vk(r*TA)*gk((i—r)*TA) r = 0 fl pro i=0 (24) 8(Í*Ta) » sQ jinak .
b) při identifikaci pro omezení stupňů volnosti se zohlední pouze první hodnoty N, takže pro gk(i*TA) platí:
fjA) pro 0<ΐ<Ν-Γ (25) s 1 0 jinak [
c) která vzhledem k impulzové skokové odezvě gk(i*TA) na minimalizovanou kvalitativní funkci F bude mít následující tvar:
(26) a*iF« Σ
1-0 eaJiTJ-i vJrnj-fcdi-rJTJ r-Q * “í C9u(s*Tx)-gfc((s-l)*TA)]’
3-0
-15CZ 284315 B6
d) skoková odezva podle (27) hk(i*TA) = Σ gk(r*TA) r = 0 vyplývá z číselného integrálu impulzové odezvy.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že určení skokové odezvy se provede způsobem minimalizování chyb ve frekvenčním rozsahu (rozsahu z), přičemž
a) přenosová funkce dráhy je v rozsahu z dána podle rovnice (28) sr
2 b *z<-r) e(z) e.x (28) G‘(z) = ^y = ”------ l+2a,*z(-’)
3-0 přičemž Θ(ζ) a V(z) jsou transformované hodnoty v z-rozsahu časových nespojitých funkcí 0(i*TA), popřípadě v(i*TA) a koeficienty přenosové funkce as a br se určí minimalizováním kvadratické modelové chyby;
b) zpětným transformováním přenosové funkce Gs(z) v rozsahu z vznikne impulzová odezva podle rovnice (29):
(29) gk(i*TA) = Γ1 [Gs,k(z)J a
c) tím je určena podle rovnice (27) skoková odezva.
9. Použití způsobu podle nároků 1 až 8 pro výrobu protlačovaných profilových výrobků, s výhodou pro protlačované profilové výrobky s malou a/nebo na vlnových délkách závislou emisivitou (ε<0,1) a/nebo proměnnými povrchovými vlastnostmi, a zejména pro výrobu protlačovaných profilových výrobků z hliníku nebo ze slitin hliníku.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH00561/93A CH686766A5 (de) | 1993-02-24 | 1993-02-24 | Temperaturregelung einer Strangpresse. |
CA002119941A CA2119941A1 (en) | 1993-02-24 | 1994-03-25 | Temperature control in extruders |
US08/218,829 US5614137A (en) | 1993-02-24 | 1994-03-28 | Temperature control in extruders |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ41294A3 CZ41294A3 (en) | 1994-10-19 |
CZ284315B6 true CZ284315B6 (cs) | 1998-10-14 |
Family
ID=27169733
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ94412A CZ284315B6 (cs) | 1993-02-24 | 1994-02-23 | Způsob regulace protlačovacích lisů |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5614137A (cs) |
EP (1) | EP0615795B1 (cs) |
JP (1) | JPH06277750A (cs) |
CA (1) | CA2119941A1 (cs) |
CH (1) | CH686766A5 (cs) |
CZ (1) | CZ284315B6 (cs) |
DE (1) | DE59402183D1 (cs) |
Families Citing this family (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2727335B1 (fr) * | 1994-11-25 | 1997-05-30 | Hardouin Jean Pierre | Procede et dispositif d'extrusion-filage d'un alliage d'aluminium a bas titre |
AR024361A1 (es) | 1999-06-15 | 2002-10-02 | Dow Chemical Co | Proceso y aparato para preparar una composicion utilizando un reactor continuo y mezclador en serie |
US6620354B1 (en) * | 1999-11-29 | 2003-09-16 | The Conair Group, Inc. | Apparatus and method for producing and cutting extruded material using temperature feedback |
DE10123274B4 (de) * | 2001-05-10 | 2005-06-09 | Pandit, Madhukar, Prof. Dr.-Ing.habil. | Verfahren zur Temperaturregelung einer Strangpresse für Metalle |
DE102005047285B4 (de) * | 2005-09-28 | 2008-09-18 | Pandit, Madhukar, Prof. Dr.-Ing.habil. | Verfahren zur Führung einer mit einer SPS gesteuerten und mit einer Profiltemperaturregelung und Pressgeschwindigkeitsregelung ausgestatteten Strangpresse für Metalle |
DE102007033588A1 (de) | 2007-07-17 | 2009-01-29 | Pandit, Madhukar, Prof. Dr.-Ing.habil. | Funknetz basiertes Automatisierungssystem für zyklische Prozesse |
JP5571676B2 (ja) | 2008-10-31 | 2014-08-13 | コーニング インコーポレイテッド | セラミック前駆体押出成形バッチのデュアルループ制御 |
DE102012002774B4 (de) | 2012-02-10 | 2020-01-23 | Madhukar Pandit | Verfahren und System zum automatischen optimalen Betrieb einer Strangpresse für Metalle |
CN102963032A (zh) * | 2012-11-13 | 2013-03-13 | 林肇辉 | 一种竹签香成型机香脚尾部的夹压机构 |
DE102015013343B4 (de) | 2015-05-07 | 2020-01-02 | Madhukar Pandit | Verfahren zur Temperaturführung beim Betrieb einer Strangpresse für Metalle |
US9889481B1 (en) | 2015-06-26 | 2018-02-13 | Boothroyd Dewhurst, Inc. | Metal part extrusion control |
DE102018100966A1 (de) * | 2018-01-17 | 2019-07-18 | Minebea Mitsumi Inc. | Adaptive Regelung einer Raumtemperatur |
CN117802590B (zh) * | 2024-02-29 | 2024-05-14 | 山东津潍海润特种分离设备有限公司 | 一种海卤水处理膜纺丝工艺参数优化方法 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2863557A (en) * | 1952-02-15 | 1958-12-09 | Munker Theodor | Apparatus whitch controls temperature and speed of extruded product |
DE1402787A1 (de) * | 1961-02-28 | 1969-03-13 | Schloemann Ag | Einrichtung an Metallstrangpressen zum Regeln der Pressstempelgeschwindigkeit |
US3422648A (en) * | 1961-10-02 | 1969-01-21 | Jerome H Lemelson | Extrusion apparatus |
US3670542A (en) * | 1969-12-04 | 1972-06-20 | Reynolds Metals Co | Extrusion method and apparatus |
AT313025B (de) * | 1971-12-10 | 1974-01-25 | Vmw Ranshofen Berndorf Ag | Verfahren zum Strangpressen |
GB1431884A (en) * | 1972-08-17 | 1976-04-14 | Chadwick R | Method of and apparatus for hot extruding metals |
DE3404054A1 (de) * | 1984-02-06 | 1985-08-14 | Proizvodstvennoe ob"edinenie "Uralmaš", Sverdlovsk | Strasse zum isothermen pressen |
US4675826A (en) * | 1984-08-06 | 1987-06-23 | Granco-Clark, Inc. | Temperature control system |
JPH07102390B2 (ja) * | 1988-02-16 | 1995-11-08 | 住友金属工業株式会社 | 押出プレスの押出速度制御方法 |
IT1242695B (it) * | 1990-12-20 | 1994-05-17 | Danieli Off Mecc | Dispositivo controllo temperatura dei profili metallici estrusi in fase di estrusione. |
US5306365A (en) * | 1992-11-19 | 1994-04-26 | Aluminum Company Of America | Apparatus and method for tapered heating of metal billet |
-
1993
- 1993-02-24 CH CH00561/93A patent/CH686766A5/de not_active IP Right Cessation
-
1994
- 1994-01-14 EP EP94810016A patent/EP0615795B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-01-14 DE DE59402183T patent/DE59402183D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-23 CZ CZ94412A patent/CZ284315B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-02-24 JP JP6026888A patent/JPH06277750A/ja active Pending
- 1994-03-25 CA CA002119941A patent/CA2119941A1/en not_active Abandoned
- 1994-03-28 US US08/218,829 patent/US5614137A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CH686766A5 (de) | 1996-06-28 |
CZ41294A3 (en) | 1994-10-19 |
DE59402183D1 (de) | 1997-04-30 |
EP0615795B1 (de) | 1997-03-26 |
US5614137A (en) | 1997-03-25 |
JPH06277750A (ja) | 1994-10-04 |
CA2119941A1 (en) | 1995-09-26 |
EP0615795A1 (de) | 1994-09-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ284315B6 (cs) | Způsob regulace protlačovacích lisů | |
Ogorodnyk et al. | Monitoring and control for thermoplastics injection molding a review | |
US5456870A (en) | Barrel temperature state controller for injection molding machine | |
Bastani et al. | Optimisation of flow balance and isothermal extrusion of aluminium using finite-element simulations | |
US11466340B2 (en) | Steel sheet temperature control device and temperature control method | |
CN112659501B (zh) | 用于确认理论值曲线的方法 | |
JP6874485B2 (ja) | 熱間押出加工時の押出製品内部温度分布推定装置および押出製品内部温度分布推定方法、ビレット加熱制御装置およびビレット加熱制御方法ならびにプログラム | |
JPS6234282A (ja) | 成形プロセスシミユレ−シヨンシステム | |
US20230241826A1 (en) | Method and device for reducing the amount of reworking required on mold cavities prior to their use in series production | |
Li et al. | A 3D FEM simulation study on the isothermal extrusion of a 7075 aluminium billet with a predetermined non-linear temperature distribution | |
JPH068298A (ja) | 射出成形プロセスの性能を特徴づけるための方法 | |
JP3958707B2 (ja) | 金型温度の予測方法 | |
JP4642481B2 (ja) | 金属材料の押出方法 | |
JP7483024B2 (ja) | 機械的特性を示すためのシステム、方法、及びコンピュータ可読記憶媒体 | |
Pandit | Integrated Extruder Plant Automation with Learning Control | |
JP2004025266A (ja) | 金属材料の押出方法 | |
Kopp et al. | Finite element modeling of hydrostatic extrusion of magnesium | |
CN107943151B (zh) | 一种应用于3d打印机的温度控制方法及系统 | |
Pandit et al. | Control schemes for a cyclically operating aluminum extruder plant | |
Kulas et al. | Open Loop Dynamic Optimization of Aluminium Extrusion | |
Grandhi et al. | Design of forging process parameters with deformation and temperature constraints | |
JP3233994B2 (ja) | 加硫機の温度制御装置 | |
Rizzuti et al. | Fundamental aspects in metal cutting modelling | |
CN118437904A (zh) | 一种基于数据分析的压铸机压射速度管控方法及系统 | |
Zanardi et al. | Industrial application of numerical models for aluminium extrusion |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20010223 |