CZ283748B6 - Precipitačně vytvrzovatelné martensitické nerezové oceli - Google Patents

Precipitačně vytvrzovatelné martensitické nerezové oceli Download PDF

Info

Publication number
CZ283748B6
CZ283748B6 CZ94815A CZ81594A CZ283748B6 CZ 283748 B6 CZ283748 B6 CZ 283748B6 CZ 94815 A CZ94815 A CZ 94815A CZ 81594 A CZ81594 A CZ 81594A CZ 283748 B6 CZ283748 B6 CZ 283748B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ductility
tempering
content
molybdenum
alloy
Prior art date
Application number
CZ94815A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ81594A3 (en
Inventor
Anna Hultin-Stigenberg
Original Assignee
Sandvik Ab
Anna Hultin-Stigenberg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sandvik Ab, Anna Hultin-Stigenberg filed Critical Sandvik Ab
Publication of CZ81594A3 publication Critical patent/CZ81594A3/cs
Publication of CZ283748B6 publication Critical patent/CZ283748B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C38/00Ferrous alloys, e.g. steel alloys
    • C22C38/18Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium
    • C22C38/40Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel
    • C22C38/42Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel with copper
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C38/00Ferrous alloys, e.g. steel alloys
    • C22C38/18Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium
    • C22C38/40Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel
    • C22C38/44Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel with molybdenum or tungsten
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C38/00Ferrous alloys, e.g. steel alloys
    • C22C38/18Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium
    • C22C38/40Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel
    • C22C38/50Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel with titanium or zirconium
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C38/00Ferrous alloys, e.g. steel alloys
    • C22C38/18Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium
    • C22C38/40Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel
    • C22C38/52Ferrous alloys, e.g. steel alloys containing chromium with nickel with cobalt

Abstract

Precipitačně vytvrzovatelné martensitické nerezové oceli o vysoké pevnosti spojené s vysokou tažností. Ocel na bázi železa obsahuje asi 10 až 14 % chromu, asi 7 až 11 % niklu, asi 0,5 až 6 % molybdenu, až 9 % kobaltu, asi 0,5 % až 4 % mědi, asi 0,4 až 1,4 % titanu, asi 0,05 až 0,6 % hliníku, uhlík a dusík nepřesahují 0,05 % a železo tvoří zbytek a všechny ostatní prvky periodické tabulky nepřesahují 0,5 %.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká precipitačně vytvrzovatelné martenzitické chrom-niklové nerezové ocelové slitiny, zejména takové, která je vytvrzovatelná jednoduchým tepelným zpracováním. Přesněji se týká martenzitické chromniklové nerezové ocelové slitiny, která se nejen dobře zpracovává v ocelárně například během válcování a protahování, ale i při tvorbě válcovaných a tažených produktů, jako jsou pásová ocel a dráty, a sama je vhodnější k různým tvarovacím a zpracovacím operacím, jako je rovnání, navíjení, kroucení, ohýbání a podobně.
Dalším účelem vynálezu je poskytnout martenzitickou chromniklovou ocelovou slitinu, která projevuje velmi dobrou tažnost a houževnatost nejen při válcování nebo tažení, ale i při tvrzení a zesilování aje odolná vůči korozi.
Účelem vynálezu rovněž je, poskytnou martenzitickou chromniklovou nerezovou ocelovou slitinu, která vzhledem ke kombinaci velmi vysoké pevnosti a dobré tažnosti je vhodná pro tvorbu a výrobu produktů, jako jsou pružiny, upevňovadla, chirurgické jehly, zubolékařské nástroje a jiné nástroje pro lékaře a podobně.
Další cíle a účely vynálezu budou zřejmé z dále uvedeného podrobného popisu.
Dosavadní stav techniky
V současné době se používá mnoho typů těchto slitin pro výrobu a zpracování výše uvedených výrobků. Některé z těchto slitin jsou martenzitické nerezové oceli, austenitické nerezové oceli, uhlíkové oceli a precipitačně vytvrzovatelné nerezové oceli. Všechny tyto slitiny společně poskytují dobrou kombinaci odolnosti proti korozi, pevnosti a tvárnosti, ale každá z nich je nevýhodná a nemůže splňovat požadavky současné a budoucí na slitiny, používané pro výrobu výše uvedených produktů. Těmito požadavky jsou lepší materiálové vlastnosti jak pro konečného uživatele slitiny, tj. vyšší pevnost v kombinaci s dobrou tvárností a odolností vůči korozi, tak pro výrobce polotovarů, jako jsou pásy a dráty, tak i pro výrobce konečných produktů, uvedených výše, tj. vlastnosti, jako je např. snadná tvarovatelnost a zpracovatelnost materiálu, vtom smyslu, aby mohl být počet operací minimalizován a aby mohlo být použito standardní zařízení co nejdéle, jak je to možné. V zájmu snížení výrobních nákladů a výrobní doby.
Martenzitické nerezové oceli, např. AISI 420-třídy, mohou být pevné, ale ne v kombinaci s tvárností. Austenitické nerezové oceli, např. třídy AISI 300, mohou nabízet dobrou odolnost proti korozi v kombinaci s vysokou pevností a pro některé aplikace přijatelnou tvárností, ale pro dosažení vysoké pevnosti je nutné válcování za studená a to znamená, že také polotovar musí mít velmi vysokou pevnost a toto dále znamená, že tvarovatelnost bude špatná. Uhlíkové oceli mají nízkou odolnost vůči korozi, což je samozřejmě velkou nevýhodou tam, kde je odolnost vůči korozi vyžadována. V poslední skupině precipitačně vytvrzovatelných ocelí existuje mnoho různých kvalit a všechny s různými vlastnostmi. Nicméně mají něco společného, např. většina z nich je tavena ve vakuu v jednostranném nebo častěji oboustranném procesu, ve kterém je druhým stupněm znovu tavení za vakua - tlaku. Dále je vyžadováno vysoké množství srážení vdávajících prvků, jako je hliník, niob, tantal a titan a často v kombinacích těchto prvků. Vysoký znamená >1,5 %.
Vysoké množství je přínosem pro pevnost, ale snižuje tažnost a tvárnost. Jedním ze specifických postupů, charakterizujících třídu kvality pro výše zmíněné produkty, je ten, který je popsán v US patentu č. 3408178. Tato třída nabízí vhodnou tažnost, ale pouze v souvislosti s pevností asi
- 1 CZ 283748 B6
2000 N/mm2. Tento postup má také určité nevýhody, při výrobě polotovarů je například tato ocel náchylná ke tvorbě trhlin při žíhacím procesu.
Účelem tohoto vynálezu je proto vyvinutí třídy oceli lepší než jsou třídy uvedené výše. Tato třída by nevyžadovala vakuové tavení nebo vakuové opakované tavení, ale výrobek by byl zpracován tak, aby dosáhl ještě lepších vlastností. Také by nebylo zapotřebí vysokých množství hliníku, niobu, titanu nebo tantalu nebo jejich kombinací, a pře to by bylo dosaženo dobré odolnosti vůči korozi, dobré tažnosti, dobré tvárnosti a kombinace těchto vlastností, s vynikající pevností až asi 2500 až 3000 N/mm2 nebo vyšší v závislosti na požadované tažnosti.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je proto precipitačně vytvrzovatelná martenzitická nerezová ocelová slitina, která se vyznačuje tím, že obsahuje ve hmotnostních procentech 10 až 14 % chrómu, 7 až 11 % niklu, 0,5 až 6 % molybdenu, do 9 % kobaltu, 0,5 až 4 % mědi, 0,05 až 0,6 % hliníku, 0,4 až 1,4% titanu, uhlík a dusík do 0,05 % přičemž zbytek tvoří železo, a obsah jakýchkoliv jiných prvků periodické soustavy prvků nepřesahuje 0,5 %.
Výhodně obsahuje slitina podle vynálezu kobalt v množství nanejvýš 6 %, měď v množství 0,5 až 3 %, zejména pak v množství 0,5 až 2,5 %, a molybden v množství 0,5 až 4,5 %.
Slitina podle vynálezu splňuje požadavky dobré odolnosti vůči korozi, vysoké pevnosti finálního výrobku a vysoké tažnosti jak během postupu zpracování, tak i u finálního výrobku. Tato vyvinutá třída oceli by mohla být vhodná k dalšímu zpracování při výrobě drátů, trubek, ingotů a pásů pro další použití, jako na příklad pro dentální a lékařské aplikace a jako pružiny a spony.
Požadavek na korozní odolnost je splněn tím, že slitina podle vynálezu obsahuje asi 12 % chrómu a 9 % niklu. To bylo potvrzeno jak obecně používaným testem odolnosti proti korozi, tak kritickým teplotním testem důlkové koroze, kde bylo prokázáno, že ocel podle vynálezu má stejné nebo lepší odolnosti než stávající oceli, používané pro daný účel.
Při obsahu mědi a zejména molybdenu vyšším pro každý z těchto prvků než 0,5 % se předpokládá minimálně 10 % nebo obvykle 11 % chrómu, nezbytného k zajištění dobré korozní odolnosti. Předpokládá se, že obsah chrómu by měl být asi 14 % nebo obvykle nejvýše 13 %, jelikož se jedná o silný stabilizátor feritu a je žádoucí jej převést na austenít výhodně při nízké teplotě žíhání pod 1100 °C. K získání požadované martenzitické přeměny je nutná austenitická struktura. Vysoká množství molybdenu a kobaltu, jak bylo zjištěno, jsou žádoucí při popouštění oceli k dosažení stabilnější feritické struktury a proto lze omezit obsah chrómu na příslušnou hodnotu.
Nikl je nutný k zajištění austenitické struktury při teplotě žíhání s ohledem na prvky, stabilizující ferit, v obsahu asi 7 %, nebo obvykle nejméně 8 %, jako předpokládaného nejmenšího obsahu. Určité množství niklu také tvoří vytvrzující částice spolu s precipitačními prvky hliníkem a titanem. Nikl je také silným stabilizátorem austenitu a proto musí být maximalizován, aby byl schopen transformace struktury na martenzit při kalicím nebo chladicím procesu. Za dostatečnou se považuje maximální hladina niklu 11 % nebo obvykle nejvýše 10%. Molybden je také vyžadován pro poskytnutí materiálu, který může být bez obtíží zpracováván. Nepřítomnost molybdenu podle zjištění má za následek náchylnost ke tvorbě trhlin. Předpokládá se, že minimální obsah 0,5 % nebo častěji 1,0 % je dostatečný k zabránění tvorby trhlin, ale výhodně by obsah měl převyšovat 1,5%. Molybden také silně zvyšuje popouštěcí odezvu a konečnou pevnost bez snížení tažnosti. Schopnost tvorby martenzitu kalením je však snížena a bylo zjištěno, že 2 % jsou dostačující a 4 % nedostačující. Použití takového množství molybdenu je při zpracování za studená vyžadováno pro tvorbu martenzitu. Předpokládá se, že 6 % nebo častěji 5 % je maximální hladina molybdenu, která je schopna poskytnout dostatečné množství
-2CZ 283748 B6 martenzitové struktury a následkem toho také požadovanou odezvu popouštění, ale výhodný obsah by měl být menší než asi 4,5 %.
Měď je vyžadována pro zvýšení odezvy popuštění a tažnosti. Bylo zjištěno, že slitina, obsahující asi 2 % mědi, má velmi dobrou tažnost ve srovnání se slitinami bez přídavku mědi. Předpokládá se, že 0,5 % nebo častěji 1 % je dostačující pro získání dobré tažnosti a vysoké pevnosti slitiny. Minimální obsah by výhodně měl být 1,5 %. Schopnost tvorby martenzitu při kalení je mědí slabě snížena a společně s požadovaným vysokým množstvím molybdenu se předpokládá maximální hladina mědi 4 % nebo častěji 3 % tak, aby bylo možná konverze na martenzit buď při kalení, nebo při tváření za studená. Výhodně by obsah měl být udržován pod 2,5 %.
O kobaltu bylo zjištěno, že zvyšuje odezvu popuštění zejména společně s molybdenem. Synergie mezi kobaltem a molybdenem byla zjištěna v množstvích až do celkových 10%. Tažnost se s vysokým obsahem kobaltu slabě snižuje a maximální limit se proto předpokládá jako maximální obsah, stanovený v této práci, který je asi 9 %,a v určitých případech asi 7 %. Nevýhodou kobaltu je jeho cena. Je to také prvek, který je nežádoucí pro práci v ocelárnách pro nerezové oceli. Vzhledem k nákladům a metalurgii nerezové oceli je proto žádoucí se vyhnout používání kobaltu ve slitinách. Obsah by obecně měl být nejvýše 5 %, výhodně nejvýše 3 %. Obvyklý obsah kobaltu je maximálně 2 %, výhodně maximálně 1 %.
Díky tomu, že slitiny obsahují molybden a měď, a je-li to žádoucí, také kobalt, kde uvedené prvky zvyšují odezvu, při popouštění, není nutné použití různých precipitačních vytvrzujících prvků, jako je tantal, niob, vanad, wolfram, nebo jejich kombinace. Obsah tantalu, niobu, vanadu a wolframu by obvykle měl být nejvýše 0,2 %, výhodně nejvýše 0,1 %. Vyžaduje se pouze relativně malý přídavek hliníku a titanu. Tyto dva prvky tvoří precipitační částice během popouštění při relativně nízké teplotě. Jako optimální teplotní interval byla zjištěna teplota 425 °C až 525 °C. Částice v této třídě oceli podle vynálezu se předpokládají typu η-Νΐ3Τΐ a β-NiAl. V závislosti na složení slitiny se předpokládá, že molybden a hliník se také v určitém rozsahu podílejí na precipitaci η-částic, čímž se tvoří směsné částice typu η-Νϊ3 (Ti, Al, Mo).
Během zpracování a testování zkušebních slitin byl stanoven zřetelný limit maxima pro titan, který je asi 1,4 %, častěji asi 1,2 % a výhodně nejvýše 1,1 %. Obsah 1, titanu nebo vyšší vede ke slitině s nižší tažnosti. Přídavek minimálně 0,4 % byl zjištěn jako vhodný, vyžaduje-li se odezva při popouštění a předpokládá se, že 0,5 % nebo častěji 0,6 % je reálné minimum pro vyžadovanou vysokou odezvu. Obsah by minimálně měl být 0,7 %. Pro precipitační vytvrzování je také nutný hliník. Nízký přídavek do 0,4 % byl testován s výsledkem zvýšené odezvy při popouštění a pevnosti, bez snížení tažnosti. Předpokládá se, že hliník může být přidáván až do 0,6 %, častěji až do 0,55 %, a v určitých případech až do 0,5 % bez snížení tažnosti. Minimální množství hliníku by mělo být 0,05 %, výhodně 0,1 %.
Jestliže je požadována vysoká odezva tvrzení, je požadovaný obsah obvykle minimálně 0,15 %, výhodně nejméně 0,2 %.
Všechny další prvky by měly být udržovány pod hranicí 0,5 %. Dvěma prvky, které jsou normálně přítomny ve výchozí železe pro výrobu oceli, jsou mangan a křemík. Surový materiál pro metalurgickou ocel velmi často obsahuje určitá množství těchto dvou prvků. Je obtížné se jim vyhnout při nízkých nákladech a obvykle jsou přítomny v minimální hladině asi 0,05 % nebo častěji 0,1 %. Nicméně je proto žádoucí udržet jejich obsah nízký, jelikož vysoké obsahy jak křemíku tak manganu se pokládají za příčinu problémů z hlediska tažnosti. Další dva prvky, které by měly být diskutovány, jsou síra a fosfor. Oba se pokládají za škodlivé z hlediska tažnosti oceli, jsou-li přítomny ve vysokém obsahu. Jejich obsah by proto měl být udržován pod 0,05 %, obvykle méně než 0,04 % a výhodně méně než 0,03 %. Ocel však vždy obsahuje určitá množství inkluzí simíků a oxidů. Je-li obrobitelnost považována za důležitou vlastnost, mohou být tyto
-3CZ 283748 B6 inkluze modifikovány ve složení a tvaru přídavkem volných řezných aditiv, jako je např. vápník, cer nebo další kovy vzácných zemin. Bor je prvek, který se výhodně přidává, jestliže se vyžaduje dobrá zpracovatelnost za tepla. Výhodný obsah je 0,0001 až 0,1 %.
Souhrnem tohoto popisu je, že bylo zjištěno, že slitina s následujícími chemickými složeními splňuje vytýčené požadavky. Slitina je tvořena materiálem na bázi železa, ve kterém se obsah chrómu pohybuje v rozmezí asi 10 až 14 % hmotnostních. Obsah niklu by měl být udržován v rozmezí 7 až 11 %. K získání vysoké odezvy popouštění v kombinaci s vysokou tažností by měly být přidány molybden a měď, a je-li to žádoucí, také kobalt. Obsah molybdenu by měl být mezi 0,5 % až 6 %, obsah mědi 0,5 až 4 %, a obsah kobaltu až do 9 %. Precipitační vytvrzování se dosáhne přídavkem 0,05 až 0,6 % hliníku a mezi 0,4 a 1,4 % titanu. Obsah uhlík a dusíku nesmí převýšit 0,05 %, obvykle ne více než 0,04 % a výhodně ne více než 0,03 %. Zbytek tvoří železo. Všechny ostatní prvky periodické tabulky by neměly převyšovat dohromady 0,5 %, obvykle ne více než 0,4 % a výhodně ne více než 0,3 %.
Bylo zjištěno, že slitina podle tohoto popisu má korozní odolnost stejnou nebo dokonce lepší než stávající třídy oceli, používané například pro chirurgické jehly. Rovněž umožňuje zpracování bez obtíží. Umožňuje získat konečnou pevnost asi 2500 až 3000 N/mm2 nebo vyšší, což je přibližně o 500 až 1000 N/mm2 více než mají existující třídy, používané například pro chirurgické jehly, jako je AISI 420 a 420 F, a také třída v souladu s US patentem č. 3408178. Tažnost je rovněž stejná nebo lepší než u existujících tříd. Tažnost, měřená jako ohybatelnost, je ve srovnání s AISI 420 přibližně asi o 200 % lepší a ve srovnání s AISI 420 F dokonce o více než 500 % lepší. Kroutivost je také stejná nebo lepší než u existujících tříd, používaných například pro dentální výstružníky.
Závěrem je, že vynalezená korozi odolná precipitačně vytvrzovaná martenzitická ocel může mít pevnost v tahu vyšší než 2500 N/mm. až asi 3500 N/mm2 a předpokládá se u pudlovaných výrobků, v kombinaci s velmi dobrou tažností a tvarovatelností a dostatečnou odolností vůči korozi.
Při výzkumu těchto nových tříd oceli, které by měly splňovat požadavky korozní odolnosti a vysoké pevnosti v kombinaci s vysokou tažností, byla provedena série zkušebních taveb s dalším zpracováním na drát, jak bude dále popsáno. Účelem bylo vynalezení oceli, která nevyžaduje vakuové tavení nebo opakované vakuové tavení a všechny tavby byly provedeny v peci s přívodem vzduchu.
Příklady provedení vynálezu
Bylo provedeno celkem 18 taveb o různém chemickém složení s cílem optimalizovat složení vynalézané oceli. Některé z taveb měly složení mimo oblast vynálezu tak, aby byly demonstrovány zlepšené vlastnosti vynalezené oceli ve srovnáni s ocelí jiného chemického složení, jako je třída podle US patentu č. 3408178. Pokusné tavby byly zpracovány v dalších stupních na drát. Nejprve byly vytaveny v peci s přívodem vzduchu na 7 ingot. Tabulka 1 představuje skutečné chemické složení každé ze zkušebních taveb, které byly testovány na různé vlastnosti. Složení je udáváno v % hmotnostních při stanovení za horka. Jak lze vidět jsou obsahy chrómu a niklu udržovány okolo asi 12 % u chrómu a 9 % u niklu. Důvodem je skutečnost, že je známo, že tato kombinace chrómu a niklu u precipitačně vytvrzovaných martenzitických ocelí (nerezových) znamená, že tato ocel bude mít dobrou základní korozní odolnost, dobrou základní tuhost a schopnost transformace na martenzit buď chlazením po tepelném zpracování v austenitické oblasti, nebo deformací materiálu za studená, jako je tažení drátu. Podmínky, za který se vytváří martenzit při chlazení nebo při deformaci za studená, budou uvedeny dále, tam, kde jsou popsány vlastnosti materiálu při zpracování na drát. Prvky, uvedené v tabulce I, byly všechny měněny pro
-4CZ 283748 B6 účely tohoto vynálezu, kde železo je doplňujícím prvkem. U všech těchto zkušebních taveb prvky, které nejsou uvedeny, nepřevyšovaly maximum 0,5 %.
Ingoty byly všechny postupně kovány při teplotě 1160 až 1180 °C s dobou ponoření 45 min, na velikost 0 87 mm ve čtyřech stupních, 200x200 - 150x150 - 100x100 - 0 87 mm. Výkovky byly po kování opláchnuty vodou. Všechny tavby byly snadno kovatelné s výjimkou jedné, č. 16, která těžce popraskala a nemohla dále být zpracována. Jak lze vidět z tabulky I, tato tavba byla jediná, která obsahovala různé uvedené prvky při nejvyšších hladinách, z taveb, které byly testovány. Proto bylo konstatováno, že materiál, obsahující kombinaci slitinových prvků podle slitiny č. 16 neodpovídá účelu tohoto vynálezu a takto kombinované obsahy zřetelně vymezují maximální limit. Příštím stupněm postupu byla extruze, která byla provedena při teplotách mezi 1150 až 1225 °C. po které následovalo chlazení vzduchem. Výsledná velikost extrudovaných tyčí byla 14,3, 19,0 a 24,0 mm. Velikost se měnila, protože stejnou sílu protlačování nebylo možno použít pro celou sérii extruze. Extrudované tyče byly potom opracovány na 12,3, 17,0 a 22,0 mm. Takto opracované tyče byly pak vyválcovány na 13,1 mm a potom žíhány. Teplota žíhání kolísala mezi 1050 a 1150 °C, v závislosti na obsahu molybdenu a kobaltu. Čím vyšší byl obsah molybdenu a kobaltu, tím vyšší byla použitá teplota, protože to je žádoucí k žíhání zkušebních taveb v austenitické oblasti proto, aby, je-li to možné, vznikal při chlazení martenzit. Tyče byly z teploty žíhání chlazeny vzduchem.
Jedním ze základních požadavků na ocel podle vynálezu je odolnost vůči korozi. Za účelem testování odolnosti vůči korozi byly tavby rozděleny do šesti různých skupin v závislosti na obsahu molybdenu, mědi a kobaltu. Těchto šest taveb bylo zkoušeno jak za podmínek žíhání, tak popouštění. Teplota popouštění byla 475 °C a popouštění trvalo 4 hodiny. Test kritické teplotní důlkové koroze (CPT) byl proveden potenciostatickým stanovením v roztoku NaCl s0,l % Cl' a při napětí 300 mV. Byly použity zkušební vzorky KO-3 a na každém bylo provedeno šest stanovení. Také byl proveden test obecné koroze. Byl použit 10 % roztok H2SO4 pro testování při dvou různých teplotách 20 nebo 30 °C a 50 °C. Byly použity zkušební vzorky velikosti 10 x 10 x 30 mm.
Výsledky korozních testů jsou uvedeny v tabulce Π. Zkušební vzorky ze dvou taveb, slitiny č. 2 a 12, vykazovaly na povrchu defekty a trhliny a proto v tabulce nejsou uvedeny všechny výsledky těchto dvou taveb. Výsledky obecné korozní zkoušky při 20 a 30 °C ukazují, že všechny tyto tavby jsou lepší než například třídy AISI 420 a AISI 304 které obě mají rychlost koroze >1 mm/rok při těchto teplotách. Výsledky CPT-zkoušky jsou také velmi dobré. Jsou lepší nebo stejné než například třídy AISI 304 a AISI 316.
Proto lze učinit závěr, že slitiny, popsané v tomto vynálezu, splňují požadavky na odolnost vůči korozi.
Vyžíhané tyče velikosti 13,1 mm spolu s extrudovanými tyčemi velikosti 12,3 mm byly pak vytaženy na velikost pro test 0,992 mm dvěma stupni žíhání v 0 8,1 mm a 0 4,0 mm. Žíhání byla také zde provedena v teplotním rozmezí 1050 až 1150°C s následujícím chlazením vzduchem. Všechny tavby vyhovovaly během vytahování na drát mimo dvou, č. 12 a 13. Tyto tavby byly křehké a trhaly se během tažení. Bylo zjištěno, že tyto dvě tavby byly velmi citlivé na použitou piklovací metodu po žíháních. K odstranění oxidu byla použita horká solná lázeň, ale tato solná lázeň byla velmi agresivní k mezním vrstvám zrn ve dvou tavbách č. 12 a 13. Číslo 12 se trhala tak výrazně, že nebyl až na konečnou velikost zpracován žádný materiál. Tavba č. 13 mohla být tímto způsobem zpracována, ale pouze tehdy, když byla ze stupně piklování vyloučena solná lázeň, což mělo za následek nečistý povrch. Ve srovnání s ostatními tavbami měly tyto tavby jednu společnou vlastnost, a to nepřítomnost molybdenu.
-5CZ 283748 B6
Je proto zřejmé, že molybden činí tyto třídy precipitačně vytvrzovaných martenzitických nerezových ocelí tažnějšími a méně citlivými na výrobní postupy.
Jestliže se porovnávají vzájemně tyto dvě tavby, citlivé k trhlinám, je zřejmé, že nejkřehčí tavba má mnohem vyšší obsah titanu než druhá. Z této skutečnosti a z faktu, že tavba, která musela být díky trhlinám zlikvidována, měla také vysoký obsah titanu, lze učinit závěr, že vysoký obsah titanu činí materiál nepružným k výrobním metodám a náchylnějším ke tvorbě trhlin.
Tyto dvě tavby, náchylné ke tvorbě trhlin, odpovídají obě dříve zmíněnému US patentu č. 3408178.
K testování materiálu při dvou různých podmínkách byly série drátů rozděleny do dvou částí, z nichž jedna byla žíhána při teplotě 1050 °C a druhá zůstala zpracována za studená. Žíhané části byly kaleny ve vodních pláštích.
Vysoká pevnost v kombinaci s dobrou tažností jsou nezbytné vlastnosti pro uvedenou třídu podle vynálezu. Normální způsob zvýšení pevnosti je zpracování za studená, které indukuje dislokace struktury. Čím vyšší je dislokace hustoty, tím vyšší je pevnost. V závislosti na legování může být martenzit tvořen během zpracování za studená. Čím více je martenzitu, tím je vyšší pevnost. Pro precipitačně vytvrzovanou třídu je také možné zvýšit pevnost popouštěním při relativně nízké teplotě. Během popouštění dochází k precipitaci velmi jemných částic, které zpevňují strukturu.
Na počátku byly vzorky taveb hodnoceny s ohledem na schopnost tvorby martenzitu. Martenzit je feromagnetická fáze a množství magnetické fáze bylo stanoveno měřením magnetického nasycení as na magnetické váze.
Vzorec as 100 % M, magnetické fáze =---------byl použit, kde am byla stanovena jako am = 217,75-12,0xC-2,40xSi-1,90xMn-3,0xP-7,0xS-3,0xCr-1,2xMo-6,0xN-2,6xAl
Ze struktury vzorků bylo stanoveno, že vzorky neobsahují žádný ferit a následkem toho je procento M rovné % martenzitu.
Jak žíhané, tak za studená zpracované dráty, byly testovány a výsledky jsou znázorněny v tabulce
III. Některé ze slitin netvoří martenzit během chlazení, ale u všech dochází k transformaci na martenzit během zpracování za studená.
S ohledem na optimalizaci pevnosti atažnosti vytvrzovací odezvy během popouštění byly hodnoceny zkušební tavby. Byla provedena série popouštění při čtyřech různých teplotách v rozmezí 375 °C a 525 °C při dvou různých dobách stárnutí 1 a 4 hodiny, po kterých následovalo chlazení vzduchem. Poté byly vzorky testovány na pevnost v tahu a tažnost. Pevnost v tahu byla hodnocena na dvou různých zařízeních, obě od výrobce Roell and Korthaus, které však měly různý maximální limit, 20 kN a 100 kN. Výsledky z těchto dvou testů byly zaznamenány a průměrná hodnota je uváděna pro hodnocení. Ohybatelnost a kroutivost byly hodnoceny pro posouzeni tažnosti. Ohybatelnost je důležitým parametrem například pro chirurgické jehly. Ohybatelnost byla zkoušena ohýbáním krátkého vzorku drátu délky 70 mm v úhlu 60° přes okraj, mající rádius 0,25 mm, a zpět. Toto ohýbání bylo opakováno tak dlouho, dokud vzorek nepraskl. Počet úplných ohnutí bez přetržení byl registrován a průměrná hodnota se tří ohýbacích testů byla zaznamenána pro hodnocení. Kroutivost je důležitým parametrem například pro dentální
-6CZ 283748 B6 výstružníky a byla testována na zařízení výrobce Mohr and Federhaft A. G., které bylo speciálně navrženo pro zkoušení dentálního výstružníkového drátu. Použitá délka uchycení byla 100 mm.
Pevnost v tahu (TS) za podmínek žíhání a tažení je uvedena v tabulce IVa a b. V těchto tabulkách jsou také uvedeny maximální hodnoty pevnosti za podmínek popouštěcí teploty a stárnutí. S ohledem jak na pevnost, tak tažnost, bylo určeno optimální provedení popouštění. Jsou uvedeny jak pevnost, tak teplota stárnutí a jeho doba. Byla také vypočtena odezva jak maximální, tak optimalizované účinnosti popouštění jako zvýšení pevnosti.
Výsledky zkoušek tažnosti za podmínek žíhání i tažení jsou uvedeny v tabulce Va a Vb. Jsou uvedeny naměřené hodnoty ohýbátelnosti a kroutivosti pro odpovídající maximální a optimalizovanou pevnost.
K plnému pochopení vlivu složení na vlastnosti precipitačně vytvrzovatelné martenzitické nerezové oceli podle vynálezu je výhodné srovnání výsledků vzhledem k jednotlivým prvkům.
Základní legování 12 % Cr a 9 % Ni je zřetelně vhodné pro třídu podle vynálezu. Jak je uvedeno výše, tato kombinace vede k dostatečné korozní odolnosti a schopnosti převodu materiálu na martenzit buď kalením nebo zpracováním za studená.
K optimalizaci složení vynalézané třídy oceli a k nalezení reálných limitů obsahovalo složení v různých množstvích 0,4 až 1,6 % titanu, 0,0 až 0,4 % hliníku, 0,0 až 4,1 % molybdenu, 0,0 až 8,9 % kobaltu a konečně 0,0 až 2,0 % mědi.
Jak o titanu tak o hliníku se předpokládá, že se podílejí na vytvrzování oceli podle vynálezu tvorbou částic typu η-NijTi a β-NiAl během popouštění. η-ΝΪ3Τί je intermetalická sloučenina hexagonální krystalové struktury. O této sloučenině je známo, že je extrémně účinná při zpevňování materiálu díky své odolnosti vůči nadměrnému stárnutí a své schopnosti precipitace 12 různými způsoby na martenzit. NiAl uspořádaná bcc-fáze má mřížkový parametr dvojnásobný než má martenzit. β-NiAl, je známa jako látka, vykazující perfektní koherenci s martenzitem, zrna se tvoří homogenně a proto vykazuje extrémně jemnou distribuci precipitátů, než je tomu při pomalém změní.
Úloha titanu byla v určitém rozsahu diskutována výše. Žádná ze dvou slitin s nejvyšším obsahem titanu nebyla schopna zpracování nájemný drát. Obě slitiny vykázaly náchylnost k tvorbě trhlin během kování a tažení. Bylo konstatováno, že třída podle vynálezu by měla být snadno zpracovatelná a proto vzhledem k těmto dvěma slitinám je zřejmé, že přijatelný maximální obsah titanu je 1,5 % a výhodně o něco nižší. Nicméně i u obsahu pod 1,5 % je zjevné, že vysoký obsah titanu je výhodný, je-li požadována vysoká pevnost. Tabulky zmíněné výše lze posoudit z hlediska slitin č. 2, 3 a 4, které jsou legovány stejně, s výjimkou titanu. Všechny byly transformovány kalením na vysoký podíl martenzitu, ale čím vyšší je obsah titanu, tím méně vzniká martenzitu. Nízký obsah martenzitu ve slitině spolu s vysokým obsahem titanu snižuje odezvu popouštění této slitiny za podmínek žíhání. Pro další dvě slitiny s přibližně stejným obsahem martenzitu je zřejmé, že titan zvyšuje odezvu popouštění a poskytuje vyšší konečnou pevnost. Čím vyšší je obsah titanu, tím vyšší je také rychlost vytvrzování během tažení. Odezva popouštění za podmínek tažení je přibližně stejná. Konečná pevnost je proto vyšší u zvýšeného obsahu titanu, au obsahu titanu asi 1,4% je možné docílit konečnou pevnost 2650N/mm. U optimalizovaného provedení popouštění lze vidět, že všechny tři slitiny mají přijatelnou tažnost v podmínkách žíhání. Je zřejmé, že vysoký obsah titanu redukuje ohybatelnost, ale zlepšuje kroutivost za podmínek tažení a stárnutí.
Úloha hliníku byla studována na slitinách č. 2, 7, 8 a 17. Měly přibližně stejné základní legování s výjimkou hliníku. Slitina s nízkým obsahem hliníku měla také o něco nižší obsah titanu
-7CZ 283748 B6 a slitina s vysokým obsahem hliníku měla také o něco vyšší obsah titanu než ostatní. Je zde zřejmý sklon k tomu, že čím vyšší obsah hliníku, tím vyšší je odezva při popouštění jak při žíhání, tak i tažení. Pevnost za podmínek tažení může být až 2466 N/mm2 po optimalizovaném popouštění. Ohybatelnost je u vysokých obsahů hliníku slabě snížena po optimalizovaném popouštění za podmínek žíhání. Kroutivost se mění, ale pri vysokých hodnotách. V taženém a popouštěném materiálu se jak ohybatelnost, tak i kroutivost mění, ale bez zřetelného sklonu. Nicméně jeden materiál s vysokým obsahem hliníku vykazuje dobré výsledky jak z hlediska pevnosti, tak i z hlediska tažnosti. Úlohu hliníku lze také studovat na slitinách č. 5 a 11. Obě mají vysoký obsah molybdenu a kobaltu, ale liší se obsahem hliníku. Obě mají velmi nízkou odezvu popouštění a pevnost za podmínek žíhání vzhledem k nepřítomnosti martenzitu. Pri podmínkách tažení vykazují velmi vysokou odezvu popouštění, až do 950 N/mm2. Ta s vyšším množstvím hliníku vykazuje nejvyšší zvýšení pevnosti. Konečná pevnost je vysoká až 2760 N/mm2 po optimalizovaném popouštění, což mělo za následek přijatelnou tažnost. Tažnost za podmínek tažení a stárnutí je přibližně stejná pro obě dvě slitiny.
Úloha molybdenu a kobaltu byla stručně diskutována výše a může být dále studována z hlediska slitin č. 2, 5 a 6. Z tabulek je zjevné, že pouze slitina s nízkými množstvími molybdenu a kobaltu poskytuje odezvu popouštění za podmínek žíhání. To lze vysvětlit nepřítomností martenzitu v uvedených dvou slitinách s vyššími množstvími molybdenu a kobaltu. Za podmínek tažení je situace opačná. Vysoký obsah molybdenu a kobaltu vede k extrémně vysoké odezvě popouštění, až do 1060 N/mm2 maximálně, a v optimalizovaném popouštění ještě tak vysoké jako 920 N/mm2. Konečná pevnost 3060 N/mm2 je maximum a 2929 N/mm2 optimum s ohledem na tažnost. Je zřejmé, že zvýšení jak obsahu molybdenu, tak i kobaltu, je účinnější při zvýšení odezvy popouštění, než pouhé zvýšení samotného kobaltu. Tažnost za podmínek tažení a popouštění je přijatelná a s ohledem na pevnost dokonce velmi dobrá, zejména pro slitinu střední třídy.
Úloha mědi mohla být studována na slitinách 2 a 15, které měly stejné složení s výjimkou mědi. Chování slitiny 15 musí být nicméně diskutováno před vlastním porovnáním. Při hodnocení této slitiny za podmínek žíhání bylo zjištěno, že odezva popouštění kolísá značně v různých místech popouštěného drátu. Tento jev lze pravděpodobně vysvětlit různým množstvím martenzitu v kaleném drátu. Závěrem je, že složení této slitiny je mezní pro převod na martenzit kalením. V tabulkách je uveden diskutabilní výsledek 10 % martenzitu s ještě vysokou odezvou popouštění. Vlastnosti proto byly srovnány pouze za podmínek tažení. Je zřejmé, že vysoký obsah mědi zvyšuje výrazně odezvu popouštění a výsledkem optimalizovaného popouštění je konečná pevnost 2520 N/mm2. Ohybatelnost a kroutivost jsou velmi dobré za podmínek tažení a popouštění pro slitiny s vysokým obsahem mědi.
Z výsledků lze učinit závěr, že molybden, kobalt a měď aktivují precipitaci částic titanu a hliníku během popouštění, jedná-li se o martenzitickou strukturu. Rozdílná složení z hlediska těchto prvků lze studovat na slitinách č. 8, 13 a 14, které všechny mají stejné obsahy hliníku a titanu. Slitina, neobsahující molybden nebo kobalt, ale vykazující vysoké množství mědi, se ukázala jako křehká za podmínek žíhání u několika provedeních popouštění. Nicméně u některých z nich bylo možno měřit tažnost. Tato slitina vykázala nejvyšší odezvu popouštění za podmínek žíhání ze všech zkušebních taveb, ale také špatnou ohybatelnost, dále také tato slitina měla nejvyšší rychlost vytvrzování při zpracování. Odezva při popouštění je také vysoká za podmínek tažení, ale konečná pevnost je nízká, pouze 2050 N/mm2 po optimalizovaném popouštění, a tažnost v tomto stavu je proto jedna z nejlepších. Slitina s vysokými obsahy molybdenu a mědi, ale neobsahující žádný kobalt, netvoří při kalení martenzit a odezva při popouštění je proto velmi nízká. Odezva při popouštění za podmínek taženi je vysoká a má za následek optimalizovanou pevnost 2699 N/mm2. Tažnost je také dobrá. Poslední z uvedených slitin, neobsahující měď, ale obsahující jak molybden, tak i kobalt, poskytuje vysokou odezvu popouštění za podmínek žíhání, ale nízkou ohybatelnost. Odezva popouštění je nižší za podmínek tažení. Konečná optimalizovaná pevnost je 2466 N/mm2 a tažnost je nízká ve srovnání s ostatními dvěma.
-8CZ 283748 B6
Lze tedy učinit závěr, že jak titan, tak i hliník jsou přínosem pro vlastnosti. Titan až do 1,4 % zvyšuje pevnost, aniž by zvyšoval náchylnost k tvorbě trhlin. Materiál je také možno zpracovávat bez obtíží. Hliník byl testován až do 0,4 %. Přídavek pouze 0,1 % byl zjištěn jako vhodný pro zvýšení odezvy popouštění o 100 až 150 N/mm2 a proto je výhodný pouze minimální přídavek. Horní limit však nebyl nalezen. Pevnost se zvyšuje s vyšším obsahem hliníku, ale bez snížení tažnosti. Pravděpodobně množství až do 0,6 % by mohlo být reálné ve slitině s titanem, přidaným v množství až do 1,4 %, bez drastického snížení tažnosti. Je také možno učinit závěr, že měď silně aktivuje odezvu popouštění bez snížení tažnosti. Měď byla zkoušena až do obsahu 2%. Nebyly zjištěny žádné nevýhody při použití vyšších množství mědi, s výjimkou zvýšené obtížnosti transformace na martenzit při kalení. Při obsahu mědi vyšším než 2 % musí být před popouštěním provedeno zpracování za studená.
Měď v obsahu až do 4 % je proto pravděpodobně možné přidávat k těmto precipitačně vytvrzovaným martenzitickým ocelím. Molybden je zjevně žádoucí pro základní složení. Bez přídavku molybdenu je materiál velmi náchylný jak ke vzniku trhlin během zpracování, tak je křehký po popouštění za podmínek žíhání. Obsahy molybdenu až do 4,1 % byly hodnoceny. Vysoká množství molybdenu snižují schopnost tvorby martenzitu při kalení. Jinak byly zjištěny pouze přínosy, tj. zvýšená pevnost bez snížení tažnosti. Reálný limit pro molybden je jeho obsah, při kterém materiál již není schopen tvorby martenzitu při zpracování za studená. Pro tuto ocel podle vynálezu jsou možné obsahy až do 6 %.
Kobalt spolu s molybdenem značně zvyšuje odezvu při popouštění. Slabé snížení tažnosti se však projevuje až u obsahů, které se blíží 9 %.
Při výrobě lékařských a dentálních nástrojů, jakož i pružin nebo dalších aplikací, lze použít slitiny podle vynálezu při výrobě různých produktů, jako jsou dráty velikostí menších než je 0 15 mm, tyčí velikostí menších než o 0 70 mm, pásů velikostí o tloušťkách menších než 10 mm a válců o velikosti vnějšího průměru menšího než 450 mm as tloušťkou stěny menší než 100 mm.
Tabulka I
slitina č. tavba č. Cr Ni Mo Co Cu Al Ti
1 2 654519 654529 11.94 8.97 2.00 2.96 .014 .10 .88
3 654530 11.8 9.09 2.04 3.01 .013 .12 .39
4 654531 11.9 9.09 2.04 3.02 .013 .13 1.43
5 654532 11.8 9.10 4.01 5.85 .012 .13 .86
6 654533 11.8 9.14 4.04 8.79 .011 .12 .95
7 654534 11.9 9.12 2.08 3.14 .013 <.003 .75
8 654535 11.9 9.13 2.03 3.04 .014 .39 1.04
9 10 11 654536 654537 654543 11.9 9.14 4.09 5.97 .014 .005 .86
12 654546 11.8 9.08 <.01 <.010 2.03 .006 1.59
13 654547 11.9 9.13 .01 <.010 2.03 .35 1.04
14 654548 11.7 9.08 4.08 <.010 2.02 .35 1.05
15 654549 11.9 9.09 2.10 3.05 2.02 .14 .93
16 654550 11.6 9.10 4.06 8.87 2.02 .31 1.53
17 654557 11.83 9.12 2.04 3.01 .012 .24 .88
18 654558
-9CZ 283748 B6
Tabulka II
slitina podm. žíhání podm. stárnutí
CPT (°C) obecně 20 °C koroze (mm/rok) CPT (°C) obecně 20 °C koroze (mm/ rok)
30 °C 50 °C 30 °C 50 °C
2 71±15 - - 68±2 - - -
6 90±4 0.2 - 3.9 32±7 0.2 - 7.1
11 94±2 0.5 - 13.5 24+3 0.8 - 17.8
12 43+13 0.6 - 6.2 - - - -
14 82+7 - 0.7 4.1 57±5 - 0.1 2.0
15 42±18 0.6 - 7.5 27±5 0.3 - 6.0
Tabulka ΠΙ
slitina podmínky žíhání %M podmínky zprac. za studená %M
2 80 90
3 86 90
4 67 86
5, .01 87
6 .01 85
7 80 90
8 79 88
11 1.4 88
12 - -
13 79 81
14 1,6 83
15 .10 86
16 - -
17 77 89
Tabulka IVa
slitina žíhání TS (N/mm2) stár. max. TS (N/mm2) stár. ptim. TS (N/mm2) Max. odezva TS (N/mm2) Optim, odezva TS (N/mm2) stár. °C/h max stár. °C/h optim.
2 1040 1717 1665 677 625 475/1 525/1
3 1032 1558 1558 526 526 475/4 475/4
4 1063 1573 1573 510 510 525/1 525/1
5 747 779 779 32 32 475/4 475/4
6 805 872 872 67 67 475/4 475/4
7 988 1648 1527 660 539 475/4 525/1
8 1101 1819 1793 718 692 475/4 475/1
11 671 708 708 37 37 525/4 525/4
12 - . - - - - - -
13 1056 1910 1771 854 715 475/4 525/1
14 821 867 867 46 46 525/4 425/4
15 732 1379 1379 647 647 425/4 425/4
16 - - - - - - -
17 1000 1699 1699 699 699 475/4 475/4
-10CZ 283748 B6
Tabulka IVb
slitina taž. TS (N/mm2) stár. max. TS (N/mm2) stár. ptim. TS (N/mm2) Max. odezva TS (N/mm2) Optim, odezva TS (N/mm2) stár. °C/h max stár. °C/h optim.
2 2012 2392 2345 380 333 425/1 475/4
3 1710 2080 2040 370 330 425/4 475/1
4 2280 2650 2650 370 370 475/1 475/1
5 1930 2880 2760 950 830 475/4 425/4
6 2000 3060 2920 1060 920 475/4 425/4
7 2282 2392 2334 110 52 475/4 425/1
8 2065 2532 2466 467 401 475/1 475/4
11 1829 2635 2546 806 717 525/4 425/4
12 - - - - - - -
13 1370 2190 2050 820 680 425/4 475/4
14 1910 2699 2699 789 789 475/4 475/4
15 1780 2610 2520 830 740 425/1 475/1
16 - - - - - - -
17 1829 2401 2401 572 572 475/4 475/4
Tabulka Va
Slitina žíháno ohybatelnost stár, ohybatelnost max. TS stár, ohybatelnost optim. TS žíháno kroutivost stár, kroutivost max. TS stár, kroutivost optim. TS
2 5.3 2.7 3.3 >189 19 65
3 4.3 5.0 5.0 85.3 14.5 14.5
4 4.0 3.3 3.3 81.7 37 37
5 11.3 19.3 19.3 109.5 134.5 134.5
6 16.0 25.0 25.0 139.5 134 134
7 5.3 3.0 4.0 99 15 45
8 4.7 2.3 2.7 87 18 19
11 9.7 13.7 13.7 >123 >110 >110
12 - - - - - -
13 3.3 1.0 2.3 38.5 26 33.5
14 7.0 8.7 8.7 107 88 88
15 9.0 3.3 3.3 92 25.5 25.5
16 - - - - - -
17 5.3 3.3 3.3 142 15 15
- 11 CZ 283748 B6
Tabulka Vb
Slitina tah stár, ohybatelnost max. TS stár, ohybatelnost optim. TS žíháno kroutivost stár, kroutivost max. TS stár, kroutivost optim. TS
2 3.3 1.0 2.0 9 8 7
3 3.0 3.0 3.7 17.7 11.5 9
4 1.0 1.0 1.0 5.5 26 26
5 3.0 2.0 3.0 35.5 3 22
6 3.7 0.0 2.3 27.3 0.0 20
7 1.7 2.0 2.7 12 19 24
8 1.3 0.3 2.0 10 2 28
11 3.3 2.0 3.0 29 5 24
12 - - - - - -
13 3.0 2.7 3.7 11.5 1.5 31
14 2.0 3.0 3.0 12 26 26
15 4.0 2.3 4.0 16 23 24
16 - - - - - -
17 2.7 3.0 3.0 8 29 29
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Precipitačně vytvrzovatelná martenzitická nerezová ocelová slitina, vyznačující se tím, že obsahuje, v procentech hmotnostních, 10 % až 14 % chrómu, 7 % až 11 % niklu, 0,5 % až 6 % molybdenu, do 9 % kobaltu, 0,5 až 4 % mědi, 0,05 až 0,6 % hliníku, 0,4 % až 1,4% titanu, uhlík a dusík do 0,05% a zbytek tvoří železo, a obsah jakýchkoliv jiných prvků periodické tabulky prvků nepřesahuje 0,5 %.
2. Slitina podle nároku 1, vyznačující se tím, že množství kobaltu je nejvýše 6%.
3. Slitina podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že množství mědi je 0,5 až 3 %. 4. Slitina podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující s e tím, že množství molybdenu je 0,5 až 4,5 %. 5. Slitina podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující s e tím, že množství mědi je 0,5 až 2,5 %.
Konec dokumentu
CZ94815A 1991-10-07 1992-10-02 Precipitačně vytvrzovatelné martensitické nerezové oceli CZ283748B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9102889A SE469986B (sv) 1991-10-07 1991-10-07 Utskiljningshärdbart martensitiskt rostfritt stål

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ81594A3 CZ81594A3 (en) 1995-08-16
CZ283748B6 true CZ283748B6 (cs) 1998-06-17

Family

ID=20383914

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94815A CZ283748B6 (cs) 1991-10-07 1992-10-02 Precipitačně vytvrzovatelné martensitické nerezové oceli

Country Status (21)

Country Link
US (2) USRE36382E (cs)
EP (1) EP0607263B1 (cs)
JP (1) JPH06511287A (cs)
KR (1) KR100264494B1 (cs)
AT (1) ATE187779T1 (cs)
AU (1) AU669675B2 (cs)
BR (1) BR9206594A (cs)
CA (1) CA2119150C (cs)
CZ (1) CZ283748B6 (cs)
DE (1) DE69230437T2 (cs)
ES (1) ES2142319T3 (cs)
FI (1) FI100998B (cs)
HU (1) HU217004B (cs)
MX (1) MX9205723A (cs)
NO (1) NO302078B1 (cs)
PT (1) PT100934B (cs)
RU (1) RU2099437C1 (cs)
SE (1) SE469986B (cs)
UA (1) UA26452C2 (cs)
WO (1) WO1993007303A1 (cs)
ZA (1) ZA927532B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298919B6 (cs) * 1999-02-02 2008-03-12 Usinor Industeel Nerezavející antimagnetická ocel pro použití za velmi nízkých teplot a odolná vuci neutronum a jejíužití

Families Citing this family (55)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GR930100464A (el) * 1992-12-09 1994-08-31 Ethicon Inc Διάταξη δια τη πρόβλεψη της συμπεριφοράς κραμάτων ανοξείδωτου χάλυβος προς χρήσιν με χειρουργικες βελόνες.
US5411613A (en) * 1993-10-05 1995-05-02 United States Surgical Corporation Method of making heat treated stainless steel needles
US5720300A (en) * 1993-11-10 1998-02-24 C. R. Bard, Inc. High performance wires for use in medical devices and alloys therefor
US5681528A (en) * 1995-09-25 1997-10-28 Crs Holdings, Inc. High-strength, notch-ductile precipitation-hardening stainless steel alloy
US6045633A (en) 1997-05-16 2000-04-04 Edro Engineering, Inc. Steel holder block for plastic molding
US6206680B1 (en) 1998-03-17 2001-03-27 Extrusion Dies, Inc. Extrusion die membrane
JP4078467B2 (ja) * 1998-05-01 2008-04-23 マニー株式会社 外科用針
SE520169C2 (sv) 1999-08-23 2003-06-03 Sandvik Ab Metod för tillverkning av stålprodukter av utskiljningshärdat martensitiskt stål, samt användning av dessa stålprodukter
US6238455B1 (en) * 1999-10-22 2001-05-29 Crs Holdings, Inc. High-strength, titanium-bearing, powder metallurgy stainless steel article with enhanced machinability
US6352424B1 (en) 1999-12-30 2002-03-05 Extrusion Dies, Inc. Extrusion die membrane assembly
US6599276B1 (en) 2000-02-09 2003-07-29 Process Detectable Needles, Inc. Detectable stainless steel needles for meat packing
US6280185B1 (en) 2000-06-16 2001-08-28 3M Innovative Properties Company Orthodontic appliance with improved precipitation hardening martensitic alloy
US6488668B1 (en) 2000-11-16 2002-12-03 Ideal Instruments, Inc. Detectable heavy duty needle
JP4431815B2 (ja) * 2001-03-27 2010-03-17 シーアールエス ホールディングス,インコーポレイテッド 超強力析出硬化型ステンレス鋼及び同鋼より作られた長尺なストリップ
US6514076B1 (en) * 2001-05-03 2003-02-04 Ultradent Products, Inc. Precipitation hardenable stainless steel endodontic instruments and methods for manufacturing and using the instruments
US7475478B2 (en) * 2001-06-29 2009-01-13 Kva, Inc. Method for manufacturing automotive structural members
US6743305B2 (en) * 2001-10-23 2004-06-01 General Electric Company High-strength high-toughness precipitation-hardened steel
DE60301809T2 (de) * 2002-02-13 2006-07-13 Daiwa Gravure Co., Ltd., Nagoya Gewürzmittelbeuteln
US20050158693A1 (en) * 2002-04-22 2005-07-21 Arun Prasad Dental alloys
DE10251413B3 (de) * 2002-11-01 2004-03-25 Sandvik Ab Verwendung eines korrosionsbeständigen, martensitisch aushärtenden Stahls
US7901519B2 (en) * 2003-12-10 2011-03-08 Ati Properties, Inc. High strength martensitic stainless steel alloys, methods of forming the same, and articles formed therefrom
SE526481C2 (sv) 2003-01-13 2005-09-20 Sandvik Intellectual Property Ythärdat rostfritt stål med förbättrad nötningsbeständighet och låg statisk friktion
SE522813C2 (sv) * 2003-03-07 2004-03-09 Sandvik Ab Användning av ett utskiljningshärdbart, martensitiskt rostfritt stål för tillverkning av implantat och osteosyntesprodukter
SE527180C2 (sv) 2003-08-12 2006-01-17 Sandvik Intellectual Property Rakel- eller schaberblad med nötningsbeständigt skikt samt metod för tillverkning därav
US20050079087A1 (en) * 2003-10-09 2005-04-14 Henn Eric D. Steel alloy for injection molds
US7329383B2 (en) 2003-10-22 2008-02-12 Boston Scientific Scimed, Inc. Alloy compositions and devices including the compositions
US7677254B2 (en) 2003-10-27 2010-03-16 Philip Morris Usa Inc. Reduction of carbon monoxide and nitric oxide in smoking articles using iron oxynitride
SE528454C3 (sv) * 2004-12-23 2007-01-09 Sandvik Intellectual Property Utskiljningshärdbart martensitiskt rostfritt stål innefattande titansulfid
KR20070099658A (ko) * 2005-01-25 2007-10-09 퀘스텍 이노베이션즈 엘엘씨 Ni₃Tiη―상 석출에 의해 강화된 마르텐사이트스테인리스 스틸
GB2423090A (en) * 2005-02-14 2006-08-16 Alstom Technology Ltd Low pressure steam turbine blade
EP1891250A1 (en) * 2005-05-31 2008-02-27 Sandvik Intellectual Property AB A metal strip product, such as an electrical contact spring, and the manufacturing thereof
US7810302B2 (en) * 2005-10-25 2010-10-12 Kraft Foods Global Brands Llc Method of forming reclose mechanism in a reclosable package
US20080073006A1 (en) * 2006-09-27 2008-03-27 Henn Eric D Low alloy steel plastic injection mold base plate, method of manufacture and use thereof
US7780798B2 (en) * 2006-10-13 2010-08-24 Boston Scientific Scimed, Inc. Medical devices including hardened alloys
EP2083982A1 (en) * 2006-11-10 2009-08-05 The Procter and Gamble Company Method for rotary press forming
WO2009126954A2 (en) * 2008-04-11 2009-10-15 Questek Innovations Llc Martensitic stainless steel strengthened by copper-nucleated nitride precipitates
DE602008003106D1 (de) * 2008-06-16 2010-12-02 Gally S P A Selbsthemmende Mutter
US7931758B2 (en) * 2008-07-28 2011-04-26 Ati Properties, Inc. Thermal mechanical treatment of ferrous alloys, and related alloys and articles
US8557059B2 (en) * 2009-06-05 2013-10-15 Edro Specialty Steels, Inc. Plastic injection mold of low carbon martensitic stainless steel
DE102010025287A1 (de) 2010-06-28 2012-01-26 Stahlwerk Ergste Westig Gmbh Chrom-Nickel-Stahl
GB201016731D0 (en) 2010-10-05 2010-11-17 Rolls Royce Plc An alloy steel
JP6049331B2 (ja) * 2012-07-03 2016-12-21 株式会社東芝 蒸気タービンの動翼、蒸気タービンの動翼の製造方法および蒸気タービン
US20140161658A1 (en) * 2012-12-06 2014-06-12 Crs Holdings, Inc. High Strength Precipitation Hardenable Stainless Steel
US9303295B2 (en) 2012-12-28 2016-04-05 Terrapower, Llc Iron-based composition for fuel element
US10128003B2 (en) 2012-12-28 2018-11-13 Terrapower, Llc Fuel assembly
US10157687B2 (en) 2012-12-28 2018-12-18 Terrapower, Llc Iron-based composition for fuel element
GB2546809B (en) * 2016-02-01 2018-05-09 Rolls Royce Plc Low cobalt hard facing alloy
GB2546808B (en) * 2016-02-01 2018-09-12 Rolls Royce Plc Low cobalt hard facing alloy
CN107326300A (zh) * 2017-06-20 2017-11-07 上海大学兴化特种不锈钢研究院 一种耐蚀抗菌医用外科器件马氏体不锈钢及其制备方法
WO2019065114A1 (ja) 2017-09-29 2019-04-04 Jfeスチール株式会社 油井管用マルテンサイト系ステンレス継目無鋼管およびその製造方法
DE102017131218A1 (de) 2017-12-22 2019-06-27 Voestalpine Böhler Edelstahl Gmbh & Co Kg Verfahren zum Herstellen eines Gegenstands aus einem Maraging-Stahl
DE102017131219A1 (de) * 2017-12-22 2019-06-27 Voestalpine Böhler Edelstahl Gmbh & Co Kg Verfahren zum Herstellen eines Gegenstands aus einem Maraging-Stahl
GB201805776D0 (en) * 2018-04-06 2018-05-23 Rolls Royce Plc Maraging steel
US11692232B2 (en) 2018-09-05 2023-07-04 Gregory Vartanov High strength precipitation hardening stainless steel alloy and article made therefrom
CN112877610B (zh) * 2021-01-12 2022-02-01 安徽工业大学 一种耐点蚀多组元沉淀硬化不锈钢及其热处理工艺

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5935412B2 (ja) * 1980-03-19 1984-08-28 日新製鋼株式会社 析出硬化型ばね用ステンレス鋼素材の製法
JPS5871363A (ja) * 1981-10-22 1983-04-28 Isao Tomizawa ステンレス鋼を用いた引抜管
JPS6036649A (ja) * 1983-08-05 1985-02-25 Nisshin Steel Co Ltd 靭性に優れたマルテンサイト系析出硬化型ステンレス鋼
JPS6220857A (ja) * 1985-07-19 1987-01-29 Daido Steel Co Ltd 高強度ステンレス鋼
JPS6362849A (ja) * 1986-09-03 1988-03-19 Kobe Steel Ltd 高強度高靭性を有する時効硬化性ステンレス鋼及びその製造方法
JPS63134648A (ja) * 1986-11-26 1988-06-07 Kobe Steel Ltd 耐食性にすぐれる析出硬化型高張力鋼
JP2826819B2 (ja) * 1987-02-27 1998-11-18 日新製鋼株式会社 加工性に優れ溶接軟化のない高強度ステンレス鋼材の製造方法
US4986857A (en) * 1988-05-19 1991-01-22 Middelburg Steel And Alloys (Proprietary) Limited Hot working and heat treatment of corrosion resistant steels
IT1237841B (it) * 1989-11-24 1993-06-18 Giuseppe Sala Armatura di rinforzo del terreno resistente alla corrosione
US5000912A (en) * 1989-12-15 1991-03-19 Ethicon, Inc. Nickel titanium martensitic steel for surgical needles

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298919B6 (cs) * 1999-02-02 2008-03-12 Usinor Industeel Nerezavející antimagnetická ocel pro použití za velmi nízkých teplot a odolná vuci neutronum a jejíužití

Also Published As

Publication number Publication date
EP0607263B1 (en) 1999-12-15
US5512237A (en) 1996-04-30
DE69230437D1 (de) 2000-01-20
DE69230437T2 (de) 2000-04-13
ZA927532B (en) 1993-05-25
MX9205723A (es) 1993-04-01
SE9102889L (sv) 1993-04-08
RU2099437C1 (ru) 1997-12-20
CA2119150C (en) 2005-02-01
JPH06511287A (ja) 1994-12-15
NO302078B1 (no) 1998-01-19
EP0607263A1 (en) 1994-07-27
WO1993007303A1 (en) 1993-04-15
BR9206594A (pt) 1995-11-28
ES2142319T3 (es) 2000-04-16
FI941581A0 (fi) 1994-04-06
SE9102889D0 (sv) 1991-10-07
CA2119150A1 (en) 1993-04-15
PT100934B (pt) 1999-07-30
KR100264494B1 (ko) 2000-09-01
USRE36382E (en) 1999-11-09
FI941581A (fi) 1994-04-06
HUT66819A (en) 1995-01-30
RU94019961A (ru) 1996-04-10
FI100998B (fi) 1998-03-31
PT100934A (pt) 1994-06-30
NO941236L (no) 1994-04-06
AU2775592A (en) 1993-05-03
SE469986B (sv) 1993-10-18
CZ81594A3 (en) 1995-08-16
HU9400835D0 (en) 1994-06-28
NO941236D0 (no) 1994-04-06
HU217004B (hu) 1999-11-29
KR940702560A (ko) 1994-08-20
AU669675B2 (en) 1996-06-20
ATE187779T1 (de) 2000-01-15
UA26452C2 (uk) 1999-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283748B6 (cs) Precipitačně vytvrzovatelné martensitické nerezové oceli
JP3251022B2 (ja) 外科用針
US10597760B2 (en) High-strength steel material for oil well and oil well pipes
EP3202938B1 (en) High-strength steel material for oil wells, and oil well pipe
WO2018022261A1 (en) Ultra-high strength maraging stainless steel with salt-water corrosion resistance
JP6851269B2 (ja) フェライト系ステンレス鋼板、鋼管および排気系部品用フェライト系ステンレス部材ならびにフェライト系ステンレス鋼板の製造方法
EP3438312B1 (en) High-strength steel material and production method therefor
JP3379355B2 (ja) 耐硫化物応力割れ性を必要とする環境で使用される高強度鋼材およびその製造方法
EP0446188A1 (en) Stainless steel
JPH09249940A (ja) 耐硫化物応力割れ性に優れる高強度鋼材およびその製造方法
JP3328967B2 (ja) 靭性および耐応力腐食割れ性に優れたマルテンサイト系ステンレス鋼継目無鋼管の製造法
EP0445094A1 (en) High strength stainless steel
EP3778964B1 (en) Ferrite-based stainless steel sheet and production method thereof, and ferrite-based stainless member
KR20220143123A (ko) 고 파괴인성, 고강도, 석출 경화형 스테인리스 강
JPH0450366B2 (cs)
WO1987004731A1 (en) Corrosion resistant stainless steel alloys having intermediate strength and good machinability
JP2021050386A (ja) フェライト系ステンレス鋼及びフェライト系ステンレス鋼の製造方法
JP7166878B2 (ja) フェライト系ステンレス鋼板、およびその製造方法ならびにフェライト系ステンレス部材
WO2018002426A1 (en) Martensitic stainless steel and method for the manufacture
KR20240036621A (ko) 페라이트계 스테인리스강 및 그 제조 방법

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20121002