CZ282995B6 - Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel - Google Patents

Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel Download PDF

Info

Publication number
CZ282995B6
CZ282995B6 CZ93287A CZ28793A CZ282995B6 CZ 282995 B6 CZ282995 B6 CZ 282995B6 CZ 93287 A CZ93287 A CZ 93287A CZ 28793 A CZ28793 A CZ 28793A CZ 282995 B6 CZ282995 B6 CZ 282995B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
calcium carbonate
less
water
coagulation
wastewater
Prior art date
Application number
CZ93287A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ28793A3 (en
Inventor
Josef Ing. Csc. Šedivý
Jan Manoch
Original Assignee
Living, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Living, Spol. S R.O. filed Critical Living, Spol. S R.O.
Priority to CZ93287A priority Critical patent/CZ282995B6/cs
Publication of CZ28793A3 publication Critical patent/CZ28793A3/cs
Publication of CZ282995B6 publication Critical patent/CZ282995B6/cs

Links

Landscapes

  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)

Abstract

Způsob čištění odpadních vod z mytí vozidel a vod obdobného charakteru, jejichž zásadová neutralizační kapacita je nižší než 6 nmol.sup.-1.n. a kyselinová neutralizační kapacita nižší než 8 nmol.sup.-1.n., koagulací solemi železitými nebo hlinitými s flokulací anionickým vysokomolekulárním organickým flokulantem podle vynálezu spočívá v tom, že se na odpadní vodu působí mikrokrystalicým uhličitanem vápenatým o průměrném zrnění nižším než 30 .mi.m, před nebo po přídavku koagulačních solí, přičemž poměr uhličitanu vápenatého ke koagulační soli je 0,7 až 7,0, s výhodou 1,5 až 3,0, poté se odpadní voda s vysráženým kalem podrobí flokulaci organickým polymerem a upravená voda se vede do usazováku s výhodou tak, aby procházela sloupcem odsazeného kalu o výšce 0,2 až 2,5 m, při době zdržení nejméně 10 minut. Při vyšším znečištění se použije směs mikrokrystalického uhličitanu vápenatého a práškového aktivního uhlí. Vyčištěná voda po odsazení a filtraci na pískovém filtru se ve většině případů ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká čištění odpadních vod z mytí vozidel a vod obdobného charakteru, které jsou znečištěny především jemnými mechanickými nečistotami, ropnými látkami, případně tuky a povrchově aktivními látkami. Základním rysem těchto vod je nízká neutralizační kapacita. Způsob čištění by měl umožňovat opětovné využití vyčištěných vod při mytí.
Dosavadní stav techniky
Odpadní vody z mytí vozidel, letadel, zemědělské techniky a ostatní dopravní techniky, aoplachové vody z odmašťování a praní prádla ve velkoprádelnách (neobsahující fosfáty, zvláště katena-polyfosforečnany) mají zhruba neutrální reakci a koncentrace znečišťujících anorganických a organických látek je nízká.
Většinou se kjejich čištění využívá koagulace síranem železitým při neutralizaci hydroxidem sodným. Nejčastějším způsobem hydroseparace kalu byla flotace. Nevýhodou tohoto způsobuje, že snadno dochází k přealkalizaci čištěné vody a výsledkem je snížení čisticího efektu a vyšší zasolení vyčištěné odpadní vody. Při vyšším obsahu nerozpuštěných látek a nízkém přídavku koagulantu flotuje část vyloučeného kalu a zbytek odchází s čištěnou vodou. Při nízkém obsahu hydrofilních látek v čištěné vodě je proces koagulace málo účinný při odstraňování povrchově aktivních látek. Kromě toho nevýhodou je i technologická náročnost procesu hydroseparace vyloučeného kalu flotací.
Při čištění odpadních vod z mytí vozidel se používá koagulace síranem železitým nebo hlinitým. K neutralizaci se používá roztoku sody. Vyloučený kal se separuje pomocí lamelového usazováku a k dočišťování vody se využívá sorpce na filtru s granulovaným aktivním uhlím. Dočištěná voda se opětovně používá k procesu mytí. Vzhledem k malému zdržení vody v lamelovém usazováku může docházet k průniku vloček do vyčištěné vody, případně i ropných látek. Mechanické nečistoty a ropné látky podstatně snižují životnost granulovaného aktivního uhlí.
Provozně spolehlivým zařízením je čistírna, v níž se přidává práškové aktivní uhlí a koaguluje se částečně hydrolyzovaným chloridem hlinitým. K usazování vyloučených vloček dochází v kalové jímce apředčištěná voda se dočišťuje filtrací na pískovém filtru. Voda je recyklována. Nevýhodou této technologie je poměrně značná cena koagulantu a nedostatečné využití sorpční kapacity práškového aktivního uhlí.
Podstata vynálezu
Způsob čištění odpadních vod z mytí vozidel a vod obdobného charakteru, jejichž zásadová neutralizační kapacita je nižší než 6 mmol.l'1 a kyselinová neutralizační kapacita nižší než 8 mmol.l'1, koagulací solemi železitými nebo hlinitými a flokulaci anionickým vysokomolekulárním organickým flokulantem podle vynálezu spočívá v tom, že se na odpadní vodu působí mikrokrystalickým uhličitanem vápenatým o průměrném změní nižším než 30 pm, před nebo po přídavku koagulačních solí, vybraných ze skupiny, tvořené síranem hlinitým nebo železitým, přičemž hmotnostní poměr uhličitanu vápenatého ke koagulační soli je 0,7 až 7,0, s výhodou 1,5 až 3,0, poté se odpadní voda s vysráženým kalem podrobí flokulaci organickým polymerem a upravená voda se vede do usazováku s výhodou tak, aby procházela sloupcem odsazeného kalu o výšce 0,2 až 2,5 m, při době zdržení nejméně 10 minut.
- 1 CZ 282995 B6
Výhodou neutralizace uhličitanem vápenatým je zatěžování vyloučeného kalu (vyšší sedimentační rychlost) a i lepší sorpční vlastnosti mikrokrystalického uhličitanu vápenatého. Při vyšším znečištění vody organickými látkami, například tenzidy, lze přidávat kvodě směs uhličitanu vápenatého o průměrném změní nižším než 30 pm a práškového aktivního uhlí o změní nižším než 200 pm, a to v poměru 1 až 9, s výhodou 4 až 6. Reakční doba se pohybuje řádově v minutách. Poté se přidá anionický vysokomolekulámí organický flokulant v množství 0,5 až 3 mg.r1 a upravená voda se odvádí do usazováku (kalové nádrže) a to tak, aby tato voda procházela sloupcem odsazeného kalu o výšce 0,2 až 2,5 m při době zdržení 10 minut až dvě hodiny. Tímto se zvyšuje neutralizační efekt uhličitanu vápenatého i sorpční efekt práškového aktivního uhlí a proto se může při stejném čisticím efektu používat menší množství práškového aktivního uhlí. Po odloučení kalu v kalové jímce se vyčištěná voda dočišťuje filtrací na pískovém filtru a voda se recykluje.
Tuto technologii lze využít pro méně znečištěné vody, kdy dávka koagulantu nepřesáhne 300 mg.l'1 a zásadová neutralizační kapacita surové odpadní vody nepřesáhne 4 mmol.l’1 a kyselinová neutralizační kapacita hodnotu 6 mmol.l'1.
Výhodou popsaného způsobu čištění je především vyšší čisticí efekt při nižší spotřebě snadno dostupných koagulačních a sorpčních přípravků a vysoká sedimentační rychlost vytvářeného kalu. Při použití způsobu podle vynálezu není třeba kontrolovat a upravovat pH vyčištěné vody vzhledem k pufrovací schopnosti použitých činidel.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
K odpadní vodě z mytí osobních automobilů o CHSK 970 mg.l'1, obsahu anionaktivních tenzidů 12,0 mg.l'1, nerozpuštěných látek 350 mg.l'1, ropných látek 14,5 mg.l'1 apH 7,1, byl přidán uhličitan vápenatý o průměrném změní menším než 30 pm v množství 100 mg.l'1 a síran železitý v množství 35 mg.l'1 Po dvouminutovém promíchávání byl přidán anionický vysokomolekulámí organický flokulant. Dávka flokulantu byla 0,5 mg.l'1. Po krátkodobém promíchání (0,5 minut) byla upravená voda vedena do laboratorního usazováku tak, aby voda procházela vrstvou již usazeného kalu o výšce 0,25 m při době zdržení 20 minut. Hodnota pH po přídavku organického flokulantu byla 6,0 a po průchodu kalovým ložem 6,6. Po odsazení kalu byl obsah nerozpuštěných látek ve vyčištěné vodě 10,5 mg.l’1, anioaktivních tenzidů 8,4 mg.l'1 a ropných látek 1,5 mg.l'1.
Příklad 2
K odpadní vodě o stejném složení jako v příkladě 1 byla přidána směs uhličitanu vápenatého o průměrném změní nižším než 30 pm a práškového aktivního uhlí o změní 80 pm v poměru 5,0 v množství 100 mg.l'1. Ke koagulaci byl použit síran železitý v množství 35 mg.l'1. Po dvou minutách míchání byl přidán anionický vysokomolekulámí organický flokulant v množství 0,5 mg.l'1. Po krátkodobém promíchání (0,5 minuty) byla upravená voda vedena do laboratorního usazováku tak, aby voda procházela vrstvou již usazeného kalu o výšce 0,25 m při době zdržení 20 minut. Hodnota pH po přídavku organického flokulantu byla 6,0 a po průchodu kalovým ložem 6,6. Po odsazení kalu byl obsah nerozpuštěných látek ve vyčištěné vodě 9,1 mg.l'1, CHSK 165 mg.l'1, anioaktivních tenzidů 5,7 mg.l'1 a ropných látek 0,7 mg.l'1.
Průmyslová využitelnost
Navržený technologický postup lze využít při čištění málo znečištěných odpadních vod anorganickými a organickými látkami, kdy dávka koagulantu nepřesahuje 300 mg.l·1. Další podmínkou je, aby zásadová neutralizační kapacita surové vody byla nižší než 4 mmol.l·1 a kyselinová neutralizační kapacita nižší než 6 mmol.l·1. Těmto podmínkám odpovídají například odpadní vody z mytí vozidel, letadel, zemědělské a dopraví techniky, oplachové vody z odmašťování a z praní prádla ve velkoprádelnách, pokud neobsahují zvýšený podíl fosfátů, zvláště katena-polyfosforečnanů. Tyto vody jsou převážně znečištěny nerozpuštěnými látkami, tenzidy, tuky, ropnými látkami. Vyčištěné vody lze ve většině případů používat opětovně v provozu.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob čištění odpadních vod z mytí vozidel a vod obdobného charakteru, jejichž zásadová neutralizační kapacita je nižší než 6 mmol.l·1 a kyselinová neutralizační kapacita nižší než 8 mmol.l·1, koagulací solemi železitými nebo hlinitými a flokulací anionickým vysokomolekulárním organickým flokulantem, vyznačující se tím, že se na odpadní vodu působí mikrokrystalickým uhličitanem vápenatým o průměrném změní nižším než 30 pm, před nebo po přídavku koagulačních solí, vybraných ze skupiny, tvořené síranem hlinitým nebo železitým, přičemž hmotnostní poměr uhličitanu vápenatého ke koagulační soli je 0,7 až 7,0, s výhodou 1,5 až 3,0, poté se odpadní voda svysráženým kalem podrobí flokulaci organickým polymerem a upravená voda se vede do usazováku.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se na odpadní vodu působí společně s mikrokrystalickým uhličitanem vápenatým práškovým aktivním uhlím o změní nižším než 200 pm ve vzájemném hmotnostním poměru 1 až 9.
3. Způsob podle nároků 1 a2, vyznačující se tím, že se na odpadní vodu působí společně s mikrokrystalickým uhličitanem vápenatým práškovým aktivním uhlím ve vzájemném hmotnostním poměru 4 až 6.
4. Způsob podle nároků laž3, vyznačující se tím, že se upravená voda vede do usazováku přes sloupec odsazeného kalu o výšce 0,2 až 2,5 m při době zdržení nejméně 10 minut.
CZ93287A 1993-02-26 1993-02-26 Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel CZ282995B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ93287A CZ282995B6 (cs) 1993-02-26 1993-02-26 Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ93287A CZ282995B6 (cs) 1993-02-26 1993-02-26 Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ28793A3 CZ28793A3 (en) 1995-01-18
CZ282995B6 true CZ282995B6 (cs) 1997-12-17

Family

ID=5461496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93287A CZ282995B6 (cs) 1993-02-26 1993-02-26 Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ282995B6 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK1974806T3 (da) 2007-03-21 2012-01-09 Omya Development Ag Fremgangsmåde til rensning af vand
DE602007005093D1 (de) 2007-03-21 2010-04-15 Omya Development Ag Verfahren zur Beseitigung von endokrin wirksamen Verbindungen
PT1982759E (pt) 2007-03-21 2011-12-23 Omya Development Ag Carbonato de cálcio com superfície tratada e sua utilização no tratamento de água residual
PT2011766E (pt) 2007-06-15 2009-06-25 Omya Development Ag Carbonato de cálcio de reacção na superfície em combinação com um adsorvente hidrófobo para tratamento de água

Also Published As

Publication number Publication date
CZ28793A3 (en) 1995-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Semerjian et al. High-pH–magnesium coagulation–flocculation in wastewater treatment
CA3007903C (en) Recovery of phosphorus compounds from wastewater
JP4183741B1 (ja) 吸着・凝集方式の廃水処理剤
US5370800A (en) Method for removing metal compounds from waste water
KR101278230B1 (ko) 급속 응집ㆍ응결 침강제를 이용한 오폐수 중의 총인/총질소 제거방법 및 그 장치
US3226319A (en) Process of consolidating a voluminous, low solids content sludge
JP2002205077A (ja) 有機性汚水の処理方法及び装置
CZ282995B6 (cs) Způsob čištění odpadních vod, zejména z mytí vozidel
KR0168827B1 (ko) 유기성 폐수의 정화방법
EP0486574A4 (en) Improved sewage treatment process
JP3496773B2 (ja) 有機性汚水の高度処理方法及び装置
US7335309B1 (en) Method for removing metal compounds from waste water
JP2000301160A (ja) 界面活性剤を含む含油排水の処理方法
JP2002079004A (ja) 凝集方法
KR20030048735A (ko) 음식물쓰레기 침출수의 처리방법
JP3501843B2 (ja) 油分含有排水の処理方法
RU2034793C1 (ru) Способ очистки сточных вод от нефтепродуктов
KR101286838B1 (ko) 석탄침출폐수의 처리장치, 및 화학적 활성화처리법에 의한 석탄침출폐수의 정화방법
AU639710B2 (en) Improved sewage treatment process
US6117314A (en) Apparatus for removing metal compounds from waste material
Wang et al. Chapter 18: WASTE SLUDGE MANAGEMENT IN WATER UTILITIES
KR100281026B1 (ko) 탄산화법을 이용한 폐수 처리방법
KR20000063312A (ko) 고농도 오폐수 정화방법
RU2301777C1 (ru) Способ очистки сточных вод гальванических производств с использованием ферритизированного гальваношлама
JPH06269799A (ja) 汚泥の処理方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030226