CZ281604B6 - Způsob zjišťování hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob zjišťování hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ281604B6
CZ281604B6 CS9283A CS8392A CZ281604B6 CZ 281604 B6 CZ281604 B6 CZ 281604B6 CS 9283 A CS9283 A CS 9283A CS 8392 A CS8392 A CS 8392A CZ 281604 B6 CZ281604 B6 CZ 281604B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fertilizer
spreader
determined
values
value
Prior art date
Application number
CS9283A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernd Dr. Ing. Scheufler
Original Assignee
Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh U. Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25900321&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ281604(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE4105046A external-priority patent/DE4105046C2/de
Application filed by Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh U. Co. Kg filed Critical Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh U. Co. Kg
Publication of CS8392A3 publication Critical patent/CS8392A3/cs
Publication of CZ281604B6 publication Critical patent/CZ281604B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/08Broadcast seeders; Seeders depositing seeds in rows
    • A01C7/10Devices for adjusting the seed-box ; Regulation of machines for depositing quantities at intervals
    • A01C7/107Calibration of the seed rate
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C17/00Fertilisers or seeders with centrifugal wheels
    • A01C17/006Regulating or dosing devices
    • A01C17/008Devices controlling the quantity or the distribution pattern

Abstract

Pro různé druhy minerálních hnojiv se pomocí rozmetadla (2, 8) nejdříve pokusně změří hodnoty nastavení rozmetadla (2, 8) pro rozmetání do různé rozmetací a/nebo pracovní šířky pro různé množství hnojiva a tyto hodnoty se uloží do paměti počítače (7). Měření se provádí s malým množstvím zkušebního materiálu v rozmezí gramů až několika kilogramů. Přitom se zjišťuje alespoň jedna ze specifických hodnot hnojiva, jako je třecí a valivý odpor (B) a tím i úhel rozmetání, rychlost ve vznosu (G), čistá hustota (C), sypná hustota (E), spektrum velikosti zrn (D), chování proudu zrn (A) a/nebo sypný úhel (F). Ze zjištěné specifické hodnoty pro různé druhy minerálních hnojiv se odvozují hodnoty nastavení rozmetadla (2, 8). Zařízení k provádění tohoto způsobu obsahuje nosič dat, ve kterém jsou uloženy hodnoty nastavení rozmetadla (2, 8) pro různé druhy hnojiva, stanovené na základě specifických hodnot malého zkušebního množství hnojiva a alespoň jedno měřicí zařízení (11, 19, ŕ

Description

Způsob zjišťování hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv pro požadovanou šířku rozmetání a množství hnojivá určitého druhu a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zjišťování hodnot pro seřizováni rozmetadla minerálních hnojiv pro požadovanou šířku rozmetání a množství hnojivá určitého druhu, jakož i zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
V zemědělství se používá velké množství minerálních hnojiv a jejich používání je spojeno se značně vysokými náklady. Úkolem řešeni podle vynálezu je proto rozmetávat nákladná minerální hnojivá tak, aby mohly být hnojenými rostlinami optimálně využity.
Pro aplikaci minerálních hnojiv byla během doby vyvinuta nejrůznější rozmetací zařízení. Prosadila se zejména pneumatická a odstředivá rozmetadla hnojiv. Aby se minerální hnojivá rozmetávala pokud možno co nejúčelněji, je například u odstředivého rozmetadla třeba provést jeho určité nastaveni, jímž se zajistí pracovní šířka rozmetání, požadovaná pro určitý druh hnojivá. Problémem však je, že vlastnosti různých používaných hnojiv a vlastnosti jejich rozptylu silné kolísají, takže pro různé druhy hnojiv je vždy třeba korigovat nastavenou hodnotu rozmetávaného množství. Změna vlastnosti hnojiv je však pro zemědělce obtížně zj istitelná.
Zemědělství je úzce spojeno se životním prostředím. Stále se zvyšují požadavky na to, aby zemědělství neohrožovalo životní prostředí. V této souvislosti se také hovoří o příliš vysokých dávkách používaných minerálních hnojiv. Předávkování vede nejen k nadprodukci, ale představuje také nezanedbatelný faktor znečištěni životního prostředí. Navíc náklady na hnojení tvoří výraznou část celkových nákladů zemědělské výroby. Úkolem řešení tedy musí být takové hnojení, aby se jím dosahovalo přiměřeného výnosu bez zatěžování životního prostředí.
V současné době používají zemědělci metodu přihnojováni, to znamená, že ke stávajícímu množství živin v půdě postupně přidávají tolik minerálních hnojiv, aby se s jistotou dosáhlo očekávaného výnosu. Aplikuje se tedy větší množství hnojivá, než mohou rostliny skutečně spotřebovat, což nezbytné vede ke zvyšování zásoby hnojiv v půdě a ke zvýšenému vyplavování živin. Pro účinné rozdělení hnojivá při sníženém zatíženi životního prostředí je v první řadě třeba zajistit optimální nastavení rozmetadla pro příslušné hnojivo. U odstředivého rozmetadla je příslušné nastaveni závislé na požadovaném množství rozmetávaného hnojivá, na požadované šířce rozmetáni a na druhu minerálního hnojivá a jeho vlastnostech. Se zřetelem k množství rozmetávaného hnojivá a k požadované šířce rozmetáni lze rozmetadlo velmi jednoduše nastavit, pokud jsou známy druh a vlastnosti minerálního hnojivá. Problematika nastavováni rozmetacího ústrojí však spočívá ve změnách vlastností minerálních hnojiv. Fyzikální vlastnosti minerálního hnojivá, které rozhodujícím způsobem ovlivňuji nastaveni
-1CZ 281604 B6 rozmetadla, závisí na mnoha parametrech. Řada těchto vlastností, jako je spektrum velikosti zrna hnojivá, stav povrchu zrna, sypná hmotnost a čistá hmotnost, je ovlivňována výrobcem, popřípadě procesem, jímž se hnojivo vyrábí. Jiné vlastnosti, například obsah vlhkosti, jsou však ovlivňovány způsobem dopravy a skladování .
Jednou z možností, jak správné nastavit rozmetadlo, jsou rozmetací tabulky vydávané výrobci těchto strojů, ve kterých je uvedena řada hnojiv a pro né potřebné nastavení rozmetadla. Tyto tabulky jsou sestaveny se zřetelem k bezvadným druhům hnojiv a výrobci strojů je nákladné získávají od různých výrobců hnojiv, kteří pokusné rozmetávají tuny těchto hnojiv na zkušebních plochách.
Podle téchto rozmetacích tabulek, vydávaných výrobci hnojiv, může zemědělec nastavit stroj, pokud ovšem zná výrobce hnojivá, například ledku amonného s vápencem, který odebírá od určité firmy, a pokud je toto minerální hnojivo ještě v bezvadném stavu. Tomu tak však vždy není. V řadě případů totiž výrobce hnojivá spotřebiteli není znám, nebo hnojivo již není v bezvadném stavu.
V současné době má zemědělec možnost přezkoušet nastavení svého rozmetadla hnojiv na tak zvané mobilní zkušební stanici. To je jedna z možností, která však zemědělci není dostatečně využívána. Nadto je pomocí této mobilní zkušební stanice velmi obtížné správné stanovit nastavení stroje, pokud není znám výrobce hnojivá nebo pokud se stav minerálního hnojivá v porovnáni ke svému původnímu bezvadnému stavu výrazné změnil v důsledku dopravy a skladování.
Pro napravení tohoto nedostatku se nyní na zkušebních plochách výrobců strojů rozmetávají tuny hnojiv a po provedení mnoha zkoušek se teprve stanovuje optimální nastaveni rozmetadla. Tato metoda je velmi nákladná a časové náročná.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit jednoduchý způsob a pro tento způsob odpovídající zařízení, pomocí kterého by zemědělec jednoduše získal dostatečně jasnou informaci o tom, jak má rozmetadlo hnojiv nastavit pro rozmetání určitého hnojivá.
Tento úkol je vyřešen způsobem zjišťováni hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv pro požadovanou šířku rozmetáni a množství hnojivá určitého druhu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že pro různé druhy hnojiv se pomoci rozmetadla nejdříve pokusné změří hodnoty nastavení rozmetadla potřebné pro rozmetáni hnojivá do různé rozmetací a/nebo pracovní šířky pro různá množství hnojivá, a tyto hodnoty se uloží do paměti počítače, přičemž se toto měření provádí s malým množstvím zkušebního materiálu v rozmezí gramů až kilogramů tak, že se zjistí alespoň jedna ze specifických hodnot hnojivá, jako je jeho třecí a valivý odpor, a tím i úhel rozmetání, rychlost ve vznosu, čistá hustota a tedy měrná hmotnost, sypná hustota, spektrum velikosti zrn, chování proudu zrn a/nebo sypný úhel, potom se tato specifická hodnota, pokusné zjištěná pro různé druhy hnojiv, přiřazuje k příslušné hodnotě nastavení rozmetadla a ukládá se do nosiče
-2CZ 281604 B6 dat počítače, podle výsledků uvedených měření se také stanoví specifická hodnota hnojivá neznámých fyzikálních vlastností, a podle takto zjištěných vlastnosti se stanoví příslušná hodnota nastaveni rozmetadla hnojivá, uložená v nosiči dat počítače.
Podstatou zařízení podle vynálezu je, že obsahuje nosič dat, ve kterém jsou uloženy hodnoty pro nastavení rozmetadla pro různé druhy hnojiv, stanovené na základě specifických hodnot malého zkušebního množství v rozmezí gramů až kilogramů příslušného hnojivá, a alespoň jedno měřicí zařízení pro zjišťování alespoň jedné ze specifických hodnot hnojivá, jako je třecí a valivý odpor, rychlost ve vznosu, čistá hustota, sypná hustota, spektrum velikosti zrn, chování proudu zrn hnojivá a/nebo jeho sypný úhel.
U výhodného provedeni vynálezu je pomocí počítače současně možno zjistit ze specifických hodnot hnojivá také jeho očekávátelný rozptyl, tedy rozdělení zrn na předpokládané nebo žádané pracovní šířce, s očekávatelným koeficientem variace.
Vynález přitom předpokládá, že zjištěné hodnoty se dosadí do matematického vzorce, podle kterého se vypočtou hodnoty nastavení rozmetadla hnojivá. Pokud tedy byly nejdříve zjištěny specifické hodnoty hnojivá, lze z těchto hodnot, například pomocí jednoduchého výpočtu, tabulek nebo počítače, snadno zjistit, jak je třeba nastavit rozmetadlo hnojivá.
Podle vynálezu se aktuálně zjištění hodnoty hnojivá porovnávají s již dříve zjištěnými srovnávacími hodnotami a z výsledku porovnání lze odvodit hodnoty nastavení rozmetadla. Tak je tedy způsobem podle vynálezu možné pomoci velmi malého množství hnojivá, například 2 až 5 kg, bezpečné určit nastavení rozmetadla pro určité množství hnojivá. Není tedy již nutné rozmetávat několik tun hnojivá pro zjištění správného nastavení rozmetadla.
Přitom stačí zjištění alespoň jedné ze specifických fyzikálních hodnot hnojivá a na základě zjištěné specifické fyzikální hodnoty lze potom usoudit, jak je třeba nastavit rozmetadlo hnoj iva.
Při zjišťování hodnot pro nastaveni rozmetadla hnojivá praktickými rozmetacími zkouškami se postupuje tak, že se hnojivo rozmetává rozmetacím ústrojím a toto rozmetávané hnojivo se zachycuje zachycovacim ústrojím. Potom se zjistí příčné rozděleni hnojivá na šířce rozmetání a/nebo pracovní šířce rozmetadla a souběžně s tím se zkouškami stejného hnojivá, to je hnojivá stejné šarže, zjistí jeho specifická hodnota. Zjištěné specifické hodnoty každého druhu hnojivá se vždy porovnávají s hodnotami nastaveni rozmetadla, zjištěnými u hnojiv se stejnými specifickými hodnotami.
Specifickou hodnotou přitom muže být třecí a valivý odpor hnojivá, jeho rychlost ve vznosu, čistá hustota, sypná hustota, spektrum velikosti zrn, specifické chování proudu zrn a/nebo sypný úhel.
Nej jednodušším způsobem se zjisti specifické a odvozené hodnoty nastavení rozmetadla pro každé hnojivo se zřetelem k pracovní šířce a pro stejný druh hnojivá, tyto hodnoty se potom ukláda
-3CZ 281604 B6 ji do paměti počítače nebo se dosazuji do tabulky, přičemž se aktuálně zjištěné specifické hodnoty porovnávají s hodnotami uloženými v paměti nebo s hodnotami udanými v tabulce a pomocí této srovnávací metody se usuzuje, na jakou aktuální hodnotu je třeba nastavit rozmetadlo pro určité právě rozmetávané hnojivo.
Je-li třeba při zjišťování a výpočtu hodnot nastavení rozmetadla zjistit větší počet hodnot nastavení, vypočte počítač automaticky střední hodnotu, která se dostatečné přibližuje optimální hodnotě, aby se dosáhlo rovnoměrného rozdělováni a rozmetání hnojivá. Přídavné k těmto hodnotám nastavení rozmetadla udává počítač i očekávatelný profil rozptylu hnojivá s očekávatelným koeficientem variace s přesností + -2 %.
Zařízení podle vynálezu obsahuje alespoň jedno měřicí zařízení, jímž je zjistitelná alespoň jedna z fyzikálních specifických hodnot hnojivá.
Tímto způsobem a zařízením lze snadno zjistit rozmetací vlastnosti hnojivá, podle kterých lze na základě zkoušek provedených s malým množstvím hnojivá stanovit, jak je třeba co nejjednodušším způsobem nastavit rozmetadlo.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedeni vynálezu je zřejmé z připojených výkresů, kde na obr. 1 je schematicky znázorněno zjišťování a předávání hodnot pro nastaveni rozmetadla do počítače vzhledem k fyzikálním vlastnostem hnojivá určeného k rozmetání, na obr. 2 je schematicky znázorněno, jak se pomocí počítače zjišťuje hodnota nastavení rozmetacího zařízení vzhledem k fyzikálním vlastnostem hnojivá, na obr. 3 je pohled shora na rozmetací kotouč rozmetadla hnojivá znázorněného na obr. 2, na obr. 4 je princip zařízení pro zjišťováni chování vypouštěného proudu zrn hnojivá, na obr. 5 je rozložený pohled na zařízení na zjišťování třecího a valivého odporu hnojivá, na obr. 6 je perspektivní pohled na zařízení na zjišťování čisté hustoty hnojivá, na obr. 7 je perspektivní pohled na jednotlivé části zařízení podle obr. 6, na obr. 8 je perspektivní pohled na zařízení pro zjišťováni spektra velikosti zrn hnojivá, na obr. 9 je perspektivní pohled na zařízení na zjišťování sypné hustoty hnojivá, na obr. 10 je perspektivní pohled na zařízeni na zjišťováni sypného úhlu hnojivá a na obr. 11 je schematické znázornění zařízeni pro zjišťování rychlosti hnojivá ve vznosu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je graficky znázorněno, jak se zjišťují požadované údaje pro databanku. Na zkušební stanici 1 se zjišťují údaje pro nastavení rozmetadla 2 hnojiv pro každou pracovní šířku a každý druh hnojivá. Přitom se podle typu rozmetacího stroje stanoví výška nastavení rozmetacího ústrojí, úhel jeho nastavení a druh rozmetacích kotoučů, popřípadě také potřebný úhel nastaveni vrhacích lopatek a jejich délka, s cílem dosáhnout stejnoměrného rozmetání hnojivá do požadované pracovní šířky. Tyto údaje se ukládají do počítačové soustavy 4, jak je symbolicky znázorněno šipkou 2 zůstávají uloženy v paměti. Pro stanovení hodnot na
-4CZ 281604 B6 staveni rozmetadla 2 hnojivá pro různé pracovní šířky je třeba velkého množství hnojivá.
Dále se do paměti počítače ukládají zjištěné fyzikální hodnoty hnojivá. Ukládáni těchto hodnot do paměti je znázorněno obdélníky A, B, C, D, E, F, G a příslušnými šipkami. Symbol A představuje charakteristickou hodnotu chování proudu zrn hnojivá. Symbol B charakteristickou hodnotu jeho třecího a valivého odporu. Symbol C představuje charakteristickou hodnotu čisté hustoty hnojivá. Symbol D představuje spektrum velikosti jeho zrn a symbol E jeho sypnou hustotu, symbol F je charakteristická hodnota sypného úhlu hnojivá a symbol G představuje charakteristickou hodnotu rychlosti hnojivá ve vznosu.
Přes počítačovou soustavu 4 se tyto hodnoty jednotlivých hnojiv ukládají do databanky 6, což je znázorněno šipkou 5.
Šipky, provedené plnými čarami, symbolizují, že tyto specifické hodnoty hnojiv jsou podle současných poznatků zvláště důležité a mají proto být v každém případě uloženy do databanky 6. Pro různé stroje je účelné uložit do databanky 6 hodnotu A, jak je znázorněno šipkou s přerušovanou čarou.
Zjišťování fyzikálních vlastnosti hnojiv, představovaných symboly A až G, bude podrobně popsáno v další části popisu.
Přes paměť počítačové soustavy 4 se tedy databanka 6 obsazuje různými hodnotami nastavení rozmetadla pro určitý druh hnojivá, zjištěnými na zkušební rozmetávací stanici 1, a vytváří se vztah k charakteristickým fyzikálním vlastnostem hnojivá.
Jak je znázorněno na obr. 2, je možno podle všech nebo některých charakteristických vlastností hnojivá, daných symboly A až G, zjistit přes databanku 6 a počítač 7 hodnoty nastaveni stroje se zřetelem k požadované pracovní šířce rozmetáni příslušného hnojivá rozmetadlem 8, rozsáhlými zkouškami bylo prokázáno, že rozptylové vlastnosti hnojivá nejlépe vyjadřují zejména hodnoty jeho třecího a valivého odporu - symbol B, čisté hustoty - symbol C a spektra velikosti zrn - symbol D, jak je znázorněno šipkami provedenými plnou čarou, zatím co hodnota, udávající chování proudu zrn, je přídavnou hodnotou, jednoznačné udávající rozmetávané množství v závislosti na světlosti výpustného otvoru. Nastavováni množství hnojivá vypuštěného se zásobníku lze však u některých rozmetadel hnojiv provádět, jako dříve, také na základě známé zkoušky vypouštěného množství, pokud má rozmetadlo vhodné ústrojí pro regulaci vypouštěného množství. Stanovení hodnoty chováni proudu zrn hnojivá je zvláště významné u těch rozmetacích zařízeni, u nichž je provedení vypouštécí zkoušky obtížné.
Zjišťováni seřizovačích hodnot pro rozmetadlo hnojiv, jako jsou výška ustaveni, úhel nastavení, seřízení úhlu nastavení vrhacich lopatek a jejich polohy, volba nebo otáčky rozmetacích kotoučů, se tedy provádí tak, že se s relativné malým množstvím, například 2 až 5 kg hnojivá, na příslušném zařízeni stanoví charakteristické hodnoty třecího a valivého odporu, čisté hustoty a spektra velikosti zrn. Takto zjištěné hodnoty se potom vkládají do počítače 7. Počítač 7 srovnává tyto aktuálně udané hodnoty s charakteristickými hodnotami uloženými v databance 6 a s daty
-5CZ 281604 B6 obsaženými v jeho paměti a zjišťuje tak aktuální hodnoty nastavení rozmetadla 8 hnojivá. Na základě těchto údajů, stanovených počítačem 7, například v písemném záznamu 91, je potom možno rozmetadlo 8 správně nastavit. Podle těchto údajů je například možno nastavit i vrhací lopatky 9 rozmetaciho kotouče 10, z nichž jeden je znázorněn na obr. 3.
Současně může být v záznamu 91, přídavné k údajům nastavení, uveden očekávatelný profil rozptylu vzhledem k očekávatelnému koeficientu variace s přesností + - 2 %. Tímto způsobem získá uživatel rozmetadla hnojiv přesné údaje o očekávátelném rozptýlení hnojivá, a to na základě zjištěných fyzikálních vlastností hnojivá, čímž současné získá i údaje pro správné nastavení rozmetadla.
Podrobnější vysvětlení následuje:
Nejdříve je třeba popsat způsoby a zařízení pro zjišťování charakteristických fyzikálních vlastností různých hnojiv.
Měření, zjišťující, jak se chová proud zrn hnojivá, dává jednoznačnou informaci o vypouštění množství hnojivá při určité poloze dávkovacího šoupátka rozmetadla. Je zde jednoznačná lineární spojitost mezi rozmetávaným množstvím, a tím, jak se chová proud zrn hnojivá. Z výsledků měření chování proudu zrn minerálního hnojivá tedy vyplývá, že tato vlastnost má při určitém nastavení šoupátka přímý vliv na rozmetávané množství hnojivá. Chování hnojivá při prouděni se zjišťuje měřicím zařízením 11, schematicky znázorněným na obr. 4. Toto měřicí zařízeni 11 sestává z neznázorněného podstavce, na němž je uložena nádoba 12. která je na spodní straně uzavřena dnem ,13. Dno 13 je opatřeno kruhovým výpustným otvorem 14 oteviratelným a zavíratelným pomoci šoupátka 15. Toto šoupátko 15 je ovládáno pístem uloženým ve válci 16., který je spojen s elektrickým ovládacím ústrojím 17. Po naplnění nádoby 12 hnojivém, jehož chování při proudění se má zjistit, se pomocí elektrického ovládacího ústrojí 17 otevře výpustný otvor 14.. Po uplynutí stanovené doby se výpustný otvor 14 šoupátkem 15 opět uzavře. Hnojivo, které propadlo do jímadla 18. se zváží. Výsledkem tohoto postupu je zjištění množství hnojivá v g/sec proudícího z výpustného otvoru 14 za časovou jednotku. Tato hodnota proudění hnojivá je charakteristickou hodnotou pro každý druh hnojivá a ukládá se do databanky 6 počítače 7. Kromě toho lze podle potřeby pomoci odpovídajícího přepočtu, jehož postup bude později vysvětlen, bezprostředně usoudit, jak je třeba nastavit dávkovači šoupátko rozmetadla hnojivá.
Pomoci dalšího měřicího zařízení 19, znázorněného na obr. 5, je možno stanovit úhel rozmetání hnojivá rozmetacím kotoučem 20. jakož i parametry třecího a valivého odporu hnojivá na tomto rozmetacím kotouči 20 a na vrhacich lopatkách 9. Odpovídajícím jemným odstupňováním rozdělení segmentových komor 21, uspořádaných pod rozmetacím kotoučem 20, se získají jednoznačné údaje o chování kteréhokoliv druhu hnojivá na rozmetacím kotouči 20 a na vrhacich lopatkách 9.
Toto druhé měřicí zařízení 19 na měření úhlu rozmetáni hnojivá sestává z válcového pouzdra 22., které je u použitého zkušebního provedení rozděleno v rozestupu 10’ na vějířovité segmentové komory 21. Jemnějším rozdělením segmentových komor, například
-6CZ 281604 B6 v rozestupu 5’, se dosáhne ještě přesnějších výsledků. Segmentové komory 21 jsou ve spodní části zaústěny do výsypek 23 ♦ Pod výsypkami 23 je uspořádán otočný věnec 24, v němž jsou v odpovídajícím rozestupu upraveny kalíšky 25, jejichž úkolem je zachycovat minerální hnojivo. Tyto kalíšky 25 jsou na spodní straně uzavřeny neznázorněným otočným šoupátkem. Vyprazdňování kalíšků 25 se provádí ručním pootáčenim věnce 24. Neznázorněné otevírací ústroji otevírá vždy jedno otočné šoupátko. Minerální hnojivo potom vypadne na neznázornénou váhu uspořádanou pod otočným věncem 24,. Ve střední části válcového pouzdra 22 je uložen pohonný hřídel 26 rozmetacího kotouče 20., který je stejný jako rozmetací kotouč 10 rozmetadla 8 hnojivá. Rozmetací kotouč 20 je snadno vyměnitelný. Nasune se na pohonný hřídel 26 a zajistí se neznázorněným šroubem. Je poháněn neznázorněným elektromotorem. Počet otáček rozmetaciho kotouče 20 je shodný s počtem otáček rozmetacich kotoučů 10 rozmetadla 2. a 8. hnojiv, znázorněných na obr. 1 a 2.
Toto druhé měřicí zařízení 19 pro stanovení úhlu rozmetání hnojivá je uzavřeno snímatelným víkem 27, na němž je upravena násypka 28 pro minerální hnojivo, které se má ověřovat, a otevírací ústrojí 29, odpovídající co tvaru a uspořádání výpustnému ústrojí rozmetacího ústrojí rozmetadla hnojiv, takže jsou zde stejné geometrické poměry tohoto měřicího zařízení 19 pro stanovení úhlu rozmetání, jako u rozmetadla 2. a 8 podle obr. 1 a 2.
Měření se provádí takto:
Do násypky 28 druhého zařízení 19 pro stanoveni úhlu rozmetam se nasype 1 dmJ minerálního hnojivá. Potom se zapne elektromotor pohánějící rozmetací kotouč 20. Otevře se šoupátko otevíracího ústrojí 29 ve snímatelném víku 27, potom minerální hnojivo padá na rozmetací kotouč 20, jehož vrhacími lopatkami 9 je vrháno do jednotlivých výsypek 23. Po úplném vyprázdněni násypky 28 se elektromotor vypne. Potom se snímatelné víko 27 sejme a pokud je třeba, hnojivo, které ulpělo na okrajových hranách segmentových komor 21, se do nich opatrně přehrne. Potom se provádí vážení. Otočný věnec 24 se pootočí natolik, aby otevírací ústrojí jednoho kalíšku 25 otevřelo příslušný otvor a minerální hnojivo, obsažené v tomto kalíšku 25, se vysypalo na váhu. Množství hnojivá se zváží a zaznamená. Potom se tento postup opakuje tak dlouho, až se všechny kalíšky 25 vyprázdni. Výsledek tohoto měření se potom vyhodnotí odpovídajícím programem počítače.
Výsledné zjištěni o rozděleni celkového množství hnojivá a četnosti jeho zrn potom jednoznačně udává, jak se hnojivo chová na vrhací lopatce 9 vzhledem ke svému třecímu a valivému odporu. Takto zjištěná hodnota se ukládá do databanky 6, jak je znázorněno na obr. 1.
Čistá hustota je důležitou charakteristickou hodnotou minerálních hnojiv. Ve spojeni s rychlostí ve vznosu a se spektrem velikosti zrn lze z tohoto údaje také zjistit spojitost s chováním zrn minerálního hnojivá ve vzdušném proudu. Měřeni rychlosti ve vznosu, které bude dále popsáno a je poměrné nákladné, je možno nahradit jednoduchým měřením čisté hustoty a spektra velikosti zrn.
-7CZ 281604 B6
Měřeni čisté hustoty se provádí ještě dalším, třetím měřicím zařízením 30., znázorněným na obr. 6 a 7. Toto třetí měřicí zařízeni 30 obsahuje válec 31, který má například vnitřní průměr 40 mm, vnější průměr 100 mm a výšku 150 mm. Dále obsahuje píst 32 o vnějším průměru 40 mm a délce 150 mm.
Měření se provádí takto:
Do válce 31 se nasype 100 g minerálního hnojivá 33.. Potom se do válce 31 zasune píst 32. Válec 31 s pístem 32 se vloží do pracovního prostoru neznázorněného lisu a na píst 32 se působí silou například 50 000 N. Touto vysokou silou se minerální hnojivo 33 komprimuje do tvaru tuhého válečku 33, znázorněného na obr. 7. Bylo zjištěno, že při vyvinutí uvedené vysoké síly, se z tohoto tuhého válečku 33 minerálního hnojivá vytlačil všechen vzduch, takže je možno na základě hmotnosti, výšky a průměru tohoto tuhého válečku 33 přesně zjistit čistou hustotu hnojivá. Tato hodnota čisté hustoty se potom ukládá do databanky 6.
Pomocí nátřasného zařízení 34, znázorněného na obr. 8, je možno zjišťovat spektrum velikosti zrn. Spektrum velikosti zrn je velmi významnou charakteristickou hodnotou hnojivá. Jak bylo ověřeno zkouškami, jsou rozdíly této hodnoty u různých druhů minerálních hnojiv a u různých jakosti velmi zřetelné. Rozloženi velikosti zrn představuje jednoznačnou charakteristiku hnojivá. Jak ukázaly provedené zkoušky, rozloženi velikosti zrn sice nemá přímou souvislost s chováním zrn při tření na vrhací lopatce 9 a s chováním hnojivá v proudů vzduchu, nepřímo však lze zjistit spojitost mezi rychlostí ve vznosu a čistou hustotou, jakož i mezi rozložením velikosti zrn a jejich chováním v proudu vzduchu. Je tedy možné nahradit charakteristickou hodnotu rychlosti ve vznosu použitím jednoduše zjistitelného rozložení velikosti zrn ve spojení s jejich také jednoduše zjistitelnou čistou hustotou.
Zjištěni rozloženi velikosti zrn se provádí podle normy DIN ISO 8397. Pevná hnojivá a meliorační prostředky, sítová analýza (1989). V této normě DIN jsou uvedeny i potřebné přístroje.
Na obr. 8 je znázorněn nátřasný stroj 34 s nasazenými zkušebními síty 35 až 44, která mají jmenovitou světlost ok 0,5 mm, 1 mm, 1,5 mm, 2 mm, 2,5 mm, 3,15 mm, 4 mm, 4,5 mm a 5 mm podle normy ISO 5650. V nátřasném stroji 34 jsou upraveny časové spínací hodiny, takže není třeba používat stopky. Nátřasný stroj 34 umožňuje nastavení intenzity kmitání a délky intervalů kmitů.
Rozložení velikosti zrn se zjišťuje takto:
Zkušební síta 35 až 44 se nasadí na nátřasný stroj 34 podle velikosti ok, počínaje nejmenšími, která se nasazuji zdola. Potom se na nejvýše uložené horní zkušební síto 44 nasype 100 g zkoušeného minerálního hnojivá. Množství 100 g má tu velkou výhodu, že vážená množství u jednotlivých zkušebních sít 35 až 44 lze ihned stanovit v procentech, bez dalšího přepočtu. Na horní zkušební síto 44 se potom nasadí víko 45. Doba střásání se potom podle normy DIN ISO 8397 nastaví na 10 minut. Po uplynutí nastavené doby se přesně odváží množství zrn hnojivá, které zůstalo na každém ze zkušebních sít 35 až 44 . a to s přesnosti 0,1 g. Částice, kte
-8CZ 281604 B6 ré ulpély v okách, se odstraní měkkým kartáčem. Takto získané výsledky se zanesou do tabulky.
Tento postup se opakuje třikrát. Potom se provede vyhodnocení střední hodnoty každého zkušebního síta. Pomocí programu se potom zjišťuje četnost zrn a součtová četnost, představovaná průměrem zrn. Charakteristická hodnota se stanoví tam, kde křivka součtové četnosti dosahuje značky 50 %. Kromě toho se definuje tak zvaná hodnota K. Tato hodnota K je procentní mírou hmotnosti zrn ležící v rozmezí 0,8 středního průměru a 1,2 středního průměru. Tato hodnota se uloží do databanky 6.
Na obr. 9 je znázorněno ještě další, páté měřicí zařízení 46 na zjišťování sypné hustoty. Sypná hustota je charakteristickou hodnotou, která se zjišťuje velmi jednoduše.
Zejména velké a střední rozdíly mezi jednotlivými minerálními hnojivý lze zjišťovat a charakterizovat na základě jejich sypné hustoty. Pro zjišťování sypné hustoty slouží například trubice 47 z plexiskla, která má například průměr 25 mm a délku 237 mm, takže její vnitřní objem je přesné 1 dm3. Pomoci neznázorněné násypky se minerální hnojivo vsype do této trubice 47 a tato se naplní až po okraj. Obsah trubice 47 se zváží a tak se zjistí sypná hustota v g na cm3. Pokud je třeba, může být tato hodnota uložena do databanky 6.
Pomocí šestého měřicího zařízení 48, znázorněného na obr. 10, se zjišťuje sypný úhel, který udává hodnotu vzájemného tření zrn hnojivá.
Sypný úhel se zjišťuje na zařízení v klidovém stavu. Sypný úhel může dávat informaci o hnojivu, představující čistě srovnávací hodnotu. Šesté měřicí zařízení 48 sestává z obdélníkové nádoby 49 s průhlednou čelní stěnou 50. V této obdélníkové nádobě 49 jsou uspořádány dva plechové prvky 51, vytvářející násypku 52. Za účelem zjištění sypného úhlu se do násypky 52 nasypou 2 dm3 minerálního hnojivá. Minerální hnojivo proudí spodním výpustným otvorem 53 násypky 52 na dno 54,, kde se vytvoří násypný kužel 55. Specifická hodnota sypného úhlu se zjišťuje jednoduchým měřením výšky a šířky násypného kužele 55. Podle potřeby může být i tato hodnota uložena do databanky 6.
Na obr. 11 je znázorněno sedmé měřicí zařízení 56, jímž je možno zjišťovat rychlost pohybu zrn hnojivá ve vznosu. Rychlost ve vznosu dává přesnou informaci o chování zrn minerálního hnojivá ve vzdušném proudu. Toto chování má významný vliv na rozptyl minerálního hnojivá. Zjišťování rychlosti ve vznosu je značně náročné. Rychlost vznášení je ovlivňována čistou hustotou, spektrem velikosti zrn a tvarem zrn. Rozsáhlými zkouškami bylo zjištěno, že rychlost vznášení má lineární souvislost s čistou hustotou a se středním průměrem zrn. Sedmé měřicí zařízení 56 sestává ze sacího ústrojí 57, potrubí 58, prvého šoupátka 59 a druhého šoupátka 60, clony 61 podle normy DIN 1952, cyklónu 62, potrubí 63, skleněné nádoby 64, potrubí 65, průhledného potrubí 66 a ze snímáte lného síta 67. Dále je třeba použít dvou barometrů a váhy pro zjišťování rychlosti ve vznosu.
-9CZ 281604 B6
Měření rychlosti zrn hnojivá ve vznosu se provádí takto:
Nejdříve se na snímatelné síto 67 nasype 200 g minerálního hnojivá. Snímatelné síto 67 se upevní pod svislým průhledným potrubím 66. Přitom jsou obě šoupátka 59 a 60 uzavřena. Zapne se elektricky poháněné sací ústrojí 57 a potom se zcela otevře první šoupátko 59. Potom se pomocí neznázorněné kliky pozvolna otevře druhé šoupátko 60. Po několika otáčkách kliky dojde v minerálním hnojivu, uloženém na snímatelném sítu 62, k pohybu. Po dalším otáčení kliky se začnou odsávat první zrna hnojivá, která se v cyklónu 62 zachycuji a potom padají do skleněné nádoby 64. V průhledném potrubí 66 lze pozorovat chování minerálního hnojivá při vznosu ve vzdušném proudu.
Po odloučení asi 5 % množství hnojivá ze snímatelného síta 67 se snímá první měřicí bod. Za tímto účelem se pomocí jednoho barometru změří tlak před clonou 61 a druhým barometrem tlak za clonou 61 ve směru proudění a zjistí se tlakový rozdíl. Potom se zcela uzavře první šoupátko 59. V potrubí je nyní opět tlak okolního prostředí. Minerální hnojivo, které se vznášelo v potrubí 65 a v průhledném potrubí 66, spadne opět na snímatelné síto 67. Hnojivo, zachycené ve skleněné nádobě 64., se zváží a potom se opět nasype na snímatelné síto 67. Potom se první šoupátko 59 pozvolna znovu otevře. Minerální hnojivo, které se již předtím odloučilo, se nyní odsává proudem vzduchu a znovu se odlučuje v cyklónu 62. Druhé šoupátko 60 se pozvolna otevírá dále, až se odloučí dostatečné množství minerálního hnojivá, aby bylo možno sejmout druhý měřici bod. Tímto způsobem se u každého druhu minerálního hnojivá snímá 10 až 15 měřicích bodů. Ze změřených hodnot tlaku se stanoví příslušná hodnota rychlosti zrn ve vznosu podle normy DIN 1952. Z průběhu křivek těchto hodnot se potom stanoví střední hodnota rychlosti ve vznosu. Střední hodnota rychlosti ve vznosu se definuje jako rychlost, při které se cyklónem 62 odloučilo 50 % minerálního hnojivá. Pokud je třeba, ukládá se potom tato hodnota do databanky 6.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ N Á R
    OKY rozmetadla a množství se t í nejdříve pokusné změří minerálních hnojivá urin, že pro seřizování rozmetání u j í c i rozmetadla potřebné pro rozmetání hnojivá do šířky pro různá množství hnopočítače, přičemž se materiálu se zjistí alespoň jedna je jeho třecí a valivý rychlost ve vznosu (G), hustota (E), až kilogramů tak, že hodnot hnojivá, jako úhel rozmetání (B), tedy měrná hmotnost (C), sypná
    1. Způsob zjišťování hodnot pro hnojiv pro požadovanou šířku čitého druhu, vyznač různé druhy hnojiv se pomocí hodnoty nastavení rozmetadla různé rozmetaci a/nebo pracovní jíva, a tyto hodnoty se uloží do paměti toto měřeni provádí s malým množstvím zkušebního v rozmezí gramů ze specifických odpor, a tím i čistá hustota a spektrum velikosti zrn (D), chování proudu zrn (A) a/nebo sypný úhel (F), potom se tato specifická hodnota (A), (B), (C), (D), (E), (F), (G) pokusné zjištěná pro různé druhy hnojivá, přiřazuje k příslušné hodnotě nastavení rozmetadla a ukládá se
    -10CZ 281604 B6 do nosiče dat počítače, podle výsledků uvedených měření se také stanoví specifická hodnota hnojivá neznámých fyzikálních vlastností, a podle takto zjištěných vlastností se stanoví příslušná hodnota nastavení rozmetadla hnojivá, uložená v nosiči dat počítače.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že zjištěné specifické hodnoty (A), (B), (C), (D), (E), (F), (G) a jejich prostřednictvím stanovené hodnoty nastavení pracovní šířky rozmetadla se pro jednotlivé druhy hnojivá ukládají do paměti počítače nebo se zaznamenají do tabulek, potom se aktuálně zjištěné specifické hodnoty porovnávají s takto již zachycenými hodnotami a na základě provedeného porovnání se stanoví aktuální hodnoty nastaveni rozmetadla pro rozmetávané hnoj ivo.
  3. 3. Způsob podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na základě zjištěných specifických hodnot hnojivá počítač zjišťuje a/nebo udává očekávatelné rozptýlení hnojivá na potřebné pracovní šířce jeho rozptylu.
  4. 4. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že při výpočtu většího počtu možností nastavitelných hodnot pro seřízení rozmetadla počítač automaticky vypočte střední hodnotu jeho nastaveni k dosažení optimálního a rovnoměrného rozptylu hnojivá.
  5. 5. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že počítač udá očekávatelný rozptyl hnojivá s očekávatelným koeficientem variace.
  6. 6. Zařízeni k provádění způsobu podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že obsahuje nosič dat, ve kterém jsou uloženy hodnoty pro nastavení rozmetadla pro různé druhy hnojiv, stanovené na základě specifických hodnot malého zkušebního množství v rozmezí gramů až kilogramů příslušného hnojivá, a alespoň jedno měřicí zařízeni (11,19,30, 34,46,48,56) pro zjišťování alespoň jedné ze specifických hodnot hnojivá, jako je jeho třecí a valivý odpor (B), rychlost ve vznosu (G), čistá hustota (C), sypná hustota (E), spektrum velikosti zrn (D), chováni proudu zrn hnojivá (A) a/nebo sypný úhel (F).
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že zařízení pro měřeni spektra velikosti zrn (D) je nátřasný stroj (34), v němž jsou uspořádána zkušební síta (35 až 44) s oky různých velikosti.
  8. 8. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že zařízení na zjišťování chováni proudu zrn hnojivá (A) je měřicí nádoba (12) s výpustným otvorem (14) ve dné (13).
CS9283A 1991-01-18 1992-01-13 Způsob zjišťování hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ281604B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4101367 1991-01-18
DE4105046A DE4105046C2 (de) 1991-01-18 1991-02-19 Meßvorrichtung zur Ermittlung des Reibrollverhaltens von Düngerkörnern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS8392A3 CS8392A3 (en) 1992-09-16
CZ281604B6 true CZ281604B6 (cs) 1996-11-13

Family

ID=25900321

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS9283A CZ281604B6 (cs) 1991-01-18 1992-01-13 Způsob zjišťování hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv a zařízení k provádění tohoto způsobu
CS96286A CZ281851B6 (cs) 1991-01-18 1992-01-13 Způsob nastavování dávkovačů rozdělovacího stroje a zařízení k provádění tohoto způsobu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS96286A CZ281851B6 (cs) 1991-01-18 1992-01-13 Způsob nastavování dávkovačů rozdělovacího stroje a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0567495B2 (cs)
AT (1) ATE120609T1 (cs)
CZ (2) CZ281604B6 (cs)
DE (1) DE59201845D1 (cs)
DK (1) DK0567495T4 (cs)
PL (1) PL168549B1 (cs)
RU (1) RU2104629C1 (cs)
WO (1) WO1992012620A1 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995024823A1 (de) * 1994-03-15 1995-09-21 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Verfahren zur ermittlung von einstelldaten für einen schleuderdüngerstreuer
NL9400486A (nl) * 1994-03-28 1995-11-01 Maasland Nv Werkwijze voor het verspreiden van materiaal, zoals kunstmest of zaad.
DE19749221C2 (de) 1997-11-07 2000-11-30 Rauch Landmaschfab Gmbh Vorrichtung zum Bestimmen der physikalischen Eigenschaften von Dünger
DE10237539B4 (de) * 2002-08-16 2013-05-29 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Schleuderdüngerstreuer
DE102004025758A1 (de) * 2004-05-26 2005-12-22 Rabe Agrarsysteme Gmbh & Co. Kg Pneumatische Verteilmaschine mit fördergutspezifischer Gebläseeinstellung
RU2477597C2 (ru) * 2011-05-13 2013-03-20 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Самарская государственная сельскохозяйственная академия" Способ дифференцированного внесения минеральных удобрений при уборке зерновых культур
US9232690B2 (en) * 2012-11-13 2016-01-12 Cnh Industrial Canada, Ltd. Aircart with integrated fertilizer blending
DE102014103963A1 (de) 2014-03-24 2015-09-24 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zum Bestimmung der Korngröße eines Düngers
DE102015106486A1 (de) 2015-04-28 2016-11-03 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Überprüfung der Eignung von auszustreuenden granulierten Mineraldünger
DE102018129710A1 (de) * 2018-11-26 2020-05-28 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Bestimmen von Einstellparametern für eine landwirtschaftliche Streumaschine
RU2748068C1 (ru) * 2020-11-02 2021-05-19 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный агроинженерный центр ВИМ" (ФГБНУ ФНАЦ ВИМ) Лабораторный стенд для исследования физико-механических свойств различных видов твердых минеральных удобрений и рабочих органов разбрасывателей центробежного типа

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3217010C2 (de) * 1982-05-06 1984-10-18 Franz 8623 Staffelstein Kirchberger Fahrbarer Kultiviergutverteiler
DE3310424C2 (de) * 1983-03-23 1986-10-09 Rauch Landmaschinenfabrik GmbH, 7573 Sinzheim Vorrichtung zum Ausbringen von Schüttgut, wie Dünger, Saatgut od.dgl.
US4693122A (en) * 1986-02-18 1987-09-15 Griffith Charles A Method and apparatus for calibrating a material-spreading applicator
DE3641080C2 (de) * 1986-12-02 1994-05-19 Amazonen Werke Dreyer H Schleuderdüngerstreuer
NL8702289A (nl) * 1987-09-25 1989-04-17 Lely Nv C Van Der Machine voor het verspreiden van materiaal.
NL8702290A (nl) * 1987-09-25 1989-04-17 Lely Nv C Van Der Meetinrichting voor een machine voor het verspreiden van materiaal.
NL9000139A (nl) * 1990-01-19 1991-08-16 Lely Nv C Van Der Inrichting voor het verspreiden van strooibaar materiaal.

Also Published As

Publication number Publication date
DK0567495T3 (da) 1995-09-04
WO1992012620A1 (de) 1992-08-06
RU2104629C1 (ru) 1998-02-20
EP0567495A1 (de) 1993-11-03
CS8392A3 (en) 1992-09-16
DK0567495T4 (da) 2001-06-18
EP0567495B1 (de) 1995-04-05
DE59201845D1 (de) 1995-05-11
CZ28696A3 (en) 1996-08-14
CZ281851B6 (cs) 1997-02-12
EP0567495B2 (de) 2001-01-17
PL168549B1 (pl) 1996-02-29
ATE120609T1 (de) 1995-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281604B6 (cs) Způsob zjišťování hodnot pro seřizování rozmetadla minerálních hnojiv a zařízení k provádění tohoto způsobu
US7461566B2 (en) Method of segregation testing a mixture of particulate solids
CA2327599C (en) Dispensing measured quantities of materials for mixing into a larger batch
US5583304A (en) Apparatus and method for testing powder properties
DE4105046C2 (de) Meßvorrichtung zur Ermittlung des Reibrollverhaltens von Düngerkörnern
CN107572016B (zh) 直落式多组份物料下料装置及其控制器
El Fawal et al. Study on physical and engineering properties for grains of some field crops
El-Emam et al. Determination of some engineering properties of Jojoba granular matter [Simmondsia chinensis]
Parish TECHNICAL NOTES: THE EFFECT OF SPREADER FILL LEVEL ON DELIVERY RATE
Krupicka et al. Measurement of electrical conductivity of fertilizer NPK 20-8-8
Kumar et al. Design and laboratory test of a seed metering device of sowing soyabean seeds
IM et al. Design and performance evaluation of multi-germ beet-seeds grading machine
Jafari et al. Comparison of coefficient of variation with non-uniformity coefficient in evaluation of grain drills
US2579228A (en) Apparatus for separating particles of different densities
Al-Mallahi et al. Monitoring the flow of seeds in grain drill using fiber sensor
RU2748068C1 (ru) Лабораторный стенд для исследования физико-механических свойств различных видов твердых минеральных удобрений и рабочих органов разбрасывателей центробежного типа
DABOUL Control in seed metering device for sowing equipment
AU636291B2 (en) An apparatus for sowing seed
Svensson Mass flow from the studded roller feeder
US2684841A (en) Weight measuring instrument
Allen et al. Sampling of powders
Kumbar et al. Determination of Physical and Mechanical Properties of Garlic Cloves to Develop Cup Type Metering Mechanism for Battery Operated Garlic Clove Planter
AP152A (en) An apparatus for sowing seed
JPH11118584A (ja) 米穀用の計量袋詰め機
Kalantari Evaluating grain flow from different discharge gates of a grain seeder

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020113