Přihlášeným předmětem je zařízení k přívodu plynného paliva do sacích kanálů motoru, opatřených sacími ventily, jejichž dříky, kluzně uložené ve vodítkách, uspořádaných v hlavách válců, jsou na části své délky, nacházející se ve vodítkách, opatřeny obvodovým zahloubením, omezeným dolní a horní hranou, přičemž stěnou vodítka prochází alespoň jeden přívodní otvor, spojený s tlakovým zdrojem plynného paliva.
Kromě nej častěji používaného přívodu plynného paliva do sacího systému motoru pomocí směšovače je známý i přívod plynného paliva do sacích kanálů využitím sacího ventilu a jeho vodítka. K tomu účelu je vodítko opatřeno jednak přívodními otvory, procházejícími jeho stěnou a spojenými přes šikmý otvor v hlavě válce s tlakovým zdrojem plynného paliva, a jednak podélnými drážkami, které vedou od úrovně přívodních otvorů až ke konci vodítka, který zasahuje do sacího kanálu. Podélné drážky jsou ve směru obvodu vodítka umístěny mezi přívodními otvory a jejich spojení s přívodními otvory je v klidové poloze sacího ventilu, tj. při jeho dosednutí do sedla, přerušeno dříkem sacího ventilu. Dřík ventilu je opatřen obvodovým zahloubením, které v klidové poloze leží nad úrovní přívodních otvorů. Při zdvihu sacího ventilu obvodové zahloubení přechází do oblasti přívodních otvorů, které tím propojí s podélnými drážkami. Plynné palivo vstupuje do sacího kanálu, kde se mísí s nasávaným vzduchem a tato směs postupuje do válce. Po dosednutí sacího ventilu do sedla je spojení přívodních otvorů s podélnými drážkami pomoci dříku sacího ventilu opět uzavřeno. Tím je ukončen i přívod plynného paliva do sacího kanálu.
Nevýhoda známého uspořádání spočívá hlavně v tom, že uzavírací místo mezi tlakovým prostorem plynného paliva a sacím kanálem je uspořádáno až v místě vzdáleném od místa vstupu plynného paliva do nasávaného vzduchu. Tím při zdvihu sacího ventilu vzniká při spojení tlakového prostoru plynného paliva se sacím kanálem zpoždění v přívodu plynného paliva do nasávaného vzduchu, dané tím, že plynné palivo musí při každém zdvihu sacího ventilu nejprve zaplnit obvodové zahloubení v dříku ventilu, potom postupuje podélnými drážkami ve vodítku a pak teprve vstupuje do sacího kanálu, tj. do nasávaného vzduchu. Další nevýhodou známého uspořádání je, že neumožňuje úpravu zařízení ve smyslu regulace množství přiváděného plynného paliva během zdvihu sacího ventilu.
Cílem přihlášeného zařízení je přiblížit uzavírací místo mezi tlakovým prostorem plynného paliva a sacím kanálem co nejblíž k místu vstupu plynného paliva do nasávaného vzduchu, zajistit tvorbu homogenní směsi plynného paliva s nasávaným vzduchem a možnost regulace množství přiváděného plynného paliva během zdvihu sacího ventilu.
Uvedeného cíle se dosahuje u přihlášeného zařízení k přívodu plynného paliva do sacích kanálů motoru, opatřených sacími ventily λ jejichž dříky, kluzně uložené ve vodítkách, uspořádaných v hlavách válců, jsou na části své délky, nacházející se ve vodítkách, opatřený obvodovým zahloubením, omezeným dolní a horní hranou, přičemž stěnou vodítka prochází alespoň jeden přívodní otvor, spojený s tlakovým zdrojem plynného paliva tak, že přívodní otvor ústí do obvodového zahloubení, přičemž vzdálenost kteréhokoliv bodu dolní hrany obvodového zahloubení od dolního konce
-1CZ 279762 B6 vodítka, měřená ve směru osy vodítka, je menší než zdvih sacího ventilu, a vzdálenost kteréhokoliv bodu horní hrany obvodového zahloubení od roviny, proložené kolmo k ose vodítka v nejvyšším bodě ústí přívodního otvoru do obvodového zahloubeni je větší nebo rovna zdvihu sacího ventilu. Uvedená vzdálenost dolní hrany se ve směru obvodu dříku sacího ventilu mění. Přívodní otvor je se šikmým otvorem v hlavě válce spojen s kanálem, rovnoběžným s osou vodítka, který může být tvořen buď alespoň jednou podélnou drážkou, vytvořenou ve vnějším povrchu vodítka, případně ve vnitřním povrchu vývrtu pro vodítko v hlavě válce, nebo obvodovým vybráním, vytvořeným ve vnějším povrchu vodítka, případně ve vnitřním povrchu vývrtu pro vodítko v hlavě válce. Je výhodné, když přívodní otvor ústí do dolní části obvodového zahloubení.
Kromě výhod, plynoucích přímo z uvedeného cíle vynálezu, se průchodem plynného paliva mezi vodítkem a dříkem ventilu zlepšuje i chlazení ventilu a vodítka. Úprava pro přívod plynného paliva je i technologicky snadno proveditelná.
Příklad zařízení podle vynálezu je znázorněn na přiloženém výkresu, kde obr. 1 představuje v řezu zařízení k přívodu plynného paliva do sacího kanálu, obr. 2 a 3 alternativy možného uspořádání dolní hrany a dolního konce vodítka.
Sací ventil 1 je svým dříkem kluzně uložen ve vodítku 2, zalisovaném ve vývrtu v hlavě χ válce. Hlava 3. válce je opatřena sacím kanálem 4., jehož spojení s neznázorněným válcem motoru je ovládáno sacím ventilem 1,.
Sací ventil 1 je opatřen obvodovým zahloubením 5, a to na části délky dříku, nacházející se ve vodítku 2. Do dolní části obvodového zahloubení 5, které je omezeno dolní hranou 6 a horní hranou 7, ústí přívodní otvor 8, procházející stěnou vodítka
2. a spojený přes podélnou drážku 9 ve vnějším povrchu vodítka 2, šikmý otvor 10 v hlavě 3. válce, závitový otvor 11 a vedení 12, v němž je uspořádán regulátor 13 tlaku, s tlakovým zdrojem 14 plynu. Délka podélné drážky 9 a úhly sklonu šikmého otvoru 10 a závitového otvoru 11 jsou dány konkrétními poměry hlavy 2 válce, zejména polohou prostorů chladicí kapaliny.
Dolní hrana 6 leží nad dolním koncem vodítka 2 ve vzdálenosti A, která je menší než zdvih Z sacího ventilu 1. Horní hrana 7 leží nad přívodním otvorem 8, přičemž její vzdálenost B od roviny, která je proložena v nejvyšším bodě ústí přívodního otvoru 8. do obvodového zahloubení 5 kolmo k ose vodítka 2, je větší než zdvih Z sacího ventilu 1. V krajním případě může být vzdálenost B rovna zdvihu Z sacího ventilu 1.
Na obr. 2 a 3 jsou znázorněny jiné alternativy uspořádání dolní hrany 6. obvodového zahloubení 5 a dolního konce vodítka 2. V obou těchto alternativách platí, že vzdálenost A se ve směru obvodu dříku sacího ventilu 1 mění, ale pro kterýkoliv bod dolní hrany 6 platí, že jeho vzdálenost od dolního konce vodítka 2, měřená ve směru osy vodítka 2, je menší než zdvih Z sacího ventilu 1.
-2CZ 279762 B6
Dosedá-li sací ventil χ do sedla, je obvodové zahloubení 5 vyplněno plynným palivem, které má tlak daný regulátorem 13 . Při pohybu sacího ventilu χ vychází dolní hrana 6 z vodítka 2, čímž plynné palivo může proudit do sacího kanálu 4_, kde se mísí s nasávaným vzduchem. Při uzavírání sacího ventilu χ přichází dolní hrana 6 do vodítka 2 a spojení obvodového zahloubení 5 se sacím kanálem 4 je přerušeno. Vlivem stálého napojení obvodového zahloubení 5 na tlakový zdroj 14 plynného paliva přes regulátor 13 tlaku je plynné palivo pod příslušným tlakem opět připraveno v obvodovém zahloubení 5 pro vstup do sacího kanálu 4 při dalším zdvihu sacího ventilu χ.
Úpravami podle obr. 2a 3 je zajištěna regulace vstupního průřezu plynného paliva do sacího kanálu 4 v souladu s měnící se velikostí průtočného průřezu mezi talířem sacího ventilu χ a sedlem. Tím je dosaženo lepší míšení plynného paliva s nasávaným vzduchem a tvorba homogenní směsi.
Podélná drážka 9 může být místo ve vnějším povrchu vodítka vytvořena ve vnitřním povrchu vývrtu pro vodítko 2 v hlavě χ válce. Podélných drážek 9 může být i větší počet, pak však jejich horní konce musí být spojeny obvodovou drážkou. Místo obvodové drážky 9 může být použito obvodové vybrání buď ve vnějším povrchu vodítka 2, nebo ve vnitřním povrchu vývrtu pro vodítko 2 v hlavě