Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Process of evaporating additives in molten metal

Classifications

C22B9/00 General processes of refining or remelting of metals; Apparatus for electroslag or arc remelting of metals
View 4 more classifications

Landscapes

Show more

CZ277963B6

Czechia

Other languages
English
Inventor
Kurt Fehr
Ivo Henych
Rudolf Pavlovsky

Worldwide applications
1984 CH 1985 DE JP US YU CA IT ZA IN AU KR CN MX CZ SK FI HU PL PT FR DD NO GB SE BE ES

Application CS859106A events

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu odpařování přísad v kovové taVenině.
/
Dosavadní stav techniky
Zařízení pro odpařování přísad pod atmosférickým tlakem v kovové tavenině sestávají z nádrže s komorou plněnou z vnějšku přísadami, kde se přísady vložené do komory vhodně odpovídajícími otvory odpařují. Předpokladem tohoto způsobu je vlastnost přísad, jako například lithia, vápníku a hořčíku, že vyvinou při teplotě kovové taveniny vyšší tlak páry, než je metalostatickýtlak kovové taveniny v oblasti komory. Odpařené přísady unikají z komory některými z uvedených otvorů do kovové taveniny. Jestliže geometrie otvorů, jejich celková plocha a objem komory nejsou v určitém poměru k výšce lázně, popřípadě k objemové kapacitě nádrže a v neposlední řadě k obsahu určitých prvků obsažených v kovové tavenině, například k síře, vodíku nebo kyslíku, nedosáhne se optimálního odpaření s velkou účinností a reprodukovatelného zbytkového obsahu přísad nebo prvků v kovové tavenině. Další důsledek těchto vlivů se projevuje také dobou potřebnou k odpaření přísad. Při příliš dlouhé nebo příliš krátké době odpařování klesá účinnost přísad i přesnost dosáhnout stanoveného zbytkového obsahu přísad nebo prvků v kovové tavenině. V případě, že odpařovací doba je příliš dlouhá, může dojít v důsledku ztuhnutí kovové taveniny nebo reakčních produktů k ucpání otvorů v komoře, jsou-li příliš malé. Je-li odpařovací doba příliš krátká, dochází k prudké reakci, při níž kovová tavenina silně vytéká. V obou případech vznikají průvodní problémy týkající se bezpečnosti práce.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je efektivní využití účinnosti přísad a zajištění přesného stanovení zbytkového obsahu přísad v závislosti na desoxydačním účinku přísady. '
Tento úkol splňuje způsob odpařování přísad v kovové tavenině, při němž se používá nádrže s nejméně jednou odpařovací komorou, naplněnou přísadou a opatřenou několika otvory pro vstup kovové taveniny z nádrže do komory a pro výstup odpařené přísady z komory do kovové taveniny, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že nádrž je udržována v pracovní svislé poloze po dobu odpařování, která se nastavuje podle vzorce doba t = 68 x T ' x A, kde 68 znamená daný koeficient, T znamená hmotnost taveniny v tunách a A znamená koeficient stupně odpařování použité přísady. Při odpařování hořčíku jako přísady v kovové tavenině se nastavuje koeficient A v rozmezí od 0,5 do 1,5. Při odpařování vápníku jako přísady . ?covové tavenině se koeficient A nastavuje v rozmezí od 0,7 do 12. Při odpařování lithia jako přísady v kovové tavenině se nastavuje koeficient A v rozmezí od 0,4 do 1,1.
Výhoda vynálezu spočívá v možnosti řízení procesu odpařování přísad tak, aby byl ukončen v předem určeném čase, který vyplývá z účinnosti přísad aplikovaných do taveniny.
Λ
CZ 277963 Β6
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí připojeného výkresu, kde na obr. 1 je znázorněna nádrž, v níž se provádí způsob podle vynálezu, v plnící poloze a na obr. 2 je tato nádrž znázorněna v pracovní poloze.
V nádrži.1 je umístěna komora 2. Komora 2 s odpařovacími přísadami £ se plní otvorem 5a, který se uzavírá závěrem 5. Otvory 3, 3a, 3b ve stěně 2a komory 2 mají rozmanité funkce. Otvorem 2 vstupuje kovová tavenina 6 do komory 2.· Odpařené přísady vystupují z komory 2 otvory 3a, 2b· Nádrž 1 se známým zůsobem vykyvuje z plnicí polohy podle obr. 1 do svislé pracovní polohy podle obr. 2, čímž se začíná odpařování přísad při vstupu kovové taveniny 6 otvorem 2 do komory 2.
Příklady provedení vynálezu
Způsob je vysvětlen na následujících příkladech.
Příklad 1
Nádrž 1 byla naplněna 5 tunami kovové taveniny. Před naplněním nádrže 1 bylo do komory 2 vloženo jako přísada 12 kg hořčíku. V okamžiku, kdy nádrž 1 dosáhla svislé polohy, začala prakticky reakce. Po 97 s reakce skončila. Přitom poklesl počáeční obsah síry z 0,13 procent na 0,006 procent a zbytkové množství hořčíku dosáhlo v kovové tavenině 0,05 procent. V řadě pokusů s průběhy několika reakcí nastavených podle vzorce t = 68 x T0'22 x A bylo zjištěno kolísání zbytkového množství hořčíku, max ± 0,005 procent. Koeficient A byl 1.
Příklad 2
Nádrž 1 byla naplněna jednou tunou kovové taveniny potom, co bylo do komory 2 vloženo jako přísada 1,5 kg hořčíku.
V okamžiku, kdy nádrž 1 dosáhla své svislé polohy, začala prakticky reakce. Po 52 s reakce skončila. Přitom klesl počáteční obsah síry z 0,13 procent na 0,006 procent a zbytkové množství hořčíku v kovové tavenině dosáhlo 0,045 procent.
V řadě pokusů s průběhy několika reakcí nastavených podle a o 9 x vzorce t = 68 χ T ' x A, bylo zjištěno kolísáni zbytkového množství hořčíku max. ± 0,005 procent. Koeficient A byl 0,76.
Při předcházejících pokusech s dobami odpaření podle koeficientu A nižším než 0,5 a vyšším než 1,5 bylo zjištěno větší kolísání zbytkového obsahu hořčíku a také zhoršená účinnost přísady.
Rozmezí koeficientu A pro hořčík mezi 0,5 až 1,5 odp'v?.dá rozmezí obsahu síry od 0,01 do 0,15 procent.
Příklad 3
Nádrž 1 byla naplněna jednou tunou kovové taveniny. Před naplněním nádrže 1 bylo do komory 2 vloženo 0,25 kg lithia.
V okamžiku, kdy nádrž dosáhla své svislé polohy, začala prakticky reakce. Po 39 s reakce' skončila. Přitom poklesl počáteční obsah vodíku z 5,2 ppm na 1,1 ppm a obsah kyslíku z 7,67 ppm na 5 ppm (kde ppm značí 10-4 %.
V řadě pokusů s průběhy několika reakcí, přičemž doba reakce Π 9 9 byla nastavena podle vzorce t =t.68 x T ' x A, bylo zjištěno kolísání vodíku a kyslíku ± 0,3 ppm. Koeficient A byl 0,57.
Při předcházejících pokusech s dobami odpaření podle koeficientu A nižším než 0,4 a vyšším než 1,1 bylo zjištěno větší kolísání obsahu vodíku a kyslíku a také zhoršená účinnost přísady.

Claims (4)
Hide Dependent

1. Způsob odpařování přísad v kovové tavenině, spočívající v tom, že kovová tavenina se přivede do odpařovací komory, která je naplněna přísadou, je uspořádána uvnitř nádrže a je opatřená otvory, vyznačující se tím, že nádrž je udržována ve svislé poloze po určitou dobu (t) vyjádřenou v sekundách a vypočtenou podle vzorce t = 68 x T°' 22 x A, kde 68 znamená daný koeficient, (T) znamená hmotnost kovové taveniny v tunách a (A) znamená koeficient stupně odpařování použité přísady.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že při použití hořčíku jako přísady se pro stanovení doby (t) použije koeficient (A) v rozmezí 0,5 až 1,5.
3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že při použití vápníku jako přísady se pro stanovení doby (t) použije koeficient (A) v rozmezí 0,7 až 1,2.
4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že při použití lithia jako přísady se pro stanovení doby (t) použije koeficient (A) v rozmezí 0,4 až 1,1.