CZ26473U1 - Inteligentní měřící kanál (IMK) - Google Patents

Inteligentní měřící kanál (IMK) Download PDF

Info

Publication number
CZ26473U1
CZ26473U1 CZ2013-28326U CZ201328326U CZ26473U1 CZ 26473 U1 CZ26473 U1 CZ 26473U1 CZ 201328326 U CZ201328326 U CZ 201328326U CZ 26473 U1 CZ26473 U1 CZ 26473U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
signal
test
block
sensor
recovery
Prior art date
Application number
CZ2013-28326U
Other languages
English (en)
Inventor
Radomil Matoušek
Jaroslav Prečan
Jiří Nehněvský
Original Assignee
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství
VÚJE Česká republika s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství, VÚJE Česká republika s.r.o. filed Critical Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství
Priority to CZ2013-28326U priority Critical patent/CZ26473U1/cs
Publication of CZ26473U1 publication Critical patent/CZ26473U1/cs

Links

Landscapes

  • Testing Or Calibration Of Command Recording Devices (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zapojení inteligentního měřícího kanálu (ve zkratce IMK) se souborem speciálních testů, jejichž úkolem je průběžně sledovat průběh analogového signálu ze snímače a detekovat poruchu měření na základě analýzy průběhu měronosného signálu tohoto snímače a v případě detekované poruchy označit signál ze snímače za nevěrohodný. Pokud dojde knestálé poruše snímače, provést po odeznění poruchy „zotavení“ měřicího kanálu, tj. údaje o věrohodnosti signálu ze snímače.
Dosavadní stav techniky
Věrohodný údaj o měřené veličině je jednou z nej důležitějších podmínek správné činnosti jakýchkoliv systémů. Tento údaj má významný podíl na správných výsledcích daného systému.
Údaje o měřené veličině dodávají snímače. V současné době jsou snímače dodávány v jednom celku s převodníkem, který zabezpečuje transformaci měřené technologické veličiny na normovanou změnu elektrické veličiny (např. stejnosměrný proud v rozsahu 4-20 mA). Snímače jsou většinou umístěny přímo na technologii, tj. v prostředí, které působí aktivně na jejich poruchovost (otřesy, vlhkost, teplotní namáhání apod). Signál ze snímače (proud, napětí) je přiváděn do systému převážně kabely. Kabely mohou procházet prostředím, které může působit vznik rušení, které se superponuje na měronosný signál (např. při spouštění výkonných spotřebičů, kdy dochází při souběhu kabelů ke vzniku rušivých signálů). Rušení se může projevovat i v případě přenosu měronosného signálu radiovými vlnami. Nezanedbatelné jsou i vlivy poruch, odvozených od zdrojů napájení (výpadky a obnovení napájení, rušivé pulzy, apod). Rovněž vliv vlastních poruch snímačů má vliv na funkci systémů, ať se již jedná o pomíjivé poruchy, které odezní, nebo trvalé poruchy, které způsobí vyřazení snímače. Věrohodnost informace ze snímače má tedy významný vliv na funkci systému, který jeho signál využívá.
V dnešní době masového nasazení výpočetní techniky (softwarových systémů) jsou podstatně lepší podmínky pro zjišťování věrohodnosti vstupních signálů, než byly v dobách hardwarových systémů, kdy ke zvýšení věrohodnosti údajů ze snímače bylo využíváno především redundance, tj. zvyšování počtu snímačů jedné technologické veličiny a vzájemným porovnáváním byl stanovován věrohodný údaj příslušného měření.
Vzhledem k tomu, že zvyšování počtu redundantních měření má podstatný dopad do ceny zařízení, snaží se nové výpočetní systémy snižovat počty snímačů a stanovovat věrohodnost údaje snímače vyhodnocením průběhu měronosného signálu. Stávající systémy využívají obvykle ke stanovení věrohodnosti signálu níže uvedených dvou metod, nebo jejich modifikaci:
a) Kontrolu, zdaje údaj snímače v měřicím rozsahu (např. 4 až 20 mA)
b) Kontrolu, zda rychlost, změny technologické veličiny nepřesáhla technicky možnou rychlost změny daného technologického procesu.
Použití metody dle bodu b) nedokáže zachytit poruchové stavy technologie, ke kterým může v průběhu provozu dojít a tím dojde k nesprávnému stanovení věrohodnosti signálu. Metoda, použitá v IMK tento nedostatek nemá.
Podstata technického řešení
Cílem je vytvoření inteligentního měřícího kanálu (ve zkratce IMK) se souborem speciálních testů, jehož úkolem je průběžně sledovat průběh analogového signálu ze snímače a detekovat poruchu měření na základě analýzy průběhu měronosného signálu tohoto snímače a v případě detekované poruchy označit signál ze snímače za nevěrohodný a pokud dojde k nestálé poruše snímače, provést po odeznění poruchy „zotavení“ měřicího kanálu, tj. údaje o věrohodnosti sig- 1 CZ 26473 U1 nálu ze snímače, přičemž uvedeného cíle je dosaženo technickým řešením inteligentního měřícího kanálu, jeho podstata spočívá v tom, že je tvořen soustavou zvláště sériově zapojených bloků pro analýzu průběhu měronosného signálu, přičemž sestává z prvního bloku detekčních testů pro hodnocení, že měronosná veličina je v měřicím rozsahu vyznačeném hodnotami MIN a MAX, z druhého bloku se speciálním dynamickým testem (SMX) pro hodnocení rychlosti změny měronosné veličiny v časových úsecích daných vzorkovací frekvencí se zohledněním setrvačnosti technologické veličiny reprezentované daným měronosným signálem, z třetího bloku samozotavovacího testu pro zotavení měronosného signálu po ztrátě věrohodnosti měronosného signálu v důsledku dynamického testu SMX, ze čtvrtého bloku expertně zotavovacího testu pro vyhodnocení věrohodnosti měronosného signálu i po déle trvající poruše snímače, která vede k výměně snímače za nový, a z pátého bloku testu hodnocení validity pro zohlednění všech informací od předcházejících testů realizovaných v předchozích blocích a pro definitivní stanovení výsledné pokročilé věrohodnosti (validity) měronosného signálu (výstupní data).
Účinek technického řešení spočívá zvláště v tom, že eliminuje vlivy poruch měronosného signálu ze snímače a že zneplatněním věrohodnosti signálu zabrání nesprávnému vyhodnocení průběhu technologického procesu tímto systémem a tím neoprávněnému zásahu systému na technologii. Přehled obrázku na výkrese
Další výhody a účinky technického řešení technického řešení jsou patrny z připojeného výkresu, kde jediný obrázek představuje schematický blokovou strukturu příkladu zapojení inteligentního měřícího kanálu (IMK), využitého pro hodnocení věrohodnosti měronosné veličiny.
Příklad provedení technického řešení
Inteligentní měřicí kanál (IMK) pro pokročilé hodnocení věrohodnosti analogového nebo digitalizovaného analogového signálu (vstupní data), je tvořen soustavou zvláště sériově zapojených bloků pro analýzu průběhu měronosného signálu, přičemž sestává z bloku I detekčních testů pro hodnocení, že měronosná veličina je v měřicím rozsahu vyznačeném hodnotami MIN a MAX, bloku 2 se speciálním dynamickým testem (SMX) pro hodnocení rychlosti změny měronosné veličiny v časových úsecích daných vzorkovací frekvencí se zohledněním setrvačnosti technologické veličiny reprezentované daným měronosným signálem, z bloku 3 samozotavovacího testu pro zotavení měronosného signálu po ztrátě věrohodnosti měronosného signálu v důsledku dynamického testu SMX, realizovaného blokem 2, z bloku 4 expertně zotavovacího testu připojeného na blok 3, je-li v něm samozotavovací test neúspěšný a pro vyhodnocení věrohodnosti měronosného signálu i po déle trvající poruše snímače, která vede k výměně snímače za nový, a z bloku 5 testu hodnocení validity pro zohlednění všech informací od předcházejících testů realizovaných v blocích i až 4 a pro definitivní stanovení výsledné pokročilé věrohodnosti (validity) měronosného signálu (výstupní data).
Inteligentní měřicí kanál (IMK) pro hodnocení věrohodnosti analogového nebo digitalizovaného analogového signálu tedy obsahuje soustavu speciálních testů, které analyzují průběh měronosného signálu, jako detekčních testů, samozotavovacího testu, expertně zotavovacího testu a testu hodnocení validity, který vyhodnocuje výsledky předchozích testů.
Detekční testy ověřují stav, že měronosná veličina se nachází v měřicím rozsahu (např. 4-20 mA) - tj. nepřesahuje maximální hodnotu (MAX) ani minimální hodnotu (MIN) a speciálního dynamického testu (SMX), který hodnotí rychlost změny měronosné veličiny a toto hodnocení odvozuje od změny měronosné veličiny v časových úsecích, daných vzorkovací frekvencí, přičemž vyhodnocení zohledňuje setrvačnost technologické veličiny.
Samozotavovací test (GDifTest) je speciální test pro zotavení věrohodnosti měronosného signálu po ztrátě věrohodnosti měronosného signálu v důsledku dynamického testu (SMX), vycházející
-2CZ 26473 UL z hodnocení průběhu měronosné veličiny v technologickém procesu, na který se test v průběhu bezporuchového stavu adaptuje.
Expertně zotavovací test (ExpertTest) je speciální test, vycházející z dokonalé znalosti průběhu měřené veličiny technologického procesu, který působí v případě, že je neúspěšný samozotavovací test a dokáže vyhodnotit věrohodnost měřeného signálu i po déle trvající poruše snímače, která vede např. k výměně snímače za nový.
Test validity (ValidityTest) hodnotí všechny informace od předcházejících testů a definitivně stanovuje výslednou věrohodnost (validita) měronosného signálu, hodnoceného inteligentním měřicím kanálem.
Speciální testy, pomocí kterých je hodnocena validita signálu, diagnostikují průběh analogového signálu. Analogový signál je ve výpočetním systému digitalizován. Diagnostika je prováděna v několika úrovních. V první úrovni je prováděna diagnostika na úrovni vzorkovací periody. Tyto testy můžeme rozdělit na statické testy mezí (MIN, MAX) a dynamický test (SMX). Protože tyto testy provádí primární diagnostiku měronosného signálu ze snímače, jsou nazvány detekční.
V další úrovni je to samozotavovací test (GDifTest). Tento test navazuje na hodnocení věrohodnosti signálu provedeného detekčními testy. Test pracuje s vyšší vzorkovací periodou (2 až 5x vyšší) než detekční testy, kolem samozotavovacího testu je překlenout poruchový stav signálu a znovu umožnit práci se signálem, jakmile poruchový stav odezní. Provede tedy automatické zotavení chybového stavu z detekčních testů. V případě, že poruchový stav trvá delší dobu, než je hodnocena samozotavovacím testem, je možno zotavení signálu provést pouze expertně zotavovacím testem (ExpertTest). Tento test pracuje opět s násobkem periody vzorkovacího signálu (obvykle 4 až 5-ti násobkem).
Poslední test validity (ValidityTest), vytváří informaci o platnosti výstupního signálu pro nadřazený řídicí systém.
Průmyslová využitelnost
Inteligentní měřicí kanál (IMK) je vhodný pro systémy, pracující s měronosnými signály z analogových snímačů technologických veličin. Nasazení IMK vede ke snížení počtu měřicích kanálů (snímač + vyhodnocovací člen) a k dosažení spolehlivé činnosti systému i v prostředí, kde je předpoklad výskytu poruch měronosného signálu. V dnešní době s masovým využitím výpočetní techniky může být IMK využit v systémech, které zajišťují regulace technologických procesů, blokování a ochrany technologického procesu i v informačních systémech.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Inteligentní měřicí kanál (IMK) pro pokročilé hodnocení věrohodnosti analogového nebo digitalizovaného analogového signálu, vyznačující se tím, že je tvořen soustavou zvláště sériově zapojených bloků pro analýzu průběhu měronosného signálu, přičemž sestává z prvního bloku (1) detekčních testů pro hodnocení, že měronosná veličina je v měřicím rozsahu vyznačeném hodnotami MIN a MAX, z druhého bloku (2) se dynamickým testem (SMX) pro hodnocení rychlosti změny měronosné veličiny v časových úsecích daných vzorkovací frekvencí se zohledněním setrvačnosti technologické veličiny reprezentované daným měronosným signálem, z třetího bloku (3) samozotavovacího testu pro zotavení měronosného signálu po ztrátě věrohodnosti měronosného signálu v důsledku dynamického testu (SMX), ze čtvrtého bloku (4) expertně zotavovacího testu pro vyhodnocení věrohodnosti měronosného signálu i po déle trvající poruše snímače, která vede k výměně snímače za nový, a z pátého bloku (5) testu hodnocení validity pro zohlednění všech informací od předcházejících testů realizovaných v blocích (1) až (4) a pro definitivní stanovení výsledné pokročilé věrohodnosti měronosného signálu.
CZ2013-28326U 2013-08-15 2013-08-15 Inteligentní měřící kanál (IMK) CZ26473U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28326U CZ26473U1 (cs) 2013-08-15 2013-08-15 Inteligentní měřící kanál (IMK)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28326U CZ26473U1 (cs) 2013-08-15 2013-08-15 Inteligentní měřící kanál (IMK)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26473U1 true CZ26473U1 (cs) 2014-02-17

Family

ID=50138076

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-28326U CZ26473U1 (cs) 2013-08-15 2013-08-15 Inteligentní měřící kanál (IMK)

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ26473U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109239265B (zh) 监测设备故障检测方法及装置
Hashemian State-of-the-art predictive maintenance techniques
US8671315B2 (en) Prognostic analysis system and methods of operation
RU2601669C2 (ru) Система мониторинга измерительной схемы турбореактивного двигателя
EP2628058A1 (en) Systems, methods, and apparatus for signal processing- based fault detection, isolation and remediation
EP2628059A1 (en) Systems, methods, and apparatus for detecting and removing sensor signal impulse disturbances
BR112017006740B1 (pt) Dispositivo para a transmissão e recepção de sinais de sensor, sistema, veículo e processo para a transmissão segura de um sinal de sensor e meio de armazenamento legível por máquina
CN105067150A (zh) 一种动车轴箱温度检测系统及方法
WO2019074712A3 (en) Performance based condition monitoring
CN112528227A (zh) 一种基于数理统计的传感器异常数据识别方法
US8874306B2 (en) Fast detection of error conditions in vehicle vacuum sensors for a hydraulic boost compensation system
JP2016184319A (ja) 故障診断システム
JP5792667B2 (ja) センサ診断装置及びセンサ診断方法
Coble et al. Calibration monitoring for sensor calibration interval extension: Identifying technical gaps
KR101160661B1 (ko) Cmos 반도체소자를 이용한 전자장비의 방사선 열화 특성 진단장치
US20080155293A1 (en) Apparatus, systems and methods for reliably detecting faults within a power distribution system
US20220147425A1 (en) Fault location in a redundant acquisition system
CZ26473U1 (cs) Inteligentní měřící kanál (IMK)
KR101736230B1 (ko) 결함검출률 정량화 시스템 및 방법
Bukowski et al. Impact of proof test effectiveness on safety instrumented system performance
US10248514B2 (en) Method for performing failsafe calculations
Kratz et al. A finite memory observer approach to the design of fault detection algorithms
US7877240B2 (en) Method for detecting the sources of faults or defective measuring sensors by working case modeling and partial suppression of equations
EA201800239A1 (ru) Способ и система для диагностирования промышленного объекта
SU309362A1 (ru) Пдштно-технн1гскд/#

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140217

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20170828

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200815