CZ2644U1 - Emulzní prostředek ke zvyšování účinnosti herbicidů - Google Patents
Emulzní prostředek ke zvyšování účinnosti herbicidů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2644U1 CZ2644U1 CZ19942993U CZ299394U CZ2644U1 CZ 2644 U1 CZ2644 U1 CZ 2644U1 CZ 19942993 U CZ19942993 U CZ 19942993U CZ 299394 U CZ299394 U CZ 299394U CZ 2644 U1 CZ2644 U1 CZ 2644U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- weight
- parts
- emulsion
- increasing efficiency
- emulsion formulation
- Prior art date
Links
Landscapes
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká emulzního prostředku zvyšujícího účinnost herbicidních přípravků při chemickém ničení plevelů v zemědělských a jiných kulturách.
Dosavadní stav techniky
Účinné látky chemických prostředků k ochraně rostlin zpravidla není možné a ani účelné v praxi používat jako takové, neupravené. Na jejich úpravu se používá široký sortiment pomocných látek, jakými jsou nosiče, rozpouštědla, emulgátory, smáčedla, odpéňovače, stabilizátory a jiné. Finální obchodní přípravky se pak smísí s vodou na vodní suspenze nebo emulze, které se aplikují na chráněné kultury. Finální úpravou účinných látek chemických prostředků k ochraně rostlin se tedy optimalizují podmínky jejich efektivního využití a snižují se jejich případné nepříznivé vl i'vy na životní prostředí. V dosavadní praxi chemické ochrany rostlin se významný pokrok v tomto směru dosáhl také cestou potenciování biologických účinků chemických prostředků k ochraně rostlin jinými biologicky účinnými, ale i neúčinnými látkami. Je například známé, že přidáním olejů upravených emulgátory na tzv. adjuvanty lze potenciovat účinky některých chemických prostředků k ochraně rostlin proti škodlivým činitelům a takto snižovat jejich aplikační dávky a případně rozšiřovat spektrum jejich účinku. K tomuto účelu se používají hlavně oleje petrochemického původu, obsahující parafinické uhlovodíky, které se vyznačuji vysokou stálostí a tedy i nízkou biologickou odbouratelností. Tyto vlastnosti se jim v posledním období stále důrazněji vytýkají jako nežádoucí ve vztahu k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu se oleje petrochemického původu v ochraně rostlin stále výrazněji nahrazují méně stálými a lépe odbouráte 1nými íiV.»t*ír.i<n.l»4Lvi^-.'ív.»?-AAÍ.!,ť.‘.iZÍJí.7rt»>.U.
- 2 oleji rostlinného původu. Tak například v CS 273 794 je popsané použití destilovaného oleinu jako přísady do vodních emulzí herbicidů, zvyšující jejich účinnost, co umožňuje snížit množství použité účinné látky. Úřad pro ochranu životního prostředí USA povolil použití řepkového oleje s nízkým obsahem kyseliny erukové k úpravě pesticidů (EPA Federal Register 10,12.1986, 51, 237, 44467-8). Přidáváním různých druhů olejů, mezi nimi i řepkového, se dosáhl zvýšený účinek herbicidu bentazonu proti plevelům v různých kulturách (Zesz. Probl. Postepow Nauk Roln. 1986, 319, 191-204) a herbicidů metamitronu a fenmedifamu v cukrovce (Acta Acad. Agríc. Tech. Alstenensis Agric. 1985, 41, 163-173). Výraznou nevýhodou rostlinných olejů jako adjuvantů pro herbicidy je, že jejich úprava si vyžaduje relativně velká množství emulgátorů a fyzikálně-chemické vlastnosti těchto emulzních prostředků nezaručují požadovanou úroveň stability výsledných aplikačních emulzí nebo suspenzí herbícidnfch přípravků.
Podstata technického řešení
V rámci rozsáhlého experimentálního studia možnosti náhrady známých adjuvantů na bázi minerálních nebo rostlinných olejů při potenciaci herbicidů se nyní zjistilo, že jejich nedostatky v rozhodující míře odstraňuje emulzní prostředek ke zvyšováni účinnosti herbicidů podle technického řešení, podstata kterého spočívá v tom, že obsahuje 50 až 95 hmotnostních dílů směsi mety lesterů vyšších mastných kyselin obsažených v řepkovém oleji s průměrnou molekulovou hmotností 290 až 300 a měrnou hmotností 800 až 900 kg.m-3 a 5 až 50 hmotnostních dílů nejméně dvou neíonogenních emulgátorů. Směs metylesterů vyšších mastných kyselin tvořících řepkový olej, obsahuje 50 až 65 hmotnostních dílů metylesterů kyseliny olejově (kyselina cis-9-oktadecenová), 15 až 25 hmotnostních dílů metylesterů kyseliny linolejové (kyselina cis-9, cis-12-oktadekadieová) a 5 až 15 hmotnostních dílů metylesteru kyseliny linolenové (kyselina cis-9, cis-12, cis-15-oktadekatrienová) a kyseliny palmitové (kyselina hexadekanová)
- 3 a připraví se esterifikací řepkového oleje metanolem. Jako neionogenní emulgátory jsou pro prostředek podle technického řešení vhodné emulgátory odvozené od etoxy1 ováných vyšších mastných kyselin, etoxy1 ováných alkoholů a etoxy1 ováných alkylfenolů.
Prostředek podle technického řešení se připraví jednoduchým zhomogenizováním jeho složek. V dávkách 0,5 až 3 l.ha-1, s výhodou 1 až 2 l.h-1, je vhodný k potenciaci celé řady herbicidů a hlavně fenmedifamu, chlortoluronu, chloridazonu, desmedifamu, metamitronu, etofumesatu, primisulfuronu, rimriduronu, pyridatu, bentazonu, izoproturonu, atrazinu, prometrinu, případně dalších herbicidů samotných, jejich vzájemných kombinací nebo jejich kombinací s jinými herbicidy.
Prostředek podle technického řešení zlepšuje také účinnost více fungicidů a insekticidů a je výhodné přidávat ho i do kapalných hnojiv a přípravků k výživě rostlin stopovými prvky, aplikovaných foliárně.
Prostředek podle technického řešení lze použít několika způsoby. Zvláště výhodné je přidávat jej do vodních émulzí nebo suspenzí obchodních přípravků bezprostředně před jejich aplikací, co umožňuje přizpůsobit aplikační podmínky konkrétní situaci a tím snížit dávky účinné látky o jednu čtvrtinu až o jednu třetinu. Prostředek lze použít 1 jako složku finálních obchodních přípravků. Sám, jako takový, nevykazuje herbicidní ani jiný biologický účinek.
Z hlediska aplikační praxe významnou předností prostředku podle technického řešení, v porovnání se známými adjuvanty, je jeho vysoká fyziká1ně-chemická stabilita, kterou odevzdává i soustavám, k nimž se přidává. Jde o zvlášť překvapující zjištění, protože je známé, že estery kyselin jsou všeobecně, v závislosti na podmínkách, citlivé na hydrolýzu. Z hlediska ekologického, mimo snížení aplikačních dávek účinných látek, je v důsledku potenciace jejich účinku, zvláštní předností prostředku podle vynálezu jeho dokonalá rozložitelnost, která při použití metodiky navržené Evropským koordinačním sdružením CEC představuje po 21 dnech 97,9 %. Jde tedy o vysoceúčinný, ekono
- 4 micky výhodný a ekologicky prakticky nezávadný produkt.
Příklady provedeni
Příklad 1
Do baňky s míchadlem se navážilo 90 hmotnostních dílů směsi metylesterů kyselin řepkového oleje, 17 hmotnostních dílů emulgátoru vyrobeného polyadicí etylenoxídu na alkylfenol a 13 hmotnostních dílů emulgátoru vyrobeného polyadicí etylenoxidu na olein, směs se zhomogenizova1 a, čím se získal emulgovatelný produkt, tvořící s vodou stabilní emulzi.
Příklad 2
Do baňky s míchadlem se navážilo 90 hmotnostních dílů směsi metylesterů kyselin řepkového oleje, 2 hmotnostní díly emulgátoru vyrobeného polyadicí etylenoxidu na vyšší mastné alkoholy, 4 hmotnostní díly emulgátoru vyrobeného polyadicí etylenoxidu na olein a 4 hmotnostní díly emulgátoru vyrobeného polyadicí etylenoxidu na alkylfenol, směs se zhomogenizova1 a, čím se získal emulgovatelný produkt, tvořící s vodou stabilní emulzi.
Příklad 3
Do kotle s objemem 1,6 m3, opatřeného míchadlem, teploměrem a vyhřívacím pláštěm, se za míchání nadávkovalo 800 kg směsi metylesterů kyselin řepkového oleje, 90 kg neionogenního emulgátoru typu etoxylovaných alkylfenolů (Slovafol 906), 90 kg emulgátoru stejného typu (Slovafol 909) a 20 kg neionogenního emulgátoru typu etoxylovaného oleinu (Slovasol A) a směs se vyhřála na teplotu 40 °C, čím se získal homogenní produkt tvořící s vodou stabilní emulzi.
Stabilita produktu se zkoušela skladováním po dobu 14 dní při teplotě 55 °C. Před a po skladování se stanovila stabilita
%-ní vodní emulze podle ON 655712. Před skladováním se ze 100 cm3 1 %-ní vodní emulze nevyloučil žádný sediment, po skladování se vyloučili stopy sedimentu.
Příklad 4
Do kotle s objemem 5 m3, opatřeného účinným míchadlem, se předložilo 1535,6 kg vody, přidalo se 62,4 kg sulfátového výluhu, 78 kg emulgátoru na bázi etoxylováného ricinového oleje (Slovasol EL), 6,8 kg odpěňovače na bázi silikonového oleje (Lukosan S) a 4,0 kg 36 až 38 % vodního roztoku formaIdehydu a obsah kotle se míchal 30 min. Do takto připraveného roztoku se nasměs se míchala 1 h, suspenze se požadovanou jemnost a přidala se vážilo 1278,8 kg chloridazonu, pomlela na perlovém mlýně na k ní zvlášť upravená suspenze 12,8 kg stabilizátoru na bázi polysacharidů (Rhodopol) v 155,6 kg etylenglykolu. Do takto připravené směsné suspenze chloridazonu se přidalo 872 kg prostředku podle příkladu 3 a dokonalou homogenizací směsi se získal suspenzní koncentrát s obsahem 28 % chloridazonu.
Příklad 5
Biologický projev emulzního prostředku podle technického řešení se ověřoval na ozimé pšenici odrůdy Hana. Herbicidní přípravky se aplikovaly po vzejití, když pšenice byla odnožená a měla 5 až 7 listů. Zkoušely se tyto přípravky:
1. prometrin, 50 %-ní dispergovate1ný kapalný koncentrát, dávka: 1,4 1.ha-1
2. prometrin, 50 %-ní dispergovatelný kapalný koncentrát, dávka: 1,4 l.ha-1 + emulzní prostředek podle příkladu 3, dávka: 1,5 1.ha-1
3. chlortoluron, 80 %-ní dispergovatelný prášek, dávka: 1,0 kg.ha-1
4. chlortoluron, 80 %-ní dispergovatelný prášek, dávka: 1,0 kg.ha-1+ emulzní prostředek podle příkladu 3,
- 6 dávka .· 1,5 1 . ha-1
Herbicidní účinek zkoušených přípravků proti jednotlivým druhům plevelů, přítomným v porostu, a fytotoxicita na pšenici byly vyhodnoceny metodou EWRC- Výsledky obsahuje tabulka 1.
Tabulka 1
Přípravek číslo | Herbicidní účinek na plevely | Fytotoxicita | ||
Tr i pleurospermum maritimum | Capsella bursa-pastor i s | Ostatně | ||
1 | 5 | 5 | 4 | 2 |
2 | 2 | 1 | 2 | 3 |
3 | 7 | 2 | 3 | 1 |
4 | 3 | 1 | 1 | 1 |
Kontrola zastoupení plevelů v poroste [%} | 80 | 5 | 15 | 1 |
Při hodnocení biologického projevu metodou EWRC hodnota 1 znamená 100 ?á-ní účinek na plevely a hodnota 9 znamená nulový účinek. Hodnocení fytotoxicity je v opačném pořadí.
Příklad 6
Herbicidní účinek přípravku podle příkladu 4 (přípravek č.
2) se porovnal s herbicidním účinkem komerčního přípravku ve formě dispergovate1ného kapalného koncentrátu obsahujícího 430 g chloridazonu vil (přípravek č. 1) v cukrovce DA.
První aplikace se vykonala v době, kdy byla cukrovka před vzejitím a plevely se nacházely ve stadiu klíčních listů. Druhá aplikace se vykonala v době, kdy měla cukrovka první pár pravých listů a plevely se nacházely ve stadiu 2. páru pravých listů.
T7 70 : C«
2.
ι -< C· I ΙΛ »’ ; £ >
; θσ
Herbicidní účinek zkoušených přípravků proti jednotlivým druhům plevelů, přítomným v porostě, a fytotoxicita na cukrovku byly vyhodnoceny bonitačně metodou EWRC a výsledky hodnoceni jsou shrnuty v tabulce 2.
Tabulka 2
Přípravek číslo | Dávka ná ha [1] | Herbicidní účinek na plevely | Fytotoxicita | |||||
• o, 01 •H Ό O Λ o Φ o | * P, Λ ω 03 •Η CO o •H +> 3 | oj «Η cO O •H ta ÍH tu Λ 1 o r4 O PM | Polygonům aviculare | B k ΰ & Z P< 1 to A | Ostatní dvouděložné | |||
1 2 | 3 3 | 3 3 | 4 3,5 | 4 3,5 | 4 3,5 | 4 3.5 | 3 3 | 1 1 |
Kontrola, zastoupení plevelů v porostu i*r | - | 42 | 15 | 15 | 8 | 8 | f. 2 | 1 |
Z údajů v tabulce 2 vyplývá, že přidání emulzního prostředku podle technického řešení ke komerčnímu přípravku na bázi chloridazonu umožňuje dosáhnout zlepšený .nebo stejný herbicidní účinek s dávkou chloridažonu nižší o víc než 30 %.
Příklad 7
Potenciování herbicidního účinku emulzního prostředku vyrobeného podle příkladuλ3 (EP), použitého v množství 0,8 1.ha-1 se ověřovalo na kukuřici na zrno (Hybrid P 373) postemergentní aplikací, když kukuřice měla 3 až 4 listy a plevely byly ve stadiu “0 < Ζ» r Co > X^ —i </) X)‘ Z r-> - go
O o
ω«
klíčních listů, až prvního páru pravých listů a to aplikací tank-mix v kombinaci s různými přípravky. Výsledky se hodnotily metodou EWRC a jsou shrnuty v tabulce 3.
Tabulka 3
Účinná látka přípravku | Dávka účinné látky [g.ha-1] | Chenopodium album | -Π3- <D rH <H O -P Φ h ra b xt •P S ra ÍH ra B -aj | ra a ra ra Ή r—I ra ϊί 3 o ra | •n iH rH ra W) 1 ra s o ra o i—1 o o £ •H xí o. w | Ostatní 1 | « -P •H O •H K O -P o & |
Kontro1a»zastoupení plevelů v porostu (¾] | - | 20 | 10 | 20 | 10 | 40 | 1 |
pyridate | 900 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2,5 | 1 |
pyridate + EP | 585 | 3 | 2 | t. 2 | 1,5 | 3 | 1 |
primisulfuron | 36 | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 |
primisúlfuron + EP | 24 i | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
rimriduřon | 60 | 5 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 |
rimríduron + EP | 40 ' | 4 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 |
Jak je vidět z dosažených výsledků, použití emulzního prostředku podle příkladu 3 umožňuje při zachování nebo zlepáení biologického účinku snížit použitou dávku účinné látky o víc než 30 %.
Claims (1)
- NÁROKY NA OCHRANUEmulzní prostředek ke zvyšování účinnosti Herbicidů, vyznačující se tím, že obsahuje 50 až 95 Hmotnostních dílů směsi metylesterů vyšších mastných kyselin obsažených v řepkovém oleji s průměrnou molekulovou hmotností 290 až 300 a měrnou hmotností 800 až 900 kg .m~3 a z 5 až 50 hmotnostních dílů nejméně dvou ne ionogenních emulgátorů.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19942993U CZ2644U1 (cs) | 1993-03-29 | 1993-03-29 | Emulzní prostředek ke zvyšování účinnosti herbicidů |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19942993U CZ2644U1 (cs) | 1993-03-29 | 1993-03-29 | Emulzní prostředek ke zvyšování účinnosti herbicidů |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2644U1 true CZ2644U1 (cs) | 1994-11-11 |
Family
ID=38753766
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19942993U CZ2644U1 (cs) | 1993-03-29 | 1993-03-29 | Emulzní prostředek ke zvyšování účinnosti herbicidů |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2644U1 (cs) |
-
1993
- 1993-03-29 CZ CZ19942993U patent/CZ2644U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE60117403T2 (de) | Agrochemisches formulierungshilfsmittel und dessen verwendung | |
DE69605660T2 (de) | Etheramintenside enthaltende glyphosatformulierungen | |
RU2412595C1 (ru) | Адъюванты и способы их применения | |
KR20170117218A (ko) | 농약 조성물 | |
EP3203838B1 (de) | Verwendung von hydrophoben, selbstemulgierenden polyglycerinestern als adjuvantien und anti-spray-drift mittel | |
MXPA97003588A (en) | Emulsifiable composition for insec control | |
EP1185172A1 (en) | Agrochemical composition | |
EP0530291A1 (en) | Controlled release composition of biocide in an aqueous dispersion of viscous oil | |
JP2771694B2 (ja) | アセトキシを末端基とするシリコーングリコールおよび分散剤を含む出芽後除草剤組成物 | |
DE60119152T2 (de) | Herbizidzusammensetzung | |
WO2000067573A1 (en) | Adjuvant composition for chemicals used in agriculture | |
DE69330610T2 (de) | Mittel und verfahren zur verbesserung der effektivitaet von pestizide | |
JP7019566B2 (ja) | 液体殺有害生物剤組成物 | |
WO2011161133A2 (de) | Pelargonsäure-formulierung | |
KR100350922B1 (ko) | 제초제조성물 | |
CN107846879B (zh) | 用于农用化学品的辅助剂 | |
WO2003094613A1 (en) | Adjuvant composition | |
JP6537328B2 (ja) | アミノ酸系農薬用効力増強剤組成物 | |
CZ2644U1 (cs) | Emulzní prostředek ke zvyšování účinnosti herbicidů | |
WO2022234595A1 (en) | Insecticidal compositions comprising of diamide and tetramic acid compound | |
DE69603260T2 (de) | Gemischte herbizide zusammensetzungen | |
WO2019092158A1 (en) | Agricultural pesticide compositions | |
JP5433136B2 (ja) | 保存安定な、農業用又は防疫用乳剤 | |
EP0946089A1 (en) | Plant growth regulators in pyrrolidone solvents | |
JP2001518480A (ja) | 農薬組成品 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20030329 |