CZ25075U1 - Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku - Google Patents

Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku Download PDF

Info

Publication number
CZ25075U1
CZ25075U1 CZ201226911U CZ201226911U CZ25075U1 CZ 25075 U1 CZ25075 U1 CZ 25075U1 CZ 201226911 U CZ201226911 U CZ 201226911U CZ 201226911 U CZ201226911 U CZ 201226911U CZ 25075 U1 CZ25075 U1 CZ 25075U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rod
test
pin
ring
plate
Prior art date
Application number
CZ201226911U
Other languages
English (en)
Inventor
Brozek@Milan
Original Assignee
Ceská zemedelská univerzita v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceská zemedelská univerzita v Praze filed Critical Ceská zemedelská univerzita v Praze
Priority to CZ201226911U priority Critical patent/CZ25075U1/cs
Publication of CZ25075U1 publication Critical patent/CZ25075U1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Technické řešení se týká zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku a spočívá v jeho návrhu, konstrukci, výrobě a odzkoušení. Zařízení umožňuje stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku zhotoveného libovolným materiálem na zkušebním vzorku, zhotoveném z prakticky libovolného materiálu, přičemž stříkaný povlak může být zhotoven libovolnou z používaných technologií.
Dosavadní stav techniky
Žárové stříkání, nazývané rovněž žárový nástřik, případně metalizace nebo šopování, je jednou z io technologií nanášení vrstev se speciálními vlastnostmi na funkční povrch součástí a výrobků.
Nejčastějším požadavkem je zvýšení jeho odolnosti proti korozi. Cílem metalizace však může být zhotovení povrchu elektricky vodivého či nevodivého, povrchu odolného proti zvýšeným teplotám apod.
V praxi se používá několik metod žárového stříkání. Při všech je třeba speciální nanášecí zaříze15 ní nazývané metalizační pistole. Metody žárového stříkání se obvykle klasifikují podle typu použitého přídavného materiálu (drát, tyčinka, kord, prášek, roztavený kov). Jiným kritériem může být charakter operace. Podle tohoto hlediska se metalizace rozděluje na ruční, mechanizovaný nebo automatizovaný nástřik. Dalším kritériem může být třídění podle nositele energie (plamen, elektrický oblouk, plazma, laser).
Bez ohledu na technologii, kterou byl nástřik zhotoven, i na materiál, ze kterého byl zhotoven, je třeba mít možnost zhodnotit jeho technologické a fyzikální vlastnosti. Mezi technologické vlastnosti lze zařadit odolnost proti otěru, korozní odolnost, obrobitelnost, odolnost proti tepelnému rázu, odolnost proti cyklickým změnám teploty, smáčivost a absorpci kapaliny. Mezi fyzikální vlastnosti se zařazuje tvrdost, pevnost spoje, vodivost (tepelná, teplotní, elektrická), modul pruž25 nosti a hustota. Výše vyjmenované vlastnosti lze pro konkrétní žárový nástřik stanovit příslušnými zkouškami (definovanými v tuzemských nebo zahraničních normách), a to nedestruktivními nebo destruktivními. Nejčastěji používané nedestruktivní zkoušky jsou vizuální prohlídka a hodnocení, měření drsnosti povrchu, otisk povrchu, přip. vytvoření repliky, zjišťování trhlin v povrchu, zkouška tvrdosti, měření tloušťky povlaku, stanovení tepelné a elektrické vodivosti. Nejčas30 těji používanou destruktivní zkouškou je metalografické zkoumání žárového nástřiku. Destruktivními metodami jsou měření rastrovacím elektronovým mikroskopem, rentgenová difrakční analýza, chemická analýza, zkoušení pevnosti spoje (tahová zkouška přilnavosti, zkouška ohybem, mřížková zkouška, zkouška dlátem), zkouška tvrdosti, zkouška otěrem a zkouška tepelným rázem. Výběr typu požadované zkoušky závisí na konkrétním případu a na požadavku odběra35 tele.
Přilnavost se zjišťuje na zkušebních vzorcích s nástřikem nebo na povlaku nastříkaném na povrch výrobku. Při provádění zkoušky na zkušebních vzorcích se na čelní povrch jednoho zkušebního tělesa nanese zkoušený nástřik a poté se slepí s druhým zkušebním tělesem. Tato sestava se umístí do zařízení schopného vyvodit a zaznamenávat plynule rostoucí sílu. Zkouška se io ukončí v okamžiku porušení slepené sestavy. Při prováděni zkoušky na povlaku nastříkaném na povrch výrobku se stříkaný povlak prořízne (vyřízne se mezikruží v celé tloušťce nástřiku) speciálním nástrojem definovaného průměru (tím je dána velikost plochy S [mm2]) až k základnímu materiálu. Vhodným lepidlem se na měřené místo přilepí zkušební terč. Po vytvrzení lepidla se ke zkušebnímu terči připojí odtrhový přístroj, který plynulým zatěžováním terč odtrhne od nástřiku. Při zkoušce se sleduje velikost síly F [N] potřebné k odtržení terce. Přilnavost se hodnotí jako pevnost spojení σ [MPaj a vypočítá se ze vztahu
CZ 25075 Ul
jako síla F [N] potřebná k odtržení povlaku s plochou S [mm2]. Zkouška se ukončí v okamžiku porušení slepené sestavy.
Navrhované zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku je založeno na zcela odlišném principu. Zkušební vzorek sestává z kroužku s válcovitým nebo kuželovitým otvorem v ose a z čepu s odpovídajícím vnějším povrchem a se závitem na konci. Vrcholový úhel a se pohybuje v rozmezí od 0° do 60°. Čep se vloží do kroužku a na čelní plochu se testovanou technologií nanese zkoušený nástřik. Takto připravený zkušební vzorek se následně za pomocí dalších částí navrženého zařízení (desky a tyčky) umístí mezi čelisti univerzálního zkušebního stroje ío a podrobí zkoušce osovým zatížením zkušebního vzorku až do jeho destrukce. Je zřejmé, že ke stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku není potřeba žádné lepidlo.
Podstata technického řešení
Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku podle přihlášky tohoto užitného vzoru sestává z následujících částí: ze zkušebního vzorku, tvořeného kroužkem, čepem a zkouše15 ným nástřikem, dále z desky a z tyčky.
Technické řešení spočívá v návrhu, konstrukci, výrobě a odzkoušení zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku. Zařízení umožňuje stanovení síly potřebné k destrukci zkušebního vzorku při jeho zatěžování osovou silou. Účelem zkoušky je stanovit pevnost povlaku a/nebo pevnost spoje mezi nastříkaným povlakem a podkladovým kovem.
Před zkouškou se pečlivě očistí kroužek i čep. Čep se vloží do kroužku a na čelní plochu kroužku se zvolenou metodou žárového stříkání nanese zkoušený nástřik. Do drážek horního závěsu univerzálního zkušebního stroje se vloží deska s otvorem v ose, kterým se prostrčí tyčka tak, aby vybráním mírně vyčnívala nad homí okraj desky. Do díry se závitem v horní části tyčky se zašroubuje závit čepu. Tato podsestava se poioží na homí plochu desky. Tyčka se vroubkováním na své protilehlé spodní částí upevní do spodní čelisti univerzálního zkušebního stroje, umožňující upnutí válcových vzorků. Poté se spustí posuv směrem dolů spodní části univerzálního zkušebního stroje a sleduje se průběh síly v závislosti na její poloze. Zkouška se ukončí v okamžiku destrukce spoje, což se projeví snížením hodnoty okamžité síly.
Výhodami navrženého zařízení jsou především jednoduchá konstrukce a z toho vyplývající snadná výroba a nízká cena.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je vysvětleno pomocí výkresů. Obr. 1 znázorňuje pohled na všechny Části zařízení, obr. 2 znázorňuje detail zkušebního vzorku s nástřikem, obr. 3 znázorňuje celou sestavu při provádění zkoušky. Z obrázků je vidět jednotlivé části zařízení a je zřejmé uspořádání zařízení v průběhu zkoušky.
Příklad provedení technického řešení
Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku podle obr. 1, obr. 2 a obr. 3 sestává z následujících částí: ze zkušebního vzorku, tvořeného kroužkem čepem 2 a zkoušeným nástřikem 3, dále z desky 4 pro opření zkušebního vzorku a z tyčky 5.
Před zkouškou se pečlivě očistí kroužek i i čep 2. Čep 2 se vloží do kroužku i a na čelní plochu této sestavy se zvolenou metodou žárového stříkání nanese zkoušený nástřik 3. Do drážek pro upnutí horních čelistí univerzálního zkušebního stroje se zasune deska 4. Příčným otvorem v desce 4 se prosune tyčka 5, přičemž tyčka 5 má vnější průměr menší než je průměr otvoru v desce 4, takže otvorem volně prochází. Tyčka 5 je na konci s menším průměrem opatřena oso-2CZ 25075 Ul vým otvorem s vnitřním závitem pro upevnění závitu čepu 2. Na druhém protilehlém konci s větším průměrem je tyčka 5 opatřena vroubkováním pro její snadné a jednoznačné upevnění v protilehlých čelistech univerzálního zkušebního stroje umožňujících upnutí válcových vzorků. Pote sc spustí posuv směrem dolů spudili časti uinvcizálinÍiu zkušebního síioje a i leduje se průběh síly v závislosti na její poloze. Zkouška se ukončí v okamžiku destrukce zkušebního vzorku, což se projeví snížením hodnoty okamžité síly.
Kroužek i, čep 2, deska 4 a tyčka 5 jsou zhotoveny z kovových železných i neželezných materiálů s přihlédnutím k charakteru a cílům prováděné zkoušky. Vhodnými polotovary pro jejich výrobu jsou komerčně vyráběné a dodávané polotovary, pro kroužek 1, čep 2 a tyčku 5 tyče kruhového průřezu, pro desku 5 tyče obdélníkového průřezu nebo tlustý plech.
Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku je možné použít všude tam, kde je potřeba z jakýchkoliv důvodů a pro jakékoliv účely stanovit přilnavost v tahu stříkaného materiálu. Jeho přednostmi jsou jednoduchá konstrukce, snadná výroba, nízká cena a dobrá opakovatelnost výsledků zkoušky.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku, vyznačující se tím, že sestává ze zkušebního vzorku, tvořeného kroužkem (1), Čepem (2) a zkoušeným nástřikem (3), z desky (4) pro opření zkušebního vzorku a z tyčky (5), přičemž vrcholový úhel (a) vnitřního povrchu kroužku (1) a vnějšího povrchu čepu (2) je v rozmezí od 0° do 60°, přičemž deska (4) je upnutelná do univerzálního zkušebního stroje a má v sobě příčný otvor pro volné prosunutí tyčky (5), přičemž tyčka (5) je na jednom konci opatřena osovým otvorem s vnitřním závitem pro upevnění závitu čepu (2) a na druhém protilehlém konci je opatřena vroubkováním pro upevnění tyčky (5) v protilehlých čelistech univerzálního zkušebního stroje.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že kroužek (1), čep (2), deska (4) a tyčka (5) jsou zhotoveny z kovových materiálů.
  3. 3. Zařízení podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že polotovarem pro kroužek (1), čep (2) a tyčku (5) je tyčovina kruhového průřezu, přičemž polotovarem pro desku (5) je tyčoví na obdélníkového průřezu nebo tlustý plech.
CZ201226911U 2012-10-30 2012-10-30 Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku CZ25075U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226911U CZ25075U1 (cs) 2012-10-30 2012-10-30 Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226911U CZ25075U1 (cs) 2012-10-30 2012-10-30 Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ25075U1 true CZ25075U1 (cs) 2013-03-14

Family

ID=47901680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201226911U CZ25075U1 (cs) 2012-10-30 2012-10-30 Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ25075U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chongchong et al. Metal magnetic memory technique used to predict the fatigue crack propagation behavior of 0.45% C steel
CN105675420B (zh) 圆球形压入预测材料单轴应力-应变关系测定方法
US9702798B1 (en) Method for evaluating fracture toughness using instrumented indentation testing
Kong et al. Numerical study of strengths of spot-welded joints of steel
Ma et al. Expulsion monitoring in spot welded advanced high strength automotive steels
Zhang et al. Evaluation of the creep behaviour of the carbon fibre in an unidirectional pultruded reinforced composite using nano-indentation technique
CZ25075U1 (cs) Zařízení pro stanovení přilnavosti v tahu stříkaného povlaku
CZ2012738A3 (cs) Zarízení pro stanovení prilnavosti v tahu stríkaného povlaku
EP1631815B1 (en) Materials testing
Forejtová et al. Non-destructive inspection by infrared thermography of resistance spot welds used in automotive industry
RU2624616C1 (ru) Способ определения прочности сцепления покрытия с металлической основой
Kumar et al. Mechanical behaviour of materials
Sanyal et al. Investigation of fracture behavior of steam generator tubes of Indian PHWR using PLT specimens
Drobný et al. Acoustic emission analysis of hard coatings cracking during indentation test
JP2004291088A (ja) 鋼材の表面品質の検査方法
Li et al. Yield & Tensile Strength of Steel & Aluminium Using Microindentation
Mansur et al. Study of the Applicability of Eddy Current NDT for Fatigue Damage Evaluation in Aluminum Alloy 2024-T3
Beck et al. Innovative Experimental Approaches and Physical Measurement Methods for Fatigue Monitoring and Life Assessment
RU2505780C1 (ru) Способ исследования деформации и напряжений в хрупких тензоиндикаторах
Choi et al. Applications of advanced indentation technique to pre-qualification and periodic monitoring of strength performance of industrial structures
Bouzakis et al. Characterization of DLC PVD coatings properties on wave bearings of aero-transmissions
Pala et al. Surface integrity and tribological behaviour of hardened steels
Prokhorov et al. Experimental study of high-strength steel under VHCF with external alternating magnetic field
Schlegel Material Testing
Gower et al. Assessment of the Applicability of Compression-After-Impact (CAI) and Open Hole Tension (OHT) Methods for Use Under Fatigue Loading

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20130314

MK1K Utility model expired

Effective date: 20161030