CZ24659U1 - Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích - Google Patents

Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích Download PDF

Info

Publication number
CZ24659U1
CZ24659U1 CZ201125408U CZ201125408U CZ24659U1 CZ 24659 U1 CZ24659 U1 CZ 24659U1 CZ 201125408 U CZ201125408 U CZ 201125408U CZ 201125408 U CZ201125408 U CZ 201125408U CZ 24659 U1 CZ24659 U1 CZ 24659U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
strain gauge
shim
permanent magnet
string
support
Prior art date
Application number
CZ201125408U
Other languages
English (en)
Inventor
- Pfeffermann@Jan Záruba
Štemberk@Pavel
Hrachová@Simona
Jiroutová@Dita
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority to CZ201125408U priority Critical patent/CZ24659U1/cs
Publication of CZ24659U1 publication Critical patent/CZ24659U1/cs

Links

Landscapes

  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)

Description

Samo-přídržný príložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích
Dosavadní stav techniky
Tenzometrická kontrola změn napjatosti reálných stavebních konstrukcí je méně častým poža5 davkem praxe. Proto převažuje snaha využívat měřicí techniku vyvinutou pro laboratorní potřeby a investovat do systémů ochrany této techniky před povětrnostními podmínkami IN SÍTU, neboli cesta navyšování pracnosti instalace měřicí techniky a odečítacího systému u experimentů prováděných na reálných stavebních konstrukcích. Navíc, zejména v případě ocelových stavebních konstrukcí, u kterých je zpravidla nepřípustný jakýkoliv zásah do nosné konstrukce za účelem upnutí měřicí techniky na měřenou konstrukci, je pro tenzometrická měření proto v této aplikační oblasti téměř výhradně využívána odporová tenzometrie s tmelením odporových tenzometrů na povrch měřené konstrukce, a to i za cenu rizika komplikace experimentů celou řadou rušivých vlivů.
Ještě odborně a časově náročnější, a proto bývá i nákladnější, je příprava aplikace odporových tenzometrů na konstrukcích z betonových a jiných porézních a nehomogenních stavebních materiálů. Zejména obtížné je zajištění potřebné úrovně ochrany systému před vlhkostí a operativní přizpůsobování měřicí báze tenzometrů parametrům nehomogenity stavebního materiálu v měřicím bodě konstrukce.
Vysoké nároky na tmel vyplývají zejména z potřeby zajistit současně zvýšenou tuhost a pevnost slepu, snadno regulovatelnou rychlost tuhnutí, extrémně nízkou difúzní prostupnost vlhkosti, přilnavost k materiálům základního izolačního zapouzdření fóliových odporových tenzometrů a pokud možno snížené nároky na dokonalost úpravy a vyčištění plochy, na kterou má být odporový tenzometr připevněn. Proto je potřebná aplikační způsobilost zpravidla zalistována vícevrstvými ochrannými systémy zajištění tenzometrů před vlhkostí. Odporová tenzometrie ovšem vy25 žaduje i zvýšenou pozornost a ochranu propojovacích cest před rušivými vlivy jako je vlhkost elektromagnetické rušení, svodové odpory, teplotní změny atd. Zejména v případě jednorázových experimentů je dále z ekonomických důvodů žádoucí opakovaná využitelnost tenzometrických snímačů, takže i pro statická dálková měření jsou často využívány měřicí systémy vyvinuté a využívané spíše pro dynamická měření jako například snímače elektro-induktivní, piezo-elektrické a další elektrické snímače. Jejich společnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena a mechanická zranitelnost a proto nejsou vhodné pro aplikaci v experimentech vyžadujících přežití instalovaného měřicího systému i v delších intervalech bez odborného dozoru.
V oblasti dlouhodobých telemetrických tenzometrických pozorování ve vlhkém prostředí na betonových stavebních konstrukcích si již od poloviny minulého století udržuje bezkonkurenční postavení strunová akustická tenzometrie, a to zejména proto, že vývoj optoelektrických systémů zatím nedospěl do stadia, které by vedlo k investování do zavedení hromadné výroby potřebného souboru stavebnicových prvků pro tento systém.
Za hlavní nedostatek dosud využívaných strunových tenzometrů pro tenzometrická měření na betonových stavebních konstrukcích lze považovat skutečnost, že jejich instalace je relativně srovnatelně časově náročná, jako u jiných systémů a problém přípustné maximální zrnitosti plniva je vyřešen zhruba jen do rozměru největší složky 3 cm.
Tyto hlavní nedostatky odstraňuje řešení podle PV 2010-961, na který navazuje dále uvedené nové řešení. Tento výchozí vynález přišel zejména s principem hlav strunového tenzometrů opatřených magnetickými příchytkami, jejichž přísavná síla dostačuje na orientační odzkoušení funkčních vlastností tenzometrů na konstrukci a na jeho provizorní přichycení při tmelení, přičemž magnetické příchytky hlav zajišťují přítlak potřebný pro vytvrzení „vteřinového lepidla“. Pro nastavení výchozího předpětí měrné struny je tenzometr opatřen pružnou axiální planžetovou rozpěrkou, která je součástí nosné konstrukce elektromechanických měničů a návazného elektronického vybavení tenzometrů. Součástí tohoto vybavení je i fotovoltaický panel upevněný na stě- 1 CZ 24659 Ul ně teploizolační krytky, přičemž veškerá zařízení, která jsou součástí instalace tenzometrů jsou na měřené konstrukci zprostředkovaně upevněna přes přitmelené magnetické příchytky hlav tenzometru. Nevýhodou tohoto řešení však je vyšší výrobní náročnost rozpěmého pružného elementu, a to zejména ve smyslu obtížné možnosti dodatečného nastavení symetričnosti a velikosti rozpěmé síly. Instalace tohoto tenzometrů, která obvykle probíhá za obtížných podmínek výškové práce, vyžaduje současné využití obou rukou a potřebu manipulovat s drobnými součástmi, které v případě pádu jsou prakticky ztraceny. Řešení podle tohoto výchozího vynálezu dále neumožňuje využít v plném rozsahu výhod nově vyvinutého elektromechanického měniče pro strunové měniče a jemu přizpůsobeného rozčlenění jednotek elektronického vybavení strunového tenzometru. Konstrukce teploizolační krytky potom není výhodná pro případné opravy a postupné oživování funkce instalovaného tenzometrů. Řešení má též nízké procento součástí vyráběných z hromadně vyráběných polotovarů, což je z pohledu předpokládané malosériové výroby tenzometrů ekonomicky nevýhodné.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje samo-přídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích podle předkládaného řešení. Tenzometr je vybavený hlavami s magnetickou příchytkou obsahující plochý příčně zmagnetovaný permanentní magnet s pólovými nástavci. Pólové nástavce jsou tvořeny položkami s prisavnými břity opatřenými u vnitřních položek drážkou pro průchod trubicového tělesa s nátrubkem strunového tenzometrů. Tenzometr je také opatřený oddělitelnou elektrickou částí upevněnou mezi hlavami tenzometrů pomocí podélně pružné rozpěrky. Součástí tenzometrů je i teplo-izolačm krytka využitelná jako nosič foto-voltaického minipanelu pro napájení elektronické části tenzometrů. Podstatou nového řešení je, že permanentní magnet magnetických příchytek hlavy tenzometrů je kotoučového tvaru, a že vnější příložky, vnitřní odpružené podepřená příložka a vnitřní tuze podepřená příložka těchto magnetických příchytek jsou obdélníkového tvaru o šířce odpovídající průměru kotouče permanentního magnetu. Tvar vnějších příložek je pro obě hlavy shodný. Vnitřní odpružené podepřená příložka je opatřena dvojicí zářezů válcového tvaru umístěnými rovnoběžně s přísavným břitem a symetricky k rovině průchodu trubicového tělesa. Vnitřní tuze podepřená příložka je opatřena dvojicí fixačních příčných vývrtů. Magnety a hlavy jsou mezi vnější příložkou a vnitřní odpružené podepřenou priložkou respektive mezi vnější priložkou a vnitřní tuze podepřenou priložkou sevřeny svorníky z magneticky nevodivého materiálu. Svorníky jsou umístěny v klínovitých prostorách mezi kotoučovým permanentním magnetem a hlavou tenzometrů. Sevření permanentních magnetů pólových nástavců překrývá jen část kotouče permanentního magnetu směrem k přísavným britům pólových nástavců tak, že na straně protilehlé přísavným britům vyčnívá z meziprostoru vnější příložky a vnitřní odpružené podepřené příložky respektive z meziprostoru vnější příložky a vnitřní tuze podepřené příložky úseč kotoučového permanentního magnetu. Pružnou rozpěru zde tvoří kostra tenzometrů z hliníkového U profilu opatřená na jednom čele dvojicí fixačních výstupků pro zasunutí do příčných fixačních vývrtů ve vnitřní tuze podepřené příložce a na druhé straně dvojicí vodicích zářezů pro fixaci čelních pružinových opěr symetricky umístěných vzhledem k ose průchodu trubicového tělesa, a to se stejnou roztečí jako mají zářezy na čele vnitrní odpružené podepřené příložky tak, že do odpovídajících zářezů a vodicích zářezů zapadají ve shodné rovině pružinové opěry z ocelové struny svinuté do tvaru písmene alfa.
Ve výhodném provedení je teplo-izolační krytka dvoudílná a je složená z teploizolačního rámečku a z víka vybaveného na vnější straně nosnou deskou pro upevnění elektronických dílů speciálního elektronického vybavení samopridržného strunového tenzometrů, zejména fotovoltaického panelu. Ve víku jsou pro zabezpečení polohy teplo-izolační krytky vytvořeny fixační drážky pro nasazení na obnažené volné úseče kotoučů permanentních magnetů. Tyto fixační drážky jsou opatřeny ve svém podélném směru vidlicově rozvětvenými planžetovými příchytkami z pásku z ocelové fólie tenčí než 0,2 mm, který je jako dvojitá skoba zavěšen na vnější stěně víka a prochází stropem do fixační drážky situované v předpokládané osové rovině hlavy tenzometrů
-2CZ 24659 Ul
Vyčnívající rozvětvené konce planžetové příchytky jsou přisáty na boční válcovou stěnu kotouče permanentního magnetu.
Je rovněž výhodné, je-li kostra tenzometru vyrobená z U profilu shodných parametrů jako je zvolen pro upínací ochranný kryt univerzálního elektromagnetického měniče pro strunové sníma5 če. Střední část kostry tenzometru je využita přímo a zcela shodně jako nosný kryt univerzálního elektromechanického měniče s dvojicí cívek opatřených osovým válcovým permanentním magnetem vsazeným a zatmeleným do čelních válcových drážek vytvořených v požadovaných polohách vyťrézováním vývrtů zasahujících symetricky do bočních stěn U profilu kostry tenzometru. V okrajových partiích dna U profilu kostry potom jsou umístěny průchodky pro vývody z cívek elektromagnetických měničů a Šrouby k upevnění podpěrných sloupků tištěného spoje obvodů elektronické části strunového snímače.
Hlavním přínosem předkládaného řešení je zásadní výrobní zjednodušení, které není na úkor jakékoliv funkční nebo aplikační ztráty, ale naopak omezuje nároky na parametry místa instalace tenzometru. Dík zdokonalené technologii stavebnicovosti řešení nevyžaduje instalace tenzometru žádnou silově náročnou operaci, žádnou manipulaci s drobnými předměty vyžadující vyšší soustředění pozornosti ani potřeba plného zapojení více než jedné ruky a ani žádnou časově náročnou operaci což je důležité, jelikož instalace tenzometrů probíhá zpravidla v podmínkách výškové práce. Zdokonalená stavebnicovitost je ekonomickým přínosem i v tom smyslu, že aplikační a funkční univerzálnost odvozena z elektronického vybavení nemusí být zajištěna funkční uni20 verzálností základního elektronického vybavení, ale variabilitou založenou na snadné směnnosti bloků třístupňového elektronického systému strunového tenzometru. Hlavní funkční vylepšení zajišťuje nové řešení elektromagnetického měniče strunového oscilátoru, které zajišťuje dokonalejší elektromagnetické odstínění od rušení vnějším elektromagnetickým polem má dominantněji soustředěnou účinnost do jedné roviny kmitání struny a tím, že je aktivní působení na strunu roz25 loženo na delší úsek struny, působí i jako filtr pro potlačení vyšších harmonických složek příčného kmitání měrné struny tenzometru. Jelikož toto nové řešení elektromagnetického měniče má obecnější význam pro celou strunovou měřicí metodu je toto dílčí řešení současně předkládáno jako předmět samostatné přihlášky vynálezu.
Řešení využívá nově řešenou magnetickou příchytku hlav, která je rozebíratelná, stažená pomocí svorníků, opatřená kotoučovým permanentním magnetem využitým i jako součást nového typu magnetické příchytky teploizolační krytky. Návazný vynález dále přichází s novým konstrukčním řešením axiální rozpěrky umožňující snadnější reprodukovatelnost funkčních vlastností a využít nový typ elektromagnetického měniče, který je předmětem samostatně souběžně přihlášeného vynálezu. Novým způsobem je též řešena teploizolační krytka včetně systému vnitřního propoje35 ní elektronického vybavení tenzometru.
Objasnění výkresu
Příkladné provedení samopřídržného příložného strunového tenzometru je znázorněno souborem řezů příkladným tenzometrem. Obr. 1 je základní bokorysný osový rez. Obr. 2 je půdorysný řez a na obr. 3 jsou tři příčné řezy tenzometrem.
Příklady uskutečnění technického řešení
Samo-přídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích vybavený hlavami s magnetickou příchytkou obsahující plochý příčně zmagnetovaný permanentní magnet 6 s pólovými nástavci tvořenými příložkami s přísavnými břity 44 bude dále popsán pomocí přiložených výkresů. Permanentní magnet 6 magnetických příchytek hlavy 2 ten45 zometru je kotoučového tvaru. Pólové nástavce jsou tvořeny magnetickými příchytkami tvořenými vnější příložkou 3, vnitřní odpružené podepřenou příložkou 4 a vnitřní tuze podepřenou příložkou 5 obdélníkového tvaru o Šířce odpovídající průměru kotouče permanentního magnetu 6. Tvar vnějších příložek 3 je pro obě hlavy 2 shodný. Vnitřní odpružené podepřená příložka 4 je
-3CZ 24659 Ul opatřena dvojicí zářezů 15 válcového tvaru umístěnými rovnoběžně s přísavným břitem 41 a symetricky k rovině průchodu trubicového tělesa 7 s nátrubkem 9. Vnitřní tuze podepřená příložka 5 je opatřena dvojicí fixačních příčných vývrtů 45. Magnety 6 a hlavy 2 jsou mezi vnější priložkou 3 a vnitřní odpružené podepřenou priložkou 4 respektive mezi vnější příložkou 3 a vnitřní tuze podepřenou priložkou 5 sevřeny svorníky 30 z magneticky nevodivého materiálu. Svorníky 30 jsou umístěny v klínovitých prostorách mezi kotoučovým permanentním magnetem 6 a hlavou 2 tenzometrů. Sevření permanentních magnetů 6 pólových nástavců překrývá jen část kotouče permanentního magnetu 6 směrem k přísavným břitům 41 pólových nástavců tak, že na straně protilehlé přísavným břitům 41 vyčnívá z meziprostoru vnější příložky 3 a vnitřní odpružené podepřené příložky 4 respektive z meziprostoru vnější příložky 3 a vnitřní tuze podepřené příložky 5 úseč kotoučového permanentního magnetu 6. Tenzometr má pružnou rozpěru, kterou tvoří kostra 35 tenzometrů z hliníkového U profilu opatřená na jednom Čele dvojicí fixačních výstupků 43 pro zasunutí do příčných vývrtů 45 ve vnitřní tuze podepřené priložce 5 a na druhé straně dvojicí vodicích zářezů 14 pro fixaci čelních pružinových opěr 13 symetricky umístěných vzhledem k ose průchodu trubicového tělesa 2, a to se stejnou roztečí jako mají zářezy 15 na čele vnitřní odpružené podepřené příložky 4. Do odpovídajících zářezů 15 a vodicích zářezů 14 zapadají ve shodné rovině pružinové opěry 13 z ocelové struny svinuté do tvaru písmene alfa.
Součástí samo-pridržného priložného strunového tenzometrů je dále teploizolační krytka. Je vytvořena j ako dvoudílná a j e složená z teploizolačního rámečku 31 a víka 32 vybaveného na vněj ší straně nosnou deskou 33 pro upevnění elektronických dílů speciálního elektronického vybavení samopridržného strunového tenzometrů, zejména fotovoltaického panelu. Ve víku 32 jsou pro zabezpečení polohy teplo-izolační krytky vytvořeny fixační drážky 47 pro nasazení na obnažené volné úseče kotoučů permanentních magnetů 6. Tyto fixační drážky 47 jsou opatřeny ve svém podélném směru vidlicově rozvětvenými planžetovými příchytkami 34 z pásku z ocelové fólie tenčí než 0,2 mm. Tento pásek je jako dvojitá skoba zavěšen na vnější stěně víka 32 a prochází stropem do fixační drážky 47 situované v předpokládané osové rovině hlavy 2 tenzometrů. Vyčnívající rozvětvené konce planžetové příchytky 34 jsou přisáty na boční válcovou stěnu kotouče permanentního magnetu 6. Kostra 35 tenzometrů je vyrobena z U profilu shodných parametrů jako je zvolen pro upínací ochranný kryt univerzálního elektromagnetického měniče pro strunové snímače. Střední část kostry 35 tenzometrů je využita přímo a zcela shodně jako nosný kryt univerzálního elektromechanického měniče s dvojicí cívek 18 opatřených osovým válcovým permanentním magnetem vsazeným a zatmeleným do čelních válcových drážek 17 vytvořených v požadovaných polohách vyfrézováním vývrtů zasahujících symetricky do bočních stěn U profilu kostry 35 tenzometrů. V okrajových partiích dna U profilu kostry 35 jsou umístěny průchodky 25 pro vývody 22 z cívek 18 elektromagnetických měničů a šrouby 26 k upevnění podpěrných sloupků 27 tištěného spoje 29 obvodů elektronické části strunového snímače.
Úprava základního tenzometrů 1, tvořeného hlavami 2 tenzometrů I a trubičkovým tělesem 2, ve kterých je pomocí svěmých Šroubů 11 a kroužkových čelistí 10 centračních otvorů 12 upnuta měrná struna 8, na samopridržný priložný strunový tenzometr je zajištěna opatřením hlav 2 tenzometru 1 magnetickými příchytkami konstrukčně blízkými příchytkám používaným v nábytkářském průmyslu. Permanentní magnet 6 má tvar plochého kotouče. Pólové nástavce jsou zajišťované vnějšími priložkami 3, vnitřní odpružené podepřenou priložkou 4 a vnitřní tuze podepřenou priložkou 5, což jsou ocelové destičky obdélníkového tvaru, které jsou zeslabeny na straně prisavného britu 41 a opatřeny Čelní válcovou drážkou 17 s funkcí svěracích ploch pro hlavy 2 tenzometru 1. Svěrací síla je vyvozena svorníky 30 z magneticky nevodivého materiálu, které jsou situovány v klínovitých spárách mezi kotoučem permanentního magnetu 6 a hlavou 2 tenzometrů
1. Hlava svorníku 30 je zapuštěna do vnitřních priloŽek, tedy do vnitřní odpružené podepřené příložky 4 a do vnitrní tuze podepřené příložky 5. Vnější příložky 3 jsou opatřeny maticovými závity pro zašroubování svorníků 30. Svorníky 30 současně plní funkci fixačních opěrek pro kotoučové permanentní magnety 6, čímž zajišťují zvolenou žádoucí velikost obnažené úseče kotoučového permanentního magnetu 6, která vyčnívá z prostoru mezi vnějšími priložkami 3 a vnitřní odpružené podepřenou priložkou 4 respektive vnitřní tuze podepřenou priložkou 5, Vytmelení zbylých prostorů mezi priložkami 3, 4 a 5 je již spíše estetickou záležitostí a usnadněním odstra-4CZ 24659 Ul ňování kovových nečistot, které se mohou při instalaci samopřídržného tenzometru na jeho magnetický systém přichytit. Společnou odlišností vnitřních příložek 4 a 5 jsou vedle zápustek pro hlavy svorníků 30 i čelní drážky 16 na straně přísavného břitu 41, které umožňují při montáži samopřídržného tenzometru zavlečení trubičkového tělesa 7 tenzometru 1 do polohy odpovídající válcovým drážkám 17, pro hlavy 2 tenzometru 1.
Silové zatížení spoje přísavných břitů 41 a měřené konstrukce 42 je minimalizováno teleskopickou úpravou trubičkového tělesa 7 tenzometru 1 a pružně předepjatou rozpěrou konstrukcí vloženou mezi vnitřní odpružené podepřenou příložku 4 a vnitřní tuze podepřenou příložku 5 samopřídržného tenzometru. Teleskopická funkce trubičkového tělesa 7 tenzometru 1 je zajištěna opatřením hlav 2 tenzometru i nátrubky 9, přičemž je základní vnitřní trubičce trubicového tělesa 7 ponechána plná délka, protože má i funkci montážní délkové měrky pro nastavení délky měrné struny 8 tenzometru 1 a její teleskopické vedení zajišťuji nátrubky 9 připojené k hlavám 2 tenzometru 1.
Vodotěsné uzavření teleskopické spáry zajišťuje pryžová bandáž 37, případně doplněná tmelem „medové“ konzistence.
Rozpěmou konstrukci, která zajišťuje výchozí základní předpětí měrné struny 8, tvoří kostra 35 z hliníkového U profilu a dvojice pružinových opěr 13. Rozpěmá konstrukce se na straně vnitřní tuze podepřené příložky 5 přímo opírá čelem kostry 35 o tuto vnitřní tuze podepřenou příložku 5 a jejich vzájemná poloha je fixována čelními fixačními výstupky 43 na koncích U profilu kostry 35 v odpovídajících příčných vývrtech 45 ve vnitřní tuze podepřené příložce 5. Na straně pružinových opěr 13 je dostačující systém čelních vodicích zářezů 14 na čele kostry 35 a zářezů 15 na čele vnitřní odpružené podepřené příložky 4.
Vůle mezi čelem kostry 35 s vodícími zářezy 14 a vnitřní odpružené podepřenou priložkou 4 je větší než výška čelních fixačních výstupků 43 tak, aby dotlačením kostry 35 na vnitřní odpružené podepřenou příložku 4 bylo možné uvolnit fixační výstupky 43 z otvorů ve vnitřní tuze podepřené příložce 5 a celou rozpěmou konstrukci vyjmout ze samopřídržného příložného strunového tenzometru 1.
Kostra 35 je současně využita jako nosič a mechanická ochrana elektromagnetických měničů strunových oscilátorů, které oddělují mechanickou a elektronickou část strunových snímačů. Elektromagnetický měnič, který umožňuje snímat nebo budit příčné kmity měrné struny 8 je dvoucívkový, se dvěma cívkami 18 opatřenými jádrem 44 z permanentního magnetu a páskovým jhem 19, které svým vytvarováním převádí magnetický tok procházející cívkami 18 co nejblíže k měrné struně 8 tak, aby změny její polohy pri kmitání respektive tímto vyvolané změny magnetického toku procházejícího strunou 8 byly co největší a indukovaly v cívce 18 co největší elektrické napětí. Páskový tvar jha 19 je výhodný i pro funkci vzájemného odstínění magnetických polí obou cívek 18 a také pro vytvoření žádoucích podélných plošek rovnoběžných se strunou 8 se stejným magnetickým potenciálem, což je rozhodující pro vyvolaný magnetický tok procházející měrnou strunou 8, čímž je snižováno riziko vybuzení jiných kmitů než v rovině kolmé na tyto plošky a podélné rozložení magnetického toku mezi ploškami a měrnou strunou 8 zase potlačuje buzení kmitů ve vyšších tvarech vlastního kmitání.
Osové uložení elektromagnetů měničů zajišťuje jejich uložení v příčných vývrtech 45 v U profilu kostry 35 a u páskového jha 19, které je přitlačeno elektromagnety ke dnu U profilu kostry 35, přičemž jeho centrální poloha je zajištěna drážkou ve vodicích britových koncovkách 20 a střední vodicí vlně 21.
Elektrické vyvedení konců cívky 18 elektromagnetů na keramické kondenzátorové průchodky 25 zajišťující vývody 22 z izolovaného drátu, které jsou od keramické průchodky 25 vedeny kouty U profilu kostry 35 vedle páskového jha T9 nad cívkami 18 elektromagnetů do prostoru nad střední vodicí vlnou 21 a tam je pájením provedeno napojení 24 na konce drátů cívek 18 elektromagnetů.
-5CZ 24659 Ul
Pokud je zvolena mechanická ochrana této části elektronického vybavení samopřídržného tenzometru cestou zalití dno vých partií U profilu kostry 35 bude výhodnější nahradit šrouby 26 podpěry pritmelenými maticemi a použít podpěrné sloupky 27 bez vnitřního závitu a tištěný spoj 29 upínacími Šrouby 28 připevnit pomocí těchto matic přímo na kostru 35. Pro usnadnění variabilní volby elektronického vybavení tenzometrů výměnou tištěného spoje 29 bude vhodné používat pro připojení obvodů u tištěného spoje 29 konektorové dutinky 46 s průměrem odpovídajícím vývodu z keramické průchodky 25. Další možnost rozšířit elektronické vybavení tenzometrů např, fotovoltaickým napájením elektronických obvodů elektroniky tenzometrů je využití nosné desky 33 pro fotovoltaický panel víka 32 teploizolační krytky jako přídavného tištěného spoje io s tím, že pro elektronické součástky bude vytvořena dutina v teploizolační části víka 32 krytky, která je vedle víka 32 tvořena teploizolačním rámečkem 31 s molitanovým polepem 36 na ploše doléhající na měřenou konstrukci 42. Teploizolační krytka je dále opatřena v prostoru stropních drážek v teploizolační části víka 32 vidlicovými planžetovými příchytkami 34, které jsou zavěšeny na desce 33 pro fotovoltaický panel procházejí teploizolační vrstvou víka 32 do fixačních drážek 47 pro obnaženou část kotoučových permanentních magnetů 6 a svými rozvětvenými konci jsou přisáty na boční válcové stěny těchto magnetů 6, Prichytná funkce příchytky 34 spočívá v tom, že zatlačením víka 32 krabicové teploizolační krytky tlakem na příchytky 34 dochází kjejich magnetickému přisátí na kotouče permanentních magnetů 6 ajejich posunutí do polohy odpovídající přítlakem pružně deformované teploizolační krytky. Po uvolnění přítlaku přes pri20 chytky 34 dojde ke zpětnému prokluzu planžetových pásků příchytek 34 po válcové boční stěně permanentních magnetů 6 až do polohy víka 32 odpovídající pružnému stlačení krytky max. třecí silou, kterou magnetické přisátí planžet planžetových příchytek 34 může zajistit, neboli je prichytná síla uvolněných planžetových příchytek 34 prakticky nezávislá na případných odchylkách v tuhosti a rozměrových nepřesností přichycovaných teploizolaČních krytek. Na obr. 3 je potom znázorněno řešení problému elektrického propojení elektronického vybavení na tištěném spoji 29 s elektrickým vybavením upevněným na nosné desce 33 fotovoltaického panelu, kterýje součástí tepelně izolačního víka 32.
Systém páskových kontaktních doteků 39 hákovitého tvaru, které jsou zatlačeny do čelní stykové plochy teploizolačního rámečku 3f krytky s nosnou deskou 33 fotovoltaického panelu a jsou zavěšeny tak, aby kontaktní plochy páskových doteků 39 ležely na stykové ploše vnitřní stěny teploizolačního rámečku 3_L v místech, kde je teploizolační víko 32 opatřeno kolíkovými kontaktními doteky 40. Kolíkové kontaktní doteky 40 jsou upevněny na nosné desce 33 fotovoltaického panelu a bočně podepřeny o kontaktní plochu teploizolačního víka 32, čímž z dvoudílného systému víka 32 a rámečku 31 teploizolační krytky prakticky činí klasický konektorový spoj.
Průmyslová využitelnost
Míra aplikační univerzálnosti a operativnosti využití samopřídržného priložného tenzometrů podle popsaného řešení je předpokladem, že strunové tenzometrii vrátí bezkonkurenční postavení v oblasti experimentů prováděných v terénu na reálných stavbách. Nový stavebnicový přístup k elektronickému vybavení měřicí techniky pro stavebnictví lze převzít i pro další typy struno40 vých měřidel, ale i pro další metody měření užívané pro kontrolu stavebních konstrukcí.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Samo-přídržný priložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích vybavený hlavami s magnetickou příchytkou obsahující plochý příčně zmagnetovaný permanentní magnet s pólovými nástavci tvořenými příložkami s prisavnými břity (41) opatřený45 mi u vnitřních priložek (4, 5) drážkou (16) na čele britu (41) pro průchod trubicového tělesa (7) s nátrubkem (9) strunového tenzometrů a je opatřený oddělitelnou elektrickou částí tenzometrů
    -6CZ 24659 Ul upevněnou mezi hlavami tenzometrů pomocí podélně pružné rozpěrky a dále teplo-izolační krytkou využitelnou jako nosič foto-voltaického mini-panelu pro napájení elektronické části tenzometru, vyznačující se tím, že permanentní magnet (6) magnetických příchytek hlavy (2) tenzometrů je kotoučového tvaru a vnější příložky (3), vnitřní odpružené podepřená příložka (4) a vnitřní tuze podepřená příložka (5) těchto magnetických příchytek jsou obdélníkového tvaru o šířce odpovídající průměru kotouče permanentního magnetu (6), kde tvar vnějších příložek (3) je pro obě hlavy (2) shodný, vnitřní odpružené podepřená příložka (4) je opatřena dvojicí zářezů (15) válcového tvaru umístěnými rovnoběžně s přísavným břitem (41) a symetricky k rovině průchodu trubicového tělesa (7) a vnitřní tuze podepřená příložka (5) je opatřena dvojicí fixačních příčných vývrtů (45), přičemž magnety (6) a hlavy (2) jsou mezi vnější priložkou (3) a vnitřní odpružené podepřenou příložkou (4) respektive mezi vnější příložkou (3) a vnitřní tuze podepřenou příložkou (5) sevřeny svorníky (30) z magneticky nevodivého materiálu, které jsou umístěny v klínovitých prostorách mezi kotoučovým permanentním magnetem (6) a hlavou (2) tenzometru, a kde sevření permanentních magnetů (6) pólových nástavců překrývá jen část kotouče permanentního magnetu (6) směrem k přísavným břitům (41) pólových nástavců tak, že na straně protilehlé přísavným břitům (41) vyčnívá z meziprostoru vnější příložky (3) a vnitřní odpružené podepřené příložky (4) respektive z meziprostoru vnější příložky (3) a vnitřní tuze podepřené příložky (5) úseč kotoučového permanentního magnetu (6), přičemž pružnou rozpěru tvoří kostra (35) tenzometrů z hliníkového U profilu opatřená na jednom čele dvojicí fixačních výstupků (43) pro zasunutí do příčných vývrtů (45) ve vnitřní tuze podepřené příložce (5) a na druhé straně dvojicí vodicích zářezů (14) pro fixaci čelních pružinových opěr (13) symetricky umístěných vzhledem k ose průchodu trubicového tělesa (7), a to se stejnou roztečí jako mají zářezy (15) na čele vnitřní odpružené podepřené příložky (4) tak, že do odpovídajících zářezů (15) a vodicích zářezů (14) zapadají ve shodné rovině pružinové opěry (13) z ocelové struny svinuté do tvaru písmene alfa.
  2. 2. Samo-přídržný příložný strunový tenzometr podle nároku 1, vyznačující se tím, že teplo-izolační krytka je dvoudílná a je složená z teploizolačního rámečku (31) a víka (32) vybaveného na vnější straně nosnou deskou (33) pro upevnění elektronických dílů speciálního elektronického vybavení samopřídržného strunového tenzometrů, zejména fotovoltaického panelu, přičemž ve víku (32) jsou pro zabezpečení polohy teplo-izolační krytky vytvořeny fixační drážky (47) pro nasazení na obnažené volné úseče kotoučů permanentních magnetů (6), přičemž tyto fixační drážky (47) jsou opatřeny ve svém podélném směru vidlicově rozvětvenými planžetovými příchytkami (34) z pásku z ocelové fólie tenčí než 0,2 mm, který je jako dvojitá skoba zavěšen na vnější stěně víka (32) a prochází stropem do fixační drážky (47) situované v předpokládané osové rovině hlavy (2) tenzometrů, přičemž vyčnívající rozvětvené konce planžetové příchytky (34) jsou magneticky přisáty na boční válcovou stěnu kotouče permanentního magnetu (6).
  3. 3. Samo-přídržný příložný strunový tenzometr podle kteréhokoli z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že kostra (35) tenzometrů je vyrobená z U profilu shodných parametrů jako je zvolen pro upínací ochranný kryt univerzálního elektromagnetického měniče pro strunové snímače, přičemž střední část kostry (35) tenzometrů je využita přímo a zcela shodně jako nosný kryt univerzálního elektromechanického měniče s dvojicí cívek (18) opatřených osovým válcovým permanentním magnetem (44) a vsazených a zatmelených do čelních válcových drážek (45) vytvořených v požadovaných polohách vyfrézováním vývrtů zasahujících symetricky do bočních stěn U profilu kostry (35) tenzometrů, přičemž v okrajových partiích dna U profilu kostry (35) jsou umístěny průchodky (25) pro vývody (22) z cívek (18) elektromagnetických měničů a šrouby (26) k upevnění podpěrných sloupků (27) tištěného spoje (29) obvodů elektronické části strunového snímače.
CZ201125408U 2011-12-29 2011-12-29 Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích CZ24659U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201125408U CZ24659U1 (cs) 2011-12-29 2011-12-29 Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201125408U CZ24659U1 (cs) 2011-12-29 2011-12-29 Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ24659U1 true CZ24659U1 (cs) 2012-12-05

Family

ID=47352398

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201125408U CZ24659U1 (cs) 2011-12-29 2011-12-29 Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ24659U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9081165B2 (en) Method and apparatus for fixing strained optical fibers against creep and temperature and strain sensors using said technology
US20100300209A1 (en) Optical strain gauge
US5952742A (en) Synchronous linear motor with improved means for positioning and fastening permanent magnets
US20120132008A1 (en) Fiber optic load measurement device
US20120006236A1 (en) Adhesive holder for holding objects and kit, as well as method for making an adhesive holder
WO2007096658A8 (en) Bracket
US9297712B2 (en) Integral housing load cell system and apparatus
EP3084365A1 (en) Thermal type flow meter
CZ24659U1 (cs) Samo-prídržný příložný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích
US6931940B2 (en) Magnetostrictive strain sensor with hall effect
ES2853553T3 (es) Sistema y método para probar una unión de filete
JP7474383B2 (ja) 歪みセンサ及びロボット
CZ2011897A3 (cs) Samoprídrzný prílozný strunový tenzometr pro experimentální aplikace na stavebních konstrukcích
CN201382833Y (zh) 一种光纤光栅组合式测力螺母
US8297129B2 (en) Instrument mounting system and method
EP2156224B1 (en) Surface egress and/or ingress housing
TW201346218A (zh) 負和正表面膨脹之電性測量用的膨脹感測器
JP2008289324A (ja) リニアモータ
US9732779B2 (en) System for mounting heating panels on to wall without drilling holes on the wall
CN202304866U (zh) 一种带安装卡的光电传感器固定壳体
KR200443639Y1 (ko) 간이형 인슐레이션 패널 브릿지
CN206127785U (zh) 一种枕下竖向刚度测量辅助装置
CZ302834B6 (cs) Univerzální príložný strunový tenzometr
JP5274997B2 (ja) 加速度センサ取付用アタッチメント及び振動計
JPH07113815A (ja) 振動センサ固定装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20121205

MK1K Utility model expired

Effective date: 20151229