CZ24648U1 - Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře - Google Patents

Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře Download PDF

Info

Publication number
CZ24648U1
CZ24648U1 CZ201226858U CZ201226858U CZ24648U1 CZ 24648 U1 CZ24648 U1 CZ 24648U1 CZ 201226858 U CZ201226858 U CZ 201226858U CZ 201226858 U CZ201226858 U CZ 201226858U CZ 24648 U1 CZ24648 U1 CZ 24648U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sensor
corrosion
resistometric
metal
atmosphere
Prior art date
Application number
CZ201226858U
Other languages
English (en)
Inventor
Kouril@Milan
Stoulil@Jan
Original Assignee
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola chemicko-technologická v Praze filed Critical Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Priority to CZ201226858U priority Critical patent/CZ24648U1/cs
Publication of CZ24648U1 publication Critical patent/CZ24648U1/cs

Links

Landscapes

  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)

Description

Rezistometrické Čidlo pro měření korozní rychlostí kovů v atmosféře Oblast techniky
Koroze kovů je jedním z hlavních mechanizmů degradace kovových materiálů. Většina plochy existujících kovových předmětů a konstrukcí je vystavena působení atmosféry. Koroze kovů v atmosféře také zaujímá největší podíl na finančních ztrátách způsobených korozí obecně. Z hlediska plánování životnosti kovových konstrukcí a kontroly vlivu prostředí na jejich životnost za provozu je třeba znát korozní rychlost konstrukčního kovu za daných podmínek. V praxi se uplatňují různé metody měření korozní rychlosti kovů v atmosféře. Jednou z nich je rezistometrická metoda pracující s rezistometrickými čidly. Vedle konstrukčních materiálů exponovaných io ve vnější atmosféře je určování korozní rychlosti klíčové také ve specifických případech, jako je péče o kovové památky, ochrana kovových výrobků při transportu na dlouhé vzdálenosti, ochrana významných elektronických zařízení před atmosférickými vlivy, atd. Předmětné rezistometrické čidlo svým novým designem odstraňuje konstrukční nedostatky v praxi uplatněných rezistometrických čidel a eliminuje tak nepřesnosti určení korozního úbytku vlivem těchto konstrukě15 nich nedostatků.
Dosavadní stav techniky
K hodnocení korozního vlivu prostředí na kovy je využíváno mnoho metod. Rychlost, s jakou kov za daných podmínek koroduje, lze nejsnáze určit prostřednictvím hmotnostní změny kovového vzorku (kupónu) po určené době expozice. Ke spolehlivému určení korozní rychlosti z hmot20 nostního úbytku korozního kupónu je nutná dlouhá doba expozice. Platné normy ji stanovují minimálně najeden rok. Tímto způsobem se klasifikují atmosféry podle jejich korozní agresivity. Takový postup neumožňuje určit vliv změny podmínek na korozní rychlost kovů. Odezva metody hmotnostního úbytku je často příliš dlouhá a citlivost příliš malá. Vhodným způsobem pro semikontinuální sledování korozní rychlosti kovů v závislosti na podmínkách je rezistomet25 rická metoda, která využívá pro určení korozního úbytku kovu změnu elektrického odporu korodujícího čidla. Změna elektrického odporu kovového čidla je dána změnou průřezu korodujícího kovu podle vztahu (Rif.
(Rl)
kde R - elektrický odpor, p - rezistivita, l - délka kovového čidla, 5 - průřez kovového čidla
Kromě geometrických parametrů kovového čidla, které se mění s mírou koroze, závisí odpor čidla také na teplotě. Za provozních podmínek není teplota prostředí a tedy ani kovu konstantní. Vliv teploty na elektrický odpor rezistometrického čidla je kompenzován tím, že vedle exponované kovové stopy (měmá část) obsahuje čidlo ještě identickou kovovou stopu (referenční část), která je před korozními vlivy prostředí chráněna protikorozním povlakem. Elektrický odpor této části tak není ovlivňován korozním úbytkem a její odpor se mění pouze se změnou teploty. Korozní úbytek je pak vyjadřován pomocí změny poměru odporů referenční a měrné Části v porovnání s poměrem na začátku expozice (R2):
(R2) \h hu · kde Ah - úbytek tloušťky, h0 - počáteční tloušťka kovové stopy, Rr,o- elektrický odpor referenční 40 části sondy na počátku expozice, RMlfí - elektrický odpor měrné části sondy na počátku expozice,
R# - elektrický odpor referenční části, Rm - elektrický odpor měrné části.
-1 CZ 24648 Ul
Rezistometrická metoda pro určení korozního úbytku kovu vyžaduje vysokou přesnost měření elektrického odporu. Elektrický odpor se měří v tzv. čtyřvodičovém zapojení, kdy kovovou stopou rezistometrického čidla prochází definovaný elektrický proud a na jiných kontaktech měrné i referenční části je měřeno napětí, které tento proud vyvolává (Obr. 1). Ze znalosti proudu a napětí je pomocí Ohmová zákona vypočten odpor obou částí čidla.
Pro správný průběh měření tak musí rezistometrické Čidlo být konstruováno s pěti nebo šesti vývody pro připojení elektronického příslušenství systému. Z hlediska spolehlivosti čidla je kritickým místem konstrukce spojení mezi měrnou a referenční částí. V současnosti nejčastěji využívané konstrukční řešení čidla má přechod mezi měmou a referenční částí přímo v rovině io symetrie čidla, tedy v místě, kde je snímáno napětí na měrné, resp. referenční části. Hranice ochranného povlaku, která se zde nachází, je z korozního hlediska slabým místem a dochází k jeho podkorodování. Toto podkorodování ovlivňuje měření korozního úbytku na měrné části čidla, neboť přestává platit předpoklad, že tloušťka referenční části je neměnná. Obrázek (Obr. 2) uvádí běžné uspořádání, které obsahuje nevhodné spojení měrné a referenční části s hranicí ochranného povlaku.
Popisované technické řešení předmětného rezistometrického čidla navrhuje takové konstrukční uspořádání, které toleruje běžné podkorodování ochranného povlaku, aniž by tím byla ovlivněna správná funkce čidla.
Podstata technického řešení
Rezistometrické Čidlo pro měření korozního úbytku kovu v atmosféře je tvořeno tenkou (50 nm 0,25 mm) kovovou stopou 1 nanesenou na elektricky nevodivém podkladu 2 o rozměrech 55 x 31 x 1,5 mm. Využít lze například sklo-laminátovou desku, na níž je nalaminována fólie z kovu, jehož korozní úbytek chceme měřit. Požadovaný design kovové stopy je pak vyleptán postupem známým z výroby tištěných spojů. Jiným možným postupem je PVD depozice kovu na keramický nebo skleněný substrát. Touto technikou získáváme kovové vrstvy s nižší tloušťkou, což poskytuje vyšší citlivost výsledného korozního čidla. Měrná část 3 a referenční část 4 výsledného čidla je propojena můstkem 5 ve tvaru písmene H. Hranice ochranného povlaku 6 prochází napříč můstkem 5 v polovině jeho délky (Obr. 3).
Případné korozní napadení můstku 5 na hranici ochranného povlaku 6 a v jejím okolí neovlivňu30 je, na rozdíl od konstrukčních řešení v současnosti běžně používaných, výsledek měření korozního úbytku. I v případě podkorodování ochranného povlaku 6 můstek 5 dál plní funkcí vodice elektrického proudu, zatímco měření napětí na měrné části 3 tímto podkorodováním není ovlivněno, neboť napětí je měřeno až v bodě napojení můstku 5 na referenční část 4.
Stručný popis obrázků na výkresech
Obr. 1: Schematické znázornění měření odporu měrné a referenční části rezistometrického čidla.
Obr. 2: Schéma rezistometrického čidla s nevhodně konstruovaným spojením měrné a referenční Části.
Obr. 3: Schéma rezistometrického čidla s nově konstruovaným spojením měrné a referenční Části ve tvaru písmene H.
Příklad použití
Korozní monitoring je velmi významnou oblastí korozního inženýrství. Korozní monitoring je využíván kvůli ochraně produktů, zařízení, prostředí a zdraví. Úkolem korozního monitoringu je zajistit včasné varování personálu, že došlo k nepřijatelnému zvýšení korozní agresivity v systému. Citlivost korozního monitoringu musí být dostatečná natolik, aby bylo možné včas přij 45 mout taková opatření, která korozní agresivitu sníží a zabrání vzniku nepřijatelných škod. Typickými oblastmi, kde je korozní monitoring nezbytný, je chemický průmysl, energetika nebo pro-2CZ 24648 Ul duktovody. Korozní monitoring v atmosféře nachází uplatnění v provozech, kde je potenciální nebezpečí zvýšení agresivity prostředí vůči zařízením (chemické provozy, počítačové sály s filtrací vzduchu), nebo v místech, kde jsou uloženy historické kovové předměty. Významnou oblastí je též sledování korozní agresivity během transportu výrobků k zákazníkovi. Popisované tech5 nické řešení je využíváno v průmyslových provozech, v depozitářích kovových památek, při dopravě zboží v přímořských atmosférách, při sledování agresivity pri provozu automobilů nebo pri studiu mechanizmu koroze kovů ve specifických podmínkách.
Průmyslová využitelnost
Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře, jehož konstrukce je io popisována, zvyšuje spolehlivost korozního monitoringu využívajícího rezistometrickou metodu měření korozního úbytku. Oproti elektrochemickým metodám monitoringu je rezistometrická metoda výhodná svojí jednoduchostí a použitelností v jakémkoli prostředí. V porovnání s expozičními zkouškami má rezistometrická metoda vyšší citlivost a kratší odezvu. Korozní monitoring využívající rezistometrická čidla je vhodný pro protikorozní ochranu produktů a zařízení, a v důsledku toho i pro ochranu prostředí a zdraví. Korozní monitoring založený na rezistometrické metodě umožňuje včasné varování o zvýšení korozní agresivity prostředí vůči kovovým materiálům.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Rezistometrické čidlo pro měření korozního úbytku kovu v atmosféře je tvořeno tenkou 20 kovovou stopou (1) nanesenou na elektricky nevodivém podkladu (2), která je rozdělena na měrnou část (3) a referenční část (4), kde referenční část (4) je krytá ochranným povlakem (6), vyznačující se tím, že měrná část (3) a referenční část (4) výsledného Čidla je propojena můstkem (5) ve tvaru písmene H.
  2. 2. Rezistometrické čidlo podle nároku 1, vyznačující se tím, že hranice ochran25 ného povlaku prochází napříč můstkem (5) v polovině jeho délky a napětí na referenční části (4) je měřeno v bodě napojení můstku (5) na referenční část (4).
CZ201226858U 2012-10-22 2012-10-22 Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře CZ24648U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226858U CZ24648U1 (cs) 2012-10-22 2012-10-22 Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226858U CZ24648U1 (cs) 2012-10-22 2012-10-22 Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ24648U1 true CZ24648U1 (cs) 2012-12-03

Family

ID=47323782

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201226858U CZ24648U1 (cs) 2012-10-22 2012-10-22 Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ24648U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE2251114A1 (en) * 2022-09-26 2024-03-27 Camfil Ab A sensor connecting bridge, a sensor coupon, a corrosion measuring device for monitoring of airborne corrosivity, a bridge holder, a monitoring system and a method of monitoring of airborne corrosivit

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE2251114A1 (en) * 2022-09-26 2024-03-27 Camfil Ab A sensor connecting bridge, a sensor coupon, a corrosion measuring device for monitoring of airborne corrosivity, a bridge holder, a monitoring system and a method of monitoring of airborne corrosivit
WO2024072292A1 (en) * 2022-09-26 2024-04-04 Camfil Aktiebolag A sensor connecting bridge, a sensor coupon, a corrosion measuring device for monitoring of airborne corrosivity, a bridge holder, a monitoring system and a method of monitoring of airborne corrosivity

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10712256B2 (en) Corrosive environment monitoring device and method
US7313947B2 (en) Corrosion sensing microsensors
DK2137511T3 (en) CORROSION SENSORS
US20050269213A1 (en) Electrochemical Corrosion Monitoring Device and Method
US9804077B2 (en) Device and method for monitoring corrosive environment
EP2288899B1 (en) Corrosion sensors
US20070229095A1 (en) Method and apparatus for corrosion detection
EP2124034A1 (en) Corrosion sensors
US9752977B2 (en) Corrosion sensor
JP7151155B2 (ja) 腐食性環境測定装置
KR20190051016A (ko) 부식 감시 장치
AU2003269222B2 (en) Corrosion sensing microsensors
JPH095175A (ja) 応力測定センサ
JP2001358429A (ja) プリント配線板の劣化検出方法および装置
CZ24648U1 (cs) Rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů v atmosféře
EP2866010A1 (en) Temperature indicator
JP2012132718A (ja) コーティング剤の腐食性ガス耐性評価方法および評価装置
CZ35860U1 (cs) Triplicitní rezistometrické čidlo pro měření korozní rychlosti kovů
EP2124035A1 (en) Corrosion sensors
US10151683B2 (en) Corrosion sensor using electrical continuity
Shedd et al. Instrumented Test Coupons for Enhanced Evaluation of Material Performance
Ellicks et al. Measurements for Enhanced Materials Corrosion Testing
SI25796A (sl) Uporovni senzor, postopek izdelave tovrstnega senzorja ter tovrstne senzorje obsegajoča naprava za spremljanje korozije nosilnih delov vozila med uporabo le-tega
CN118043643A (zh) 腐蚀速率测量探头
JP2006010497A (ja) 環境診断ツール

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20121203

MK1K Utility model expired

Effective date: 20161022