CZ22468U1 - Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu - Google Patents

Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu Download PDF

Info

Publication number
CZ22468U1
CZ22468U1 CZ201123843U CZ201123843U CZ22468U1 CZ 22468 U1 CZ22468 U1 CZ 22468U1 CZ 201123843 U CZ201123843 U CZ 201123843U CZ 201123843 U CZ201123843 U CZ 201123843U CZ 22468 U1 CZ22468 U1 CZ 22468U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydrogel
vegetation
layer
roof covering
backing layer
Prior art date
Application number
CZ201123843U
Other languages
English (en)
Inventor
Kliment@Jan
Original Assignee
Kliment@Jan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kliment@Jan filed Critical Kliment@Jan
Priority to CZ201123843U priority Critical patent/CZ22468U1/cs
Publication of CZ22468U1 publication Critical patent/CZ22468U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A30/00Adapting or protecting infrastructure or their operation
    • Y02A30/24Structural elements or technologies for improving thermal insulation
    • Y02A30/254Roof garden systems; Roof coverings with high solar reflectance
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B80/00Architectural or constructional elements improving the thermal performance of buildings
    • Y02B80/32Roof garden systems

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká realizace vegetací ozeleněných střech a jiných stavebních ploch.
Bosa vadní stav techniky
Pro ozelenění (míněna vegetace) střech, ať plochých, šikmých, ěi jiných stavebních ploch se používá technologií a postupu, s kterými je nutno počítat a projektovat je před zahájením stavby, v případě přestaveb vyžadují aplikovat náročné a nákladné technologie.
Současná praxe pro extenzivní zeleň (rostliny které nevyžadují pravidelnou údržbu), je taková, že na speciální izolační vrstvy je nutné použít minimálně 4 až 20 cm substrátu (zeminy), který ío vytváří podmínky pro růst vegetace. Z toho vyplývají vysoké nároky na konstrukci stavby - projektová dokumentace, dostatečná únosnost, drenážní a izolační vrstvy, v případě šikmých střech další nákladná technická opatření pro zamezení odplavení substrátu. Pro intenzivní způsob pěstování zeleně je nutná výška substrátu 30 až 150 cm.
Nevýhody dosavadního stavu techniky;
- Náročné konstrukční řešení, realizované pro každou stavbu originálně.
- Nároky na vyšší únosnost stavby.
- Nutnost vysoce odborné realizace.
- Vysoké náklady.
Podstata technického řešení
2o Podstatou technického řešení je využití hydroakumu lační ch vlastností hydrogelu (polymer bobtnající ve vodě) pro realizaci lehké a snadno montovatelné střešní krytiny s rostlinným porostem (dále „porostová krytina“).
Porostová krytina je tvořena voděodolnou podkladovou vrstvou, (plast, laminát, plech, asfalt apod.), která svým profilem (prolis, komůrky) umožňuje rovnoměrné rozmístění hydrogelu. Ten může mít podobu krystalů, kuliček, nepravidelných kousků, plátů, či jinou a jeho rovnoměrné rozmístění je fixováno např. síťovinou, textilií nebo jiným porézním a smáčivým materiálem, případně přímo kobercem vegetace.
Jako příklad podkladové vrstvy může názorně posloužit ve stavebnictví pro izolaci staveb běžně používaná nopová fólie, která má potřebné vlastnosti - mj. pevnost, voděodolnost, prolisy pro umístění hydrogelu, v některých provedeních je opatřena i vhodnou síťovinou.
Podkladová vrstva může být i plochá a pravidelné a stálé rozmístění hydrogelu je zabezpečeno prolisy v porézní smáčivé vrstvě.
Na podkladovou vrstvu s umístěným hydrogelem je buď přímo nebo s mezivrstvou (síťovina nebo jiný propustný materiál) umístěna vrstva pokryvné vegetace. A to v podobě:
a) Již vzrostlých, pro extenzivní způsob pěstování vhodných rostlin (travní koberec, mech, speciální druhy rozchodníků a netřesků či jiné pokryvné rostliny vhodné pro dané klimatické podmínky). Kořenový systém těchto rostlin tvoří spojitý koberec o minimální výšce přirozeného substrátu.
b) Formou osiva výše popsaných druhů vegetace. Osivo je zapracováno a fixováno ve vhodném porézním a smáčivém materiálu - např. koberec z netkané textilie, kokosového vlákna, filcu apod. nebo mezi vrstvami těchto materiálů. Tato „suchá“ varianta se aktivuje k růstu až po prvním styku s vláhou.
- 1 CZ 22468 Ul
Při použití dostatečně pevné podkladové vrstvy může být porostová krytina v případě rovných střech užívána jako pochozí s intenzivní údržbou.
Popsaná porostová krytina je po montáži vystavena běžným povětrnostním podmínkám a ty se pak starají o dodání vláhy, která je, kromě světla a teplot, nutná pro zdárnou vegetaci porostu, s Vzhledem k lehké a nízké konstrukci porostové krytiny zde nezastupitelně působí pravidelně rozmístěný hydrogel. Ten v období dostatku vláhy (déšť, sníh, mlha, rosa) tuto akumuluje (až do
200 násobku svého původního objemu) a naopak v suchých obdobích vláhu postupně a rovnoměrně předává porostu. Stejně je hydrogel schopen absorbovat a zpětně vydávat případnou dodatečnou výživu pro vegetaci (hnojivo). Hydrogel snáší opakovaně sucho, vláhu, výkyvy teplot í in mráz. Použitý hydrogel se také průběžnou změnou svého objemu stará o přiměřené provzdušnění vegetační vrstvy a nahrazuje tak drenážní vrstvy u dosud používaných technologií. Hydrogel akumuluje a následně vydává potřebné množství vláhy na rovné i nakloněné ploše. Množství a hustotu rozmístění hydrogelu v porostové krytině je vhodné zvýšit s použitím pro nakloněnou střechu. To kvůli menšímu množství vláhy dopadající na stejně velkou plochu nakloněné poros15 tové krytiny.
Porostová krytina může být vyráběna v menších rozměrech a montována s prekryvem - podobně jako klasické druhy běžných střešních krytin nebo v metráži - pásech s podélným prekryvem. Porostová krytina může být použita na rovných střechách, terasách a podobných místech ale i na šikmých střechách a jiných plochách.
2o Porostová krytina může být kladena na stávající střešní krytinu různého typu nebo jako krytina základní.
Technické řešení lehké střešní krytiny s vegetačním porostem umožňuje díky své jednoduché a lehké konstrukci nenákladnou a jednoduchou montáž na již hotové stavby a střešní krytiny. To při zachování výhod, pro které je realizace vegetačních střech společensky velmi žádoucí.
Výhody vegetačních střech obecně:
- Významná tepelná izolace (v létě ochlazuje, v zimě snižuje únik tepla).
- Snížení prašnosti v zastavěných oblastech.
- Zvuková izolace.
- Zpomalení odtoku srážek.
- Produkce kyslíku a zadržování oxidu uhličitého.
- Zabraňuje sjíždění nebezpečných lavin.
- Rozšiřování ploch vhodných pro život a reprodukci dalších organizmů, zejména hmyzu.
- Estetické zhodnocení staveb.
Výhody technického řešení:
- Snadná montáž.
- Lehká konstrukce umožňuje montáž na stávající konstrukce staveb - není nutná vyšší únosnost.
- Montáž je možná na stávající střešní krytinu.
- Montáž je možná na rovné a bez dalších opatření i na šikmé střechy a plochy.
- Snadné skladování a doprava, v případě „suché“ varianty stohováním, v rolích, v suchém pro40 středí neomezenou dobu.
- Nízké náklady.
- Použitý hydrogel je PH neutrální, nekontaminuje faunu, floru, půdu ani spodní vody.
Objasnění výkresů
Obr. 1 je porostová krytina, tzv. „suchá“ varianta s osivem zapracovaným v porézní smáčivé 45 vrstvě.
Obr. 2 je porostová krytina - tzv. „suchá“ varianta s osivem umístěným mezi porézními smáčivými vrstvami.
Obr. 3 je porostová krytina s kobercem vegetace.
CZ 22468 Ul
Obr. 4 je porostová krytina s kobercem vegetace na nakloněné ploše.
Obr. 5 je porostová krytina s podkladovou vrstvou s prolisy pro umístění hydrogelu.
Obr. 6 je porostová krytina s rovnou podkladovou vrstvou a porézní smáčivou vrstvou s prolisy pro fixaci hydrogelu.
s Obr. 7 je porostová krytina s podkladovou vrstvou s přihrádkami pro umístění hydrogelu.
Obr. 8 je porostová krytina - tzv. „suchá“ varianta ve skladovatelném - suchém stavu.
Obr. 9 je porostová krytina - tzv. „sucha“ varianta aktivovaná vláhou - srážkami.
Obr. 10 je porostová krytina - tzv. „suchá“ varianta zvlhcovaná obsaženým hydrogelem.
Příklady uskutečnění technického řešení io Na podkladovou vrstvu 1 tvořenou pevnou plastovou fólií s prolisy, o výšce cca 5 až 20 mm je do těchto prolisů umístěn hydrogel 2 v jakékoliv podobě / tvaru, o objemu v suchém stavu cca 1 až 4 mm3. Prolisy s umístěným hydrogelem jsou následně překryty síťovinou 5 nebo jiným propustným materiálem, který může být k podkladové vrstvé např. přilepen. Tato vrstva zaručuje potřebné umístění hydrogelu během manipulace, skladování a montáže. Pro vrchní vrstvu je po15 užita vhodná vzrostlá vegetace 6 tvořící vlastním kořenovým systémem spojitý koberec 7 o výšce cca 15 až 20 mm. Tato porostová krytina je vyrobena v pásech, kde je na jedné podélné straně v šíři cca 60 až 100 mm ponechána pouze podkladová vrstva I, která bude při montáži překryta dalším pásem porostové krytiny - porost tak po montáži naváže na sebe. Jiný tvar technického řešení jsou obdélníkové šablony o rozměru cca 400 x 600 mm, které mají pro účely překryvu při
2o montáži ponechány pouze s podkladovou vrstvou i vždy dvě sousedící strany v šíři cca 60 až 100 mm.
Na podkladovou vrstvu I která je tvořena umelou fólií s přihrádkami o rozměru cca 20 * 20 o výšce cca 5 až 20 mm je pravidelně do každé přihrádky umístěn suchý hydrogel 2 v jakékoliv podobě / tvaru, o objemu v suchém stavu cca 1 až 4 mmJ. Přihrádky s umístěným hydrogelem jsou následně překryty síťovinou 5 nebo jiným propustným materiálem, který může být k podkladové vrstvě např. přilepen. Tato vrstva zaručuje potřebné umístění hydrogelu během manipulace, skladování a montáže. Na takto připravenou podkladovou vrstvu 1 je umístěna porézní smáčivá vrstva 4 o výšce cca 10 mm, na ní je rovnoměrně umístěno vhodné osivo 3 a to následně zafixováno další porézní smáčivou vrstvou 4 o výšce cca 10 mm. K aktivací růstu 9 dochází v tomto případě až po prvotním styku s vláhou 8 a nabobtnání hydrogelu 2. Tato varianta porostové krytiny je opět vyrobena v pásech nebo obdélníkových šablonách a je skladována a distribuována jako tzv. „suchá“ varianta.
Průmyslová využitelnost
Vyplývá z jednoduché, energeticky nenáročné a tedy nenákladné výroby, dále ze snadného skla35 dování, přepravy a montáže - to zejména v případě „suché“ varianty. Jedná se v podstatě o prefabrikovaný systém, který významně nezvyšuje stavební, organizační, ani odborné nároky na konkrétní investiční akci. To jsou pro investora důležité aspekty, protože výhod vegetačních střech a ostatních ploch lze dosáhnout s minimálními náklady. Realizace vegetačních střech a ostatních ploch je pak ze známých důvodů celospolečenským zájmem.

Claims (4)

40 NÁROKY NA OCHRANU
1. Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu, vyznačující se tím , že je tvořena vrstvením nepropustné podkladové vrstvy (1), rovnoměrně rozmístěného hydrogelu (2) a vzrostlé vegetace (6), tvořící vlastním kořenovým systémem spojitý koberec (7).
2. Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu, vyznačující se tím, že je tvořena vrstvením nepropustné podkladové vrstvy (1), rovnoměrně rozmístěného hydrogelu (2) a porézní smáčivé vrstvy (4) nebo vrstev, ve které nebo mezi kterými je umístěno osivo (3).
3. Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi nepropustnou podkladovou vrstvu (1) s rovnoměrně rozmístěným hydrogelem (2) a pokryvnou vrstvou vegetace (6) je umístěna síťovina (5) nebo jiný propustný materiál, zaručující potřebné umístění hydrogelu (1) během manipulace a montáže.
-3 CZ 22468 Ul
4. Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu podle nároku 2, vyznačující se tím, že mezi podkladovou vrstvu (1) s pravidelně rozmístěným hydrogelem (2) a vrstvou nebo vrstvami porézní smáčivé vrstvy (4), ve které nebo mezi kterými je umístěno osivo (3), je umístěna síťovina (5) nebo jiný propustný materiál, zaručující potřebné umístění hydrogelu (1) během manipulace, skladování, distribuce a montáže.
CZ201123843U 2011-01-26 2011-01-26 Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu CZ22468U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201123843U CZ22468U1 (cs) 2011-01-26 2011-01-26 Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201123843U CZ22468U1 (cs) 2011-01-26 2011-01-26 Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ22468U1 true CZ22468U1 (cs) 2011-07-18

Family

ID=44307755

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201123843U CZ22468U1 (cs) 2011-01-26 2011-01-26 Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ22468U1 (cs)

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014006180A1 (en) * 2012-07-05 2014-01-09 Permavoid Limited Plantsurface structure and modules and method for forming the same
US9631328B2 (en) 2014-03-12 2017-04-25 Permavoid Limited Sports field structure and modules and method for forming the same
US10208434B2 (en) 2014-03-12 2019-02-19 Permavoid Limited Sports field structure and method for forming the same
US10238084B2 (en) 2012-09-07 2019-03-26 Permavoid Limited Cattle floor
US10844552B2 (en) 2014-03-12 2020-11-24 Permavoid Limited Sports field structure and method for forming the same

Cited By (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014006180A1 (en) * 2012-07-05 2014-01-09 Permavoid Limited Plantsurface structure and modules and method for forming the same
US9986693B2 (en) 2012-07-05 2018-06-05 Permavoid Limited Plant surface structure and modules and method for forming the same
US10973175B2 (en) 2012-07-05 2021-04-13 Airborne International B.V. Plant surface structure and modules and method for forming the same
US10238084B2 (en) 2012-09-07 2019-03-26 Permavoid Limited Cattle floor
US9631328B2 (en) 2014-03-12 2017-04-25 Permavoid Limited Sports field structure and modules and method for forming the same
US10208434B2 (en) 2014-03-12 2019-02-19 Permavoid Limited Sports field structure and method for forming the same
US10844552B2 (en) 2014-03-12 2020-11-24 Permavoid Limited Sports field structure and method for forming the same
US11505901B2 (en) 2014-03-12 2022-11-22 Permavoid Limited Sports field structure and method for forming the same

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7870691B2 (en) Green roof tile system and methods of use
JP4418429B2 (ja) 緑化装置
CA2808343C (en) Living roof and wall systems using cultivated mineral wool mats to support blaves, methods of cultivation and innoculants therefor
US20070094927A1 (en) Rooftop vegetation pod
US20160135381A1 (en) Vegetated roof systems, apparatuses and methods
CN100494599C (zh) 坡面屋顶草坪
CN103982009A (zh) 一种屋顶绿化结构及施工方法
CN108360761A (zh) 一种雨水利用和减载节水控根的屋顶种植方法
CA2778795A1 (en) Construction element covered with vegetation for horizontal, pitched and/or vertical surfaces of structures
CZ22468U1 (cs) Lehká střešní krytina s vegetačním porostem, s využitím hydrogelu
CN205357219U (zh) 一种带储水功能的免维护建筑生态草皮
KR20110062730A (ko) 고단열 성능을 갖는 저관리-경량형 옥상 녹화시스템 및 시공 방법
JP2004041196A (ja) 緑化装置
KR100965403B1 (ko) 고흡수성 수지를 이용한 빗물 재활용 옥상녹화 시스템
JP2004089209A (ja) 緑化装置
JP3285201B2 (ja) 自生型屋上緑化施工方法
KR101314887B1 (ko) 도심형 옥상 녹화 구조물
JP3837377B2 (ja) 緑化可能な傾斜屋根
JP6119093B2 (ja) 外断熱緑化部材
JP2002017161A (ja) 緑化装置と建築物における屋上用緑化装置の形成方法
JP2004201603A (ja) 温度上昇抑制構造
JP2008000093A (ja) 緑陰緑化構造及び緑陰緑化工法
JP2010213599A (ja) 屋上緑化構造、蒸発散促進システム、並びに工法
JP2009022242A (ja) 天然芝マット及びそれを用いた緑化設備
JPH04207132A (ja) 多孔配管内蔵植物植生用層状構造体及び同構造体を用いた植物植生方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20110718

MK1K Utility model expired

Effective date: 20150126