CZ2149U1 - Ruční demagnetizátor - Google Patents

Ruční demagnetizátor Download PDF

Info

Publication number
CZ2149U1
CZ2149U1 CZ19942484U CZ248494U CZ2149U1 CZ 2149 U1 CZ2149 U1 CZ 2149U1 CZ 19942484 U CZ19942484 U CZ 19942484U CZ 248494 U CZ248494 U CZ 248494U CZ 2149 U1 CZ2149 U1 CZ 2149U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
demagnetizer
coil
hand
magnetic circuit
magnetic
Prior art date
Application number
CZ19942484U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Doc. Ing. Csc. Kuba
Original Assignee
České Vysoké Učení Technické - Fakulta Elektrotech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České Vysoké Učení Technické - Fakulta Elektrotech filed Critical České Vysoké Učení Technické - Fakulta Elektrotech
Priority to CZ19942484U priority Critical patent/CZ2149U1/cs
Publication of CZ2149U1 publication Critical patent/CZ2149U1/cs

Links

Landscapes

  • Magnetic Treatment Devices (AREA)

Description

(54) Ruční demagnetizátor $
O\ ''Ť n
N
U
Ruční demagnetizátor
Oblast techniky
Technické řešení se slouží k odstraňování upínaných na magnetických upinačich zmagnetovaných jiným způsobem.
týká ručního demagnetizátoru, který zbytkového magnetizmu z předmětů/ nebo předmětů Či nástrojů
Dosavadní stav techniky ' I
Pro dokonalé odstranění zbytkového magnetizmu se používají speciální odmagnetovávací zařízeni, jejichž hlavním dílem je cívka napájená střídavýnm proudem. Zmagnetované předměty jsob odmagnetovávány buď vkládáním do dutiny této cívky, což je tak zvaný tunelový typ demagnetizátoru, nebo je cívka opatřena neuzavřeným lištěným magnetickým obvodem z transformátorových plechů, přes jehož nemagnetickou mezeru, nad níž je aplikační plocha, je odmagnetovávaný vzorek, nejčastěji ručně, posouván, což je tak zvaný deskový typ demagnetizátoru. Uvažovaný deskový typ demagnetizátoru může být využíván též obráceně, to znamená, že po povrchu zmagnetovaného předmětu se posouvá s demagnetizátorem v místě nemagnetické mezery. V tomto případě jsou demagnetizátory obvykle rozměrově, tvarově i hmotnostně přizpůsobeny požadavkům na ruční manipulaci a často se nazývají ruční demagnetizátory. Podstata demagnetizačniho procesu u deskového i ručního demagnetizátoru je stejná a spočívá v tom, že odmagnetovávané předměty v blízkosti nemagnetické mezery v magnetickém obvodu demagnetizátoru jsou vystaveny účinkům střídavého magnetického pole, jehož amplituda magnetické indukce Bmax dosahuje minimálně hodnoty remanentnl Indukce Br v odmagnetovávaném předmětu. Posunem zmagnetováného předmětu přes nemagnetickou mezeru či posunem demagnetizátoru po povrchu předmětu se magnetická indukce v předmětu spojitě snižuje z hodnoty Bmax až k nule, čímž dojde k úplnému odmagnetováni.
Demagnetizace uvedeným postupem odmagnetovacimi zařízeními, která pracují se střídavým magnetickým polem síťové frekvence, je snadná a účinná, avšak pouze u tenkých předmětů. Vlivem magnetického magnetické pole proniká pouze do Tato hloubka závis! nepřímo a elektrické vodivosti předmětu povrchového jevu střídavé určité hloubky pod povrch, úměrně na permeabilitě a na frekvenci magnetického pole. Pro frekvenci 50 Hz a běžné oceli dosahuje řádově 0,1 až 1 mm. U silnostěnných předmětů nedojde za těchto okolností k odmagnetováni vnitřních části předmětů, neboť magnetické pole dovnitř nepronikne.
Stávajicí ruční odmagnetovací zařízení jsou obvykle realizována jako rozměrově a tvarově upravené zmenšeniny standardních deskových demagnetozátorů. Jejich nedostatkem jsou zejména velká pracnost při výrobě magnetického obvodu, velká hmotnost a robustnost konstrukce. S ohledem na hmotnost i cenu nejsou většinou vybaveny vestavěným' napájecím zdrojem střídavého proudu se sníženou frekvenci. Z toho vyplývá omezená použitelnost pro dosažení dokonalé demagnetizace. Kvalitního odmagnetováni lze za těchto okolností dosáhnout pouze použitím velmi vysoké intenzity nebo snížením frekvence magnetického pole.
Podstata technického řešeni
Výše uvedené nedostatky odstraňuje ruční demagnetizátor . podle technického řešeni s elektromagnetem tvořeným cívkou a otevřeným magnetickým obvodem. Jeho podstatou je, že otevřený magnetický obvod je vytvořen složením a vytvarováním drátů z měkké oceli tvořících současně jádro cívky a obal kolem vnějšího povrchu této cívky. Tento otevřený magnetický obvod je přerušen nemagnetickou mezerou v místě aplikační . plochy demagnetizátoru. Cívka je připojena na síť přes měnič frekvence.
Výhodné je, jsou-li cívka, otevřený magnetický obvod a měnič frekvence umístěny ve společném izolačním pouzdře, kde jsou fixovány, například zalitím vhodným plastem.
Je též výhodné, je-li cívka válcového tvaru a izolační pouzdro je rotačně symetrické. Potom je nemagnetická mezera ve tvaru mezikruží.
Vzhledem k možnému opotřebení aplikační plochy demagnetizátoru je výhodné, je-li tato aplikační plocha překryta vrstvou z mechanicky odolného nemagnetického materiálu. ·
Při umístění demagnetizátoru do společného izolačního pouzdra tvoří jedna podstava tohoto izolačního pouzdra aplikační plochu demagnetizátoru a jeho druhou podstavu tvoři izolační víčko, v němž se nachází přívodní šňůra, indikátor zapnutého stavu a síťový spínač.
Takto řešený ruční demagnetizátor je výrobně jednoduchý, levný, vykazuje minimální rozptyl magnetického toku a má nízkou hmotnost. Demagnetizátor splňuje požadavky na kvalitní demagnetizaci při dosažení minimální složitosti jeho obsluhy,
... univerzálnosti použiti, malých rozměrů, výhodného tvarového řešení a nizké spotřeby elektrické energie. Demagnetizátor je « s výhodou řešen jako kompaktní celek, který svým tvarem a hmotností umožňuje pohodlnou a snadnou aplikaci.
Přehled obrázků na výkrese
Ruční demagnetizátor podle technického řešení je blíže popsán pomocí výkresu, kde je naznačen schematicky řez přístrojem.
Příklady provedení technického řešení
Hlavni část demagnetizátoru tvoří elektromagnet, který je umístěn v ose izolačního pouzdra i, v tomto případě válcového tvaru, a to na jeho rozšířeném konci. Elektromagnet je zde tvořen krátkou cívkou 2 válcového tvaru a otevřeným magnetickým obvodem vytvořeným složením a vytvarováním ocelových drátů tak, že vytvářejí současně jádro 3. cívky 2 a obal 4 kolem vnější části této cívky 2. Magnetický obvod cívky 2 je přerušen nemagnetickou mezerou 5. ve tvaru mezikruží, která je překryta vrstvou 6. z mechanicky odolného nemagnetického materiálu, například z plechu o tloušťce zhruba 1 mm z nemagnetické oceli. Takto vytvořený otevřený magnetický obvod umožňuje vhodné tvarováni magnetického pole civky 2 a snížení spotřeby demagnetizátoru.
je spolu s cívkou 2 v izolačním zálivkou 7. Cívka 2 je připojena k měniči frekvence 8, který snižuje frekvenci napájecího proudu ze šitě. Demagnetizátor je vybaven světelným Indikátorem zapnutého stavu £, tvořeným například svítivou diodou a síťovým spínačem 10. které jsou spolu s přívodní šňůrou 11 umístěny v izolačním vičku 12. tvořícím druhou podstavu izolačního pouzdra 1 na jeho zúženém konci.
Otevřený magnetický obvod pouzdře X fixován izolační
Demagnetizátor pracuje stejným způsobem jako dosud známé typy. Odmagnetovávané předměty v blízkosti nemagnetické mezery, 5, v otevřeném magnetickém obvodu jsou vystaveny účinkům střídavého magnetického pole. Posunem demagnetizátoru po
- 5 .povrchu předmětu, případně posunem zmagnetovaného předmětu přes nemagnetickou mezeru 5 se magnetická indukce v předmětu spojitě snižuje z hodnoty Bmax až k nule, čímž dojde k úplnému
I odmagnetování.
Průmyslová využitelnost
Ruční demagnetizátor podle technického řešení je využitelný zejména ve strojírenství při demagnetizaci výrobků po obráběni, kdy jsou zmagnetovány remanentním magnetizmem upínacích magnetů, či předmětů zmagnetovaných jiným způsobem.

Claims (5)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Ruční demagnetizátor s elektromagnetem, tvořeným cívkou a otevřeným magnetickým obvodem, vyznačující se t í m, že otevřený magnetický obvod je vytvořen složením a vytvarováním drátů z měkké ocelif tvořících současně jádro (3) cívky (2) a obal (4) kolem vnějšího povrchu__cívky (2), kde tento otevřený magnetický obvod je přerušen nemagnetickou mezerou (5) v místě aplikační plochy demagnetizátoru, přičemž cívka (2) je připojena na siř přes měnič frekvence (8).
  2. 2. Ruční demagnetizátor dle nároku 1, vyznačuj ící se t i m, že otevřený magnetický obvod a měnič frekvence (8) jsou umístěny ve společném izolačním pouzdře (1), v němž jsou fixovány.
  3. 3. Ruční demagnetizátor dle nároků la2,vyznačuj ící se t i m, že cívka (2) je válcového tvaru, nemagnetická mezera (5) je ve tvaru mezikruží a izolační pouzdro (1) je rotačně symetrické.
  4. 4. Ruční demagnetizátor dle nároků 1 až 3, vyznačuj í cí se tím, že aplikační plocha demagnetizátoru je překryta vrstvou (6) z mechanicky odolného nemagnetického materiálu.
  5. 5. Ruční demagnetizátor dle nároků 1 až 4, vyznačuj i cí se tím, že jedna podstava izolačního pouzdra (1) tvoří aplikační plochu demagnetizátoru a jeho druhou podstavu tvoří izolační víčko (12), v němž se nachází přívodní šňůra (11), indikátor zapnutého stavu (9) a sítový spínač (10).
CZ19942484U 1994-05-31 1994-05-31 Ruční demagnetizátor CZ2149U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19942484U CZ2149U1 (cs) 1994-05-31 1994-05-31 Ruční demagnetizátor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19942484U CZ2149U1 (cs) 1994-05-31 1994-05-31 Ruční demagnetizátor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2149U1 true CZ2149U1 (cs) 1994-06-29

Family

ID=38735717

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942484U CZ2149U1 (cs) 1994-05-31 1994-05-31 Ruční demagnetizátor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2149U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0345554B1 (en) Magnetic gripping apparatus having circuit for eliminating residual flux
JPS63114109A (ja) 磁気保持装置
GB2038560A (en) Magnetic work-holding device
EP2231362A1 (en) An electro permanent magnetic apparatus with dual working face
US4379277A (en) Magnetic chuck
JPS55106743A (en) Magnetic chuck
SE8900135D0 (sv) Magnetkrets
CZ2149U1 (cs) Ruční demagnetizátor
CA2473971A1 (en) Electromagnetic acoustic transducers
CZ280398B6 (cs) Ruční demagnetizátor
EP0026014B1 (en) Method of manufacturing a permanent magnet assembly which is to be arranged in an air gap of a transformer core
US2347170A (en) Apparatus for holding workpieces
US5257158A (en) Apparatus for magnetizing and demagnetizing a tool
JPS5759465A (en) Dc electric nachine
JPH047913Y2 (cs)
GB1424986A (en) Electromagnetic device
JP2006261226A (ja) 脱磁器及び脱磁装置
JPS57149130A (en) Magnetizing and demagnetizing method of magnetic chuck and its practical magnetic chuck
CN219967224U (zh) 排线型永磁式电控磁盘
GB1414734A (en) Process and apparatus for submerged arc welding
RU1780985C (ru) Магнитна плита
US2213007A (en) Electromagnetic holding device and demagnetizer
JPS6116035Y2 (cs)
GB758183A (en) Improvements in magnetic holding devices
JPS56102429A (en) Electric arc discharge processing device