CZ20208U1 - Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích - Google Patents

Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích Download PDF

Info

Publication number
CZ20208U1
CZ20208U1 CZ200921493U CZ200921493U CZ20208U1 CZ 20208 U1 CZ20208 U1 CZ 20208U1 CZ 200921493 U CZ200921493 U CZ 200921493U CZ 200921493 U CZ200921493 U CZ 200921493U CZ 20208 U1 CZ20208 U1 CZ 20208U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
sensors
rails
monitoring
location
Prior art date
Application number
CZ200921493U
Other languages
English (en)
Inventor
Pospíšil@Karel
Original Assignee
Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. filed Critical Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
Priority to CZ200921493U priority Critical patent/CZ20208U1/cs
Publication of CZ20208U1 publication Critical patent/CZ20208U1/cs

Links

Landscapes

  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Description

Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích Oblast techniky
Technické řešení se týká monitorovacího zařízení na principu přenosu mechanické energie pro detekci poruch kolejnic.
Dosavadní stav techniky
Kolejové dráhy jsou vystaveny při běžném používání mechanickému i tepelnému namáhání. Vyskytují se i ataky ze strany kriminálních živlů, kteří z různých pohnutek kolejovou dráhu či její součásti rozebírají. Provozní mechanické či tepelné zatížení kolejnic i úmyslné poškození kolejové dráhy mají často vliv na ohrožení bezpečnosti provozu na dráze.
ίο V dřívější době byla kolejová dráha kontrolována pochůzkári téměř každodenně, dnes se provádějí kontroly v delších časových intervalech. Zvyšující se rychlosti na drahách ve spojení s možným porušením jízdní dráhy mohou vést k fatálním důsledkům na cestující, pracovníky drah i ostatní dotčené osoby.
Při lomu kolejnice, jejím řezání či rozebírání je emitována mechanická energie do kolejnice, která se kolejnicemi, jež tvoří např. bezstykovou kolej, šíří jako vlnovodem. Obdobně jiné vady kolejové dráhy, např. povolená upevňovadla, při pojezdu kolejového vozidla způsobují akustickou emisi.
Akustická emise vzniklá při náhlé události, jako je lom či řez, a akustická emise zejména ve spojení s nelineární akustickou spektroskopií v případě postupně se rozvíjejících závad, např.
povolení upevňovadel, jsou s to ve spojení s vhodným zařízením zabránit vysokým škodám na životech, zdraví i majetku.
Ze spisu DE 199 54 760 je znám způsob a zařízení k monitorování kolejnic, kdy se zachycují charakteristické veličiny šíření akustických signálů u kolejnice při jejich doteku s kolem vozu na vícero místech snímači a toto se vyhodnocuje na měřicí stanici. Tyto snímače zvuku jsou uspo25 řádány na stojině kolejnice. Pokud je kolejnice naprasklá či jinak porušena, projíždějící kolo vytvoří a do oblasti kolem kolejnice vychází necharakterístický zvuk a ten je porovnán s charakteristickými zvuky v paměti vyhodnocovací jednotky. Pomocí známého umístění snímače pak lze lokalizovat místo, kde by měla být kolejnice porušena a toto místo zkontrolovat. Tato metoda je však založena na spolupůsobení kola a pro monitorování samotné kolejnice není využitelná.
Ze spisu DE 198 58 937 je znám podobný způsob a zařízení k monitorování provozu na kolejnicích, kdy se zachycují opakující se poruchy v systému kolo-kolejnice a analyzují se. Tato metoda je opět založena na spolupůsobení kola a pro monitorování samotné kolejnice není využitelná.
Ze spisu EP 1000833 je známo uspořádání k detekci rozřízlé kolejnice tak, že pod hlavou je uspořádáno optické vlákno a když by došlo k přerušení koleje, tak se přetne i vlákno a to je indi35 kováno do sběrného stanoviště. Taková instalace optických vláken po dlouhých úsecích kolejnic je však drahá.
Podstata technického řešeni
Cílem tohoto technického řešení je představit diagnostické zařízení, které zaznamená možné porušení kolejové dráhy sejmutím signálu akustické emise vyvolané uvolněním mechanické energie v kolejnici, která je vyvolána lomem kolejnice, vybočením, rozebíráním či řezáním kolejové dráhy nebo úmyslným Či samovolným postupným uvolňováním upevňovadel a jiných částí železničního svršku.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že na kolejnice jsou umístěny snímače, ke kterým jsou přiřazeny předzesilovače co nejblíže snímačům, přičemž za
-1 CZ 20208 Ul předzesilovači jsou řazeny zesilovače, které jsou napojeny do sběrnice, která je součástí počítače. Diagnostická metoda je založená na principu akustické emise a zařízení pro detekci a vyhodnocení náhlých i postupně se rozvíjejících poruch na principu akustické emise, přičemž u postupně se rozvíjejících poruch s využitím nelineární akustické spektroskopie. Ke vzniku akustic5 ké emise není nutná interakce kolejnice s kolem, neboť akustická emise vzniká uvolněním mechanické energie uvnitř kolejnice.
Ve výhodném provedení je umístění snímačů až po zesilovače kombinováno s umístěním oddílového návěstidla autobloku. Takto lze výhodně kombinovat nový systém s již vybudovaným systémem a využít instalací.
Přehled obrázků na výkrese
Technické řešení bude dále přiblíženo pomocí výkresu, na kterém obr. 1 představuje grafické vyjádření akustické emise při náhlé události, tedy lomu kolejnice, obr. 2 představuje grafické znázornění, jak se projevuje postupně se rozvíjející porucha ve frekvenčním spektru, obr. 3 znázorňuje schéma monitorovacího zařízení podle tohoto technického řešení a obr. 4 představuje způsob umístění snímačů na trati.
Příklady provedení technického řešení
Náhlá událost, tzn. lom kolejnice, řezání kolejnice, rozebírání a vybočení kolejové dráhy, se projeví akustickou emisí, jejíž grafický záznam může být vyjádřen obdobně jako na obr. 1. Dochází-li k postupně se rozvíjející poruše, projeví se změny ve frekvenčním spektru, např. podle obr. 2.
Schéma zařízení pro monitorování náhlých a postupně se rozvíjejících poruch je zobrazeno na obr. 3. Je zřejmé, že zařízení obsahuje snímače Sj, Sj, Sj, S4 až umístěné po délce sledovaného úseku, který může být dlouhý i několik desítek kilometrů. K nim jsou přiřazeny předzesilovače PZi, PZ2. Zapojení celé měřicí sestavy pro snímače Sj a Sj je zřejmé z obr. 3 s tím, že předzesilovače PZ; a PZ2 musí být co nejblíže snímačům S] a 83. Za předzesilovači PZb PZ> jsou řazeny zesilovače Zj a Z3, které jsou napojeny do sběrnice NI, která je součástí počítače PC.
Na obr. 4 je zobrazeno umístění monitorovacího zařízení na trati. Snímače S|, S^ S^p-i s lichými čísly jsou vždy na pravém kolejnicovém pásu a snímače & S4, Stj se sudými čísly na levém kolejnicovém pásu. Umístění snímačů S;, S3, S^, S4, S?n.i, S^ až po zesilovače Zj a Z3 je vhodné kombinovat s umístěním oddílového návěstidla autobloku.
Autoblok je zařízení zabezpečující provoz vlaků jedoucích za sebou, kde jsou propojeny za sebou následující návěstidla ve vzdálenosti zpravidla 1000 m. Trať je oddílovými návěstidly autobloku rozdělena do oddílů. Nachází-li se v daném oddílu vlak, na oddílovém návěstidlu na začátku tohoto oddílu je návěst stůj, Červené světlo, a na návěstidle předchozího oddílu návěst vý35 straha, žluté světlo. Lokalizace návěstidel systému autobloku se dá dobře využít i pro paralelní provoz zařízení podle tohoto technického řešení, tedy k umístění prvků monitorovacího zařízení.
Monitorovací systém může být buď zapnut pro kontinuální monitoring nebo je v pohotovostním stavu a spíná se, jestliže síla signálu akustické emise přesáhne práh detekce podle obr. 1, a vypne se po snížení úrovně signálu akustické emise pod nastavenou mez. Sejmutý signál se zpracuje
Fourierovou transformací na frekvenční spektrum podle obr. 2. Zjištěné frekvenční spektrum se porovná s databází charakteristických spekter obsažených v řídicím počítači PC a tím se určí typ vady.
Řada typů poruch, zejména těch postupně se vyvíjejících, se projevuje při různých zatíženích kolejovými vozidly odlišnými frekvenčními spektry. Z tohoto důvodu je pro kompletní monito45 ring třeba použít vyhodnocovací software, který využívá principů nelineární akustické spektroskopie.
-2CZ 20208 Ul
Akustická událost vzniknuvší mezi dvěma následujícími lichými, resp. sudými snímači, je obvykle detekována oběma snímači S|, Sy, Sy, S4, S^, S^. Z času, ve kterém signál charakterizující akustickou událost dorazí ke každému z obou snímačů Sj, §2, Sy, S4, S^, S^, lze při znalosti vzdálenosti snímačů S|, §2, Sy, S4, S^, spočítat místo poruchy a tím ji lokalizovat.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích, vyznačující se tím, že na kolejnice (K) jsou umístěny snímače (Sb S2, S3, S4 až S2n.b S2n), ke kterým jsou přiřazeny předzesilovače (PZ], PZ2) co nejblíže snímačům (Sj, S2, S3, S4 až S2n.b S2n), přičemž za předzesilovači
    10 (PZi, PZ2) jsou řazeny zesilovače (Zt, Z2), které jsou napojeny do sběrnice (NI), která je součástí počítače (PC).
  2. 2. Monitorovací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že umístění snímačů (S|, S2, S3, S4 až S2n_i, S2n) až po zesilovače (Z,, Z2) je kombinováno s umístěním oddílového návěstidla autobloku.
CZ200921493U 2009-07-27 2009-07-27 Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích CZ20208U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921493U CZ20208U1 (cs) 2009-07-27 2009-07-27 Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921493U CZ20208U1 (cs) 2009-07-27 2009-07-27 Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20208U1 true CZ20208U1 (cs) 2009-11-09

Family

ID=41297139

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200921493U CZ20208U1 (cs) 2009-07-27 2009-07-27 Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20208U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104203713B (zh) 检测列车分离
Molodova et al. Health condition monitoring of insulated joints based on axle box acceleration measurements
KR102465760B1 (ko) 철로 트랙의 레일의 부분적 또는 완전한 파괴를 검출하기 위한 철로 트랙 상태 모니터링 시스템
US10850754B2 (en) Distributed fibre optic sensing for monitoring rail networks
US10377397B2 (en) Detection of anomalies in rail wheelsets
US7213789B1 (en) System for detection of defects in railroad car wheels
ES2891350T3 (es) Método para monitorizar componentes de un sistemas ferroviario
US8751071B2 (en) System and method for controlling a vehicle
US20090132179A1 (en) Enhanced Rail Inspection
JP2008148466A (ja) 軌道系交通システムの異常診断方法及び異常診断システム
CN105115605A (zh) 轨道列车红外检测系统及检测方法
Sneed et al. On-board real-time railroad bearing defect detection and monitoring
JP2002529756A (ja) 軌条交通における障害検出方法
US20240246581A1 (en) Broken wheel detection on railroad trains
CN109489998A (zh) 一种车载式声学检测系统
WO2005015326A1 (en) System for monitoring the working condition of an installation
KR100921547B1 (ko) 철도차량용 대차의 피로도 감시장치 및 이를 이용한철도차량 보호방법
CZ20208U1 (cs) Monitorovací zařízení pro poruchy na kolejnicích
Papaelias et al. Advanced wayside condition monitoring of rolling stock wheelsets
EP2287062A1 (en) Monitoring system for detection of rails breakages and method of detection
KR20170114430A (ko) 열차 탈선 사고 예측 장치 및 방법
CN110171442A (zh) 车轮扁疤的检测系统、检测方法
CZ2009484A3 (cs) Monitorovací zarízení pro poruchy na kolejnicích a zpusob detekce poruch
KR20100026285A (ko) 궤간 변환 모니터링 시스템
JPH06217421A (ja) 磁気浮上列車用軌道

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20091109

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130719

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20160728

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190727