CZ2005773A3 - Systém pro dodávku roztaveného kovu, kontejner a vozidlo - Google Patents

Systém pro dodávku roztaveného kovu, kontejner a vozidlo Download PDF

Info

Publication number
CZ2005773A3
CZ2005773A3 CZ20050773A CZ2005773A CZ2005773A3 CZ 2005773 A3 CZ2005773 A3 CZ 2005773A3 CZ 20050773 A CZ20050773 A CZ 20050773A CZ 2005773 A CZ2005773 A CZ 2005773A CZ 2005773 A3 CZ2005773 A3 CZ 2005773A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tube
molten metal
outlet
wire
container
Prior art date
Application number
CZ20050773A
Other languages
English (en)
Inventor
Mizuno@Hitoshi
Saitoh@Toshio
Imanaka@Takeo
Original Assignee
Hoei Shokai Co., Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP2004214688A external-priority patent/JP2006035238A/ja
Priority claimed from JP2005140714A external-priority patent/JP4602153B2/ja
Application filed by Hoei Shokai Co., Ltd filed Critical Hoei Shokai Co., Ltd
Publication of CZ2005773A3 publication Critical patent/CZ2005773A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D35/00Equipment for conveying molten metal into beds or moulds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D21/00Casting non-ferrous metals or metallic compounds so far as their metallurgical properties are of importance for the casting procedure; Selection of compositions therefor
    • B22D21/02Casting exceedingly oxidisable non-ferrous metals, e.g. in inert atmosphere
    • B22D21/04Casting aluminium or magnesium
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D39/00Equipment for supplying molten metal in rations
    • B22D39/06Equipment for supplying molten metal in rations having means for controlling the amount of molten metal by controlling the pressure above the molten metal
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D46/00Controlling, supervising, not restricted to casting covered by a single main group, e.g. for safety reasons
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16BDEVICES FOR FASTENING OR SECURING CONSTRUCTIONAL ELEMENTS OR MACHINE PARTS TOGETHER, e.g. NAILS, BOLTS, CIRCLIPS, CLAMPS, CLIPS OR WEDGES; JOINTS OR JOINTING
    • F16B35/00Screw-bolts; Stay-bolts; Screw-threaded studs; Screws; Set screws

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)

Abstract

Systém pro dodávku roztaveného kovu obsahuje kontejner (1) mající prevozitelné hlavní kontejnerové teleso (2), schopné hermetického uzavrení a ulození roztaveného kovu, které má pruchod (19), jímz seprivádí zvencí stlacený plyn, trubku (14), která má výstup a dodává roztavený kov ulozený v hlavnímkontejnerovém telese (2) ven, pricemz výstup smeruje dolu, príjmovou nádobu (40) pro prijetí roztaveného kovu, kterou lze umístit pod výstup trubky (14), prídrzný clen (42), který má podperu (41) protrubku (14) a rotacne drzí príjmovou nádobu (40),drát (44), jehoz jeden konec je pripojen k príjmové nádobe (40) nebo k prídrznému clenu (42), a dvojici kanálkových clenu (11) ulozených u vnejsího dna hlavního kontejnerového telesa (2) v prvním smeru, a vozidlo, které má vidlici (51), která je vlozitelná do dvojice kanálkových clenu (11) a vytazitelná odtud, vozík (52), na nemz je vidlice (51) ulozena, zvedací mechanismus (53), který zvedá a spoustí vozík (52), a mechanismus pro vytazení a návrat drátu, který je ulozen na vozíku (52).

Description

Systém pro dodávku roztaveného kovu, kontejner a vozidlo
Oblast vynálezu
Předložený vynález se týká systému pro dodávku roztaveného kovu, kontejneru a vozidla používaného pro dodávku například roztaveného hliníku.
Dosavadní stav techniky
V továrně, kde se taví aluminium s použitím mnoha strojů pro lití pod tlakem, se hliníkový materiál dodává nejen z prostoru uvnitř továrny, ale také zvnějšku. V takovém případě se kontejner s obsahem hliníkové taveniny převáží z podniku dodávajícího roztavený materiál do továrny, kde se provádí tlakové lití, ke každému ze strojů pro lití pod tlakem, přičemž materiál se udržuje tekutý.
Běžný kontejner, v němž uložen roztavený kov, má hrncovitou strukturu s dodávací trubkou na boční stěně. Nakloní-li se kontejner, roztavený kov se dodává z trubky do tavící pece na straně stroje pro tlakové lití.
Zveřejněná publikace registrovaného japonského užitného vzoru č. H3-31063 popisuje technologii, kdy je roztavený hliník dodáván tlakovým systémem.
Při použití tlakového typu kontejneru však hned po zastavení dodávky tekutého hliníku zůstává tento v trubce. Při dopravě kontejneru na jiné místo pak zbytkový tekutý hliník z trubky odkapává.
Podstata vynálezu
Předložený vynález řeší výše uvedený problém. Jeho úkolem je přinést systém pro dodávku tekutého kovu, kontejner a vozidlo, kterým se zabrání odkapávání tekutého kovu z trubky, kde materiál zbývá po zastavení dodávky tekutého kovu.
9999
Jiným úkolem předloženého vynálezu je přinést kontejner, který umožňuje, aby příjmová nádoba roztaveného kovu, který kape z otvoru trubky, byla bezpečně dopravena na správné místo ve správný čas.
Pro řešení výše uvedeného problému přináší předložený vynález systém pro dodávku roztaveného kovu, který obsahuje kontejner mající převozitelné hlavní kontejnerové těleso schopné hermetického uzavření a uložení roztaveného kovu, které má průchod, jímž je dodáván zvenku stlačený plyn, trubku, která má výstup a dodává roztavený kov uložený v hlavním kontejnerovém tělese ven, přičemž výstup se rozprostírá směrem dolů, dále má řešení podle vynálezu příjmovou nádobu, která přijímá roztavený kov a která je schopna umístění pod výstup trubky, dále přídržný člen, který má podpěru pro trubku a rotačně drží příjmovou nádobu, drát, který má první konec a druhý konec, přičemž jeho první konec je připojen k příjmové nádobě a/nebo k přídržnému členu, a dvojici kanálkových členů uspořádaných u vnějšího dna hlavního kontejnerového tělesa v prvním směru, jakož i vozidlo mající vidlici, která je vložítelná do dvojice kanálkových těles a odtud vytažitelná, vozík, na němž je vidlice uložena, zvedací mechanismus, který zvedá a spouští vozík, a mechanismus pro vytažení a návrat drátu, který je uložen na vozíku a vytahuje a vrací drát s jeho druhým koncem.
Předložený vynález řeší též kontejner, který obsahuje převozitelné hlavní kontejnerové těleso, schopné hermetického uzavření a uložení roztaveného kovu, které má průchod, kterým je zvnějšku dodáván stlačený plyn, trubku,, která má výstup a dodává roztavený kov uložený v hlavním kontejnerovém tělese ven: výstup se rozprostírá směrem dolů, příjmovou nádobu, která přijímá roztavený kov a která je schopna umístění pod výstup trubky, přídržný člen, který má podpěru pro trubku a rotačně drží příjmovou nádobu.
• · · · · · o ······ · · Λ ·· ·· ··· ···· ·· ···
Předložený vynález přináší též vozidlo obsahující vidlici, vozík, na němž je vidlice uspořádána, zvedací mechanizmus, který zvedá a spouští vozík a mechanizmus pro vytahování a návrat drátu, uspořádaný na vozíku, který zajišťuje vytažení a návrat drátu.
Podle předloženého vynálezu se ihned po zastavení dodávky tekutého kovu umístí pod výstup trubky příjmová nádoba, která je uspořádána pro příjem tekutého kovu, který vytéká z výstupu trubky. Tím se podle předloženého vynálezu dosáhne toho, že ihned po zastavení dodávky tekutého kovu se zabrání jeho odkapávání z trubky na zem.
Podle předloženého vynálezu se příjmová nádoba natočí a uvede do pohybu pomocí drátu, který je vytažen z mechanizmu pro vytažení a návrat drátu, uspořádaného na vozidle. Jelikož kontejner, v němž je tekutý kov uložen, je ohřát na vysokou teplotu, musí mechanizmus, pomocí něhož se dociluje otáčení a pohyb příjmové nádoby, vydržet tuto vysokou teplotu. To je velmi nákladné a nepraktické. Naproti tomu, podle předloženého vynálezu je tento mechanizmus namísto u kontejneru uspořádán na vozidle, takže se docílí otáčení a pohybu příjmové nádoby při nízkých nákladech. Navíc podle předloženého vynálezu se dosáhne toho, že mechanizmus pro vytažení a návrat drátu je uspořádán na vozidle, které zvedá a spouští vidlicový zvedák, se mechanizmus pro vytažení a návrat drátu ovládá při zvedání a spouštění kontejneru. Takto se pomocí jednoduchého mechanizmu docílí otáčení a pohybu příjmové nádoby prostřednictvím drátu.
Trubka se může rozprostírat ve směru k vnějšímu obvodu hlavního tělesa kontejneru v druhém směru, který je odlišný od prvého směru a mechanizmus pro vytažení a návrat drátu je na vozíku uspořádán ve třetím směru, který je přibližně opačný než druhý směr.
Když pracovník, který řídí vozidlo, zkontroluje například výstup trubky, stav výstupu tekutého hliníku a tak dále, • · · · · · mechanizmus pro vytažení a návrat drátu nepřekáží jeho směru pohledu. Jinými slovy, není-li mechanizmus pro vytažení a návrat drátu uspořádán na vozíku v opačném směru, mohlo by při kontrole výstupu trubky dojít ke zhoršení manipulovatelnosti blokováním linie pohledu příslušného pracovníka. Naproti tomu se podle předloženého vynálezu zlepší manipulovatelnost. To je důležitou charakteristikou předloženého vynálezu, který se řeší problematiku spojenou s vysokou teplotou roztaveného kovu.
Vozidlo může mít plynový kompresor a/nebo plynovou nádrž pro dodávku stlačeného plynu do hlavního tělesa kontejneru a mechanizmus pro vytažení a návrat drátu může mít vzduchotlakový válec, který je poháněn stlačeným plynem dodávaným z plynového kompresoru a/nebo plynové nádrže.
Jelikož stlačený plyn z plynového kompresoru a/nebo plynové nádrže, dodávaný do kontejneru, je též používán jako zdroj tlakového pohonu mechanizmu pro vytažení a návrat drátu, je energetická účinnost vyšší, než kdyby byl k tomuto účelu použit motor. Navíc se sníží počet součástí použitých v systému. Jelikož systém podle předloženého vynálezu má zásobní nádrž, v níž je uložen stlačený plyn sloužící též jako zdroj tlaku pro roztavený hliník, je možno bez potíží použít vzduchotlakový válec.
Vozidlo může mít prostředky pro zjišťování polohy hnací hřídele vzduchového válce a prostředky pro ovládání dodávky plynu z plynového kompresoru a/nebo plynové nádrže do hlavního tělesa kontejneru v závislosti na zjištěné poloze.
Umístí-li se příjmová nádoba pod výstupem z trubky, omezí se dodávka plynu z plynového kompresoru a/nebo plynové nádrže do kontejneru v závislosti na poloze hnací hřídele vzduchového válce. Tím se dosáhne toho, že při umístění příjmové nádoby pod výstup trubky se bezpečně zabrání vytékání roztaveného kovu ven.
··»· ·· · ·· ·· ···· ··· · · ·«··· • · · · · · · · · · • · · · · · · · · ·· ·· ··· ···· ·· ···
Navíc, rozprostírá-li se trubka diagonálně a nikoliv směrem vzhůru, je možno k trubce namontovat podpěrný člen tak, že podpěra přídržného členu je umístěna právě nad výstupem. V tomto případě, je-li podpěra přídržného členu na podpěrném členu pohyblivá, je možno snadno nastavit polohu podpěry přídržného členu a polohu výstupu.
Na přídržném členu může být otočně uspořádána příjmová nádoba. Tím se zabrání odkapávání roztaveného kovu z ní.
Navíc se upřednostňuje co nejtěsnější poloha připojení drátu na podpěru přídržného členu. Takto je možno například snížit rázový účinek vzduchového válce.
Jiným aspektem předloženého vynálezu je přinést kontejner, který obsahuje převozitelné hlavní kontejnerové těleso schopné hermetického uzavření a uložení roztaveného kovu, které má průchod, jímž je zvenčí přiváděn stlačený plyn, trubku, která má výstup a dodává roztavený kov uložený v hlavním kontejnerovém tělese ven, přičemž výstup se rozprostírá směrem dolů, příjmovou nádobu, která přijímá roztavený kov a která je schopna umístění pod výstup trubky, přídržný člen, který má podpěru pro trubku a který rotačně drží příjmovou nádobu mezi první polohou, v níž je přídržný člen umístěn pod výstupem trubky, a druhou polohou, v níž je přídržný člen vytažen zpod výstupu trubky, drát, který má první konec a druhý konec, první konec je upevněn k příjmové nádobě a/nebo k přídržnému členu, ventil, který má první ventilový otvor vedoucí k průchodu hlavního kontejnerového tělesa, druhý ventilový otvor vedoucí k trubce pro přívod a snížení tlaku, a třetí ventilový otvor vedoucí k vzduchové výstupní části, a který má první mód, v němž plyn protéká mezi prvním ventilovým otvorem a třetím ventilovým otvorem, a druhý mód, v němž plyn protéká mezi prvním ventilovým otvorem a druhým ventilovým otvorem a ovládací páku, která je připojena k druhému konci drátu a k ventilu, která je ručně ovladatelná mezi první pracovní polohou a druhou pracovní polohou, která • ···· ·· ··· zajišťuje uvedení ventilu do prvního módu a umístění příjmové nádoby do první polohy, je-li páka uvedena do první pracovní polohy, a která zajišťuje uvedení ventilu do druhého módu a umístění příjmové nádoby do druhé polohy, je-li páka uvedena do druhé pracovní polohy.
Podle předloženého vynálezu, je-li činností ventilu propojen vnitřek kontejneru s trubkou pro přívod a snížení tlaku nebo přivede-li se manuelním ovládáním ovládací páky atmosférický tlak, příjmová nádoba se přemístí mezi první poloho, v níž je umístěna pod výstupem trubky, a druhou polohou, v níž je zpod výstupu trubky odstraněna. Takto se příjmová nádoba dostane bezpečně do příslušné polohy bez zásahu operátora.
Je výhodné, je-li příjmová nádoba uspořádána rotačně vzhledem k přídržným členům. Tím je vždy udržována v příslušné poloze. Výsledkem je, že roztavený hliník, který příjmová nádoba přijme, nemůže odkapávat.
Podle předloženého vynálezu může být mezi třetím ventilovým otvorem ventilu a polohou pro vypuštění vzduchu uspořádána část pro omezení průtoku, což umožňuje tok vzduchu a omezuje průtok roztaveného kovu. Upřednostňuje se, když část pro omezení průtoku má omezovači člen, který odstraňuje z roztaveného kovu teplo, čímž se zvyšuje viskozita roztaveného kovu nebo se dokonce způsobí jeho tuhnutí. Část s omezovačům členem provádí upouštění zvýšeného vnitřního tlaku, k čemuž dochází v důsledku expanze plynu, vypaření vlhkosti a podobně, což může zabránit úniku roztaveného kovu z kontejneru.
Podle předloženého vynálezu, jelikož může příjmová nádoba přijmout roztavený kov vytékající z trubky, je roztavenému kovu, který v trubce po zastavení jeho průtoku zbude, zabráněno v odkapávání. Navíc, protože se příjmová nádoba pomocí mechanismu pro vytažení a návrat drátu, uspořádaného na vozidle, otáčí a uvádí do pohybu pomocí drátu, je tohoto pohybu dosaženo při nízkých nákladech. Protože také dochází ke zvedacímu a spouštěcímu pohybu pomocí mechanizmu pro vytažení a návrat drátu při zvedání a spouštění kontejneru, je otáčení a pohybu příjmové nádoby dosaženo pomocí drátu s jednoduchou konstrukcí tohoto zařízení.
Další výhodou je, že se přemístění příjmové nádoby do příslušné polohy, která zabraňuje odkapávání roztaveného kovu, dosahuje ve správný čas a na správné místo bez zásahu operátora.
Přehled obrázků na výkresech
Provedení předloženého vynálezu budou popsána s odkazem na připojené výkresy, na nichž je obr.l řezem konstrukcí kontejneru podle jednoho provedení vynálezu, obr.2 je nárysem kontejneru z obr.l, obr.3 je půdorysem kontejneru z obr.l, obr.4 je půdorysem znázorňujícím konstrukci vozidla se zvedákem podle jednoho provedení vynálezu, obr.5 je nárysem provedení konstrukce z obr.4, obr.6 je nárysem kontejneru dalšího možného provedení podle vynálezu, obr.7 pak představuje půdorys konstrukce kontejneru podle dalšího vynálezeckého provedení, obr.8 je řezem znázorňujícím konstrukci kontejneru s dodávkou roztaveného kovu podle jiného provedení vynálezu, obr.9 je nárysem z obr.8, obr.10 je půdorysem z obr.8, obr.11 je schématickým diagramem znázorňujícím stav prvního módu třícestného ventilu z obr.8, obr.12 je schématickým diagramem znázorňujícím stav druhého módu třícestného ventilu z obr.8, obr.13 je bokorysem znázorňujícím konstrukci vozidla s vidlicovým zvedákem použitým pro dodávku roztaveného hliníku z kontejneru podle obr.8 a obr.14 je schématickým diagramem znázorňující konstrukci a uspořádání součástí třícestného ventilu podle jiného provedení předloženého vynálezu.
··#· 99 ·
9999
9 9 · • 9 9 9 999
8 9 9 * • * « ♦ · · ·
9 9 9 9 99 99 999 9999 99 999
Příklady provedení vynálezu
Kontejner 1 (viz obr.l až 3) má hlavní kontejnerové
těleso 2 a trubku £. Hlavní kontejnerové těleso 2 je opatřeno
víkem 3.
Hlavní kontejnerové těleso 2 má rámové těleso 6, tepelně izolační vrstvu 7 a žárovzdornou vrstvu EL Rámové těleso 6 je provedeno z kovu a vytvořeno válcovitě s dnem. Tepelně izolační vrstva Ί. a žárovzdorná vrstva E3 jsou provedeny z elastických materiálů a jsou uspořádány na vnitřní stěně rámového tělesa 6. Uvnitř žárovzdorné vrstvy 8i je uspořádána úložná část 9, v níž je uložen roztavený hliník.
Na vnějším obvodu otvoru v rámovém tělese 6 je uspořádána příruba 10. Vně rámového tělesa 6 je ke dnu připevněna dvojice kanálkových členů 11, do nichž je vložítelná a z nich pak vytažitelná vidlice vozidla s vidlicovým zvedákem, který dopravuje kontejner L
Podél vnitřní stěny žárovzdorné vrstvy 8 je v úložné části 9 uspořádána vyčnívající část 12. Ta je provedena integrálně se žárovzdornou vrstvou EL Ve vyčnívající části 12 je podél ní uspořádána dráha 13 toku tekutého hliníku, která vede směrem ven z kontejneru 1_· Dráha 13 toku je vytvořena z místa u dna úložné části _9 směrem k hornímu povrchu úložné části _9.
Integrálně je k dráze 13 toku upevněna trubka 14, provedená například z keramiky. Výsledkem je, zavede-li se do úložné části j) tlak, zabrání se vstupu plynu do dráhy 13 toku.
Víko 3 je tvořeno velkým víkem 15 a poklopem (malým víkem) 16. Na vnějším obvodu velkého víka 15 je uspořádána příruba 16a. Stáhnou-li se příruba 16a a příruba 10 na vnějším obvodu rámového tělesa _6 pomocí svorníků 17 k sobě, upevní se víko 3 ke kontejnerovému tělesu 2, čímž se vnitřek kontejnerového tělesa 2 hermeticky utěsní.
Ve velkém víku 15 je vytvořena otevřená část 18, u níž je uspořádán poklop (malé víko) 16, které je opatřeno rukojetí
·· ···· • · · • · · · ·
19a. Poklop 16 je uspořádán v poloze o něco výše než je horní plocha velkého víka 15. Část na vnějším obvodu poklopu 16 je upevněna k velkému víku 15 pomocí závěsu 20. Tím je umožněno volné otevírání a zavírání otevřené části 18 ve velkém víku 15 pomocí poklopu 16. Ten je k velkému víku 15 upevněn pomocí klikou opatřených svorníků 21, uspořádaných ve čtyřech obvodových polohách poklopu 16. Je-li otevřená část 18 velkého víka 15 uzavřena poklopem 16 s upevněnými, klikou opatřenými svorníky 21, je poklop 16 přitažen k velkému víku 15. Otáčením klikou opatřených svorníků 21 v opačném směru se upevnění uvolní a poklop 16 je možno z otevřené části 18 ve velkém víku otevřít. V tomto případě je možno provádět údržbu kontejneru 1. a vložit neznázorněný předehřívací plynový hořák otevřenou částí 18 dovnitř kontejneru
Zhruba uprostřed, avšak částečně mimo střed poklopu 16 je uspořádán průchod 19 pro ovládání tlaku uvnitř kontejneru jL, což se děje snižováním a zvyšováním tlaku. K průchodu 19 je za tímto účelem připojena trubka 22, která se rozprostírá směrem nahoru z průchodu 19, ve stanovené výšce je ohnuta a rozprostírá se dále v horizontálním směru. Vložená část trubky 22 do průchodu 19 je opatřena závitem, přičemž odpovídající koncová část průchodu 19 je rovněž opatřena odpovídajícím závitem. Takto je trubka 22 upevněna k průchodu 19. Do poklopu jsou ve čtyřech polohách ve stejných vzdálenostech od sebe vloženy elektrody 23 pro detekci povrchu tekutého roztaveného kovu. Velké víko 15 a poklop 16 sestávají z kovového rámu a vnitřního obložení (laminováním tepelně izolační a žárovzdornou vrstvou).
V poloze odpovídající dráze 13 toku ve velkém víku 15 je vytvořen otvor 24, který proniká vnějším obvodem. Příruba 25 je uložena na jeho vnějším obvodu a utěsněna k přírubě 26 trubky £ pomocí svorníků 27. Tak je trubka 4 upevněna k hlavnímu kontejnerovému tělesu 2.
10 ···· ·# • · · • · · • · · « • · · · ·· · · • · · • · · · • · • · · • · ··· ···· • · ··· · • · · • · · · · • · · • t · ·· ··*
Trubka 4 je opatřena prvním členem 28, který se
rozprostírá nahoru od horní plochy kontejnerového tělesa 2,
přičemž k prvnímu členu 28 je připoj en druhý člen 29 , který se
rozprostírá ve směru vpravo od prvního členu 28. Ke druhému členu 29 je upevněn třetí člen 30, rozprostírající se směrem dolů. Na konci třetího členu 30 je uspořádán výstup 31, směřující dolů a určený pro dodávku tekutého hliníku. Trubka £ směřuje k vnějšímu obvodu kontejnerového tělesa f.
Je-li provedena odvolávka na směr, v němž se rozprostírá dvojice kanálkových členů 11 jako na první směr a směr, v němž se rozprostírá trubka 4_, je uváděn jako druhý směr, pak úhel mezi oběma směry je přibližně 45°. Vloží-li se vidlice vozidla s vidlicovým zvedákem do kanálkových členů 11, může operátor, který řídí vozidlo s vidlicovým zvedákem, vidět trubku 4_, která se rozprostírá spíše na stranu než směrem dopředu od zvedacího mechanizmu vozidla s vidlicovým zvedákem. Takto může operátor kontrolovat stav výstupu 31 a trubky _4, protože v cestě jeho pohledu není žádná zábrana.
Zvnějšku může být do hlavního kontejnerového tělesa 2_ výstupem 31 a trubkou 4_ dodáván tekutý hliník. V tomto případě je výstup 31 umístěn pod úrovní roztaveného hliníku ve vnější úložné nádrži a je snížen tlak uvnitř kontejnerového tělesa Výška umístění výstupu 31 může být stanovena v závislosti na hladině roztaveného hliníku ve vnější úložné nádrži. Například, podle tohoto provedení, je délka třetího členu 30 trubky _4 stanovena tak, aby výstup 31 byl umístěn přibližně ve středové poloze kontejnerového tělesa 2.
Pod výstupem 31 trubky _4 může být umístěna příjmová nádoba 40. Ta je pomocí přídržných členů 42, které mají například na horní části třetího členu 30 trubky 4_ podpěru 41, uspořádána s možností oddálení.
Po obou stranách trubky 4 jsou uloženy přídržné členy 42, takže trubka 4 je uložena mezi nimi. Na přídržném členu 42 je tedy otočně uložena příjmová nádoba 40. Ta takto vždy zaujímá • 9 9·99
9 9 999 určenou polohu, která zabraňuje odkapávání roztaveného hliníku z příjmové nádoby 40.
Jelikož příjmová nádoba 40 je opatřena vnitřním příjmovým povrchem se stanoveným zakřivením, nemůže z příjmové nádoby 40 tekutý hliník odkapávat. Oba přídržné členy 42 jsou propojeny polokruhovými stavěcími členy 43, uspořádanými například ve dvou polohách přídržných členů 42. Stavěči členy 43 jsou uloženy tak, že protínají postranní plochy otáčení přídržných členů 42 a jistí polohu příjmové nádoby 40 pod výstupem 31 trubky 4_.
Ve stanoveném místě je k přídržným členům 42 upevněn drát 44. Ten se rozprostírá směrem k vnějšímu obvodu kontejnerového tělesa 2_ a prochází vodícími členy, uspořádanými například ve třech místech na přírubě 16a velkého víka 15 a prochází ve třetím směru, který je přibližně opačný než směr, v němž se rozprostírá trubka 4_. Je výhodné, je-li drát 44 upevněn v poloze co nejblíže podpěry 41 přídržných členů 42. V tomto případě se sníží účinek působení zdvihu vzduchotlakového válce, který bude popsán dále. Drát 44 může být napojen i v místě vzdáleném od podpěry 41 přídržného členu 42. Například může být napojen na příjmovou nádobu 40.
Obr. 4 a 5 znázorňují konstrukci vozidla s vidlicovým zvedákem podle jednoho provedení vynálezu.
Vůz 50 s vidlicovým zvedákem je opatřen vidlicí 51, vozíkem 52 a zvedacím mechanizmem 53. Vidlice 51 je namontována na vozíku 52. Ten je zvedacím mechanizmem 53 spouštěn a zvedán.
Nad sedadlem 54 řidiče vozu 50 s vidlicovým zvedákem je zásobní nádrž 55, vzduchový kompresor 56 a vývěva 57. Zásobní nádrž 55 uskladňuje stlačený plyn, například pro dopravu do kontejneru JL. Vzduchový kompresor 56 je poháněn elektricky pomocí generátoru elektrického proudu (neznázorněn). Jím je také poháněna vývěva 57.
• » • · • · · • · • ···· ·· • ·· · • « • · · · • · • · • · ·
Zásobní nádrž 55 a vývěva 57 jsou napojeny na trubku 22 kontejneru 1 pomocí vzduchové hadice 58. Vzduchová hadice 58 a trubka 22 jsou napojitelné pomocí zasunutí spojovacích členů do sebe, čímž se docílí spojení i rozpojení. Dovnitř kontejneru 1 je možno aplikovat tlak a snižovat jej pomocí spínacího ventilu (neznázorněn) ovládaného na ručním operačním panelu (neznázorněn). Drát 44 je rozpojitelný pomocí spoje 44b, takže jeden vůz 50 s vidlicovým zvedákem může obsluhovat i více kontejnerů /. Vzhledem k tomu, že konstrukce vzduchové hadice 58 umožňuje její rozpojitelnost, může i vzhledem k této skutečnosti obsluhovat jeden vůz 50 vyšší počet kontejnerů I., je-li jejich množství v podniku, který provádí tlakové lití pomocí více licích strojů, větší než je počet vozů 50 s vidlicovým zvedákem, což přináší zvýšení produktivity práce.
Mechanizmus 59 pro vytažení a návrat drátu 44 je uspořádán sloupovitě ve třetím směru, téměř opačném než je směr, v němž se rozprostírá trubka 4_ vozíku 52.
Mechanizmus 59 pro vytažení a návrat drátu 44 je opatřen vzduchovým válcem 60, poháněným stlačeným plynem, který je například dodáván ze zásobní nádrže. Drát 44 může být odnímatelně připojen ke konci hnací hřídele 61 vzduchového válce 60. Při pohybu hnací hřídele 61 nahoru a dolů se drát 44 vytahuje nebo vrací.
Při vytažení drátu 44, jak je znázorněno na obr.2, se přídržné členy 42 otáčejí směrem k hlavnímu kontejnerovému tělesu 2 kolem podpěry 41. Tím se příjmová nádoba 40 vzdaluje od výstupu 31 trubky 4_. V tomto stavu může být roztavený hliník dodáván z výstupu 31 trubky ý ven. Navíc je možno v tomto stavu dodávat roztavený hliník též zvnějšku do kontejneru 1 výstupem 31 trubky £.
Při návratu drátu 44 se přídržné členy 42 otáčejí od kontejnerového tělesa 2 směrem k výstupu 31 trubky £ kolem podpěry 41. Jak je rovněž znázorněno na obr.2 čerchovanými čarami (poloha B), příjmová nádoba 40 se tím umístí pod výstup
44»4 44
4 «
4 « » 4 4 4 *4 • · * * · 4 4 4 4 • · · 4 · 4 4
444 44«
4 4 4 4 · 4 · 4 4 ·
44« 4444 «4 444 trubky 4_ (znázorněno plnými čarami, poloha A) . V tomto stavu může být do příjmové nádoby 40 vpouštěn tekutý hliník, který odkapává z výstupu 31 trubky 4. Roztavený hliník tak neodkapává na zem.
Pohyb příjmové nádoby 40 je možno ovládat pomocí spínače na ručním operačním panelu (neznázorněno).
Mechanizmus 59 pro vytažení a návrat drátu 44 má detektor (neznázorněn) , který zjišťuje polohu hnací hřídele 61 vzduchového válce 60. Ta může být zjišťována například pomocí elektromagnetického spínače. Je-li poloha hnací hřídele 61 taková, že příjmová nádoba 40 se nalézá pod výstupem 31 trubky £, zásobní nádrž 55 a vývěva 57 jsou blokovány před dodávkou anebo snižováním tlaku v kontejneru 1. Naproti tomu, je-li poloha hnací hřídele 61 taková, že příjmová nádoba 40 není pod výstupem 31 trubky 4_, zásobní nádrž 55 a vývěva 57 jsou napojeny na dodávku anebo snižování tlaku v kontejneru 1.
K provedení této operace je uspořádán například spínací elektromagnetický ventil mezi zásobní nádrží 55 a vývěvou 57 na straně vozu 50 s vidlicovým zvedákem a vzduchovou hadicí 58. Elektromagnetický ventil je propojen se spínačem pohybu příjmové nádoby 40.
V předchozím provedení je podpěra 41 uspořádána v určené poloze přídržných členů 42. Na obr. 6 je však znázorněno provedení, kdy se třetí člen 30 trubky £ rozprostírá dolů pod úhlem, nikoliv svisle, a k trubce £ je připojen podpěrný člen 61a. Ten může být uspořádán tak, že podpěra 41 přídržných členů 42 je umístěna právě nad výstupem 31. V tomto případě, kdy je podpěra 41 přídržných členů 42 pohyblivá v horizontálním směru na podpěrném členu 61a, je možno snadno nastavit polohu podpěry 41 přídržných členů 42 a polohu výstupu 31.
V předchozím provedení byl mechanizmus 59 pro vytažení a návrat drátu 44 uspořádán ve sloupci rozprostírajícím se ve třetím směru, který je přibližně opačný než směr, v němž se
» · w · ♦ * toto * rozprostírá trubka 4 na vozíku 52. Na obr.7 je však znázorněno provedení, kdy mechanizmus 59 pro vytažení a návrat drátu 44 je uspořádán ve sloupci rozprostírajícím se v tomtéž směru jako trubka £ na vozíku 52. V tomto případě se dosáhne lepší manipulace, protože délka drátu 44 je menší. Vzduchový válec 60 může být uspořádán vedle horního povrchu vozíku 52.
Vzduchový válec 60 je používán jako zdroj pohonu mechanizmu 59 pro vytažení a návrat drátu 44. Je však možno k tomuto účelu použít namísto vzduchového válce 60 i jiný mechanizmus, například motor.
Obr.8 až 10 znázorňují další provedení vynálezu. Kontejner 101 pro dodávku roztaveného kovu je opatřen hlavním kontejnerovým tělesem 102 a trubkou 104. Kontejnerové těleso 102 je opatřeno víkem 103.
Hlavní kontejnerové těleso 102 má rámové těleso 106, tepelně izolační vrstvu 107 a žárovzdornou vrstvu 108. Rámové těleso 106 je provedeno z kovu a vytvořeno válcovitě s dnem. Tepelně izolační vrstva 107 a žárovzdorná vrstva 108 jsou provedeny z elastických materiálů a jsou uspořádány na vnitřní stěně rámového tělesa 106. Uvnitř žárovzdorné vrstvy 108 je uspořádána úložná část 109, v níž je uložen roztavený hliník. Na vnějším obvodu otvoru v rámovém tělese 106 je uspořádána příruba 110. Dva kanálkové členy 111 jsou spodními opěrnými částmi, jsou uspořádány vně rámového tělesa 106 a mají takový průřez, že je do nich vložitelná a z nich pak vytažitelná například vidlice vozidla s vidlicovým zvedákem (neznázorněno).
Podél vnitřní stěny žárovzdorné vrstvy 108 v úložné části 109 je uspořádána vyčnívající část 112. Ta je provedena integrálně se žárovzdornou vrstvou 108. Ve vyčnívající části 112 je podél ní uspořádána dráha 113 toku tekutého hliníku, která vede směrem ven z kontejneru 101. Dráha 113 toku je vytvořena z místa u dna úložné části 109 směrem k hornímu povrchu úložné části 109.
Integrálně je k dráze 113 toku upevněna trubka 114, provedená například z keramiky. Výsledkem je, zavede-li se do úložné části 109 tlak, zabrání se vstupu plynu do dráhy 113 toku.
Víko 103 je tvořeno velkým víkem 115 a poklopem (malým víkem) 116. Na vnějším obvodu velkého víka 115 je uspořádána příruba 116a. Stáhnou-li se příruba 116a a příruba 110 na vnějším obvodu rámového tělesa 106 pomocí svorníků 117 k sobě, upevní se víko 103 ke kontejnerovému tělesu 102, čímž se vnitřek kontejnerového tělesa 102 hermeticky utěsní.
Ve velkém víku 115 je vytvořena otevřená část 118, u níž je uspořádán poklop (malé víko) 116, které je opatřeno rukojetí 119a. Poklop 116 je uspořádán v poloze o něco výše než je horní plocha velkého víka 115. Část na vnějším obvodu poklopu 116 je upevněna k velkému víku 115 pomocí závěsu 120. Tím je umožněno volné otevírání a zavírání otevřené části 118 ve velkém víku 115 pomocí poklopu 116. Ten je k velkému víku
115 upevněn pomocí klikou opatřených svorníků 121, uspořádaných ve dvou polohách poklopu 116. Je-li otevřená část 118 velkého víka 115 uzavřena poklopem 116 s upevněnými, klikou opatřenými svorníky 121, je poklop 116 přitažen k velkému víku 115. Otáčením klikou opatřených svorníků 121 v opačném směru se upevnění uvolní a poklop 116 je možno z otevřené části 118 ve velkém víku 115 otevřít. V tomto případě je možno provádět údržbu kontejneru 101 a vložit neznázorněný předehřívací plynový hořák otevřenou částí 118 dovnitř kontejneru 101.
Ve středové poloze nebo blízko středové polohy poklopu
116 je vytvořen průchod 119, jímž je možno ovládat vnitřní tlak v kontejneru 101. Jeden konec průchodu 119 je napojen na úložnou část 109. Druhý konec průchodu 119 dosahuje na horní povrch poklopu 116 a je připojen k trubce 122 pro vyvození a snížení tlaku pomocí třícestného ventilu 160.
• · · · (C ··········
J-u ···· ·· ··· ·· 999 ···· ·· ···
Trubka 122 pro vyvození a snížení tlaku sestává ze spodní trubky 122B a horní trubky 122A. Spodní trubka 122B je přímo napojena na třícestný ventil 160. Horní trubka 122A je připojena ke spodní trubce 122B pomocí otočného spoje 146. Pomocí něho je možno natáčet horní trubku 122A o 360 stupňů.
Tím je možno otáčet o 360 stupňů i otvor na konci horní trubky 122A.
Do poklopu 116 jsou vloženy detekční elektrody 123, a to ve dvou místech. Ty mají stanovenou délku. Velké víko 115 a poklop 116 mají kovový rám a vnitřní vyložení (tepelně izolační vrstvou a žárovzdornou vrstvou).
Ve velkém víku 115 je proveden otvor 124 navazující na dráhu 113 toku. Na otvor 124 je napojena trubka 104. Vnější obvod otvoru 124 vyčnívá a je k němu připojena příruba 125. Ta je utěsněna k přírubě 126 trubky 104 pomocí svorníků 127.
Trubka 104 je opatřena prvním členem 128, který se rozprostírá směrem nahoru od horního povrchu hlavního kontejnerového tělesa 102, přičemž k prvnímu členu 128 je připojen druhý člen 129, vedoucí ve směru doprava od prvního členu 128 a k druhému členu 12 9 je pak připojen třetí člen 130, který vede směrem dolů. Na konci třetího členu 130 je uspořádán výstup 131, který vede směrem dolů a je určen pro dodávku roztaveného hliníku. Trubka 104 se rozprostírá k vnějšímu obvodu kontejnerového tělesa 102.
Je-li provedena odvolávka na směr, v němž se rozprostírá dvojice kanálkových členů 111 jako na první směr a směr, v němž se rozprostírá trubka 104, je uváděn jako druhý směr, pak úhel mezi oběma směry je přibližně 45°. Vloží-li se vidlice vozidla s vidlicovým zvedákem do kanálkových členů 111, může operátor, který řídí vozidlo s vidlicovým zvedákem, vidět trubku 104, která se rozprostírá spíše na stranu než směrem dopředu od zvedacího mechanizmu vozidla s vidlicovým zvedákem. Takto může operátor kontrolovat stav výstupu 131 a trubky 104, protože v cestě jeho pohledu není žádná zábrana.
Zvnějšku může být do hlavního kontejnerového tělesa 102 výstupem 131 a trubkou 104 dodáván tekutý hliník. V tomto případě je výstup 131 umístěn pod úrovní hladiny roztaveného hliníku ve vnější úložné nádrži a je snížen tlak uvnitř kontejnerového tělesa 102. Výška umístění výstupu 131 může být stanovena v závislosti na hladině roztaveného hliníku ve vnější úložné nádrži. Například, podle tohoto provedení, je délka třetího členu 130 trubky 104 stanovena tak, aby výstup 131 byl umístěn přibližně ve středové poloze kontejnerového tělesa 102.
Pod výstupem 131 trubky 104 může být umístěna příjmová nádoba 140. Ta je držena u spodního konce přídržných členů 142, které mají podpěru 141 například na horní části třetího členu 130 trubky 104.
Po obou stranách trubky 104 jsou uloženy přídržné členy 142, takže trubka 104 je uložena mezi nimi. Na přídržném členu 142 je tedy otočně uložena příjmová nádoba 140. Ta takto vždy zaujímá určenou polohu, která zabraňuje odkapávání roztaveného hliníku z příjmové nádoby 140.
Jelikož příjmová nádoba 140 je opatřena příjmovým povrchem se stanoveným zakřivením, nemůže z příjmové nádoby 140 tekutý hliník odkapávat. Oba přídržné členy 142 jsou propojeny polokruhovými stavěcími členy 143, uspořádanými například ve dvou polohách. Stavěči členy 143 jsou uloženy tak, že protínají postranní plochy otáčení přídržných členů 142 a jistí polohu příjmové nádoby 140 pod výstupem 131 trubky 104 .
Přídržný člen 142 je otočně držen pomocí podpěry 141, připevněné například k hornímu dílu třetího členu 130 trubky 104. Rozsah pohybu přídržného členu 142 je stanoven tak, že příjmová nádoba 140 se pohybuje mezi první polohou, v níž se nalézá pod výstupem 131 trubky 104, a druhou polohou, v níž je oddálena od výstupu 131. Ve stanoveném místě je k přídržnému členu připojen drát 144. Ten je napojen na ovládací páku 166 ···· ·· · ·· ·· ···· • · · ···· ·*· ··· · · ····«
IQ ·········· x o *····· ··· ·· ·· ··· ···· ·· ··· třícestného ventilu 160 pomocí vodícího členu 145, uspořádaného v místě spojení prvního členu 128 a druhého členu 129. Jinými slovy, otáčení ovládací páky 166 třícestného ventilu 160 je propojeno s otáčením přídržného členu 142.
Dále bude detailně popsán třícestný ventil 160.
Konstrukci třícestného ventilu znázorňují obr.11 a 12.
Třícestný ventil 160 má první ventilový otvor 162, který vede k průchodu 119 pro vpuštění tlaku dovnitř kontejneru 101, druhý ventilový otvor 163, který vede k trubce 122 pro vyvození a snížení tlaku, a třetí ventilový otvor 164, který vede k části pro vypouštění vzduchu. Třícestný ventil 160 má ventilový člen 165, který je ručně ovládán pomocí ovládací páky 166. Jak je znázorněno na obr.11, v závislosti na poloze ventilového členu 165 dochází k zavedení prvního módu, v němž protéká plyn mezi prvním ventilovým otvorem 162 a třetím ventilovým otvorem 164, nebo druhého módu, v němž plyn protéká mezi prvním ventilovým otvorem 162 a druhým ventilovým otvorem 163. V tomto případě, jak je znázorněno na obr.11, je-li ovládací páka 160 v první pracovní poloze, „12 hodin, je zaveden první mód a vnitřek kontejneru 101 je propojen s ovzduším. Jak je pak znázorněno na obr.12, je-li ovládací páka 166 ve druhé pracovní poloze, „9 hodin, je zaveden druhý mód a vnitřek kontejneru 101 je propojen s trubkou 122 pro vyvození a snížení tlaku.
Rozsah otáčení ovládací páky 164 je omezen tak, že se otáčí pouze mezi první pracovní polohou a druhou pracovní polohou. Ovládací páka 166 může být uváděna jen do těchto pracovních poloh.
Ovládací páka 166 je otočná kolem rotační hřídele 167, která je opěrou ventilového členu 165 třícestného ventilu 160.
Směr otáčení ovládací páky 166 je stanoven tak, že při otáčení ovládací páky 166 se její jeden konec lineárně pohybuje směrem k a od trubky 104. Závaží 168 a drátový upevňovač 169, které » · · · « * · • ··· • · · · jsou připojeny na konec drátu 144, jsou uloženy u konce ovládací páky 166.
Jak bylo řečeno, konec drátu 144 je upevněn u konce ovládací páky 166. Když se tato otáčí mezi první pracovní polohou a druhou pracovní polohou, otáčejí se přídržné členy 142 příjmové nádoby 140 kolem podpěry 141 a příjmová nádoba 140 se pohybuje mezi první polohou, v níž je umístěna pod výstupem 131 trubky 104, a druhou polohou, v níž je z tohoto místa oddálena.
Je-li ovládací páka 166 uvedena do druhé pracovní polohy, „9 hodin, je propojena trubka 122 pro vyvození a snížení tlaku s vnitřkem kontejneru 101. Tahem pohybuje drát 144 přídržnými členy 142 tak, že tyto se otáčejí směrem ke kontejneru 101 a příjmová nádoba 140 ustupuje z polohy pod výstupem 131 trubky 104 a pohybuje se do druhé polohy. V ní je možno dodávat roztavený hliník z výstupu 131 trubky 104 nebo do kontejneru 101.
Je-li ovládací páka 166 otočena z polohy „9 hodin do polohy „12 hodin jakožto první pracovní polohy, vnitřek kontejneru 101 je propojen s ovzduším. Drát 144 je tažen směrem k trubce 104 působením váhy přídržných členů 142. Ty se otáčejí tak, že příjmová nádoba 140 se dostane pod výstup 131 trubky 104. V tomto stavu se zvýší tlak uvnitř kontejneru 101, protože, například, expanduje plyn nebo se vypařuje vlhkost v kontejneru 101, avšak tlak je možno snížit směrem do ovzduší pomocí třícestného ventilu 160. Tím se dosáhne toho, že se zabrání náhlé dodávce roztaveného hliníku z trubky kontejneru 101. Navíc může příjmová nádoba 140 přijímat tekutý hliník, který kape z výstupu 131 trubky 104.
Kontejner 101 takovéhoto uspořádání je například zásobován roztaveným hliníkem v prvním podniku, kde, například, se roztavený kov připravuje v tavící peci. Poté je kontejner 101 dopraven pomocí vozu s vidlicovým zvedákem na nákladní vůz. Ten dopraví kontejner 101 do druhé továrny, • ·· ·· * · · · • · · · · · · • · · · «·· • · · · · · • · · · · ··· ···· ·· ··· která používá roztavený hliník pro výrobu (například do udržovací pece pro stroj na tlakové lití). V tomto místě, umístí-li se ovládací páka 166 do polohy „12 hodin jakožto do první pracovní polohy, se zabrání dodávce tekutého hliníku z trubky 104 kontejneru 101, k čemuž by došlo v důsledku zvýšení tlaku během transportu. Příjmová nádoba 140 může přijímat tekutý hliník, který kape z výstupu 131 trubky 104. Kontejner 101 se vyloží z nákladního vozu pomocí vozidla s vidlicovým zvedákem. To dopraví kontejner 101 na místo použití. Poté, co kontejner 101 dosáhl tohoto místa, ovládací páka 166 se otočí do druhé pracovní polohy, tedy „9 hodin. Trubkou 122 pro vyvození a snížení tlaku se do kontejneru 101 zavede tlakový vzduch. V důsledku toho se tekutý hliník dodává z kontejneru 101 umístěného na vozidle s vidlicovým zvedákem na místo použití.
Obr.13 znázorňuje bokorys vozidla s vidlicovým zvedákem, které je použito pro dodávku tekutého hliníku z kontejneru 101 podle obr.8.
Vůz 150 s vidlicovým zvedákem má vidlici 151, vozík 152 a zvedací mechanizmus 153. Vidlice 151 je uspořádána na vozíku 152. Zvedací mechanizmus 153 zvedá a spouští vozík 152.
Nad sedadlem 154 řidiče vozu 150 s vidlicovým zvedákem je umístěna zásobní nádrž 155, vzduchový kompresor 156 a vývěva 157. Zásobní nádrž 155 slouží pro uložení a dodávku stlačeného plynu, například tlakového vzduchu do kontejneru 101. Vzduchový kompresor 156 je poháněn elektrickým proudem vyrobeným generátorem (neznázorněn). Vývěva 157 je rovněž poháněna elektrickým proudem z generátoru. Zásobní nádrž 155 a vývěva 157 jsou napojeny na trubku 122 kontejneru 101 pomocí vzduchové hadice 158. Ta je s trubkou 122 spojitelná a rozpojitelná pomocí nasazovacího spoje. Vnitřek kontejneru 101 tak může být zásobován tlakovým plynem nebo může být tlak plynu v kontejneru 101 snižován pomocí přepínacího ventilu, ovládaného z ručního operačního panelu (neznázorněn).
···· ·· • · · • · · ·· ····
9 9 9 9
999 9999 99 999
Při nastartování motoru vozu 150 s vidlicovým zvedákem se uvede do činnosti i generátor elektrického proudu. Jím je poháněn vzduchový kompresor 156, který stlačuje vzduch. Pro dodávku roztaveného hliníku se přivede do kontejneru 101 tlakový vzduch. V tomto případě plyn dodávaný vzduchovým kompresorem 156 prochází vzduchovou hadicí 158 a trubkou 122 kontejneru 101. Když se ovládací páka 166 třícestného ventilu 160 umístí do polohy „9 hodin jakožto do druhé pracovní polohy, uvede se třícestný ventil 160 do druhého módu.
V důsledku toho je plyn dodáván trubkou 122 pro vyvození a snížení tlaku do kontejneru 101. Takto je do kontejneru 101 dodáván tlak.
V naléhavém případě, když například roztavený hliník vytéká na příjmové straně, vznikne potřeba zastavit přívod tlaku do kontejneru 101 a zastavit dodávku tekutého hliníku.
V tomto případě se ovládací páka 166 manuálně pootočí do polohy „12 hodin jakožto do první pracovní polohy, čímž se třícestný ventil 160 uvede do prvního módu. Dojde-li k tomuto stavu, je druhý ventilový otvor 163, který vede k trubce 122 pro vyvození a snížení tlaku, uzavřen pomocí ventilového členu 165 a zastaví se dodávka stlačeného plynu do kontejneru 101. Současně, jelikož se plynu umožní průtok mezi prvním ventilovým otvorem 162 vedoucím k průchodu 119 pro ovládání vnitřního tlaku v kontejneru a třetím ventilovým otvorem 164 vedoucím do části pro vypouštění vzduchu, je kontejner 101 propojen s ovzduším. Tak se tlak v kontejneru 101 sníží na tlak atmosférický.
Pro dodávku roztaveného hliníku zvenčí do kontejneru 101 se v něm sníží tlak. K tomu dojde odsátím plynu z kontejneru 101 pomocí vývěvy 157 trubkou 122 pro vyvození a snížení tlaku. Tlakový plyn z kontejneru 101 se tak dostane do ovzduší. Dojde-li k naléhavé situaci při sníženém tlaku v kontejneru 101, pootočí se ovládací páka 166 manuálně do
99 9 9 • 9 9 9
9 9 9
9 9
99 9 9
9 9
9 9 9 9
9 9 99 polohy „12 hodin” jakožto do první operační polohy a třícestný ventil 160 se uvede do prvního módu.
Podle popsaného provedení činnost třícestného ventilu 160 selektivně propojuje vnitřek kontejneru 101 s trubkou 122 pro vyvození a snížení tlaku, přičemž činnost ovládací páky 166 je propojena s pohybem příjmové nádoby 140 mezi její první polohou, v níž je umístěna pod výstupem 131 trubky 104 a druhou polohou, v níž se příjmová nádoba 140 vzdálí od výstupu 131. Příjmová nádoba 140 se tak bezpečně ve správný čas přemístí do správné polohy bez zásahu obsluhy.
Dále bude popsáno ještě jiné provedení předloženého vynálezu.
Obr.14 je schématickým diagramem znázorňujícím uspořádání periferních částí třícestného ventilu 160 podle jiného provedení předloženého vynálezu. Před třetím ventilovým otvorem 164 třícestného ventilu 160, vedoucím do ovzduší, je uspořádán odvzdušňovač 170.
Odvzdušňovač 170 sestává z hlavního odvzdušňovacího tělesa 171, ocelového skrubru 172 a děrovaného kovu 173. Hlavní odvzdušňovací těleso obsahuje ocelový skubr 172 jakožto omezovači člen. Děrovaný kov 173 je víko, které hlavní odvzdušňovací těleso 171 uzavírá. Děrovaný kov 173 je jištěn zádržným kroužkem 174. Omezovači člen je vybrán nebo uspořádán tak, aby dovolil průchod vzduchu a zamezil průchodu roztaveného hliníku. Když například tekutý kov zateče do hlavního odvzdušňovacího tělesa 171, odejme teplo z roztaveného kovu a zvýší tím jeho viskozitu nebo ho uvede do tuhého stavu. Omezovači člen může být tvořen ocelovou vlnou, keramickými vlákny, spékaným kovovým článkem, neglazovaným porcelánem nebo kovovým členem s otvory. Takovýto omezovači člen funguje jako bezpečnostní prostředek, umožňující průchod vzduchu, avšak zabraňující průchodu roztaveného kovu.
Tak se zabrání náhlé dodávce roztaveného kovu z trubky 104 kontejneru 101. Jinými slovy, i když se vnitřní tlak
9999 • 99 ·· · · 9 9 9
9 · 9999
9 9 9 9 9
9 9 9 9
9999999 99 999 v kontejneru 101 zvýší v důsledku expanze plynu nebo vypaření vlhkosti, může být tlak upuštěn do ovzduší. Zabrání se náhlému zvýšení tlaku působícího na tekutý kov a tím úniku kovu.
Navíc, i když kontejner 101 spadne, nevyteče tekutý kov
z průchodu ven v důsledku působení popsaného omezovacího
členu. Je tomu tak proto, poněvadž, například, spékaný kov
nebo člen z keramických vláken umožní sice průchod plynu, avšak způsobí, že tekutý kov, jako je tekutý hliník, ztuhne a nevyteče ven.

Claims (13)

1. Systém pro dodávku roztaveného kovu, vyznačující se tím, že obsahuj e:
jednak kontejner mající:
převozitelné hlavní kontejnerové těleso schopné hermetického uzavření a uložení roztaveného kovu, které má průchod, jímž je dodáván zvenku stlačený plyn;
trubku, která má výstup a dodává roztavený kov uložený v hlavním kontejnerovém tělese ven: výstup se rozprostírá směrem dolů;
příjmovou nádobu, která přijímá roztavený kov a která je schopna umístění pod výstup trubky;
přídržný člen, který má podpěru pro trubku a rotačně drží příjmovou nádobu;
drát, který má první konec a druhý konec, jeho první konec je připojen k příjmové nádobě a/nebo k přídržnému členu; a dvojici kanálkových členů uspořádaných u vnějšího dna hlavního kontejnerového tělesa v prvním směru, a jednak vozidlo mající:
vidlici, která je vložitelná do dvojice kanálkových těles a odtud vytažitelná;
vozík, na němž je vidlice uložena;
zvedací mechanismus, který zvedá a spouští vozík; a mechanismus pro vytažení a návrat drátu, který je uložen na vozíku a vytahuje a vrací drát s jeho druhým koncem.
2. Systém pro dodávku roztaveného kovu podle nároku 1, vyznačující se tím, že trubka se rozprostírá ve směru k vnějšímu obvodu hlavního kontejnerového tělesa v druhém směru, který je odlišný od prvního směru, a kde je mechanismus pro vytažení a návrat drátu uložen na vozíku ve třetím směru, který je přibližně opačný než druhý směr.
9999 99 · • 9 9 999 9 9 99
9 9 9 9 9 9 9 999
9999 9 9999 9
25 9999 99 999 ·9 99 9999999 99999
3. Systém pro dodávku roztaveného kovu podle nároku 1, vyznačující se tím, že vozidlo má plynový kompresor a/nebo plynovou nádrž, kterážto alespoň jedna součást z nich dodává stlačený plyn do hlavního kontejnerového tělesa, a kde má mechanismus pro vytažení a návrat drátu vzduchový válec, který je poháněn stlačeným plynem dodávaným z plynového kompresoru a/nebo z plynové nádrže.
4. Systém pro dodávku roztaveného kovu podle nároku 3, vyznačující se tím, že vozidlo má:
prostředky pro zjištění polohy hnací hřídele vzduchového válce; a prostředky pro ovládání plynu dodávaného z plynového kompresoru a/nebo z plynové nádrže do hlavního kontejnerového tělesa podle zjištěné polohy.
5. Kontejner, vyznačující se tím, že obsahuje:
převozitelné hlavní kontejnerové těleso, schopné hermetického uzavření a uložení roztaveného kovu, které má průchod, kterým je zvnějšku dodáván stlačený plyn;
trubku, která má výstup a dodává roztavený kov uložený v hlavním kontejnerovém tělese ven, přičemž výstup se rozprostírá směrem dolů;
příjmovou nádobu, která přijímá roztavený kov a která je schopna umístění pod výstup trubky;
přídržný člen, který má podpěru pro trubku a rotačně drží příjmovou nádobu.
6. Kontejner podle nároku 5, vyznačující se tím, že dále obsahuje:
drát, který má první konec a druhý konec, kde jeho první konec je připojen k příjmové míse a/nebo k přídržnému členu a jeho
99 9*99 ···· ·· • ·« ·*···· ·· · · · · · • · · · ··· • · · · · · • · · · · ··* ···· . ·· ··· druhý konec je schopen připojení k mechanismu pro vytažení a návrat drátu.
7. Kontejner podle nároku 6, vyznačující se tím, že dále obsahuj e:
dvojici kanálkových členů uložených na vnějším dnu hlavního kontejnerového tělesa v prvním směru a do nichž a z nichž je vložitelná a vytažitelná vidlice uložená na vozidle, které dopravuje kontejner, kde se trubka rozprostírá ve směru k vnějšímu obvodu hlavního kontejnerového tělesa ve druhém směru, který je odlišný od prvního směru, a kde druhý konec drátu je vytahován ve třetím směru, který je přibližně opačný než je druhý směr.
8. Kontejner podle nároku 7, vyznačující se tím, že úhel mezi prvním směrem a druhým směrem je přibližně 45 stupňů.
9. Vozidlo, vyznačující se tím, že obsahuje:
vidlici;
vozík, na němž je vidlice uložena;
zvedací mechanismus, který zvedá a spouští vozík; a mechanismus pro vytažení a návrat drátu, který je uložen na vozíku a který vytahuje a vrací drát.
10. Vozidlo podle nároku 9, vyznačující se tím, že dále obsahuje:
plynový kompresor a/nebo plynovou nádrž, kterážto součást nebo kteréžto součásti dodává nebo dodávají stlačený plyn, kde má mechanismus pro vytažení a návrat drátu vzduchový válec, který je poháněn stlačeným plynem dodávaným z plynového kompresoru a/nebo z plynové nádrže.
4444 »4 • · 4 4 44 44 * · 4 ~r-, · · · · 27 4 4 4 4 44 4 4 4 r 4 4 4 4 4 444 4444 11. Vozidlo podle nároku 10, vyznačující se tim, že dále obsahuje: prostředky pro zjištění polohy hnací hřídele vzduchového válce; a prostředky pro ovládání plynu dodávaného z plynového kompresoru a/nebo z plynové nádrže ven podle zjištěné polohy.
12. Kontejner, vyznačující se tím, že obsahuje:
převozitelné hlavní kontejnerové těleso schopné hermetického uzavření a uložení roztaveného kovu, které má průchod, jímž je zvenčí přiváděn stlačený plyn;
trubku, která má výstup a dodává roztavený kov uložený v hlavním kontejnerovém tělese ven, přičemž výstup se rozprostírá směrem dolů;
příjmovou nádobu, která přijímá roztavený kov a která je schopna umístění pod výstup trubky;
přídržný člen, který má podpěru pro trubku a který rotačně drží příjmovou nádobu mezi první polohou, v níž je přídržný člen umístěn pod výstupem trubky, a druhou polohou, v níž je přídržný člen oddálen zpod výstupu trubky;
drát, který má první konec a druhý konec, první konec je upevněn k příjmové nádobě a/nebo k přídržnému členu; ventil, který má první ventilový otvor vedoucí k průchodu hlavního kontejnerového tělesa, druhý ventilový otvor vedoucí k trubce pro přívod a snížení tlaku, a třetí ventilový otvor vedoucí k vzduchové výstupní části, a který má první mód, v němž plyn protéká mezi prvním ventilovým otvorem a třetím ventilovým otvorem, a druhý mód, v němž plyn protéká mezi prvním ventilovým otvorem a druhým ventilovým otvorem; a ovládací páku, která je připojena k druhému konci drátu a k ventilu, která je ručně ovladatelná mezi první pracovní polohou a druhou pracovní polohou, která zajišťuje uvedení ventilu do prvního módu a umístění příjmové nádoby do první polohy, je-li páka uvedena do první pracovní polohy, a která ···· *· • · · • * · • · · · • · · · • t ·· * ·· ·· ···» ·♦ · · · · · • 9 9 9 999 • 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
999 9999 99 999 zajišťuje uvedení ventilu do druhého módu a umístění příjmové nádoby do druhé polohy, je-li páka uvedena do druhé pracovní polohy.
13.Kontejner podle nároku 12, vyznačující se tím , že příjmová nádoba je rotačně uspořádána na přídržném členu.
14.Kontejner podle nároku 12, vyznačující se tím, že dále obsahuj e:
část pro omezení průtoku, která je uložena mezi třetím ventilovým otvorem ventilu a částí pro výstup vzduchu, která umožňuje průtok plynu a omezuje průtok roztaveného kovu.
CZ20050773A 2004-07-22 2005-07-20 Systém pro dodávku roztaveného kovu, kontejner a vozidlo CZ2005773A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2004214688A JP2006035238A (ja) 2004-07-22 2004-07-22 溶融金属供給システム、容器及び車両
JP2005140714A JP4602153B2 (ja) 2005-05-13 2005-05-13 溶融金属供給容器および溶融金属供給方法

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2005773A3 true CZ2005773A3 (cs) 2006-05-17

Family

ID=35785262

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050773A CZ2005773A3 (cs) 2004-07-22 2005-07-20 Systém pro dodávku roztaveného kovu, kontejner a vozidlo

Country Status (8)

Country Link
US (1) US7481966B2 (cs)
KR (1) KR100784253B1 (cs)
CA (1) CA2536508A1 (cs)
CZ (1) CZ2005773A3 (cs)
DE (1) DE112005000045B4 (cs)
GB (1) GB2420733B (cs)
PL (1) PL379621A1 (cs)
WO (1) WO2006009154A1 (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2008155282A (ja) * 2006-11-28 2008-07-10 Hoei Shokai:Kk 安全装置、溶融アルミニウム供給システム及び容器
US9156087B2 (en) 2007-06-21 2015-10-13 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Molten metal transfer system and rotor
US8366993B2 (en) 2007-06-21 2013-02-05 Cooper Paul V System and method for degassing molten metal
US8337746B2 (en) 2007-06-21 2012-12-25 Cooper Paul V Transferring molten metal from one structure to another
US9409232B2 (en) 2007-06-21 2016-08-09 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Molten metal transfer vessel and method of construction
US9410744B2 (en) 2010-05-12 2016-08-09 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Vessel transfer insert and system
US9205490B2 (en) 2007-06-21 2015-12-08 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Transfer well system and method for making same
US8524146B2 (en) 2009-08-07 2013-09-03 Paul V. Cooper Rotary degassers and components therefor
US10428821B2 (en) 2009-08-07 2019-10-01 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Quick submergence molten metal pump
US9108244B2 (en) 2009-09-09 2015-08-18 Paul V. Cooper Immersion heater for molten metal
CN103249860B (zh) * 2010-12-13 2016-03-16 Posco公司 连续涂布设备
US9903383B2 (en) 2013-03-13 2018-02-27 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Molten metal rotor with hardened top
US9011761B2 (en) 2013-03-14 2015-04-21 Paul V. Cooper Ladle with transfer conduit
US10052688B2 (en) 2013-03-15 2018-08-21 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Transfer pump launder system
US10465688B2 (en) 2014-07-02 2019-11-05 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Coupling and rotor shaft for molten metal devices
US10947980B2 (en) 2015-02-02 2021-03-16 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Molten metal rotor with hardened blade tips
US10267314B2 (en) 2016-01-13 2019-04-23 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Tensioned support shaft and other molten metal devices
CN106591883B (zh) * 2016-11-23 2018-10-12 中国铝业股份有限公司 一种少维护的出铝抬包
CN106435643B (zh) * 2016-11-23 2018-07-20 中国铝业股份有限公司 一种控制出铝抬包吸铝管开闭的装置
US11149747B2 (en) 2017-11-17 2021-10-19 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Tensioned support post and other molten metal devices
US11358217B2 (en) 2019-05-17 2022-06-14 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Method for melting solid metal
US11873845B2 (en) 2021-05-28 2024-01-16 Molten Metal Equipment Innovations, Llc Molten metal transfer device
AT526082B1 (de) * 2022-05-10 2023-11-15 Fill Gmbh Schmelzetransportvorrichtung

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2245571A1 (de) 1972-09-16 1974-03-21 Krupp Gmbh Laufkran
JPS5737688A (en) * 1980-08-18 1982-03-02 Azuma Steel Method of preventing possible attachment to upper rim of ladle when steel is received with ladle from electric furnace
JPH0331063U (cs) 1989-07-28 1991-03-26
US6612516B1 (en) * 1991-01-16 2003-09-02 H. Norman Clarkson Method and apparatus for cable dispensing and placement
AT404328B (de) * 1995-03-24 1998-10-27 Rauch Fertigungstech Gmbh Verfahren und vorrichtung zum beschicken von giessmaschinen
EP1304184B1 (en) * 2000-06-22 2013-08-21 Hoei Shokai Co., Ltd. A Container For Supplying Molten Metal
US7204954B2 (en) * 2000-12-27 2007-04-17 Hoei Shokai Co., Ltd. Container
US7320385B2 (en) * 2001-02-16 2008-01-22 Kabushiki Kaisha Toyota Jidoshokki Camera lifting apparatus and cargo handling operation aiding apparatus in industrial vehicle and industrial vehicle
JP3768426B2 (ja) * 2001-10-17 2006-04-19 小松フォークリフト株式会社 バッテリ式フォークリフトトラックのバッテリ交換装置
JP3492677B1 (ja) * 2002-02-14 2004-02-03 株式会社豊栄商会 溶融金属供給用容器及び安全装置
GB2401337B (en) * 2002-02-14 2006-01-04 Hoei Shokai Co Ltd Container for supplying molten metal and safety device
PL373285A1 (en) 2002-05-31 2005-08-22 Hoei Shokai Co, Ltd. Container capable of transporting molten metal received therein to separate factory and method of producing the container
GB2410712B (en) * 2002-11-29 2006-06-07 Hoei Shokai Co Ltd Pressure-controlling apparatus, transporting vehicle and a unit for controlling pressure difference

Also Published As

Publication number Publication date
PL379621A1 (pl) 2006-10-30
GB0605765D0 (en) 2006-05-03
KR100784253B1 (ko) 2007-12-11
GB2420733B (en) 2009-09-02
US7481966B2 (en) 2009-01-27
US20080203629A1 (en) 2008-08-28
DE112005000045B4 (de) 2008-08-21
KR20060086449A (ko) 2006-07-31
DE112005000045T5 (de) 2006-07-13
GB2420733A (en) 2006-06-07
WO2006009154A1 (ja) 2006-01-26
CA2536508A1 (en) 2006-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2005773A3 (cs) Systém pro dodávku roztaveného kovu, kontejner a vozidlo
US5752729A (en) Vacuum lifting device
US4820106A (en) Apparatus for passing workpieces into and out of a coating chamber through locks
GB2440401A (en) Transferring bulk material to and from containers
US20090189132A1 (en) Pallet Truck with Extending Forks
ZA200600074B (en) System for supplying molten metal, container and a vehicle
JP6160913B2 (ja) 搬送装置
EP3736452A1 (en) Hydraulic lift apparatus
EP3102832A1 (en) Foot valve for submergible pumps
CS216391A3 (en) Method of drying liquid radioactive waste disposed in a barrel and filling adapter for making the same
US9291160B2 (en) Elevator control for inductor pump
EP2354004A1 (en) A device for loading luggage to a container
KR102567662B1 (ko) 압력 정량 충진이 가능한 유체 주입 장치
JP2014219411A (ja) 燃料要素の搬送の為の搬送装置
JP4602153B2 (ja) 溶融金属供給容器および溶融金属供給方法
PL207928B1 (pl) Urządzenie regulujące ciśnienie, pojazd transportowy
JP4247394B2 (ja) 管ライニング材の密閉容器及びその管ライニング材の反転方法
KR101732389B1 (ko) 컨테이너 하역 장치
JP6901174B1 (ja) 吸引作業車及び吸引作業車の真空ポンプの保護方法
KR102412588B1 (ko) 액상 지수제 자동 주입장치
KR101432643B1 (ko) 물류운반용 높이조절식 컨테이너형 안전곤돌라
JPH0571600U (ja) ポンプバレルのパージ装置
JP5415226B2 (ja) 半田供給装置
UA147248U (uk) Гідравлічний завантажувальний та розвантажувальний пристрій
JP3759486B2 (ja) 食材の脱気装置