CZ20032972A3 - Stabiliser combination for halogenated polymers and the use thereof - Google Patents

Stabiliser combination for halogenated polymers and the use thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ20032972A3
CZ20032972A3 CZ20032972A CZ20032972A CZ20032972A3 CZ 20032972 A3 CZ20032972 A3 CZ 20032972A3 CZ 20032972 A CZ20032972 A CZ 20032972A CZ 20032972 A CZ20032972 A CZ 20032972A CZ 20032972 A3 CZ20032972 A3 CZ 20032972A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
unsubstituted
substituted
compounds
stabilizing
Prior art date
Application number
CZ20032972A
Other languages
English (en)
Inventor
Stefan Fokken
Walther Reith
Original Assignee
Baerlocher Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baerlocher Gmbh filed Critical Baerlocher Gmbh
Publication of CZ20032972A3 publication Critical patent/CZ20032972A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/34Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/17Amines; Quaternary ammonium compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

Stabilizační prostředek pro halogen obsahující polymery a jeho použití
Oblast techniky
Vynález se týká stabilizačního prostředku, který obsahuje alespoň jeden aminoalkohol a alespoň jednu halogen obsahující sůl jakékoli oxykyseliny a alespoň jednu sloučeninu mající strukturní prvek obecného vzorce I
Cl) kde jednotlivé symboly mají níže uvedený význam a polymerních komposic stabilizovaných tímto prostředkem.
Dosavadní satv techniky
Je známo, že halogen obsahující plasty mají sklon prodělávat nežádoucí rozklad a rozpadové reakce při tepelném namáhání v průběhu zpracování nebo dlouhodobého užívání. Rozpad halogenovaných polymerů, zvláště polyvinylchloridů CPVC), vede k vytváření kyseliny chlorovodíkové, která se uvolňuje z polymerního řetězce za barevných změn, jelikož polyenové sekvence dodávají zabarvení nenasyceným plastům.
Zvláštním problémem halogen obsahujících polymerů jsou vysoké teploty nutné pro Theologické stavy potřebné pro jejich zpracování- Při takových teplotách však nestabi1izované polymery začínají prodělávat značný rozklad, který se projevuje shora uvedenou změnou barvy a změnou materiálových vlastností. Kromě toho může kyselina chlorovodíková, uvolňovaná z nestabi2 • · · · · · lizovaných, halogen obsahujících, polymerů při zvýšené teplotě značně korodovat zpracovací zařízení. Tento proces má zvláštní význam, jestliže během zpracování takových halogenovaných polymerů na lisované předměty, například protlačováním, se výroba přeruší a polymerní hmota zůstane v extruderu po delší dobu. Během takové doby mohou nastat shora zmíněné rozpadové reakce, takže se šarže v extruderu stane nepoužitelnou a extruder může být poškozen.
Vedle popsaných problémů, ke kterým dochází v počáteční fázi výroby lisovaných předmětů z polymerů obsahujících halogen, je však výzmaným činitelem pro užitné vlastnosti takových lisovaných předmětů po dlouhou dobu barevná stálost a pokud možno nezměněné materiálové vlastnosti. Zejména u lisovaných předmětů vystavených při jejich používání působení světla, kolísavých teplot, vody a jiných vnějších účinků způsobených povětrností, může docházet ke zvýšeným změnám barvy a materiálových vlastností, které nakonec mají nežádoucí vliv na estetický vzhled yvšak také pořípadě vést k jejich nepoužitelnosti. Obzvláště kombinace ozáření radiací s vysokou energií záření a tepelné namáhání, ke kterým často dochází ve venkovním prostředí při používání lisovaných výrobků, často vede k tomu, že lisované výrobky prodělávají nežádoucí změny.
Podle evropského patentového spisu číslo EP-B 0 424572 přináší částečná náhrada oxidu titaničitého síranem zinečnatým jakési zlepšení povětrnostní stability olovem nebo kadmiem stabilizovaných lisovaných výrobků z PVC-U. Použití takové kombinace stabilizátorů zvyšuje obsah těžkých kovů v lisovaném výrobku, což je nežádoucí z hlediska ochrany životního prostředí .
K řešení problému teplem a zářením vyvolaných změn vlastností lisovaných výrobků z halogen obsahujících polymerů bylo v poslední době použito Ca/Zn stabilizačních systémů, napřiklad u bílých výlisků z PVC. Takové stabilizační systémy nejsou však dostatečně účinné se zřetelem na tepelnou a povětrnostní stálost.
Použití hydroxylovou skupinu obsahujících isokyanátů spolu s hydroxidem vápenatým nebo s oxidem vápenatým je popsáno například ve světovém patentovém spise číslo WO 99/55777.
Ačkoli stabilizační prostředky, známé z dosavadního stavu techniky, vykazují často uspokojivé výsledky se zřetelem na počáteční barvu a barevnou stabilitu při tepelném namáhání, zatímco jiné stabilizáční prostředky, známé ze stavu techniky, vykazují dobré výsledky se zřetelem na stabilitu v případě kombinovaného namáhání způsobeného radiací s vysokou energií a teplem, potřebují prostředky dosud známé zlepšení při kombinaci obou druhů namáhání.
Úkolem vynálezu je proto vyvinout stabilizační prostředek, který zajistí halogen obsahujícím polymerům jak výtečnou počáteční barvu tak barevnou stabilitu. Kromě toho má takový stabilizační prostředek také poskytovat lisovaným výrobkům z takto stabilizovaného polymemí kompozice výtečnou barevnou stabilitu při venkovním použití proti působení tepela a vysokoenergického záření Vynález řeší tento úkol stabilizačním prostředkem a polymer ní kompozicí obsahující takový stabilizační prostředek.
Podstata vynálezu
Stabilizační prostředek spočívá podle vynálezu v to, že obsahuje alespoň jeden aminoalkohol, alespoň jednu halogen obsahující sůl jakékoli oxykyseliny a alespoň jednu sloučeninu mající strukturní prvek obecného vzorce I
CI>
kde znamená n číslo v rozmezí 1 až 100000,
R“4, R& ,
R1 a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou alkylovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou, nasycenou nebo nenasycenou cykloalkylovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou arylovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou aralkylovou skupinu se 7 až 44 atomů uhlíku, nebo symbol znamená R1 nesubstituovanou nebo substituovanou acylovou skupinu se 2 až 44 atomy uhlíku, nebo R1 a R2 spolu dohromady aromatickou nebo heterocyklickou skupinu,
R3 atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou alkylovou nebo alkylenovou skupinu nebo oxyalkylovou nebo oxyalkylenovou skupinu nebo merkaptoalkylovou nebo raerkaptoa1kylenovou skupinu nebo aminoalkylovou, nebo aminoalkylenovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou nasycenou nebo nenasycenou cykloalkylovou nebo cykloalkylenovou skupinu nebo oxycykloalkýlovou nebo oxycykloalkylenovou skupinu nebo merkaptocykloalkýlovou nebo merkatocykloalkylenovou skupinu nebo aminocykloalkýlovou nebo aminocykloalkylenovou skupinu se 6 až 44 ato5 • · · · • · · · · · ·· ·· my uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou arylovou nebo arylenovou skupinu se 6 až 44 atomů uhlíku nebo etherovou nebo thioetherovou skupinu s 1 až 20 atomy kyslíku nebo síry nebo atomy kyslíku a síry, nebo je polymerem, který je vázán na strukturní prvek, vymezený závorkami, prostřednictvím atomu kyslíku, síry, skupiny NH, NR4 nebo CH2CCO), nebo je skupina R3 vázána na skupinu R1 za vytvoření nesubstituovaného nebo substituovaného, nasyceného nebo nenasyceného heterocyklického systému se 4 až 24 atomů uhlíku.
nebo směs dvou nebo několika sloučenin obecného vzorce X nebo směs shora uvedených sloučenin.
Výrazem stabilizační prostředek“ se míní podle vynálezu prostředek, kterého může být použito ke stabilizaci halogen obsahujících polymerů. K dosažení tohoto stabi1izačního účinku se stabilizační prostředek podle vynálezu obecně smísí s halogen obsahujícím polymerem, určeným ke stabilizaci, a pak se zpracuje. Je však rovněž možno smísit stabilizační prostředek podle vynálezu s halogen obsahujícím polymerem určeným ke stabi 1 i zac i během zpracován í.
Stabilizační prostředek podle vynálezu má alespoň tři složky. Jako první složku obsahuje prostředek podle vynálezu alespoň jeden aminoalkoholVhodnými aminoalkoholy podle vynálezu mohou být v zásadě jakékoli sloučeniny mající alespoň jednou hydroxylovou skupinu a primáni, sekundární nebo terciární aminoskupinu nebo kombinaci dvou nebo několika uvedených aminoskupin. V zásadě jsou podle vynálezu jak pevné, tak tekuté aminoalkoholy vhodné jako složky stabilizačního prostředku podle vynálezu. Podle vynálezu však obsah tekutých aminoa1koho1ů se například,volí tak, aby celý stabilizační prostředek byl v podstatě v pevném stavu.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu maximálně přibližně hmotnotně 5 % tekutého aminoalkoholu nebo směs dvou nebo několika kapalných aminoalkoholfl, avšak výhodně je obsah nižší, například hmotnostně nejvýše 1 % (i nadále jsou proventa míněna vždy hmotnostně, pokud není uvedeno výslovně jinak). Podle obzvlášť výhodného provedení vynálezu neobsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu žádný kapalný aminoalkoholAminoalkoholy vhodné k použití podle vymálezu mají s výe hodou teplotu tání vyšší než přibližně 30 C, zvláště vyšší o
než přibližně 50 C. Vhodnými aminoalkoholy jsou například monohydroxysloučeniny nebo po1yhydroxysloučeniny, jejichž základem jsou nerozvětvené nebo rozvětvené, nasycené nebo nenasycené alifatické monoaminy nebo pólyaminy.
Podle vynálezu jsou výhodné například hydroxylové skupiny obsahující deriváty primárních monoaminosloučenin nebo polyaminosloučenin se 2 až přibližně 40, například se 6 až přibližně 20 atomy uhlíku. Jakožto příklady se uvádějí odpovídající hydroxylové skupiny nesoucí deriváty ethylaminu, n-propylaminu, isopropylaminu, sek-propylaminu, terc-butylaminu, 1-aminoisobutanu, substitovaných aminů se 2 až přibližně 20 atomy uhlíku, jako je 2-(N,N-dimethylamino)-l-arainoethan. Vhodné deriváty diaminfl s hydroxylovou skupinou jsou například na bázi diaminfl o molekulové hmotnosti přibližně 32 až přibližně 200 d/mol, diaminy mající alespoň dvě primární, dvě sekundární, nebo jednu primární a jednu sekundární aminoskupinu. Jakožto příklady se uvádějí diaminoethan, isomerní diaminopropany, isomerní diaminobutany, isomerní diaminohexany, piperazin, 2,5-dimethylpiperazin, amino-3-aminomethyl-3,5,5-trimethylcyklohexan (isoforondiamin, IPDA), 4,4 -diaminodicyklohexylmethan, 1,4-diarainocyklohexan, aminoethylethanolamin, hydrazin,
hydrazinhydrát nebo triaminy, jako diethylentriamin nebo 1,8-dxamxno-4-aminomethyloktan, triethylamin, tributylamin, dimethy lbenzy lamin , N-ethylmorfolin, N-methylmorfolin, N-cyklohexylmorfolin, dimethylcyklohexylamin, dimorfolinodiethylether, 1,4-diazabicykloC2,2,2]oktan, í-azabicyklo[3,3,0]oktan, Ν,Ν,Ν , N -tetramethylethylendiamin, Ν,Ν,Ν , N -tetramethylbutandiamin, Ν,Ν,Ν ,N -tetramethy1-1,6-hexandiamin, pentamethyldiet-hy lentriamin, tetramethy 1 d i am i noethy 1 ether, bisCdimethylaminopropyl)močovina, N,N -dimethylpiperazin, 1,2-dimethylimidazol a diC4-N,N-dimethylaminocyklohexy1jmethan.
Obzvlášt výhodné jsou alifatické aminoalkoholy se 2 až přibližně 40 atomy uhlíku, zvláště se 6 až přibižně 20 atomy uhlíku, například l-amino-3,3-dimethylpentan-5-ol, 2-aminohexan-2 ,2-diethanolamln, l-amino-2,5-dimethylcyklohexan-4-o1, 2-amlnopropanol, 2-aminobutanol, 3-aminopropanol, l-amino-2-propanol, 2-amino-2-methy1-1-propanol, 5-amínopentanol, 3-aminomethy1-3,5,5-trimethylcyklohexanol, 1-amino-l-cyklopentanmethanol, 2-amino-2-ethyl-1,3-propandlol, 2-Cdimethylaminoethoxyjethanol, aromaticko-alifatické nebo aromaticko-cykloalifatické aminoalkoholy se 6 až přibližně 20 atomy uhlíku, přicházející v úvahu jako aromatiocké struktury heterocyklických nebo isocyklických kruhových systémů, jako jsou deriváty naftalenu nebo zvláště deriváty benzenu, jako je 2-aminobenzylalkohol, 3-Chydroxymethyl)ani1in, 2-amino-3-fenyl-l-propanol, 2-amino-l-fenylethanol, 2-fenylglycinol nebo 2-amino-l-fenyl-1,3-propandiol a také směsi alespoň dvou takových sloučenin.
Podle obzvláště výhodného provedení vynálezu jsou použité aminoalkoholy heterocyklické sloučeniny s cyklickým kruhovým systémem obsahující aminoskupiny, přičemž hydroxylové skupiny jsou ke kruhu vázány buď přímo, nebo s výhodou prostřednictvím mezerníkové skupiny.
Podle zvláště výhodného provedení vynálezu se používá heterocyklických aminoalkoholů s alespoň 2, s výhodou alespoň se 3 aminoskupinami v kruhu. Jako centrální kruhová složka aminoalkoholů, vhodných podle vynálezu Jsou obzvlášť výhodné trimerizačni produkty isokyanátů.
Zvláštní přednost se dává isokyanurátům obsahujícím hydroxylovou skupinu obecného vzorce II
CHYOH
I (CH2)m ck A .o (ii) (CH2VCHY0H kde znamená m je číslo O až 20 a
Y stejné nebo různé skupiny ze souboru zahrnujícího atom vodíku nebo lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alkylovou skupinu s 1 až 10 atomy uhlíku.
Podle vynálezu se zvláštní přednost dává použití tris(hydroxymethyl)isokyanurátu (THEIC) jako složce stabilizačního prostředku podle vynálezu.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může například obsahovat pouze jeden aminoalkohol. Podle vynálezu může však stabilizační prostředek podle vynálezu obsahovat rovněž směs dvou nebo několika různých aminoalkoholů.
Celkový obsah aminoalkoholů nebo aminoalkoholů ve stabilizačním prostředku je s výhodou nejméně přibližně 1 %. Horní mez obsahu aminoalkoholů nebo aminoalkoholů ve stabilizačním
prostředku podle vynálezu ie přibližně 99,9 avšak s výhodou je horní mez nižší, například přibližně 80 % nebo méně, například přibližně 70 %, 50 % nebo 30 %. Jestliže isou ve stabilizačním prostředku podle vynálezu více než dvě složky, může být obsah aminoalkoholu nebo aminoalkoholů také v rozsahu přibližně 0,5 % až přibližně 25 % například v rozmezí přibližně í % až přibližně 20 % nebo v rozmezí přibližně 3 % až přibližně 15 %. nebo v rozmezí přibližně 5 % až přibližně 10 %.
Přídavně k aminoalkoholu nebo aminoa1koho1ům, uvedeným shora, obsahuie stabilizační prostředek podle vynálezu také alespoň dvě další sloučeniny.
Jako alespoň jedna další sloučenina se uvádějí halogen obsahující soli oxykyselin, obzvláště chloristany. Jakožto příklady vhodných chloristanfi se uvádějí chloristany obecného vzorce MCC10<>r, kde znamená M lithium, sodík, draslík, hořčík, vápník, stroncium, zinek, hliník, lanthan nebo cér. Index k je podle mocnosti kationtu M číslo 1, 2, nebo 3. Uvedené chloristanové soli mohou být v komplexu s alkoholy Cpolyoly, cyklodextriny) nebo s etheralkoholy nebo s esteralkoholy. Esteralkoholy zahrnují také polyolové parciální estery. Jakožto vhodné několikamocné alkoholy nebo polyoly se uvádějí jejich diraery, trimery, oligomery a polymery, jako jsou diglykoly, triglykoly, tetraglykoly a polyglykoly a také dipentaerythritol, tripentaerythritol a tetrapentaerythritol nebo polyvinylakohol v různém stupni polymerace a hydrolýzy. Jako polyolové parciální estery jsou výhodné glycerolmonoethery a glycerolmonothioetherům. Vhodné jsou také alkoholy nebo thiocukry.
Chloristanových solí je možno použít v různé obchodní formě, například ve formě soli nebo vodného roztoku na vhodném nosičovém materiálu, jako je polyvinylchlorid CPVC), křemičitan vápenatý, zeolity nebo hydrota1city, nebo vázané chemickou reakcí v hydrotalcitu. Kombinace chloristanu sodného a křemi10 číhánu vápenatého, kherá Je vhodná pro stabilizační prostředek podle vynálezu, se může získat kombinací vodného roztoku chloristanu sodného (obsah chloristanu sodného přibližně 60% nebo vyšší) s křemičitanem vápenatým, například se syntetickým, amorfním křemičitanem vápenatým. Pro použití jsou vhodné velikosti částic křemičitanů vápenatého například v rozmezí přibližně 0,1 nm až přibližně 50 μια, například v rozmezí přibližně 1 nm až přibližně 20 nm. Vhodné obchodní formy chloristanu jsou popsány například v americkém patentovém spise číslo US-A 5 034443, na který se zde zvláště poukazuje.
Další vhodné obchodní formy chloristanů jsou popsány například v evropském patentovém spise EP-A 394547 a EP-A 457471 a ve světovém patentovém spise číslo V0 94/24200, na které se zde zvláště poukazuje.
Podle vynálezu může stabilizační prostředek podle vynálezu obsahovat vhodnou sůl halogen obsahující oxykyseliny v množství v rozmezí přibližně 0,1 až přibližně 50 %, například v rozmezí přibližně 1 až přibližně 35 %, obzvláště v rozmezí přibližně 10 až přibližně 20 % vždy v závislosti na dodávané formě. V závislosti na obsahu anionů halogen obsahující oxykyseliny, například na základě obsahu chloristanových anionů, je obsah solí halogen obsahující oxykyseliny ve stabilizačním prostředku v rozmezí přibližně 0,01 až přibližně 20 % a obzvláště v rozmezí přibližně 1 až přibližně 10 %.
Vedle aminoalkoholu nebo směsi dvou nebo několika aminoalkoholů, shora popsaných, a halogen obsahující soli oxykyseliny obsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu také alespoň jednu sloučeninu mající strukturní prvek obecného vzorce I
kde znamená n číslo v rozmezí 1 až 1OOOOO,
FTUR5 ,
R1 a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou alkylovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou, nasycenou nebo nenasycenou cykloalkylovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou arylovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou aralkylovou skupinu se 7 až 44 atomů uhlíku, nebo symbol znamená R1 nesubstituovanou nebo substituovanou acylovou skupinu se 2 až 44 atomy uhlíku, nebo R1 a R2 spolu dohromady aromatickou nebo heterocyklickou skupinu,
R3 atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou alkylovou nebo alkylenovou skupinu nebo oxyalkýlovou nebo oxya1ky1enovou skupinu nebo merkaptoalkýlovou nebo merkaptoalkylenovou skupinu nebo aminoalkylovou, nebo aminoalkylenovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou nasycenou nebo nenasycenou cykloalkylovou nebo cykloalkylenovou skupinu nebo oxycykloalkýlovou nebo oxycykloalkylenovou skupinu nebo merkaptocykloalkýlovou nebo merkatocykloalkylenovou skupinu nebo aminocykloalkýlovou nebo aminocykloalkylenovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou arylovou nebo arylenovou skupinu se 6 až 44 atomů uhlíku nebo etherovou nebo thioetherovou skupinu s 1 až 20 atomy kyslíku nebo síry nebo atomy kyslíku a síry, nebo le polymerem, který je vázán na strukturní prvek, • · • · • · vymezený závorkami, prostřednictvím atomu kyslíku, síry, skupiny NH, NR4 nebo CH2CCO), nebo je skupina R3 vázána na skupinu R1 za vytvoření nesubstituovaného nebo substituovaného, nasyceného nebo nenasyceného heterocyklického systému se 4 až 24 atomů uhlíku, nebo směs dvou nebo několika sloučenin obecného vzorce I.
Podle výhodného provedení vynálezu se jako sloučeniny obecného vzorce I používý sloučeniny na bázi a,β-nenasycené β-aminokarboxy1ové kyseliny, obzvláště sloučeniny na bázi 0-aminokrotonové kyseliny. Obzvlášť výhodné jsou estery nebo thioestery odpovídajících aminokarboxylových kyselin s jednomocnými nebo s riěkol ikamocnými alkoholy nebo s roerkaptany, kde X v každém uvedeném případě znamená atom kyslíku nebo síry.
Jestliže symbol R3 spolu s X znamená alkoholovou nebo raerkaptanovou skupinu, může být taková skupina odvozená například od methanolu, ethanolu, propanolu, isopropanolu, butanolu, 2-ethylhexanolu, isooktanolu, isononanolu, dekanolu, laurylalkoholu, rayristylalkoholu, plamitylalkoholu, stearylalkoholu, ethylenglykolu, propylenglykolu, 1,3-butandiolu, 1,4-butandiolu, 1,6-hexandiolu, 1,10-dekandiolu, diethylenglykolu, thiodiethanolu, trimethylolpropanu, glycerolu, trisC2-hydroxymethylisokyanurátu, triethanolaminu, pentaerythritolu, ditriraethylolpropanu, diglycerolu, sorbitolu, mannitu, xylitu, dipentaerytritu a také odpovídajících merkaptoderivátů těchto alkoholů.
Podle obzvláště výhodného provedení vynálezu se jako sloučeniny mající strukturní prvek podle obecného vzorce I, používá sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená R1 lineární alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, R2 atom vodíku a R3 lineární nebo rozvětvenou, nasycenou, monovalentní až hexavalentní alkylovou nebo alkylenovou skupinu se 2 až 12 atomy uhlíku nebo lineární, rozvětvenou nebo cyklickou divalentní až hexava• · · · · ·
• · · eiitní etheral koho lovou skupinu nebo th i oethera 1 koho 1 ovou skupinu.
Vhodnými sloučeninami majícími strukturní prvek obecného vzorce X jsou například stearylester β-aminokrotonové kyseliny. ester 1,4-butandiol di(β-aminokrotonové kyseliny), ester thiodiethanol-A-aminokrotonové kyseliny, ester trimetylpropan-tri-p-aminokrotonové kyseliny, ester penta-erytrit-tetra-0-aminokrotonové kyseliny a ester dipentaerytrit-hexa-fi-aminokrotonové kyseliny. Uvedené sloučeniny mohou být obsaženy ve stabilizačním prostředku podle vynálezu samotné nebo jako směs dvou nebo několika těchto sloučenin.
Podobně vhodnými sloučeninami majícími strukturální prvek podle obecného vzorce I jsou podle vynálezu aminouracilové sloučeniny obecného vzorce III
kde R6 a R7 mají shora uvedený význam a kde znamená R8 atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou uhlovodíkovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, neubstituovanou nebo substituovanou, nasycenou nebo nenasycenou cykloalif atickou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou aromatickou uhlovodíkovou skupinu se 6 až 44 atomů uhlíku.
Sloučenina obecného vzorce III tedy spadá do rozshu obecného vzorce I, přičemž znamená η 1 a symboly R1 a R3 podle obecného vzorce I jsou vázány na strukturní prvek obecného • · · · vzorce XV
CIV) kde znamená X atom síry nebo kyslíku. R1 v případě sloučeniny obecného vzorce IV znamená proto N-R9 , zatímco R3 je -RN-OX a obě skupiny jsou kovalentně vázány N-C vazbou na heterocyklický kruh.
Podle vynálezu je výhodné použití sloučeniny obecného vzorce IV, kde znamená R9 atom vodíku.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se používá ve stabilizačním prostředku podle vynálezu sloučenin obecného vzorce III, kde znamená R6 a R® lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, například skupinu methylovou, ethylovou, propylovou, butylovou, pentylovou nebo hexylovou, hydroxylovou skupinou substituovavanou lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, jako je například skupina hydroxymethylová, hydroxyethylová, hydroxypropylová, hydroxybuty1ová, hydroxypentylová nebo hydroxyhexylová, skupinu aralkylovou se 7 až 9 atomy uhlíku, jako je například skupina benzylová, fenylethylová, feny1propylová, dime thyl benzyl ová nebo fenylisopropylová, přičemž je možné, že aralkylová skupina je substituována například atomem halogenu, hydroxyskuplnou nebo methoxyskupinou nebo alkenylovou skupinu se 3 až 6 atomy uhlíku, jako je například skupina vinylová, alkylová, methallylová, 1-butenylová nebo 1-hexenylová skupinaPodle výhodného provedení vynálezu se ve stabi1 izačnich prostředcích podle vynálezu používá sloučenin majících strukturní prvek obecného vzorce III, kde znamená R6 a R® atom vo• » · · díku, skupinu methylovou, ethylovou, n-propylovou, isopropylovou, n-butylovou, iso-butylovou, sek-butylovou nebo terc-buty1ovouTéž vhodnými jsou například sloučeniny obecného vzorce, kde znamenají R1 a R2 spolu dohromady heteroaromatický skupinu například zbytek kyseliny aminobenzoové, aminosalicylové nebo aminopyridinkarboxy1ové a jejich vhodných derivátů.
Ve vhodném provedení vynálezu obsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu sloučeninu mající strukturní prvek obecného vzorce I nebo směs dvou nebo několika sloučenin majících strukturní prvek obecného vzorce I, například sloučeninu obecného vzorce III, v množství v rozmezí přibližně 0,1 % až přibližně 99,5 obzvláště v rozmezí přibližně 5 % do přibližně 50 %, nebo v rozmezí přibližně 5 % do přibližně 25
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat aminoalkohol nebo směs dvou nebo několika aminoa1koho1ů a sůl halogen obsahující oxykyseliny nebo směs dvou nebo několika solí halogen obsahujících oxykselin a sloučeninu mající strukturní prvek obecného vzorce I nebo směs dvou nebo několika takových sloučenin.
Je výhodné, když obsah aminoalkoholu nebo aminoa1koho1ů ve stabilizačním prostředku je alespoň přibližně 30 %, avšak s výhodou větší, například alespoň přibližně 40 % nebo alespoň přibližně hmotnostně 50 %- Horní mez obsahu aminoalkoholu nebo aminoalkoholů v takových případech je přibližně 99 %. Obsah soli halogen obsahující oxykyseliny nebo směsi dvou nebo několika takových solí je v tom případě v rozmezí přibližně 20 % až přibližně 50 %, obsah sloučenin majících strukturní prvek obecného vzorce I je v tom případě podobně přibližně 20 % až přibližně 50 %.
• · · ·· ··«· • · ♦ * « · ·· ··
Kromě uvedených složek může stabilizační prostředek podle vynálezu obsahovat další aditivy.
Vhodnými aditivy podle vynálezu jsou například sloučeniny mající alespoň jeden merkaptofunkční sp2-hybridizovaný atom uhlíku- Sloučeninami majícími alespoň jeden merkaptofunkční sp2-hybridizovaný atom uhlíku se rozumí podle vynálezu v zásadě jakékoli sloučeniny mající strukturní prvek Z=CZ-SH nebo strukturní prvek Z2C=S, přičemž je možné, aby oba strukturní prvky byly tautomerní formou jedné sloučeniny. Sp2-hybridizovaný atom uhlíku může být součástí jedné substituované nebo nesubstituované alifatické sloučeniny nebo součástí aromatického systému. Vhodnými typy sloučenin jsou například deriváty kyseliny thiokarbaminové, thiokarbamáty, thiokarboxylové kyseliny, deriváty thiobenzoové kyseliny, deriváty thioacetonu, thlomočovin a deriváty thiomočoviny. Vhodnými sloučeninami majícími alespoň jedenu merkaptofunkci, sp2-hybridizovaný atom uhlíku jsou míněny například sloučeniny ve zveřejněné, prioritu nenarušující německé přihlášce vynálezu číslo 101 09 366.7.
Podle výhodného proveení vynálezu se používá thiomočoviny nebo derivátu thiomočoviny jako sloučeniny mající merkaptofunkci, sp2-hybridizovaný atom uhlíku.
Příklady vhodných aditivů pro stabilizační prostředky podle vynálezu jsou karbazol nebo jeho deriváty nebo směs dvou nebo několika takových derivátů.
Dalšími vhodnými aditivy jsou například 2,4-pyrrolidindion nebo jeho deriváty, popsané například například ve zveřejněné, prioritu nenarušující přihlášce vynálezu číslo 101 09 366-7Také jsou vhodnými aditivy například epoxys1oučeniny. Jakožto příklady takových epoxysloučenin se uvádějí epoxidovaný olej sojový, olivový, lněný, ricinový olej, podzemnicový,
kukuřičný nebo epoxidovaný olej bavlníkový a také glycidylové sloučeniny.
Glycidylové sloučeniny obsahují glycidylovou skupinu, která je vázána přímo na atom uhlíku, kyslíku, dusíku nebo síry. Estery glycidylu nebo methylglycidylu lze získat reakcí sloučeniny mající v molekule alespoň jednu karboxylovou skupinu a epichlorhydrinu nebo glyceroldichlorhydrinu nebo methylepichlorhydrinu. Reakce se s výhodou provádí v přítomnosti zásad.
Jako použitelné sloučeniny mající v molekule alespoň jednu karboxylovou skupinu se uvádějí příkladně alifatické karboxylové kyseliny. Příklady takových karboxylových kyselin jsou kyselina glutarová, adipová, pimelová, suberová, azelaová, sebaková, nebo dimerizovaná nebo trimerizovná kyselina linolová, kyselina akrylová, methakrylová, kafrová, kaprylová, laurová, myristová, palmitová, stearová nebo pelargonová a také dále níže uvedené monokarboxylové nebo pólykarboxylové kyseliny.
Vhodnými jsou také cykloaliftické karboxylové kyseliny jako kyselina cyklohexankarboxylová, tetrahydroftalová, 4-methy1tetrahydroftalová, hexahydroftalová, endomethylentetrahydroftalová nebo 4-methylhexahydroftalová. Vhodné jsou také aromatické karboxylové kyseliny, jako je kyselina benzoová, ftalová, isoftalová, trimellitová nebo pyrome11 itová.
Glycidylové ethery nebo methylglycidylethery lze získat reakcí sloučeniny mající alespoň jednu volnou alkoholovou hydroxylovou skupinu nebo fenolovou hydroxylovou skupinu a vhodně substituovaného epichlorhydrinu v zásaditém prostředí nebo v přítomnosti kyselého katalyzátoru a následným zpracováním alkáliemi. Ethery tohoto typu se odvozují například z acyklických alkoholů, jako jsou ethylenglykol, diethylenglykol nebo vyšší póly(oxyethylen)glykoly, propan-1,2-diol nebo polyCoxypropylenjglykoly, butan-1,4-diol, póly(oxytetramethylenlglyko• · · · ly, pentan-l,5-diol, hexan-1,6-diol, hexan-2,4,6-triol, glycerol, 1,1,1-trimethylolpropan, bis-trimethylolpropan, pentae rytrit, sorbitol, a také z polyepichlorhydrinů, z butanolu, z amylalkoholu, z pentanolu a také z monofunkčních alkoholů, jako jsou isooktanol, 2-ethylhexanol, isodekanol nebo směsi technických alkoholů, například směsi technických mastných alkoholů.
Vhodné ethery jsou odvozeny také z cykloalifatických alkoholů, jako jsou 1,3-dihydroxycyklohexan nebo 1,4-dihydroxycyklohexan, bis<4-hydroxycyklohexy1jmethan, 2,2-bis<4-hydroxycyklohexyl)propan nebo 1,1-bisChydroxymethy1)cyklohexan-3-en, nebo z alkoholů mají aromatické jádro, jako je N,N-bis(2-hydroxyethy1)ani1in. Vhodné epoxysloučeniny mohou být také odvozeny z mononukleárních fenolů, jsko jsou například fenolu, resorcín nebo hydrochinonu, nebo z polynukleárních fenolů, jako jsou bisC4-hydroxyfenyl)methan, 2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan, 2,2-bis(3,5-dibrom-4-hydroxyfenyl)propan, 4,4 -dihydroxydifenylsulfony, nebo z kondenzačních produktů fenolu s formaldehydem, například z fenolových novolaků, získaných za kyselých podmínek.
Dalšími koncovými epoxidy vhodnými jako aditivy podle vynálezu jsou například glycidyl-1-naftylether, glycidyl-2-feny1feny1ether, 2-difenylglycidylether, N-<2,3-epoxypropyl)ftalimid nebo 2,3-epoxypropy1-4-methoxyfeny1ether.
Vhodné jsou také N-glycidylové sloučeniny, získané například dehydrochlorací reakčních produktů epichlorhydrinu s aminy obsahujícími alespoň jeden atom aminový atom vodíku. Takovými aminy jsou například anilin, N-methylani 1in, toluidin, n-butylamxn, bisC4-aminofenyl)methan, m-xylylendiamin nebo bis(4-methylaminofenyl)methan.
Podobně jsou vhodné S-glycidylové sloučeniny, například « · · · deriváty di-S-glycidyletheru, které Jsou odvozeny z dithiolft, jako je ethan-1,2-dithiol nebo bis(4-merkaptomethy1fenyl)ether.
Obzvláště vhodné epoxys1oučeniny jsou popsány například v evropském patentovém spise EP-A 1 046668 (str. 3 až 5), na který se zde zvláště poukazuje.
Jako vhodné aditivy podle vynálezu se uvádějí 1,3-dikarbonylové sloučeniny, obzvláště β-diketony a β-ketoestery. Vhodné podle vynálezu jsou dikarbonylové sloučeniny obecného vzorce R C(0)CHR'‘-C(0)R , popsáné například v evropském patentovém spise EP-A 1 046668 (str. 5), na který se zde zvláště poukazuje se zřetelem na symboly R , R a R - Obzvláště výhodné jsou například acet-ylaceton, butanolyaceton, heptanoylaceton, stearoylaceton, palmitoylaceton, lauroy1aceton, 7-terc-nonylthioheptandion-2,4, benzoylaceton, dibenzoylmethan, lauroy lbenzoylmethan, palmitoylbenzoylmethan, stearoylbenzoylmethan, isooktylbenzoylmethan, 5-hydroxykapronylbenzoylmethan, tribenzoylmethan, bis(4-methylbenzoylmethan, benzoy1-p-chlorbenzoylmethan, bis(2-hydroxybenzoy1jmethan, 4-methoxybenzoylbenzoy1)methan, bis(4-methoxybenzoy1jmethan, benzoy1formylmethan, benzoylacetylfenylmethan, 1-benzoyl-l-acetylnonan, stearoyl -4 -methyxybenzoyl )methan, bis(4-terc-butylbenzoy1Jmethan, benzoy1fenylacetylmethan, bisCcyklohexanoyl)methan, dipivaloylmethan, 2-acetylcyklopentanon, 2-benzoyIcyklopentanon, methylester, ethylester, butylester 2-ethylhexylester, dodecylester nebo oktadecylester kyseliny diacetooctové a také estery propionyloctové nebo butyryloctové kyseliny s 1 až 18 atomy uhlíku a také ethylester, propylester, butylester, hexylester nebo oktylester kyseliny stearoyloctové, nebo polynukleární β-ketoestery popsány v evropském patentovém spise číslo EP-A 433230, na který se zde zvláště poukazuje, nebo dehydrooctové kyseliny a také případné zinečnaté, hořečnaté nebo alkalické soli nebo také alkalické cheláty alkalických zemin nebo zinku shora uvedených sloučenin.
• · · ·
Ve stabilizačním prostředku podle vynálezu mohou být obsaženy 1,3-diketosloučeniny v množství až přibližně 20 například až přibližně 10 %.
Polyoly jsou také vhodné jako aditivy ve stabilizačním prostředku podle vynálezu. Vhodnými polyoly jsou například pentaerytrit, dipentaerytrit, tripentaerytrit, bistrimethylolpropan, inositol, polyvinylalkohol, bistrimethylolethan, trimethylolpropan, sorbit, maltit, isomaltit, laktit, lycasin, mannit, laktóza, leucróza, tris(hydroxymethyl)isokyanurát, palatinit, tetramethylolcyklohexanol, tetramethylolcyklopentanol, tetramethylolcykloheptanol, glycerol, diglycerol, polyglycerol, thiodiglycerol nebo 1-0-a-D-glykopyranosy1-D-raannitdihydrát.
Polyoly vhodné jako aditivy mohou být obsaženy ve stabilizerovém prostředku podle vynálezu v množství až“ přibližně 30 %, například až přibližně 10 %
Jako aditivy se hodí také například stericky bráněné aminy, popsané v evropském patentovém spise číslo EP-A 1 046668 Cstr. 7 až 27), na který se zde zvláště poukazuje.
Stericky bráněné aminy, vhodné jako aditivy, mohou být obsaženy ve stabilizačním prostředku podle vynálezu v množství přibližně až 30 %, například přibližně 10 %.
Jakožto další vhodné aditivy pro stabilizační prostředek podle vynálezu se uvádějí hydrotalcity, zeolity a alkalické alumokarbonáty. Vhodné hydrotalcity, zeolity a alkalické alumokarbonáty jsou popsány například v evropském patentovém spise číslo EP-A 1 046668 (str. 27 až 29), v evropském patentovém spise číslo EP-A 256 872 Cstr. 3, 5 a 7), v německém patentovém spise číslo DE-C 41 06 411 Cstr. 2 a 3) a v německém patentovém spise číslo DE-C 41 06 404 Cstr. 2 a 3), na které se • · · · zde zvláště poukazuje.
Hydrotalcity, zeolity a alkalické alumokarbonáty, vhodné jako aditivy ve stabilizačním prostředku podle vynálezu, mohou být obsaženy v množství přibližné až 50 %, například přibližně
%.
• · · • ·· · ·
Také výhodnými aditivy pro stabilizační prostředek podle vynálezu jsou hydroka1umity obecného vzorce V
M2+(2+x)Al3+ci+yl<0H)<6+z)AJa[Brlnlb*m HgO CV) kde znamená M kation vápníku, hořčíku nebo zinku nebo směs dvou nebo několika kationtů. A znamená j-mocný anion anorganické nebo organické kyseliny, j znamená číslo 1, 2 nebo 3, B znamená anion anorganické nebo anorganické kyseliny odlišný od A, r znamená celé číslo >:1 a je-li r>l, znamená polymerační stupeň anionů kyseliny a 1 znamenáje 1, 2, 3 nebo 4 a znamená valenci anionů kyseliny, přičemž pro r = 1 znamená 1 2, 3, nebo 4 a pro r větší než 1,1 je mocnost jednotlivých monomerních jednotek polyanionanionanionu a je 1,2,3 nebo 4 a rl znamená celkovou valenci polyanionu a pro indexy x, y, a, b, r, z a j platí následující vztahy:
== x < 0,6 □ 2S y < 0,4 a kde x=0 nebo y=0, < a < 0,8/ra z = 1 + 2x +3y -ja-r/b
Podle výhodného provedení vynálezu se jako aditivů používá sloučenin obecného vzorce V, kde znamená M vápník, který může být smísen s hořčíkem nebo zinkem nebo ve směsi s hořčíkem a se zinkem.
V obecném vzorci V znamená A r-valentní anion anorganické nebo organické kyseliny, kde r je 1, 2 nebo 3. Příklady anion• · · · • · · t • · · tů kyselin hydroka1umitů vhodných k použití podle vynálezu jsou halogidové, ionty siřičitanový, síranový, thiosírový, S2 0<j2-, hydrogenfosforitý, fosforečnanový, uhličitanový, alky lf osf orečnanový a dialkylfosforečnanový, alkylmerkaptidový a alkylsulfonátový, přičemž alkylové podíly mohou být stejné nebo různé, s přímým, s rozvětveným nebo s cyklickým řetězcem a s 1 až 20 atomů uhlíku. Vhodné jako aniony A kyselin jsou aniony případně funkcionalizovaných dikarboxylových, trikarboxylových nebo tetrakarboxylových kyselin, jako jsou anion maleátový, ftalátový, aconitátový, trimesátový, pyromel1itátový, maleátový, tartrátový, citrátový a také aniony isomerních forem hydroxyftalové kyseliny nebo hydroxymezonové kyseliny. Podle výhodného provedení vynálezu je A anorganickým anioněm obzvláště halogenidový anion, například fluoridový, chloridový, bromidový anion a s výhodou chloridový anion.
V obecném vzorci V znamená B anion kyseliny odlišný od A. Pro případ, kdy r ve vzorci V znamená číslo 1, znamená B jednovalentní anion anorganické nebo organické kyseliny, kdy 1 znamená číslo 2, 3 nebo 4- Příklady anionu kyseliny B sloučenin obecného vzorce V, vhodných k použití podle vynálezu jsou například hyperoxidový CO2-}, siřičitý, síranový, thiosírový, S2CL42-, hydrogenf osf oritý, f osf orečnanový, uhličitanový, alky lf osf orečnanový a dialkylf osf oi-ečnanový, alky lmerkaptidový a alkylsulfonátový, přičemž alkylové podíly mohou být stejné nebo různé, s přímým, s rozvětveným nebo s cyklickým řetězcem a s 1 až 20 atomů uhlíku. Vhodné jako aniony B kyselin jsou aniony případně funkcionalizovaných dikarboxylových, trikarboxylových nebo tetrakarboxylových kyselin, jako jsou anion maleátový, ftalátový, aconitátový, trimesátový, pyromel1itátový, maleátový, tartrátový, citrátový a také aniony isomerních forem hydroxyftalové kyseliny nebo hydroxymezonové kyseliny. Podle výhodného provedení vynálezu znamená B v obecném vzorci V borátový anion nebo anion případně funkcionalizované dikarboxylové, trikarboxylové nebo tetrakarboxylově kyseliny. Zvláště • · · ·
a · výhodné jsou aniony hydroxykarboxylových kyselin s alespoň dvěma karboxylovými skupinami, především citrátové aniony.
Pro případ, kde v obecném vzorci V je r číslo větší než 1, znamená [Br·]1 1- polyanion anorganické nebo organické kyseliny se stupněm polyraerace r a valencí 1 jednotlivých monomerních jednotek polyanionu s celkovou mocností rl, kde 1 > 1. Jakožto příklady vhodných polyanionů tBr3rA_ se uvádějí anion polyakrylátový, polykarboxylátový, polyborátový, polysi1ikátový, polyfosfátový a polyfosfonátový.
Ve všech shora uvedených případech mohou být aniony kyselin A a B obsaženy v jakémkoli poměru a/b ve sloučeninách obecného vzorce V.
Sloučeniny obecného vzorce V nejsou sloučeninami majícími vrstvovou strukturu hydrotalcitového nebo hydrocalumitového typu, nýbrž jsou fyzickou směsí M2l’/aluminiumoxidhydrátů se solemi dvojmocných kovů. Rentgenové difraktograny sloučenin obecného vzorce V podle vynálezu zřetelně ukazují, že nejsou volnými krystalickými sloučeninami známého typu, ale směsemi, které jsou v retgenovém záření amorfní.
Pro přípravu sloučenin obecného vzorce V se mohou roztoky nebo suspenze oxidických forem žádaných kationtů (například NaAlCte, hydroxid vápenatý, hydroxid zinečnatý, hydroxid hlinitý) známými postupy směšovat s roztoky nebo se suspenzemi solí nebo s odpovídajícími kyselinami žádaných anionfl a reagovat o
při teplotě v rozmezí 40 až 95 C, přičemž jsou možné reakční doby v rozmezí 15 až 300 minut.
Je-li žádoucí povrchové zpracování reakčních produktů, může se povrchově aktivní činidlo přidávat přímo do reakčních produktů a produkt se může oddělovat od matečného louhu filβ trací a vysušením při teplotě v rozmezí 100 až 250 C. Množ♦ · · · • · · · • · ství přidaného povrchově aktivního činidla je přibližně v rozmezí 1 až přibližně 20 vztaženo na hmotnost reakčního produktu .
Ve stabilizačním prostředku podle vynálezu je možno sloučenin obecného vzorce V použít v množství přibližně až 50 %, například přibližně až 30 % nebo přibližně až 15
Podle dalšího provední vynálezu obsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu alespoň jednu zásaditou vápenatou sloučeninu- Vhodnými zásaditými vápenatými sloučeninami jsou například oxid vápenatý, hydroxid vápenatý a uhličitan vápenatý. Zásadité vápenaté soli mohou být popřípadě povrchově modifikovány .
Vhodnými aditivy do stabilizačního prostředku podle vynálezu jsou oxidy kovů, hydroxidy kovfl a kovová mýdla nasycených, nenasycených, aromatických, cykloalifatických nebo alifatických karboxylových kyselin nebo hydroxykarboxylových kyselin vždy s přímým nebo rozvětveným řetězcem přibližně se 2 až přibližně 22 atomů uhlíku.
Jakožto kovové kationy, kovové oxidy, kovové hydroxidy a kovová mýdla, vhodné jako aditivy, jsou výhodé dvojmocné kationy: kationt vápníku nebo zink nebo jejich směsi jsou obzvláště vhodné, přičemž však podle výhodného provedeni vynálezu jsou stabilizační prostředky podle vynálezu prosté zinku.
Jakožto příklady vhodných anionů karboxylových kyselin se uvádějí aniony jednosytných karboxylových kyselin, jako je kyselina octová, propionová, máselná, valerová, hexanová, oenantová, oktanová, neodekonová, 2-ethy1hexanová, pelargonová, děkanové, undekanová, dodekanová, triděkanova, myristová, palmitová, laurová, isostearová, stearová, 12-hydroxystearová, 9,10-dihydroxystearová, olejová, 3,6-dioxaheptanová, 3,6,9-tri• · oxadekanová, behenová, benzoová, p-terc-butylbenzoová, dimethylhdroxybenzoová, 3,5-di-terc-butyl-4-hydroxybenzoová, toluová, dimethylbenzoová, ethy1benzoová, n-propylbenzoová, slicylová, p-terc-oktylsalicylová a sorbová kyseliny, aniony dvojsytných karboxylových kyselin nebo jejich monoesterfl, jako je kyselina stavelová, malonová, maleinová, vinná, skořicová, mandlová, jablečná, glykolová a salicylová kyselina a polyglykodikarboxylové kysrliny se stupenem polymerace v rozmezí přibližně 10 až přibližně 12, kyselina ftalová, isoftalová, tereftalová nebo hydroxyftalová kyselina, aniony trojsytným nebo tetrasytných kyrboxylových kyselin nebo jejich monoesterfl, diesterfl nebo triesterfl, jako jsou kyselina hemimel1itová, trimellitová, pyrome11 itová nebo citrónová a také aniony tak zvaných nadzásaditých karboxylátfl, popsaných například v německém patentovém spise číslo DE-ft 41 06 404 nebo DE-ft 40 02 988, na které se zde zvláště poukazuje.
Podle výhodného provedení vynálezu je výhodné používat kovových mýdel majících anion odvozený od nasycených nebo nenasycených karboxylových kyselin nebo od hydroxykarboxylových kyselin s přibližně 8 až přibližně 20 atomy uhlíku. Zvláštní přednost se dává stearátflm, oleátům, laurátflm, palmitátflm, behenátflm, versatátflm, hydroxystearátfim, dihydroxystearátflm, p-terc-butylbenzoátflm nebo <isojoktanoátflm vápníku nebo zinku nebo směsi dvou nebo několika těchto sloučenin- Podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu stearát vápnenatý nebo stearát zinečnatý nebo jejich směs.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat shora uvedené oxidy, hydroxidy kovů nebo kovová mýdla nebo směs dvou nebo několika z nich v množství přibližně až 50 například v množství přibližně až 30 %.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může dále obsahovat ♦ · · · · ··· · · jako termostat» i 1 i začni složku organ ic i novou sloučeninu nebo směs dvou nebo několika organocínových sloučenin. Vhodnými organocínovýrai sloučeninami jsou například methylcín-trisíisookty lthioglykolát) , methyleín-tris(isookty1-3-merkaptopropionát), methylcín-tris(isodecylthioglykolát), dimethylcín-bis(isookty lthioglykolát) , dibutylcín-bis(isooktylthioglykolát), monobutylcín-bis(isooktylthioglykolát) , dioktylcín-bisCisooktylthioglykolát), monooktylcín-tris(isooktylthioglykolát) nebo d imethy1c in-b i s(2-ethy1hexy1-β-merkaptoprop i onát).
Korně toho stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat organocínové sloučeniny, které jsou uvedeny spolu s popisem jejich přípravy v evropském patentovém spise číslo EP-A 0 742259 (str. 18 až 29), na který se zde zvláště poukazuje.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat u~ vedené organocínové sloučeniny v množství přibližně až 20 %, zvláště přibližně až 10 %.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu může stabilizační prostředek podle vynálezu obsahovat organické fosfitové estery mající 1 až 3 organické skupiny, z nichž 2 nebo několik může být totožných nebo mohou být všechny rozdílné. Výhodnými organickými skupinami jsou například lineární nebo rozvětvené, nasycené nebo nenasycené alkylové skupiny s 1 až 24 atomy uhlíku, nesubstituované nebo substituované alkylové skupiny se 6 až 20 atomy uhlíku, nebo nesubstituované nebo substituované aralkylové skupiny se 7 až 20 atomy uhlíku. Příklady vhodných organických fosfitových esterů jsou tris(nonylfenyl)trifosfit, tri laury ltr if osf it, tributy 1 ti* i f osf it, trioktyltrifosfit, tridecyltrifosfit, tridodecyltrifosfit, trifenyltrifosfit, oktyldifeny1trifosfit, dioktylfenyltrifosfit, tri(oktylfeny1)trifosfit, tribenzyltrifosfit, butyldikresyltrifosfit, oktyl-di(oktylfeny1)trifosfit, tris-(2-ethylhexyl)trifosfit, tritolyl27 trifosfit, trisC2-cyklohexylfenyl)trifosfit, tri-α-naftyltrifosfit, trisCfenylfenyl)trifosfit, trisC2-fenylethyl)trifosfit, trisCdimethyfeny1>trifosfit, trikresyltrifosfit nebo trisCp-nonylfeny1)fosfittrifosfit nebo tritearylsorbitoltrifosfit nebo směs dvou nebo několika těchto trifosfitů.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat uvedené fosfitové sloučeniny v množství přibližně až 30 %, obzvláště přibližně až 10
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat také jako aditivy blokové merkaptány popsané v evropském patentovém spise číslo EP-A O 742259 Cstr. 4 až 18), na který se zde zvláště poukazuje.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat popsané blokové merkaptány v množství přibližně až 30 obzvláště až 10 %.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat také mazadla jako parafinové vosky, polyethylenové vosky, polypropylenové vosky, montanní vosky, esterová mazadla, jako jsou estery mastných kyselin, čištěné nebo hydrogenované přírodní nebo syntetické triglyceridy nebo parciální estery, amidové vosky, chlorované parafiny, glycerolestery, nebo mýdla alkalických zemin. Vhodná mazadla jsou popsána také v knize Kunststoffadditive CR. Gáchter/H. Miiller, Carl Hansen Verlag, 3. vydání, 1989, str. 478 až 488). Vhodnými mazadly jsou také například mastné ketony popsané v německém patentovém spise číslo DE 4 204,887 a také mazadla na bázi silikonů, uvedená v evropském patentovém spise číslo EP-A O 259783 nebo jejich kombinace uvedené v evropském patentovém spise číslo EP-A- 0 259783, na který se zde zvláště poukazuje. Obzvláště výhodnými mazadly jsou produkty druhu Baerolub** CBaerlocher GmbH, Unterschleissheim, Německo).
• · · « « · ·
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat mazadla v množství přibližně až 70 % obzvláště přibližně až 40
Jako aditivy jsou také vhodné pro stabilizáční prostředek podle vynálezu organická změkčovadla.
Vhodnými změkčovadly jsou například sloučeniny skupiny esterů ftalové kyseliny, jako jsou dimethylftalát, diethylftalát, dibutylftalát, dihexylftalát, di-2-ethylhexylftalát, di-n-oktylftalát, diisooktylftalát, diisononylftalát, diisodecylftalát, diisohexylftalát, dicyklohexylftalát, dimethylcyklohexylftalát, dimethylglýkolftalát, dibutylglykolftalát, benzy Ibutylftalát nebo difenylftalát a také směsi ftalátů, například směsi alkylftalátů se 7 až 9 nebo s 9 až 11 atomy uhlíku v esterovém alkoholu nebo směsi alkylftalátů se 6 až 1O a s 8 až 10 atomy uhlíku v esterovém alkoholu. Obzvláště výhodné podle vynálezu jsou dibutylftalát, dihexylftalát, di-2-ethylhexylftalát, di-n-oktylftalát, diisooktylftalát, diisononylftalát, diisodecylftalát, diisotrídecylftalát a benzylbutylftlát a také směsí uvedených alkylftalátů.
Vhodnými změkčovadly jsou také estery alifatických dikarboxylových kyselin, obzvláště estery kyseliny adipové azelaové nebo sebakové nebo směsi dvou nebo několika těchto esterů. Příklady takových změkčovadel jsou di-2-ethylhexyladipát, diisooktyladipát, diisononyladipát, diisodecyladípát, benzylbutyladipát, di-2-ethylhexylazelát, di-2-ethylhexylsebakát a dii sodecylsebakát.
Podle dalšího provedení vynálezu se dává přednost di-2-ethylhexylacetátu a diisooktyladipátu.
Vhodnými změkčovadly jsou také estery kyseliny trimellitové, jako jsou tri-2-ethylhexyltrimel1 itát, isotridecyltri mellitát, triisooktyltrimel1 itát a také estery kyseliny tri• · · · · · mellitové se 6 až 8, se 6 až 10, se 7 až 9, nebo s 9 až 11 atomy uhlíku v esterové skupině nebo směsi dvou nebo několika takových sloučenin.
Vhodnými změkčovadly jsou například také polymerní změkčovadla uvedená v knize Kunststoffadditive R. Gáchter/H. Miiller, Caři Hanser Verlag, 3. vydání 1989, kapitola 5.9.6., str. 412 až 415 nebo v knize PVC Technology, W.V. Titow, 4. vydání, Elsevier Publishers 1984, str. 165 až 170. Nejčastěji používanými výchozími materiály používanými k přípravě polyesterových změkčovadel jsou například kyseliny dikarboxylové, jako je kyselina adipová, ftalová, azelaová nebo sebaková a dioly, jako 1,2-propandiol, 1,3-butandiol, 1,4-butandiol, 1,6-hexandiol, neopentylglykol, nebo diethylenglykol nebo směsi dvou nebo několika těchto sloučenin.
Vhodnými změkčovadly jsou také estery kyseliny fosforečné, popsané například v příručce Taschenbuch der Kunststoffaditive, kapitola 5.9.5, str. 408 až 412. Příklady vhodných esterů kyseliny fosforečné jsou tributylfosfát, tri-2-ethylbutylfosfát, tri-2-ethylhexylfosfát, trichlorethylfosfát, 2-ethylhexyIdifenylfosfát, trifenylfosfát, trikresylfosfát nebo trixylenylfosfát, nebo jejich směsi.
Vhodnými změkčovadly jsou také chlorované uhlovodíky (parafiny) nebo uhlovodíky uvedené v knize Kunststoffadditive, R. Gáchter/H- Miiller, Carl Hanser Verlag, 3. vydání 1989, kapitola 5.9.14.2, str. 422 až 425 a kapitola 5-9.14.1, str. 422.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat popsaná změkčovadla v množství přibližně až 99,5 % zvláště až přibližně 30 %, až hmotnostně přibližně 20 % nebo až přibližně 10 %. Podle výhodného provedení vynálezu je dolní mez změkčovadel jako složky stabilizačního prostředku podle vynálezu přibližně alespoň 0,1 %, například přibližně 0,5 %, 1 %, 2 % nebo 5 %.
Vhodnou složkou stabi1izačního prostředku podle vynálezu jsou také pigmenty. Příklady vhodných anorganických pigmentů jsou oxid titaničítý, saze, oxid železitý, oxid antimonitý, oxid barnatoantimonitý [(Ba,Sb)02l, oxid chromitý, spinely, jako je kobaltová modř a kobaltová zeleň, sirník nebo selenid kademnatý [Cd(S.Se)] nebo ultramarínová modř. Vhodnými organickými pigmenty jsou například azopigmenty, pigmenty ftalokyaninové, chinakridonové, perylenové, diketopyrrolopyrrolové a antrach i nonové p i gmenty.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat také plnidla, jako jsou popsaná na stránkách 393 až 449 v příručce Handbook of PVC Formulating, E-J- Vickson, John Wiley 6t Sons lne. 1993, nebo vyztužující činidla popsaná například v příručce Taschenbuch der Kunststoffaditive, R. Gáchter/H. Miiller, Caři Hanser Verlag, 1990. Obzvlášt výhodnými plnidly a vyztužovacími činidly jsou například uhličitan vápenatý, (křída), dolomit, vollastonit., oxid hořečnatý, hydroxid hořečnatý, silikáty, skleněná vlákna, mastek, kaolin, vápenec, saze nebo grafit, dřevěná moučka nebo jiné obnovitelné materiály. Podle výhodného provedení vynálezu obsahuje stabilizační prostředek podle vynálezu křídu.
Podle dalšího provedení vynálezu může stabilizační prostředek podle vynálezu obsahovat antioxidanty, UV absorbery a stabilizátory vůči světlu a nadouvadla. Vhodné antioxidanty jsou popsány například v evropském patentovém spise číslo EP-A 1 046668 (str. 33 až 35). Výhodnými antioxidaty podle vynálezu jsou produkty IrganoxR (výrobce Ciba Specialty Chemicals), například Irganoxa 1010 nebo 1076 nebo produkty druhu Lowinox (výrobce Great Lakes).
Vhodné UV absorbery a stabilizátory vůči světlu jsou popsány v evropském patentovém spise číslo EP-A 1 046668 Cstr.35 a 36), přičemž se na oba tyto patenty tady poukazuje.
Vhodnými nadouvadly jsou například organické azo a hydrazosloučeniny, tetrazoly, oxaziny, anhydrid isatové kyseliny, soli kyseliny citrónové, například citrát amonný a také uhličitan sodný a hydrogenuhličitan sodný. Obzvlášť vhodným je například citrát amonný, azodikarbonamid nebo hydrogenuhličitan sodný nebo jejich směsi.
Stabilizační prostředek podle vynálezu může obsahovat také modifikátory rázové pevnosti a zpracovací pomocné látky, gelující činidla, antistatická, biocidní činidla, deaktivátory kovů, optické zjasnovače, protihořlavá činidla a také protizákalová činidla. Vhodné sloučeniny této třídy jsou popsány například v publikaci Kunststoff Additive, R. Kessler/H.Muller Carl Hanser Verlag 3. vydání 1989 a také v příručce Handbook of PVC Formulating“, E.J. Wickson, John Wiley & Sons Inc., 1993.
Stabilizační prostředky podle vynálezu se hodí pro stabilizaci halogen obsahujících polymerů.
Jakožto příklady takových halogen obsahujících polymerů se uvádějí polymery vinylchloridu, vinylové pryskyřic obsahující vinylchloridové jednotky v polymerní kostře, kopolymery vinylchloridu a vinylesterfl alifatických kyselin, obzvláště vinylacetát, kopolymery vinylchloridu s estery kyseliny akrylové nebo methakrylové nebo s akryIonitri lem nebo jejich směsi, kopolymery vinylchloridu s dřeňovými sloučeninami nebo s nenasycenými dikarboxylovými kyselinami nebo s jejich anhydridy, například kopolymery vinylchloridu s diethylmaleátem, s diethylfumarátem nebo s anhydridem kyseliny maleinové, post-chlorované polymery a kopolymery vinylchloridu, kopolymery vinylchlo• · · · ridu a viny1idenchloridu s nenasycenými aldehydy, ketony a s jinými sloučeninami, jako jsou například akrolein, krotonaldehyd, vinyImethy1ketony, vinylmethylether, viny1isobuty1ether, polymery a kopolymery viny1idenchloridu s vinylchloridem a s jinými polymerovatelnými sloučeninami, shora zmíněnými, polymery vinylchloracetátu a dichlordivinyletheru, chlorované polymery viny1acetátu, chlorované polymerní estery kyseliny akrylové a «-substituované kyseliny akrylové, chlorované polystyreny, například polydichlorstyren, chlorované polymery ethylenu, polymery a post-chlorované polymery chlorbutadienu a jejich kopolymery s vinychlorldem a také směsi uvedených polymerů nebo směsí polymerů, kterě obsahují jeden nebo několik uvedených polymerů- Podle výhodného provedení vynálezu se stabilizačních prostředků podle vynálezu používá k výrobě lisovaných předmětů PVC-U, jako jsou okenní profily, průmyslové profily, trubky a desky.
Také jsou vhodné pro stabilizaci stabilizačními prostředky podle vynálezu roubované polymery PVC s EVA, ABS nebo MBS. Výhodnými substráty pro takové roubované polymery jsou také shora uvedené homopolymery a ko-polymery, obzvláště směsi vinychlořidových homopolymerfl s ostatními termoplasty nebo elastomery, obzvláště směsi ABS, MBS, HBR, SAN, EVA, CPE; MBAS, PAA Cpolyalkylakrylát), PAMA Cpolyalkylmethakrylát), EPDM, polyamidy nebo polylaktony.
Podobně jsou vhodné pro stabilizaci stabilzačními prostředky podle vynálezu směsi halogenovaných a nehalogenovaných polymerů, například směsi uvedených nehalogenovaných polymerů s PVC, obzvláště směsi polyuretanů a PVC.
Kromě toho mohou být také recykláty chlor obsahujících kolymerfl stabilizovány stabilizačními prostředky podle vynálezu; v zásadě každé recykláty shora uvdených halogenovaných polymerů jsou vhodných k tomuto účelu. Například je podle vynálezu • · · ·
- 33 vhodný PVC recyklát.
Vynález se proto týká také polymerních kompozic obsahujících alespoň jeden halogenovaný polymer a stabilizační protředek podle vynálezu.
Podle výhodného provedení vynálezu obsahuje polymerní kompozice podle vynálezu stabilizační prostředek podle vynálezu ve množství 0,1 až 20 phr, obzvláště přibližně 0,5 až přibližně 15 phr nebo přibližně 1 až přibližně 12 phr. Jednotka phr Cper hundred resin) znamená počet hmotnostních dílů na 1OO hmotnostních dílů pryskyřice.
Polymerní kompozice podle vynálezu obsahuje jako halogenovaný polymer alespoň podíl, přičemž obsah PVC je obzvláště alespoň přibližně 20¾. s výhodou alespoň přibližně 50¾. například alespoň přibližně 80¾. s výhodou alespoň přibližně 90 %Způsobu stabilizování halogen obsahujících polymerů spočívá podle vynálezu v tom, že se smísí halogen obsahující polymer nebo směs dvou nebo několika halogen obsahujících polymerů nebo směs jednoho nebo několika halogen obsahujících polymerů a jdnoho nebo několika halogenu prostých polymerů se stabilizačním prostředkem podle vynálezu.
V zásadě se mohou směšovat polymer nebo polymery a stabilizační prostředek podle vynálezu kdykoli před zpracováním polymeru nebo během zpracování polymeru. Například se stabilizační prostředek může vmíchat do polymeru, který má formu prášku nebo granulí před zpracováním. Je však také rovněž možné přidat stabilizační prostředek do polymeru nebo do polymerů ve změkčeném nebo v roztaveném stavu, například během zpracování v extruderu, ve formě emulze nebo disperze, ve formě pastovité směsi, ve formě suché směsi nebo ve formě roztoku nebo taven i ny.
• ·
Polymerní kompozice podle vynálezu může být uvedena do žádoucí formy jakýmkoli známým způsobem. Vhodnými způsoby jsou například kalandrování, extruze, vstřikovací lisování, slinování, vyfukování nebo plastisolový proces. Polymerní kompozice podle vynálezu se mflže také použít například pro výrobu zpěněmých materiálů- V zásadě se hodí polymerní kompozice podle vynálezu pro výrobu tvrdých nebo měkkých PVC, obzvláště pro výrobu PVC-U.
Polymerní kompozice podle vynálezu se mflže zpracovávat na lisované předměty. Vynález se proto týká kaké lisovaných předmětů obsahujících alespoň stabilizační prostředek podle vynálezu nebo polymerní kompozici podle vynálezu.
Pod pojmem lisovaný předmět se podle vynálezu míní v zásadě jakékoli trojrozměrné struktury, které se mohou vyrábět z polymerní kompozice podle vynálezu. Podle vynálezu zahrnuje lisovaný předmět (moulded articke) například povlaky drátů, součásti automobilů používaných uvnitř automobilu, v motorovém prostoru nebo na vnějším povrchu, kabelové izolace, dekorativní filmy, zemědělské filmy, hadice, tvarovaná těsnění, kancelářské filmy, dutá tělesa (lahve), obalové filmy (hlubokotažné filmy) stříkané filmy, trubky, pěnové materiály, vysoce namáhané profily (okenní rámy), profily lehkých stěn, strukturní profily, obklady, fitinky, desky, pěnové panely, koextrudáty mající recyklované jádro, nebo skříně pro elektrické přístroje nebo stroje, například skříně pro počitače nebo domác í potřeby.
Další příklady lisovaných předmětů, jež se mohou vyrábět z polymerních kompozic podle vynálezu, jsou koženky, podlahové krytiny, povlaky textilií, zástěny, povlaky cívek a těsnění pro motorová vozidla.
Vynález blíže objasňují, nijak však neomezují následující příklady praktického provedení. Díly a procenta, jsou stejně jako v popisné části míněny hmotnostně, pokud není vysloveně uvedeno j i nak.
Příklady provedení vynálezu
Formulace vyznačené v tabulce I se připravují k testování účinnosti stabilizačních prostředků podle vynálezu. Formulace 4, 7 a 8 odpovídají kompozicím podle vynálezu, zatímco formulace 1, 2, 3, 5 a 6 se testují pro porovnání.
Tabulka I
Příklady formulací
Formulace č.l č.2 č.3 č.4 č. 5 č. 6 č. 7 č. 8
PVC 100 100 100 10O 100 100 1.00 ÍOO
křída 5 5 5 5 5 5 5 5
oxid titaničitý 3 3 3 3 3 3 3 3
BaerorapidH 10F 1 1 1 1 1 1 1 1
hydroxid vápenatý 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4
Baero1ubttLTP 0,15 ί 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 i 0.15 0,15
BaerolubK PA 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Antioxidant 0,1 0,1 0,1 0.1 0, 1 0,1 0,1 0,1
chloristan sodný
(na nosiči,10%) 0,2 0,2 0.2 0.2
butylenglokol bis-
3-am i nokrotonát 0,2 0,2 0,2 0,2
HTEIC 0,43 0.43 0,43 0,43
Suché směsi připravené podle daných formulací (formulace podle vynálezu vyznačené tlustě) se zpracovaly na desky na lao boratorní válcovačce při teplotě 180 C během tří minut. Tepelná stabilita výsledných PVC testovacích vzorků se statis36 • · ticky stanoví kvantitativně v Congo red testu podle DIN VDE 0472/T614 jakož také kvalitativně vizuálně v pícce Mathis <200
C, s krokem kždých 5 minut). Ke zjištění počáteční barvy se list PVC zpracovává dále při teplotě 190 C k vytvoření slisovaných panelů. Jejich barva se měří barevným systémem CIE-LAB. Ke zjištění stbility vůči UV Csluneční test), se zkušební vzorky o rozměrech 19x19 mm vyříznou ze slisovaných panelů a ozařují se 25, 50, 75, ÍOO, 125, 150 a 175 hodin umělým světlem <765 V/m2 , 300, 800 nm globální radiace). Provede se kvantitativní vizuální posouzení při stárnutí.
Pro povětrnostní zkoušku za tepelného namáhání Cred test), se podobné vzorky 19x19 mm ozařují jednu hodinu umělým světlem <765 V/m2, 300, 800 nm globální radiace) a pak se temperují jednu hodinu při teplotě 100 C. V tomto případě se také provádí kvaltitativní vizuální posouzení <l=nejlepší, 6= nejhorší). Výsledky testu jsou v tabulce II <ve sloupci I je číslo formulace).
Tabulka II
Výsledky testů
HCI hodnota Chování při Hodnota Sluneční test Red test
Cminuty) Mathis testu L- a- b-
1 7 5 73,6 10,5 6,5 5 5
2 7 4 82,2 7,2 9,6 4 4
3 13 3 93,7 -0,6 13,9 2 2
4 14 3 94.6 -1,2 10.2 2 1
5 12 5 86.6 7,8 18,3 5 5
6 13 4 91,5 2,4 14,9 3 4
7 20 2 94.2 -1,4 13,4 2 2
8 21 1 94,6 -1,4 9.3 1 1
• · » » 4 • · · <
« ·· ·»
Výsledky vyznačené tlustě odpovídají příkladům podle vynálezu .
Průmyslová využitelnost
Stabilizační prostředek pro výrobu halogen obsahujících polymerů s výtečnou počáteční barvu a barevnou stabilitou při působení tepla a povětrnostních vlivů.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stabilizační prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden aminoalkohol a alespoň jednu halogen obsahující sůl jakékoli oxykyseliny a alespoň jednu sloučeninu mající strukturní prvek obecného vzorce I
    CI>
    kde znamená číslo v rozmezí 1 až ÍOOOOO,
    R4, R5 ,
    R1 a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineár-ní nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou alkylovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou, nasycenou nebo nenasycenou cykloalkylovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou arylovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou aralkylovou skupinu se 7 až 44 atomů uhlíku, nebo symbol znamená R1 nesubstituovanou nebo substituovanou acylovou skupinu se 2 až 44 atomy uhlíku, nebo R1 a R2 spolu dohromady aromatickou nebo heterocyklickou skupinu,
    R3 atom vodíku, nesubstituovanou nebo substituovanou lineární nebo rozvětvenou, nasycenou nebo nenasycenou alifatickou alkylovou nebo alkylenovou skupinu nebo o39 xyalkýlovou nebo oxya1ky1enovou skupinu nebo merkaptoalkýlovou nebo merkaptoalkylenovou skupinu nebo aminoalkýlovou, nebo aminoalkylenovou skupinu s 1 až 44 atomy uhlíku, nesubstituovanou nebo substituovanou nasycenou nebo nenasycenou cykloalkylovou nebo cykloalkyl enovou skupinu nebo oxycykloalkýlovou nebo oxycykloalkylenovou skupinu nebo merkaptocykloalkýlovou nebo merkatocykloalkylenovou skupinu nebo aminocykloalkýlovou nebo aminocykloalkylenovou skupinu se 6 až 44 atomy uhlíku, nebo nesubstituovanou nebo substituovanou arylovou nebo arylenovou skupinu se 6 až 44 atomů uhlíku nebo etherovou nebo thioetherovou skupinu s 1 až 20 atomy kyslíku nebo síry nebo atomy kyslíku a síry, nebo je polymerem, který je vázán na strukturní prvek, vymezený závorkami, prostřednictvím atomu kyslíku, síry, skupiny NH, NR4 nebo CHžCCO), nebo je skupina R3 vázána na skupinu R1 za vytvoření nesubstituovaného nebo substituovaného, nasyceného nebo nenasyceného heterocykl i ckého systému se 4 až 24 atomů uhlíku, nebo směs dvou nebo několika sloučenin obecného vzorce I, nebo směs dvou nebo několika uvedených sloučenin.
  2. 2. Stabilizační prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu zásaditou vápenatou sfll.
  3. 3. Stabilizační prostředek podle nároku 1 nebo 2, v y značující se tím, že obsahuje alespoň jedno mazadlo.
  4. 4. Stabilizační prostředek podle nároku 1 až 3, v y z n ačující se tím, že obsahuje jskožto aminoalkohol isokyanurát.
  5. 5. Stabilizační prostředek podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že obsahuje jako zásaditou vápenatou sůl hydroxid vápenatý.
  6. 6. Stabilizační prostředek podle nároku i až 5, vyznačující se tím, že je prostý zinku.
  7. 7. Polymerní kompozice, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň halogenovaný polymer a stabilizační prostředek podle kteréhokoliv nároku 1 až 6.
  8. 8. Polymerní kompozice podle nároku 7, vyznaču j íc í se tím, že obsahuje, vztaženo na obsah halogenovaných polymerů, hmotnostně 0,1 až 15 % stabilizačního prostředku .
  9. 9. Výlisek, vyznačující se tím, že obsahuje stabilizační prostředek podle kteréhokoliv nároku 1 až 6 nebo polymerní kompozici podle nároku 7 nebo 8.
  10. 10. Způsob stabilizace halogen obsahujících polymerů, vyznačující se tím, že se mísí halogen obsahující polymer nebo směs dvou nebo několika halogen obsahujících polymerů a jeden nebo několik halogen prostých polymerů se stabilizačním prostředekm podle kteréhokoliv nároku 1 až 6.
CZ20032972A 2001-04-11 2002-04-02 Stabiliser combination for halogenated polymers and the use thereof CZ20032972A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10118179A DE10118179A1 (de) 2001-04-11 2001-04-11 Stabilisatorkombination für halogenhaltige Polymere und deren Verwendung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20032972A3 true CZ20032972A3 (en) 2004-04-14

Family

ID=7681282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032972A CZ20032972A3 (en) 2001-04-11 2002-04-02 Stabiliser combination for halogenated polymers and the use thereof

Country Status (13)

Country Link
US (1) US20040138354A1 (cs)
EP (1) EP1379582B1 (cs)
JP (1) JP2004527643A (cs)
CN (1) CN100338124C (cs)
AT (1) ATE310768T1 (cs)
BR (1) BR0208753A (cs)
CA (1) CA2441805A1 (cs)
CZ (1) CZ20032972A3 (cs)
DE (2) DE10118179A1 (cs)
EA (1) EA200301006A1 (cs)
NO (1) NO20034508L (cs)
PL (1) PL364227A1 (cs)
WO (1) WO2002098964A1 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10124734A1 (de) * 2001-05-21 2002-12-05 Baerlocher Gmbh Fein verteilte Stabilisatorzusammensetzung für halogenhaltige Polymere
DE10160662A1 (de) * 2001-12-11 2003-06-18 Baerlocher Gmbh Stabilisatorzusammensetzung, deren Herstellung und Verwendung
DE10255154A1 (de) * 2002-11-26 2004-06-09 Baerlocher Gmbh Stabilisatorzusammensetzung für halogenhaltige Polymere
DE10255155B4 (de) * 2002-11-26 2006-02-23 Baerlocher Gmbh Stabilisierungszusammensetzung für halogenhaltige Polymere, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung
DE10301675A1 (de) * 2003-01-17 2004-07-29 Crompton Vinyl Additives Gmbh Stabilisatorsystem zur PVC-Stabilisierung
DE10352762A1 (de) * 2003-11-12 2005-06-16 Baerlocher Gmbh Stabilisatorzusammensetzung für halogenhaltige thermoplastische Harzzusammensetzungen
CN1757665A (zh) * 2004-10-07 2006-04-12 罗门哈斯公司 用于含卤素的乙烯基聚合物的热稳定剂组合物
US20060089436A1 (en) * 2004-10-27 2006-04-27 Austen Steven C Thermal stabilizer compositions for halogen-containing vinyl polymers
DE102005031623A1 (de) * 2005-07-06 2007-01-11 Baerlocher Gmbh Feste organische Salzzubereitung, deren Herstellung und Verwendung
DE102008058901A1 (de) 2008-11-26 2010-05-27 Chemson Polymer-Additive Ag Schwermetallfreie Stabilisatorzusammensetzung für halogenhaltige Polymere
BR112013024347A2 (pt) 2011-03-21 2016-12-20 Chemson Polymer Additive Ag composição estabilizadora para polímeros contendo halogênio
JP5804738B2 (ja) * 2011-03-23 2015-11-04 旭化成ケミカルズ株式会社 窯業系サイディング材用塗料及び窯業系サイディング材
PE20140493A1 (es) 2011-04-11 2014-04-27 Chemson Polymer Additive Ag Compuestos de hidroquinona para la reduccion del fotoazulamiento de polimeros que contienen halogeno
FR2986003B1 (fr) 2012-01-24 2015-01-16 Arkema France Procede de preparation de polymeres halogenes
CN115340735B (zh) * 2022-10-18 2023-04-07 广东天安高分子科技有限公司 一种硬质压延pvc用锌基稳定剂和pvc材料及其制备方法

Family Cites Families (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2993946A (en) * 1957-09-27 1961-07-25 Rca Corp Primary cells
US3307903A (en) * 1963-01-30 1967-03-07 Montedison Spa Process for the preparation of high purity ammonium perchlorate
US3355328A (en) * 1964-10-27 1967-11-28 Honeywell Inc Electric current-producing cell with buffer zone
BE758153A (fr) * 1969-11-10 1971-04-28 Hooker Chemical Corp Procede de preparation du perchlorate de magnesium;
JPS5135493B2 (cs) * 1973-08-14 1976-10-02
DE2644591A1 (de) * 1976-10-02 1978-04-06 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von arylsulfoniumsalzen
JPS54143456A (en) * 1978-04-28 1979-11-08 Adeka Argus Chem Co Ltd Halogen-containing resin composition
FR2491871A1 (fr) * 1980-10-10 1982-04-16 Ato Chimie Perfectionnement a la sterilisation d'objets en polymeres halogeno-vinyliques par des rayonnements ionisants, et resines pour sa realisation
JPH0680135B2 (ja) * 1986-05-20 1994-10-12 旭電化工業株式会社 ポリ塩化ビニル樹脂組成物
JPH0639560B2 (ja) * 1986-08-14 1994-05-25 協和化学工業株式会社 ポリ塩化ビニル系樹脂の安定化組成物
DE3630783A1 (de) * 1986-09-10 1988-03-24 Neynaber Chemie Gmbh Gleitmittel fuer thermoplastische kunststoffe
US4861816A (en) * 1986-12-29 1989-08-29 Sumitomo Chemical Company Polyvinyl chloride resin composition for powder molding
US5190700A (en) * 1988-02-25 1993-03-02 Nissan Chemical Industries, Ltd. Flame retardant for halogen-containing vinyl resins
JPH07709B2 (ja) * 1989-04-27 1995-01-11 昭島化学工業株式会社 熱安定化された塩素含有樹脂組成物
EP0755969B1 (de) * 1989-12-11 2000-03-01 Witco Vinyl Additives GmbH Beta-Ketoester als Stabilisatoren für chlorhaltige Polymerisate
DE4002988A1 (de) * 1990-02-01 1991-08-14 Baerlocher Chem Basische calcium-aluminium-hydroxid-dicarboxylate, verfahren zu deren herstellung und deren verwendung
US5034443A (en) * 1990-05-18 1991-07-23 Witco Corporation Polymer stabilizer and polymer composition stabilized therewith
US5225108A (en) * 1990-05-18 1993-07-06 Witco Corporation Polymer stabilizer and polymer composition stabililzed therewith
DE4106404C2 (de) * 1991-02-28 1995-05-18 Baerlocher Gmbh Calcium-Aluminium-Hydroxid-Dicarboxylate, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung
DE4106411C2 (de) * 1991-02-28 1994-09-01 Baerlocher Gmbh Basische Calcium-Aluminium-Hydroxy-Phosphite, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung
DE4106403A1 (de) * 1991-02-28 1992-09-03 Baerlocher Gmbh Verbindungen einer bestimmten zusammensetzung, verfahren zu deren herstellung und deren verwendung
JPH05156104A (ja) * 1991-12-10 1993-06-22 Nissan Fuero Yuki Kagaku Kk 新規な含ハロゲン樹脂組成物
TW321670B (cs) * 1994-04-15 1997-12-01 Ciba Sc Holding Ag
DK0716123T4 (da) * 1994-12-09 2002-08-19 Crompton Vinyl Additives Gmbh Polyvinylchlorid stabiliseret
JP3065246B2 (ja) * 1995-03-10 2000-07-17 富士化学工業株式会社 ハロゲン含有樹脂用安定剤、その製造法及びハロゲン含有樹脂組成物
US7105109B2 (en) * 1995-05-10 2006-09-12 Rohm And Haas Company Latent mercaptans as stabilizers for halogen-containing polymer compositions
ES2246023T3 (es) * 1995-10-13 2006-02-01 Crompton Vinyl Additives Gmbh Combinaciones de estabilizantes para polimeros clorados.
PL334210A1 (en) * 1996-12-19 2000-02-14 Akcros Chem Application of polyalcohols as polymer stabilisers
DE19818441C2 (de) * 1998-04-24 2001-11-15 Baerlocher Gmbh Stabilisatorkombination für halogenhaltige thermoplastische Harzzusammensetzung
JP2000273259A (ja) * 1999-03-26 2000-10-03 C I Kasei Co Ltd 塩化ビニル系樹脂組成物
DE10109366A1 (de) * 2001-02-27 2002-09-12 Baerlocher Gmbh Stabilisatorzusammensetzung für halogenierte Polymere, deren Verwendung, und solche Zusammensetzungen enthaltende Polymere
DE10124734A1 (de) * 2001-05-21 2002-12-05 Baerlocher Gmbh Fein verteilte Stabilisatorzusammensetzung für halogenhaltige Polymere

Also Published As

Publication number Publication date
CN100338124C (zh) 2007-09-19
PL364227A1 (en) 2004-12-13
CN1505654A (zh) 2004-06-16
EP1379582B1 (de) 2005-11-23
WO2002098964A1 (de) 2002-12-12
EP1379582A1 (de) 2004-01-14
BR0208753A (pt) 2004-06-22
JP2004527643A (ja) 2004-09-09
US20040138354A1 (en) 2004-07-15
CA2441805A1 (en) 2002-12-12
DE10118179A1 (de) 2002-10-24
EA200301006A1 (ru) 2004-04-29
DE50205027D1 (de) 2005-12-29
NO20034508L (no) 2003-12-08
NO20034508D0 (no) 2003-10-08
ATE310768T1 (de) 2005-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7572389B2 (en) Finely distributed stabilising composition for polymers containing halogen
US7179400B2 (en) Stabilization composition for halogen-containing polymers
US7358286B2 (en) Stabilizer system for stabilizing PVC
CZ20032972A3 (en) Stabiliser combination for halogenated polymers and the use thereof
CZ20031643A3 (cs) Stabilizátorový systém pro stabilizaci polymerů obsahujících halogen
US20080132616A1 (en) Stabiliser Composition For Halogen-Containing Thermoplastic Resin Compositions Having An Improved Shelf Life
EP1366114B9 (de) Stabilisatorzusammensetzung für halogenierte polymere, deren verwendung und solche zusammensetzungen enthaltende polymere
US20080023673A1 (en) Stabilizer Composition for Colored Halogen-Containing Thermoplastic Resin Compositions
EP1836251B1 (en) Stabilizer composition containing phosphite esters
US20070293612A1 (en) Stabilizer Composition for Halogen-Containing Thermoplastic Resin Compositions
ES2353547T3 (es) Preparación salina sólida, su obtención y utilización.
KR20110137841A (ko) 할로겐화 중합체를 안정화시키기 위한 안정화제 시스템
ES2281846T5 (es) Composición de estabilizador para polímeros halogenados.
US20050040367A1 (en) Stabilizer composition, production and use thereof
US20080171819A1 (en) Antistatically Finished Polymer Compositions, The Preparation and Use Thereof
US20060004128A1 (en) Stabiliser composition for halogen-containing polymers