CZ16296U1 - Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí - Google Patents

Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí Download PDF

Info

Publication number
CZ16296U1
CZ16296U1 CZ200517056U CZ200517056U CZ16296U1 CZ 16296 U1 CZ16296 U1 CZ 16296U1 CZ 200517056 U CZ200517056 U CZ 200517056U CZ 200517056 U CZ200517056 U CZ 200517056U CZ 16296 U1 CZ16296 U1 CZ 16296U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
input
communication
module
frequency
output
Prior art date
Application number
CZ200517056U
Other languages
English (en)
Inventor
Kríz@Milan
Original Assignee
Národní Bezpecnostní Úrad
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Národní Bezpecnostní Úrad filed Critical Národní Bezpecnostní Úrad
Priority to CZ200517056U priority Critical patent/CZ16296U1/cs
Publication of CZ16296U1 publication Critical patent/CZ16296U1/cs

Links

Landscapes

  • Monitoring And Testing Of Transmission In General (AREA)

Description

Technické řešení se týká oblasti přenosu informací pomocí elektromagnetických signálů. Týká se zejména měření a stanovení hodnot útlumu prostředí mezi dvěma body, zpravidla mezi vysíla5 čem a přijímačem, kdy dané prostředí ovlivňuje šíření elektromagnetického vlnění v daném kmitočtovém pásmu. Na velikosti tohoto útlumu závisí kvalita přenosu signálů mezi vysílací a přijímací stranou a tím i kvalita přenosu informací obsažených v tomto signálu. Technické řešení je určeno pro automatizované měření jak relativního útlumu prostředí, tak absolutního útlumu prostředí.
Dosavadní stav techniky
U známého systému je spuštěn vysílač a přijímač ve stejný časový okamžik. Dále si každá část systému, vysílač i přijímač, odměřuje jisté časové úseky, ve kterých jsou obě části nastavovány a je měřena úroveň přijatého signálu. V případě, že dojde ke ztrátě synchronizace, musí být celý proces ukončen a znovu opakován, aby nedošlo k chybné interpretaci výsledků. Nelze aktivně vstupovat do procesu měření. Nelze se vrátit do bodu, kdy došlo ke ztrátě synchronizace. Nelze také provést přeměření vybraných frekvencí v případech jejich krátkodobých rušení.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody lze eliminovat novým technickým řešením, zapojením pro automatizované měření útlumu prostředí, které sestává z části vysílací a z části řídicí, mezi kterými je spo20 jení komunikačním kanálem. Podstata tohoto technického řešení spočívá v tom, že v části řídicí je komunikační modul spojený jednak s externím komunikačním členem, jednak s řídicím modulem, který je spojen s napěťově řízeným oscilátorem, jehož první výstup je spojen s prvním vstupem směšovače. Jeho druhý výstup je spojen s prvním vstupem vstupního laděného obvodu. Komunikační člen v části řídicí je připojen k širokopásmovému předzesilovači, který je svým výstupem připojen na druhý vstup vstupního laděného obvodu, jehož výstup je připojen na druhý vstup směšovače. Směšovač je svým výstupem připojen na vstup mezifrekvenčního zesilovače, který je svým výstupem připojen na vstup demodulátoru, jehož výstup je spojen se vstupem indikátoru.
V části vysílací je komunikační modul spojen jednak s externím komunikačním členem, jednak přes sběrnici s řídicím modulem, který je spojen s napěťově řízeným oscilátorem. Výstup oscilátoru je spojen se vstupem výkonového zesilovače, jehož výstup je připojen ke komunikačnímu členu, připojenému komunikačním kanálem ke komunikačnímu členu v části řídicí.
Po aktivaci řídicí části provede řídicí modul kontrolu spojeni s komunikačním modulem a s obvody přijímače, přičemž přijímač tvoří širokopásmový předzesilovač, vstupní laděný obvod, směšovač, mezifrekvenční zesilovač, napěťově řízený oscilátor, demodulátor a indikátor. Poté komunikační modul v řídicí části sestaví spojení s komunikačním modulem ve vysílací části přes externí komunikační člen v řídicí části, externí komunikační kanál a externí komunikační člen ve vysílací části. Jako externí komunikační členy a jako externí komunikační kanál lze využít antény GSM a síť GSM nebo radiomodem nebo lze komunikovat přímo přes metalický nebo optický kabel.
Směšovač v řídicí části slouží ke konverzi signálu přijatého komunikačním členem v řídicí části a zesíleného širokopásmovým předzesilovačem na mezifrekvenční signál, který je dále zesílen a filtrován v mezifrekvenčním zesilovači. Takto zesílený a upravený mezifrekvenční signál je demodulován v demodulátoru, který je tvořen detektorem špičkových hodnot s nízkou časovou konstantou. Na výstupu demodulátoru je výstupní napětí, jehož velikost je úměrná síle signálu na komunikačním členu v řídicí části pro danou frekvenci. Toto výstupní napětí snímá indikátor.
- 1 CZ 16296 Ul
Po aktivaci vysílací části, provede řídicí modul ve vysílací části kontrolu spojení s komunikačním modulem ve vysílací části a obvody vysílače, přičemž vysílač tvoří výkonový zesilovač a napěťově řízený oscilátor. Poté řídicí modul ve vysílací části sestaví spojení komunikačního modulu ve vysílací části s komunikačním modulem v řídicí části přes externí komunikační člen v řídicí části, externí komunikační kanál a externí komunikační člen ve vysílací části.
Je-li zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí v klidovém stavu, vysílací část nevysílá žádný signál, přijímací část je naladěna na první frekvenci z měřicího předpisu, komunikační moduly jsou propojeny přes komunikační kanál a řídicí modul v řídicí části čeká na povel obsluhy ke spuštění měřicího procesu.
Po spuštění řídicí části provede řídicí modul v řídicí části nastavení frekvence obvodů přijímače podle měřicího předpisu uloženého v paměti řídicího modulu, provede změření úrovně elektromagnetického pole Ul, což je změření úrovně šumu komunikačním členem v řídicí části na této frekvenci a zaznamená tuto úroveň do své paměti. Pak vyšle přes komunikační kanál povel na vysílací část. Tento povel obsahuje informaci o nastavené frekvenci. Vysílací část přijme povel, dekóduje jej a provede nastavení napěťově řízeného oscilátoru na danou frekvenci, stejnou jako na řídicí části a tím se tento signál začne vysílat přes komunikační člen ve vysílací části do prostoru. Vysílací část poté odešle komunikačním kanálem informaci na řídicí část o provedeném nastavení.
Řídicí část přijme informaci od vysílací části, provede změření úrovně elektromagnetického pole
U2 na komunikačním členu v řídicí části a zaznamená do své paměti. Řídicí modul v řídicí části provede porovnání hodnot U, a U2 a v případě, že rozdíl U2 - Ui je větší než hodnota nastavená v měřicím předpisu, provede nastavení následující frekvence z měřicího předpisu a opakuje se celý postup na nové frekvenci dle měřicího předpisu. V případě, že U2 - Ui je menší než hodnota nastavená v měřicím předpisu, provede se dotaz na operátora na opětovné měření na této frekvenci. Dle odpovědi operátora se buď provede opětovné měření na stávající frekvenci, nebo se celý postup opakuje na nové frekvenci dle měřicího předpisu.
Měřicí proces probíhá automaticky, dle měřicího předpisu nebo manuálně, dle povelů operátora z řídicí části. Měřicí proces končí buď na příkaz operátora nebo vykonáním všech kroků v měřicím předpisu. Výsledné hodnoty napětí na komunikačním členu v řídicí části jsou jednak zobrazová30 ny na indikátoru, který tvoří digitální display na přijímači. Zároveň jsou výsledné hodnoty zaznamenávány do paměti řídicího modulu v řídicí části a průběžně zobrazovány ve formě tabulky nebo grafu. Přepočet výsledků do tabulky nebo grafu je proveden softwarově v řídicím modulu v řídicí části.
Technické řešení umožňuje měřit útlum prostředí mezi dvěma body v jakémkoliv kmitočtovém pásmu, v libovolném frekvenčním rozlišení a pořadí měřených frekvencí. Vysílací část a přijímací část jsou plně synchronizovány po celou dobu měření. Technické řešení tak umožňuje přerušení měřicího procesu v libovolném čase a opakované měření na libovolných frekvencích v jednom měřicím procesu. K. synchronizaci slouží komunikační kanál, který spolu s řídicími moduly, komunikačními moduly a komunikačními členy v části řídicí a v části vysílací zajišťují, aby vy40 siláci a přijímací strana byly naladěny na stejnou frekvenci danou v měřicím předpisu. Měřicí předpis je textový soubor sloužící k definování postupu měření frekvence, úrovně, kroků, sekvence frekvencí a jiných hodnot.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je znázorněn příklad provedení technického řešení, zapojení pro automatizované měře45 ní útlumu prostředí, které sestává z části vysílací a z části řídicí, mezi kterými je jako externích komunikačních členů a externího komunikačního kanálu použito spojení anténami a sítí GSM. Na obr. 2 je znázorněn příklad provedení technického řešení, zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí, které sestává z části vysílací a z části řídicí, mezi kterými je jako externích
-2CZ 16296 Ul komunikačních členů a externího komunikačního kanálu použito volitelné spojení anténou a sítí
GSM, nebo anténou-radiomodemem, nebo anténou a sítí Wi-Fi.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je znázorněn příklad provedení technického řešení, zapojení pro automatizované měře5 ní útlumu prostředí, které sestává z části vysílací a z části řídicí, mezi kterými je jako externích komunikačních členů 2 a 14 a externího komunikačního kanálu 21 použito spojení anténami a sítí GSM.
V části řídicí je komunikační modul I spojený jednak s externím komunikační členem 2, kterým je anténa GSM, jednak přes sběrnici 3 s řídicím modulem 4, který je spojen s napěťově řízeným ío oscilátorem 5 a LCD displejem 24. Napěťově řízený oscilátor 5, jehož první výstup je spojen s prvním vstupem směšovače 6 a jehož druhý výstup je spojen s prvním vstupem vstupního laděného obvodu 9. Komunikačním členem 7 v části řídicí je anténa, připojená k širokopásmovému předzesilovači 8, který je svým výstupem připojen na druhý vstup vstupního laděného obvodu 9, jehož výstup je připojen na druhý vstup směšovače 6. Směšovač 6 je svým výstupem připojen na vstup mezifrekvenčního zesilovače 10, který je svým výstupem připojen na vstup demodulátoru 11, jehož výstup je spojen se vstupem indikátoru 12. Obvody jsou proudově napájeny napájecím modulem 22.
V části vysílací je komunikační modul 13 spojen jednak s externím komunikačním členem 14, kterým je anténa GSM, jednak přes sběrnici 15 s řídicím modulem 16, který je spojen s napěťově řízeným oscilátorem 17. Výstup oscilátoru 17 je spojen se vstupem výkonového zesilovače 18, který je připojen ke komunikačnímu členu 19, v daném příkladu k anténě. Obvody jsou proudově napájeny napájecím modulem 23. Komunikačním kanálem 20 je měřený prostor mezi částí vysílací a řídicí.
V klidovém stavu, kdy vysílací část nevysílá žádný signál, přijímací část je naladěna na první frekvenci z měřicího předpisu, komunikační moduly 1 a 13 jsou propojeny přes komunikační kanál 21 a řídicí modul 4 čeká na povel obsluhy ke spuštění měřicího procesu.
Po aktivaci řídicí části provede řídicí modul 4 kontrolu spojení s komunikačním modulem las obvody přijímače, přičemž přijímač tvoří širokopásmový předzesilovač 8, vstupní laděný obvod 9, směšovač 6, mezifrekvenční zesilovač 10, napěťově řízený oscilátor 5, demodulátor 1_1 a indi30 kátor 12. Poté komunikační modul 1 sestaví spojení s komunikačním modulem 13 přes externí komunikační člen 2, externí komunikační kanál 21 a externí komunikační člen 14.
Směšovač 6 slouží ke konverzi signálu přijatého komunikačním členem 7 a zesíleného širokopásmovým předzesilovačem 8 na mezifrekvenční signál, který je dále zesílen a filtrován filtrem s šířkou pásma RBw = 3 kHz v mezifrekvenčním zesilovači 10. Takto zesílený a upravený mezi35 frekvenční signál je demodulován v demodulátoru 11, který je tvořen detektorem špičkových hodnot s nízkou časovou konstantou. Na výstupu demodulátoru 11 je výstupní napětí, jehož velikost je úměrná síle signálu na komunikačním členu 7 pro danou frekvenci. Toto výstupní napětí snímá indikátor 12.
Po aktivaci vysílací části, provede řídicí modul 16 kontrolu spojení s komunikačním modulem 13 a obvody vysílače, přičemž vysílač tvoří výkonový zesilovač 18 a napěťově řízený oscilátor 17. Poté řídicí modul _16 sestaví spojení komunikačního modulu 13 s komunikačním modulem 1 přes externí komunikační člen 14, externí komunikační kanál 21 a externí komunikační člen 2.
Po spuštění řídicí části provede řídicí modul 4 nastavení frekvence obvodů přijímače podle měřicího předpisu uloženého v paměti řídicího modulu 4, provede změření úrovně elektromagnetic45 kého pole - úrovně šumu U| komunikačním členem 7 na této frekvenci a zaznamená tuto úroveň do své paměti. Pak vyšle přes komunikační kanál 21 povel na vysílací část. Tento povel obsahuje informaci o nastavené frekvenci. Vysílací část přijme povel, dekóduje jej a provede nastavení napěťově řízeného oscilátoru 17 na danou frekvenci, stejnou jako na řídicí části a tím se tento
-3 CZ 16296 Ul signál začne vysílat přes komunikační člen 19 do prostoru. Vysílací část poté odešle komunikačním kanálem 21 informaci na řídicí část o provedeném nastavení.
Řídicí část přijme informaci od vysílací části, provede změření úrovně elektromagnetického pole U2 na komunikačním členu 7 a zaznamená do své paměti. Řídicí modul 4 provede porovnání hodnot U, a U2 a v případě, že rozdíl U2 - Ut je větší než hodnota nastavená v měřicím předpisu, provede nastavení následující frekvence z měřicího předpisu a opakuje se celý postup na nové frekvenci dle měřicího předpisu. V případě, že U2 - U| je menší než hodnota nastavená v měřicím předpisu, provede se dotaz na operátora na opětovné měření na této frekvenci. Dle odpovědi operátora se buď provede opětovné měření na stávající frekvenci, nebo se celý postup opakuje na ío nové frekvenci dle měřicího předpisu.
Měřicí proces probíhá automaticky, dle měřicího předpisu nebo manuálně, dle povelů operátora z řídicí části. Měřicí proces končí buď na příkaz operátora nebo vykonáním všech kroků v měřicím předpisu. Výsledné hodnoty napětí na komunikačním členu 7 jsou zobrazovány na indikátoru. Zároveň jsou výsledné hodnoty zaznamenávány do paměti řídicího modulu 4 a průběžně zobra15 zovány na LCD displeji 24 ve formě tabulky nebo grafu. Přepočet výsledků do tabulky nebo grafu je proveden softwarově v řídicím modulu 4.
Technické řešení umožňuje měřit útlum prostředí mezi dvěma body v jakémkoliv kmitočtovém pásmu, v libovolném frekvenčním rozlišení a pořadí měřených frekvencí. Vysílací část a přijímací část jsou plně synchronizovány po celou dobu měření. Technické řešení tak umožňuje přeru20 šení měřicího procesu v libovolném čase a opakované měření na libovolných frekvencích v jednom měřicím procesu.
K synchronizaci slouží komunikační kanál 21, který spolu s řídicími moduly 4 a 16, komunikačními moduly 1 a 13 a komunikačními členy 2 a 14 zajišťují, aby vysílací a přijímací strana byly naladěny na stejnou frekvenci danou v měřicím předpisu. Měřicí předpis je textový soubor slou25 žící k definování postupu měření frekvence, úrovně, kroků, sekvence frekvencí a dalších hodnot.
Na obr. 2 je znázorněn příklad provedení technického řešení, zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí, které sestává z části vysílací a z části řídicí, mezi kterými je jako externích komunikačních členů 2 a 14 a externího komunikačního kanálu 21 použito volitelné spojení anténou a sítí GSM, nebo radiomodemem s anténou nebo modulem Wi-Fi s anténou.
V části řídicí je komunikační modul i, který je tvořen modulem GSM, radiomodemem a modulem Wi-Fi. Je spojený jednak s externím komunikačním členem 2, který je tvořen anténou GSM, radiomodemem s anténou a modulem Wi-Fi s anténou, a jednak s řídicím modulem 4, který je spojen jednak s napěťově řízeným oscilátorem 5 a jednak s LCD displayem 24. Napěťově řízený oscilátor 5 je spojen s prvním vstupem směšovače 6. Komunikační člen 7, kterým je anténa, je připojen k širokopásmovému předzesilovači 8, který je svým výstupem připojen na vstup vstupního laděného obvodu 9, jehož výstup je připojen na druhý vstup směšovače 6. Směšovač 6 je svým výstupem připojen na vstup mezifrekvenčního zesilovače 10, který je svým výstupem připojen na vstup demodulátoru 11, jehož výstup je spojen se vstupem indikátoru 12. Řídicí část je napájena z napájecího modulu 22.
Širokopásmový předzesilovač 8 s šířkou pásma 10 kHz až 3 GHz, slouží k příjmu měřeného signálu z komunikačního členu 7, tvořeného přijímací anténou pracující v pásmu 20 MHz až 2 GHz a přizpůsobenou ke vstupní impedanci 50 Ω širokopásmového předzesilovače 8. Vstupní laděný obvod 9, směšovač 6, napěťově řízený oscilátor 5 a úzkopásmový mezifrekvenční zesilovač 10 tvoří spolu přijímač superheterodynového typu s mezifrekvencním kmitočtem 10,7 MHz a pás45 movým filtrem 3 kHz, na jehož výstupu je demodulátor Π. tvořený detektorem špičkových hodnot. Na výstupu tohoto demodulátoru je indikátor 12 určující sílu signálu přijímaného na komunikačním členu 7. Vstupní laděný obvod 9 a napěťově řízený oscilátor 5 je řízen z řídicího modulu 4, který zároveň řídí komunikační modul I. Řídicí modul 4 tvoří mikroprocesor s periferními obvody. Komunikační modul I, který je tvořen modulem GSM, radiomodemem a modulem
Wi-Fi, slouží přes externí komunikační člen 2, ke spojení s vysílací částí a realizuje příjem sig-4CZ 16296 Ul nálů z vysílací části přes komunikační kanál 21 a to alternativně prostřednictvím antény GSM nebo antény radiomodemu nebo antény Wi-Fi. Komunikační modul I je stejného typu jako komunikační modul 13 na vysílací části. V paměti řídicího modulu 4 je uložen v textovém souboru předpis, podle kterého se provádí vlastní měření, tj. nastavování frekvencí a úrovní vysílaného signálu. Řídicí modul 4 dále provádí softwarovou konverzi naměřených hodnot indikátorem 12 na grafické znázornění ve formě grafu nebo tabulky na LCD displeji 24·
V části vysílací je komunikační modul 13 který je tvořen modulem GSM, radiomodemem a modulem Wi-Fi, spojen jednak s externím komunikačním členem 14, obsahujícím anténu GSM, anténu radiomodemu a anténu modulu Wi-Fi, a s řídicím modulem 16, který je spojen s napěťově io řízeným oscilátorem. Napěťově řízený oscilátor je tvořen modulem napěťové syntézy 29, laděným pomocným oscilátorem 28, směšovačem 27, rezonátorem 26, pevně laděným pomocným oscilátorem 28 a atenuátorem 30. Atenuátor 30 je připojen k výkonovému zesilovači 18, který je připojen ke komunikačnímu členu 19, kterým je anténa. Komunikačním kanálem 20 je měřený prostor mezi částí vysílací a řídicí. Část vysílací je napájena z napájecího modulu 23.
Pevně laděný pomocný oscilátor 25 je pevně naladěn na kmitočet 1,48 GHz a jeho kmitočet stabilizuje keramický rezonátor 26 a pomalá smyčka PLL. Laděný pomocný oscilátor 28 je laditelný, přelaďuje se v pásmu 1,48 GHz až 2 GHz aje stabilizován rychlou smyčkou PLL. Referenci pro tuto rychlou smyčku tvoří signál z obvodu přímé číslicové napěťové syntézy 29, která je řízena z řídicího modulu 16. Signály z obou pomocných oscilátorů vedou do směšovače 27. Vý20 stupni atenuátor 30 je tvořen kaskádou monolitických útlumových článků. Výkonový zesilovač 18 o maximálním výstupním výkonu 2 W napájí komunikační člen 19, který tvoří kmitočtově a impedančně přizpůsobená vysílací anténa pracující v pásmu 20 MHz až 2 GHz. Řízení napěťové syntézy 29 je ovládáno řídicím modulem 16, který dále řídí i komunikační modul 13. Řídicí modul 16 tvoří mikroprocesor s periferními obvody. Komunikační modul j_3, který je tvořen modu25 lem GSM, radiomodemem a modulem Wi-Fi, slouží ke spojení s přijímací částí a realizuje příjem a vysílání řídicích signálů z přijímače přes komunikační kanál 21 prostřednictvím komunikačního clenu 14. Tento přenos je bezdrátový aje možno si zvolit přenosové médium, buď GSM signál (módy GPRS nebo CSD a kmitočtová pásma 950 MHz nebo 1800 MHz) nebo rádiový modem (přenos v pásmu 866 MHz) nebo přenos Wi-Fi (přenos v pásmu 2,4 GHz).
V klidovém stavu, kdy vysílací část nevysílá žádný signál, přijímací část je naladěna na první frekvenci z měřicího předpisu, komunikační moduly 1 a 13 jsou propojeny přes komunikační kanál 21_ a řídicí modul 4 čeká na povel obsluhy ke spuštění měřicího procesu.
Po aktivaci řídicí části provede řídicí modul 4 kontrolu spojení s komunikačním modulem las obvody přijímače, přičemž přijímač tvoří širokopásmový předzesilovač 8, vstupní laděný obvod
9, směšovač 6, mezifrekvenční zesilovač 10, napěťově řízený oscilátor 5, demodulátor 11 a indikátor 12. Poté komunikační modul 1 sestaví spojení s komunikačním modulem 13 přes externí komunikační člen 2, externí komunikační kanál 21 a externí komunikační člen 14.
Po aktivaci vysílací části, provede řídicí modul 16 kontrolu spojení s komunikačním modulem 13 a obvody vysílače, přičemž vysílač tvoří výkonový zesilovač 18 a napěťově řízený oscilátor. Poté řídicí modul 16 sestaví spojení komunikačního modulu 13 s komunikačním modulem 1 přes externí komunikační člen 14, externí komunikační kanál 21 a externí komunikační člen 2.
Po spuštění řídicí části provede řídicí modul 4 nastavení frekvence obvodů přijímače podle měřicího předpisu uloženého v paměti řídicího modulu 4, provede změření úrovně elektromagnetického pole - úrovně šumu Uj komunikačním členem 7 na této frekvenci a zaznamená tuto úroveň do své paměti. Pak vyšle přes komunikační kanál 21 povel na vysílací část. Tento povel obsahuje informaci o nastavené frekvenci. Vysílací část přijme povel, dekóduje jej a provede nastavení napěťově řízeného oscilátoru na danou frekvenci, stejnou jako na řídicí části a tím se tento signál začne vysílat přes komunikační člen 19 do prostoru. Vysílací část poté odešle komunikačním kanálem 21 informaci na řídicí část o provedeném nastavení.
-5CZ 16296 Ul
Řídicí část přijme informaci od vysílací části, provede změření úrovně elektromagnetického pole
U2 na komunikačním členu 7 a zaznamená do své paměti. Řídicí modul 4 provede porovnání hodnot U] a U2 a v případě, že rozdíl U2 - U, je větší než hodnota nastavená v měřicím předpisu, provede nastavení následující frekvence z měřicího předpisu a opakuje se celý postup na nové frekvenci dle měřicího předpisu. V případě, že U2 - Ui je menší než hodnota nastavená v měřicím předpisu, provede se dotaz na operátora na opětovné měření na této frekvenci. Dle odpovědi operátora se buď provede opětovné měření na stávající frekvenci, nebo se celý postup opakuje na nové frekvenci dle měřicího předpisu.
Měřicí proces probíhá automaticky, dle měřicího předpisu nebo manuálně, dle povelů operátora z ío řídicí části. Měřicí proces končí buď na příkaz operátora nebo vykonáním všech kroků v měřicím předpisu. Výsledné hodnoty napětí na komunikačním členu 7 jsou zobrazovány na indikátoru 12.
Zároveň jsou výsledné hodnoty zaznamenávány do paměti řídicího modulu 4 a průběžně zobrazovány na LCD displeji 24 ve formě tabulky nebo grafu. Přepočet výsledků do tabulky nebo grafu je proveden softwarově v řídicím modulu 4.
Technické řešení umožňuje měřit útlum prostředí mezi dvěma body v jakémkoliv kmitočtovém pásmu, v libovolném frekvenčním rozlišení a pořadí měřených frekvencí. Vysílací část a přijímací část jsou plně synchronizovány po celou dobu měření. Technické řešení tak umožňuje přerušení měřicího procesu v libovolném čase a opakované měření na libovolných frekvencích v jednom měřicím procesu.
K synchronizaci slouží komunikační kanál 2L který spolu s řídicími moduly 4 a 16, komunikačními moduly 1 a 13 a komunikačními členy 2 a 14 zajišťují, aby vysílací a přijímací strana byly naladěny na stejnou frekvenci danou v měřicím předpisu. Měřicí předpis je textový soubor sloužící k definování postupu měření frekvence, úrovně, kroků, sekvence frekvencí a dalších hodnot.

Claims (1)

  1. 25 1. Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí sestávající z části vysílací a z části řídicí vzájemně spojených komunikačním kanálem, vyznačující se tím, že v části řídicí je komunikační modul (1) spojen jednak s externím komunikačním členem (2), jednak s řídicím modulem (4), který je spojen s napěťově řízeným oscilátorem (5), jehož první výstup je spojen s prvním vstupem směšovače (6) a jehož druhý výstup je spojen s prvním vstupem vstup30 ního laděného obvodu (9), a komunikační člen (7) je připojen k širokopásmovému předzesilovači (8), který je svým výstupem připojen na druhý vstup vstupního laděného obvodu (9), jehož výstup je připojen na druhý vstup směšovače (6), který svým výstupem je připojen na vstup mezifrekvenčního zesilovače (10), který je svým výstupem připojen na vstup demodulátoru (11), jehož výstup je spojen se vstupem indikátoru (12), přičemž v části vysílací je komunikační modul
    35 (13) spojen jednak s externím komunikačním členem (14), jednak přes sběrnici (15) s řídicím modulem (16), který je spojen s napěťově řízeným oscilátorem (17), jehož výstup je spojen se vstupem výkonového zesilovače (18), jehož výstup je připojen ke komunikačnímu členu (19), připojenému komunikačním kanálem (20) ke komunikačnímu členu (7) a externí komunikační člen (2) a externí komunikační člen (14) jsou spojeny externím komunikačním kanálem (21).
CZ200517056U 2005-10-10 2005-10-10 Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí CZ16296U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200517056U CZ16296U1 (cs) 2005-10-10 2005-10-10 Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200517056U CZ16296U1 (cs) 2005-10-10 2005-10-10 Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16296U1 true CZ16296U1 (cs) 2006-02-20

Family

ID=36972601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200517056U CZ16296U1 (cs) 2005-10-10 2005-10-10 Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16296U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2916265B2 (ja) 受信アンテナの状態を測定する構成体
US5276918A (en) Mobile radio telephone with booster unit
JP3069374B2 (ja) 帯域フィルタ、特に結合フィルタを調整する装置及び方法
EP0838896A3 (en) Radio receiver gain control
US8045925B2 (en) Wireless communication system and intermediate frequency signal loss compensation circuit thereof
CZ16296U1 (cs) Zapojení pro automatizované měření útlumu prostředí
KR100549887B1 (ko) 이동통신 기지국의 안테나 정재파비 및 파워 측정 장치 및그 방법
CN215344545U (zh) 一种ii仪表着陆设备航向信标远场监视设备的接收机单元
US6347222B1 (en) Tuning method and transceiver unit
KR101573720B1 (ko) 시스템의 직류 옵셋 보정 장치 및 방법
KR100579784B1 (ko) 주파수 호핑방식을 이용한 무선중계기의 발진 제어 시스템및 방법
EP1414161A1 (en) Receiver
CZ282795A3 (en) Connecting device for computer networks, particularly of cordless type
US20020102945A1 (en) Transmit-receive switching circuit and method of wireless communication system
JPS622735B2 (cs)
KR100255554B1 (ko) 양방향 통신 무선 조종기
JPH0652881B2 (ja) 無線中継装置
KR19990027770U (ko) 통신 기지국의 송신 전력 측정 장치
JP2003043084A (ja) 校正機能付き測定器およびそれを用いた校正方法
KR100397245B1 (ko) 무선수신기
JPH07264082A (ja) 無線送信装置における歪み補償装置
FI80817C (fi) Anordning foer kontroll av kondition av basstationens antenn vid celltelefonsystem.
JPS63185127A (ja) 無線送受信器
CN113300730A (zh) 一种ii仪表着陆设备航向信标远场监视设备的接收机单元
RU16957U1 (ru) Телеметрическая радиостанция

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060220

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20091010

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20121002

MK1K Utility model expired

Effective date: 20151010