CZ14692U1 - Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel - Google Patents

Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel Download PDF

Info

Publication number
CZ14692U1
CZ14692U1 CZ200415379U CZ200415379U CZ14692U1 CZ 14692 U1 CZ14692 U1 CZ 14692U1 CZ 200415379 U CZ200415379 U CZ 200415379U CZ 200415379 U CZ200415379 U CZ 200415379U CZ 14692 U1 CZ14692 U1 CZ 14692U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
motors
block
reg
motor
input
Prior art date
Application number
CZ200415379U
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Ing. Soukup
Original Assignee
E.C.Sys S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by E.C.Sys S. R. O. filed Critical E.C.Sys S. R. O.
Priority to CZ200415379U priority Critical patent/CZ14692U1/cs
Publication of CZ14692U1 publication Critical patent/CZ14692U1/cs
Priority to US11/568,471 priority patent/US7492111B2/en
Priority to PCT/CZ2005/000035 priority patent/WO2005107055A1/en
Priority to EP05732460.0A priority patent/EP1762000B1/en
Priority to CA2562837A priority patent/CA2562837C/en
Priority to PL05732460T priority patent/PL1762000T3/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02PCONTROL OR REGULATION OF ELECTRIC MOTORS, ELECTRIC GENERATORS OR DYNAMO-ELECTRIC CONVERTERS; CONTROLLING TRANSFORMERS, REACTORS OR CHOKE COILS
    • H02P5/00Arrangements specially adapted for regulating or controlling the speed or torque of two or more electric motors
    • H02P5/46Arrangements specially adapted for regulating or controlling the speed or torque of two or more electric motors for speed regulation of two or more dynamo-electric motors in relation to one another
    • H02P5/50Arrangements specially adapted for regulating or controlling the speed or torque of two or more electric motors for speed regulation of two or more dynamo-electric motors in relation to one another by comparing electrical values representing the speeds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Control Of Multiple Motors (AREA)

Description

Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel Oblast techniky
Technické řešení se týká elektronického obvodu pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro nastavení polohy nábytkových dílů, jako jsou lůžka, stoly, křesla atd., kde jednotlivé pohony musí udržovat navzájem přibližně stejnou, nebo definovanou rychlost, nezávislou od jejich rozdílné zátěže.
Dosavadní stav techniky
Polohování lůžek a stolů a křesel je prováděno obvykle použitím různých typů lineárních pohonů které jsou poháněny stejnosměrnými reversními motory s permanentními magnety. Pro výškové nastavování se používá obvykle dvou a více nezávislých lineárních pohonů a realizuje se tak snadné polohování jak výškové, tak libovolné naklápění. Tak je tomu například u zvedacího mechanizmu podle PV 768-97. Zdvih operačního stolu je podle tohoto dokumentu realizován souběžným chodem dvou lineárních pohonů, naklápění kolem příčné osy stolu jejich navzájem opačným chodem a naklápění kolem podélné osy je uskutečněno třetím lineárním pohonem. Použití nezávislých lineárních pohonů je oblíbené, protože zvyšuje polohovací možnosti, zjednodušuje konstrukci a umožňuje zlevnění finálních výrobků.
Jednoduché pohony ale vykazují jeden závažný problém. Jejím různá lychlost pohybu při stejném napájecím napětí a závislost rychlosti na zatížení. Používané stejnosměrné (DC) motory mají výrobní rozptyl otáček naprázdno často větší než +/- 10 % a liší se i podle smyslu otáčení. Tyto nedostatky se plně projeví např. při potřebě zvedat stůl nebo ložnou plochu lůžka nebo křesla a nezměnit původní rovinu nebo původní náklon. Uvedenou funkci realizují dvě a více lineární jednotky a jejich různé rychlosti působí změnu rovinnosti a výsledek je takový, že se lůžko, stůl, nebo křeslo „kácí“ k nej pomalejšímu pohonu.
Dražší provedení lineárních pohonů mají proto zabudována relativní nebo absolutní čidla polohy, která umožní regulovat pohyb pohonů na stejnou rychlost, nebo i na absolutní polohu. Nejčastěji se jako relativní čidla používají Hallovy sondy, různé indukční snímače a optosnímače, jako absolutní pak např. víceotáčkové spirálové potenciometry.
Jiné řešení, a to digitální proporcionálně-integrační synchronizátor dvou DC motorů uvádí patent US 4733 144. Proporcionálně-integrační jednotka podle tohoto řešení vyhodnocuje aktuální rychlost motorů a zjištěné hodnoty integrované v zadaném časovém intervalu odesílá v digitální formě do logického obvodu, kde jsou porovnávány se zadanou referenční hodnotou. Na základě zjištěných rozdílů jsou otáčky obou motorů regulovány tak, aby byly shodné se zadanou hodnotou. Referenční hodnoty a provozní příkazy jsou zadávány pomocí ovladače. Tento synchronizátor je vhodný například pro kopírky a taková zařízení, ve kterých nedochází k výraznějším rozdílům v silové zátěži jednotlivých motorů.
Z cenových důvodů se však dnes hromadně vyrábí a používají lineární pohony bez snímačů se všemi jejich negativními vlastnostmi, které se pak přenášejí na finální výrobek. Důsledkem je nutnost ručního dorovnávání polohy za použití např. vestavěné vodováhy, nebo vyjetí do spodní nebo horní polohy a tím celkové dorovnání.
Uvedený problém použití levných pohonů je možné částečně řešit výběrem pohonů s podobnými rychlostmi, nezávislým systémem odměřování polohovaného zařízení, nebo použitím řízení dle WO 02/03526 A2 (EP 1314 234 A2). Toto řízení je určeno pro levné řídicí systémy bez mikroprocesorové řídicí jednotky s poměrně komplikovaným obvodem využívajícím tzv. „pseudomotoru“ a doplňujícího srovnání dominantních kmitočtů které obsahují komutátorové proudy jednotlivých motorů.
-1 CZ 14692 Ul
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje navrhovaný elektronický obvod pro řízení dvou a více DC motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel podle předloženého technického řešení. Obvod obsahuje alespoň jeden napájecí zdroj PS, který je propojen s alespoň dvěma motory M přes bloky PWM pro nastavení výkonu jednotlivých motorů, kde ke každému motoru M přísluší blok násobičky UK*K, a také blok konstanty K a výstupy všech bloků UK*K jsou propojeny s jednotlivými vstupy bloku porovnávacího členu Pl. Výstupy z Pl jsou vyhodnoceny regulátorem REG a výstupy regulátoru REG jsou připojeny na druhé vstupy bloků PWM pro nastavení výkonu jednotlivých motorů. Časování jednotlivých operací je prováděno z bloku TC.
Podstata technického řešení spočívá vtom, že při řízení DC motorů pohonů přes PWM regulátory se napájení motorů krátce peridicky odpojuje. V této době, po odeznění přechodového jevu na indukčnosti motorů, se odečte z každého motoru napětí, které je úměrné otáčkám a není ovlivněno vnitřním odporem motoru. Toto napětí se upraví v blocích UK*K vynásobením konstantami, vlastními pro každý motor a směr otáčení. Při správně volených konstantách budou na výstupech bloků UK*K stejná napětí při stejných otáčkách motorů. Tyto konstanty se dají získat například kalibrací - nejlépe až na hotovém výrobku, porovnáním časů jednotlivých pohonů při přesunu mezi krajními polohami. V porovnávacím obvodu získaná regulační odchylka se zpracuje v bloku REG, kteiý reguluje výkon do motorů přes PWM regulátory tak, aby součet všech regulačních odchylek přes všechny periody měření byl blízký nule a přitom zpomalován byl pouze rychlejší z pohonů.
Omezení rychlosti např. o 1-2 % vlivem periodického vzorkování je zanedbatelné oproti obvyklému kolísání rychlosti vlivem napájecího síťového napětí o +/-10 % a kolísání vlivem zatížení napájecího zdroje až o -40 %.
Výhodou uvedeného řešení je, že pracuje s nejlevnější konstrukcí pohonů a nevyžaduje žádné snímací prvky otáček nebo polohy. Řešení je málo závislé na rozptylu otáček motorů, na různých otáčkách vlevo/vpravo, na motorech od různých výrobců a dokonce na motorech s různým počtem pólů.
Výhodou uvedeného řešení je, že rychlost pohonů je přibližně stejná a může být dána rychlostí nejpomalejšího pohonu. Je tedy možné nastavit ji maximální, při daném napájecím napětí.
Výhodou uvedeného řešení je, že při zpomalení pouze jednoho pohonu nerovnoměrným zatížením, se ostatní přizpůsobí jeho rychlosti.
Výhodou uvedeného řešení je, že všechny komponenty tohoto řešení s výjimkou napájecího zdroje a elektronických výkonových spínačů v blocích PWM lze s výhodou realizovat již existujícím mikropočítačovým systémem. Také elektronické výkonové spínače jsou obvykle v existujících polohovacích řídicích systémech obsaženy. Náklady na aplikaci tohoto technického řešení se tím radikálně snižují a uvedené řešení je vhodné i pro nejlevnější polohovací řídicí systémy.
Výhodou uvedeného řešení je, že pomocí přídavného bloku s referencí REF může být celý obvod řízení DC motorů snadno změněn z řízení na maximální rychlost podle nejpomalejšího pohonu na řízení na definovanou rychlost danou velikostí reference REF.
Výhodou uvedeného řešení je, že lze využít obecně pro řízení nejenom na stejnou rychlost ale, změnou násobící konstanty, i pro řízení na definovaný poměr rychlostí a tak vytvářet obecnější polohovací funkce.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení elektronického obvodu pro řízení dvou a více DC motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel podle předloženého
-2CZ 14692 Ul
P2:
Porovnávací obvod. Na výstupu je rozdíl vstupních napětí. TC:
Blok časování.
Obr. 2: časové diagramy Treg a Tpwm bloku TC
Tpwm:
Čas TI je doba ve které jsou DC motory napájeny z napájecího zdroje PS a výkonově regulovány přes bloky PWM.
Čas T2 je doba ve které je napájení DC motorů přes bloky PWM přerušeno a DC motory elektricky odpojeny od PWM.
Čas TI +T2 je opakovači doba cyklu měření a regulace.
Treg:
Čas T3 je doba ve které se měří a koriguje přes bloky UK*K napětí z DC motorů a vyhodnocují se regulační odchylky v REG. Napětí z DC motorů nebo výslednou regulační odchylku je vhodné získat jako průměrnou hodnotu z několika měření.
Příklady provedení
Elektronický obvod pro řízení dvou a více DC motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku zahrnuje alespoň jeden napájecí zdroj PS, který je propojen s motory M přes bloky pro nastavení výkonu jednotlivých motorů PWM. Ke každému motoru M přísluší blok násobičky UK*K, spojené s ním svým prvním vstupem a také blok konstanty K se kterým je spojena svým druhým vstupem. Výstupy všech bloků UK*K jsou propojeny s jednotlivými vstupy bloku porovnávacího členu PÍ jehož výstupy jsou propojeny s prvními vstupy regulátoru REG. Pro nej častější případ řízení pouze dvou motorů je výstup z bloku porovnávacího členu PÍ jediný. Výstupy regulátoru REG jsou připojeny na druhé vstupy bloků PWM pro nastavení výkonu jednotlivých motorů, přičemž časovač TC je svým výstupem spojen s druhým vstupem bloku (REG). Při rozšíření o regulaci nezávislých pohonů na konstantní rychlost nebo na konstantní poměr rychlostí tento elektronický obvod obsahuje navíc blok referenčního napětí REF, připojený k prvnímu vstupu porovnávacího členu P2, jehož druhý vstup je připojen na výstup zvoleného bloku násobičky UK*K a jehož výstup je připojen do třetího vstupu regulátoru REG.
Význam a funkce důležitých bloků, vstupů, výstupů, použitých zkratek a časových průběhů bude objasněn dále.
Blok PS je napájecí zdroj stejnosměrný - síťový nebo bateriový dodávající potřebnou energii do systému s elektromotorovými pohonnými jednotkami. Napětí může být nestabilizované, filtrované kondenzátory usměrňovačů a zvláště při zátěži a při síťovém napájení obsahuje zvlnění.
Blok PWM reguluje energii do motoru pohonné jednotky v době TI. Použita je pulzně šířková modulace, kdy se rychle periodicky připojuje a odpojuje zdroj PS od motoru pohonu a poměr mezi časem připojení a odpojení určuje napájecí energii. Během doby T2 je výstup PWM elektricky odpojen od motoru pohonu.
Blok UK*K provádí měření napětí na motoru pohonu a jeho vynásobení kalibrační konstantou K. Pro vyhodnocování je to důležité pouze v době T3, kdy je výhodné provést více měření a dále pak pracovat s průměrnou hodnotou. Výsledné napětí předá na svůj výstup.
Kalibrační konstanta K je konstanta stanovená v procesu kalibrace pro každý motor a oba směry otáčení. Pomocí vynásobení konstantou K dávají elektricky různé motory na výstupech bloku UK*K, v době T3, při stejných úhlových rychlostech stejná napětí. Pro zvláštní případy polohování, kdy regulujeme úmyslně na různou rychlost pohonů, seK volí dle těchto požadavků.
-4 CZ 14692 Ul technického řešení bude blíže osvětleno pomocí Výkresu č. 1, s obrázky Obr. 1 a Obr. 2, které znázorňují blokové schéma a časový diagram.
Obr. 1 : Blokové schéma
PS: *
Napájecí zdroj stejnosměrný - síťový nebo bateriový dodávající potřebnou energii d.o; systému s elektromotorovými pohonnými jednotkami. Napětí je nestabilizované, filtrované kondenzátory usměrňovačů a zvláště při zátěži a síťovém napájení obsahuje zvlnění.
PWM:
Blok PWM reguluje energii do motoru pohonné jednotky v době TI. Použita je pulzně šířková modulace, kdy se rychle periodicky připojuje a odpojuje zdroj PS od motoru pohonu a poměr mezi časem připojení a odpojení určuje napájecí energii. Během doby T2 je výstup PWM elektricky odpojen od motoru pohonu.
UK*K:
Blok UK*K provádí měření napětí na motoru pohonu ajeho vynásobení kalibrační konstantou K. Význam to má v době T3. V této době je výhodné provést více měření a dále pracovat s průměrnou hodnotou.
K:
Kalibrační konstanta stanovená v procesu kalibrace pro každý motor a oba směry otáčení. Pomocí K, dávají elektricky různé motory na výstupech UK*K, v době T3, při stejných otáčkách stejná napětí. Pro zvláštní případy polohování, kdy regulujeme úmyslně na různou rychlost pohonů, se K volí dle těchto požadavků.
REG:
REG vstup je připojen k výstupu porovnávacího členu PÍ a v jednoduchém případě řízení dvou motorů zpracovává jedno rozdílové napětí ze dvou výstupů UK*K. REG provede na základě výsledku z porovnávacího členu přičtení zjištěné odchylky k součtu odchylek z minulých měřících cyklů, které mají periodu T1+T2. Při sčítání odchylek je nutno respektovat znaménko odchylky. REG reguluje PWM v době TI tak, aby součet všech regulačních odchylek přes všechny periody měření byl blízký nule a přitom zpomalován byl pouze rychlejší z pohonů. Pouze při potřebě regulovat na nižší, nebo nižší a konstantní rychlost nezávislou na napájecím zdroji PS a zatížení pohonů, jsou regulovány všechny PWM současně. Rychlost je pak nastavována přes REF a druhý porovnávací obvod P2 do REG.
REF:
Napětí které dává řídicí polohovací systém. Jeho velikost určuje rychlost na kterou bude REG regulovat všechny pohony systému.
M:
Stejnosměrný reversní motor s permanentními magnety ve statoru a rotorovým komutátorem.
TC:
Blok TC - viz také Obr. 2 určuje časování jednotlivých činností ve výše popsaných blocích, zejména v bloku REG. Hlavní činností v době TI je PWM regulace motoru Μ. V době T2 odpojení PWM od motoru Ma v době T3 měření napětí na motoru M ajeho zpracování v REG. PÍ :
Porovnávací obvod. Na výstupu je rozdíl vstupních napětí. Při větším počtu motorů než dva je vhodné nalézt nejpomalejší motor, sním porovnávat a na jeho rychlost regulovat ostatní. Porovnávací obvod pak musí mít více výstupů
-3 CZ 14692 Ul
Blok REG je spojen svým prvním vstupem k výstupu porovnávacího členu PÍ a zpracovává rozdílové napětí z výstupů bloků UK*K. V případě regulace více jak dvou motorů, přibývá s každým motorem jeden výstup z bloku PÍ do bloku REG. Blok REG provede, na základě výsledku z porovnávacího členu Pl, přičtení zjištěné odchylky k součtu odchylek z minulých měřících cyklů, které mají periodu T1+T2. Při sčítání odchylek je nutno respektovat znaménko odchylky. Blok REG svými výstupy připojenými na PWM určuje výkon dodávaný motoru v době TI tak, aby součet všech regulačních odchylek přes všechny periody měření byl blízký nule a přitom zpomalován byl pouze rychlejší z pohonů. Pouze při potřebě regulovat na nižší, nebo nižší a přitom konstantní rychlost nezávislou na napájení PS a na zatížení pohonů, regulují všechny bloky PWM současně. Rychlost je pak nastavována přes blok REF a druhý porovnávací obvod P2 do třetího vstupu bloku REG.
Blok REF je pouze pomocné referenční napětí, určující rychlost na kterou bude blok REG regulovat všechny motory všech pohonů v systému řízení.
Blok TC určuje časování jednotlivých činností ve výše popsaných blocích, zejména v bloku REG. Hlavní činnosti jsou popsány pomocí časových průběhů Tpwm a Treg. V době TI je prováděna PWM regulace výkonu motorů M a v následující době T2 elektrické odpojení bloků PWM od motorů Μ. V době T3, která může začít se zpožděním proti době T2 a která končí stejně jako T2, se pak provádí měření a zpracování napětí z motorů M v blocích UK*K a REG. V bloku REG se rozhodne o nastavení výkonu pro jednotlivé motory M v následující době TI.
Motor M je stejnosměrný reversní motor s permanentními magnety ve statoru a rotorovým komutátorem.
TI je doba ve které jsou motory výkonově napájeny a regulovány přes bloky PWM ze zdroje PS.
T2 je doba ve které je napájení motorů přes bloky PWM přerušeno a motory jsou'elektricky odpojeny od PWM.
T3 je doba ve které se měří přes bloky UK*K napětí na motorech. Napětí je vhodné získat jako průměrnou hodnotu z několika měření.
Využitelnost
Elektronický obvod pro řízení dvou a více DC motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel lze využít všude tam, kde je požadováno levné polohování pomocí jednoduchých nezávislých pohonů s DC elektromotory, jako jsou polohovatelná lůžka, polohovatelné stoly, polohovatelná křesla apod., zejména pak lůžka nemocniční, kde jednotlivé pohony musí udržovat navzájem přibližně stejnou anebo definovanou rychlost, nezávislou od jejich rozdílné zátěže a to při nízkých nákladech na elektronickou řídicí jednotku.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel, které je prováděno přes bloky nastavení výkonu pro jednotlivé motory, kde pohony mají udržovat stejnou nebo přibližně stejnou vzájemnou rychlost, nezávislou na jejich rozdílné zátěži vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jeden napájecí zdroj (PS), který je propojen s motory (M) přes bloky (PWM) pro nastavení výkonu jednotlivých motorů, kde ke každému motoru (M) přísluší blok násobičky (UK*K), spojené s ním svým prvním vstupem a také blok konstanty (K), se kterým je spojena svým druhým vstupem a výstupy všech bloků (UK*K) jsou propojeny s jednotlivými vstupy bloku porovnávacího členu (Pl), jehož výstupy jsou propojeny s prvními vstupy regulátoru (REG) a výstupy regulátoru (REG) jsou připojeny na druhé vstupy bloků (PWM) pro nastavení
    - 5 CZ 14692 Ul výkonu jednotlivých motorů, přičemž časovač (TC) je svým výstupem spojen s druhým vstupem bloku (REG).
  2. 2. Elektronický obvod podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro regulaci nezávislých pohonů na konstantní rychlost nebo na konstantní poměr rychlostí dále obsahuje
    5 blok referenčního napětí (REF), připojený k prvnímu vstupu porovnávacího členu (P2), jehož druhý vstup je připojen na výstup zvoleného bloku násobičky (UK*K) a jehož výstup je připojen do třetího vstupu regulátoru (REG).
  3. 3. Elektronický obvod podle některého z nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že elektronické bloky (K), (UK*K), (Pl), (TC), (REF) a (P2) jsou integrální součástí bloku (REG)
CZ200415379U 2004-04-30 2004-04-30 Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel CZ14692U1 (cs)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415379U CZ14692U1 (cs) 2004-04-30 2004-04-30 Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel
US11/568,471 US7492111B2 (en) 2004-04-30 2005-04-27 Method of controlling two or more commutator DC permanent magnet motors in driving mechanisms for setting a position of furniture parts and a device for carrying out the method
PCT/CZ2005/000035 WO2005107055A1 (en) 2004-04-30 2005-04-27 A method of controlling two or more commutator dc permanent magnet motors in driving mechanisms for setting a position of furniture parts and a device for carrying out the method
EP05732460.0A EP1762000B1 (en) 2004-04-30 2005-04-27 A method of controlling two or more commutator dc permanent magnet motors in driving mechanisms for setting a position of furniture parts and a device for carrying out the method
CA2562837A CA2562837C (en) 2004-04-30 2005-04-27 A method of controlling two or more commutator dc permanent magnet motors in driving mechanisms for setting a position of furniture parts and a device for carrying out the method
PL05732460T PL1762000T3 (pl) 2004-04-30 2005-04-27 Sposób sterowania dwoma lub większą liczbą komutatorowych silników prądu stałego w mechanizmach napędowych do ustalania położenia części mebli i urządzenie do realizacji tego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415379U CZ14692U1 (cs) 2004-04-30 2004-04-30 Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ14692U1 true CZ14692U1 (cs) 2004-09-06

Family

ID=33304508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200415379U CZ14692U1 (cs) 2004-04-30 2004-04-30 Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel

Country Status (6)

Country Link
US (1) US7492111B2 (cs)
EP (1) EP1762000B1 (cs)
CA (1) CA2562837C (cs)
CZ (1) CZ14692U1 (cs)
PL (1) PL1762000T3 (cs)
WO (1) WO2005107055A1 (cs)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2024464B (en) 1978-06-07 1982-12-15 Gec Elliott Automation Ltd Electric motor control arrangements
JPS6082085A (ja) 1983-10-12 1985-05-10 Toshiba Corp 電動機制御装置
EP0239655A1 (de) * 1986-04-01 1987-10-07 Océ-Nederland B.V. Elektronischer Proportional-Integral-Regler in Digitalbauweise
FR2699019B3 (fr) 1992-12-04 1995-02-17 Malbec Sa Procédé de régulation et d'asservissement en vitesse pour moteur a courant continu, circuit pour la mise en Óoeuvre de ce procédé et moteur équipé d'un tel circuit.
FR2705979B1 (fr) * 1993-06-04 1995-08-18 Innovatron Ind Sa Dispositif support d'élément de mobilier urbain escamotable à actionneur électrique.
US5713832A (en) * 1996-04-23 1998-02-03 Product Development Consulting Inc. Massaging furniture with electric vibration device and eccentric rotor
DE10012050B4 (de) * 2000-03-14 2004-02-26 OKIN Gesellschaft für Antriebstechnik mbH & Co. KG Anordnung zum Verstellen von beweglichen Möbelteilen
DE20005049U1 (de) * 2000-03-20 2000-05-18 Dewert Antriebs- und Systemtechnik GmbH & Co KG, 32278 Kirchlengern Elektromotorische Antriebseinheit
DK1314234T3 (da) * 2000-07-05 2011-03-21 Linak As Styring til DC motorer
DE202006010135U1 (de) * 2006-06-28 2007-12-27 Dewert Antriebs- Und Systemtechnik Gmbh Elektromotorischer Möbelantrieb

Also Published As

Publication number Publication date
PL1762000T3 (pl) 2018-10-31
CA2562837A1 (en) 2005-11-10
US7492111B2 (en) 2009-02-17
EP1762000A1 (en) 2007-03-14
WO2005107055A1 (en) 2005-11-10
CA2562837C (en) 2015-04-21
EP1762000B1 (en) 2018-05-23
US20070252539A1 (en) 2007-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4891764A (en) Program controlled force measurement and control system
US6046554A (en) Method and apparatus for calibrating a permanent-magnet motor using back EMF measurement
CA2955447C (en) Rotation speed control system and method for an ec motor
US6329785B1 (en) Pulse width modulated controlled induction motor
KR102522435B1 (ko) 하이 로터 폴 스위치드 릴럭턴스 모터의 제조 감응형 제어
EP1806836B1 (en) Universal motor speed controller
CA2079397A1 (en) Dc motor drive system and method
US20030001538A1 (en) Controller and associated system and method for pulse-width-modulation switching noise reduction by voltage control
WO2000007289A1 (en) Brushless dc motor controller with speed control from zero to above base speed
EP2514691B1 (en) Control method for a conveyor belt
CN1297064C (zh) 一种用于两部以上直流电动机的控制装置
US6388405B2 (en) Electronically-commutated motor
CZ14692U1 (cs) Elektronický obvod pro řízení dvou a více stejnosměrných motorů v nezávislých pohonech pro polohové nastavení nábytku, zejména lůžek, stolů a křesel
CN103326644A (zh) 一种串励电动机调速驱动系统的控制方法
CN101496275A (zh) 驱动装置和方法
KR20140106454A (ko) 브러시리스 전기기기
US11063546B2 (en) Motor control device
CN118432478A (zh) 一种床控电机推杆驱动系统
RU2398349C1 (ru) Способ фазового управления асинхронным двигателем
US5680019A (en) Reverse proportional voltage adjusting circuit system
KR100231028B1 (ko) 브러시리스 직류 전동기의 회전속도 제어장치
CN113110163A (zh) 扫描机构控制系统及其方法
JPH1169769A (ja) 逆電圧逆比例調節回路装置
PL148292B1 (en) Controller for electronically commutated d.c. motors
WO2017037496A1 (en) System having electrical machine and controller

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20040906

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20080218

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20110126

MK1K Utility model expired

Effective date: 20140430