CS30292A3 - Process for removing lignin from fibrous material of vegetable origin - Google Patents

Process for removing lignin from fibrous material of vegetable origin Download PDF

Info

Publication number
CS30292A3
CS30292A3 CS92302A CS30292A CS30292A3 CS 30292 A3 CS30292 A3 CS 30292A3 CS 92302 A CS92302 A CS 92302A CS 30292 A CS30292 A CS 30292A CS 30292 A3 CS30292 A3 CS 30292A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
alcohol
lignin removal
lignin
impregnation
process according
Prior art date
Application number
CS92302A
Other languages
English (en)
Inventor
Karl-Heinz Brodersen
Gerhard Dahlmann
Heinrich Dr Leopold
Original Assignee
Organocell Ges Fur Zellstoff U
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Organocell Ges Fur Zellstoff U filed Critical Organocell Ges Fur Zellstoff U
Publication of CS30292A3 publication Critical patent/CS30292A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C1/00Pretreatment of the finely-divided materials before digesting
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C3/00Pulping cellulose-containing materials
    • D21C3/20Pulping cellulose-containing materials with organic solvents or in solvent environment

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Description

-1-
Způsob odstraňování ligninu z vláknitého rostlinnéhomateriálu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu odstraňování ligninu z vlák-nitého rostlinného materiálu,zejména ze štěpků, za použi-tí alkoholu.
Bosavádní stav techniky Při hledání způsobu výroby buničiny,který by byl pří-znivý pro životní prostředí,dostávají se stále častěji dozorného úhlu tak zvané způsoby 0RGAN0S0IV. U způsobů ORGA-NOSOIV se jedná o způsoby,při nichž se jako prostředek proodstraňování ligninu používá s výhodou alkohol. Tyto způso-by se vyhýbají použití sloučenin síry, dnes hlavnímu po -užívanému prostředku pro rozklad. SBIPÁT-ový způsob, který dnes zaujímá první místo po-třebuje pro odstranění ligninu sulfid,který vede k emisímdo vzduchu,které jsou škodlivé pro životní prostředí.Kro-mě toho v důsledku způsobu dochází ke značnému zatěžovánízápachem. SUlPIT-ový způsob se dá poněkud lépe ovládat než SU1-PÁT-ový způsob, avšak buničina vyrobená SUBPIT-ovým způso-bem vykazuje hodnoty pevnosti,které jsou nižší než u buni-činy vyrobené SUlPÁT-ovým způsobem. U způsobu ORGANOSOLV se podařilo při použití směsíalkoholu s vodou / viz například EP 0090969 / vyrobiti bu-ničinu s uspokojující kvalitou bez použití nevýhodnýchsložek síry.
Obvzláště dobrá kvalita buničiny se dala dosáhnout při dvoustupňovém způsobu,při kterém se v prvním stupni vařily štěpky ve směsi alkoholu a vody v kyselé oblasti,ke kterému -2- se připojuje druhý stupeň ,ve kterém se ke směsi alkoho -lu a vod” přidal ještě sodný louh a další alkohol a pokra-čovalo se v dalším vaření v alkalické oblasti.Procesu va-lení byla předřazena impregnace,p"i které se štěpek nej -d*íve zahřál párou a potom se impregnoval ve směsi alkoho-lu a vody při nižší teplotě.
Bylo také navrhováno provádět rozklad rostlinného vláknitého materiálu použitím alkoholu společně s louhem sod -ným. Při pokusech prováděných za tímto účelem v diskontů -nuálních vařácích se ukázaly .obtíže při odstraňování lig -ninu a dosažené hodnoty kapa nebyly na vzdory dlouhé doběvaření uspokojující.
Podstata vynálezu Při výzkumných pracách,týkajících se rozkladu 0RGAH0-SOIV bylo nyní s překvapením nalezeno, že je možné velmidobře odstranit lignin a dosáhnout mimořádnou kvalitu bu-ničinv,když se způsob rozdělí na impregnační stupeň a stu-peň odstranění ligninu a použité množství alkoholu při způ-sobu odstraňování ligninu je menší než množství použité vimpregnačním stupni. Výsledky dosažené pomocí tohoto způ-sobu se nedaly předem předvídat. Získaná buničina má kva-litu jako buničina získaná sulfátovým způsobem a může sepoužívat při výrobě velmi hodnotných papírů. Rozhddujícípro způsob je, že se štěpky impregnují průběžně použitýmalkoholem a tímto způsobem se chrání před příliš silnýmatakem alkáliemi při stupni odstraňování ligninu. Předcho-zí impregnace štěpků vede, viděno z hlediska reakňní doby,k rovnoměrné reakci odstraňování ligninu s malou kondenzacíligninu. Uvolnění ligninu z vláken buničiny je při odstra- -3- lování ligninu nožné bez zvláštního poškození vláken.
Aby alkohol nezbrzd.il příliš značněfázi odstraňová -ní ligninu , je nezbytné snížit jeho množství ve stupni od-straňování ligninu oproti množství použitému v impregnač -ním stupni.
Pro provádění způsobu se k rostlinnému vláknitému ma-teriálu přivádí v impregnačním stupni čistý alkohol nebosměs alkoholu s vodou,který popřípadě která má zvýšenouteplotu popřípadě se zahřeje na zvýšenou teplotu. Zda sepoužije čistý alkohol nebo směs alkoholu s vodou, závisína obsahu sušiny použitého rostlinného vláknitého materiá-lu a na požadovaném poměru lázně. Při kontinuálních proce-sech se zpravidla požaduje co nejnižší poměr lázně.
Rostlinný vláknitý materiál se ponechá tak dlouho vimpregnačním stupni , až se mezi přidávanou impregnačníkapalinou a kapalinou obsaženou v rostlinném vláknitémmateriálu ustaví přibližně rovnována fází. Nato potom ná-sleduje odstranění ligninu , tím, že se impregnovaný rost-linný vláknitý materiál zpracuje směsí alkálií , alkoho -lu a vody , která má zvýšenou teplotu , popřípadě ,kteráse zahřeje na zvýšenou teplotu , takže se zahájí reakce od-straňování ligninu.
Množství směsi alkálie, alkoholu a vody je závisléns procesu v?*ení, na tom zda se provádí kontinuálně nebodiskontinuálně, zejména pak na množství impregnační kapa-liny přivedeném do stupně odstraňování ligninu. Při kon-tinuálním procesu vaření se do stupně odstraňování lig -ninu přidává stále směs alkálií s vodou. Odstraňování lig-ninu samotné se provádí tak, že se alkohol obsažený bě -hera odstraňování ligninu v rostlinném vláknitém materiálu -4- p^ibližně rovnoměrně odebírá a podíl alkálií v rostlinnémvláknitém materiálu na počátku odstraňování ligninu stou-pá a během odstraňování ligninu se snižuje až se opět ústa·ví rovnováha fází. Tři diskontinuálním procesu se může impregnační stu -peň a stupeň odstraňování ligninu provádět časově po soběv jedné nádrži vařáku, to znamená, že se do nádrže vneserostlinný vláknitý materiál a nejdříve se provede impreg-nace směsí alkoholu a vody; potom se může do nádrže při -vést směs alkálií a vody a provést odstranění ligninu. Výhodná forma provedení ale předpokládá,že se impreg-nační kapalina z nádrže odstraní a potom se přivede do ná-drže kapalina pro odstranění ligninu a provede se odstranění ligninu. Tato varianta otevírá možnost použití menšíhomnožství alkálií* kontinuálním procesu se impregnační stupeň a stu-peň odstranění ligninu provedou místně po sobě v jedné ne-bo ve dvou nádržích.Zatím co se při diskontinuálním pro -cesu pohybují pouze kapaliny, pohybuje se při kontinuálnímzpůsobu i rostlinný vláknitý materiál.
Množství alkoholu přidávané, popřípadě s podíly vodyk rostlinnému vláknitému materiálu v impregnančním stupnise volí tak, aby podíl alkoholu v impregnanční kapalině činil 30 až 60 $ hmot., s výhodou 40 až 50 # hmot. spolu srostlinným vláknitým materiálem se vnáší,vždy podle ob-sahu sušiny ve vláknitém rostlinném materiálu nemalémnožství kapaliny, do impregnančního stupně. Aby se v im-pregnančním stupni ustavila požadovaná rovnováha fází,jenutné zvolit odpovídající množství alkoholu s koncentra-cí alkoholu ; to má za následek, že na počátku impregna- ce se podíl alkoholu v impregnační kapalině pohybuje krát-kodobě nad požadova vra podílem. Velmi rychlým vniknutím al-koholu do št’pku se ale tento velmi rychle převede zpět namnožství p*i němž se ustaví rov ováha fází.Co nejvyšší po-díl alkoholu v impregnanční kapalině je s ohledem na rychlévniknutí alkoholu do štěpku výhodný.
Odstranění ligninu navazující na impregnaci se provádíS menším množstvím alkoholu v kapalině pro odstranění ligni-nu než odpovídá množství v impregnanční kapalině, aby se vestupni odstraňování ligninu nebránilo příliš vysokým podílemalkoholu odstraňování ligninu. Je výhodné,když podíl alkoho-lu činí 20 až 40 $ hmot., a zejména pak je výhodné,když po-díl alkoholu činí 20 až 30 $ hmot.,vztaženo na kapalinu proodstraňování ligninu. Podíl alkálií by měl činit 12 až 25 fyhmot. a s výhodou 18 až 20 fy hmot. pro materiál s dlouhýmivlákny a 14 až 18 fy hmot. pro krátkovláknitý materiál,vzta-ženo na absolutně suchý rostlinný vláknitý materiál. Použitýpodíl alkálií poskytuje příznivé odstranění ligninu z rost-linného materiálu.
Jako alkohol se s vý odou používá methanol nebo ethanol.Tyto alkoholy ras jí s ohledem na jejich teplotu varu a malouvýhřevnost přednost před jinými alkoholy.
Jako alkálie se používá roztok hydroxidu sfidného.
Teplota impregnanční kapaliny činí 100 až 160 °C, s vý-hodou 110 až 130 °C, tato se volí tak, aby nebyl pro impreg-naci nezbytný příliš dlouhý čas,aniž byjiž došlo k viditel-nému odstraňování ligninu.
Teplota kapaliny pro odstraňování ligninu se volí v zá-vislosti ns druhu rostlinného vláknitého materiálu.Činí 150až 190 °C, zejména pak 160 až 175 °C. Rostlinný vláknitý ma-ter·'- ál, který se dá snáze rozkládat se zpracuje při nižších te- -6- plotách, zatím co rostlinný vláknitý materiál,který se dáobtížněji rozložit , se zbavuje ligninu při vyšších teplo-tách.
Doba prodlevy v impregnaci Činí 30 až 120 min. , svýhodou 60 min . Pro odstraňování ligninu je zapotřebí del-ší doba , která se pohybuje mezi 100 až 300 min., s výho -dou okolo 150 min. Při procesu , který se provádí diskontinuálně , se ohřevimnregnanční kapaliny a kapaliny pro odstraňování ligninuprovádí nepřímo v odděleném topném okruhu, to znamená,žese jeden a tentýž topný okruh může používat jak pro impre-gnaci , tak i pro odstraňování ligninu. Při procesu ,který seprovádí kontinuálně , se může pro ohřev impregnační kapalinya kapaliny pro odstraňování ligninu uspořádat po jednomodděleném topném okruhu.Je výhodné,když se při kontinuál-ním procesu impregnanční kapalina zavádí do impregnančníhostupně s rostlinným vláknitým materiálem.Za tím účelemse stále odtahuje část impregnační kapaliny na dolním kon-ci impregnančního stupně,ohřívá výměníkem tepla a přidávádo proudu rostlinného vláknitého materiálu před vstupem doimpregnace. Z důvodů ekonomičnosti způsobu má poměr lázně, to zna-mená poměr kapaliny ke vsazenému rostlinnému vláknitémumateriálu ,obvzláštní význam. V impregnančním stupni se ten-to poměr lázně volí tak,aby činil 2:1 až 3»5 : 1, s výho -dou 2,2 : 1.
Ve stupni odstraňování ligninu činí poměr lázně 3»5í1 až 5 ϊ 1» s výhodou 4,5 : Ι- Ό- výše popsaného způsobu činí hodnota pH impregnač-ního stupně 4-6 a ve varném stupni 9-12. Dodatečné zlepše-ní způsobu se může ale dosáhnout tím, že se i do impregna- -7- čního stupně přidává malé množství alkálií. Při pokusech se ukázalo,že velmi příznivé hodnoty lzedosáhnout tehdy,když se do impregnace přidává 2 až 12 % alká-lií, vztaženo na absolutně suchý rostlinný vláknitý materiál,takže hodnota pH v impregnaci činí 7 až 12 . Je ale nutnédbát na to, aby se toto množství alkálií pohybovalo pod množ-stvím alkálií, použitých ve stupni odstraňování ligninu.
Obvz^ášV výhodný pracovní postup se dosáhne tehdy,když se při kontinuálním procesu rozkládací kapalina a rost-linný vláknitý materiál vedou stupněm pro odstraňování lig-ninu v souproudu. Na konci odstraňování ligninu se kapalinapro odstraňování ligninu odtáhne a přivede se do zařízení prázpětné získání alkoholu, ve kterém se alkohol zkoncentrujena 95 %. Ohřev kapaliny pro odstraňování ligninu se prová -dí pomocí množství alkálie a vody,které se přidává k rost-linnému vláknitému materiálu,přicházejícímu z impregnačníhostupně a ke směsi impregnanční kapaliny.
Vyšší zkoncentrování alkoholu při zpětném získáváníje mo^né, avšak zpravidla je 95% alkohol postačující propřípravu impregnanční kapaliny.Po stupni odstranění ligni-nu se rostlinný vláknitý materiál podrobí praní v proti -proudu, aby se odstranily ještě zbývající množství alkoho-lu a alkálií v rostlinném vláknitém materiálu,kterým je jižbuničina. U zvláštních druhů dřeva může být žádoucí,když se přiodstraňování ligninu přidá antrachinon v množství 0,01 až0,15 % hmot., vztaženo na absolutně suchý rostlinný vlákni-tý materiál,aby se tím ještě zlepšil během odstraňováníligninu stupeň rozkladu.
Pro způsob může být výhodné, když je impregnančnímustupni předřazeno propaření rostlinného vláknitého materiálu.Propařením se odstraní podíly vzduchu uzavřené v rostlinnémvláknitém materiálu a impregnace se podpoří alkoholem. Pro -8- propa*ení se může používat vodní pára a/nebo pára alkoho-lu . Přehled obrázku na výkresech
Způsob je dále blíže vysvětlen pomocí příkladu prove-dení .
Obrázky na výkresech znázorňují : obr. 1 nejdúležitější stupně způsobu v blokovém sché-matu, obr. 2 diagram průběhu teplot ve stupních obr. 3 diagram průběhu koncentrace alkoholu v kapali-nách během způsobu, obr. 4 diagram průběhu koncentrace alkoholu ve vlák-nině, obr. 5 diagram průběhu koncentrace alkoholu v kapali-nách, a obr. 6 průběh koncentrace alkálií ve vláknině. P^ík7 ad provedení vynálezu
Do impregnančního stupně 1 se přes vhodné plnící zářízení,v blokovém schématu blíže neznázorněné, vnáší rostlin-ný vláknitý materiál přes přívodní vedení 2 spolu s kapali-nou / vodou/, která je v něm obvykle přítomna. Při konti-nuálním procesu tímto současně, při diskontinuálním proce-su na toto přívodní vedení 2 navazujícím vedením 2 se při-vádí ámpregnanční kapalina.
Rostl inmý vláknitý materiál se předem propařuje v par-ním stupni 4 vodní párou, a má teplotu asi 100 °C přivstupu do impregnančního stupně 1. Propařením byl odstra-něn vzduch ze stonků. -9-
Alkohol zavedený do impregnančního stupně 1 přicházívedením 2 ze zařízení pro zpětné získání alkoholu,které by-lo pro přehlednost vynecháno, je 995^- Zbylých 5 $ j® voda, V impregnančním stupni 1 se provádí ohřev impregnač-ní kapaliny a tím i rostlinného vláknitého materiálu v nej-krstší době ze 100 °C na 140 °C /obr. 2/. Pro ohřev impreg-nační kapaliny je uspořádán výměník 6 tepla . Na vynášecímkonci 7 impregnančního stupně 1 se odtahuje část impregna-ční kapaliny , přivádí se do výměníku 6 tepla a na plnícímkonci 8 impregnančního stupně se přivádí opět zpět .
Teplota impregnace a koncentrace alkoholu impregnačníkapaliny se udržují během celého pochodu impregnace co mož-ná konstatntní.
Koncentrace alkoholu v impregnanční kapalině je po nej-větší Část dob-”· impregnace konstantní. Pouze na peóátku im-pregnace je koncentrace vyšší , jak je zřejmé z obr. 3.
Ve vláknině dochází naproti tomu neustále ke zvyšová-ní koncentrace alkoholu, až na konci impregnace se ustavímezi koncentrací alkoholu fázová rovnováha.
Po ukončení impregnace se rostlinný vláknitý materiálspolu s kapalinou tvořeno alkoholem a vodou, která $e v němpřítomna, a předem stanoveným množstvím impregnanční kapali-ny přivádí přes vedení 2 do stupně 10 pro odstranění lig-ninu. Ve stupni 10 pro odstranění ligninu se kromě toho při-vádí směs alkálií a vody vedením 11; ve velmi krátké dobědochází ke zvýšení teploty rostlinného vláknitého materiálua kapaliny pro odstraňování ligninu ve stupni 10 pro odstra-ňování ligninu ze 140 °C na 165 °C. Ohřev kapaliny pro od-straňování ligninu se provádí pomocí výměníku 12 tepla. Přídavek alkálií se současným ohřevem má za následek,že se ve stejném časovém okamžiku redukuje množství alko - -10- holu ve stupni 10 odstraňování ligninu a dochází k odstra není ligninu. V příkladu provedení se koncentrace alkoho-lu v kapalině snížila z 55$ na 33$ a to ve velmi krátkémčase, a potom zůstala přibližně opět konstantní.
Koncentrace alkoholu ve štěpcích naproti tomu se pocelou dobu trvání stupně 10 odstraňování ligninu přibliž-ně rovnoměrně snižuje aš se opět u 33 $ ustaví fázová rov-nována / obr. 4/.
Alkálie přidaná do kapaliny /obr. 5/ snižuje smíse-ním s přítomnou kapalinou z impregnančního stupně 1 velmirychle svou koncentraci z 5$ asi na 3$ a potom docházístále k jejímu snižování až asi na 1,5 $.
Ve vláknině dochází naproti tomu k rovnoměrnému kon-stantnímu vnikání alkálií, jak to ukazuje obr. 6. Fázovárovnováha se ustavuje asi okolo 1,5 $· Potom je stupeň 10odstraňování ligninu ukončen.
Alkálie spotřebovaná během odstraňování ligninu sevyrovnána odpovídajícím přídavkem alkálie vedením 13 pro-bíhajícím od zpětného získávání chemikálií. K odstraňování ligninu je připojena pračka 14. slou-žící pro odstranění zbývajících podílů alkoholu a alkáliíz buničiny vznikající odstraňováním ligninu.
Dalšími stupni způsobu jako tříděním, bělením atp. zařízení pro výrobu buničiny se vynález nezabývá,nebol tytomohou být běžného druhu.
Diagramy reprodukují v podstatě průběh teplot a množ-ství chemikálií.Rozumí se samo sebou, že podle použitéhorostlinného vláknitého materiálu, alkálií a alkoholu můžedojít k odchylnému průběhu křivek, avšak principiální prů-běh křivek zůstává zachován. V pračce 14 se z buničiny vypírá alkálie a alkohol a -11- spolu s prací kapalinou se vrací přes vedení I2. ke spětnému získávání chemikálií. Třes vedení 1£ se odtahuje ikapalině pro odstraňování ligninu a do něho se zavadí izpětně získaný alkohol s následujícím odpařením.

Claims (25)

  1. 1. Způsob odstraňovači ligninu z vláknitého rostlin- ného materiálu, zejména štěpků, za použití alkoholu, vy-značující se tím , že má impregnanční stu-peň ' a stupeň odstraňování ligninu, přičemž použi-té množství alkoholu ve stupni odstraňování ligninu je nižší než v impregnančním stupni ·
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím , že se k vláknitému rostlinnému materiálu při -vádí v impregnančním stupni čistý alkohol nebo směs al-koholu s vodou,který popřípadě která má zvýšenou teplotu,popřípadě se zahřívá na zvýšenou teplotu a vláknitý rost-linný materiál se ponechá tak dlouho impregnovat až se me-zi přidanou impregnanční kapalinou a kapalinou obsaženou vevláknitém rostlinném materiálu ustaví přibližně fázová rov-nováha a potom následuje ve stupni odstraňování ligni- nu odstranění ligninu, přičemž se impregnovaný vláknitýrostlinný materiál zpracuje směsí alkálie,alkoholu a vo-dy,která má zvýšenou teplotu popřípadě se zahřeje na zvýše-nou teplotu.čímž se reakce odstraňování ligninu uvede dochodu a během odstraňování ligninu se přibližně rovnoměr-ně snižuje množství alkoholu obsažené ve vláknitém rostlin-ném materiálu a podíl alkálie v rostlinném vláknitém mate-riálu na počátku odstraňování ligninu se snižuje,až sepřibližně opět ustaví fázová rovnováha.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2,vyznačují- cí se tím , že se impregnanční stupeň a stu-peň odstraňování ligninu provádí v diskontinuálním X J Ί , , procesu za sebou časově, v jedne nádrži. -13-
  4. 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznač u jí-cí s e tím , že impregnanční stupeň a stupeň odstraňování ligninu se provádí v kontinuálním proce-su místně po sobě v jednom nebo ve dvou nádržích.
  5. 5. Způsob podle jednoto z nároků laž4,vyzna- čující se tím , že množství alkoholu přidá-vané k vláknitému rostlinnému materiálu v impregnančnímstupni ,popřípadě spolu s podíly vody se volí tak ,. aby podíl alkoholu v impregnanční kapalině činil 30 až 60 $hmot., zejména 40 až 50 fy hmot.
  6. 6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 5 ,vyzna-čující se tím , že kapalina pro odstraňová-ní ligninu obsahuje podíl alkoholu v množství 20 až 40 fyhmot., zejména 25 až 30 fy hmot., vztaženo na kapalinu proodstraňování ligninu , a podíl alkálií 12 až 25 fy hmot.,zejména pak 18 až 20 fy hmot. pro dlouhovláknitý materiál a 14 až 18 fyo hmot. pro krátkovláknitý materiál ,vztaženona absolutně suchý vláknitý rostlinný materiál.
  7. 7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 6, vyzna-čující se tím , že se jako alkohol používámethanol nebo ethanol.
  8. 8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7 , v y z n a-čující se tím , že se jako alkálie používároztok hydroxidu sodného.
  9. 9. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 8 , v y z n a-čující se tím , že teplota impregnační kapa-liny činí 100 až 160 °C , zejména pak 110 až 130 °C.
  10. 10. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 9 , v y zna-č u - í c í se tím , že teplota kapaliny pro od-stranění ligninu činí 150 až 190 °C, zejména pak 160 až 175 °C.
  11. 11. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 10,vyzná- -14- dující se tím , že impregnace trvá 30 až 120,s výhodou 60 min.
  12. 12. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 11, v y z n a-dující se tím , že odstraňování ligninu trvá100 až 300 min,, s výhodou 150 min.
  13. 13. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 12 , v y z na·d u j í c í se tím , že ohřev impregnanční kapalinya kapalin·'" pro odstraňování ligninu se provádí při diskon-tinuálně provozovaném vařiči nepřímo v odděleném okruhu to·pění.
  14. 14. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 12, v y z n a ·dující se tím, že ohřev impregnanční kapalinya kapaliny pro odstraňování ligninu se provádí při konti-nuálně provozovaném vařiči nepřímo v oddělených topnýchokruzích /6,12/.
  15. 15. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 14 , v y z n a·dující se tím , že poměr lázně v impregnančnímstupni činí 2:1 až 3,5sl, s výhodou 2,2:1.
  16. 16. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 15 , v y z n adující se tím , že poměr lázně /kapalina/ /vláknina/ u stupně odstraňování ligninu je 3,5 : 1 až 5:1 , s vý -hodou 4,5 · 1·
  17. 17. Způsob podle jednoho z nátoků 1 až 16, vyzna-čující se tím , že hodnota pH ve varném stup-ni činí 9 až 12.
  18. 18. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 17, v y z na-duj í c í se tím , že hodnota pH v impregnančnímstupni činí 4 až 6.
  19. 19. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 18, v y z na-duj í c í se tím , že se k impregnančnímu stup-ni přidává 2 až 12 # alkálií,vztaženo na absolutně suchý -15- vláknitý materiál, takže hodnota pH v impregnaci činí 7až 12.
  20. 20. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 2,4 až 12 a14 až 19 , v y s n a č u j í c í se tím , že sekapalina pro odstraňování ligninu a vláknitý rostlinnýmateriál vedou při kontinuálním procesu v souproudu stup-něm /10/ pro odstraňování ligninu.
  21. 21. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 20, vyznáčující se tím , že se na konci odstraňováníligninu kapalina pro odstraňování ligninu odtahuje a při-vádí do zařízení pro zpětné získávání alkoholu a alkoholse koncentruje na 95$.
  22. 22. Způsob podle nároku 20,vyznačuj ícíse tím , že se vláknitý rostlinný materiál po stup-ni odstraňování ligninu podrobuje praní v protiproudu.
  23. 23. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 22, v y z n ačující se tím , že sek odstraňování ligni-nu přidává antrachinon v množství 0,01 až 0,15 $ hmot.,vztaženo na absolutně suchý rostlinný vláknitý materiál.
  24. 24. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 23, vyznáčující se tím , že se vláknitý rostlinný ma-teriál před impregnací podrobuje propařování.
  25. 25. Způsob podle nároku 23,vyznačuj ícíse tím , že se pro propařování používá vodní páraa/nebo pára alkoholu.
CS92302A 1991-02-06 1992-02-04 Process for removing lignin from fibrous material of vegetable origin CS30292A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4103572A DE4103572C2 (de) 1991-02-06 1991-02-06 Verfahren zum Delignifizieren von Pflanzenfasermaterial

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS30292A3 true CS30292A3 (en) 1992-08-12

Family

ID=6424485

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92302A CS30292A3 (en) 1991-02-06 1992-02-04 Process for removing lignin from fibrous material of vegetable origin

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5470433A (cs)
EP (1) EP0498330A1 (cs)
JP (1) JPH0551886A (cs)
KR (1) KR920016651A (cs)
AR (1) AR246568A1 (cs)
AU (1) AU654997B2 (cs)
BR (1) BR9200401A (cs)
CA (1) CA2060798A1 (cs)
CS (1) CS30292A3 (cs)
DE (1) DE4103572C2 (cs)
FI (1) FI920493A (cs)
NO (1) NO178406C (cs)
NZ (1) NZ241401A (cs)
PL (1) PL293377A1 (cs)
PT (1) PT100096A (cs)
ZA (1) ZA92466B (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4343508C2 (de) * 1993-12-20 1997-08-07 Eugen Edel Chemo-thermo-mechanisches Verfahren zur Herstellung von Zellstoff aus Pflanzenfasermaterial
AT401068B (de) * 1994-08-26 1996-06-25 Voest Alpine Ind Anlagen Sulfitaufschlussverfahren
US5650045A (en) * 1994-12-14 1997-07-22 Salminen; Reijo K. Apparatus and method for wood pulp digester
DE19704054C2 (de) 1997-02-04 2000-08-10 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur Herstellung von Faserstoffen mit verbesserten Eigenschaften
US6306248B1 (en) 1997-11-20 2001-10-23 The University Of Alabama In Huntsville Method for transforming diverse pulp and paper products into a homogenous cellulosic feedstock
US6923887B2 (en) * 2003-02-21 2005-08-02 Alberta Research Council Inc. Method for hydrogen peroxide bleaching of pulp using an organic solvent in the bleaching medium
FI122838B (fi) * 2005-03-31 2012-07-31 Metso Paper Inc Menetelmä massan valmistamiseksi lignoselluloosamateriaalista
AU2007275036A1 (en) 2006-07-21 2008-01-24 Xyleco, Inc. Conversion systems for biomass
JP2010527619A (ja) * 2007-05-31 2010-08-19 リグノル イノヴェイションズ リミテッド リグノセルロース系原料の連続向流オルガノソルブ処理
WO2009021216A2 (en) * 2007-08-08 2009-02-12 Bountiful Applied Research Corp. Lignin dewatering process
TWI676687B (zh) * 2009-08-06 2019-11-11 奧地利商安尼基有限公司 用以由木質纖維素材料製造醣類裂解產物之方法
AT510812A1 (de) * 2010-10-29 2012-06-15 Annikki Gmbh Verfahren zur gewinnung von lignin
JP2013042727A (ja) * 2011-08-26 2013-03-04 Kawasaki Heavy Ind Ltd リグノセルロース系バイオマスからエタノールを製造する方法及びその前処理方法
KR101395053B1 (ko) * 2012-02-28 2014-05-20 경상대학교산학협력단 식물성 바이오매스로부터 글루코오스의 생산 방법
WO2015075080A1 (en) 2013-11-20 2015-05-28 Annikki Gmbh Process for fractionating lignocellulosics
DE102015108222A1 (de) 2015-05-26 2016-12-01 Hochschule Magdeburg-Stendal Verfahren zur Abtrennung von Lignin aus Biomassen und daraus gewonnene Stoffe
SE539761C2 (en) 2016-03-21 2017-11-21 Stora Enso Oyj Liquid lignin composition, lignin-based resin, and method of increasing the solubility of equation

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3585104A (en) * 1968-07-29 1971-06-15 Theodor N Kleinert Organosolv pulping and recovery process
CA1079008A (en) * 1975-10-24 1980-06-10 Cp Associates Limited Solvent pulping process
DE2855052A1 (de) * 1978-12-20 1980-06-26 Nicolaus Md Papier Verfahren und vorrichtung zum kontinuierlichen aufschliessen von pflanzenfasermaterial
DE3212767A1 (de) * 1982-04-06 1983-10-06 Nicolaus Md Verwaltungsges Verfahren und reaktor zum kontinuierlichen aufschliessen von pflanzenfasermaterial
AT385061B (de) * 1985-11-29 1988-02-10 Neusiedler Ag Verfahren zur gewinnung von zellstoff aus pflanzenfasermaterial

Also Published As

Publication number Publication date
AU654997B2 (en) 1994-12-01
NZ241401A (en) 1994-09-27
NO920459L (no) 1992-08-07
BR9200401A (pt) 1992-10-13
US5470433A (en) 1995-11-28
PT100096A (pt) 1993-04-30
KR920016651A (ko) 1992-09-25
FI920493A (fi) 1992-08-07
CA2060798A1 (en) 1992-08-07
EP0498330A1 (de) 1992-08-12
AU1075592A (en) 1992-08-13
NO920459D0 (no) 1992-02-04
JPH0551886A (ja) 1993-03-02
PL293377A1 (en) 1992-10-19
DE4103572A1 (de) 1992-08-13
NO178406C (no) 1996-03-20
DE4103572C2 (de) 1995-11-23
FI920493A0 (fi) 1992-02-05
NO178406B (no) 1995-12-11
ZA92466B (en) 1993-10-07
AR246568A1 (es) 1994-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS30292A3 (en) Process for removing lignin from fibrous material of vegetable origin
US4496426A (en) Process for the continuous extraction of vegetable-fiber material in two stages
CN106567137B (zh) 一种红麻原麻纤维脱胶方法
JP4280636B2 (ja) セルロースパルプの製造方法
SK279220B6 (sk) Spôsob kontinuálneho odstraňovania gumovitej fázyz
US2675311A (en) Paper pulp process and apparatus
NO152869B (no) Sekskantet bretteeske med lokk i forlengelse av sideveggene
EP1618248A1 (en) Impregnation of chips with an acid liquid prior to a sulphate pulping process
PL79407B1 (cs)
JPH07501860A (ja) パルプの製造方法
JP4862980B2 (ja) 最新式蒸煮プラントにおける改良されたターペンタイン回収の方法
JP5989777B2 (ja) ポリスルフィド蒸煮液を用いたクラフト蒸煮法
US3165436A (en) Continuous impregnating and pulping process
NO150499B (no) Roterende elektrisk utladningsskriver
US1842712A (en) Manufacture of wood pulp, etc.
US5911853A (en) Method for treating paper mill condensate to reduce the amount of sulfur compounds therein
JPS633994B2 (cs)
US1966915A (en) Process of bleaching
US1940136A (en) Process of sulphite cellulose digestion
US3308011A (en) Steam digestion of impregnated chips
JPH06510091A (ja) セルロース繊維材料の連続蒸解方法
JP6329705B2 (ja) ポリスルフィド蒸煮液を用いたコスト効率の良いクラフト蒸煮法
FR2478152A1 (fr) Procede continu de blanchiment avec des peroxydes
JPS5930962A (ja) 繊維製品の糊抜精練漂白方法
US2220805A (en) Treatment for animal fiber