Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob hydrogenační rafinace středních ropných frakcí

Abstract

Způsob hydrogenacní rafinace středních ropných frakcí vroucích v rozmezí 150 až 370 °C, za přítomnosti vodíkového plynu a na katalytickém systému, který se skládá ze dvou katalyzátorů, obsahujících sloučeniny kovů VI. b a VIII. skupiny periodické soustavy na aktivním nosiči se provádí tak, že se surovina spolu s vodíkovým plynem uvádí do styku s katalytickým systémem, který v prvním stupni tvoří katalyzátor, obsahující oxidy kobaltu, niklu a molybdenu na aktivním oxidu hlinitém a ve druhém stupni katalyzátor, obsahující oxidy kobaltu a molybdenu na aktivním oxidu hlinitém.

Landscapes

Show more

CS276595B6

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Milan Ing Vitvar
Vladimir Stanek
Jakub Rosenthal
Jaroslav Ing Cerny

Worldwide applications
1988 CS

Application CS879446A events

Description

Vynález se týká hydrogenační rafinace středních ropných frakcí na katalytickém systému složeném ze dvou katalyzátorů.
Jedním z nejrozšířenějších rafinerských procesů pro úpravy surových řezů z ropy je hydrogenační rafinace. Slouží pro snížení obsahu síry, odstranění dusíkatých zásad a částečně i pro odstranění olefinů, zejména typů s konjugovanými dvojnými vazbami, které snadno polymerují. ,
Hydrogenační rafinace jsou tlakovými procesy, které probíhají za tlaku 2 až 25 MPa, při teplotách 240 až 360 °C v přítomnosti vodíku. Pro zlepšení podmínek reakce jsou užívány heterogenní katalyzátory, které výrazně ovlivňují kinetiku reakce. S ohledem na složení suroviny jsou nej vhodnějšími katalyzátory sulfidické: kobalt-molybdenový, nikl-molybdenový nebo molybdenový, obsahující aktivní kovy ve formě sulfidů na nosičích různého typu, převážně však na oxidu hlinitém.
Při tlaku 4 MPa a prostorové rychlosti 0,5 se na klasickém kobalt-molybdenovém katalyzátoru začínají sirné sloučeniny obsažené ve středních ropných frakcích hydrogenovat při teplotě nad 240 °C. Potřebné technologické podmínky reakce značně závisí na druhu sirné sloučeniny. Obtížně se odstraňuje síra vázaná v heterocyklických kruzích, zejména thiofenická. Snadno se hydrogenují merkaptany. Podle trakčního složení suroviny tak dochází k rozdílné distribuci síry v jednotlivých frakcích hydrogenátu, což je zřetelné zejména u výševroucích řezů.
Odstraňování zbytkového obsahu síry probíhá při vysokých teplotách a bývá značně energeticky náročné. Spotřeby energií nekorespondují lineárně se stupněm odsíření pro nízké obsahy síry v hydrogenátu, což se zvláště negativně projevuje při efektivitě výroby hluboko odsířených motorových naft vyráběných ze širokých ropných řezů, jejichž výroba je z ekologických důvodů stále žádanější.
Tyto nedostatky odstraňuje způsob hydrogenační rafinace středních ropných frakcí vroucích v rozmezí 150 až 370 °C za přítomnosti vodíkového plynu a na katalytickém systému, který se skládá ze dvou katalyzátorů obsahujících sloučeniny kovů VI. b a VIII. skupiny periodické soustavy na aktivním nosiči, který podle vynálezu spočívá v tom, že surovina se spolu s vodíkovým plynem uvádí do styku s katalytickým systémem, který v prvém stupni tvoří katalyzátor obsahující 2 až 5 % hmot, oxidu kobaltnatého a 2 až 5 % hmot, oxidu nikelnatého a 13 až 18 % hmot, oxidu molybdenového na aktivním oxidu hlinitém a ve druhém stupni katalyzátor obsahující 2 až 5 % hmot, oxidu kobaltnatého a 10 až 18 % hmot, oxidu molybdenového na aktivním oxidu hlinitém, přičemž objemový poměr katalyzátoru v prvním a druhém stupni je 1 : 2 až 2 : 1 a reakce probíhá při teplotě 280 až 350 °C, při poměru cirkulačního vodíkového plynu k surovině 200 až 1 000 m^/m^ a při prostorové 3 3 rychlosti 0,2 až 1,1 m na m katalyzátoru.
Výhodou uspořádání katalytického systému oproti dosavadním způsobům hydrogenační rafinace je využití rozdílné selektivity obou katalytických částí pro odstraňování síry z jednotlivých světlých ropných frakcí s celkově nižšími energetickými nároky hydrogenační rafinace.
Příklad
Výhody nového postupu vyplývají z příkladu, kdy je provedeno srovnání původního katalytického uspořádání reaktoru, vybaveného katalyzátorem, obsahujícím 3,5 % hmot, oxidu kobaltnatého a 15 % hmot, oxidu molybdenového na aktivním oxidu hlinitém s novým kombinovaným uspořádáním, kdy je katalytický prostor rozdělen na 2 části, přičemž část první je vybavena katalyzátorem, obsahujícím oxidy kobaltu, niklu a molybdenu na aktivním nosiči s obsahem 3,1 % CoO, 2,8 % NiO a 16,4 % MoOj na aktivním oxidu hlinitém a část druhá katalyzátorem, obsahujícím oxidy kobaltu a molybdenu na aktivním nosiči s obsahem 3,2 % CoO a 15,9 % MoOj na aktivním oxidu hlinitém. Objemový poměr obou katalyzátorů v reaktoru byl 1 : 1. Z přehledu je zřejmý pokles reakčních teplot i zbytkového obsahu síry v hydrogenátu.
CS 276 595 B6
původní postup nový postup
1) Kvalita suroviny
hustota kg/m^ 830 830
začátek dest. °C 164 164
10 % obj. °C 193 193
50 % obj. °C ' 250 250
konec dest. °C 360 360
předest. % obj. 97 97
obsah síry (ppm) 4 213 4 213
2) Reakční podmínky
prac. tlak MPa - vstup 4,2 4,2
teplota na vstupu do reak. °C 350 330
max. reakč. teplota °C 360 335
prostorové zatížení mp/m^ 1,1 1,1
3 3 poměr plynu k surovině mn/m 500 500
Kvalita odsířené motorové nafty na odtopování
hustota kg/m5 829 828
začátek dest. °C 192 190
50 % obj. °C 255 255
konec dest. °C ' 366 362
předest. % obj. 97 97
obsah síry (ppm) 390 214
Dt test neg. neg.
Cu test 1 1
teplota vzplanutí °C ' 70 ' 70
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Způsob hydrogenační rafinace středních ropných frakcí, vroucích v rozmezí 150 až 370 °C za přítomnosti vodíkového plynu a ha katalytickém systému, který se skládá ze dvou katalyzátorů, obsahujících sloučeniny VI. b a VIII. skupiny periodické soustavy na aktivním nosiči, vyznačující se tím, že surovina se spolu s vodíkovým plynem uvádí do styku s katalytickým systémem, který v prvním stupni tvoří katalyzátor, obsahující 2 až 5 % hmot, oxidu kobaltnatého, 2 až 5 % hmot, oxidu nikelnatého, 13 až 18 % hmot, oxidu molybdenového na aktivním oxidu hlinitém a ve druhém stupni katalyzátor, obsahující 2 až 5 % hmot, oxidu kobaltnatého a 10 až 18 % hmot, oxidu molybdenového na aktivním oxidu hlinitém, přičemž objemový poměr katalyzátoru v prvním a druhém stupni je 1 : 2 až 2 : 1 a reakce probíhá při teplotě 280 až 350 °C, při poměru cirkulačního vodíkového plynu k surovině 200 až 1 000 m^/m^ a při prostorové rychlosti 0,2 až 1 m^ na m^ katalyzátoru.