Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Drážkovací nástroj

Abstract

Řešení spadá do oboru obrábění a týká se návrhu vhodného nástroje pro výrobu podélných drážek v pryžových ložiskových pouzdrech. Podstatou řešení je, že upínací část (1) je tvořena dutým válcem (11) a řezná část (2) je tvořena dvěma souosými kuželovými plochami (21, 22) rozdílných vrcholových úhlů («t,/3) směřujících do upínací části (1) nástroje, napojenými na vnější a vnitřní válcovou plochu (111, 112) dutého válce (11), přičemž řezná hrana (20) je vytvořena průnikem (201) obou kuželových ploch (21, 22), jehož průměr (202) je větší než vnější průměr (113) dutého válce (11) upínací části (1) nástroje.

Landscapes

Show more

CS275407B6

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Petr Bittner
Vladimir Ing Koudela

Worldwide applications
1989 CS

Application CS264789A events

Description

Vynález se týká drážkovacího nástroje pro výrobu podélných drážek, zejména v pryžových ložiskových pouzdrech.
Doposud se podélné drážky v pryžových 'ložiskách zhotovují přímo v procesu výroby hladkého pryžového ložiskového pouzdra za tepla, pod tlakem lisu, pomocí vulkanizačního trnu, jehož povrch je opatřený pery, které obtiskem v procesu vulkanizace vytvoří potřebné drážky. Nevýhodou tohoto způsobu výroby drážek je, že daný vulkanizační trn slouží pouze pro jeden druh ložiskového pouzdra, daného určitým vnitřním průměrem, počtem a rozměrem drážek, vysoká výrobní cena vulkanizačních trnů a tím i výrobní cena drážkovaných pryžových ložisek.
Uvedené nevýhody známého řešení odstraňuje v podstatě řešeni dle vynálezu, kterým je drážkovací nástroj pro výrobu podélných drážek, zejména v pryžových ložiskových pouzdrech, sestávající z upínací části a řezné části s řeznou hranou, přičemž podstatou řešení je, že upínací část je tvořena dutým válcem a řezná část je tvořena dvěma souosými kuželovými plochami rozdílných vrcholových úhlů směřujících do upínací části nástroje, napojenými na vnější a vnitřní válcovou plochu dutého válce, přičemž řezná hrana je vytvořena průnikem obou kuželových ploch, jehož průměr je větší než vnější průměr dutého válce upínací části nástroje.
Vyšší účinek řešení spočívá ve snížení výrobních nákladů a ve větší variabilnosti, jelikož jeden’drážkovací nástroj pokryje ložisková pouzdra o různých délkových a průměrových rozměrech včetně různého počtu a hloubky drážek, dále je výhodou, že nevyžaduje speciální strojní zařízení, je použitelný na běžných radiálních vrtačkách, horizontkách, svislých frézách a podobně, tj. na zařízení, kterým je vybaven každý strojírenský podnik.
Příklad konkrétního provedení je znázorněn na výkrese, představujícím navržený drážkovací nástroj v podélném řezu.
Orážkovací nástroj sestává ,z upínací části 2 a řezné části 2/ s řeznou hranou 20. Upínací část χ je tvořena dutým válcem li, na jehož jednom konci je vytvořena řezná část 2 nástroje. Řezná část 2 je tvořena dvěma souosými kuželovými plochami 21, 22 s rozdílnými vrcholovými úhly eó, rí, jejichž vrcholy A, B. směřují do upínací části 2 a leží na podélné ose 0 upínací části 2 drážkovacího nástroje, přičemž je úhel Z první vnější kuželové plochy 21 menší než úhel druhé vnitřní kuželové plochy 22. První kuželová plocha .21 je napojena na vnější válcovou plochu 111 dutého válce 11 a druhá kuželová plocha 22 je napojena na vnitřní válcovou plochu 112 dutého válce 11 upínací části χ. Průnik 201 obou kuželových ploch 21, 22 tvoří řeznouihranu 20 řezné části 2 drážkovacího nástroje, jehož průměr 202 je větší než vnější průměr 113 dutého válce II upínací části 2 drážkovacího nástroje. _
Orážkovací nástroj se upíná svojí upínací částí 2> umožňující poměrně velké vyložení nástroje, do běžných, na obrázku neznázorněných, upínacích přípravků radiální vrtačky, horizontky nebo svislé frézky, udělující drážkovacímu nástroji otáčivý a současně axiální posuvný pohyb. Ooporučené otáčky drážkovacího nástroje, při zhotovování podélných drážek v pryžových ložiskových pouzdrech, jsou 900 až 1 400 min při axiálním posuvu 0,35 až 0,40 m/min. Při výrobě drážek je v záběru postupně pouze část řezné hrany 20 s vnitřní plochou ložiskového pouzdra, podle požadované šířky a hloubky drážky.
Navrženého drážkovacího nástroje je možno využít k výrobě podélných drážek i v celo,kovových ložiskových pouzdrech při vhodné volbě materiálu a řezných rychlostí.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Drážkovací nástroj pro výrobu podélných drážek, zejména v pryžových ložiskových pouzdrech, sestávající z.válcové upínací části a řezné části s řeznou hranou, vyznačující
    CS 275407 6 6 se tím, že upínací část (1) má tvar dutého válce (11) a řezná část (2) je tvořena dvěma souosými kuželovými plochami (21, 22), rozdílných vrcholových úhlů («<,-?) s vrcholy (A, B) v upínací části (1), napojených na vnější a vnitřní válcovou plochu (111, 112) dutého válce (11), přičemž řezná hrana (20) je vytvořena průnikem (201) obou kuželových ploch (21, 22), jehož průměr (202) je větší než vnější průměr (113) dutého válce (11) upínací části (1).