Vynález se týká zařízení na přepravu obalů v lince, které zahrnuje nosnou konstrukci, tvořenou bočnicemi a příčníky, a vnitřní a vnější oblouky vrchního a spodního kluzného vedení nekonečného flexibilního destičkového řetězu, přidržovaného na vrchním kluzném vedení permanentními magnety,
V linkách na plnění lahví nebo přepravek se používá jedno a víceřadých dopravníků, které přepravují prázdné nebo naplněné obaly od jednoho stroje linky ke stroji v lince následujícímu a které umožňují pomocí obloukových dílů dopravníku plynulou změnu směru pohybu lahví v horizontální rovině. Známé dopravníky lahví jsou založeny na stejném principu. Jsou sestaveny z přímých koncových hnacích a hnaných dílů známé konstrukce a obloukových dílů, v provedení jedno a víceřadém, které vzájemně spojeny tvoří nosnou konstrukci dopravníku s řetězovými hnacími a hnanými koly a kluzným vedením pro pohyb nekonečného flexibilního destičkového řetězu. Obaly umístěné na destičkovém řetězu se spolu s ním přemisťují v horizontální rovině v požadovaném směru, přičemž podle odběru obalů nebo podle způsobu napojení jednotlivých dopravníků nenastává nebo naopak vzniká vzájemný pohyb mezi destičkovým řetězem a obalem. Plynulou změnu směru dopravy lahví usnadňuje vedení destičkového flexibilního řetězu v požadovaném směru v obloukových dílech dopravníku a konstrukce kloubů destičkového řetězu, kdy tvar čepu a pouzdra kloubu umožňuje vzájemný pohyb destiček ve dvou na sebe kolmých rovinách. Přidržování destičkového řetězu v horizontálním směru je u známých dopravníků zajištěno buď mechanicky, příchytkami upevněnými na destičkách řetězu, nebo soustavou permanentních magnetů uložených v kluzném vedení destičkového řetězu, Z hlediska výroby řetězu a jeho montáže na dopravník je výhodnější provedení s přidržováním permanentními magnety.
U známých dopravníků s přidržováním destičkového řetězu magnety je obloukový díl dopravníku tvořen nosnou ocelovou konstrukcí ze vzájemně spojených bočnic a příčníků, na které je připevněno horní a dolní kluzné vedení destičkového řetězu z plastu. V horním kluzném vedení jsou vytvořeny dutiny pro permanentní magnety přidržující ve vedení nekonečný destičkový řetěz, který se po vedení kluzně pohybuje. Magnetický tok vytvořený usměrněnými permanentními magnety prochází destičkami řetězu a uzavírá se tvarovým dílem z magnetického materiálu umístěným pod. kluzným vedením na nosné konstrukci, popřípadě tvoří zároveň příčník nosné konstrukce. Horní kluzné vedení je u známých oblouků dopravníků celistvý díl z plastu ve tvaru výseče mezikruží s vrcholovým úhlem 30°, 60° nebo 90°, na jehož jeden i druhý konec navazují krátké přímkové úseky, V ose průřezu mezikruží je vytvořeno obdélníkové vybrání. Destičkový řetěz při svém pohybu klouže po horní ploše kluzného vedení a je za klouby veden v obdélníkovém vybrání. Po obou stranách obdélníkového vybrání jsou rozmístěny tvarové dutiny pro permanentní magnety. Spodní kluzné vedení vratné větve destičkového řetězu je obdobné konstrukce, nemá však dutiny pro magnety. Vedení jsou vyrobena jako celoplastový odlitek nebo výlisek.
Nevýhodou známých řešení obloukových dílů je komplikovaná a nákladná výroba kluzných vedení, nutnost výměny celého vedení při jeho opotřebení otěrem pohybem destičkového řetězu, rychlé opotřebení obdélníkového vodícího vybrání na straně blíže středu oblouku, které zachycuje radiální síly od řetězu při pohybu v zakřivené dráze.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení na přepravu obalů v lince, jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní oblouk vrchního kluzného vedení je vytvořen z vnitřní nosné části, opatřené výřezy a z kluzné části, na jejímž, vnitřním boku je umístěn kovový pás. . Vnější oblouk vrchního kluzného vedení je tvořen vnější nosnou částí opatřenou výřezy a kluznou částí, přičemž oblouky jsou ve tvaru výseče mezikruží se střeďovým úhlem a, 15° až 180°. Vnitřní a vnější nosné části jsou z plastu. Nosné části jsou hranoly opatřené výřezy, jejichž obloukové prohnutí je shodné s obloukem bočnic nosné konstrukce.
Výhodou navrženého řešení je snadná výměna kluzné části vedení, upevněné na nosné části šroubovým spojem, při jeho opotřebení. Kovový pás na boku vnitřního oblouku kluzného vedení snižuje na minimum opotřebení otěrem při dodržení dobrých kluzných vlastnosCS 272388 Bl 2 ti pro pohyb destičkového řetězu. Nosné části kluzného vedení je výhodné provést ve tvaru pružných tyčí, které se vytvarují do tvaru výsečí mezikruží při montáži na nosné konstrukce obloukových dílů. Tvar kluzného vedení vytvořený jako výseč mezikruží se středovým úhlem a bez navazujících přírubových částí umožňuje snadnou výrobu obloukových dílů při úhlu Λ od 15° do 180°, '
Na připojeném výkresu na obr. 1 je schematicky znázorněn příklad obloukového dílu dopravníku podle vynálezu a na obr. 2 je znázorněn naznačený řez A-A z obr. 1.
Nosná kontrukce je tvořena vnitřní bočnicí 1 a vnější bočnicí 2, navzájem spojených příčníky 3« Na nosné konstrukci je mezi bočnicemi 1, 2 umístěn tvarový díl 4, uzavírající magnetický tok. Na tvarovém dílu 4 je umístěn vnitřní oblouk 5 vrchního kluzného vedení a vnější oblouk 6 vrchního kluzného vedení. Vnitřní oblouk 5 vrchního kluzného vedení je tvořen vnitřní nosnou částí 7, opatřenou výřezy 12 pro permanentní magnety 13, kluznou Částí 8 připevněnou k vnitřní nosné části 7 rozebíratelným spojením a kovovým pásem 9. Vnější oblouk 6 vrchního kluzného vedení je tvořen vnější nosnou částí 10, také opatřenou výřezy 12 pro magnety 13 a kluznou částí 11, připevněnou rozebíratelným spojením k vnější nosné části 10. Vnitřní strana kluzné části 8 a vnitřní nosné části 7 je opatřena kovovým pásem 9. Kovový pás je umístěn i zespodu vnitřní nosné části 7, Vnitřní nosná část 7 společně s kovovým pásem 9 a vnější nosná část 10 jsou upevněny například šrouby k nosné konstrukci. Nekonečný flexibilní destičkový řetěz 14 je veden po kluzných částech 8, 11 vedení a kovovém pásu 9, a je přidržován permanentními magnety 13, Jeho spodní vratná větev je vedena ve vnitřním dolním oblouku 15 a vnějším oblouku 16 spodního kluzného vedení.