Vynález se týká prefabrikovaného silničního panelu zejména pro povrch silnic a železničních křižovatek, vyztuženého plastickou hmotou obsahující skleněné vlákno.
□e znám silniční panel vyztužený křižem uspořádanými předpjatými tyčemi z plastické hmoty, připevněnými к ocelovému rámu obklopujícímu obvod prefabrikovaného panelu. Tato kostra Je zalita betonem. Vyztužovací tyče obsahuji skleněná vlákna.
Nevýhoda tohoto řeěení spočívá v tom, že Je třeba použit ocelový rám, к němuž jsou vyztužovací tyče ručně připevněny, s čímž Jsou epojeny technologické problémy.
Úkolom vynálezu Je vyvinout prefabrikovaný silniční panel, v němž by vyztužovací tyče tvořily a obklopujícím rámem monolitickou vyztužovací jednotku.
Tohoto cíle Je dosaženo и prsfabrikovaného silničního panelu pro povrch silnic a železničních křižovatek, vyztuženého plastickou hmotou obsahující skleněné vlákno, podle vynálezu, Jehož podstatou je, že vyztužení sestává z alespoň Jedné pravoúhlé vyztužovací sítě, vytvořené z tyčí křižujících se v pravých úhlech a vyrobených ze souvislých skleněných vláken napuštěných polyesterovou nebo epoxidovou hmotou, přičemž 30 až 75 % hmotnost nich tvoří skleněná vlákna a zbytek vytvrzovací činidlo.
□e výhodné, když tyče vyztužovací sítě Jsou vytvořeny z pásů skleněných vláken, jejichž tlouětka odpovídá nejvýše 20 g hmoty na jeden běžný metr, přičemž pásy jsou uspořádány křížem a tvoří v místech křížení epoje, Jejichž tloušřka ae rovná tlouěřce tyčí, opatřených v míetě spojů vybráními.
Průřez tyčí, tvořících vyztužovací siř, může mít různý tvar a to bu3 tvar kruhové úseče vymezené obloukem, a tětivou, nebo Je vymezen dvěma oblouky, z nichž Jeden je vypuklý a druhý vydutý. V jiném provedení může být průřez tyčí vymezen z jedné strany vypuklým obloukem přecházejícím do vzájemně se rozbíhajících úseček, spojených úsečkou protilehlou oblouku.
Takového vytvoření silničního panelu zabraňuje posunu vyztužovací síti v betonu, к němuž dříve docházelo průhybem způsobeným zatížením panelu. Tvar průřezu vyztužovacích tyčí, tvořících siř, mé příznivý vliv na pevnost panelu a volí se podle žádané pevnosti.
Zkouškami bylo prokázáno, žé 'vyztužená konstrukce spojů ve vyztužovacích sítích, vytvořená dvojitou vrstvou napuštěných skleněných vláken, chrání účinně vyztužovací siř proti uvolňování a posunu, které vedly ke zničení panelu.
Příkladné provedeni vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje pohled na vyztužovací sít v půdorysu, obr. 2 detail průřezu vyztužovací sítě sestávající z tyčí 8 příčným průřezem ve tvaru kruhové úseče vymezené obloukem a tětivou, obr. 3 detail průřezu silničního panelu vyztuženého dvěma vyztužovacími sítěmi, obr. 4 částečný podélný řez silničním panelem podle obr. 3 s obloukovým průřezem tyčí, obr. 5 průřez tyčí ve tvaru vymezeném dvěma oblouky, obr. 6 průřez tyčí ve tvaru kruhové úseče a obr. 7 průřez tyčí vymezený obloukem přecházejícím do vzájemně ее rozbíhajících úseček, spojených úsečkou protilehlou oblouku.
Prefabrikovaný panel sestává z alespoň jedné vyztužovací cítě 1 pravoúhlého tvaru, vytvořené z tyčí 2, křížících s^(v pravých úhlech a vyrobených ze souvislých skleněných vláken, jejichž tlouštka odpovídá nejvýše 20 g hmoty na jeden běžný metr. Tyto pásy skleněných vláken Jsou uloženy křížem a střídavě a Jsou impregnovány polyesterovým nebo epoxydovým materiálem. Vyztužovací siř JL Je vyrobena z 30 až 75 % hmotnostních souvislých skleněných vláken, přičemž zbytek tvoří vytvrzovací činidlo. Pásy ze skleněného vlákna Jsou uspořádány křížem a Jsou pokryty střídavě uloženými vrstvami polyesteru nebo epoxydového materiálu až se dosáhne žádané tloušřky tyčí 2, 3 vyztužovací sítě 1. V místech křížení tyčí 2t 3 jsou vytvořeny spoje 4. Jejich tloušřks je v důsledku neznázorněných vybrání, provedených na obou tyčích 2, 3, stejná Jako tloušřka tyčí 2, 3. Vyztužovací siř 1 Je zalita betonem 5.
CS 271 470 B2
Průřez tyčí 2, 3 vyztužovací sítě j. má zcela nebo alespoň zčásti tvar kruhové úseče. Na tvaru průřezu tyči 2, 2 závisí pevnost silničního panelu. Tvar se volí podle technologických podmínek.
U provedení silničního panelu, znázorněného na obr. 2 průřez tyčí 2, 3 má tvar kruhové úseče (obr. 6). Na obr. 2 má úseč středový úhel větší než 180° a na obr. 6 menší než 180°.
U provedení znázorněných na obr. 4 a 5 je průřez tyčí 2, 3 vyztužovací sítě 1 vymezen dvěma oblouky, z nichž jeden je vypuklý a druhý vydutý.
Na obr. 7 je znázorněn průřez tyči 2, 3 vyztužovací sítě jL vymezen z jedné strany obloukem přecházejícím do vzájemně rozbíhajících se přímek, spojených přímkou protilehlou vzhledem к oblouku.
Vyztužovací sítě 1. jsou uspořádány v silničním panelu tak, že vypuklé povrchy tyčí 2, 3 jsou vždy obráceny к vnější straně silničního panelu.
Prefabrikovaný silniční panel podle vynálezu s rozměry 3 x 1,2 x 0,15 m má podle polské normy následující parametry: pevnost v tlaku В 25, mez pevnosti vyšší než 4000 kgm, mez tvoření trhlin vyšší než 800 kgm.
Prefabrikovaný silniční panel podle vynálezu je určen pro povrch silnic, železničních křižovatek, mostů, podlah skladiŠt a podobně.