Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of oligosaccharides,glucose and hydrolysates of starch cleaning

Landscapes

Show more

CS270904B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jiri Ing Csc Hradil
Frantisek Ing Csc Svec
Frantisek Ing David

Worldwide applications
1986 CS

Application CS861091A events

Description

(57) Řešení se týká způsobu čištění roztoku glukózy, oligosacharidů a hydrolyzátů škrobu v různém technologickém stadiu pomocí ionexových derivátů celulózy. Způsob čištění roztoků oligosacharidů glukózy nebo hydrolyzátů škrobu spočívá v tom, že 40 až 100 dílů roztoku sa uvedou do styku v míchané nádobě nebo ,naplněné koloně β 1 dílem perlové celulózy obsahující (N,N-diethyl)aminové skupiny v OH nebo Cl-formě v koncentraci až 1,1 mmol/g, f popřípadě 6 perlovou celulózou regenerovanou promytím 3 obj. díly roztoků solí nebo báze vybrané ze skupiny zahrnující chlorid sodný a hydroxid draselný o kon* centraci 0,5 až 1 mol/1 s následným promytím stejným objemem max. 1 mol/1 kyseliny chlorovodíkové a/nebo destilované vody. Tento způsob čištění lze tedy provést jak v kontinuálním, tak i diskontinuálnim zařízení, přičemž eorbent je regenerovatelný. Roztoky škrobu nebo glukózy různé provenience lze tímto způsobem čistit v různém technologickém stádiu.
1270 904
(11)
(13) Bl
(51) Int. Cl.5 C 13 К 1/00
CS 270 904 B1
I
Vynález ee týká způsobu čištění roztoků glukózy, oligosacharidů a hydrolyzátů škrobu v různém technologickém stadiu pomoci ionexových derivátů celulózy.
Stávající způeob čištěni glukózových roztoků připravených hydrolýzou ztekuconého Škrobu ionexy spočívá (jak plyne z počítačové rešerše v Chemical abstracts a World Patent Indexu (WPI) v letech 1960 až 1984) v použiti silně kyselého katexu v Na formě pro čištěni tzv. zeleného sirupu při přípravě glukózy ze škrobu (N. G. Gulyuh: SSSR pat. 207824 (1966), Chem. Abstr. 69, 20603 (1969)). Pro tyto účely jsou však také navrženy silně basické anexy s polymernimi sorbenty bez ionogenních skupin makroporézniho typu, a to zejména pro čištění eacharózy (□. štamberg, V. Valter: Entfarbungsharze, Akademie-Verleg-Serlin /1970/). Prakticky se však čisti roztoky po hydrolýza Škrobu rozmícháním s karbóraflnem, filtrací a izolovaná glukóza se dvojnásobně krystalizuje. Nevýhodou čištění karborafinem je špatná filtrovatelnost, potíže při odstranění adsorbentu z roztoku a odběr adsorbentu.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob čištění roztoků Škrobu a glukózy, při kterém se uvedené roztoky uvádí do styku в celulózou v perlové formě s diethylaminovými nebo 1-(N,N-diethylamino)-2-hydroxypropylovými skupinami. Výše uvedený způsob čištění lze s výhodou provést tak, že se roztok nechá protékat vrstvou derivátů celulózy v perlové formě.
Výhodou způsobu podle vynálezu je, že jej lze provést jak šaržovitě násadou ionexové celulózy do roztoku škrobu nebo glukózy, tak i kontinuálně průtokem roztoku kolonou naplněnou perlovou celulózou. Oproti čištění roztoků šaržovitým způsobem v tanku, je kolonový způsob účinnější. Prvý způsob však nevyžaduje žádná dodatečná zařízení. Zde je nutné zdůraznit, že sorpce probíhá i za zvýšené teploty 25 až 95 °C.
Základním předpokladem pro tento způsob čištěni je dostatečná pevnost a nestlačitelnost nosiče. Perlová celulóza je však dostatečně odolná i na oděr.
Předmětem vynálezu je způsob čištění roztoků oligosecharidů glukózy nebo hydrolyzátů škrobu, jehož podstata spočívá v tom, že se 40 až 100 dílů roztoku uvedou do styku v míchané nádobě nebo naplněné koloně s 1 dílem perlové celulózy, obsahujícím /N,N-dimethyl/aminové skupiny v OH nebo Cl-formě v koncentraci až 1,1 mmol/g, popřípadě s perlovou celulózou regenerovanou promytim 3 obj. díly roztoků solí nebo báze vybrané ze skupiny zahrnující chlorid sodný a hydroxid draselný o koncentraci 0,5 až 1 mol/1 s následným promytim stejným objemem max. 1 mol/1 kyseliny chlorovodíkové a/nebo destilované vody.
Tento způsob čištění lze tedy provést jak v kontinuálním, tak i diisokontinuálním zařízení, přičemž sorbent je regenerovatelný. Regenerace se provádí promytim trojnásobkem objemu lože roztoku solí nebo báze vybrané ze skupiny zahrnující chlorid sodný a hydroxid sodný o koncentraci až 1 mol/1, následným promytim stejným objemem až 1 mol/1 kyseliny chlorovodíkové a destilované vody. Roztoky škrobu nebo glukózy různé provenience lze postupem podle vynálezu čistit v různém technologickém stadiu. Lze tedy Čistit roztoky bramborového, kukuřičného nebo jiného škrobu. Dále potom roztoky škrobu po ztekucení nebo s výhodou i po hydrolýze, tj. glukózový sirup. Stupeň vyčištěni roztoků byl sledován měřením absorpce roztoků při 280 nm, kde se nacházelo absorpční maximum roztoků .
Vyšší účinek způsobu podle vynálezu spočívá především ve vysoké sorpčni schopnosti perlová celulózy s diethylaminovými skupinami vůči barevným látkám obsaženým v roztocích škrobu a glukózy. Vyšší účinek dále spočívá v pravidelném sférickém tvaru navrhovaného sorbentu, který umožňuje rychlou filtraci v důsledku malého odporu vrstvy a skutečnost, že nedochází к oděru těchto částic ve srovnáni e karboraflnem, v možnosti regenerovat sorbent de9orpcí barevných látek, které tvoří například mimo jiné betainy a
CS 270 904 81 bílkoviny, roztokem soli nebo báze například 1 mol/1 chloridu sodného respektive 1 mol/1 hydroxidu sodného.
Níže uvedené příklady ilustruji způsob čištěni roztoků, aniž by se tim předmět vynálezu omezoval.
Příklad 1 dílů ztekuceného bramborového škrobu (27,9 % hmot, sušiny, glukózový ekvivalent 23,2) bylo čerpáno při 50 °C přes 1 díl perlové celulózy obsahující l-(N,N-diethy* lamino)-2-hydroxypropllové skupiny v koncentraci 1,07 mmol/g zrnitosti 0,3 až 1,0 mm v Cl formě umístěné v koloně délky 3 cm a průměru 1,5 cm rychlostí 0,25 dílů/min. Oále změny absorpčního maxima při 280 nm sa průtokem zachytilo 35 % hmot, barevných látek .
Přiklad 2 dílů glukózového sirupu (29,5 % hmot, sušiny, glukózový ekvivalent 97,8) bylo čerpáno při 50 °C přes 1 díl perlové celulózy obsahující (N,N-diethylamino)ethylové skupiny (1 mmol/g) v Cl formě rychlosti 0,46 dílů/min. Dle změny abeorpčního maxima při 280 nm se průtokem přes ionex odstranilo z roztoku glukózy 43 % hmot, barevných látek. V dynamických podmínkách, kdy byla perlová celulóza umístěna v koloně, nebyla pozorována ztráta tlaku v koloně nebo stlačitelnost vrstvy až do tlaku 20 kPa.
Přiklad 3
V 50 dílech ztekuceného kukuřičného škrobu (35,2 % hmot, sušiny, glukózový ekvivalent 30 %) byl rozmíchán v baňce 1 díl perlové celulózy s 1-(N,N-diethylamino)-2-hydroxypropylovými skupinami (1,08 mmol/g, velikost zrna 0,135 až 0,44 mm) při teplote 70 °C. Po 30 minutách kontaktu za mírného míchání kotvovým míchadlem (100 ot/min) byla absorpce roztoku při 280 nm o 26 % nižší, než původního roztoku a odstranila se Jeho pěnivost. Ze ztekuceného kukuřičného Škrobu se sorbovala absolutně nejvyšší množství nečistot, které činilo téměř 200 % (2x násobek) nečistot sorbovaných z glukózového sirupu a 120 % (l,2x násobek) nečistot ve ztekuceném bramborovém škrobu.
Sorbent byl po sorpci regenerován v koloně průtokem 0,1 a 1,0 mol/1 roztoky chloridu sodného, kyseliny chlorovodíkové, hydroxidu sodného. Při desorpci 0,1 mol/1 chloridu sodného se deeorbuje 30 % hmot, sorbovaných látek, 1,0 mol/1 chloridu sodného 29 % hmot., 0,1 mol/1 kyseliny chlorovodíkové 7 % hmot., 1,0 mol/1 kyseliny chlorovodíkové i 8 % hmot., 0,1 mol/1 hydroxidu sodného 15 % hmot, a 1,0 mol/1 hydroxidu sodného 9 % hmot, sorbovaných látek. Regenerace byla ukončena převedením do Cl-formy 1 mol/1 kyseliny chlorovodíkové a promytím destilovanou vodou do neutrální reakce. Po regeneraci poy užitý ionex sorboval stejné množství barevných látek.
Příklad 4
Postupem uvedeným v příkladu 2 byl čištěn glukózový sirup vyčištěný Již před tím karborafinem. Perlová celulóza в diethylamlnovými skupinami z tohoto roztoku však sorbovala dalších 26 % hmot, barevných látek, Jak plynulo z měření absorpce při 280 nm.
Příklad 5
Postupem uvedeným v příkladu 2 bylo čištěno 100 dílů glukózového sirupu, 1 díl perlové celulózy a diethylamlnovými skupinami. Z tohoto roztoku sorboval podíl dalších % barevných látek, Jak plynulo z měření absorbance při 280 nm, která poklesla o 26 %.
Perlová celulóza byla regenerována promytím 1 . 1 dílem roztoku 0,5 mol/1 chloridu sodného nebo 0,5 mol/1 hydroxidu sodného a 2 díly destilované vody.
CS 270 904 Bl

Claims (1)
Hide Dependent

  1. P Ř E D и ё T VYNÁLEZU
    Způsob čištěni roztoků oligoeacharidů, glukózy a hydrolyzátů Škrobu, vyznačujíc! se tím, že 40 až 100 dílů roztoku se uvedou do styku v míchané nádobě nebo naplněné koloně s 1 dílem perlové celulózy obsahujícím (N,N-diethyl)aminové skupiny v OH nebo Cl - formě v koncentraci až 1,1 mmol/g, popřípadě a perlovou celulózou regenerovanou promytím 3 obj. díly roztoků solí nebo báze vybrané ze skupiny zahrnující chlorid sodný a hydroxid draselný o koncentraci 0,5 až 1 mol/1 e následným promytím stejným objemem do 1 mol/1 kyseliny chlorovodíkové a/nebo destilované vody.