Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Směs pro přípravu dotovaných monokrystalů fluoridu lanthanitého

Abstract

Předmětem řeSení je výchozí směs pro přípravu dotovaných monokrystalů fluoridu lanthanitého, pomocí které se dosahuje snížení pnutí v krystalech, snížení jejich praskavosti a tím zvýšení výtěžnosti. Základní složkou směsi je fluorid lanthanitý (96,5 až 99,89 % hmot.), který je doplněn aktivátorem/y fluoridem či oxidem europitým a případně též fluoridem či oxidem dysprosia, (celkem 0,01 až 0,5 % hmot.), desoxidátorem fluoridem olovnatým (0 až 2 % hmot) a stabilizačním přídavkem 0,1 až 1 % hmot. oxidu lanthanitého. Tato vsázka je pak v grafitovém kelímku v pěstovací peci roztavena a metodou sestupného kelímku je pěstován krystal.

Landscapes

Show more

CS270084B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Josef Ing Jindra
Milan Kodousek
Ivan Ing Boucek

Worldwide applications
1988 CS

Application CS886282A events

Description

Řešení se týká směsi pro přípravu dotovaných monokrystalů fluoridu lanthanitého a řeší problém zvýšení výtěžnosti jejich přípravy.
Dotované monokrystaly fluoridu lanthanitého mají zvláštní význam jakožto čidla v potenciometrických analytických metodách (M.S.Frants USA pat. 3 431 182/66 resp. M.S. Frant, j.W.Rosss Science 154, 1553 (1966)). Jako dotující příměs k LaFj je nejčastěji používán fluorid europitý EuFj, který je v redukčních podmínkách přípravy krystalů v mřížce částečně redukován na EuFj a tím se zlepěuje elektrická vodivost čidla, což má velký praktický význam. V podstatě stejný efekt však vykazují i jiné aktivátory z řady vzácných zemin (DyFj, SmFj, NdFj, PrFj aj.). Vztahy mezi složením, krystalografickou orientací a funkčními vlastnostmi takto aktivovaných krystalů nejsou dosud dostatečně prozkoumány (J.Veselý, K.štulíks Anal. Chern. Acts 73, 157 (1974)). Zřejmě značný vliv má i způsob přípravy monokrystalů, které se připravují většinou z vlastní taveniny metodou sestupného kelímku (metoda Stockbargerova) pod vakuem v grafitovém kelímku, jehož povrch hraje důležitou roli při parciální redukci trojmocného stavu vzácné zeminy na dvojmocný. Pro. mnohonásobnou přípravu těchto krystalů je vhodná např. grafitová kelímková sestava popsaná v autorském osvědčení č. 1265/73.
K pěstování dotovaných krystalů LaFj je zpravidla základním prvkem vsázky fluorid lanthanitý (zpravidla čistší než jakost p. a.), ke kterému jsou přidány v různých množstvích dotační příměsi, případně i fluorid olovnatý PbF2 jako desoxidátor, který při roztavování reaguje s přítomným povrchově vázaným kyslíkem a vodou vysublimuje jako PbO. Růst ve velkém teplotním gradientu při metodě Stockbargeově obecně vede ke vzniku termického pnutí v krystalu, a v důsledku toho k praskání krystalů, které je většinou tím výraznější, čím kvalitnější krystalový materiál vzniká. Růst při menší teplotním gradientu vede ke koncentračnímu podchlazování, nepravidelnému dendritickému růstu, vzniku bublin a jiných nehomogenit, které v podstatě znemožňují použití krystalu jako funkčního elementu. Podmínky pro kvalitní růst se dále zhoršují v případě dotovaných krystalů. Rozdílnost iontových poloměrů příměsí a základní látky vede, zvláště při snaze dosáhnout vysoké chemické jakosti a strukturní dokonalosti krystalů vysokým teplotním gradientem, k deformacím struktury, dalšímu pnutí v poměrně složité hexagonální mřížce, k nestabilitě systému a tím k praskání krystalů, což značně snižuje efektivnost přípravy. Tyto jevy jsou při pěstování krystalů LaFj zvláště výrazné. Krystaly jsou křehké a snadno praskají při náhlých změnách teplot i o 50 °C.
Tuto potíž podstatným způsobem odstraňuje postup přípravy krystalů spočívající ve zvláštním složení vsázky, a to tak, ?e vsázka pro pěstování je složena z fluoridu lanthanitého (96,5 až 99,89 % hmot.), z 0,01 až 0,5 % hmot, aktivátoru na bázi fluoridů nebo oxidů prvků vzácných zemin, (jmenovitě europia a případně též dysprosia), dále 0 až 2 % hmot, desoxidátoru fluoridu olovnatého PbF2 a přídavku 0,1 až 1 % hmot, oxidu lanthanitého La20j. Vsázka je v pěstovacím kelímku v peci pod vakuem roztavena a způsobem Stockbargerovým je provedena krystalizace.
Účinek.La20j se projevuje ve stabilizaci systému při růstu, resp. stabilizaci krystalové mřížky dotovaného krystalu, a v unifikaci výsledné krystalografické jakosti; zásadním způsobem se snižuje-pnutí a podstatně omezuje praskání krystalů při pěstování a při následném zpracování na elementy. Jejich funkční způsobilost se přitom nemění.
Konkrétní sestavení směsí pro pěstování a odpovídající výsledky demonstrují příklady 1 až 4. Fluorid lanthanitý, používaný v níže uváděných směsích, měl čistotu alespoň odpovídající jakosti p. a. a byl přetaven ve vakuu 1.10 Pa - 1.10 Pa s přídavkem 5 % hmot. PbF2. Ostatní součástí výchozí směsi měly čistotu odpovídající alespoň jakosti p. a., oxid lanthanitý byl žíhán po 2 hodiny při 1 000 °C na vzduchu. Příklad 1 : ' ' . Směs·. 99,215 % hmot, fluoridu lénthanitého, ..
0,7 X hmot, fluoridu olovnatého, 0,07 % hmot, oxidu europitého, 0,015 % hmot, oxidu dysprositého.
CS 270 084 81
Tato vsázka byla pod vakuem roztavena v pěstovací peci (1 550 °C) v grafitovém mnohootvorovém kelímku a Stockbargerovou metodou sestupného kelímku vypěstovány krystaly, z nichž 70 až 80 % popraskalo při pěstování a zpracování.
Příklad 2 . .
Vsázka i postup zpracování stejný jako v příkladu 1, pouze ve složení vsázky použit navíc přídavek 0,15 % hmot. La20j: 99,065 % hmot, fluorid lanthanitý, 0,7 % hmot, fluorid olovnatý, 0,07 % hmot, oxid europitý, 0,015 % hmot, oxid dysprositý, 0,15 % hmot, oxid lanthanitý.
Rozpraskalo pouze 15 % hmoty krystalů při pěstování a následném zpracování.
Příklad 3 '
Směs: 99,11 % hmot, fluorid lanthanitý, 0,8 % hmot, fluorid olovnatý, 0,09 % hmot, oxid europitý, byla zpracována podle příkladu 1 a bylo zjištěno, že během krystalizace a v následném procesu zpracování rozpraskalo 79 % krystalové hmoty. Stejný výsledek byl získán, když byl použit místo oxidu europitého fluorid europitý.
Příklad 4
Vsázka i postup zpracování stejné jako v přikladu 3, pouze ve složení vsázky užito přídavku 0,15 % hmot. La20j: 98,96 % hmot, fluorid lanthanitý, 0,8 % hmot, fluorid olovnatý, 0,09 % hmot, oxid lanthanitý, 0,15 % hmot, oxid lanthanitý. Při pěstování a následném zpracováni rozprasklo pouze 15 % hmoty krystalů. Stejný výsledek byl získán když byl použit namísto oxidu europitého fluorid europitý.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Směs pro přípravu dotovaných monokrystalů fluoridu lanthanitého, vyznačující se tím, že se skládá z
    96,5 až 99,89 Sí hmot, fluoridu lanthanitého, 0,1 až 1 % hmot, oxidu lanthanitého, 0 až 2 % hmot, fluoridu olovnatého, 0,01 až 0,5 % hmot, fluoridu či oxidu europitého a případně i fluoridu či oxidu dysprositého·