Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Device for specimen's axial static loading

Landscapes

Show more

CS269583B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Slovak
Inventor
Vladimir Banko

Worldwide applications
1988 CS

Application CS883658A events

Description

CS 269 583 BX
Vynález aa týká zariadenia na osové Cahové statické zatažovania skúSobného* tele-sa v zariadení na zatažovania aXmeranie Sasu do lomu alebo v inom Cahovom zatažovacomzariadení, najma statického zatažovania.
Doposial aú známe podobné časti zatažovacích zariadení vybavené na silovomvvýstu-pe bu3 klbom s Jedným, jednoduchý čap, alebo dvomi, kardanov kíb, stupňami volnosti. V praxi sa ukázalo, že tahový kíb s jedným stupňom volnosti je nedostačujúci z hledis-ka odstraňovania ohybových, Smykových, napatí v drieku skúSobnej vzorky, pretože Jeanalogický a jedinou přeloženou hlavnou rovinou procesu p8sobenia sily. Totožností sdvomi přeloženými hlavnými rovinami, na seba kolmými (v případe kardanovho kíbu) Je si-ce teoreticky principiálně dostačujúca, ale v praxi sa ukázala potřeba 2alSieho stupňareťazenia prvkov volnosti. Hlavnou příčinou je vytlačenie si určitých poloh pohybovýchdielov kíbov pevnej zostavy zadrhávanie v tzv. vyosenej, neraťaziacej, alebo tiež bo-dovo neosovej polohe, ktoré Je zdrojom Smykových napatí v skúSobnej vzorke.
Podstata zariadenia na osové tahové statické zatažovania skúSobného telesa spočí-vá v tom, že dva protiležiace dvojdielne súosovacie upínacie medzičlánky, do ktorýchsa vkládá upínaná hlava skúSobného telesa, sú opatřené úložnými gulovými, alebo kuže-lovými plochami, ktorými volné ležia, a v priebehu nástupu zatažovania skúSobného tele-sa si vyhladajú svoju smernicovú polohu, v rozsahu geometricko-rozmerovej a silovo-fy-zikálnej volnosti, na protisedlách, ktoré sú súčastou tiahel zaťažovacieho zariadenia.Přitom funkciu směrnice optimélnej polohy súosovacieho uplnacieho medzičlánku vykoná vpodstatnej časti nástupom zatažovacej sily rozSírený retažiaci systém, zvýšením účin-nosti atupňov volnosti, vlastné skúSobné teleso a poměrná, vhodné velká dížka vlaatné-ho skúSobného telesa, k súčtu volných dížok oboch retaziacich častí. Přitom sú alter-nativně úložná gulové plochy čiel dvojdielnych súosovacich upínacích medzičlánkov a gulové plochy sediel protikusov navrhnuté a vyskúSané ve velkosti polomerov, ktoré túto funkciu umožňujú: poloměr gulových pl3ch čiel má velkost rovnú podielu dížky drieku skúSob-ného telesa a volitelnej konstanty 2,5 až 4,5. Poloměr gulových ploch sediel može bytrovnako velký, alebo vačSí asi o jednu dvestotinu. Všetky rotačné diely aú vyrobené sosami v normálovej polohe. Alternativně úložné kuželové plochy čiel dvojdielnych súo-sovacích upínacích medzičlánkov Cvo vSetkých prípadoch vybavené vstupnými ploškami akompaktujúcim perom) a kuželové plochy sediel protikusov majú kuželovú část o vrcholo-vom uhle v rozpětí 85 až 155° uhlových. Vrcholový uhol oboch protikusov, kuželových se-diel, može byť rovnako velký, alebo vačSí o 2 až 15 min. uhlových. VSetky rotačné dielysú vyrobené s osami v normálovej polohe.
Zariadenie sa připraví k funkcii tak, že tiahla 2 obsahujúce prstence sediel £gulových, alebo kuželových dosadacích ploch, sa uvedú do postavenia "vkladanie-vyberanieskúSobného telesa". SkúSobné teleso 8 sa opatří na oboch svojich upínacích hlavách 2dvojdielnymi súosovacími upínacími medzičlánkami 2, vybavenými jednak dělenými prstenca-mi čiel 2 gulových, alebo kuželových dosadacích ploch, jednak dělenými upínacími válco-vými plochami 2.» vstupnými ploškami 2 a kompaktujúcimi perami 6., pričom zakladaniedvojdielnych súosovacich upínacích medzičlánkov 1 sa vykoná bez dorazu na poradie tak,že medzičlánok 1, sa nasadí prv na driek skúSobného telesa 8 vzájoným prítlakom v miestevstupných ploSiek 2» ° osovým posuvom do polohy obopínajúcej upínaciu hlavu 2· v přípa-de r3zne velkých hláv 2 skúSobného telesa 8 čo Je normovaný obvykle používaný stav, na-sadia sa podlá velkosti prísluáné medzičlánky i, tak, že ich prstence čiel 2 gulových,alebo kuželových ploch, smerujú dovnútra, teda k drieku skúSobného telesa 8. Sposob na-sadenia je totožný aj v príprade rovnakých velkostí upínacích hláv 2· Zariadenie umož-ňuje, s dobrým výsledkom, použit tiež kombináciu: každá z dvoj stráň skúSobného telesa8 sa opatří medzičlánkami a protikusmi (včítane prísl. tiahel 2) b γδžnou alternativoutvaru dosadacích ploch - napr. hoře s tulových tvarom ploch prstencov čela, dolu s ku-želovým tvarom ploch prstencov čela, ap. SkúSobné teleso £ opatřené medzičlánkami 2 vsprávnéj polohe, a dotlačením na dosadacie plochy, vloží sa v správnom smere, podlá po-otočenia otvorov tiahel 2 a v správnej polohe iniciačného vrubu, při nesymetrickáj po- 2 CS 269 583 B1 lohe vrubu bude vrub "bore", v gravitačně;) polohe hlavněj oei, do oboch tiahel ?2v prvdo horného, potom do dolného, s gravitačným usadením v sedle horného tiahla 2. Pa úpl-nom uložení vybaveného skúSobného telesa £ do tiahel 2, přidrží ea dolná tiahlo 2_ vquázikolmej polohe a epuetí ea silový mechanizmus prvej íázy nastavenia zaťažovaciehozariadenia do stavu a polohy "Start zatažovanie", do stavu, kedy skúSobné teleso 8 avSetky Styri členy súosovacieho uloženia, nastavenia a zovretia (obe tiahla 2, oba med-zičlánky X, ich vzájomná poloha a ich funkčně plochy) prejdú fázemi nástupu a zosúose-nia zúčastněných telies a ich tvarov, ako aj tahovej sily, a to podlá jej zvolenej vel-kosti a priebehu v tejto prvej fáze, postačí priebeh zatažovania jemným skoko, odpove-dajúcim napr. "pumpovaniu" hydrauliky, ap. Zosúosenie umožňuje jednak gulovitosť napr.kuželovitosf, dosedaoích pl3ch napr. prstencov, ich determinácia (opt,. velkost) včíta-ne delenia, ako aj celková delenie medzičlánku χ na dve časti, z ktorých každá sa sprá-va samostatné, aj kel tvarovo geometricky a rozměrovou presnostou viatane. Tým sa za-vádzajú dve doplňujúce sa vakanoie, naviazané na seba pod vhodným uhlom. Po dosiahnutístavu prvej fáze, ustavenie skúSobného telesa, je možné přikročit k vlastněmu zafažova-niu (druhá fáza).
Hlavné výhody zariadenia na osové Cahové statické zatažovanie skúSobného telesaspočívájú hlavně v tom, že v priebehu nástupu zaťažovacej tahovéj sily sa dosahuje účeného priestorového pohybu a naklápania hlavněj geometrickoj osi skúSobného telesa, zatesnej súčinnosti a vyvodzovania účinnějším využitím zavedených stupňov volnosti 3al-Sím retaziacim článkom v sérii posobenia tahovej zaťažovacej sily, ako aj poklzom, po-suvom, alebo naklápaním súosovaoíoh upínacích a výklopných, dvojdielnych medzičlánkov Xvoči unášacím hlavám zaťažovacieho zariadenia. Tým sa dosahuje quázibodový až bodovýpřenos osovej zažažovacej sily, vyvolanie osovéj totožnosti osi tahovej zaťažovacej si-ly a hlavněj geometriokej osi skúSobného telesa. Výsledkom týchto činností je vyvolanieprostého osového tahového napatia v drieku skúSobného telesa, potlačenie vplyvov vedú-cich k vzniku neželatelných Smykových napatí.
Na výkrese na obr. 1 je pohlad na skúSobné teleso v súatave časti zariadenia na osové tahové statioká zatažovanie a na obr. 2 je dvojdielny súosovací a upínací medzičlánok.
Zariadenie na osové tahové statické zatažovanie skúSobného telesa pozostáva z dvo-jice dvojdielnych súosovacích a upínacích medzičlánkov χ vybavených bu3 čelem χ prsten-coví tej gulovej plochy, alebo kuželovéj plochy, a z dvojice tiahel 2 vybavených ekviva-lentně buň sedlom ± prstenoovitej gulovej plochy, alebo kuželováj plochy. V případe gu-lových dosadaoích ploch je velkost poloměru Bo čela 2 v rozsahu podielu dížky L driekuskúSobného telesa s volitelnej konStanty k = 2,5 až 4,5, pričom velkosti, poloměru Basedla tiahla 2 m3že byt rovnaká, alebo vačSia o jednu dvestotinu. V případe kuželovýchdosadacích ploch je velkost vrcholového uhla kužela od 85 do 155° uhlových, pričom vr-cholový uhol kužela sedla X m8že byť rovnaký, alebo vačSÍ o 2 až 15 min. uhlových odvrcholového uhla kužela čela χ. VSetky rotačné diely sú vyrobené s hlavnou tělesnou osouv normálovej polohe. Vlastný dvojdielny súosovaci a upínací medzičlánok X je vybavenývstupnými ploSkami X a kompaktujúoim perom £. Do funkcie zariadenia sú Sálej zahrnutéupínacie hlavy 2 skúSobného telesa 8, válcové plochy £ dvojdielnych súosovacích upína-cích medzičlánkov χ a dosadacie sedla 10. 11 medzičlánku χ.
SkúSky zariadenia pokryli vnútorné hranice uvedených rozsahov, aj těsné oblastina obe strany zvonka. Při dížke drieku 132 mm skúSobného telesa holi vyskúSané dosada-cie gulové plochy v rozsahu polomerov od 26 do 60 mm, spravidla s vysokou kvalitou po-vrchu, lim. gulovitost, lesk, přitom gulové plochy sediel a čiel bu3 s polomerov totož-ným, alebo zvýSeným o jednu pátsediatinu, stotinu, dvestotinu a dvestopatdesiatinu. SkúSky preukázali vhodnost množiny rozmerov pre poloměry od 53 do 29 mm, a ako vhodnú budtotožnost poloměru sedla a poloměru čela medzičlánku, připadne zvačSenie poloměru sedlaaž o jednu dvestotinu velkoati poloměru čela medzičlánku. V týchto limitách prebiehal

Claims (2)
Hide Dependent

CS 269 583 B1 3 poklz a nastavenie eúosovacieho a upínacieho medzičlánku bez vykazovania,nepřípustnýchvelkostí hodnot Smykových napatí v drieku skúšobnej tyče, např. merané tenzometricky:predpísané 0,5 %\ dosahované hodnoty: 0,2 % šmykovej zložky z tahového napátia. Kovnaký postup bol použitý pri vyhledávaní iných vhodných tvarov dosadacích.a poklzo-vých ploch medzičlánkov. Vhodným sa ukázalo tiež kuželové usadanie s kuželomio:vrcho- ;lovom uhle 85 až 155° uhlových, ako vrcholový uhol kužela čela medzičlánku. Vynález je využitelný v meracej technike skúSovného zatažovania tahovou sirou, přiSalších potřebách vlastnosti uloženia so súosovacím efektom, vo výskume, vývoji, v prie-mysle. P E E D Μ E T VYNÁLEZU
1. Zariadenie na osové tahové statické zatažovanie skúšobného telesa, vyznačujúcesa tým, že dva protiležiace dvojdielne súoaovacie upínacie medzičlánky (1) sú evojmigulovými, alebo kuželovými plochami prstencov čiel (3) uložené volné na gulových, alebokuželových plochách prstencov sediel (4), pričom oba dvojdielne súoaovacie upínacie med-zičlánky (1) sú uložené na oboch upínacích hlavách (7) skúšobného telesa (8), a sú opatrené vstupnými ploškami (5) a kompaktujúcim perom (6).
2. Zariadenie podlá bodu 1, vyznačujúca sa tým, že poloměr (Ec) gulových ploch prs-tencov čiel (3) má velkost rovnú podielu dížky (L) drieku skúšobného telesa (8) a voli-telné j konštanty k = 2,5 až 4,5, pričom všetky koncentrické tvary telies a koncentrickytvarované telesá sústavy, gulové plochy prstencov čiel (3), gulové plochy prstencov se-diel (4), tiahla (2), válcové upínacie plochy (9) dvojdielnych eúosovacích upínacíchmedzičlánkov (1) majú spoločnú os, ktorá je kolmá na dosadacie sedlá (11) prstencových * čiel upínacích hláv (7) skúšobného telesa (8), a kolmá na dosadacie sedlá (10) prsten- cových čiel dvojdielnych súosovacích upínacích medzičlánkov (1) , pričom velkost polomě-ru (Es) gulových pldch prstencov sediel (4) je definovaná rozpětím dížok, jednak dížkourovnou súčtu poloměru a jednej dvestotiny poloměru (Bc) gulových ploch prstencov čiel(3), a v případe kuželových ploch'prstencov čiel (3) a sediel (4) majú kuželové plochyvrcholový uhol od 85 do 155° uhlových, pričom obe dvojice prstencov čiel (3) a prsten-cov sediel (4) sú vo vrcholovom uhle buS totožné, alebo je vrcholový uhol kuželovýchpl3ch prstencov sediel (4) vačší o 2 až 15 min. uhlových, oproti velkosti vrcholovéhouhla kuželových ploch prstencov čiel (3), a hlavná os kuželových ploch prstencov čiel(3) s hlavnou osou kuželových ploch prstencov sediel (4), ako aj telesná os válcovýchupínacích ploch (9) dvojdielnych súosovacích upínacích medzičlánkov (1) a tělesnými osa-mi tiahel (2) sú totožné. 1 výkres