>»
CS 269 583 BX
Vynález aa týká zariadenia na osové Cahové statické zatažovania skúSobného* tele-sa v zariadení na zatažovania aXmeranie Sasu do lomu alebo v inom Cahovom zatažovacomzariadení, najma statického zatažovania.
Doposial aú známe podobné časti zatažovacích zariadení vybavené na silovomvvýstu-pe bu3 klbom s Jedným, jednoduchý čap, alebo dvomi, kardanov kíb, stupňami volnosti. V praxi sa ukázalo, že tahový kíb s jedným stupňom volnosti je nedostačujúci z hledis-ka odstraňovania ohybových, Smykových, napatí v drieku skúSobnej vzorky, pretože Jeanalogický a jedinou přeloženou hlavnou rovinou procesu p8sobenia sily. Totožností sdvomi přeloženými hlavnými rovinami, na seba kolmými (v případe kardanovho kíbu) Je si-ce teoreticky principiálně dostačujúca, ale v praxi sa ukázala potřeba 2alSieho stupňareťazenia prvkov volnosti. Hlavnou příčinou je vytlačenie si určitých poloh pohybovýchdielov kíbov pevnej zostavy zadrhávanie v tzv. vyosenej, neraťaziacej, alebo tiež bo-dovo neosovej polohe, ktoré Je zdrojom Smykových napatí v skúSobnej vzorke.
Podstata zariadenia na osové tahové statické zatažovania skúSobného telesa spočí-vá v tom, že dva protiležiace dvojdielne súosovacie upínacie medzičlánky, do ktorýchsa vkládá upínaná hlava skúSobného telesa, sú opatřené úložnými gulovými, alebo kuže-lovými plochami, ktorými volné ležia, a v priebehu nástupu zatažovania skúSobného tele-sa si vyhladajú svoju smernicovú polohu, v rozsahu geometricko-rozmerovej a silovo-fy-zikálnej volnosti, na protisedlách, ktoré sú súčastou tiahel zaťažovacieho zariadenia.Přitom funkciu směrnice optimélnej polohy súosovacieho uplnacieho medzičlánku vykoná vpodstatnej časti nástupom zatažovacej sily rozSírený retažiaci systém, zvýšením účin-nosti atupňov volnosti, vlastné skúSobné teleso a poměrná, vhodné velká dížka vlaatné-ho skúSobného telesa, k súčtu volných dížok oboch retaziacich častí. Přitom sú alter-nativně úložná gulové plochy čiel dvojdielnych súosovacich upínacích medzičlánkov a gulové plochy sediel protikusov navrhnuté a vyskúSané ve velkosti polomerov, ktoré túto funkciu umožňujú: poloměr gulových pl3ch čiel má velkost rovnú podielu dížky drieku skúSob-ného telesa a volitelnej konstanty 2,5 až 4,5. Poloměr gulových ploch sediel može bytrovnako velký, alebo vačSí asi o jednu dvestotinu. Všetky rotačné diely aú vyrobené sosami v normálovej polohe. Alternativně úložné kuželové plochy čiel dvojdielnych súo-sovacích upínacích medzičlánkov Cvo vSetkých prípadoch vybavené vstupnými ploškami akompaktujúcim perom) a kuželové plochy sediel protikusov majú kuželovú část o vrcholo-vom uhle v rozpětí 85 až 155° uhlových. Vrcholový uhol oboch protikusov, kuželových se-diel, može byť rovnako velký, alebo vačSí o 2 až 15 min. uhlových. VSetky rotačné dielysú vyrobené s osami v normálovej polohe.
Zariadenie sa připraví k funkcii tak, že tiahla 2 obsahujúce prstence sediel £gulových, alebo kuželových dosadacích ploch, sa uvedú do postavenia "vkladanie-vyberanieskúSobného telesa". SkúSobné teleso 8 sa opatří na oboch svojich upínacích hlavách 2dvojdielnymi súosovacími upínacími medzičlánkami 2, vybavenými jednak dělenými prstenca-mi čiel 2 gulových, alebo kuželových dosadacích ploch, jednak dělenými upínacími válco-vými plochami 2.» vstupnými ploškami 2 a kompaktujúcimi perami 6., pričom zakladaniedvojdielnych súosovacich upínacích medzičlánkov 1 sa vykoná bez dorazu na poradie tak,že medzičlánok 1, sa nasadí prv na driek skúSobného telesa 8 vzájoným prítlakom v miestevstupných ploSiek 2» ° osovým posuvom do polohy obopínajúcej upínaciu hlavu 2· v přípa-de r3zne velkých hláv 2 skúSobného telesa 8 čo Je normovaný obvykle používaný stav, na-sadia sa podlá velkosti prísluáné medzičlánky i, tak, že ich prstence čiel 2 gulových,alebo kuželových ploch, smerujú dovnútra, teda k drieku skúSobného telesa 8. Sposob na-sadenia je totožný aj v príprade rovnakých velkostí upínacích hláv 2· Zariadenie umož-ňuje, s dobrým výsledkom, použit tiež kombináciu: každá z dvoj stráň skúSobného telesa8 sa opatří medzičlánkami a protikusmi (včítane prísl. tiahel 2) b γδžnou alternativoutvaru dosadacích ploch - napr. hoře s tulových tvarom ploch prstencov čela, dolu s ku-želovým tvarom ploch prstencov čela, ap. SkúSobné teleso £ opatřené medzičlánkami 2 vsprávnéj polohe, a dotlačením na dosadacie plochy, vloží sa v správnom smere, podlá po-otočenia otvorov tiahel 2 a v správnej polohe iniciačného vrubu, při nesymetrickáj po- 2 CS 269 583 B1 lohe vrubu bude vrub "bore", v gravitačně;) polohe hlavněj oei, do oboch tiahel ?2v prvdo horného, potom do dolného, s gravitačným usadením v sedle horného tiahla 2. Pa úpl-nom uložení vybaveného skúSobného telesa £ do tiahel 2, přidrží ea dolná tiahlo 2_ vquázikolmej polohe a epuetí ea silový mechanizmus prvej íázy nastavenia zaťažovaciehozariadenia do stavu a polohy "Start zatažovanie", do stavu, kedy skúSobné teleso 8 avSetky Styri členy súosovacieho uloženia, nastavenia a zovretia (obe tiahla 2, oba med-zičlánky X, ich vzájomná poloha a ich funkčně plochy) prejdú fázemi nástupu a zosúose-nia zúčastněných telies a ich tvarov, ako aj tahovej sily, a to podlá jej zvolenej vel-kosti a priebehu v tejto prvej fáze, postačí priebeh zatažovania jemným skoko, odpove-dajúcim napr. "pumpovaniu" hydrauliky, ap. Zosúosenie umožňuje jednak gulovitosť napr.kuželovitosf, dosedaoích pl3ch napr. prstencov, ich determinácia (opt,. velkost) včíta-ne delenia, ako aj celková delenie medzičlánku χ na dve časti, z ktorých každá sa sprá-va samostatné, aj kel tvarovo geometricky a rozměrovou presnostou viatane. Tým sa za-vádzajú dve doplňujúce sa vakanoie, naviazané na seba pod vhodným uhlom. Po dosiahnutístavu prvej fáze, ustavenie skúSobného telesa, je možné přikročit k vlastněmu zafažova-niu (druhá fáza).
Hlavné výhody zariadenia na osové Cahové statické zatažovanie skúSobného telesaspočívájú hlavně v tom, že v priebehu nástupu zaťažovacej tahovéj sily sa dosahuje účeného priestorového pohybu a naklápania hlavněj geometrickoj osi skúSobného telesa, zatesnej súčinnosti a vyvodzovania účinnějším využitím zavedených stupňov volnosti 3al-Sím retaziacim článkom v sérii posobenia tahovej zaťažovacej sily, ako aj poklzom, po-suvom, alebo naklápaním súosovaoíoh upínacích a výklopných, dvojdielnych medzičlánkov Xvoči unášacím hlavám zaťažovacieho zariadenia. Tým sa dosahuje quázibodový až bodovýpřenos osovej zažažovacej sily, vyvolanie osovéj totožnosti osi tahovej zaťažovacej si-ly a hlavněj geometriokej osi skúSobného telesa. Výsledkom týchto činností je vyvolanieprostého osového tahového napatia v drieku skúSobného telesa, potlačenie vplyvov vedú-cich k vzniku neželatelných Smykových napatí.
Na výkrese na obr. 1 je pohlad na skúSobné teleso v súatave časti zariadenia na osové tahové statioká zatažovanie a na obr. 2 je dvojdielny súosovací a upínací medzičlánok.
Zariadenie na osové tahové statické zatažovanie skúSobného telesa pozostáva z dvo-jice dvojdielnych súosovacích a upínacích medzičlánkov χ vybavených bu3 čelem χ prsten-coví tej gulovej plochy, alebo kuželovéj plochy, a z dvojice tiahel 2 vybavených ekviva-lentně buň sedlom ± prstenoovitej gulovej plochy, alebo kuželováj plochy. V případe gu-lových dosadaoích ploch je velkost poloměru Bo čela 2 v rozsahu podielu dížky L driekuskúSobného telesa s volitelnej konStanty k = 2,5 až 4,5, pričom velkosti, poloměru Basedla tiahla 2 m3že byt rovnaká, alebo vačSia o jednu dvestotinu. V případe kuželovýchdosadacích ploch je velkost vrcholového uhla kužela od 85 do 155° uhlových, pričom vr-cholový uhol kužela sedla X m8že byť rovnaký, alebo vačSÍ o 2 až 15 min. uhlových odvrcholového uhla kužela čela χ. VSetky rotačné diely sú vyrobené s hlavnou tělesnou osouv normálovej polohe. Vlastný dvojdielny súosovaci a upínací medzičlánok X je vybavenývstupnými ploSkami X a kompaktujúoim perom £. Do funkcie zariadenia sú Sálej zahrnutéupínacie hlavy 2 skúSobného telesa 8, válcové plochy £ dvojdielnych súosovacích upína-cích medzičlánkov χ a dosadacie sedla 10. 11 medzičlánku χ.
SkúSky zariadenia pokryli vnútorné hranice uvedených rozsahov, aj těsné oblastina obe strany zvonka. Při dížke drieku 132 mm skúSobného telesa holi vyskúSané dosada-cie gulové plochy v rozsahu polomerov od 26 do 60 mm, spravidla s vysokou kvalitou po-vrchu, lim. gulovitost, lesk, přitom gulové plochy sediel a čiel bu3 s polomerov totož-ným, alebo zvýSeným o jednu pátsediatinu, stotinu, dvestotinu a dvestopatdesiatinu. SkúSky preukázali vhodnost množiny rozmerov pre poloměry od 53 do 29 mm, a ako vhodnú budtotožnost poloměru sedla a poloměru čela medzičlánku, připadne zvačSenie poloměru sedlaaž o jednu dvestotinu velkoati poloměru čela medzičlánku. V týchto limitách prebiehal