I Vynález se týká kombinované pneumatické lamelové spojky a brzdy, například oře mechanické lisy, toho druhu, Jež se akládá ze spojkového a brzdového kotouče, které Jsou spojeny π hnnným hřídelem n uložený nn něm vedle nebe, a ze spojkoví n brzdoví lamely, Jež Jsou ovládány příslušnými přítlačnými kotouči, které jsou navzájem -echanicky spojeny v celek a přesouvají se pro zapnutí spojky ve směru osy hřídele pneumaticky v Jednom směru a pro zapnutí brzdy tlakem pružin v opačném směru.
. Nevýhodou stávajících kombinovaných spojek a brzd je skutečnost, že při postupném opotřebování třecího obložení lamel dochází ke zvětšování zdvihu spřažené dvojice spojkového a brzdového přítlačného kotouče, tudíž i ke zvětšování zdvihu pístu ! ‘ pneumatického ailového orgánu. Důsledkem je zvětšování brzdné dráhy beranu lisu a j zvýšení spotřeby tlakového vzduchu k zapnutí spojky. U známých konstrukcí spřažených
I spojek a brzd jsou uvedené nedostatky částečně řešeny seřízením jednotlivých přítlačI ných kotoučů v závislosti na velikosti opotřebení třecích obložení. Zdvih pístu je zmenšován pomocí distančních elementů. Postup vyžaduje častou kontrolu seřízení a je náročný na pečlivost provedení.
Vynález odstraňuje tyto nevýhody a vyznačuje se tím, že spojkový a brzdový přítlačný kotouč je jednotlivě osově stavitelný vzhledem ke spojkovému a brzdovému ko: touči. Poloha obou přítlačných kotoučů vzhledem ke spojkovému a brzdovému kotouči je ' vymezena stavěcími dorazy. Podle dalšího význaku vynálezu se stavěči dorazy skládají í z opěrných kotoučů, mezi nimiž a zkosenou plochou spojkového kotouče jsou uspořádány stavěči klíny a tlačně upravenými přísuvnými pružinami ve směru osy hnaného hřídele a držené táhly s přítlačnými pružinami v dotyku s těmito opěrnými kotouči. Podle výhodného provedení předmětu vynálezu jsou stavěči dorazy umístěné mezi brzdovým přítlačným kotoučem a spojkovým kotoučem, brzdový přítlačný kotouč je uspořádán mezi brzdovým kotoučem a spojkovým kotoučem.a spojkový přítlačný kotouč je vytvořen jako píst, zasahující do válce s tlakovým médiem, neseného brzdovým přítlačným kotoučem.
Hlavní výhodou vynálezu je samočinné udržování konstantní vůle mezi spojkovými a j brzdovými lamelami a zajištění minimální spotřeby tlakového vzduchu bez nároků na se. řizování spojky a brzdy po celou dobu životnosti spojky a brzdy.
Příklad provedení .předmětu vynálezu je znázorněn na obr. 1, který značí osový řez spojkou a brzdou. .
Na hnaném hřídeli X neznázoměného lisu je upevněn spojkový kotouč 2, s nábojem 2a a brzdový kotouč J, spojený se spojkovým kotoučem 2 v jeden celek. Se spojkovým’ kotoučem 2. je spřažena spojková lamela 4 opatřená spojkovým třecím obložením 4a, osově posuvně uspořádaná a unášená známým způsobem pomocí neznázorněného setrvačníku. S brzdovým kotoučem J, je spřažena brzdová lamela 2 opatřená brzdovým třecím obložením 5a. osově posuvně uspořádaná a neotočně upevněná na neznázoměné části stojanu lisu. Se spojkovou lamelou 4 je sdružen spojkový přítlačný kotouč 6, uložený osově posuvně , na náboji 2a spojkového kotouče 2. pomocí spojkové drážky 27 a vytvořený ve střední části jako píst 6a. Spojkový přítlačný kotouč 6 nese unášecí čepy 1, jež procházejí vnitřními otvory 2f spojkového kotouče 2 a jsou opatřeny distančním tlačným nákružkem 7a a na svém konci závitem, na němž je uchycena opěrná hlava 8. Spojkový kotouč 2 má na straně odvrácené od spojkového přítlačného kotouče 6 a přivrácené k brzdovému přítlačnému kotouči 18 vytvořenu zkosenou plochu 2c, z níž vystupuje první opěrný prstenec 2d a druhý opěrný prstenec 2e. V prostoru mezi oběma opěrnými prstenci 2d, 2e Je ' uspořádán spojkový stavěči doraz, tvořený vnějším opěrným kotoučem 2 a vnějšími stavěcími klíny 10, jež mají svou šikmou plochu vytvořenu se stejným sklonem, odpovídajícím přilehlé zkosené ploše 2c spojkového kotouče 2. Vnější stavěči klíny 10 jsou tlačně spojeny s přísuvnými pružinami 11. uloženými v dutinách 10a těchto klínů a opírajícími se o první opěrný pretenec 2d. Mezi vnějším opěrným kotoučem 2 a distančním tlačným nákružkem 7a je vytvořena vůle A. Vnější opěrný kotouč 2 Óe přitlačován ' k vnějším stavěcím klínům 10 pomocí táhel 12 styčně spojených s přítlačnými pružinaI
CS 269 166 Bl mi 1J. Mezi spojkovým kotoučem 2 a spojkovým přítlačným kotoučem 6 jeou uspořádány npojková tlačná pruíiny která epolu n brzdovými tlačnými průlinami 19 vytvóřojí nati těmito kotouči vůli B, jejíž velikost je dána polohou vnějších etavěcích klínů
IQ.
Brzdová část zařízení je spojena s válcem 15. který uzavírá a pístem 6a tlakový prostor, do kterého jo přiváděn tlakový vzduch vstupním otvorem 15a. Ve vgálci 15. jsou upevněny nosné čepy J_6, které procházejí vstupními otvory 6b spojkového přítlačného kotouče £ a dále otvory 2b spojkového kotouče 2 a nesou na svých protilehlých koncích 17 brzdový přítlačný kotouč 18. uložený osově posuvně na náboji 2a spojkového kotouče £ pomocí drážky 26. V brzdovém přítlačném kotouči 18 jsou vytvořena vybrání 18a pro uložení brzdových tlačných pružin 19. ktoré se opírají o opěrné hlavy £ a prostřednictvím vnějšího opěrného kotouče £ a vnějších stavěčích klínů 10 o spojkový kotouč 2. Tím je brzdový přítlačný kotouč 18. tudíž i brzdová lamela £ funkčně spřažena s brzdovým kotoučem J. Tuhost brzdových tlačných pružin 19 je větší než tuhost spojkových tlačných pružin 14.
Mezi nábojem 2a spojkového kotouče 2 a druhým opěrným prstencem 2e je uspořádán brzdový stavěči doraz, tvořený obdobně jako u spojkového stavícího dorazu vnitřním opěrným kotoučem 20 a vnitřními stavěními klíny 21. tlačně spojenými s pružinami 22. Ve vnitřním opěrném kotouči 20 jsou upraveny distanční šrouby 23. které svou hlavou vymezují vůli £ mezi tímto vnitřním opěrným kotoučem 2° a brzdovým přítlačným kotoučem 18. Vnitřní opěrný kotouč 20 je tažně spřažen se spojkovým kotoučem 2 prostřednictvím pomocných táhel 24 styčně spojených s pomocnými přítlačnými pružinami 25.· . Zařízení podle, vynálezu pracuje takto:
Ve stavu, znázorněném na obr. 1 je brzdová lamela £ přitlačena k brzdovému kotouči X tlakem brzdového přítlačného kotouče 18. vyvozeným brzdovými tlačnými pružinami 19t spojkový přítlačný kotouč £ jo oddálen od spojkové lamely £ společným tlažem brzdových tlačných pružin 19 a spojkových tlačných pružin 14t brzda js tudíž zapnuta a spojka vypnuta.
Vpuštěním tlakového vzduchu vstupním otvorem 15¾ do válce 15 se nejprve válec 15 a tudíž brzdový přítlačný kotouč 18 posune ve směru na obr. 1 zleva doprava, zatímco spojkový přítlačný kotouč £, který je zatížen přes opěrnou hlavu £ a unášecí čep 1 silon brzdových tlačných pružin 19 a navíc silou spojkových tlačných pružin 1£, zůstane nejprve ve své výchozí poloze. Posuven brzdového přítlačného kotouče 18 směrem doprava se uvolní brzdová lamela £ a brzdový přítlačný kotouč 18 při dalším pohybu dosedne na vnitřní opěrný kotouč 20, čímž se vymezí vůle £. Nyní se účinkem tlakového vzduchu posune spojkový přítlačný kotouč £ směrem doleva a přitlačí spojkovou lamelu £ na spojkový kotouč £, přičemž se stlačí spojkové tlačné pružiny 14. Tím aa vymezí vůle £ a spojka js zapnuta.
Po vypuštění vzduchu z tlakového prostoru válce 15 vrátí spojkové tlačné pružiny 14 nejprve spojkový přítlačný kotouč £ směrem doprava a tí* uvolní spojkovou lamelu £, čímž se opět vytvoří vůle B a posléze brzdové tlačné pružiny 12. vrátí brzdový přítlačný kotouč 18 doleva, čímž 8« seřízení zabrzdí a obnoví se vůle £.
Při postupném opotřebení brzdového třecího obložení 5a brzdové lamely £ posune brzdový přítlačný kotouč 18 prostřednictvím distančního šroubu 23 vnitřní opěrný kotouč 20 doleva; účinkem pružin 22 se vnitřní stavěči klíny 21 zasunou dále mezi vnitřní opěrný kotouč 20 a spojkový kotouč £ ve směrní kolmém na osu hnaného hřídele 1, takže vůle £ zůstává stejná. Bovněž při opotřebení spojkového třecího obložení 4a spojkové lamely £ a tudíž zmenšení vůle £ odtlačí distanční tlačný nákružek £a vnější opěrný kotouč £ směrem doleva, čímž se vnější stavěči klíny IQ zasunou dále ve směru kolmém na osu hnaného hřídele X, takž· se obnoví počáteční vůle £.
CS 269 166 Bl 3
Za předpokladu stejného opotřebení třecího obložení spojkové i brzdové lamely zůstává tlakový prostor ve válci 15 stejný, protože se zkracuje vzdálenost mezi spojkovým přítlačným kotoučem £ a spojkovým kotoučem £ o stejnou hodnotu, jako je vzdálenost mezi brzdovým přítlačným kotoučem 18 a brzdovým kotoučem Jj vůle £ i £ zůetévají stejné.
Vynález lze s výhodou využít u strojů, u nichž je nutné rozbíhat a brzdit setrvačné hmoty stroje a požadavkem na minimální spotřebu tlakového vzduchu.