Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob výroby heterocyklických laktam-esterů

Abstract

Heterocyklické laktam-estery obec ného vzorce I představuji důležité meziprodukty synthesy biologicky aktivních látek pro farmaceutický průmysl. Tyto sloučeniny se nově připravují tak, že se ester-kyseliny vzorce II nechají reagovat s chloridy kyselin, například s oxalylchloridem nebo thionylchloridem, v aromatickém uhlovodíku, Jako benzenu nebo toluenu, a potom se solí tryptaminu vzorce III ve dvojfázové smě si chlorovaného uhlovodíku, například methylenchloridu nebo chloroformu, a vodného roztoku uhličitanu nebo hydrogenuhllčltanu sodiku nebo draslíku. Získané tryptamld-estery vzorce IV se potom cykllsuji působením kyseliny v organickém rozpouštědle za varu, zejména kyseliny p-toluensulfonové v toluenu nebo xylenu, nebo chlorovodíku v alkanolu.

Landscapes

Show more

CS268274B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Josef Ing Csc Hajicek
Pavel Pihera
Bohumila Ing Csc Brunova

Worldwide applications
1987 CS

Application CS875319A events

Description

Vynález- se týká způsobu výroby heterocyklických laktam-esterů obecného vzorce I
ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku.
Sloučeniny vzorce I jsou známé a představuji důležité meziprodukty výroby biologicky účinných látek pro farmaceutický průmysl.
Způsobem známým z literatury (čs. autorské osvědčení č. 224980) se sloučeniny obecného vzorce Ivyrábí tak.že se ^ryptamin kondenzuje s dialkyl-4-oxoheptandioáty ve výševroucim organickém rozpouštědle. Podle druhého postupu známého z literatury (čs. autorské osvědčeni č. 224981) se sloučeniny vzorce I vyrábí tak, že se tryptamin zahřívá nejprve s anhydridem kyseliny hydrochelidonové a potom s alkoholem v přítomnosti kyseliny. Nevýhoda obou postupů spočivá v dlouhé reakční době při vysokých teplotách a nutnosti chromatografického čištění produktů.
Podstata způsobu výroby podle vynálezu spočivá v tom, že se ester-kyseliny obecného vzorce II
R-OOC.CH2.CH2. CO.CH^.CH^.COOH (II), ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nechají reagovat s chloridy kyselin, a potom se solí tryptaminu obecného vzorce III
(III).
ve kterém HX značí anorganickou kyselinu, například kyselinu chlorovodíkovou nebo sírovou, v přítomnosti činidla poutajícího uvolněnou kyselinu, a získané tryptamid-estery obecného vzorce IV
(IV).
ve kterém R má shora uvedený význam, se cyklisují působením H+ jako katalysátoru v organickém rozpouštědle při teplotě varu směsi.
K reakci sloučenin obecného vzorce II s chloridy kyselin se používá například oxalylchloridu nebo thionylchlorldu v prostředí aromatického uhlovodíku jako benzenu nebo toluenu, při teplotě 15 až 70 °C.
Převedeni soli tryptaminu obecného vzorce III na tryptamid-eatery obecného vzorce IV, ktoré jsou nové, se provádí při teplotě O až 25 °C v dvojfázovó směsi chlorovaného alifatického uhlovodíku, jako mothylenchlorldu nobo chloroformu, a vodného roztoku anorganické zásady, například uhličitanu nebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu, zejména
CS 268274 Bl uhličitanu draselného nebo hydrogenuhličitanu sodného.
Při cyklisaci tryptamid-esterů obecného vzorce IV se jako zdroje H používá například organické sulfonové kyseliny, zejména kyseliny p-toluensulfonové, v aromatickém uhlovodíku, například v toluenu nebo xylenu, nebo anorganické kyseliny, zejména kyseliny chlorovodíkové nebo sirové, v alkanolu s 1 až 4 atomy uhlíku, například v ethanolu nebo butanolu.
Podle výhodné formy provedení způsobu podle vynálezu se postupuje tak, že se ,tryptamid-estery obecného vzorce IV neizoluji, ale přímé cyklísuji.
Způsob výroby podle vynálezu je variabilní v tom, že se místo solí tryptaminu vzorce III může použít tryptaminu base (III, HX elektronový pár).
Výhoda způsobu výroby podle vynálezu spočívá v tom, že se v něm používá solí tryptaminu vzorce III, čímž odpadá ve srovnání s předchozími způsoby výroby sloučenin obecného vzorce I nutnost předem uvolňovat zo soli vzorce III tryptamin. Bylo zjištěno, že sloučeniny vzorce I je možno vyrábět za mírnějších podmínek a jednoduchým způsobem dosáhnout vysoké čistoty produktů reakce, aniž by bylo nutné tyto chromatografíčky čistit.
Sloučeniny obecného vzorce IV je možno alternativně vyrábět také tak, že se použije tryptaminu a pracuje se v bezvodém rozpouštědle. Nevýhodou tohoto postupu, i když poskytuje srovnatelné výtěžky, je nutnost sušit rczpouštědlo, a navíc použit terciární organické zásady, jako triethylamlnu nebo pyridinu, jako činidla poutajícího uvolněný chlorovodík.
Následující příklady ilustrují, avšak nlktesák neomezují, obecnost způsobu výroby podle vynálezu.
Přiklad 1
a) T ryp tamid-e thyles t er (sloučenina vzorce IV, kde R - CgHg) Ke 3,n®si 9 (38,3 mmol) ethylester-kyseliny (II, R · C2H5) a benzenu (42 ml) se přidá 3,95 ml (tj. 1,2 ekvivalentu) oxalylchloridu. Po odeznění bouřlivého pěněni (cca 1,5 h) se přestane reakční směs chladit na 15 °C, pomalu (cca 1 h) se zahřeje na 50 °C a udržuje se při této teplotě 1 h. Reakční směs se odpaří na rotační vakuové odparce, k odparku se přidá 25 ml toluenu a roztok se opět odpaří ve vakuu. Odparek se rozpustí v 10 ml methylenchloridu a přikape se během 10 minut k dvojfázové směsi 7,37 g (37,5 mmol) hydrochloridu tryptaminu (III, HX · HC1), 6,35 g (46 mmol) uhličitanu draselného, 150 ml methylenchloridu a 100 ml vody při teplotě O °C. Chladicí lázeň se odstraní a reakční směs se ještě 35 minut míchá, přičemž dojde k ohřátí na 20 °C. Organická fáze se potom oddělí a promyje se postupně 100 ml 3 % roztoku kyseliny chlorovodíkové, 30 ml vody a 30 ml solanky. Po vysušení síranem sodným se methylenchlorid odpaří na rotační odparce ve vakuu a zbytek se krystaluje z ethyl-acetátu nebo benzenu. Získá se 7,1 g (55,1 %) krystalů s t.t. 99,5 až 100,5 °C, které jsou homogenní podle tenkovrstvé chromatografie.
b) Lektam-ethylester (sloučenina vzorce I, kde R · CgHg) 0.69 g (2 mmol) tryptamid-ethylesteru (IV, R » CgHg), m9 kyseliny p-toluensu1fonové a 9 ml xylenu se zahřeje k mírnému varu, udržuje se při této teplotě lha ochladí se. K reakční směsi se přidá 15 ml chloroformu a 10 ml 2 % roztoku hydroxidu sodného, a po protřepání se organická fáze oddělí. Po promytl 10 ml vody a vysušení síranem hořečnatým se organická fáze odpaří ve vakuu vodní vývěvy. Odparek se překrystaluje z benzenu nebo ethyl-acetátu. Získá se 0,57 g (88,4%) krystalů s t.t. 196 až 198,5 °C.
Příklad 2
K roztoku 2,3 g (10 mmol) butylester-kyselíny (II, R · C^Hg) v 20 ml toluenu se při teplotě 20 °C přidá 2,3B g thionylchloridu. -Roztok se během 1,5 h zahřeje- na_70 °C a udržuje při této teplotě 0,5 h. Potom se reekční směs odpaří ve vakuu, zbytek se neředí 15 ml toluenu a opět se odpaří na rotační vakuové odparce. Roztok odparku v 5 ml
CS 26Θ274 Bl chloroformu ββ přikape během 5 minut k dvojfázové směsi 1,97 g (10 mmol) hydrochloridu tryptaminu (III, HX » HC1), 2,52 g (30 mmol) hydrogenuhličitanu sodného, 30 ml chloroformu a 50 ml vody při teplotě 25 °C. Po 30 minutách se mícháni přeruší a reakčni směs se zpracuje postupem podle přikladu la. Získá se 38,7 % (1,44 g) sklovitého tryptemid-butylesteru (IV, R « C^Hg), který Je homogenní podle chromatografie na tenké vrstvě.
Přiklad 3
Postupem podle příkladu la s tím rozdílem, že se místo hydrochloridu tryptaminu požije hydrosulfátu t rypt aminu .(111, HX « H^SO^), ziská se z me t hy les t e r-ky sel i ny (II, R CHj) surový tryptamid-methylester (IV, R · CH$), který se nekrystaluje, ale přímo rozpustí v methanolu, obsahujícím 5 % chlorovodíku. Roztok se zahřívá k varu 2 h a odpaří se na vakuové odparce. Krystalický odparek se překrystaluje z ethyl-acetátu, čímž se získá 49,8 % laktam-methylesteru (I, R « CH^), který má teplotu tání 179 až 180,5 °C.
Příklad 4
Postupem podle přikladu la s tím rozdílem, že se místo benzenu použije toluenu při teplotě 25 až 60 °C, se získá z propylester-kyseliny (II, R · C^H?) sklovitý tryptamid-propylester (IV, R « C^H?) ve výtěžku 53,3 %; Produkt je jednotný podle chromatografie na tenkté vrstvě.
Přiklad 5 ’
K roztoku tryptamld-propylesteru (IV, R « C^H?) v propanolu se přidá 1 objemové % koncentrované kyseliny sirové a směs se zahřívá k varu 0,5 h. Reakční směs se zpracuje postupem podle příkladu 1b s tím, že se grísťb hydroxidu sodného použije uhličitanu sodného. Získá se 89,1 % sklovitého laktampropylesteru (I, R « C^H?), homogenního podle tenkovrstvé chromatografie.
Příklad 6 ·
Postupem podle příkladu 1b s tím rozdílem, že se místo kyseliny p-toluensulfonové použije kyseliny methansulfonové, se připraví z tryptamid-butylesteru (IV, R · C^Hg) připraví laktam-butylester (I, R « C^Hg) ve výtěžku 83,0 % v podobě transparentního skla.

Claims (5)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT
    VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby heterocyklických laktam-esterů obecného vzorce I ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, vyznačující se tím, že se ester-kyseliny obecného vzorce II
    R-00C.CH2.CH2.CO.CH2.CH2.COOH (II).
    ve kterém R má shora uvedený význam, nechají reagovat s chloridy kyselin, a potom oe soli tryptaminu obecného vzorce III
    CS 26Θ274 Bl (HI).
    ve kterém HX znáči anorganickou kyselinu, například kyselinu chlorovodíkovou nebo sírovou, v přítomnosti činidla poutajícího uvolněnou kyselinu, a získané tryptamid-estery obecného vzorce IV ve kterém R má shora uvedený význam, se cyklisují působením H jako katalysátoru v organickém rozpouštědle při teplotě varu směsi.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se k reakci ester-kysel in obecného vzorce II s chloridy kyselin použije například oxalylchloridu nebo thionylchloridu v prostředí aromatického uhlovodíku, jako benzenu nebo toluenu, při teplotě 15 až 70 °C.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, #e »'e převedeni soli tryptaminu obecného vzorce III na tryptamid-estery obecného vzorce IV provádí při teplotě 0 až 25 °C v dvojfázové směsi chlorovaného alifatického uhlovodíku, jako methylenchloridu nebo chloroformu, a vodného roztoku anorganické zásady, například uhličitanu nebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu, zejména uhličitanu draselného nebo hydrogenuhličitanu sodného.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující sa tím, že se při cyklisaci tryptamid-esterů obecného vzorce IV použije jako zdroje H například organické sulfonové kyseliny, zejména kyseliny p-toluensulfonové, v aromatickém uhlovodíku, například v toluenu nebo xylenu, nebo anorganické kyseliny, zejména kyseliny chlorovodíkové nebo sírové, v alkanolu s 1 až 4 atomy uhlíku, například v ethanolu nebo butanolu.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se tryptamid-estery obecného vzorce IV přímo cyklisují.