Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Stabilizovaný přípravek monochlortriazinové reaktivní černě

Abstract

Stabilizovaný přípravek monochlortriazinovč reaktivní černě obecného vzorce I, ve kterém symbol Me značí směs chrómu a kobaltu v poměru 5:1 až 2:1 obsahující 2.5 až 20 hmotnostních hydrogenuhličitanu sodného vztaženo na přípravek jako celek má zvýšenou koloristickou vydatnost

Landscapes

Show more

CS267455B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jiri Ing Csc Jarkovsky
Frantisek Macek
Miroslav Ing Csc Janecek
Ruzena Ing Hulcova

Worldwide applications
1987 CS

Application CS873688A events

Description

Vynález se týká stabilizovaného přípravku monochlortriazinové reaktivní černě.
Reaktivní čerň obecného vzorce
ve kterém značí symbol Me směs chrómu a kobaltu v poměru 5:1 až 2:1, je cenným barvivém používaným k barvení a tisku celulozových vláken na černé odstíny s velmi dobrými stálostmi v praní.
Příprava uvedené reaktivní černě oddělenou syntézou chromitého a kobaltitého komplexu a jejich smísením ve vhodném poměru před vlastním barvením je popsána v britském patentu 985 481. Příprava uvedené černě postupnou metalizací příslušného o,o-dihydroxyazobarviva a pak společnou kondenzací směsi obou komplexů s kyanurchloridem a s amoniakem je popsána v čs. patentu 142 529. V citovaných patentech však nejsou žádné zmínky o případné stabilizaci barviva přídavkem stabilizátorů. Z praxe je však známo, že právě uvedená reaktivní čerň je ve srovnání s jinými monochlortriazinovými barvivý málo stabilní vůči hydrolýze reaktivní skupiny. Nes tabi 1izováné barvivo se při dlouhodobém skladování postupně rozkládá za vzniku hydrolýtických produktů, které již nejsou υυΐιυριιύ se při barvení chemicky vázat na vláknu. Rozklad barviva prolu vede ke snižování jeho koloristické vydatnosti.
Z praxe je dále známo, že z důvodu snížené stability se reaktivní čerň uvedeného složení při výrobě stabilizuje přídavkem diethylmetanilátu sodného resp. jeho směsí s příslušnou kyselinou, přičemž tato směs má vlastnosti pufru. DietyImetani1át sodný je však látkou poměrně drahou a navíc pro účely stabilizace reaktivních barviv nesmí obsahovat některé vedlejší látky, což při běžném výrobním postupu činí značné potíže.
Nyní bylo nalezeno, že stejný stabilizující účinek, jaký má u uvedené monochlortriazinové reaktivní černě dietylmetanilát sodný, lze dosáhnout přídavkem hydrogenuhličitanu sodného. Stabilizovaný přípravek monochlortriazinové černě uvedeného obecného vzorce spočívá podle vynálezu v tom, že obsahuje 2,5 až 20 H hmotnostních hydrogenuhliči tanu sodného vztaženo na přípravek jako celek.
Hlavní výhodoo hydrogenuhličitanu sodného je jeho nízká cena a snadná dostupnost, nebot se jedná o základní produkt anorganického průmyslu. Stabilizovaný přípravek monochlortriazinové reaktivní černě uvedeného obecného vzorce se získá přidáním hydrogenuhličitanu sodného k vysušenému barvivu ve fázi jeho mísírenské úpravy. Stabilizace je tak spojena do jedné výrobní fáze s úpravou koncentrace (síly) barviva a s jeho neprášivou úpravou, což je další výhodou tohoto vynálezu. K přípravě stabilizovaného přípravku se používá připravené postupem podle čs. patentu 142 529, vysušené buď z vodné suspenze neboie suspenze ve zředěném roztoku chloridu sodného nebo barvivo vysušené z vodné pasty ve fluidní sušárně a umleté ve vhodném mlecím zařízení.
CS 267 455 Bl
Při přípravě stabilizovaného přípravku reaktivní černě se k barvivu dále přidávají obvyklé pomocné látky k úpravě koncentrace barviva na koncentrací obchodního zboží síran sodný nebo chlorid sodný a ke snížení prášivost! barviva kapaliny olejovitého charakteru, jako např. dodecylbenzen nebo povrchově aktivní látky ze skupiny neionogenních tenzidů. Vlastnosti stabilizovaného přípravku, zejména jeho stabilita při skladování, přitom nezávisí na pořadí, v jakém jsou jednotlivé látky smíseny. Z praktických důvodů je však výhodné při míšení k barvivu přidat nejprve hydrogenuhličitan sodný, pak upravit koncentraci barviva síranem nebo chloridem sodným a nakonec provést neprášívou úpravu přidáním dodecylbenzenu nebo látky s podobným účinkem.
Stabilizovaný přípravek monochlortriazinové reaktivní černě uvedeného obecného vzorce se vyznačuje velmi dobrou stabilitou při dlouhodobém skladování. Během skladování při teplotě okolí po dobu 6 měsíců se zvýší obsah hydrolytických produktů pouze o 1 až 2 % molární, zatímco u nestabilizovaného barviva o cca 10 %.
Vynález je blíže objasněn následujícími příklady, ve kterých díly značí díly hmotnos tni.
Příklad 1 '
100 dílů reaktivní černě výše uvedeného obecného vzorce, přičemž poměr chrómu a kobaltu je 4:1, se smísí s 20 díly hydrogenuhliči tanu sodného. Koncentrace barviva se upraví přídavkem 30 dílů bezvodého síranu sodného a prášivost se upraví přídavkem 5 dílů dodecylbenzenu. Získá se 155 dílů stabilizovaného přípravku.
Získaný produkt tvoří černý prášek, který se snadno rozpouští ve vodě na modrofialový roztok. Při aplikaci na celulozové materiály poskytuje sytá černá vybarvení s velmi dobrými stálostmi v praní i na světle. Při dlouhodobém skladování vykazuje velmi dobrou stabilitu. Při skladování po dobu 6 měsíců při teplotě okolí se zvýší obsah hydrolytických produktů pouze asi o 1 % molární.
Příklad 2 ’
100 dílů reaktivní černě výše uvedeného obecného vzorce, přičemž poměr chrómu a kobaltu je 3:1 se smísí s 30 díly hydrogenuhličitanu sodného. Koncentrace barviva se upraví přídavkem 20 dílů bezvodého síranu sodného a prášivost se upraví přídavkem 5 dílů dodecylbenzenu.
Získaný produkt tvoří černý prášek, který se snadno rozpouští ve vodě na červenofialový roztok. Při aplikaci na celulozové materiály poskytuje sytá, červenavě černá vybarvení s velmi dobrými stálostmi v praní i na světle.
Příklad 3
100 dílů reaktivní černě výše uvedeného obecného vzorce, přičemž poměr chrómu a kobaltu je 4:1, se smísí s 20 díly hydrogenuhličitanu sodného. Koncentrace barviva se upraví přídavkem 30 dílů chloridu sodného a prášivost se upraví přídavkem 5 dílů dodecylbenzenu. Získaný produkt má stejné vlastnosti jako přípravek připravený podle příkladu 1.
Příklad 4
100 dílů reaktivní černě výše uvedeného obecného vzorce, přičemž poměr chrómu a kobaltu je 4:1, se smísí s 20 díly hydrogenuhličitanu sodného. Koncentrace barviva se upraví přídavkem 30 dílů bezvodého síranu sodného a prášivost se upraví přídavkem 5 dílů kondenzačního produktu laurylalkoholu s 3 moly etylenoxidu. Získaný produkt
CS 267 455 Bl má stejné vlastnosti jako přípravek připravený podle příkladu 1.
Příklad 5
100 dílů reaktivní černě výše uvedeného obecného vzorce, přičemž poměr chrómu a kobaltu je 4:1, se smísí s 10 díly hydrogenuhličitanu sodného. Koncentrace barviva se upraví přídavkem 40 dílů bezvodého síranu sodného a prášivost se upraví přídavkem 5 dílů dodecylbenzenu. Získaný produkt má podobné vlastnosti jako přípravek připravený podle příkladu 1, ale při skladování po dobu 6 měsíců při teplotě okolí se obsah hydrolytických produktů zvýší asi o 2 ’-í molární.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Stabilizovaný přípravek monochlortriazinové reaktivní černě obecného vzorce
    ve kterém symbol Me značí směs chrómu a kobaltu v poměru 5:1 až 2:1, vyznačený tím, že obsahuje 2,5 až 20 % hmotnostních hydrogenuhličitanu sodného vztaženo na přípravek jako celek. .