Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Svítilna pro motorová vozidla

Abstract

Svítilna pro motorová vozidla, jejíž refraktor je opatřen základními dioptrickými prvky má ve všech, nebo v části jejich vrcholů koncentrační dioptrické prvky mimo nonou plochu refraktoru, přičemž lámavá plocha koncentračních dioptrických prYků je rotačně symetrická s tvořící křivkou tvaru kuželoseček, nebo je válcová s horizontálně a/nebo vertikálně uloženou osou válce. Využitelnost je zejména u svítilen silničních motorových vozidel.

Landscapes

Show more

CS263869B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Milan Ing Csc Cejnek

Worldwide applications
1987 CS

Application CS877963A events

Description

Vynález se týká svítilny určené pro signalizaci polohy a pohybu motorového vozidla, u které je vyřešeno vytvoření koncentrované křivky prostorové svítivosti, se zvýšenou svítivosti do prostoru s n.ojvyřší pravděpodobností a četností efektivní signalizace, tedy do prostoru kolem referenční osy svítilny.
Klasické svítilny, založené na principu Fresnelov.y čočky, vytvářejí velmi úzkou křivku svítivosti, ale vyznačují se poměrně malou rovnoměrností rozložení jasu světlovyzařující plochy, a, to zejména při, pozorování její signalizace z bočních prostorů viditelnosti. Světelná účinnost těchto svítilen je poměrně malá. Běžné svítilny, s paraboloidním reflektorem a refraktorem opatřeným systémem jednotných kul .vých dioptrických prvků, vykazují poměrně dobré rozležení jasu po světlovyzařující ploše, ale vytvářejí relativně ploché křivky prostorové svítivosti, takže při dané světelné účinnosti, limitované geometrií svítilny v zástavbě vozidla, nelze vždy dosáhnout požadované úrovně svítivosti, zejména v prostoru kolem referenční osy svítilny.
Tyto nedostatky jsou odstraněny u svítilny podle vynálezu, která je složena z refraktoru, reflektoru a zdroje světla, přičemž refraktor je na své nosné ploše, vedle základních dioptrických prvků, opatřen v jejich vrcholech mimo nosnou plochu aditivně i koncentračními dioptrickými prvky. Lámavá plocha těchto koncentračních dioptrických prvků je rotačně symetrická s tvořící křivkou tvaru kuželoseček, nebo je tvaru válce s horizontální a/nebo vertikální polohou osy válce. Základní dioptrické prvky mají v čelním pohledu vzájemný pronik ve tvaru obdélníka, čtverce nebo šestiúhelníka, a reflektor je paraboloidního nebo kulového tvaru, nebo je částečně tvaru koule a částečně zvaru paraboloidu. Zdroj světla je tvaru válce uloženého·, pro zvýšení koncentrace světla v horizontále, příčně a vodorovně.
Výhodou tohoto řešení je, při dostatečně malých rozměrech základních a koncentračních dioptrických prvků, dobrá rovnoměrnost rozložení jasu po světlovyzařující ploše svítilny, a to i při pozorování její signalizace z bočních prostorů viditelnosti. Svítivost v prostoru kolem referenční osy svítilny se potom výrazně zvyšuje na úkor rohových oblastí světelného svazku, kde je nižší pravděpodobnost a četnost registrace světelného signálu svítilny, což umožňuje splnit náročné fotometrické požadavky stanovené například pro přední směrové svítilny, uložené v blízkosti svíticích ploch hlavních světlometů, nebo píro koncové svítilny do mlhy, kde je možno podle vynálezu zvýšit svítivost křížově v horizontálním a vertikálním řezu pomocí lineární deviace horizontálních a vertikálních lámavých válcových ploch koncentračních dioptrických prvků. Rovněž tak lze zabezpečit světelné parametry svítilen podle amerických a kanadských norem, zvýšené pro kompenzaci tlumicího účinku závojového jasu v důsledku vyšší hladiny oslňující svítivosti, světlometů typu SEALED BEAM.
Podstata vynálezu bude dále objasněna pomocí přiložených vyobrazení, kde obr. 1 představuje svítilnu v čelním pohledu, obr. 2 znázorňuje svítilnu ve vertikálním řezu vedeném rovinou A—A z obr. 1 a obr. 3 zobrazuje světelný svazek svítilny v projekci do perspektivního průmětu vozovky.
Svítilna pro motorová vozidla je podle obr. 1 a 2 složena z refraktoru 1, reflektoru 2 a zdroje světla 3, například válcového tvaru, uloženého příčně a horizontálně v ohnisku reflektoru Refraktor 1 je na své nosné plose 11 cpatřen základními dioptrickými prvky 3 obdélníkového, čtvercového nebo šestiúhelníkového tvaru. Ve všech vrcholech B základních dioptrických prvků S, nebo na jejich části, je refraktor 1 aditivně opatřen koncentračními dioptrickými prvky 4 tak, že tyto neleží na nosné pleše refraktoru 1. Vertikální rozměr 0Vk koncentračních dioptrických prvků 4 je menší, než vertikální rozměr Uvz základních dioptrických prvků 5 é/νκ < í^vz
...(1) a horizontální rozměr (9Hk koncentračních dioptrických prvků 4 je menší, než horizontální rozměr ΘΗΖ základních dioptrických prvků 3.
ŮfíII < ^HZ
•..(2)
Při zanedbání rozměru elementárního zobrazení zdroje světla 3 reflektorem 2 je svazek světla koncentrovaný odrazem na reflektoru 2 po průchodu refraktorem 1 se základními dioptrickými prvky 5 geometricky podobný jejich tvaru v čelním průmětu, tedy, že je v projekci na kolmou průmětnu obdélníkový podle obr. 3, Čtvercový nebo šestiúhelníkový. Ve vrcholech 6 základních dioptrických prvků S je jejich deviace maximální a zdroj světla 3 se odtud po odrazu na reflektoru 2 zobrazuje do rohových oblastí světelného svazku, kde ve všeobecnosti není nutná tak vysoká svítivost, jako v prostoru kolem referenční osy svítilny. Proto se zde vytvoří mimo nosnou plochu 11 refraktoru 1 koncentrační dioptrické prvky 4 s menší deviací, která je například při stejném lámavém profilu menší v důsledku menších rozměrů 0Vh.k koncentračních dioptrických prvků 4 oproti rozměrům 0VH.Z základních' dioptrických prvků 3. Lámavá plocha koncentračních dioptrických prvků 4 je válcová s vertikální polohou osy, čím se lineární deviací posílí oblast 8 kolem horizontály Η—H, a/nebo s horizontální polohou osy, čím se lineární deviací posílí oblast 9 kolem vertikály V—V, nebo je tato plocha rotačně
263 symetrická s tvořící křivkou tvaru kuželoseček, čím se dosáhne kvadratické deviace do oblasti 10 kolem referenční osy H—V svítilny.
Tím se zvýší svítivost do prostoru kolem referenční osy svítilny, při zachování dobré1 rovnoměrnosti rozložení jasu po světlovyzapRedmét
1. Svítilna pro motorová vozidla složená z refraktoru, reflektoru a zdroje světila, kde refraktor je na své nosné ploše opatřen základními dioptrickými prvky tvaru čtverce, obdélníka nebo šestiúhelníka, vyznačená tím, že refraktor (lj je ve vrcholech (6) základních dioptrických prvků (5) mimo nosnou plochu (lij refraktoru (lj opatřen koncentračními dioptrickými prvky (4), jejichž vertikální (Θνκ) a horizontální (0Hk) 'rozměr je menší, než odpovídající vertikální (Θνζ) a horizontální (0HZ) rozměr základních dioptrických prvků (5).
2. Svítilna podle bodu 1, vyznačená tím, že ,lámavá plocha koncentračních dioptric6 9 řující ploše svítilny. To umožní zvýšení rychlosti a pravděpodobnosti registrace optické signalizace svítilny, a tím i zvýšení bezpečnosti silničního provozu, a dosažení potřebného zrakového komfortu při pozorování takové svítilny.

Claims (4)
Hide Dependent

  1. YNÁLEZU kých prvků (4) je rotačně symetrická s tvořící křivkou tvaru kuželoseček.
  2. 3. Svítilna podle bodu 1, vyznačená tím, že lámavá plocha koncentračních dioptirických prvků (4j je válcového tvaru s vertikální anebo horizontální polohou osy válce.
  3. 4. Svítilna podle bodů 1, 2, 3, vyznačená tím, že reflektor (2) je tvaru paraboloidu anebo koule.
  4. 5. Svítilna podle bodů 1, 2, 3, 4, vyznačená tím, že zdroj světla (3) je válcového tvaru s osou válce uloženou příčně a horizontálně v ohnisku reflektoru (2).