Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Trimr

Abstract

Je vytvořena konstrukce trimru, využívající k přesnému a spolehlivému nastavení odporové hodnoty piezoresistivních vlastností tlustých odporových vrstev. Na izolační podložce je na jedné straně nanesena minimálně jedna vrchní odporová vrstva a na druhé straně minimálně jedna spodní odporová vrstva. Vrchní a spodní odporové vrstvy jsou uspořádány navzájem proti sobě symetricky a každá z nich je opatřena dvojicí kontaktů. Vždy jeden z dvojice kontaktů je spojen s jedním z dvojice kontaktů u naproti sobě ležících odporových vrstev. Izolační podložka je minimálně na jednom konci sevřena v tuhém tělese a na druhém konci nebo kdekoli mezi oběma sevřenými konci je umístěn nastavovací prvek, procházející tuhým tělesem.

Landscapes

Show more

CS260895B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Vladimir Rysanek

Worldwide applications
1986 CS

Application CS867791A events

Description

Vynález se týká konstrukce trimru, která zabezpečuje jeho spolehlivost.
Trimry s odporovou dráhou a posuvným kontaktem, jsou důležitou součástí elektronických zařízení. Dosud však není dost u-spokojivě vyřešena konstrukce kontaktu, který je příčinou jejich menší spolehlivosti. Existují též bezkontaktní potenciometry, například magnetorezistentní, které jsou však konstrukčně složité, drahé a při použití jako trimry se nehodí.
Dosud známá provedení jsou navíc i obtížně slučitelná s mikroelektronickou technikou a nelze je integrovat přímo do obvodů. V řadě aplikací se pak nevyžaduje velký rozsah změny poměru odporů, ale spíš nastavení určité hodnoty u výrobce zařízení, což je dosud v mnoha případech pro nedostupnost těchto odporů neproveditelné. Výše uvedené nevýhody z velké části odstraňuje trimr podle vynálezu. Jeho podstatou je, že sestává z izolační podložky, na níž je na jedné straně nanesena minimálně jedna vrchní tlustá odporová vrstva a na druhé straně minimálně jedna spodní tlustá odporová vrstva. Tyto vrchní a spodní tlusté odporové vrstvy jsou uspořádány navzájem proti sobě symetricky a každá z nich je opatřena dvěma kontakty, kde vždy jeden z dvojice kontaktů vrchní tlusté odporové vrstvy je spojen s jedním kontaktem z dvojice protilehlé spodní tlusté odporové vrstvy. Izolační podložka je minimálně na jednom konci sevřena v tuhém tělese a na druhém konci nebo kdekoli mezi oběma sevřenými konci je umístěn nastavovací prvek, procházející tuhým tělesem. Výhodou tohoto vynálezu je, že lze velmi jednoduchým a spolehlivým způsobem, využitím piezorosistentních vlastností tlustých odporových vrstev, nastavit přesnou požadovanou hodnotu odporu trimru. Příklady provedení trimru podle vynálezu jsou uvedeny na přiloženém výkrese, kde je na obr. 1 trimr, jehož izolační podložka je sevřena tuhým tělesem na jednom konci a na obr. 2 příklad, kdy je izolační podložka sevřena na obou koncích.
Izolační podložka 1 je opatřena z jedné strany jednou vrchní odporovou vrstvou 2 a z druhé strany jednou spodní odporovou vrstvou 3, které obsahují například kyslič ník ruthenia. Na vrchní odporové vrstvě 2 je dvojice kontaktů 4, 14 a na spodní odporové vrstvě 3 je dvojice kontaktů 5, 1S, kde kontakty 14 a 15 jsou v tomto případě spojeny. Izolační podložka 1 je v tomto případě sevřena jedním koncem tuhým tělesem 7, které je zde vytvořeno ve formě třmenu. Na druhém konci tohoto třmenu je upraven nastavovací prvek 3, tvořený zde šroubem s osazením B, zasahujícím k izolační podložce 1. Tento trimr pracuje na základě využití piezoresistivních vlastností tlustých odporových vrstev. Působením nastavovacího prvku 8, zde otáčením šroubu, se vytváří prohnutí izolační podložky 1 a vzniká změna odporu mechanickým namáháním vrchní a spodní odporové vrstvy 2 a 3, kde se tlakem snižuje a tahem zvyšuje odporová hodnota. Změny odporu jsou u tlustých odporových vrstev na keramické izolační podložce 1 v procentech a na keramické izolační podložce 1 s podkladní dielektrickou vrstvou v desítkách procent. V případě, že se má nastavení provádět mimo střed odporové hodnoty, volí se odpor vrchní odporové vrstvy 2 odlišný od odporu spodní odporové vrstvy 3 a i různou hodnotou pie-zoresistivní konstanty, aby celková hodnota odporových drah zůstala neměnná. V druhém případě je trimr opět tvořen izolační podložkou 1, vrchní odporovou vrstvou 2 se dvěma kontakty 4, 14 a spodní odporovou vrstvou 3 se dvěma kontakty 5, 13. Izolační podložka 1 je zde sevřena oběma konci v tuhém tělese 7, které je zde tvořeno pouzdrem, a to v jeho drážkách 9 a 19. Izolační podložka 1 je opatřena otvorem 11, kterým ve funkci nastavovacího prvku 8 prochází šroub 12, opatřený maticí 13 a závitem 16, umožňujícím šroubováním posuv v pouzdru, kterým tento nastavovací prvek 8 prochází. Funkce je táž jako v předchozím případě. Při spojení kontaktů 4, 15, resp. 14, 5 lze získat proměnný dělič napětí, kde poměr mezi odporem vrchní a spodní odporové vrstvy 2 a 3 se nastaví šroubem 12.
Popsaný princip nově vytvořeného piezo-resistivního trimru lze upravit i jako her-metizovaný tím, že část pouzdra se provede jako pružná a deformace se vytváří pomocí prohnutí přes toto pouzdro.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PREDMET vynalezu Trimr vyznačující se tím, že sestává z izolační podložky (1), která je na jedné straně opatřena minimálně jednou vrchní odporovou vrstvou (2) a na druhé straně minimálně jednou spodní odporovou vrstvou (3), kde vrchní a spodní odporové vrstvy (2, 3] jsou uspořádány symetricky proti sobě a každá z nich je opatřena dvěma kontakty (4, 14, 5, 15) a vždy jeden z této dvojice kontaktků (4, 14) vrchní odporové vrstvy (2) je spojen s jedním z dvojice kontaktů (5, 15) naproti ležící spodní odporové vrstvy (3), přičemž izolační podložka (1) je minimálně na jednom konci sevřena v tuhém tělese (7) a na druhém konci nebo kdekoli mezi oběma sevřenými konci je umístěn nastavovací prvek (8), který prochází tuhým tělesem (7).