Vynález se týká pohonu armatury s tekutinou působíc! na píst, zejména pro ovládání uzavíracích klapek a kulových kohoutů.
V současné době existuje celá řada pohonů armatur, jako jsou například různé přímočaré slloválce upevněné na potrubí čí na konzole armatury, křídlové pneupohony nebo pneupohony pracující na principu rotačního anuloidu, který zastupuje funkci pístu. Je znám i pneupohon se dvěma protiběžnými písty, které posouváním otáčejí pastorkem ovládacího čepu. Další má ovládací čep uzávěru armatury natáčen písty ve vačkách. Je znám i pohon, kde přímočarý pohyb pístu převádí pohybový šroub se závitem velkého stoupání na otáčivý pohyb. Další známé řešení má matici pohánějící ovládací'prvek uložen v mezlkusu ve tvaru příruby vedeném na kolících a pracovní prostor pístu je oddělen od skříně s ovládacím prvkem. Konečně jako rovněž známou konstrukci lze uvést případ, kdy v silnostěnném plášti válcové komory jsou vytvořeny šroubové drážky, ve kterých je při posuvu pístu veden trn ovládacího prvku, kterému je tímto udílen rotační pohyb. Všechny tyto pohony mají nedostatky spočívající ve složitosti konstrukce vyžadující velkou přesnost při výrobě, případně mají velkou hmotnost či velkou stavební délku.
Uvedené nedostatky ve značné míře odstraňuje vynález, kterým je pohon armatury tvořený válcem uzavřeným horní přírubou s kanálkem a dolní přírubou, ve které je otočně uložen ovládací prvek opatřený závitem, přičemž ve válci je suvně uložen dutý píst, na který působí tekutina a jehož přímočarý pohyb je zajištován vodicími rolnami a jeho podstata spočívá v tom, že alespoň část vnitřní plochy dutého pístu je opatřena závitem pro záběr s ovládacím prvkem, přičemž vnitřní čelo dolní příruby je opatřeno výstupky v nichž jsou vytvořeny drážky pro záběr s vodicími rolnami, které jsou uloženy na čepech ve spodní části dutého pístu.
Dále je podstatou vynálezu, že ve spodní části válce nebo v dolní přírubě je vytvořen spodní kanálek.
Konečně je podstatou vynálezu, že uvnitř válce je uložena pružina, opřená o dolní přírubu a vnitřní čelní stěnu dutého pístu.
Vyšší účinek· pohonu armatury podle vynálezu se projevuje podstatným snížením požadavku na zastavěný prostor při současném snížení pracnosti výroby, snížení nároků na údržbu a prodloužené životnosti. Dobré funkční vlastnosti zůstávají zachovány.
Příklady konkrétního provedení pohonu armatury podle vynálezu jsou schematicky znázorněny na připojených výkresech, kde obr. 1 představuje osový řez pohonem v základním provedení a obr. 2 osový řez pohonem v provedení, kdy je spodní kanálek pro přívod tekutiny ve spodní části válce nahrazen tlačnou pružinou.
Podle vynálezu je pohon armatury tvořen tenkostěnným válcem 2 uzavřeným horní přírubou 2 s radiálním kanálkem 21 a dolní přírubou 2 opatřenou nábojem 31 s průchozím otvorem. Horní příruba 2 a dolní příruba 2 jsou spojeny svorníky £, takže tvoří s válcem 2 kompaktní celek.
V dolní části je ve válci 2 proveden spodní kanálem 11 a uvnitř válce 2 je dutý píst 2 utěsněný těsněním 51 a opatřený ve spodní části dutiny 52 maticí 53 s velkým stoupáním závitu 57. Dále jsou ve spodní části pístu 2 radiální čepy 54., které svým vnitřním koncem zasahují do matice 53 a vnější část, vyčnívající vně pístu 2« nese rolny 22· Ty zapadají do drážek 33 provedených ve výstupcích 32 vyčnívajících do válce 2 * dolní příruby 2· Nábojem 31 dolní příruby 2 prochází ovládací prvek 2» jehož dřík 61 je uložen v axiálních ložiskách 64, utěsněn těsnicím kroužkem 62 a zajištěn pojistkou 63. Horní část 65 ovládacího prvku 2« která zasahuje do válce 2« mé stejný průměr jako matice 53 na spodní části dutiny 52 pístu a je rovněž opatřena shodným závitem 57.
Uvedené konstrukční řešení není jediným provedením podle vynálezu, ale například spodní kanálek 11 ve válci 2 může být nahrazen tlačnou pružinou 7_, která se opírá o dolní přírubu 2 a vnitřní čelní stěnu 56 pistu 2« jak zobrazuje obr. 2.
Pohon armatury podle vynálezu pracuje tak, že do prostoru 2 nad dutým plstem 5 se přivádí radiálním kanálkem 21 tekutina, která tlačí dutý píst 2 dolů. Jeho přímočarý pohyb zajišťují rolny 55. které se otáčejí na čepech 54 a vnější plochou se odvalují v drážkách 33 výstupků 32 dolní příruby 3. Současně je s dutým plstem 2 unášena matice 53 uchycená ve spodní části dutého pístu 5, zabírá do závitů v horní části 65 ovládacího prvku 2» čímž se přímočarý pohyb dutého pístu 5 převádí na rotační pohyb ovládacího prvku 2· Zpětné otáčení nastane, jestliže je vpuštěna tekutina spodním kanálkem 11, takže nastává zpětný pohyb dutého pístu 5. Ložiska 64 zachycují axiální síly půeobící na ovládací prvek 6. V alternativním provedení podle obr. 2 je zpětný pohyb zajišťován pružinou £, která je ve spodní úvrati dutého pístu 2 stlačena a pružící silou působí na dutý píst 5 směrem vzhůru.