Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

ZaHzenf pro stříháni útku na tkacích strojích

Abstract

Řešeni se týká zařízení pro stříhání útku na tkacích strojích. Zařízení sestává z jedné pevné čelisti a jedné pohyblivé čelisti se střižnými hranami, otočně upevněné na čepu a přitlačované k sobě talířovou pružinou, přičemž pohyblivá čelist je ovládána ovládacím zařízením a,obě střižné hrany mají tvar uzavřené rovinné křivky

Landscapes

Show more

CS258560B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Frantisek Konecny
Lubomir Boril

Worldwide applications
1986 CS

Application CS867870A events

Description

Vynález se týká zařízení pro stříhání útku na tkacích strojích.
Známá zařízení pro stříhání útku pracují tak, že útek je dopravován různými prostředky prošlupem tvořeným osnovními nitěmi. Po každém prohozu dojde na vstupní straně útku k jeho přestřižení, což je prováděno stříhacím zařízením.
Je známo stříhací zařízení, jehož podstatou je, že sestává ze zafukovací trubky, která vede útek a dopravuje ho ke tkacímu rotoru a odstřihuje tím, že spolupůsobí s řezným dílem. Řezný díl sestává z desky opatřené vývrtem s řeznou hranou pro zavedení ústí zafukovací trubky. Zafukovací trubka je vedena ve vodicím dílu, v jehož stěně je proveden podélný výřez, do něhož ústí kanál pro přívod tlakového vzduchu do zafukovací trubky, přičemž zafukovací trubka je opatřena řeznou hranou a řezný díl je umístěn ve vodicím dílu a vymezuje vybrání pro průchod útku. Dále je známo zařízení k držení a odstřihování útku po jeřho prohozu, jehož podstata spočívá v tom, že na prohozní straně a na doletové straně rotoru je umístěno svěrací a stříhací ústrojí útku, přičemž každé toto ústrojí má odsávací trubku pro konec útku, v jejíž stěně je vytvořena svěrací drážka, prostírající se od místa vstupu útku až do místa řezu napříč ke směru prohozu, do níž vniká svěrací páka.
Se svěrací pákou je spojena stříhací čelist konce útku spolupracující s druhou stříhací čelisti umístěnou na odsávací trubce. Odsávací trubka je dále opatřena odsávací štěrbinou konce útku, která probíhá napříč ke svěrací drážce, a na každé odsávací trubce je na straně svěrací drážky umístěné u tkacího rotoru upevněna pružina prostírající se po její délce, jež dosedá na odsávací trubku.
Výše uvedená stříhací zařízení zabírají poměrně velký prostor u ústí prohozní trysky a současně zvyšují ztráty tlakového vzduchu při průchodu nůžkami. Současně se po otupení střižných hran musí provést demontáž a broušení střižných hran s následným seřízením.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje zařízení podle vynálezu, jehož podstatou je, že obě střižné hrany mají tvar uzavřené rovinné křivky, který umožnil vytvořit ve výchozí poloze uzavřený kanál pro vedení útku a tlakového vzduchu, výhodou zařízeni je snížení ztrát tlakového vzduchu a odstranění nebezpečí zachycení útku v nůžkách, nebot útek prochází uzavřeným kanálem.
Současně pootočením střižného dílu je pootočena střižná hrana bez demontáže nůžek a jejich seřizování, čímž dojde k prodlouženi intervalu broušení.
Příkladné provedení podle vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje čelní pohled na zařízení ke stříhání útku, obr. 2 znázorňuje půdorys v řezu zařízení po Stříhání útku, obr. 3 představuje příkladné provedeni střižního dílu s válcovým otvorem, obr. 4 znázorňuje střižný díl s úhlem břitu alfa, obr. 5 představuje střižný díl se zvětšenou střižnou hranou, obr. 6 představuje střižný díl při střihu útku.
Zařízeni pro stříhání útku na tkacích strojích znázorněné na obr. 1 a 2 sestává z tělesa 2, v němž je vytvořen útkový kanál 2 a které je upevněno k neznázorněné bočnici tkacího stroje. K tělesu .1 je upevněna pomocí prvních šroubů 2 pevná část čelisti 4 se střižným otvorem 5^ navazujícím na útkový kanál 2. V tělese JL je upevněn čep ÉJ, na němž je pohyblivě upevněna pohyblivá čelist 7_ ovládaná neznázorněným ovládacím zařízením.
Pohyblivá čelist 7_ je přitlačována talířovou pružinou jí upevněnou na čepu 6. V pohyblivé čelisti 2 j® vytvořen střižný otvor 5, který ve výchozí poloze pohyblivé čelisti T_ vytváří uzavřený kanál pro vedení útku 9 a tlakového vzduchu, jehož součástí je i útkový kanál 2 vytvořený v tělese 2· Otek 9 před zahájením a v průběhu střihu stále protíná obě plochy omezené střižnými hranami 10.. Střižné hrany 10 v pevné čelisti 2 a pohyblivé čelisti 7_ mají tvar uzavřené rovinné křivky. Je výhodné, aby střižný otvor 5 se střižnými hranami 10 byl vytvořen ve střižném díle 11 s výhodou kruhového otvoru, který je upevněn v otvoru vytvořeném v pevné čelisti 2 a pohyblivé čelisti T_, přičemž upevnění může být provedeno rozebíratelně, například pomocí druhého šroubu 12, což je výhodné v případě výměny střižného dílu 21» například při jejím opotřebení. Střižný díl 11 může být i upevněn nerozebíratelně a to například lepením. Střižný díl 11 je s výhodou vyroben z otěruvzdorného materiálu například ze slinutých karbidů.
Je výhodné upevnit talířovou pružinu 2 na čepu 2 pomocí vložky 13 sloužící současně k lepšímu vedení pohyblivé čelisti Ί_. V případě potřeby přivádět útek 2 například do skřipce, zanašeče nebo člunku je možno k pohyblivé čelisti 7_ upevnit ohebný prostředek 14 například hadičku, kterou je útek 2 k těmto prohozním prostředkům pomocí tlakového vzduchu přiváděn.
Na obr. 3, 4, 5 a 6 jsou znázorněna příkladná provedení dvojic střižných dílů 21- Na obr. 3 je nakreslena dvojice válcových střižných dílů 11 s kruhovým střižným otvorem 5, na kterém je vytvořen úhel břitu alfa 90°. Na obr. 4 je nakreslena dvojice válcových střižných dílů 21- jejichž úhel břitu alfa je menší než 90° a je v rozmezí 30° až 89°, přičemž nejvýhodnější řešení je úhel břitu alfa 80°. Toto provedeni má výhodu v tom, že kanál pro průchod Útkú 2 je bez výstupků a hran a tím je zajištěno kvalitní vedení útku 2 tlakovým vzduchem.
Takovéto provedeni je výhodné například pro vzduchové tkací stroje, kde zařízení ke stříhání útku může být umístěno na ústní prohozní trysky. Na obr. 5 je znázorněna dvojice válcových střižných dilů 22, jejichž úhel břitu alfa je menší než 90° a je v rozsahu 30° až 89°, přičemž nejvýhodnější je úhel břitu alfa 78°, Takovéto provedení, kde střižná hrana vystupuje do kanálu, kterým prochází útek 9 je výhodné například pro tkací stroje u nichž je útek zaváděn například do skřipce tkacího stroje nebo jiného prohozního prostředku nebo u druhů útku 2 s pevnými povrchovými vlákny.
Na obr. 6 je znázorněna dvojice válcových střižných dílů 11 ve střihu útku 9.
Zařízení podle vynálezu pracuje následujícím způsobem, ve výchozí poloze je útkový kanál 2 v tělese 2 a střižný otvor 5 v pohyblivé čelisti 2 v zákrytu a je vytvořen kanál pro volný pohyb útku 2 unášený tlakovým vzduchem do neznázorněného prošlupu tkacího stroje.
V okamžiku střihu útku 2 íe pomocí neznázorněného ovládacího zařízení změněna poloha pohyblivé čelisti 2 a střižné hrany 10 přeruší útek 2· Po přerušení útku 2 se pohyblivé čelisti 2 vrátí pomocí neznázorněného ovládacího zařízení do výchozí polohy.
V případě příkladného provedení zařízení pro stříhání útku 2 s rozebíratelně upevněnými střižnými díly 11 po uvolnění druhého šroubu 12 je možné pootočením střižního dílu 11 a jeho zpětným upevněním druhým šroubem 12 nastavit do střižné polohy jinou dosud neopotřebenou část střižné hrany 10 bez nutné demontáže celého zařízení. V případě výměny střižného dílu 11 postačí demontovat talířovou pružinu 2 a uvolnit tak pohyblivou čelist 2 nebo pouze uvolnit jeden ze šroubů 2 a vyklonit pohyblivou čelist do příhodné polohy, dovoluje-li to konstrukce pohonu nůžek.

Claims (5)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Zařízení pro stříhání útku na tkacích strojích sestávající z jedné pevné čelisti a jedné pohyblivé čelisti se střižnými hranami, otočně upevněné na čepu a přitlačované k sobě talířovou pružinou, přičemž pohyblivá čelist je ovládána ovládacím zařízením vyznačující se tím, že obě střižné hrany (10) mají tvar uzavřené rovinné křivky pro vytvoření ve výchozí poloze uzavřeného kanálu k vedeni útku (9) a tlakového vzduchu.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že střižné hrany (10) jsou vytvořeny přímo na čelistech nůžek (4, 7).
  3. 3. Zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že střižné hrany (10) jsou vytvořeny na střižných dílech (11) upevněných do čelistí nůžek (4, 7).
  4. 4. Zařízení podle bodu 3 vyznačující se tím, že střižné díly (11) jsou upevněny v čelis těch nůžek (4, 7) rozebíratelně.
  5. 5. Zařízení podle bodu 3 vyznačující se tím, že střižné díly (11) jsou ze slinutých karbidů.