CS256628B1 - Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu - Google Patents

Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu Download PDF

Info

Publication number
CS256628B1
CS256628B1 CS862763A CS276386A CS256628B1 CS 256628 B1 CS256628 B1 CS 256628B1 CS 862763 A CS862763 A CS 862763A CS 276386 A CS276386 A CS 276386A CS 256628 B1 CS256628 B1 CS 256628B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fabric
composite
fibers
fabrics
composites
Prior art date
Application number
CS862763A
Other languages
English (en)
Inventor
Radko Krcma
Vladimir Krejci
Stanislav Steinz
Oldrich Malek
Milan Rusovsky
Vladimir Hnat
Original Assignee
Radko Krcma
Vladimir Krejci
Stanislav Steinz
Oldrich Malek
Milan Rusovsky
Vladimir Hnat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Radko Krcma, Vladimir Krejci, Stanislav Steinz, Oldrich Malek, Milan Rusovsky, Vladimir Hnat filed Critical Radko Krcma
Priority to CS862763A priority Critical patent/CS256628B1/cs
Publication of CS256628B1 publication Critical patent/CS256628B1/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Řešení se týká dopravy v trvalé rozbahněném terénu. Kompozitní pás je tvořen kombinací plošných a příčně uložených kompozitů s polymerní matricí. Plošné kompozitní prvky jsou tvořeny dvojicemi vpichovaných textilií s rozdílným stupněm^zhutnění. Povrchová textilie (1) má plošnou hmotnost nad 200 g/m2 a podélnou tažnost do 40 %. Spodní textilie (2) má plošnou hmotnost nejméně o 20 % nižší, s výhodou pod 300 g/m2 a tažnost nad^25 ií. Příčně uložené kompozity jsou tvořeny tyčemi nebo trubkami o průměru 10 až 600°mm. Kompozitní pás se zhotovuje z pásů plošných textilií, příčně spojovaných v roztečích nad 40 mm a do vytvořených mezer jsou vkládány lineární výztuže.

Description

Vynález se týká kompozitního pásu určeného k přepravě kolových i pásových vozidel v málo únosném terénu.
V technické praxi je mnoho případů, kdy je nutno v málo únosném terénu vlivem vysokého stupně zvodnění, v trvale rozbahněném terénu při meliořačních pracech, čištění přehrad a rybníků od nánosů bahna a podobně,vybudovat přístupovou cestu pro kolová i pásová vozidla. Ještě významnější je řešení tohoto problé mu při přesunech techniky při stavbě dálkových rozvodů zemního plynu a ropy, vody i kanalizace a v mimořádných případech i k přepravě vojenské techniky.
Nejen budování trvalých, ale i dočasných cest, je velmi náročné jak z hlediska nákladů vlivem velkých objemů navážených materiálů, spotřeby energie, tak i času potřebného k výstavbě. Ani budováni cest pomocí tak zvaných geotextilií nesplňuje mimořádně vysoké nároky na budování uvedených druhů přístupových cest. Zásadní nedostatek známých způsobů budování cest je velká časová náročnost, náročnost na objemy přesouvaného materiálu, vysoké spotřeba energie a v neposlední řadě i náklady na likvidaci takováto cesty po splnění její funkce.
Dále je známo řešení podle čs. AO 229 823 za použití kombinace dvou membránových sekcí s příčnými ztužujícími prvky. Membrány jsou přo vzduch a vodu nepropustné a pevně spojené s příčnými ztužujícími prvky. Nedostatkem tohoto řešení1je nevhodná funkce membrán, které nedovolují průnik vody a filtraci suepandované zeminy z podloží. Důsledkem toho je úplná ztráta ftinkce již při malém sklonu cesty. Kromě toho hladkost povrchové membrány, kterou tvoří folie nebo syntetická textilie nemůže zajistit potřebnou adhezi kol vozidel ani při malém sklonu cesty, což vede k prokluzování.
- 2 256 828
Určitá konstrukce běhounu k dočasnému zpevnění povrchu terénu je také známa z čs. AO 228 884, kdy příčné ztužující prvky jsou umístěny mezi nosné tkaninové vrstvy opatřené alespoň z jedné strany rounem ze syntetických vláken, které provazují alespoň část tloušťky běhounu.
Za nedostatek tohoto způsobu nutno pokládat jednak skutečnost, že použití tkanin je již samo o sobě ekonomicky náročné, jednak nedovoluje regulovatelné vyztužování, resp. zvyšování pevnosti v podélném směru soustavami délkových textilií jak je tomu například u vpichovaných textilií. Dalším nedostatkem je to, že nejefektivnější způsob spojování dvou pásů, tj. nastavování, nfení při umístění nosných tkanin bez zásadního narušení pevnosti možný.
Uvedené nedostatky odstraňuje podle vynálezu kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu, vytvořený kombinací plošných a příčně uložených kompozi.tů s polymerní matricí. Jeho podstata spočívá v tom, že plošné kompozitní prvky jsou tvořeny dvojicemi vpichovaných textilií s rozdílným stupněm zhutnění, přičemž povrchová textilie má plošnou hmotnost nad 200 g/m2 a podélnou tažnost do 40 %, zatímco spodní textilie má plošnou hmotnost nejméně o 20 % nižší, s výhodou pod 300 g/m2 a tažnost nad 25 % a příčně uložené kompozity jsou tvořeny tyčemi nebo trubkami o průměru 10 až 60 mm. Podle dalšího význaku vynálezu je povrchová textilie vytvořena z vláken s odolností vůči fotooxidační degradaci, například vláken polyesterových nebo polyakrylových a spodní textilie obsahuje podíl vláken polypropylenových, s výhodou fibrilované fólie.
Podstata způsobu výroby kompozitního pásu spočívá v tom, že oba pásy plošných textilií jsou příčně spojovány v roztečích nad 40 nm a do vytvořených mezer jsou vkládány lineární výztuže· Podle dalšího význaku vynálezu se příčné spojení obou pásů provádí vpichovéním ze spodního pásu do horního, s výhodou na jehlovém vpichovacím stroji s přerušovaným()sazením jehel v jehelné desce ve směru kolmém na vedení obou pásů strojem.
256 628
Základní výhoda kompozitního pásu a. způsobu jeho výroby podle vynálezu spočívá v tom, že povrchový i spodní pás textilie má vedle vysoké pevnosti a odolnosti vůči prostředí vysokou propustnost pro vodu i vzduch, což pak dovoluje i při položení na mimořádně zvodněný podklad, aby voda pronikla na povrch kompozitního pásu a pás bezpečně Zakotvil v podkladu.
Konstrukce přepravního kompozitního pásu a způsob jeho výroby je patrný z překladů provedení a připojených výkresů, na nichž obr. 1 značí schéma zařízení pro způsob výroby podle příkladu 1, obr. 2 schezma zařízení pro způsob výroby dle příkladu 2 a obr. 3 schezma zařízení pro způsob výroby dle příkladu 3·
Příklad 1
Povrchová textilie 1 na obr. 1 se zhotoví z polyesterových vláken jemnosti 3,07 dtex o délce střihu 60 am. Z těchto vláken se mykáním a příčným vrstvením vytvoří dvě rouna o plošné hmotnosti po 150 g/m2, která se po výstupu z příčného ukladače zpevní předvpiehováním hustotou šestnácti vpichů na 1 cm2. Obě předvpichovaná rouna se proloží před vstupem do vpichovacího stroje soustavou podélně vedeného polypropylenového hedvábí jemnosti 290/40 dtex v roztečích po 15 mm, na které je ve smyčkách nahodile ukládáno hedvábí ve stejné plošné hmotnosti a vpichuje se na jehlovém vpichovacím stroji hustotou 350 vpichů na 1 cm2.
Spodní textilie 2 se zhotoví ze směsi druhotných surovin, obsahujících polyesterová a polypropylenová vlákna v poměru 50/50. Vlákenné rouno o hmotnosti 200 g/m2 se zhotoví příčným vrstvením pavučin z mykacího stroje a vpichuje hustotou 300 vp/cm2.
Obě textilie 1 a 2 se předloží k příčnému přerušovanému spojení vpichovacímu stroji 2 tak, že do vrchní textilie se shora vpichují svazky vláken z pásu určeného při použití jako spodní textilie 2. Vpichování se děje na vpichovacím stroji s upraveným jehelným polem £ tak, že jehly jsou v jehelné desce osazeny ve čtyřech pásech 2 P° třech řadách jehel a při vpichování se po posunu vrstvených pásů o 20 mm deska oddálí na nulovou hodnotu hloubky vpichů a po posunu o dalších 60 mm znovu sníží k hodnotě nastavené hloubky vpichů. Tím se místa příčných spojů v celé
- 4 256 628 šíři kompozitního pásu postupně zpevní čtyřmi řadami jehelného pole ·
Po výstupu ze stroje se do vytvořených mezer 2 zhruba ve vzdálenosti 80 mm vsunou příčné výztuhy ze sklolaminátových tyčí o průměru 20 mm.
Takto vytvořený kompozitní pás je určený pro polomení na rozhahněný terén bez zvláštní úpravy vozovky a umožňuje průjezd kolových vozidel o nápravovém zatížení do 80 kN.
Příklad 2
Vrchní textilie 1 se zhotoví jako v příkladu 1 s tím, že celková hmotnost rouna činí 250 g/m2 a podélné zpevnění se vytváří ze soustavy podélně vedených pásků ze štěpených polypropy lenových folií o jemnosti 1 2Q0 dtex. Spodní textilie 2 je vytvořena z pojené textilie vyrobené z polypropylenu přímo pod tryskou o hmotnosti 180 g/m2.
Obě textilie 1, 2 se převrstvi a vedou mezi dvojici válců 2, u nichž horní válec, který přichází do styku s funkčně určeným spodním pásem kompozitu, má na svém obvodu příčně umístěné elektricky vytápěná tělesa 4 vyčnívající nad povrch válce 2 je^ znázorňuje schéma na obr. 2. Do mezer 6 mezi spoji se vsunou trubky z polyetylénu o průměru 26 mm.
Takto vyrobený kompozitní pás je určen k překrytí zbahnělé ho terénu po vypuštění rybníků a přehrad a umožňuje příjezd kolové techniky o nápravovém zatížením do 60 kN.
Příklad 5
Vrchní textilie 1 se zhotoví z trhaniny syntetických odpad nich vláken z prvovýroby ve směsi obsahující 60 % vláken polyesterových a 40 % vláken polypropylenových. Podobně jako v příkladu 1 se vyrobí rouna o celkové hmotnosti 300 g/fci2 a vpichuje hustotou 300 vp/cm2. Nato se povrch nataví vedením pásu zónou vyhřátou na 200 °C.
Spodní textilie 2 se vytvoří ze stejných druhotných surovin, to je ze směsi 70 % vláken polypropylenových a 30 % vláken polyesterových. Rouno o hmotnosti 250 g/m2 se vpichuje hustotou 250 vp/cm2.
256 628
Obě textilie 1, 2 jak znázorňuje obr. 3, se vedou mezi dvojici válců 2 že horizontálně vedená je spodní textilie 2, nad níž je výkyvně umístěno topné těleso £ se zrcadlovým usměrněním tepelného záření do mezery 6. Topné těleso £ vykyvuje ve vertikálním směru v intervalech, které zajišťují netavení pásů ve vzdálenostech po 80 mm.
Vrchní textilie 1 je ke dvojici válců £ přiváděna shora netavenou stranou k povrchu válce £. Po průchodu dvojicí válců 2 dojde ke spojení obou pásů v pruzích. Do vytvořených mezer 6 se vsunují trubky z polypropylenu, čímž vytvoří kompozitní pás vhodný k přepravě kolových i pásových vozidel se schopností větší četnosti přejezdů než v příkladu 2 za předpokladu menších nároků na adhezi, to je pro menší sklony cest.
Příklad 4
Stejně jako v příkladu 1 se vyrobí vrchní textilie 1 i spodní textilie 2. Obě textilie 1, 2 se navrství a vedou do teplovzdušné komory s teplotou tryskami přiváděného vzduchu 200 °C. Při výstupu z komory jsou textilie 1, 2 uložené na sobě vedeny mezi dvojici válců, z nichž jeden, přes který přechází funkčně spodní pás obsahující podíl polypropylenových vláken, je na svém povrchu opatřen podélnými lištami o délce hrany 20 mm a hloubce 8 mm a to ve vzdéelnostech 35 mm, které určují mezeru mezi spoji. Do takto vytvořených mezer se vkládají tyče ze sklolaminétů o průměru 18 mm.
Vzniklý kompozitní pás má stejné použití jako v příkladu 1.
Příklad 5
Obě textilie jsou zhotoveny z polyesterových vláken způsobem popsaným v příkladu 2. Při vrstvení a spojování se na spodní textilii nanáší v pruzích práškový kopolyamid v délce 15 mm a vzdálenostech po 60 mm. Vpichovaný pás s nánosem práškového polymeru v pruzích se vede pod tepelnými zářiči mezi dvojici válců, v níž se vrství povrchová textilie 1. Další postup je stejný jako v příkladu 4·

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    I· Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu, vytvořený kombinací plošných kompozitních prvků a příčně uložených kompozitů tvořených tyčemi nebo trubkami s polymerní matricí, vyznačený tím, že plošné kompozitní prvky jsou tvořeny dvojicemi vpichovaných textilií s rozdílným stupněm zhutnění, přičemž povrchová textilie /1/ má plošnou hmotnost nad 200 g/m2 a podélnou tažnost do 40 %, zatímco spodní textilie /2/ má plošnou hmotnost nejméně o 20 % nižší, například pod 500 g/m2 a tažnost nad 25 %·
  2. 2. Kompozitní pás podle bodu 1,vyznačený tím, že povrchová textilie /1/ je vytvořena z vláken s odolností vůči fotooxidační degradaci, například vláken polyesterových nebo polyakrylnitrilových a spodní textilie /2/ obsahuje podíl vláken polypropylenových, například fibrilované fólie.
  3. 5 o Způsob výroby kompozitního pásu podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že oba pásy plošných textilií so- příčně soojujf v roztečích nad 40 mm a do vytvořených mezer s<z. vkládají' příčné kompozity.
CS862763A 1986-04-15 1986-04-15 Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu CS256628B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862763A CS256628B1 (cs) 1986-04-15 1986-04-15 Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862763A CS256628B1 (cs) 1986-04-15 1986-04-15 Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS256628B1 true CS256628B1 (cs) 1988-04-15

Family

ID=5365633

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS862763A CS256628B1 (cs) 1986-04-15 1986-04-15 Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS256628B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110191801B (zh) 柔性复合材料
US3670506A (en) Process for stabilizing soils
CA2132734A1 (en) Grid composite for backfill barriers and waste applications
EP0071213B1 (de) Schichtkörper für Bauzwecke und seine Verwendung
US5877096A (en) Non-woven needle-punched filter fabric
KR100580337B1 (ko) 고인장 강도를 갖는 거대 표면적 기하그리드, 그의 제조 방법 및 제조용 기구 및 배출구 및 강화 그리드 및 펜스로서의 용도
CN101338543A (zh) 如人造草皮的铺地材料的衬底、人造草皮及其制造方法
US8679614B2 (en) Polymeric fibers coated with an olefin block copolymer containing resin and laminates comprising polymeric fibers in a resin of olefin block copolymers
CN106457097A (zh) 过滤元件及其生产方法
CS256628B1 (cs) Kompozitní pás k přepravě vozidel v málo únosném terénu
WO2004016425A2 (de) Dichtungsmatte mit einer superabsorbierenden schicht, verfahren zu deren herstellung, verwendung derselben, superabsorber und hotmelt-klebstoff
EP3802107B1 (en) Geocomposite and method for the production thereof
US20070284302A1 (en) Water permeable composite material for preventing migration of soil and/or sand particles into drainage system
EP2760664B1 (en) Sub-grade separation materials
AU2003277055B2 (en) Waterproofing material
RU2791743C2 (ru) Геокомпозит и способ его получения
GB1319603A (en) Mats for the stabilisation of dams dykes river banks waterways ditches and the like
JP3829978B2 (ja) 耐貫通性を向上させた陸上土木用シート
JPS6023725B2 (ja) 土木用材料
JPS6023724B2 (ja) 土木用材料およびその製造方法
CS228884B1 (cs) Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu
CS276152B6 (cs) Vrstvená netkaná textilie a způsob jeji výrob
DE19535275A1 (de) Bodenbelag mit faserverfestigter Ober- und Unterschicht
CS217073B1 (en) Layered impervious geotextile
CS257996B1 (cs) Geotextilie a způsob jejfvýroby