Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Tlumící vinutí hladkého rotoru synchronního stroje

Abstract

Zařízení řeší uspořádání kontaktního spojení jednotlivých^částí tlumícího vinutí uvedených strojů pro těžké rozběhové podmínky nebo pro případ jejich napájení ze střídače. Tlumící vinutí hladkého rotoru synchronního stroje pro těžké rozběhové podmínky nebo napájeného ze střídače, sestávající z drážkových klínů z pevnostního vodivého materiálu, opatřených na obou koncích vodivými nástavci tangenciálně rozšířenými až do vzdálenosti drážkové rozteče rotoru, jejímiž válcovitými povrchy jsou vytvořeny kontaktní plochy s kruhem nakrátko, vyznačující se tím, že ke každému konci jednotlivého drážkového klínu (1) je vodivě připojen oboustranně obloukovitě nebo šikmo rozšířený nástavec (2) z měkkého materiálu, vodivějšího než materiál klínu (l).

Landscapes

Show more

CS252415B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Ivan Fergler
Jiri Hrdina

Worldwide applications
1985 CS

Application CS85547A events

Description

Vynález se týká tlumícího vinutí hladkého rotoru synchronního stroje pro těžké rozběhové podmínky nebo napájeného ze střídače.
V současné době, kdy jsou stavěny uvedené stroje s vysokým využitím výkonu, je nutné zvolit optimální konstrukční řečení k odvodu jejich ztrátového tepla a likvidovat ohniska nebezpečných přehřevů. Jedním z nich obvykle bývá kontaktní spojení jednotlivých částí tlumícího.vinutí rotoru, to jest konců klínů s kruhy nakrátko, nebo vzájemná spojení částí přerušeného klínu. V některých případech tvoří kruh nakrátko část bandážové obruče překrývající čela budícího vinutí. Vlivem skinefektu je zejména u strojů napájených ze střídače soustřeďován tok proudů do povrchových vrstev rotoru, což znamená, že k přehřevům dochází ponejvíce při povrchu kontaktních částí tlumícího vinutí.
Jedním z možných řečení tohoto problému je konstrukce vlastních klínů, které jsou například sestavovány ze dvou materiálů a to jednak z pevnostního a jednak vodivého. Vodivý materiál je obvykle použit v místech kontaktního spojení s kruhem nakrátko, tedy na koncích drážkových klínů. Příkladem tohoto řečení je příklad , kde jsou konce klínu s jeho střední částí nerozebíratelně spojeny v úkosové rovině směřující ke střední části pcxdélné osy rotoru. Dalšími příklady jsou různá propojení konců klínů s kruhy nakrátk.o pomocí vodivých spojek, která' se liší jednak tvarem spojek nebo jejich umístěním v čelních částech rotoru. Nejbližčím řečením popisovaného vynálezu jsou čelní spojky tlumícího vinutí, · , z nichž káždá vodivě spojuje konec klínu s kruhem nakrátko v nestejných vzdálenostech od podélné osy rotoru a jejíž konce jsou zahnuty 252415, do vzájemně opačného směru. Dalším blízkým řešením uvedeným v AO 175661 je konstrukce rotorového klínu rozděleného v podélné úkosové rovině, jehož konce tvoří samostatné nástavce z materiálu nejméně o 10/ vodivějšího než je materiál vlastního klínu, s kterým jsou galvanicky spojeny v celém jeho příčném průřezu. Zploštělý konec nástavce jedné z částí tohoto podélně děleného klínu je u své spodní strany jednostranně tangenciálně rozšířen.
Nevýhodou všech uvedených řešení je relativně malá kontaktní plocha styčných částí tlumícího vinutí při povrchu rotoru. Nejbližší řešení, tj. klíny spojené s bandážovou obručí prostřednictvím čelních spojek, má tu nevýhodu, že nejsou s klínem pevně vodivě spojeny a další řešení, dle AO 175 661, kde klín má rozšířené vodivější nástavce než materiál klínu, je zase z důvodu montáže nejednolitý, dělený v podélné úkosové rovině.
Uvedené nevýhody jsou zmírněny tlumícím vinutím hladkého rotoru podle vynálezu, které je určeno pro synchronní stroje e těžkými rozběhovými podmínkami nebo napájené ze střídaěe. Je sestaveno z drážkových klínů s pevnostního vodivého materiálu opatřených na Obou koncích vodivými nástavci tangenciálně rozšířenými až do vzdálenosti drážkové rozteče rotoru, jejichž válcovité povrchy vytvářejí kontaktní plochy s kruhem nakrátko. Podstatou vynálezu je, že ke každému konci jednolitého drážkového klínu je vodivě připájen obloukovitě nebo šikmo rozšířený nástavec z měkkého materiálu, vodivějšího než je materiál drážkového klínu.
Tlumícím vinutím podle vynálezu je oproti dosud známým jeho konstrukcím dosaženo dokonalejšího vodivého spojení jeho jednotlivých částí, nebož je docíleno jejich větší kontaktní plochy při povrchu rotoru.
Na připojeném výkresu je uveden příklad tlumícího vinutí podle vynálezu, kde obr. 1 objasňuje vzájemné spojení jeho částí v částečném řezu rovinou spojující podélné osy rotoru a drážkového klínu. Obr.2 znázorňuje bokorys jednoho konce drážkového klínu ještě před· zatažením klínu do drážky a obr. 5 jeho čelní pohled po zaklínování drážky.
Tlumící vinuti hladkého rotoru synchronního stroje je tvořeno jednolitými drážkovými klíny z pevnostního materiálu, jejichž horní strana je na každém' konci v celé své šířce opatřena odpovídajícím vybráním, v němž je umístěn a vodivou pájkou upevněn jeden konec vodivého nástavce 2 z měkké mědi, který tak doplňuje stávající průřez klínu J_. Jeho druhý konec je oboustranně obloukovitě rozšířen na rozměr odpovídající drážkové rozteči rotoru. Celo drážkového klínu Jl· je směrem k vybrání zaobleno a k němu je přilehlá spodní' strana střední části vodivého nástavce 2, k jejíž horní straně je přilehlý vnitřní okraj bandážové obruče 3· Obloukovitě rozšířené konce všech vodivých nástavců 2 jsou spodními stranami přilehlé k tělu 5 rotoru a jejich horní strany vytvářejí válcovitou plochu, k níž je přilehlá válcovitá kontaktní část vnitřní strany bandážové obruče 3, tvořící kruh nakrátko.
Vzhledem k technologii zaklínování drážek je rozšířený konec jednoho vodivého nástavce 2 drážkového klínu J_ před zatažením do drážky obloukovitě vyhnut vzhůru a teprve po zatažení klínu J_ je přihnut přes jeho zaoblené čelo k tělu 5 rotoru. Pro potřebu obrobení válcovitého povrchu rozšířených konců vodivých nástavců 2 na jednotný průměr, jsou tyto konce připevněny k tělu 5 rotoru pomocí šroubů 4, které je možno před natažením bandážoyé obruče 3 odstranit.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. předmEt vynálezu
    Tlumici vinuti hladkého rotoru synchronního stroje pro těžké rozběhové podmínky nebo napájeného ze stridace, sestávající” z drážkových klínu z pevnostního vodivého materiálu, opatřených na obou koncích vodivými nástavci tangenciálně rozšířenými až do vzdálenosti drážkové rozteče rotoru, jejímiž válcovitými povrchy jsou vytvořeny kontaktní plochy s kruhem nakrátko,, vyznačené tím, že ke každému konci jednolitého drážkového klínu (1) je vodivě připájen oboustranně obloukovitě nebo šikmo rozšířený nástavec (2) z měkkého materiálu, vodivějšího než materiál drážkového klínu (1).